V tejto príručke sa zameriavame na 10 krajín, v ktorých sú siete VPN nezákonné alebo obmedzené, ako aj na 17 ďalších krajín so zákonmi, ktoré významne ovplyvňujú digitálne slobody používateľov..

ilustrácia mapy sveta.

OBMEDZENIA: Aj keď bola táto príručka dôkladne preskúmaná, nie sme odborníci v oblasti práva a nemôžeme zaručiť správnosť týchto informácií. Ak chcete objasniť zákonnosť VPN alebo osobitné zákony ktorejkoľvek krajiny, vyhľadajte odbornú právnu radu.

Sú siete VPN legálne?

Virtuálne súkromné ​​siete (VPN) sú legálne používať takmer všade na svete. Okrem toho, že chránia používateľov pred štátnym dohľadom, pomáhajú obísť cenzúru, obchádzajú geografické obmedzenia a zostávajú v bezpečí vo verejných sieťach WiFi..

Zákonnosť používania siete VPN bude závisieť od krajiny, v ktorej sa fyzicky nachádzate.

Aj vtedy môžu byť zákony a obmedzenia týkajúce sa online aktivity často vágne alebo zavádzajúce.

V tejto príručke sa zaoberáme 27 najviac digitálne obmedzenými krajinami a ich príslušnými zákonmi o používaní VPN, cenzúre a sledovaní.

Preskúmali sme zákony a obmedzenia VPN po celom svete a zistili sme, že VPN sú legálne všade na svete s výnimkou domény 10 komplikovanejších krajín.

Ak vaša krajina nie je uvedená nižšie, VPN sú tam úplne legálne.

V roku 2008 sme tiež našli zákony, ktoré výrazne obmedzujú digitálne slobody 17 ďalších krajín.

Tieto krajiny sú uvedené nižšie v našich tabuľkách obmedzení VPN a obmedzení digitálnych práv, pričom každý názov krajiny je prepojený s podrobnejšou analýzou konkrétnych zákonov a udalostí týkajúcich sa digitálnych práv..

Okrem čítania tejto príručky je tiež rozumné oboznámiť sa s miestnymi zákonmi vašej krajiny as alianciami Five-Eyes, Nine-Eyes a 14-Eyes..

Toto sú medzinárodné dohody o zdieľaní údajov, podľa ktorých najmocnejšie krajiny sveta odovzdávajú vaše osobné údaje a online aktivity medzi sebou, a dokonca pomáhajú pri stíhaní používateľov internetu za hranicami.

Ak ste vo Veľkej Británii, USA, Austrálii, Kanade alebo na Novom Zélande, VPN sú úplne legálne.

Tieto krajiny však často majú rušivé zákony o dohľade a uchovávaní údajov, ktoré by sa mali oplatiť zvážiť. Viac sa o tom môžete dozvedieť v našom sprievodcovi jurisdikciami VPN.

Bez ohľadu na vašu polohu je používanie siete VPN na nezákonné účely všade nezákonné, hoci to, čo sa v jednej krajine považuje za nezákonné, môže byť v inej krajine legálne..

Kde sú VPN nezákonné alebo obmedzené?

Mapa zobrazujúca, kde sú VPN zakázané alebo obmedzené

Top 10 najviac obmedzených krajín

Krajina
Stav VPN
Bloky sociálnych médií
cenzúra
dohľad
bielorusko ilegálne umiernený rozsiahly rozsiahly
Čína restricted rozsiahly rozsiahly rozsiahly
Irán restricted umiernený rozsiahly rozsiahly
Irak ilegálne umiernený umiernený moll
Severná Kórea ilegálne rozsiahly rozsiahly rozsiahly
Omán restricted moll rozsiahly umiernený
Rusko restricted umiernený rozsiahly umiernený
Turecko restricted umiernený rozsiahly rozsiahly
Turkménsko ilegálne rozsiahly rozsiahly rozsiahly
UAE restricted umiernený rozsiahly umiernený

Tabuľka sumarizujúca zákonnosť VPN a porušenia digitálnych práv v 10 najviac obmedzených krajinách

kľúč: Krajiny v týchto tabuľkách sú zodpovedajúcim spôsobom označené pre každú kategóriu, pričom „najsilnejšia“ je najsilnejšia, potom „stredná“ a „menšia“.

Napríklad krajina označená ako „rozsiahla“ v stĺpci cenzúry má zavedené veľké množstvo súvisiacich zákonov a postupov, zatiaľ čo krajina označená ako „mierna“ bude mať len niektoré. Krajina označená ako „maloletá“ bude mať nízky počet, ale stále dosť na to, aby negatívne ovplyvnila práva používateľov.

1Belarus

V Bielorusku sú siete VPN nezákonné.

Bielorusko zablokovalo siete VPN, pretože ich považuje za spôsob podkopávania zákona. Tor, ktorý umožňuje anonymnú komunikáciu a prístup k Temnému webu, je od roku 2016 blokovaný aj v Bielorusku.

Vo februári 2015 ministerstvo komunikácií krajiny rozhodlo osobitne proti anonymizovaným službám, ako sú VPN. Nie je však jasné, do akej miery musí vláda zvládnuť rozširujúci sa trh VPN.

Každý, kto sa chytil pomocou VPN v Bielorusku, má nešpecifikovanú pokutu.

Súvisiace zákony & postupy:

 • Zákon z roku 2007 o nariadeniach o fungovaní počítačových klubov a internetových kaviarní znamená, že vlastníci internetových kaviarní v Bielorusku musia v záujme zabezpečenia bezpečnostných služieb viesť záznamy o totožnosti svojich zákazníkov a ich histórii vyhľadávania na webe..
 • Zákon o masmédiách z roku 2009 blokuje všetky domáce a medzinárodné stránky, ktoré sa nezaregistrovali na bieloruskom ministerstve informácií.
 • V roku 2012 vláda zaviedla zákon obmedzujúci prístup na zahraničné webové stránky. Tí, ktorí majú prístup k blokovaným webom v Bielorusku, čelia potenciálnej pokute 120 dolárov. Možno to neznie extrémne, ale pre mnohých Bielorusov je mzda 120 dolárov takmer pol roka.

Rovnaký zákon vyžaduje, aby všetci poskytovatelia internetu v Bielorusku zaregistrovali stránky používateľov a cenzúry na vnútroštátnej čiernej listine, ktorá zahŕňa stránky s pornografickým a „extrémistickým“ obsahom..

