Správna sieť VPN zašifruje váš internetový prenos, skryje vašu adresu IP a pomôže chrániť vaše súkromie online. V tomto úplnom sprievodcovi virtuálnymi súkromnými sieťami nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o VPN.

hrať

Svet sa stáva čoraz viac nepriateľským voči súkromiu online. Pri každom prístupe na internet riskujete, že sa stanete obeťou dohľad, cenzúra, krádež údajov, a množstvo ďalších problémov.

Aby sme to ešte zhoršili, vlády na celom svete alarmujúcou cenzúrujú internet, čím bránia našej schopnosti prístupu k informáciám a slobodnej vzájomnej komunikácii..

Tu prichádza sieť VPN.

VPN (Virtual Private Network) je jednoduchý softvér, ktorý môžete nainštalovať na takmer akékoľvek zariadenie. Chráni vaše súkromie, pomáha vám zostať v bezpečí online a poskytuje vám neobmedzený prístup na internet.

Najdôležitejšie je, že VPN bude zašifrujte svoje údaje a skryť svoju IP adresu vytvorením súkromného tunela cez internet.

Sieť VPN vám umožňuje:

 • Skryte svoju IP adresu z navštívených webových stránok
 • Zašifrujte návštevnosť prehliadača
 • Prístup k geograficky obmedzenému obsahu
 • Streamujte alebo torrentujte obsah z iných krajín
 • Vyberte si z viacerých umiestnení súkromných serverov
 • Chráňte svoje údaje vo verejných sieťach WiFi

Ako presne však fungujú VPN? Sú bezpečné? A ako nájsť správneho poskytovateľa VPN?

Tento komplexný sprievodca pokryje všetko, čo potrebujete vedieť o VPN. Rozložíme technický žargón, aby ste mohli VPN používať bezpečne a bezpečne.

Zistíte, ako fungujú siete VPN, ako nainštalovať sieť VPN, ako zvoliť bezpečnú sieť VPN a oveľa viac.

Contents

Čo je to VPN?

Virtuálna súkromná sieť (VPN) je softvér používaný na udržanie vašej internetovej aktivity súkromné a zabezpečiť.

VPN pred vytvorením zabezpečeného tunela medzi zariadením a súkromným serverom VPN pred postúpením vašej prevádzky na web alebo aplikáciu, ktorú navštevujete.

Poskytovatelia internetových služieb a poskytovatelia internetových služieb tak nebudú môcť sledovať to, čo robíte online. Chráni vás tiež pred hackermi, ktorí sa snažia zachytiť vašu komunikáciu.

Sieť VPN udržuje vaše aktivity prehliadania v súkromí šifrovanie váš internetový prenos, smerovanie - cez bezpečný tunel a - maskovanie svoju skutočnú IP adresu.

VPN vytvárajú bezpečný tunel, ktorý šifruje váš webový prenos a skryje ho pred snoopers a hackermi.

V závislosti od toho, ktorý poskytovateľ VPN používate, si budete môcť vybrať z desiatok až stoviek umiestnení VPN serverov po celom svete..

To znamená, že môžete prinútiť webové stránky, aby si mysleli, že prehliadate, streamujete alebo torrentujete z konkrétneho mesta alebo krajiny.

Šifrovaním vášho pripojenia a presmerovaním vašej prevádzky cez vzdialený server nemôže váš internetový poskytovateľ sledovať váš poskytovateľ internetových služieb (ISP) ani ktokoľvek iný v sieti. Ak niekto sleduje vaše pripojenie, uvidia iba zbytočné písmená a čísla.

Chráni vás to pred vládnym dohľadom, sledovaním webových stránok a akýmikoľvek škodlivými tretími stranami, ktoré by sa mohli pokúsiť zachytiť vašu komunikáciu.

tvoj IP adresa sa zmení a vaše údaje prehliadania nebudú prepojené s vašou skutočnou polohou, takže všetko, čo robíte online, bude oveľa súkromnejšie.

Poskytovateľa internetových služieb nemusíte prepínať na používanie siete VPN a nemusíte kupovať žiadne nové vybavenie, ako je modem alebo smerovač. Inštalácia a používanie siete VPN sa vykonáva online v systéme Windows otázka minút.

Viac podrobností o tom, ako VPN funguje, môžete preskočiť priamo na nasledujúcu kapitolu tejto príručky. Môžete tiež prejsť priamo na časť Ako nainštalovať sieť VPN.

Prečo potrebujem VPN?

Môžete sa spoľahnúť na VPN, aby ste zostali anonymní online, udržiavali súkromie, prístup k blokovanému obsahu alebo skryli svoju aktivitu. Tu sú najbežnejšie dôvody použitia VPN:

1Hide svoju online aktivitu od vašej vlády alebo ISP.

Ilustrácia znázorňujúca rozmazaného muža schovaného za lupou.

Váš poskytovateľ internetových služieb (ISP) to môže vidieť všetky navštívené webové stránky a takmer určite tieto informácie zaznamená.

V niektorých krajinách sa od poskytovateľov internetových služieb vyžaduje, aby zhromažďovali a uchovávali údaje o používateľovi na dlhú dobu a vláda je schopná získať prístup k týmto informáciám, ukladať ich a vyhľadávať..

To je prípad USA, Veľkej Británie, Austrálie a väčšiny Európy - len aby sme vymenovali aspoň niektoré. Viac informácií o týchto zákonoch nájdete v našom Sprievodcovi jurisdikciami VPN.

Keďže siete VPN šifrujú internetový prenos z vášho zariadenia na server VPN, váš poskytovateľ internetových služieb alebo akákoľvek iná tretia strana nebude môcť špehovať vašu online aktivitu..

Ak sa chcete dozvedieť viac o technológiách sledovania a probléme hromadného sledovania, navštívte stránku EFF a Privacy International. Aktualizovaný zoznam zverejnených globálnych prehľadov nájdete aj tu.

2Hvezmite svoju IP adresu z navštívených webových stránok.

Ilustrácia zatvorených dverí.

Jedným z najbežnejších dôvodov použitia siete VPN je zakryte svoju skutočnú IP adresu.

Vaša IP adresa je jedinečná numerická adresa pridelená poskytovateľom internetových služieb. Všetko, čo robíte online, je spojené s vašou IP adresou, takže ju môžete použiť na to, aby vás spojilo s vašimi online aktivitami. Väčšina webových stránok zaznamenáva IP adresu svojich návštevníkov.

Inzerenti môžu slúžiť aj pomocou vašej adresy IP cielené reklamy na základe vašej identity a histórie prehliadania.

Po pripojení k serveru VPN získate IP adresu daného servera VPN. Všetky navštívené webové stránky uvidia IP adresu VPN servera namiesto vašej vlastnej.

Budete môcť obísť bloky IP adries a prehliadať webové stránky bez toho, aby bola vaša činnosť sledovaná ako jednotlivec.

3 Odblokujte webové stránky a obchádzajte geografické obmedzenia.

Ilustrácie ženy prechádzajúcej svetom.

Vaša IP adresa vás prepojí s vašou fyzické umiestnenie. Môže sa použiť na zablokovanie prístupu používateľov v určitých krajinách k určitým webovým stránkam.

Niektoré služby - ako Netflix alebo BBC iPlayer - meniť svoje knižnice v závislosti od krajiny, z ktorej navštevujete. Používanie siete VPN je jediným spoľahlivým spôsobom, ako obísť tieto geografické obmedzenia a odomknúť „skrytý“ obsah. Viac informácií nájdete na našich odporúčaných sieťach VPN pre Netflix.

Čo je dôležitejšie, siete VPN vám môžu pomôcť vyhnúť sa cenzúre šifrovaním prenosu a maskovaním vašej skutočnej adresy IP. Ak chcete zobraziť obsah uzamknutý v inej krajine alebo cenzurovaný vo vašom regióne, môžete použiť obmedzenia VPN na obídenie týchto obmedzení.

Používanie siete VPN môže občanom pomôcť obísť webové bloky s prístupom na globálne médiá a slobodnou komunikáciou. V krajinách, ktoré obmedzujú slobodu prejavu a slobodu tlače, môže VPN pomôcť jednotlivcom bezpečne a súkromne vystupovať proti vláde..

Pre viac informácií o vládnej cenzúre má Výbor na ochranu novinárov (CPJ) bezpečnostnú súpravu pre novinárov, ktorá poskytuje usmernenie v otázkach, ako je hodnotenie rizika a digitálna bezpečnosť..

EFRH disponuje aj radom príručiek digitálnej bezpečnosti pre aktivistov, obhajcov ľudských práv a medzinárodných novinárov.

Viac informácií o odblokovaní webových stránok nájdete v našej špecializovanej príručke: Ako odblokovať webové stránky.

4Chráňte svoje údaje vo verejných sieťach WiFi.

Ilustrácie muža pripojeného k verejnej wifi počas cestovania.

Ak používate verejné pripojenie Wi-Fi v kaviarni, hoteli alebo na letisku, ktoré vkladáte ohrozené citlivé údaje.

Využívanie verejných sietí WiFi na zhromažďovanie údajov je jednoduché a neuveriteľne lacné. Zločinci môžu využiť otvorené a nešifrované siete na odcudzenie dôležitých údajov, ako sú vaše bankové údaje, kreditné karty, fotografie a ďalšie osobné informácie..

Hackeri sa čoraz viac zameriavajú na hotely a nákupné strediská pri dosahovaní cieľov vysokej hodnoty. Nedávna správa Bloomberga vysvetľuje, ako sa niektorí zločinci prihlasujú do hotelov s výslovným cieľom ukradnúť cenné údaje.

Základná doska tiež poskytuje dobré zhrnutie problému s verejnými sieťami WiFi. To zahŕňa populárny „ananás WiFi“, ktorý dáva takmer každému možnosť využívať verejné siete za menej ako 99 dolárov.

