29-letni absolwent z chińskiej prowincji Jianshu został aresztowany 30 grudnia 2019 r. Za sprzedaż usługi VPN, która umożliwiła mieszkańcom dostęp do globalnego Internetu.

Poprzez kierowanie ruchu wokół tak zwanej „Wielkiej Zapory” w Chinach VPN umożliwia użytkownikom łączenie się z zagranicznymi, zablokowanymi stronami internetowymi, takimi jak Facebook, Twitter i Google.

Chiny dysponują znaczną infrastrukturą cenzury, która jest w stanie zablokować większość sieci VPN - co oznacza, że ​​uzyskanie stałej sieci VPN w Chinach jest czymś, co niewielu dostawców VPN jest w stanie osiągnąć.

Mężczyzna, znany pod pseudonimem Gao, twierdził, że jego klienci nie używają oprogramowania VPN nielegalnie.

Chociaż nie został skazany, Gao przyznał się do przestępstwa i prawdopodobnie spotka go kara więzienia i grzywny pieniężne, ponieważ od 2016 r. Zarobił ponad 11 mln juanów (~ 1,6 mln USD).

To nie pierwszy raz Chiny aresztowały swoich obywateli za dystrybucję oprogramowania VPN.

Istnieje kilka doniesień o takich aresztowaniach od samego 2019 roku: w maju mężczyzna o imieniu Huang został skazany na więzienie za sprzedaż dostępu do krótkiej aplikacji wideo z możliwościami „ponad mur”. Został oskarżony o przestępstwo polegające na „włamaniu i nielegalnej kontroli programów i narzędzi komputerowego systemu informatycznego”.

23 grudnia policja aresztowała innego mężczyznę, Li, za udział w nielicencjonowanej komercyjnej firmie VPN. Li zajmował się głównie obsługą klienta i marketingiem, ale mimo to został pociągnięty do odpowiedzialności karnej za nielegalne działanie firmy.

Właściciel firmy, Gong, został aresztowany wcześniej w grudniu, ale Li zdążył uniknąć władz przez pewien czas. Ostatecznie został złapany „podejrzanie” na stacji kolejowej Dongguan.

Do 2015 r. Chińska Partia Komunistyczna (KPCh) aresztowała ponad 150 000 osób za „zbrodnie internetowe” - kategorię, która obejmuje znacznie więcej niż próbę obejścia cenzury - ale represje wobec sieci VPN jeszcze się nie rozpoczęły.

Dopiero w 2017 r. Rozpowszechniły się aresztowania za dystrybucję VPN, po tym jak KPCh ogłosiła zakaz wszystkich komercyjnych VPN, które nie otrzymały zezwolenia od rządu.

Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych wydało oświadczenie w styczniu 2017 r., Ogłaszając zamiar oczyszczenia i uregulowania rynku usług dostępu do sieci internetowej.

W oświadczeniu ministerstwo skarżyło się na „nieuporządkowany rozwój” technologii informatycznych i chmur obliczeniowych.

Przede wszystkim list koncentrował się na poprawie wydajności sieci i zamknięciu zakresu „nielegalnych działań”.

Zastosowanie transgraniczne jest specjalnie adresowane, a sieci VPN są nazwane jako niewłaściwe wykorzystanie sieci transgranicznych, które mają być wykorzystywane wyłącznie do celów, na które są licencjonowane.

Skala rozpadu Chin wzrosła dopiero od tego czasu - Apple usunął wszystkie aplikacje VPN ze swojego sklepu z aplikacjami w Chinach, a większość usług VPN bez specjalnej technologii zaciemniania (a także wiele z protokołami zaciemniania) została skutecznie zablokowana.

W grudniu 2017 r. Aresztowanie mężczyzny za sprzedaż VPN w południowych Chinach uzyskało znaczny zasięg międzynarodowy.

Wu Xiangyang prowadził usługę VPN z południowych Chin od 2013 do czerwca 2017 r., Zarabiając w tym czasie około 500 000 juanów (~ 70 000 USD) na nielegalnych zyskach.

Wu został ukarany grzywną w wysokości 500 000 juanów - łączna wartość jego „nielegalnych” zarobków - i skazany na pięć i pół roku więzienia.

Z zyskami Gao znacznie większymi niż Wu, prawdopodobnie grozi mu wysokie grzywny i potencjalnie jeszcze dłuższy okres więzienia.

W 2017 r. Co najmniej jeden przypadek więzienia został przekazany operatorowi VPN: Deng Jiewei został skazany na dziewięć miesięcy więzienia we wrześniu 2017 r. Za obsługę dwóch usług VPN od października 2015 r..

W październiku 2018 r. Inny mężczyzna został skazany na trzy lata więzienia i ukarany grzywną w wysokości 10 000 juanów.

Wszystkie te skazania odbywały się na podstawie tego samego prawa, które zabrania „zapewniania włamań i nielegalnej kontroli programów i narzędzi informatycznych systemów informatycznych”.

KPCh zasadniczo koncentrowała się na tych, którzy dystrybuują VPN, a nie na tych, którzy ich używają, ale w styczniu 2019 r. Mężczyzna został ukarany grzywną w wysokości 145 USD za dostęp do zagranicznych, zablokowanych witryn.

Zhu Yunfeng został przyłapany na uzyskiwaniu dostępu do stron takich jak Google i Twitter za pomocą Lantern, aplikacji VPN.

Yunfeng został oskarżony na podstawie ustawy o bezpieczeństwie publicznym z 1997 r., Która była w dużej mierze nieaktualna, dopóki nie została przedłużona w 2017 r. Chociaż nie groziło mu więzienie ani znaczna grzywna, sprawa Zhu sugeruje coraz większy nacisk na użytkowników, a także operatorów sieci VPN w Chinach.

VPN zatwierdzone przez rząd są legalne w Chinach, ale nie działają tak niezawodnie jak inne VPN i znacznie zwiększają ryzyko rządowego nadzoru - co często jest powodem, dla którego użytkownicy wybierają VPN.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me