 • Úradníci v Bielorusku však teraz často blokujú ďalšie stránky, napríklad nezávislé spravodajské agentúry, ako je Nasha Niva.
 • Zmeny a doplnenia zákona o masmédiách z roku 2018 dávali ministerstvu informácií v Bielorusku úplnú kontrolu nad všetkými online zdrojmi a dávajú všetkým vlastníkom obsahu pokyn, aby ho skontrolovali na účely ohovárania alebo nepravdivých informácií..
 • Novela zákona o masmédiách tiež zakazuje používateľov prispievajúcich do zahraničných médií bez osobitnej akreditácie bieloruského ministerstva foriegn.

Späť na tabuľku s najviac obmedzeniami

2China

Žena kladie kvety na znamenie kancelárií spoločnosti Google v Číne

Čína, 2010. Spoločnosť Google uzatvára svoje stránky v krajine po sporoch týkajúcich sa cenzúry s vládou. Kredit: Wenn Rights / Alamy

V Číne sú legálne iba siete VPN schválené vládou.

Poskytovatelia sietí VPN musia predtým, ako budú môcť pôsobiť v krajine, získať prísny súhlas Čínskej komunistickej strany. Toto často znamená súhlas s podmienkami, ktoré podkopávajú účel VPN, ako je napríklad protokolovanie, a preto je zbytočné, pokiaľ ide o ochranu súkromia..

Používanie siete VPN „bez oprávnenia“ v Číne môže viesť k pokutám až do 15 000 juanov (približne 2 200 USD)..

Mnoho ľudí napriek tomu chce v Číne stále používať VPN. Ak sa vás to týka, odporúčame vám navštíviť nášho sprievodcu najlepšou sieťou VPN pre Čínu .

Súvisiace zákony & postupy:

 • Podľa Freedom House, novela Trestného zákona z roku 2015 zaviedla väzenské obdobie až sedem rokov pre tých, ktorí boli uznaní za vinných z šírenia „dezinformácií“ na sociálnych médiách. Nie je jasné, čo sa považuje za „dezinformácie“, čo znamená, že úrady môžu odôvodniť nespravodlivé zatýkanie.
 • Zákon o boji proti terorizmu z roku 2015 zakazuje čínskym používateľom šíriť informácie alebo obrázky o teroristických činoch prostredníctvom sociálnych médií. Uvádza sa v ňom, že zamestnanci spoločnosti musia odstrániť teroristický obsah, aby sa zabránilo zadržaniu, a vyvíja tlak na súkromné ​​spoločnosti, aby čínskym orgánom odovzdali údaje o používateľovi..
 • Zákon o kybernetickej bezpečnosti z roku 2017 posilňuje povinnosť internetových spoločností zabezpečiť, aby boli používatelia registrovaní pod ich skutočnými menami a aby sa údaje o používateľoch ukladali v krajine..
 • Zákon o kybernetickej bezpečnosti vyžaduje, aby čínske internetové spoločnosti pomáhali orgánom pri vyšetrovaní alebo riskovali stratu licencie.
 • Zákon o kybernetickej bezpečnosti tiež potvrdil úlohu Čínskej administratívy pre kybernetický priestor (CAC) ako orgánu zodpovedného za presadzovanie zákonov týkajúcich sa telekomunikácií a online aktivít..
 • Čínska správa kybernetického priestoru (CAC) je zodpovedná za monitorovanie obsahu a správania online a neustále zavádza nové zákony, ktoré ovplyvňujú online aktivitu používateľov..

V roku 2017 predstavil CAC v Číne 176 nových pravidiel týkajúcich sa správania online.

 • Akákoľvek online aktivita, o ktorej sa predpokladá, že je v rozpore so záujmom ČKS, bude pravdepodobne v Číne nezákonná. Usmernenia týkajúce sa cenzúry, ktoré stanovila ČKS, sú veľmi tajné, zatiaľ čo trestný zákonník sa často používa na odôvodnenie vyslania jednotlivcov do väzenia..
 • Čína je všeobecne považovaná za vodcu v oblasti sledovacích a cenzúrnych technológií a mnoho z nich sa obáva vývozu tejto technológie do iných krajín..

Späť na tabuľku s najviac obmedzeniami

3Iran

V Iráne sú legálne iba tie VPN, ktoré sú sankcionované štátom.

Irán blokuje nezasiahnuté siete VPN od roku 2013, zatiaľ čo sankcionované siete VPN sa prísne monitorujú. Trest za použitie neschválenej siete VPN v Iráne je až jeden rok vo väzení.

Súvisiace zákony & postupy:

 • Zákon o počítačových zločinoch z roku 2009 trestá používateľov za špionážne, hackerské, pirátske a phishingové správanie a kriminalizuje šírenie „obscénneho obsahu“ v Iráne.
 • Pravidlá a akcie 2017 týkajúce sa organizácie aplikácií pre sociálne médiá na rok 2017 stanovujú, že aplikácie pre odosielanie zahraničných správ musia premiestniť svoje dátové centrá v Iráne a dodržiavať vnútroštátne právne predpisy..
 • Freedom House v roku 2017 informoval, že orgány v Iráne v súčasnosti blokujú desiatky tisíc stránok, čo občanom neponecháva inú možnosť, ako používať nástroje ako VPN na prístup k blokovanému obsahu..

Medzi zakázané miesta v Iráne patria tie, ktoré patria do skupín pre ľudské práva, zahraničných spravodajských stredísk a politických opozičných skupín.

 • Domáce a zahraničné stránky sú dokonca ceny rozdielne, aby povzbudili používateľov k prístupu iba k miestnemu obsahu, ktorý je sankcionovaný štátom. Tí, ktorí vstupujú na schválené stránky v Iráne, majú zľavu 50%.
 • Úrady v súčasnosti zvyšujú svoju angažovanosť pomocou nástrojov na obchádzanie cenzúry, ako je MTProto, ktoré využíva technickú infraštruktúru iránskeho ministerstva informačných technológií..
 • Z dôvodu zapojenia vlády do týchto nástrojov na obchádzanie cenzúry teraz používatelia nemôžu vedieť, či údaje odoslané prostredníctvom týchto aplikácií sú bezpečné alebo či ich iránska vláda prezerá a ukladá..
 • Irán 8. októbra 2019 zablokoval domáce internetové spoločnosti v hosťovaní zakázaných webových stránok. Znamená to, že zakázané webové stránky sa musia presunúť na zahraničné hostingové spoločnosti, aby zostali prístupné.

Späť na tabuľku s najviac obmedzeniami

4Iraq

V Iraku sú siete VPN nezákonné.

VPN boli v Iraku zakázané od roku 2014. Vláda tvrdí, že tento zákaz má zabrániť teroristickým organizáciám, najmä ISIS, ovplyvňovať verejnosť prostredníctvom sociálnych médií..

ISIS už nepracuje v Iraku, ale prísne zákony cenzúry v krajine zostávajú.