Svoje zariadenie môžete chrániť pomocou VPN, ktorá zašifruje váš internetový prenos a hackerom bude oveľa ťažšie zachytiť a ukradnúť vaše údaje..

Väčšina používateľov, žiaľ, ostáva nedotknutá skutočným nebezpečenstvám otvorených sietí WiFi. Ak často cestujete a potrebujete zostať online, spoľahlivá sieť VPN je neoceniteľným nástrojom na ochranu osobných údajov.

Viac podrobností o ochrane vášho verejného pripojenia Wi-Fi nájdete v našom komplexnom sprievodcovi zabezpečením verejnej siete Wi-Fi.

5Stop ISP škrtenie a torrent bezpečne.

Ilustrácie muža, ktorý urýchľuje jeho spojenie

Váš poskytovateľ internetových služieb takmer určite monitoruje vašu online aktivitu. Ak žijete v krajine bez prísnych zákonov týkajúcich sa neutrality siete, váš poskytovateľ internetových služieb to dokáže úmyselne spomaliť vaše pripojenie, keď vykonávate činnosti spojené so šírkou pásma, ako je sťahovanie veľkého súboru alebo torrentovanie. Toto sa volá obmedzovanie šírky pásma.

Šifrovanie VPN môže pomôcť zabrániť škriabaniu ISP, čo znamená, že si môžete vychutnať najvyššiu rýchlosť sťahovania, torrentovania, hrania hier a streamovania - a to všetko pri odomykaní obsahu z celého sveta..

Torrenting bez VPN je tiež dosť riskantný. Nielenže je vaša adresa IP viditeľná pre kolegov, váš poskytovateľ internetových služieb môže tiež vidieť, že pristupujete aj k torrentovacím webom a aplikáciám..

Nepripúšťame prevzatie materiálu chráneného autorskými právami, ale ak chcete, aby boli vaše činnosti P2P zachované ako súkromné, je nevyhnutné používať sieť VPN. Ak chcete zistiť, ktoré VPN odporúčame na torrenting, prečítajte si nášho sprievodcu Najlepšie VPN pre Torrenting.

Kedy by ste mali používať VPN?

Neustále odporúčame používať sieť VPN, aby ste mohli využívať trvalú ochranu. Existuje však niekoľko prípadov, keď je obzvlášť dôležité používať sieť VPN..

VPN by ste mali použiť, ak:

 • Máte obavy o vaše súkromie online
 • Ste v krajine, ktorá cenzuje internet
 • Máte záujem o streamovanie obsahu zo zahraničia
 • Používate verejnú sieť WiFi
 • Musíte obísť blok webových stránok založený na IP
 • Ste novinár, aktivista alebo oznamovateľ zaoberajúci sa citlivými informáciami

Graf znázorňujúci dôvody, prečo ľudia používajú sieť VPN.

Najbežnejšie dôvody použitia VPN. Údaje získané z prehľadu VPN o používaní globálneho webového indexu.

Ako funguje VPN?

VPN vytvorí súkromné a šifrovaný pripojenie k internetu medzi zariadením a súkromný server. To znamená, že váš poskytovateľ internetových služieb alebo iné tretie strany vaše údaje nedokážu prečítať ani im porozumieť. Súkromný server potom odošle vašu komunikáciu na web alebo službu, ku ktorej chcete získať prístup.

Ak už viete, ako VPN funguje, môžete prejsť priamo na nasledujúcu časť tejto príručky: Sú VPN bezpečné?

Diagram znázorňujúci fungovanie VPN.

Ako funguje VPN::

 1. Zaregistrujete sa do vybranej služby VPN. Informácie o výbere poskytovateľa VPN nájdete v našej sekcii o tom, ako zvoliť najlepší VPN.
 2. Nainštalujte si do svojho zariadenia softvér VPN. Tento softvér sa nazýva a VPN klient. Môže to byť aplikácia dodávaná poskytovateľom VPN (napríklad ExpressVPN alebo NordVPN) alebo softvér tretích strán, ako je OpenVPN alebo Tunnelblick..
 3. Prihláste sa do svojho klienta VPN pomocou podrobností o svojom účte a vyberte umiestnenie servera VPN, ku ktorému sa chcete pripojiť.
 4. Keď v aplikácii VPN kliknete na „pripojiť“, klient VPN vyhľadá IP adresu vybraného servera VPN.
 5. Klient VPN iniciuje spojenie so serverom VPN. Následne si vymieňajú údaje vrátane vašich prihlasovacích údajov, aby si vytvorili šifrovaný tunel VPN.

  Tunel VPN je bezpečné spojenie medzi vaším zariadením a serverom VPN. Šifrovanie vašich údajov znamená, že ich nemožno prečítať ani porozumieť, ak sú zachytené medzi vašim zariadením a serverom.

  Externí pozorovatelia, ako je poskytovateľ internetových služieb, môžu vidieť, že sa údaje prenášajú, ale nie to, o aké údaje ide. Viac informácií o šifrovaní VPN nájdete v ďalšej časti tejto príručky.

 6. Internetová prevádzka vášho zariadenia sa odosiela cez šifrovaný tunel VPN na server VPN.
 7. Server VPN dešifruje internetový prenos vášho zariadenia a preposiela ho na web alebo službu, ku ktorej sa snažíte získať prístup. Ak VPN funguje tak, ako by mala, webová stránka uvidí iba IP adresa VPN servera, nie vaša pôvodná adresa IP.

Každá služba VPN sa dodáva so zoznamom umiestnení na serveri a najlepšie siete VPN vám umožnia vybrať si z mnohých krajín a miest po celom svete.

Screenshot umiestnení servera Cyberghost VPN.

Snímka obrazovky umiestnení servera CyberGhost VPN v aplikácii Windows.

Vysvetlené šifrovanie VPN

Šifrovanie je proces kódovanie údaje, aby ich mohol čítať iba počítač so správnym „kľúčom“.

Sieť VPN je taká bezpečná ako šifrovanie, ktoré používa na ochranu vašich údajov.

V prípade VPN šifrujú počítače na každom konci tunela VPN údaje vstupujúce do tunela a dešifrujú ich na druhom konci. VPN však potrebuje viac ako len pár kľúčov na použitie šifrovania.

To je kde Protokoly VPN Vstúpte.

Protokoly VPN

Protokoly VPN sa vzťahujú na súbor pravidiel a procesov, ktoré klient VPN dodržiava, aby sa zabezpečilo bezpečné spojenie medzi vaším zariadením a serverom VPN. Použitý protokol VPN určí, ako sa váš bezpečný tunel skutočne vytvorí.

V závislosti od používaného protokolu môže mať sieť VPN rôzne rýchlosti, schopnosti alebo dokonca zraniteľné miesta. Väčšina poskytovateľov VPN vám poskytne možnosť protokolu, ktorý chcete použiť.

K dispozícii je niekoľko protokolov VPN, ale nie všetky sa dajú bezpečne používať. Tu je tabuľka najbežnejších protokolov VPN:

Tabuľka šifrovacích protokolov VPN a ich bezpečnostné riziká.

 • OpenVPN. Toto je náš preferovaný protokol VPN. Je otvorený, veľmi bezpečný a funkčný na takmer všetkých zariadeniach s podporou VPN. OpenVPN bol dobre testovaný a zostáva priemyselným zlatým štandardom. Ak je to možné, mali by ste používať OpenVPN.
 • IKEv2 / IPSec. IKEv2, ktorý sa používa spolu s protokolom IPSec, je novším protokolom VPN s uzavretým zdrojom. Je veľmi bezpečný, pomerne rýchly a ľahko zvláda zmeny v sieti. Vďaka tomu je ideálnym protokolom pre mobilné zariadenia, ktoré neustále prepínajú medzi WiFi a mobilnými dátami.
 • L2TP / IPSec. Tento protokol je pomerne zastaralý a prichádza s niekoľkými bezpečnostné chyby. Ak sa používa s šifrou AES, vo všeobecnosti sa považuje za bezpečnú, ale existujú návrhy, že protokol NSA kompromitoval.
 • SSTP. SSTP je ďalší protokol VPN s uzavretým zdrojom. Je majetkom spoločnosti Microsoft a je založený na protokole SSL 3.0, ktorý je citlivý na konkrétny útok MITM s názvom Poodle. Aj keď sa nepotvrdilo, či je tento útok ovplyvnený SSTP, nemyslíme si, že to stojí za riziko.
 • PPTP. Mal by si vyhnúť sa PPTP Ak môžeš. Tento zastaraný protokol nie je bezpečný na používanie a môže sa za niekoľko minút hacknúť.
 • Wireguard. Najnovší protokol VPN doteraz, WireGuard, je nádejný, ale stále sa vyvíja. Jeho cieľom je byť rýchle, bezpečné a ľahšie implementovateľné ako iné protokoly VPN pomocou oveľa menej riadkov kódu. Doteraz nedošlo k stabilnému vydaniu 1.0, takže WireGuard by sa mal dovtedy považovať za experimentálny.

Šifrovacie šifry

Šifry sa vzťahujú na algoritmy používané na šifrovanie a dešifrovanie údajov. Kým protokol VPN vytvára tunel VPN, šifra sa používa na šifrovanie údajov prúdiacich tunelom.

Činnosť šifry zvyčajne závisí od informácie, ktorá sa nazýva kľúč. Bez znalosti kľúča je veľmi ťažké - ak nie nemožné - dešifrovať výsledné údaje.

Keď hovoríme o šifrovaní, zvyčajne hovoríme o zmesi typ šifry a key-length, ktorá označuje počet bitov v danom kľúči.