Vládni úradníci v Iraku používajú siete VPN aj napriek tomu, že oficiálnymi pravidlami sú „žiadne výnimky“.

Súvisiace zákony & postupy:

 • Návrh zákona o zločinoch v oblasti informačných technológií z roku 2019 [Návrh] trestá online vládnych kritikov v Iraku tvrdými trestmi odňatia slobody, ako sú doživotné tresty odňatia slobody.
 • Amnesty International kritizovala široké znenie týchto nových zákonov.

  Zákon zakazuje činy, ktoré podkopávajú „nezávislosť, mier a politické, vojenské a hospodárske záujmy Iraku“, ktoré by mohli ľahko zahŕňať akúkoľvek formu orgánov pre vyjadrovanie online, s ktorými nesúhlasia..

 • Aj keď Irak má málo zákonov, ktoré priamo odkazujú na cenzúru, krajina často vyraďuje internet z prevádzky. Jedným z dôvodov, ktorý vláda bežne uvádza, je zabrániť študentom v podvádzaní počas skúšobnej sezóny, aj keď sa to zdá nepravdepodobné.
 • V roku 2018 Amnesty International informovala, že úrady v Iraku vypínajú internet, aby zabránili zdieľaniu videí alebo obrázkov, ktoré ukazujú násilie štátu proti demonštrantom na sociálnych médiách..
 • Sociálne médiá v Iraku čelili častému blokovaniu, napríklad v roku 2014 a naposledy počas protivládnych protestov 2. októbra 2019..
 • Od 3. októbra 2019 iracké orgány zaviedli úplné vypnutie internetu, ktoré ovplyvňuje 75% obyvateľov krajiny. Je to dôsledok protivládnych protestov.

Späť na tabuľku s najviac obmedzeniami

5Severná Kórea

VPN sú v Severnej Kórei nezákonné.

V Severnej Kórei nie sú povolené žiadne zahraničné médiá, preto neprekvapuje, že siete VPN sú nezákonné. Trest za používanie VPN nie je známy, pretože Severná Kórea je tak tajná.

Internet krajiny je tiež silne cenzurovaný a zahraniční diplomati ho nemôžu používať.

Späť na tabuľku s najviac obmedzeniami

6Oman

V Ománe sú legálne iba siete VPN povolené sultanátom.

Od roku 2010 Omán zakazuje všetky siete VPN okrem VPN povolených sultanátom. Tieto výnimky sa vzťahujú iba na podnikové použitie v Ománe - plus, musia sa o ne požiadať a protokoly sa uchovávajú.

Osobné použitie VPN je v Ománe nezákonné, aby sa zabránilo snahám obísť cenzúru. Pokus o obchádzanie týchto zákonov je trestný pokutou 1300 dolárov.

Súvisiace zákony & postupy:

 • Zákon o telekomunikáciách z roku 2002 zakazuje monitorovanie telekomunikácií v Ománe, pokiaľ nedošlo k porušeniu „verejného poriadku alebo morálky alebo porušenia práv iných“.
 • Znenie telekomunikačných zákonov je široké, čo znamená, že by sa mohlo použiť na odôvodnenie nespravodlivého zatýkania zo strany orgánov.
 • Rovnaký zákon ustanovil telekomunikačný regulačný úrad v Ománe. TRA sa zaväzuje „regulovať a udržiavať telekomunikačné služby“ Ománu a presadzovať zákon o telekomunikáciách.
 • Kritika sultána Qaboosa je v Ománe prísne zakázaná, čo bráni rozvoju skutočne nezávislých médií.

Je známe, že médiá, ktoré nie sú prevádzkované štátom, prijímajú peniaze od ománskej vlády a vykonávajú autocenzúru..

 • Ak predajcovia nie sú autocenzormi, hrozí im zablokovanie, odstavenie alebo zrušenie úradov zo strany úradov, zatiaľ čo novinári môžu čeliť trestnému stíhaniu..

Späť na tabuľku s najviac obmedzeniami

7Russia

Protestujúci pochoduje proti zvýšenej cenzúre internetu a drží znak, ktorý znie: Internet nevypnete.

Moskva, Rusko. 10. marca 2019. Protestant pochoduje proti zvyšovaniu cenzúry internetu a drží znak, ktorý znie: „Internet nevypnete.“ Kredit: Elena Rostunova

V Rusku sú legálne iba siete VPN schválené vládou.

Tento zákaz neschválených sietí VPN v Rusku má zrejme zabrániť prístupu k „nezákonnému obsahu“. Ruskí poskytovatelia internetových služieb presadzujú zákaz VPN a blokujú webové stránky ponúkajúce svoje služby..

Trest za použitie neschválenej siete VPN v Rusku je 300 000 RUB (5 100 USD) pre používateľa a 700 000 RUB (12 000 USD) pre poskytovateľa služieb..

Ak cestujete do Ruska a potrebujete používať sieť VPN, odporúčame vám navštíviť nášho sprievodcu najlepšou sieťou VPN pre Rusko.

Súvisiace zákony & postupy:

 • Novela zákona z Yarovaya z roku 2016 zaviedla tvrdé tresty odňatia slobody až na sedem rokov za podporu alebo obhajobu „terorizmu“ online. Toto široké znenie ponecháva zákon na zneužitie ruskými úradníkmi, ktorí môžu určiť, čo sa považuje za „terorizmus“.
 • Podľa zákona z Yarovaya vás môže podnecovanie k extrémizmu online pristáť vo väzení až na päť rokov, zatiaľ čo podnecovanie nenávisti vás môže dostať až na 6 rokov.

  V Rusku „extrémizmus“ zahŕňa ponižovanie národnej dôstojnosti, propagandu výnimočnosti a verejné opodstatnenie terorizmu. Tieto podmienky sú široké a otvorené ruským úradom.

 • Návrh zákona o falošných správach z roku 2019 bol prijatý do zákona v marci a zakazuje uverejňovanie „falošných správ“ online prostredníctvom digitálnych médií a iných webových stránok. Tí, ktorí boli uznaní vinnými, môžu dostať pokutu až do 400 000 rubľov (6 000 dolárov).
 • Roskomnadzor (ruský telekomunikačný strážny pes) vydáva žiadosti o zastavenie šírenia údajov uloveným vysielaním falošných správ online. Musia sa dodržať „okamžite“ zvyčajne do 24 hodín.
 • Návrh zákona o internete za rok 2019 zakazuje urážať Putinove a ruské úrady, ako aj zverejňovať obsah online, ktorý ukazuje „neúctu k spoločnosti, štátu a vládnym orgánom Ruskej federácie“.
 • Trestom za porušenie zákona o internetových útokoch je pokuta až do 100 000 rubľov (1 570 dolárov) alebo trest odňatia slobody až na 15 dní.
 • Návrh zákona o štátnom internete z roku 2019 formalizoval plán Ruska na vytvorenie domáceho internetu. Toto sa predstavuje ako nevyhnutné bezpečnostné opatrenie v prípade, že krajiny ako USA ich odrezajú od internetu.
 • Mnohí majú podozrenie, že bol schválený zákon o štátnom internete, aby sa zvýšila schopnosť vlády potlačiť nesúhlas.
 • Ruská vláda sa v najbližších rokoch snaží smerovať všetok internetový prenos na domácom trhu. Ak to pôjde podľa plánu, používatelia budú mať zvýšené riziko monitorovania, dohľadu a cenzúry kvôli vládnemu využívaniu inšpekcie hlbokých paketov (DPI). Čína v súčasnosti využíva DPI ako účinný blokovací nástroj a na vykonávanie hromadnej cenzúry.
 • Rusko blokuje veľké množstvo stránok vrátane telegramu aplikácie na odosielanie správ. Telegram je v Rusku zablokovaný, pretože spoločnosť odmietla odovzdať šifrovacie kľúče úradom. Mnoho používateľov z Ruska pokračovalo v prístupe k telegramu pomocou VPN.
 • Ďalšími príkladmi blokovaných stránok v Rusku sú stránky opozície, obsah LGBTQ a stránky, ktoré sa zaoberajú konfliktom Ruska s Ukrajinou.

Späť na tabuľku s najviac obmedzeniami

8Turkey

Žena kričí do megafónu ako súčasť tlačovej správy počas protestu proti zavedeniu filtrovania obsahu Tukeyom

Istanbul, Turecko. 15. mája 2011. Tlačová správa počas protestu proti rozhodnutiu vlády zaviesť filtrovanie obsahu. Kredit: Evren Kalinbacak

VPN sú v Turecku legálne, ale ich používanie je obmedzené.

Turecká vláda od roku 2016 obmedzuje používanie VPN, čo odôvodňuje zásahy potrebné na ochranu národnej bezpečnosti a „boj proti terorizmu“. Spoločnosť Tor bola v roku 2016 zablokovaná aj v Turecku spolu s 10 poskytovateľmi VPN.

Ako poznamenali strážni psy v Turecku, často sú ľudia kritizovaní voči vláde, ktorí sú sankcionovaní a cenzurovaní orgánmi..

Ak potrebujete VPN pred návštevou krajiny, môžete si prečítať nášho sprievodcu najlepšou sieťou VPN pre Turecko.

Súvisiace zákony & postupy:

 • V novembri 2011 predstavil turecký úrad pre informačné a komunikačné technológie (BTK) nový systém filtrovania internetu, projekt „Bezpečné využívanie internetu“. To dáva účastníkom internetu výber profilov na prístup na internet.
 • Na začiatku boli tieto profily „rodinné“, „štandardné“, „detské“ alebo „domáce“. Po masových protestoch po počiatočnom oznámení plánov sa však tieto plány zmenili na voliteľné „rodinné“ a „detské“ profily. Ak sa vyberie, automaticky použijú bielu listinu určenú BTK, čím zablokujú obsah, ktorý vláda neschváli.
 • Zmeny a doplnenia zákona o štátnych spravodajských službách z roku 2014 a Národnej spravodajskej organizácie udeľujú Tureckej národnej spravodajskej agentúre právo na prístup k všetkým osobným a obchodným komunikačným údajom bez súdneho príkazu..
 • Zákon o spravodajských službách tiež poskytuje tureckým agentom imunitu pred trestným stíhaním, ak sa pri svojej práci dopúšťajú protiprávneho konania..
 • Podávanie správ o činnosti Tureckej národnej spravodajskej organizácie je tiež zakázané a novinári môžu ísť do väzenia až na deväť rokov, ak uverejnia materiál uniknutý zo spravodajských zdrojov..
 • Zákon o regulácii obsahu zverejnený na internete z roku 2016 (a.k.a Zákon o internete) zakazuje ohováranie zakladateľa Tureckej republiky Mustafu Kemala Ataturka..
 • Zákon o internete tiež v roku 2017 viedol k zablokovaniu Wikipédie s cieľom zabrániť používateľom v prístupe na stránky, v ktorých sa uvádza zapojenie Turecka do sýrskeho konfliktu..
 • Stránky a obsah môžu byť v Turecku zablokované podľa zákona o internete, ak sa považujú za „hrozbu pre národnú bezpečnosť“. Vláda to môže interpretovať podľa vlastného uváženia a používa sa na cenzúru nezávislých spravodajských serverov..
 • Zákon o internete tiež vyžaduje, aby poskytovatelia hostingu a prístupu v Turecku uchovávali všetku dátovú prevádzku až jeden rok.
 • Zákon o boji proti terorizmu z roku 2018 kriminalizuje „legitimizáciu, oslavovanie alebo podnecovanie násilných metód alebo hrozieb“ v Turecku za „propagandu teroristickej organizácie“. Tento zákon tiež schvaľuje stály štátny stav pohotovosti, ako je zadržiavanie podozrivých bez obvinenia..

  V Turecku sa používa rozsiahle znenie zákona o boji proti terorizmu na potrestanie novinárov a akademických pracovníkov za urážku vlády. Tí, ktorí boli uznaní za vinných z kritizujúcich orgánov, môžu byť vo väzení až päť rokov.

 • V dôsledku zmien a doplnení nariadení o internete z roku 2019 sa vyžaduje, aby všetci poskytovatelia online obsahu v Turecku, od spoločnosti Netflix po nezávislé spravodajské weby, dostali licenciu od tureckej Najvyššej rady pre rozhlas a televíziu (RTÜK)..
 • Poskytovatelia obsahu, ktorí nezískajú licenciu od tváre RTÜK, sú blokovaní. Poskytovatelia licencií budú monitorovaní a blokovaní, ak zverejnia čokoľvek, čo vláda neschváli.
 • Webové stránky sociálnych médií, ako sú Facebook, Twitter a YouTube, čelili v Turecku blokovaniu. Facebook a Twitter často dostávajú žiadosti o zastavenie šírenia obsahu.
 • Správy zo Twitteru ukazujú, že Turecko dostalo viac žiadostí o zastavenie šírenia než ktorákoľvek iná krajina na svete.
 • Turecko pravidelne blokuje stránky LGBTQ a obsah z dôvodu obscénnosti.

Späť na tabuľku s najviac obmedzeniami

9Turkmenistan

VPN sú v Turkménsku nezákonné.