Napríklad Blowfish-128 je šifra Blowfish s dĺžkou kľúča 128 bitov. Všeobecne povedané, krátka dĺžka kľúča znamená zlú bezpečnosť, pretože je náchylnejšia na porušenie útokmi hrubou silou.

Kľúčová dĺžka 256 bitov je súčasným „zlatým štandardom“. Nemožno to vynútiť násilím, pretože to by trvalo miliardy rokov, kým by prešli všetkými možnými kombináciami.

Rovnako ako v prípade protokolov VPN, softvér VPN môže používať niekoľko rôznych šifrov. Tu sú najpopulárnejšie šifry používané v softvéri VPN dnes:

 • AES. Rovnako ako OpenVPN je pre protokoly, aj AES je zlatým štandardom pre šifry. Vláda USA ho používa na dôverné údaje a považuje sa za mimoriadne bezpečný. Bežne nájdete dve dĺžky kľúčov: AES-128 a AES-256. Obidve sa považujú za bezpečné.
 • Blowfish. Blowfish bol predvolenou šifrou používanou v OpenVPN, ale v súčasnosti ju do značnej miery nahradila AES. Blowfish sa nepovažuje za bezpečný ako AES a je náchylný na „narodeninové útoky“..
 • kamélie. Aj keď je Camellia veľmi podobná AES z hľadiska bezpečnosti a rýchlosti, na rozdiel od AES nebola certifikovaná Národným inštitútom pre normy a technológie (NIST). Nebolo tak dôkladne testované ako AES a v softvéri VPN sa zriedka používa.

VPN ďalej používajú autentifikácie handshake a hash na ďalšie zabezpečenie vášho pripojenia. Všetky informácie o nich - a mnoho ďalších podrobností o protokoloch VPN a šifroch - si môžete prečítať v našom úplnom sprievodcovi šifrovaním VPN.

Sú VPN bezpečné?

Dôveryhodná sieť VPN je neoceniteľným prvým krokom k ochrane vášho súkromia a k bezpečnosti online.

bohužiaľ, nie všetky VPN sú bezpečné na používanie.

Mnohé populárne služby VPN sú zle vyrobené, nespoľahlivé a dokonca nebezpečné.

Chybná sieť VPN môže:

 • Zaznamenajte si svoju aktivitu prehliadania
 • Nepodarilo sa zašifrovať vaše údaje
 • Zdieľajte svoje údaje s orgánmi
 • Vynechajte svoje identifikačné údaje
 • Napadnite svoje zariadenie škodlivým softvérom
 • Na určenie, či je VPN bezpečná alebo nie, musíte položiť niekoľko dôležitých otázok.

  Táto časť sa bude venovať potenciálne nebezpečenstvá softvéru VPN a vysvetlite, ako môžete zostať v bezpečí. Môžete tiež prejsť priamo na nasledujúcu kapitolu a zistiť, či sú VPN legálne alebo či ich môžete sledovať pri používaní VPN.

  1 Ukladá protokoly VPN Keep?

  Ilustrácia ruky, ktorá ukradne súbory z prenosného počítača

  Jedným z najdôležitejších aspektov služby VPN je jej politika prihlásenia.

  Ak používate sieť VPN, dôverujete poskytovateľovi VPN so všetkým vašim internetovým prenosom - vrátane vášho IP adresa, všetky webové stránky, ktoré navštevujete, správy, ktoré odošlete, a všetky vaše osobné údaje.

  Preskúmali sme 90 najpopulárnejších zásad protokolovania služieb VPN a zistili sme, že 26% populárnych sietí VPN zaznamená vašu pôvodnú adresu IP. Viac informácií o tom, ktoré VPN vedú protokoly, nájdete v našej špecializovanej príručke k pravidlám protokolovania VPN.

  Pred tým, ako spoločnosti dôverujete svojim osobným údajom, nezabudnite si prečítať pravidlá ochrany osobných údajov vášho poskytovateľa VPN. Ak zistíte, že VPN zaznamenáva vašu osobnú IP adresu alebo údaje o činnosti, Vyhnite sa tejto VPN za každú cenu.

  Najlepšie VPN nie log:

  1. Navštívené DNS požiadavky alebo webové stránky
  2. Vaša pôvodná adresa IP
  3. IP adresa VPN servera
  4. Časové pečiatky pripojenia
  5. Individuálne využitie šírky pásma

  Stručne povedané, a bezpečná VPN chráni vaše súkromie neprihlásením údajov, ktoré by vás mohli prepojiť ako používateľa s vašimi online aktivitami. Bohužiaľ, niektoré siete VPN stále fungujú.

  Tento snímok obrazovky z pravidiel ochrany osobných údajov spoločnosti Hola VPN je dobrým príkladom toho, ako sa vyhnúť:

  Snímka obrazovky z pravidiel ochrany osobných údajov spoločnosti Hola VPN

  Snímka obrazovky z pravidiel ochrany osobných údajov spoločnosti Hola VPN.

  Pravidlá protokolovania poskytovateľov VPN sú, žiaľ, často neurčité a zavádzajúce.

  Niektorí poskytovatelia nepravdivé tvrdenie zhromažďovať minimálne množstvo údajov, zatiaľ čo iní sú zámerne nejasní o type údajov, na ktoré sa vzťahujú ich pravidlá.

  Najlepší poskytovatelia VPN budú úplne transparentní o tom, aký typ údajov zhromažďujú a prečo sú tieto údaje potrebné.

  Taktiež vám povedia, či VPN zdieľa vaše údaje s akoukoľvek treťou stranou, vrátane inzerentov, vládnych agentúr a holdingových spoločností.

  Uistite sa, že všetky tvrdenia, ktoré sa nezobrazujú v reklamách, sú zobrazené v zásadách ochrany osobných údajov VPN. Ak nenájdete informácie o tom, aké údaje sa zhromažďujú na webových stránkach vášho poskytovateľa VPN, mali by ste vziať svoje peniaze inde.

  2Kde je založený VPN?

  Ak má spoločnosť VPN sídlo - inak sa nazýva ‘jurisdikcie“- môže mať obrovský vplyv na súkromie vašich osobných údajov.

  Niektoré krajiny sú zapojené do medzinárodných aliancií zdieľania spravodajských informácií s názvom Päť-Eyes, Deväť-Eyes, a Štrnásť-Eyes. Pokiaľ ide o súkromie, tieto krajiny sú najhorší miesta na založenie spoločnosti VPN.

  Krajiny s piatimi očami sú US, Spojené kráľovstvo, Kanada, Austrália, a Nový Zéland.

  Spravodajské agentúry v týchto krajinách majú právomoc nútiť organizácie zaznamenávať súkromné ​​informácie a zdieľať to medzi sebou. K týmto požiadavkám na protokolovanie môže byť priložený pokyn na roubík, vďaka ktorým je pre spoločnosť nezákonné zverejňovať, čo sú nútené robiť..

  Mapa spravodajských aliancií a jurisdikcií VPN.

  Nie je tiež bezpečné začleniť sieť VPN do ťažko cenzurovanej krajiny, ako je napríklad Čína, Rusko, alebo Turecko. Tieto krajiny s väčšou pravdepodobnosťou donútia spoločnosti VPN, aby protokolovali alebo cenzurovali obsah prístupný cez VPN.

  V ideálnom prípade by VPN mala byť začlenená do krajiny so silným súkromia a čistá neutralita zákony. Táto jurisdikcia by nemala mať žiadne medzinárodné väzby na rušivejšie národy a žiadna história stíhania občanov na základe obsahu ich histórie prehliadania..

  Niektoré z najlepších jurisdikcií VPN zahŕňajú Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Panama, Seychely, a
  švajčiarsko.

  Ak hľadáte dôveryhodnú sieť VPN so sídlom v ktorejkoľvek z týchto krajín, pozrite si naše recenzie ExpressVPN, NordVPN, PrivateVPN a Trust.Zone.

  Ak sa chcete dozvedieť viac o krajinách piatich očí, jurisdikciách VPN a kde je vaša VPN založená, môžete si prečítať nášho špecializovaného sprievodcu jurisdikciami VPN..

  3Jak silný je technická bezpečnosť VPN?

  Najbezpečnejšie služby VPN budú otvorené o technických opatreniach, ktoré zaviedli na ochranu svojich zákazníkov a ich podnikania.

  Akákoľvek užitočná služba VPN ponúkne najnovšie a najbezpečnejšie úrovne šifrovanie, široký výber protokolov, a rozsah pokročilé bezpečnostné funkcie vrátane vypínačov zabíjania, rozdelenia tunelov a zahmlievania.

  Vždy by ste si mali dávať pozor OpenVPN a IKEv2, pretože ide o najbezpečnejšie protokoly, ktoré sa majú použiť. Ak VPN ponúka iba PPTP, potom nepoužívajte to.

  Mali by ste tiež hľadať silné šifrovanie, napríklad AES-256. Ak poskytovateľ VPN nie je ochotný odhaliť, aké šifrovanie softvér používa, nejde o bezpečnú sieť VPN.

  Viac informácií o šifrovaní VPN nájdete v predchádzajúcej časti tejto príručky alebo navštívte nášho špecializovaného sprievodcu šifrovaním VPN.

  4Umenie VPN presakuje vaše údaje?

  Kvalitné služby VPN môžu preniesť vaše osobné údaje na tretie strany bez toho, aby ste o tom vedeli. Môže to zahŕňať vašu polohu, vašu IP adresu, webové stránky, ktoré ste navštívili, a ďalšie.

  Netreba dodávať, že nemá zmysel používať VPN, ktorá únikom vašich osobných údajov. Aj keď VPN má politiku nulových protokolov, každý, kto si prezerá vaše pripojenie - vrátane vášho ISP - bude môcť zobraziť vašu totožnosť alebo aktivitu.

  Existujú štyri typy únikov, ktoré je potrebné si uvedomiť:

  • Úniky IP. Toto sa stane, keď sieť VPN nedokáže maskovať vašu sieť IP adresa s jedným z jeho vlastných. Toto predstavuje významné riziko pre súkromie; váš poskytovateľ internetových služieb a všetky navštívené webové stránky budú môcť prepojiť vašu online aktivitu s pravou identitou.
  • Úniky DNS. VPN má smerovať vaše požiadavky DNS na svoje vlastné servery DNS. Ak vaša VPN nasmeruje požiadavky DNS mimo šifrovaného tunela VPN na servery DNS vášho ISP, nazýva sa to únik DNS. Toto odhalí vaše aktivita prehliadania a ďalšie webové stránky, ktoré ste navštívili k vášmu poskytovateľovi internetových služieb alebo iným odposluchom.
  • Netesnosti WebRTC. WebRTC je technológia založená na prehľadávači, ktorá umožňuje zvukovú a obrazovú komunikáciu pracovať na webových stránkach. WebRTC má chytré spôsoby, ako objaviť vaše skutočná IP adresa aj keď je sieť VPN zapnutá. Najlepšie VPN blokujú požiadavky WebRTC. Prípadne môžete WebRTC úplne zakázať na úrovni prehľadávača.
  • Úniky IPv6. IPv6 je nový formát IP adries, ale v súčasnosti ho nepodporuje veľa VPN. Pokiaľ VPN nepodporujú alebo aktívne blokujú IPv6, váš osobná adresa IPv6 môžu byť vystavené. Toto sa nazýva únik IPv6.

  Dôsledne testujeme každú VPN, ktorú kontrolujeme, aby sme zistili, či presakuje vaše údaje. Ďalšie informácie o typoch únikov VPN, o tom, ako otestovať VPN na úniky a ktoré VPN presakujú, nájdete v našom komplexnom sprievodcovi únikmi VPN..

  Ako spustiť test netesnosti VPN

  Nasledujúce kroky ukazujú, ako doma spustiť vlastný test úniku VPN. Trvá to takmer žiadne technické znalosti a budete hotoví za pár minút.

  Spustenie testu úniku VPN:

  1. Navštívte browserleaks.com a vykonajte test úniku, keď je vaša VPN odpojený. Poznačte si svoje IP adresa a adresy vašich Servery DNS poskytovateľa internetových služieb.
  2. Pred pripojením k serveru VPN nezabudnite povoliť server Prepínač zabíjania VPN. Zabráni sa tým únikom údajov pri náhlom odpojení VPN. Ak je to možné, povoľte vo svojej aplikácii VPN ochranu proti únikom DNS, WebRTC a IPv6.
  3. Pripojte sa k serveru VPN a obnovte testovaciu stránku úniku v prehliadači.
  4. Ak sieť VPN funguje tak, ako by mala, zobrazí sa iná hodnota pre vašu skutočná IP adresa a Servery DNS poskytovateľa internetových služieb.

  Nasledujúca snímka ukazuje test úniku PrivateVPN US Server. Červené šípky označujú polia, ktorým by ste mali venovať pozornosť:

  Snímka obrazovky testu tesnosti prehliadačaeakl.com.

  Snímka obrazovky prehliadačaeakl.com pri pripojení k serveru PrivateVPN v USA. Nezistili sa žiadne netesnosti.

  Ak vidíte svoje pôvodná IP adresa alebo Servery DNS, VPN uniká.

  Existuje niekoľko spôsobov, ako opraviť tieto úniky - pozrite si nášho sprievodcu únikmi, aby ste zistili, ako - ale niekedy to nemusí byť na vašom konci opraviteľné. V takom prípade je čas nájsť bezpečnejšiu sieť VPN.

  5 Obsahuje sieť VPN malvér alebo sledovacie nástroje?

  Niektoré z najpopulárnejších služieb VPN na trhu sú slabo vyrobené a niekedy dokonca nebezpečné.

  Zatiaľ čo niektorí budú zdieľať vaše citlivé informácie alebo vaše údaje presúvať, iní sú infikovaní škodlivým softvérom, ktorý môže nezvratne poškodiť vaše zariadenie.

  Zadarmo VPN od obskurných spoločností sú bežnými vinníkmi hostenia tohto typu škodlivého softvéru.

  Testovali sme 150 najobľúbenejších bezplatných aplikácií VPN pre Android na základe mnohých kritérií úniky, vírusy a malware, nadmerné povolenia a oveľa viac. Spoločne tieto aplikácie majú viac ako 260 miliónov stiahnutí.

  Zistili sme, že sa vrátilo 18% bezplatných testovaných aplikácií VPN pozitívna zhoda pri vyhľadávaní vírusov a škodlivého softvéru.

  Akademická správa z roku 2016 tiež zistila, že 38% z 283 testovaných aplikácií pre Android obsahovalo nejakú formu škodlivého softvéru a 16% nasadilo netransparentné servery proxy na manipuláciu s prenosom HTTP..

  Stručne povedané, popularita bezplatnej aplikácie VPN v Apple alebo Google Play Store nezaručuje jej bezpečnosť alebo legitimitu. Viac informácií o nebezpečenstvách bezplatnej siete VPNS sa dozviete neskôr v tejto príručke.

  Ak chcete byť v bezpečí, pozrite sa na známe VPN aplikácie, ktoré už boli nezávisle auditovaný pre bezpečnostné chyby ako ExpressVPN, Surfshark a TunnelBear. Nikdy neverte VPN s vašimi údajmi bez toho, aby ste si najprv overili jeho povesť.

  Aby ste zabránili kopírovaniu aplikácií, vždy si stiahnite softvér VPN z oficiálneho webu VPN zvoleného poskytovateľa alebo zo stránky obchodu s aplikáciami.

  Sú siete VPN legálne?

  ilustrácia mapy sveta.

  Je absolútne legálne používať VPN vo väčšine krajín vrátane USA, Veľkej Británie, Kanady a väčšiny Európy. Je však dôležité poznamenať, že všetko, čo je nezákonné bez siete VPN zvyšky nezákonné pri použití jedného.

  Dokonca aj na miestach, kde sú VPN legálne, majú niektoré krajiny rušivé zákony o dohľade a uchovávaní údajov, ktoré by sa mali oplatiť zvážiť. Viac sa o tom môžete dozvedieť v našom sprievodcovi jurisdikciami VPN.

  Kde sú VPN nelegálne?

  Pozerali sme sa iba na zákony 195 krajín a našli sme ich iba štyri krajiny kde sú VPN úplne nezákonné:

  • bielorusko. VPN boli zakázané od februára 2015 a tie, ktoré boli chytené pomocou jedného, ​​môžu čeliť nešpecifikovanej pokute.
  • Irak. Iracká vláda v roku 2014 zakázala siete VPN s cieľom zabrániť teroristickým organizáciám ovplyvňovať verejnosť prostredníctvom sociálnych médií.
  • Severná Kórea. Vzhľadom na tajnú povahu Severnej Kórey nie je jasné, kedy sa VPN stali nezákonnými alebo aký je trest za ich používanie.
  • Turkménsko. V roku 2015 boli siete VPN nezákonné a vláda ich blokuje. Ak v Turkménsku používate VPN, riskujete, že mu ministerstvo národnej bezpečnosti uloží pokutu a „predvolanie“..

  Kde sú siete VPN obmedzené?

  Existuje tiež šesť krajín, v ktorých sú siete VPN vysoko regulované alebo obmedzený. Úplný zoznam krajín, v ktorých sú siete VPN nezákonné alebo obmedzené, nájdete v nasledujúcej tabuľke.

  Krajina
  Stav VPN
  Bloky sociálnych médií
  cenzúra
  dohľad
  bielorusko ilegálne umiernený rozsiahly rozsiahly
  Čína restricted rozsiahly rozsiahly rozsiahly
  Irán restricted umiernený rozsiahly rozsiahly
  Irak ilegálne umiernený umiernený moll
  Severná Kórea ilegálne rozsiahly rozsiahly rozsiahly
  Omán restricted moll rozsiahly umiernený
  Rusko restricted umiernený rozsiahly umiernený
  Turecko restricted umiernený rozsiahly rozsiahly
  Turkménsko ilegálne rozsiahly rozsiahly rozsiahly
  UAE restricted umiernený rozsiahly umiernený

  Krajiny, v ktorých sú siete VPN nezákonné alebo obmedzené.

  Ak vaša krajina nie je uvedená v žiadnom z vyššie uvedených zoznamov, VPN sú úplne legálne na použitie tam.

  Ak sa rozhodnete používať sieť VPN v ktorejkoľvek z vyššie uvedených krajín, je dôležité, aby ste si vybrali spoľahlivú, dôveryhodnú a súkromnú službu VPN..

  Viac informácií o niekoľkých krajinách, v ktorých sú VPN regulované alebo zakázané, nájdete v našej špecializovanej príručke: Sú VPN legálne?

  Môžete byť sledovaní, ak používate sieť VPN?

  Vaša online aktivita bude oveľa súkromnejšie s VPN v porovnaní s surfovaním na webe bez použitia internetu. Sieť VPN vás však neurobí úplne neidentifikovateľné.

  Ak sa niekto vážne pokúšal sledovať vás cez internet, vaša adresa IP by bola iba jedným z aspektov, ktoré by preskúmali, aby vás identifikovali..

  Obrázok znázorňujúci, ako vás môžu sledovať online.

  Aj pri VPN je možné sledovať:

  1. Súbory cookie a sledovače. Webové stránky používajú súbory cookie na prispôsobenie svojich služieb na základe konkrétnych používateľov. Súbory cookie ukladajú informácie, ktoré ste dobrovoľne uviedli, napríklad vaše meno, pohlavie alebo miesto. To sa dá použiť na vašu identifikáciu, aj keď je vaša IP adresa skrytá.