Turkménsko v roku 2015 zakázalo siete VPN cenzurovať zahraničné médiá. Akékoľvek použitie proxy alebo VPN je detekované a blokované jediným Turkménskom, štátom prevádzkovaným poskytovateľom internetových služieb, Turkmenet.

Internet v Turkménsku je uvážený, aby odrádzal ľudí od jeho používania, pričom mesačné predplatné stojí 213 dolárov za 8 kb / s, čo je viac, ako je priemerný mesačný plat v krajine..

Používanie VPN v Turkménsku môže priniesť nešpecifikovanú pokutu a zastrašujúce predvolanie ministerstva národnej bezpečnosti na „preventívnu konverzáciu“. .

Súvisiace zákony & postupy:

V Turkménsku sú blokované nezávislé spravodajské stránky a stránky sociálnych médií, ako sú Facebook, Twitter a YouTube.

 • Aplikácie na odosielanie správ WeChat, Viber a WhatsApp sú blokované od novembra 2013.
 • Úrady monitorujú všetku internetovú komunikáciu a korešpondenciu v Turkménsku.

Späť na tabuľku s najviac obmedzeniami

10UAE

V Spojených arabských emirátoch sú legálne iba siete VPN schválené vládou.

Spojené arabské emiráty povolili vládou schválené VPN iba od roku 2012, počas Arabskej jari. To malo odradiť od využívania služieb VoIP, ako sú Skype, WhatsApp a Facebook.

Blokovanie služieb VoIP v Spojených arabských emirátoch bolo z ekonomických aj politických dôvodov. Jeho cieľom je povzbudiť miestnych obyvateľov, aby platili (pomerne drahý) poplatok za predplatné za miestne telekomunikačné služby, Etislat a Du.

Podnikové subjekty v Spojených arabských emirátoch sú však schopné neobmedzene využívať VPN.

Ak sa VPN použije na spáchanie trestného činu v Spojených arabských emirátoch, používateľ by mohol čeliť väzeniu alebo pokute od 150 000 AED (približne 41 000 dolárov) do 500 000 AED (približne 136 000 USD)..

Pre tých, ktorí potrebujú VPN pred cestou do SAE, zostavili sme nášho sprievodcu najlepšou VPN pre SAE..

Súvisiace zákony & postupy:

 • Zmeny a doplnenia zákona o počítačovej kriminalite z roku 2017 zakazujú jazyk, ktorý uráža náboženstvo, štát, vládcov a symboly, ako aj online hazardné hry alebo pornografiu. Zákon tiež kriminalizuje používanie internetu v Spojených arabských emirátoch na výzvu na protest.
 • Novela zákona o počítačovej kriminalite z roku 2017 kriminalizovala prejavom „sympatie pre Katar“ s uväznením až 15 rokov pre tých, ktorí.
 • Poskytovatelia internetových služieb v Spojených arabských emirátoch musia blokovať a cenzurovať obsah považovaný za pornografický alebo za hrozbu pre moc štátu, ako aj obsah súvisiaci s hazardnými hrami alebo terorizmom..

Vysielanie sociálnych, politických alebo náboženských názorov online v SAE stačí na to, aby boli používatelia poslaní do väzenia.

 • Vo SAE sú tiež zakázané služby VoIP, ako sú Skype a WhatsApp.

Späť na tabuľku s najviac obmedzeniami

Krajiny s obmedzeniami digitálnych práv

Nasledujúce krajiny majú zákony o online dohľade a cenzúre, ktoré stojí za zváženie, ak máte obavy o vaše súkromie a bezpečnosť online.

17 krajín s výraznými obmedzeniami v oblasti digitálnych práv

Krajina
Stav VPN
Bloky sociálnych médií
cenzúra
dohľad
Kambodža právnej umiernený rozsiahly rozsiahly
Kuba právnej moll rozsiahly rozsiahly
egypt právnej umiernený umiernený umiernený
Eritrea právnej umiernený umiernený umiernený
Etiópia právnej umiernený rozsiahly umiernený
Indonézia právnej umiernený rozsiahly rozsiahly
Kazachstan právnej umiernený rozsiahly umiernený
Malajzia právnej umiernený rozsiahly rozsiahly
Mjanmarsko právnej moll rozsiahly umiernený
Saudská Arábia právnej umiernený rozsiahly rozsiahly
Sudan právnej umiernený rozsiahly umiernený
Sýria právnej moll rozsiahly rozsiahly
Thailand právnej umiernený rozsiahly rozsiahly
uganda právnej rozsiahly rozsiahly umiernený
Uzbekistan právnej umiernený rozsiahly rozsiahly
Venezuela právnej umiernený umiernený umiernený
Vietnam právnej umiernený umiernený umiernený

Tabuľka sumarizujúca zákonnosť VPN a porušenia digitálnych práv v 17 ďalších významných krajinách

kľúč: Krajiny v týchto tabuľkách sú zodpovedajúcim spôsobom označené pre každú kategóriu, pričom „najsilnejšia“ je najsilnejšia, potom „stredná“ a „menšia“.

Napríklad krajina označená ako „rozsiahla“ v stĺpci cenzúry má zavedené veľké množstvo súvisiacich zákonov a postupov, zatiaľ čo krajina označená ako „mierna“ bude mať len niektoré. Krajina označená ako „maloletá“ bude mať nízky počet, ale stále dosť na to, aby negatívne ovplyvnila práva používateľov.

1Cambodia

VPN sú v Kambodži legálne.

Súvisiace zákony & postupy:

 • Zákon o telekomunikáciách z roku 2015 kriminalizuje plánovanie trestnej činnosti alebo poškodenie majetku a potrestá tie, ktoré majú pokuty až do výšky 40 miliónov KHR (8 800 USD) a až šesť mesiacov väzenia..
 • Tento zákon tiež trestá používanie, inštaláciu alebo výstavbu telekomunikačných zariadení, ktoré vedú k „národnej neistote“.
 • Zákon neposkytuje objasnenie toho, čo sa považuje za „národnú bezpečnosť“, a preto ho možno zneužiť na penalizáciu vládnych kritikov, novinárov alebo aktivistov..
 • 2018 Vyhlásenie o kontrole webových stránok a sociálnych médií nariaďuje všetkým poskytovateľom internetových služieb v Kambodži inštalovať sledovaciu technológiu.

Táto technológia sledovania umožňuje orgánom ľahko blokovať účty sociálnych médií alebo stránky považované za diskriminačné alebo ohrozujúce národnú bezpečnosť.