   Ďalším bodom záujmu sú webové sledovače ktoré sú súčasťou reklamy. Umožňujú webom poskytovať vlastné reklamy podľa vašich jedinečných zvykov pri prehliadaní.

  2. Odtlačok prsta prehliadača. Vaše zariadenie poskytuje navštíveným webovým stránkam podrobné informácie o vašom operačnom systéme, prehliadači a hardvéri. Súčet týchto informácií možno použiť na vytvorenie jedinečného „odtlačku prsta“.

   Používanie týchto údajov na identifikáciu a sledovanie používateľov sa nazýva „snímanie odtlačkov prstov prehliadača". Viac informácií o bezpečnosti prehliadača nájdete v našom Sprievodcovi súkromnými prehliadačmi.

  3. Poskytovateľ VPN. Aj keď používanie VPN skryje vašu komunikáciu od vášho poskytovateľa internetových služieb, poskytovateľ VPN sám bude mať stále technickú spôsobilosť na zobrazenie vašej identita a aktivita. Ak vaša sieť VPN zhromažďuje identifikačné denníky a zdieľa tieto informácie, vaša identita bude narušená.
  4. Netesnosti IP, DNS a WebRTC. Sieť VPN nízkej kvality môže odhaliť vašu skutočnú IP adresu alebo vaše požiadavky DNS, čo môže odhaliť vašu identitu alebo vašu internetovú históriu.
  5. Odtlačky dopravných informácií. Váš poskytovateľ internetových služieb vidí všetky dátové pakety odoslané z počítača na server VPN. Aj keď nedokážu povedať, čo tieto pakety obsahujú alebo kam smerujú, je stále možné identifikovať druh zasielanej prevádzky (t. J. Webové stránky, streaming, P2P atď.) Analýzou načasovania a hustoty každého paketu..
  6. Správanie prehliadania. Aj keď je vaša prevádzka šifrovaná, webové spoločnosti ako Facebook a Google stále vidia vašu online aktivitu. Ak ste k nim prihlásení počas surfovania na webe, sieť VPN vám nezabráni v tom, aby vás sledovala alebo priraďovala k vašej IP adrese VPN.

  Ako môžem udržať svoju aktivitu v súkromí?

  Ak chcete maximalizovať svoje súkromie a bezpečnosť pri používaní siete VPN, musíte zmeniť návyky prehliadania. Vyhnite sa akémukoľvek správaniu, ktoré by divák mohol použiť na odvodenie vašej identity.

  Tu sú najdôležitejšie pravidlá na zachovanie vášho súkromia:

  1. Vyber dôveryhodná služba VPN ktorý neuchováva záznamy o vašej činnosti a bol testovaný na úniky. Uistite sa, že vaša sieť VPN má prepínač zabíjania, aby sa predišlo odhaleniu vašej identity v prípade výpadku pripojenia.
  2. Pred spustením programu alebo prístupom na web zapnite sieť VPN.
  3. Na všetky prehliadania VPN použite samostatný webový prehľadávač zameraný na ochranu súkromia, ako napríklad Firefox alebo IceCat. Vymažte prehľadávač sušienky a cache pred každou reláciou VPN.
  4. Zvážte inštaláciu niektorých rozšírení prehliadača na ochranu osobných údajov, ktoré vám pomôžu blokovať reklamy a sledovať skripty. Ochrana osobných údajov Badger, uBlock, Decentraleyes a NoScript sú dobré možnosti.
  5. Vyhnite sa prehľadávaniu, keď ste prihlásený / -á do účtu sociálnych médií, Google, Apple alebo Microsoft. Nepoužívajte Vyhľadávanie Google (DuckDuckGo je dobrá alternatíva).
  6. Počas pripojenia k sieti VPN nepoužívajte mobilné dvojfázové overenie.
  7. Ak nakupujete online, použite kryptomenu, ak je k dispozícii. Vaša debetná karta alebo účet PayPal vás identifikuje.
  8. Vypnite funkciu údajov o polohe GPS vášho smartfónu.
  9. Zvážte použitie prehliadača Tor, ak máte veľké obavy o anonymitu. Ďalšie informácie o Tor si môžete prečítať neskôr v tejto príručke.

  Ak budete pamätať na všetky vyššie uvedené skutočnosti, urobí vás dobrá VPN s protokolom ochrany osobných údajov výrazne ťažšie sledovať verzus vaša online stopa bez nej. Najmä váš ISP bude veľmi ťažké zistiť, ktoré webové stránky ste navštívili.

  Ako si môžem zvoliť sieť VPN?

  Medzi sieťami VPN je svet rozdielov. Ako sme už spomenuli, niektorí poskytovatelia sietí VPN môžu dokonca ohroziť súkromie a bezpečnosť, ktoré majú chrániť.

  Bez správnych informácií je mnohí používatelia nútení zvoliť si VPN bez väčšej jasnosti. Ak ste si už vybrali svojho poskytovateľa, môžete prejsť priamo na nasledujúcu časť o tom, ako nainštalovať sieť VPN.

  Obrázok ukazujúci vlastnosti dobrej VPN.

  Pri výbere siete VPN je dôležité opýtať sa:

  • Koľko to stojí?
  • Aké bezpečné to je?
  • Ktoré zariadenia to podporuje?
  • Aké rýchle to je?
  • Funguje to so streamovacími službami?
  • Môže to poraziť cenzúru?

  Nezabudnite, že správna sieť VPN pre jednu osobu nemusí byť pre vás tou pravou sieťou VPN. Ak napríklad chcete cestovať do Číny, budete potrebovať sieť VPN so silným šifrovaním a pokročilé funkcie, ako je napríklad zmätenie. Ak sa však zaujímate predovšetkým o streamovanie alebo torrentovanie, budete potrebovať VPN s vysokou rýchlosťou.

  Ak chcete spoľahlivú všestrannú sieť VPN, prečítajte si naše najlepšie odporúčania VPN pre rok 2020. Ak ste si už vybrali poskytovateľa siete VPN, môžete prejsť na nasledujúcu kapitolu Ako nainštalovať sieť VPN..

  Tu sú hlavné faktory pri výbere poskytovateľa služieb VPN je potrebné zvážiť:

  1How, veľa stojí VPN?

  Viete, koľko chcete minúť za sieť VPN, takže nemá zmysel vyberať službu, ktorá prekračuje vaše možnosti.

  Vysoko kvalitná služba VPN zvyčajne stojí okolo 10 dolárov mesačne ak platíte mesačne. Ak ste ochotní zaplatiť vopred, môže to klesnúť na 50 dolárov ročne.

  Ak potrebujete používať bezplatnú sieť VPN, prečítajte si časť Môžem používať sieť VPN zadarmo? časť ďalej v tejto príručke. Existujú isté nevýhody a nebezpečenstvá ktoré musíte poznať na bezplatnom trhu VPN.

  Je to bezpečné?

  Keď sa rozhodnete, koľko chcete zaplatiť za predplatné siete VPN, je nevyhnutné nájsť bezpečnú sieť VPN.

  Zvážte všetky body uvedené v časti Sú siete VPN bezpečné? Kapitola tejto príručky. V súhrne skontrolujte, či má vaša VPN:

  • Zásady protokolovania týkajúce sa ochrany osobných údajov & jurisdikcie.
  • Silné protokoly VPN & šifrovanie.
  • Nedochádza k únikom IP, DNS alebo WebRTC.
  • Prepínač zabíjania VPN.
  • Žiadny malware.
  • Žiadne rušivé povolenia ani prístup tretích strán.

  3Ktoré zariadenia podporujú VPN?

  Teraz, keď vám zostáva niekoľko bezpečných sietí VPN, musíte nájsť služby, ktoré fungujú na zariadeniach, ktoré chcete chrániť.

  Máte počítač so systémom Windows alebo Mac? Android alebo iPhone? Chcete pokryť streamingové zariadenia a herné konzoly? Koľko zariadení potrebujete pokryť?

  Nezabudnite zvoliť sieť VPN, ktorá podporuje zariadenia, ktoré potrebujete chrániť.

  Najjednoduchší spôsob použitia siete VPN v počítači, smartfóne alebo tablete je inštalácia vlastnej aplikácie z webu VPN. Niektoré siete VPN tiež poskytujú vlastné aplikácie pre Amazon Fire TV Stick. Je však dôležité poznamenať, že niektoré služby majú limit počtu zariadení môžete sa pripojiť k sieti VPN súčasne.

  Ak chcete chrániť všetky zariadenia nad týmto limitom, musíte nainštalovať svoju VPN na úrovni smerovača, čo následne zašifruje všetok internetový prenos zo zariadení pripojených k nemu..

  4Ako rýchlo je VPN?

  Ako sme už uviedli, siete VPN trochu spomaľujú rýchlosť internetu prostredníctvom šifrovania a tunelovania, niektoré sú však pomalšie ako iné..

  Ak budete používať prúd VPN na streamovanie, torrent alebo hru, budete potrebovať rýchlu sieť VPN, ktorá bude schopná držať krok s vašimi aktivitami. Viac informácií o rýchlostiach VPN nájdete v našich odporúčaniach pre najrýchlejšie VPN v roku 2019.

  5Kde sú umiestnené servery VPN?

  Ak chcete obísť cenzúru alebo geografické obmedzenia, musíte sa ubezpečiť, že vaša VPN má servery umiestnené v krajinách, ktoré potrebujete. Ak napríklad chcete získať prístup k novinkám iba v USA, budete potrebovať VPN so servermi v USA.

  Podobne, ak je rýchlosť prioritou, musíte sa ubezpečiť, že vaša VPN má server blízko vášho fyzického umiestnenia - čím sú servery bližšie, tým lepšie budú vaše rýchlosti..

  Ak chcete zistiť, kde sa nachádzajú servery vašej siete VPN, pozrite si webovú stránku vybraného poskytovateľa VPN alebo naše recenzie.

  6. Pracuje so službami streamovania a torrentovania?

  Ak plánujete vysielať služby, ako je Netflix, alebo používať na VPN torrentovanie, budete potrebovať VPN, ktorá bez námahy pracuje s každou službou..

  Mali by ste si zvoliť VPN pre svoje konkrétne potreby. Nie každá VPN, ktorá pracuje s Netflixom, tiež funguje napríklad s Hulu alebo BBC iPlayerom. Podobne VPN priateľské na streamovanie vždy nepovoľujú prenos P2P.

  Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si sekcie streamovania a torrentovania v tejto príručke.

  7 Pracuje v krajinách s vysokou cenzúrou?

  Ak žijete alebo cestujete do silne cenzurovanej krajiny, ktorá aktívne blokuje prenos VPN, musíte si vybrať službu VPN, ktorá využíva špeciálne techniky na obídenie cenzorov..

  Tieto špeciálne techniky nazývame nástroje na zmätok. Niekedy sa tiež nazývajú „tajné“ protokoly.

  Nástroje na zmätenie vo všeobecnosti zakódujú prenos VPN, takže vyzerajú ako prenos HTTPS, čo sťažuje detekciu.

  Ak sieť VPN neprichádza s týmito nástrojmi, pravdepodobne nebude fungovať v Číne a nemala by byť vašou prvou voľbou pre iné krajiny s vysokou cenzúrou, ako je Irán alebo SAE..

  Ak hľadáte sieť VPN, ktorá využíva nástroje na zmätok, ExpressVPN, StrongVPN a VyprVPN sú dobré možnosti.

  Vaše rozhodnutie

  Vysokokvalitná sieť VPN ponúka vysoké rýchlosti, pokročilé funkcie a nikdy nebude zaznamenávať, zdieľať ani predávať vaše údaje bez príslušného právneho základu. Nezabudnite preskúmať svoje siete VPN technická bezpečnosť, Obchodný model, jurisdikcie, a zásady ochrany osobných údajov. Ak poskytovateľ VPN nie je schopný odpovedať na všetky tieto otázky, nemali by ste mu dôverovať.

  Preskúmajte reputáciu svojho poskytovateľa a nikdy nepoužívajte VPN, s ktorou nie ste úplne spokojní. Ak sa skutočne zaujímate o bezpečnosť, výkon a súkromie, mali by ste používať sieť VPN založenú na predplatnom, ktorá bola nezávisle otestovaná a dobre skontrolovaná..

  Ako nainštalujem sieť VPN?

  Existuje veľa rôznych spôsobov, ako nainštalovať VPN do vášho zariadenia, a proces sa bude líšiť v závislosti od typu príslušného zariadenia. Najjednoduchšou a najbežnejšou metódou je stiahnutie vlastnej aplikácie priamo od poskytovateľa služieb VPN.

  Väčšina komerčných sietí VPN, pre ktoré sa môžete prihlásiť, si môžete objednať vlastné aplikácie pre windows, MacOS, Android, a iOS, ale niektoré poskytujú aj natívne aplikácie pre smerovače a streamingové zariadenia, ako je napríklad Amazon Fire TV Stick.

  Inštalácia VPN pomocou vlastnej aplikácie:

  1. Kúpte si predplatné VPN z webových stránok vášho poskytovateľa a e-mailom overte svoj účet. Ako príklad použijeme NordVPN.
   Snímka obrazovky možností predplatného služby NordVPN.
  2. Stiahnite si softvér VPN z webových stránok poskytovateľa VPN alebo kliknite do obchodov Google Play alebo Apple App Store pre zariadenia Android a iOS. Kliknite na inštalačné výzvy a vyjadrite súhlas so Zmluvnými podmienkami.
   Screenshot obrazovky sťahovania NordVPN.
  3. Prihláste sa do aplikácie VPN pomocou poverení svojho účtu.
   Snímka obrazovky prihlasovacej obrazovky spoločnosti NordVPN.
  4. Prejdite do ponuky nastavení VPN a povoľte prepínač zabíjania VPN a blokovanie úniku, ak sú k dispozícii. Vyberte protokol VPN podľa vášho výberu. Preferujeme OpenVPN.
   Ukážka ponuky nastavení NordVPN.
  5. Vráťte sa na hlavnú obrazovku aplikácie a vyberte umiestnenie servera VPN zo zoznamu miest.
   Ukážka zoznamu serverov spoločnosti NordVPN.
  6. Kliknite na ikonu connect Tlačidlo. Teraz budete pripojení k serveru VPN vo vami vybranom umiestnení.
   Snímka obrazovky programu NordVPN je pripojená.

  Je dôležité si uvedomiť, že nie všetky služby VPN sa dodávajú s vlastnými aplikáciami pre každé zariadenie. Ak to vaša VPN podporuje, stále však budete môcť používať sieť VPN na inom zariadení manuálna konfigurácia.

  Manuálna konfigurácia môže byť komplikovaný proces, ale ak budete postupovať podľa pokynov uvedených na webových stránkach poskytovateľa VPN, nemali by ste mať problém s konfiguráciou zariadenia..

  Väčšina zariadení má integrovaná podpora VPN, čo znamená, že všetko, čo musíte urobiť, je nahrať konfiguračné súbory služby VPN do vstavaného klienta. Klienta zvyčajne nájdete v nastaveniach siete.

  Ak chcete používať OpenVPN, musíte si stiahnuť aplikáciu tretej strany - napríklad klientsky softvér OpenVPN - a potom nahrať konfiguračné súbory služby VPN..

  Podrobnejšie pokyny sme zahrnuli do nasledujúcich sprievodcov:

  • Ako nainštalovať VPN vo Windows
  • Ako nainštalovať VPN na Mac
  • Ako nainštalovať VPN na Android
  • Ako nainštalovať VPN na iPhone & iPad
  • Ako nainštalovať VPN na Fire TV
  • Ako nainštalovať VPN na Apple TV

  Je možné nastaviť si vlastný VPN server doma, ale je to komplikovaný proces s veľkým množstvom chýb. Domáce servery VPN nie sú ideálne na prístup k obmedzenému obsahu alebo na vaše súkromie online, pretože váš poskytovateľ internetových služieb môže stále zaznamenávať vaše online aktivity..

  Ak by ste chceli vedieť, ako vytvoriť svoj vlastný server VPN doma, pozrite si nášho sprievodcu nastavením vlastného servera VPN.

  Môžem používať sieť VPN zadarmo?

  Na trhu je veľa bezplatných sietí VPN, ale väčšina z nich je obmedzený prinajlepšom a nebezpečný v najhoršom prípade.

  Ak sa rozhodnete použiť bezplatnú sieť VPN, hľadajte:

  • Mesačné limity údajov.
  • Obmedzený výber servera.
  • Pomalé rýchlosti.
  • Zneužitie vašich osobných údajov.
  • Žiadna technológia na obídenie cenzúry.
  • Žiadne servery na odomknutie streamovacích služieb.

  Skutočné náklady na bezplatné VPN

  Služby VPN môžu speňažiť vaše dáta neočakávaným spôsobom. Je nákladné vyvíjať a prevádzkovať spoľahlivú sieť VPN a mnoho lacných alebo bezplatných služieb sa rozhodlo dotovať cenu predplatného výnosmi z iných kanálov..

  Ak za svoju službu VPN vôbec neplatíte, je pravdepodobné, že nejaká forma zber dát, zdieľanie, alebo zľava sa vyskytuje s cieľom pokryť náklady na výrobok. Mnohé z týchto bezplatných služieb sa tiež veľmi spoliehajú reklama, čo je menej ako ideálne pre súkromie.

  Urobili sme veľa výskumov o bezplatných sieťach VPN a objavili sme niekoľko rušivých nedostatkov v oblasti ochrany osobných údajov.

  Naše vyšetrovania odhalili, že niektoré z najpopulárnejších bezplatných sietí VPN na trhu majú tajné odkazy na pevninskú Čínu, zatiaľ čo 85% najpopulárnejších bezplatných aplikácií pre Android VPN nadmerné povolenia s potenciálom pre zneužívanie súkromia.

  Ilustrácia znázorňujúca nebezpečenstvo voľných VPN.

  Zdroje: 1 globálna správa o mobilnej VPN, 2 bezplatné vyšetrovanie aplikácií VPN, 3 bezplatné indexy rizika VPN: Aplikácie pre Android

  Čítanie zásad ochrany osobných údajov väčšiny bezplatných sietí VPN tiež neponúka nádej. Niektoré bezplatné VPN, napríklad HolaVPN, zaznamenávať všetko, čo robíte online.

  Netreba dodávať, že žiadny z týchto objavov neprináša veľmi pozitívny výhľad na bezplatné VPN. Ak sa rozhodnete používať bezplatnú službu VPN, postupujte opatrne.

  Ak chcete získať ďalšie informácie o nebezpečenstvách bezplatných sietí VPN, môžete si prečítať náš bezplatný prieskum aplikácií VPN alebo index rizika zdarma VPN.

  Ak si nemôžete dovoliť alebo jednoducho nechcete míňať peniaze na VPN, zostavili sme tiež zoznam najbezpečnejších bezplatných služieb VPN, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii..

  Sieť VPN typu „Freemium“

  Vo všeobecnosti sú VPN typu „Freemium“ bezpečnejšie ako úplne bezplatné služby. Títo poskytovatelia VPN ponúknu bezplatnú skúšobnú verziu alebo obmedzená služba ako aj oveľa rozsiahlejšiu platenú verziu.