 • Zákon o falošných správach z roku 2018 kriminalizuje vysielanie nesprávnych informácií online a trestá páchateľov trestom odňatia slobody až na dva roky a pokutou 1 000 USD. Tento zákon tiež vyžaduje, aby sa webové stránky zaregistrovali u kambodžského ministerstva informácií.
 • Zmeny a doplnenia trestného zákona z roku 2018 zaviedli tresty za urážku kráľa podľa zákona lèse-majesté. Každá osoba alebo mediálny výstup, ktorý je vinný za produkciu alebo zdieľanie obsahu, ktorý „ovplyvňuje dôstojnosť (kráľa)“, môže byť potrestaný až päť rokov väzenia a pokutou až 10 miliónov riel (2 500 dolárov).

Späť na tabuľku ostatných významných krajín

2Cuba

Turisti a miestni kubánski ľudia čakajúci vo fronte pri vchode do kubánskej vlády kontrolovali kanceláriu telekomunikačnej spoločnosti ETECSA.

Trinidad, Kuba. 10. februára 2019. Turisti a miestni kubánski ľudia čakajúci vo fronte pri vchode do kubánskej vlády riadili kanceláriu telekomunikačnej spoločnosti ETECSA. Kredit: Fotografovanie jesennej oblohy

VPN sú legálne na Kube.

Súvisiace zákony & postupy:

 • Sama ústava Kuby tvrdí, že sloboda prejavu je druhoradá pri propagácii socialistických ideálov. Vyjadrovanie názorov proti „revolúcii“ je zakázané.
 • Trestný zákon na Kube môže jednotlivcov uväzniť až na 20 rokov za činnosti, ktoré ohrozujú verejný poriadok. Môže sa tiež použiť na zadržiavanie, opätovné vzdelanie alebo prieskum tých, ktorí sú proti socialistickým normám.
 • Zákonný dekrét č. 209 z roku 1996 zakazuje používanie internetu na porušovanie „morálnych zásad kubánskej spoločnosti alebo zákonov krajiny“. Zákony tiež zakazujú e-maily, ktoré „ohrozujú národnú bezpečnosť“.
 • Zákon z roku 1999 na ochranu kubánskeho zákona o národnej nezávislosti a hospodárstve zakazuje distribúciu obsahu alebo materiálu, ktorý je v rozpore s vládou, alebo ukazuje podporu americkému embargu na obchodné dohody, pričom pre tých, ktorí.
 • V roku 2007 Kuba zaviedla rezolúciu 127. Zákazom šírenia informácií, ktoré ohrozujú národnú bezpečnosť, sociálne normy alebo integritu jednotlivcov. Poskytuje tiež poskytovateľom internetu a údajov právo monitorovať internet a oznamovať akékoľvek trestné správanie orgánom.
 • Rezolúcia 179 bola zavedená v roku 2008. Týmto sa upevňuje úloha poskytovateľov internetových služieb cenzurujúcich internet, v ktorej sa uvádza, že „musia prijať potrebné opatrenia na zabránenie prístupu na stránky, ktorých obsah je v rozpore so sociálnym záujmom, morálkou a dobrým správaním; ako aj používanie aplikácií, ktoré ovplyvňujú integritu alebo bezpečnosť štátu. “

  Kuba poskytla svojim občanom prístup na internet iba v roku 2017 a zaviedla mobilné dátové plány v roku 2018. Okrem toho, že tieto služby sú drahé, jediný poskytovateľ kubánskych služieb, štátny ETECSA, vykonáva významné cenzúrne kontroly. Na žiadosť Komunistickej strany Kuby je ETECSA zo zákona povinná zablokovať a obmedziť prístup k obsahu kritickému pre vládu..

 • Monitorovanie a dohľad na Kube je všadeprítomný a ETECSA sa zaviazal prerušiť prístup na internet pre používateľov, ak sa zúčastňujú na akejkoľvek činnosti, ktorá porušuje sociálne normy presadzované vládou..
 • Počas referenda, ktoré sa konalo začiatkom tohto roka, boli na Kube zablokované kritické spravodajské weby z krajiny aj mimo nej. To znížilo schopnosť občanov získať prístup k nezaujatým informáciám a pomohlo komunistickej strane Kuby presadiť jej „áno“ hlasovaciu propagandu.

Späť na tabuľku ostatných významných krajín

3Egypt

V Egypte sú siete VPN legálne.

Je prekvapujúce, že VPN sú v Egypte legálne vzhľadom na rozsah internetového monitorovania, sledovania a cenzúry v krajine.

Súvisiace zákony & postupy:

 • V zmenách a doplneniach ústavy z roku 2013 sa uvádza, že cenzúra je „akýmkoľvek spôsobom nezákonná“.
 • Existujú však významné výnimky z tohto pravidla. Tieto výnimky zahŕňajú počas „vojnových období alebo všeobecnej mobilizácie“ alebo keď je obsah „určený“ na podnecovanie násilia alebo je diskriminačný. Široké znenie týchto výnimiek môže byť zmanipulované s cieľom potrestať vládnych kritikov a obmedziť slobodu prejavu.
 • Zákon o boji proti terorizmu z roku 2015 rozširuje definíciu „terorizmu“ v Egypte tak, aby zahŕňal ohrozujúci verejný poriadok. Taktiež umožňuje orgánom monitorovať terorizmus a internet a sociálne médiá.

Protiteroristický zákon trestá skupiny, ktoré sa zasadzujú za „prekážku“ zákonov s doživotným trestom alebo trestom smrti. To má priamy vplyv na prácu skupín a aktivistov v oblasti ľudských práv v krajine. Zákon tiež trestá vytváranie webových stránok, ktoré sa považujú za propagáciu alebo podporu terorizmu, s minimálnym trestom odňatia slobody na päť rokov.

 • Nielen to, že zákon zaviedol trest smrti pre tých, o ktorých sa predpokladá, že zakladajú alebo vedú teroristickú skupinu. Chráni tiež dôstojníkov alebo členov armády, ktorí používajú silu na civilistov.
 • Zákon o médiách a tlači z roku 2018 kriminalizoval zdieľanie publikácií z Egypta aj mimo neho, keď obsahoval materiál považovaný za podporu násilia, rasizmu, nenávisti alebo neznášanlivosti, alebo ktorý narúša verejný mier..
 • Podľa tohto zákona môžu byť účty sociálnych médií s 5 000 a viac sledovateľmi pozastavené kvôli šíreniu falošných správ alebo propagácii násilia. Majitelia týchto účtov sú tiež povinní ísť do väzenia.
 • Zákon z roku 2018 o kybernetických zločinoch umožňuje úradom legálne blokovať stránky považované za hrozbu pre „národnú bezpečnosť“ a Egypťanov, ktorí navštívia zakázané webové stránky, možno poslať do väzenia na jeden rok. Tvorcovia zakázaných stránok môžu byť poslaní do väzenia až na dva roky.
 • Je znepokojujúce, že egyptský zákon o počítačovej kriminalite tiež vyžaduje, aby poskytovatelia internetových služieb držali údaje o používateľoch a v prípade potreby ich odovzdali orgánom..
 • Počas egyptského ústavného referenda v apríli úrady zablokovali stránku opozičnej petície s názvom Batel („neplatné“). To dokazuje dosah egyptských orgánov a ich ignorovanie digitálnych práv a slobôd.