  Sieť VPN spoločnosti Freemium zarába peniaze prostredníctvom plateného produktu, ktorý im umožňuje poskytovať obmedzené bezplatné služby. Medzi poskytovateľov VPN, ktorí ponúkajú produkty „freemium“, patria Windscribe, ProtonVPN a Tunnelbear.

  Sieť VPN typu Freemium má tendenciu:

  • Presadzujte mesačné limity údajov.
  • Obmedzte výber umiestnenia servera.
  • Rýchlosti plynu.
  • Nepodporujú streamingové služby, ako je Netflix.
  • Zakázať všetku komunikáciu P2P.

  Screenshot produktu „freemium“ ProtonVPN.

  Snímka obrazovky siete VPN typu „freemium“ ProtonVPN.

  Koľko stojí sieť VPN?

  Predplatné VPN sa značne líšia v cene a cena služby VPN sa nemusí nevyhnutne rovnať úrovni kvality, ktorú poskytuje..

  Spoločnosti VPN majú tendenciu ponúkať zľavy na dlhšie predplatné. Mesačná služba môže stáť 10 dolárov, ale ak sa prihlásite na ročné predplatné, môžete získať 60% zľavu z mesačnej ceny.

  Uvedomte si, že zvyčajne musíte platiť vopred všetky náklady na predplatné, čo môže spôsobiť, že sa budete cítiť draho, a nemusí vyhovovať všetkým rozpočtom..

  Všeobecne povedané, lacnejšie VPN majú tendenciu existovať 6-8 dolárov mesačne a drahšie v okolí 12 - 15 dolárov mesačne.

  Časté otázky k VPN: Najčastejšie otázky

  Teraz, keď sme sa zaoberali základmi, budú nasledujúce kapitoly zodpovedať najčastejšie otázky, ktoré dostávame v súvislosti s používaním siete VPN. Ak už máte na mysli otázku, môžete prejsť na kapitolu, ktorá je pre vás najrelevantnejšia:

  • Môžem použiť VPN na Torrenting?
  • Môžem na sledovanie siete Netflix použiť sieť VPN?
  • Potrebujem na svojom telefóne sieť VPN?
  • Je VPN lepší ako proxy?
  • Je Tor rovnaké ako VPN?
  • Do VPN spomaľujú internet?

  Do VPN spomaľujú internet?

  Všetky siete VPN do istej miery spomalia vaše internetové rýchlosti. Pri najlepších VPN bude tento dopad zanedbateľný.

  VPN v zásade funguje tak, že presmeruje váš webový prenos cez svoje vlastné servery. Rovnako ako každá cesta to zneužitie spomaľuje - a to je to, čo sa stane s vašimi internetovými rýchlosťami pri používaní siete VPN.

  Šifrovanie môže tiež zvýšiť čas potrebný na načítanie webových stránok alebo sťahovanie súborov. Čím silnejšie je šifrovanie, tým dlhšie je oneskorenie.

  Ak chcete maximalizovať rýchlosť siete VPN:

  1. Vyberte server VPN blízko vášho fyzického umiestnenia.

   Čím bližšie je server VPN, ku ktorému sa rozhodnete pripojiť, tým menej to ovplyvní rýchlosť vášho internetu. Z tohto dôvodu je pred registráciou dôležité skontrolovať úplný zoznam umiestnení serverov poskytnutých poskytovateľom VPN.

  2. Vyberte server VPN s najnižšou záťažou.

   Niektoré aplikácie VPN vám ukazujú, ako zaneprázdnený server používa percentuálne zaťaženie. Čím vyššie je zaťaženie servera, tým viac používateľov je pripojených k tomuto serveru. Preťažený server poskytuje pomalšie rýchlosti.

  3. Zmeňte protokol VPN.

   Niekedy zmena používaného protokolu VPN môže zvýšiť rýchlosť, ktorú zažívate. Skúste prepínať medzi protokolom OpenVPN TCP a UDP alebo pomocou protokolu IKEv2, konkrétne rýchleho protokolu. Nerobte kompromisy v oblasti bezpečnosti. Aj keď slabšie protokoly a šifry sú zvyčajne rýchlejšie, ohrozujú vašu online bezpečnosť a súkromie.

  Nakoniec, ak používate pomalú sieť VPN, nemáte čo robiť, aby ste veci urýchlili. Ak je rýchlosť prioritou, nezabudnite sa pozrieť na naše odporúčania týkajúce sa najrýchlejších sietí VPN v roku 2020.

  Obchodné a osobné VPN: Aký je rozdiel?

  Možno ste už počuli o VPN v kontexte pracoviska. Existujú dva hlavné typy služieb VPN: obchodné (alebo podnikové) VPN a osobné (alebo spotrebiteľské) VPN.

  Aj keď je táto technológia veľmi podobná, dôvod, prečo používate firemnú sieť VPN, je dosť odlišný od toho, ako by ste pracovnú sieť VPN používali mimo práce.

  Obchodné VPN umožňujú zamestnancom prístup do kancelárskej siete diaľku a pevne. Zamestnancom to umožňuje prístup k sieťovým zložkám, tlačiarňam, intranetovým serverom, serverom a databázam mimo kancelárie.

  Vaša internetová prevádzka je šifrovaná medzi zariadením používateľa a serverom VPN v kancelárii, čo bráni tretím stranám zachytiť prenos..

  Na váš internetový prenos sa však stále vzťahujú pravidlá vašej spoločnosti, čo znamená, že váš šéf môže stále vidieť, čo robíte online, aj keď nie ste fyzicky v kancelárii.

  Na druhej strane osobné VPN - tie, ktoré testujeme a kontrolujeme - sa mierne líšia.

  Osobné siete VPN zvyčajne používajú jednotlivci, ktorí nepotrebujú vzdialený prístup k súborom v domácej alebo pracovnej sieti. Zvyčajne sa používajú z dôvodu ochrany osobných údajov a zabezpečenia a pri obchádzaní online blokov online.

  Na rozdiel od podnikových sietí VPN môžete pomocou osobnej siete VPN pristupovať k obsahu zo stoviek rôznych krajín pomocou skupiny rôznych adries IP.

  Vaša prevádzka je stále šifrovaná a - ak používate dôveryhodnú službu VPN - nikto nemôže čítať váš internetový prenos. Nebudete však môcť pristupovať k súborom špecifickým pre sieť na diaľku.

  Na tomto webe nenájdete žiadne firemné recenzie VPN - kontrolujeme iba spotrebiteľské VPN.

  Môžem použiť VPN na Torrenting?

  Áno ty môcť a mali by používať torrent na torrenting.

  Keď torrent vaša IP adresa je viditeľná ostatným rovesníkom. Poskytovateľ internetových služieb môže tiež sledovať, čo robíte online, blokovať webové stránky zamerané na torrentovanie a zdieľanie súborov a dokonca zvyšovať rýchlosť.

  Používanie siete VPN udržuje vaše aktivity v oblasti torrentingu súkromné a zabraňuje ISP spomalenie a cenzúra.

  Nie všetky siete VPN však umožňujú prenos P2P. Niektoré majú nulovú toleranciu pre torrenting a iné obmedzujú niektoré VPN servery. Ak potrebujete na torrenting používať sieť VPN, prečítajte si naše odporúčania VPN týkajúce sa torrentovania.

  Je potrebné poznamenať, že niektorí používatelia sa môžu torrentovať prostredníctvom aplikácie Kodi, bezplatnej a otvorenej aplikácie pre prehrávače médií. Rovnaké siete VPN, ktoré odporúčame na torrentovanie, sú tiež vynikajúcou voľbou na ochranu prenosu Kodi.

  V našej príručke nájdete všetko, čo potrebujete vedieť o tom, ako nainštalovať sieť VPN na server Kodi.

  Môžem na sledovanie siete Netflix použiť sieť VPN?

  fotografia telefónu na stole načítava Netflix

  Okrem všetkých výhod ochrany osobných údajov a zabezpečenia vám VPN umožňujú aj odomknutie obsahu s obmedzeným streamovaním. To zahŕňa Netflix.

  Pri použití siete VPN predpokladáte IP adresu a umiestnenie servera VPN, ku ktorému ste pripojení. To vám umožní sledovať obsah z tejto krajiny alebo regiónu.

  Najmä s Netflixom to nie je vždy také jednoduché ako pripojenie k inému serveru VPN a okamžitý prístup ku všetkým vašim obľúbeným reláciám.

  Je to preto, že Netflix aktívne blokuje adresy IP VPN. Z technického hľadiska je proti zmluvným podmienkam spoločnosti Netflix prezeranie obsahu mimo „krajiny, v ktorej ste si založili svoj účet“..

  Používatelia majú prístup k sieti Netflix „iba v geografických lokalitách, v ktorých ponúkame službu a na ktorú majú takýto obsah licenciu.“

  Ukážka zmluvných podmienok spoločnosti Netflix
  Našťastie existuje niekoľko kvalitných sietí VPN, ktoré obísť tento blok a odblokovať Netflix, čo vám umožní sledovať obsah z knižníc z celého sveta. Tieto služby VPN tvrdo pracujú na vytváraní nových adries IP, akonáhle sieť Netflix zablokuje predchádzajúce adresy IP.

  VPN vám však neumožňuje sledovať zadarmo Netflix - za prístup k streamingovej službe budete stále musieť zaplatiť predplatné. Rovnaká situácia je aj v prípade iných populárnych streamovacích služieb, ako sú Hulu a BBC iPlayer.

  Stručne povedané, použitie VPN s Netflixom vám umožní:

  • Streamujte bezpečne a bezpečne.
  • Odomknite obsah z iných geografických regiónov.