Späť na tabuľku ostatných významných krajín

4Eritrea

VPN sú v Eritrei stále legálne.

Autorom autoritárskeho pravidla Eritrey je CPJ ako najcenzurovanejšia krajina na svete z dôvodu obmedzení tlače a reči. Ovplyvnila aj prístup a používanie internetu..

Súvisiace zákony & postupy:

 • Iba 1% obyvateľstva má prístup k internetu v Eritrei. Tí, ktorí chcú mať prístup na internet, musia navštíviť internetové kaviarne, v ktorých je riziko ich monitorovania. Prístup k internetu nie je možný ani prostredníctvom mobilných telefónov v krajine.

CPJ cituje správu o spolupráci v oblasti medzinárodnej politiky v oblasti IKT pre východnú a južnú Afriku, pričom poznamenáva, že autoritársky režim v Eritrei je taký „brutálny alebo prikazujúci“, že ďalšie prerušenie internetového pripojenia krajiny je takmer zbytočné..

 • Napriek tomu Eritrea podnikla určité kroky, aby obmedzila prístup k perspektívam, ktoré môžu vládu maľovať v zlom svetle. V tlačovom zákone z roku 1996 sa uvádza, že médiá musia presadzovať „národné ciele“, zatiaľ čo všetky nezávislé médiá boli v roku 2001 zakázané.
 • Vláda zablokovala prístup k sociálnym médiám 15. mája 2019. Malo to údajne zabrániť organizovaniu protestov v období pred Dňom nezávislosti krajiny, 26. mája..

Späť na tabuľku ostatných významných krajín

5Ethiopia

VPN sú v Etiópii legálne.

Súvisiace zákony & postupy:

 • Vyhlásenie masmédií a sloboda informácií z roku 2008 potvrdzuje slobodu prejavu a tlač. Toto však oslabuje vydávaním tvrdých pokút za ohováranie.
 • Tiež je zbytočne zložitý proces registrácie a udeľovania licencií pre médiá.
 • Organizácie ako CPJ už predtým napísali etiópskemu premiérovi Abijovi Ahmedovi, ktorý prosil o prehodnotenie zákona o masmédiách..
 • Zákon o boji proti terorizmu z roku 2009 bol rozšírený zákonom o telekomunikačných podvodoch z roku 2012 tak, aby sa vzťahoval na elektronické komunikácie.
 • Tieto zákony kriminalizujú akúkoľvek komunikáciu alebo vyhlásenie urobené online, ktoré podporuje terorizmus. Zákon o telekomunikačných podvodoch tiež zakazuje služby VoIP, ako je Skype, a uložil používateľom povinnosť zaregistrovať svoje zariadenia u vlády.
 • Vyhlásenie o počítačovej kriminalite v roku 2016 kriminalizuje akcie online, napríklad zdieľanie obsahu, ktorý „podnecuje strach, násilie, chaos alebo konflikt medzi ľuďmi“.
 • Zákon o počítačovej kriminalite trestá zdieľanie „zápalového obsahu“ až do troch rokov väzenia. Výrazne obmedzuje slobodu prejavu, pretože sa môže použiť na umlčanie vládnych kritikov.

Vyhlásenie o počítačovej kriminalite v Etiópii umožňuje vláde monitorovať a zachytávať digitálnu komunikáciu. Stanovilo tiež požiadavku, aby poskytovatelia internetových služieb a iní poskytovatelia telekomunikačných služieb ukladali užívateľské údaje najmenej jeden rok.

 • Zákon o nenávistných prejavoch a dezinformáciách, ktorý bol vypracovaný v apríli 2019, kriminalizuje „nenávistné výroky“ a „falošné správy“, pričom potrestá až päť rokov, respektíve tri roky..
 • Široké znenie právnych predpisov sa týka dôsledkov na slobodu prejavu, keďže sa môže použiť na potrestanie kritikov vlády, ako aj nezávislých médií..
 • Etiópia v minulosti často uskutočňovala vypínanie internetu a blokovanie sociálnych médií. Odkedy sa však premiér Abiy Ahmed dostal k moci, krajina zažila viac slobody tlače a internetu.
 • V apríli 2018 CPJ nezaznamenal po 14 rokoch prvýkrát novinárov, ktorí by boli za mrežami, a odblokovalo sa viac ako 260 webových stránok. Bol zrušený predchádzajúci zákaz etnických médií v médiách, čo znamená, že novinári sa mohli vrátiť z exilu.
 • Zatiaľ čo predseda vlády Abiy Ahmed priniesol Etiópii väčšiu slobodu, represívne zákony, ktoré boli zavedené za predchádzajúcich vlád, zostávajú.

Späť na tabuľku ostatných významných krajín

6Indonesia

Protestujúci drží znamenie vyzývajúce na ukončenie diskriminácie LGBT v rámci ženského marca 2019.

Yogyakarta, Indonézia. 8. marca 2019. Protestujúci drží pri príležitosti ženského marca 2019 výzvu na ukončenie diskriminácie LGBT. Kredit: Billy Hanggara

VPN sú v Indonézii legálne.

Súvisiace zákony & postupy:

 • Zákon o štátnej spravodajskej službe z roku 2011 kriminalizuje vedomé alebo nedbanlivé úniky dôverných informácií týkajúcich sa spravodajských aktivít v krajine. Jednotlivci, ktorí sú uznaní za vinných, môžu ísť do väzenia až na 10 rokov.

Indonézsky zákon o štátnej informácii tiež udeľuje orgánom oprávnenie „predchádzať a / alebo bojovať“ s akoukoľvek činnosťou alebo jednotlivcom, ktoré sú škodlivé pre „národné záujmy alebo národnú bezpečnosť“. Toto zneužívanie zo strany orgánov môže byť zneužité, pretože jeho široké znenie legalizuje použitie násilia proti tí odsúdení.