  Pravidelne testujeme VPN na našom webe, aby sme skontrolovali, či pracujú s najpopulárnejšími streamovacími službami alebo nie.

  Ak hľadáte sieť VPN na streamovanie, nezabudnite si kúpiť sieť, ktorá pracuje s vašimi obľúbenými službami. Tu sú naše odporúčania:

  • Najlepšie celkové VPN pre streamovanie
  • Najlepšie VPN pre Netflix
  • Najlepšie VPN pre BBC iPlayer

  Potrebujem na svojom telefóne sieť VPN?

  Ak máte obavy o ochranu svojho súkromia, vy na svojom smartfóne potrebujete sieť VPN. Používanie siete VPN v telefóne je rovnako dôležité ako ochrana vášho stolného počítača, či už ste doma alebo na cestách.

  Globálny dopyt po mobilných VPN aplikáciách v skutočnosti rýchlo rastie. Počet mobilných sietí VPN sťahovaných z celého sveta sa dva roky v rade zvýšil o viac ako 50%. Od roku 2018 do roku 2019 viac 480 miliónov mobilných VPN aplikácií boli stiahnuté.

  VPN pomáha zabrániť hackerom v krádeži vašich súkromných informácií vo verejných sieťach. Taktiež zabraňuje poskytovateľovi internetových služieb viesť záznamy o webových stránkach, ktoré navštevujete vo svojom smartfóne.

  Dajte si pozor na to, že je je veľmi ťažké, aby bol váš smartphone úplne anonymný. Pri používaní tohto účtu ste pravdepodobne vždy prihlásení do svojho účtu Apple alebo Google, ktorý poskytuje konkrétne spojenie s vašou identitou, keď používate iné aplikácie a služby..

  Ak si pre svoj smartfón musíte zvoliť sieť VPN, pozrite si nasledujúcich sprievodcov, ktorých sme pripravili:

  • Najlepšie VPN pre Android
  • Najlepšie VPN pre iOS

  Tieto aplikácie VPN môžete použiť aj na tabletoch Android a iOS.

  Môžem používať VPN bez WiFi?

  Pokiaľ je zariadenie pripojené k internetu, môžete používať sieť VPN. To znamená, že sa môžete pripojiť k sieti VPN, keď ste pripojení 3G alebo 4G.

  Z hľadiska bezpečnosti nie je potreba tak veľká, ale nikdy nemôžete byť príliš bezpeční. Používanie VPN s mobilnými dátami vám stále umožní spoofovať vašu polohu a skryť vašu online aktivitu pred mobilným operátorom.

  Je VPN lepší ako proxy?

  VPN a proxy servery môžu pomôcť skryť vašu IP adresu a získať prístup k obmedzenému obsahu.

  Aj keď vás oba nástroje pripoja k vzdialenému serveru a skryjú vašu polohu, úroveň súkromia, zabezpečenia, a anonymita ponúkajú sa veľmi líši.

  Hlavnou výhodou použitia proxy servera je to, že ste vy nepripájajte sa priamo na navštívené webové stránky. Proxy server sa pripojí vo vašom mene k webovej stránke, načíta obsah webovej stránky a potom vám tieto informácie pošle.

  Ak je nakonfigurovaná správne, znamená to, že webové stránky neuvidia vašu osobnú adresu IP. Namiesto toho uvidia IP adresu a umiestnenie proxy servera, pričom vaše skutočné umiestnenie zachováva tajomstvo.

  Proxy sú často nespoľahlivé, postrádajú pokročilé funkcie a môžu dokonca poškodiť vaše súkromie.

  Proxy servery sú nepovažuje sa za nástroje ochrany osobných údajov. Aj keď môžu zakryť vašu IP adresu, väčšina z nich nešifruje vašu komunikáciu. Ktokoľvek si prezerá vaše údaje skôr, ako sa dostane na server proxy - napríklad poskytovateľ internetových služieb -, môže presne vidieť, čo robíte.

  Proxy by ste mali použiť, ak:

  • Musíte rýchlo obísť geografické obmedzenie.
  • Nemáte obavy o svoje súkromie alebo anonymitu.
  • Neprenášate citlivé osobné údaje.
  • Musíte sa rýchlo vyhnúť blokovaniu webových stránok založenom na IP.

  Virtuálne súkromné ​​siete (VPN) na druhej strane vytvárajú šifrovaný a bezpečný tunel medzi zariadením a webom alebo aplikáciou, ktorú navštevujete. Váš webový prenos bude smerovaný na súkromný server podľa vášho výberu a potom na web alebo aplikáciu, ktorú chcete navštíviť.

  VPN bude chrániť a presmerovať všetku komunikáciu prichádzajúcu z vášho zariadenia, nielen prenos prichádzajúci z okna prehliadača.

  Dôležitejšie je, že VPN bude tiež šifruje váš internetový prenos a zabrániť tretím stranám špehovať vaše aktivity prehliadania. Z tohto dôvodu sa zvažujú siete VPN predovšetkým nástroje na ochranu osobných údajov.

  Ak potrebujete rýchlo obísť blok obsahu a nesnažíte sa pred nikým skryť svoje údaje, môžete prilepiť webovú adresu do proxy servera HTTPS a pristupovať na túto stránku ako jednorazové.

  To znamená, že servery proxy sú často nespoľahlivé, postrádajú pokročilé funkcie a môžu dokonca poškodiť vaše súkromie. Bolo by hlúpe používať bezplatný proxy a predpokladať, že nikto nesleduje, čo robíte.

  Aj keď nie sú najlepšie na ochranu osobných údajov, sú skvelé, ak nemáte žiadne citlivé údaje. Medzi obľúbené webové proxy patria Hide.me, HideMyAss, kproxy a Whoer.

  Viac informácií o výhodách a nevýhodách serverov proxy nájdete v našom sprievodcovi: Proxy verzus VPN: Aký je rozdiel?

  Je Tor rovnaké ako VPN?

  Tor aj VPN ponúkajú súkromné ​​prehliadanie, ale nie sú to isté.

  Sieť Tor - často označovaná aj ako „Tor“ - je bezplatný systém s otvoreným zdrojom, ktorý umožňuje anonymnú komunikáciu na webe..

  Tor Network anonymizuje vašu online aktivitu šifrovaním vašej komunikácie a náhodným odrazením cez globálnu sieť prístupových bodov alebo „uzlov“, ktoré sú všetky udržiavané dobrovoľníkmi..

  Najbežnejším spôsobom použitia Tor je prostredníctvom prehliadača Tor. Toto je bezplatná aplikácia založená na prehliadači Firefox, ktorú si môžete stiahnuť a nainštalovať do svojho počítača.

  snímka obrazovky prehliadača.

  Snímka obrazovky prevzatá z prehliadača Tor.

  Na rozdiel od väčšiny služieb VPN, za ktoré musíte platiť, je Tor zadarmo a open-source, bez ústredného orgánu.

  Tor používajú novinári, aktivisti a aktivisti ako nástroj na ochranu osobných údajov. Tor tiež umožňuje používateľom prístup k častiam webu, ktoré nie sú indexované vyhľadávacími nástrojmi - nazýva sa to hlboký web. Hĺbkový web je známy pre svoje .onion stránky.

  Stručne povedané, sieť Tor umožňuje:

  • Skryte svoju IP adresu z navštívených webových stránok.
  • Prístup k „skrytým“ .onionovým doménam.
  • Anonymizujte svoju online aktivitu.
  • Komunikujte dôverne.

  Aj keď stále existujú legitímne dôvody na použitie Tor, odporúčame vám použiť VPN vo väčšine prípadov. Tu je dôvod:

  1. Tor je pomalý. Dáta v sieti Tor sú smerované cez viac náhodných uzlov a šifrované a dešifrované viackrát. To znamená, že Tor je veľmi, veľmi pomalý. Tor nie je dobrou voľbou na sledovanie vysoko kvalitných streamovaných videí, zdieľanie súborov P2P alebo čokoľvek iné, čo vyžaduje vysokorýchlostné pripojenie.
  2. Tor chráni iba prevádzku webového prehliadača. Bez manuálnej konfigurácie Tor chráni iba prenos v prehliadači Tor. Tým zostane prenos zo všetkých ostatných aplikácií a služieb vystavený. Naopak, siete VPN presmerujú a zašifrujú všetku prevádzku vášho zariadenia.
  3. zložitosť. Na rozdiel od VPN, nemôžete jednoducho „zapnúť“ prehliadač Tor a skryť svoju IP adresu. Ak prehľadávač správne nenakonfigurujete a neupravíte návyky prehliadania, je neuveriteľne ľahké odhaliť skutočnú adresu IP..
  4. Nežiaduca pozornosť. Ako už možno viete, Tor má povesť prilákania tých, ktorí sa veľmi chcú vyhnúť detekcii. Patria sem novinári a oznamovatelia, ale aj zločinci. Váš ISP môže vidieť, že používate Tor, aj keď nevedia, čo robíte. Z tohto dôvodu vás časté používanie Toru môže potenciálne označiť na sledovanie.

  Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako zostať v bezpečí na serveri Tor, prečítajte si nášho sprievodcu serverom Tor vs VPN.

  Sú siete VPN za to?

  Dobrá VPN by sa mala vnímať ako dôstojná investícia do vašej bezpečnosti, súkromia a slobody - na zabránenie nákladnej strate údajov, otvorenie možností prehľadávania a ochrana vášho práva na súkromie.

  Dôsledne testujeme každú sieť VPN skontrolovanú na našej webovej stránke a nezabudnite neustále aktualizovať naše odporúčania, aby ste mohli robiť informované rozhodnutia. Ak chcete získať ďalšie informácie o našom procese kontroly, môžete si prečítať všetky informácie o tom, ako posudzujeme siete VPN tu.

  Brayan Jackson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me