 • Zmeny a doplnenia zákona o elektronických transakciách z roku 2016 umožňujú vládnym agentúram blokovať obsah považovaný za „negatívny“ alebo hrozbu pre verejný poriadok. Zákon trestá nenávistné výroky, hanobenie a podnecovanie násilia online až so štyrmi rokmi vo väzení a pokutou vo výške 750 miliónov IDR (54 000 dolárov)..
 • V dôsledku tohto širokého znenia zákonov je možné ho použiť na penalizáciu používateľov za označovanie niekoho v príspevku na Facebooku, s ktorým vláda nesúhlasí..
 • Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy k ETL z Indonézie z roku 2016 tiež zvýšili obmedzenia obsahu bez toho, aby webovým stránkam umožňovali odvolanie.
 • 2018 Zmeny a doplnenia zákona o odstraňovaní trestných činov terorizmu z roku 2003. Tento zákon dáva orgánom právo zadržať online a mobilnú komunikáciu, ktorú poslal niekto, kto je podozrivý z účasti na teroristickom čine.

Organizácie ako Human Rights Watch zistili, ako by sa dalo zneužiť široké vymedzenie pojmu „terorizmus“ v indonézskom zákone o terorizme na nespravodlivé prieskumy vládnych kritikov, environmentálnych obhajcov alebo náboženských skupín..

 • V roku 2017 bola v Indonézii založená Národná agentúra pre kybernetiku a šifrovanie, ktorej úlohou je cenzúra internetu prostredníctvom monitorovania a filtrovania obsahu..
 • Ministerstvo komunikácií a informácií (MCI) vydalo v januári 2018 „Cyber ​​Drone 9“, spoločnosť A.I. systém určený na automatické filtrovanie a blokovanie zakázaného obsahu.
 • Blokovanie závisí od softvéru každého poskytovateľa internetových služieb, čo znamená, že poskytovatelia internetových služieb môžu podľa potreby pridať ďalšie zoznamy na zakázané zoznamy. To ďalej obmedzuje slobodu informácií v Indonézii.
 • Indonézia často blokuje obsah LGBTQ, webové stránky a akýkoľvek obsah považovaný za urážlivý voči islamu. Tumblr a ďalšie stránky sociálnych médií čelia blokovaniu obsahu. Vo februári 2019 bol účet Instagram odstránený za vykreslenie bojov homosexuálnych moslimov..
 • Reddit, YouTube a Vimeo sú úplne zablokované v Indonézii a niektoré VPN boli tiež blokované.
 • 28. októbra 2019 indonézske ministerstvo komunikácie a informácií oznámilo, že teraz obmedzí sociálne médiá počas „mimoriadnych situácií, ktoré ohrozujú verejnosť“. Napriek tomu minister Johnny G. Plate pripúšťa, že to porušuje ľudské práva..

Späť na tabuľku ostatných významných krajín

7Kazakhstan

VPN sú v súčasnosti v Kazachstane stále legálne, napriek častému prerušeniu internetu.

Súvisiace zákony & postupy:

 • Zmeny a doplnenia trestného zákona z roku 2014 zvýšili pokuty za urážku na cti v Kazachstane. Zaviedli tiež prísnejšie tresty za šírenie falošných správ a urážanie verejných činiteľov.
 • V dôsledku týchto pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov boli kazašské úrady vypočúvané štyrmi novinármi, pretože pracovali pre web Forbes.kz, miesto, ktoré orgány považujú za šírenie dezinformácií..

Zákon tiež rozšíril definíciu „podnecovania sociálnej nezhody“, ktorá je v Kazachstane kriminalizovaná, a odsudzuje každú výzvu na zmenu alebo zvrhnutie ústavného poriadku. V dôsledku toho môžu byť za svoje online správanie potrestané skupiny pre ľudské práva, aktivisti a nezávislé mediálne organizácie.

 • V dôsledku zákazu materiálu z roku 2018 týkajúceho sa demokratického výberu Kazachstanu je nezákonné uverejňovať alebo zdieľať obsah vrátane súkromných správ, ktorý súvisí s demokratickým výberom Kazachstanu (DVK), ktorý bol v roku 2018 klasifikovaný ako teroristická skupina v Kazachstane..
 • Vyhláška o blokovaní internetu z roku 2018 legalizovala blokovanie webových stránok v Kazachstane, hoci to orgány robili roky. Vyhláška umožňuje orgánom blokovať webové stránky počas „mimoriadnych situácií“. Túto širokú terminológiu možno použiť na blokovanie akejkoľvek webovej stránky, ktorá nie je v súlade s názorom vlády..
 • Úrady v Kazachstane často vykonávajú výpadky internetu a blokovanie stránok v čase politických nepokojov.
 • Facebook, Instagram, Telegram, YouTube a nezávislé mediálne stránky boli zablokované v Kazachstane počas opozičných protestov, ktoré sa konali v máji 2019..
 • V júni 2019 sa prezident Kassym-Jomart Tokayev stal prezidentom. Počas týchto volieb boli niektoré služby VPN zablokované v Kazachstane. Preto je opodstatnené podozrenie na budúce blokovanie VPN v Kazachstane alebo na úplný zákaz.

Späť na tabuľku ostatných významných krajín

8Malaysia

VPN sú v Malajzii legálne.

Súvisiace zákony & postupy:

 • Zákon o počítačových zločinoch z roku 1997 kriminalizuje hackovanie alebo „zneužitie“ počítačov v Malajzii. Taktiež poskytuje orgánom právo získať a prehľadať zariadenia, o ktorých existuje podozrenie, že spáchali niektorý z týchto zločinov.
 • Zákon o komunikáciách a multimédiách z roku 1998 zakazuje nezákonné šírenie alebo výrobu obsahu online, ktorý sa v Malajzii považuje za urážlivý, výhružný, obscénny, nepravdivý, neslušný alebo ohrozujúci národnú bezpečnosť..
 • Malajzijský zákon o komunikácii a multimédiách tiež umožňuje orgánom zachytiť komunikáciu, ak sa predpokladá, že súvisia s trestným činom, ako je nesprávne použitie služieb (uvedené vyššie) alebo podvod.
 • Zákon o bezpečnostných priestupkoch z roku 2012 (osobitné opatrenia) udeľuje orgánom v Malajzii rozsiahle možnosti odpočúvania online a mobilných komunikácií. Kriminalizuje správanie, ktoré je v rozpore so štátom alebo podnecuje „teroristické“ činy.
 • Tento zákon tiež umožňuje policajtom zadržať komunikáciu, ak sa predpokladá, že sa týka trestnej činnosti.
 • Zmeny a doplnenia zákona o sedení z roku 2015 umožňujú úradom blokovať všetok elektronický obsah, ktorý sa považuje za podnecujúci povstanie proti štátu. Maximálny čas väzenia pre osoby, ktoré sa dopustili trestného činu v Malajzii, je od troch rokov do siedmich.

V roku 2018 bol kazateľ Wan Ji Wan Hussin odsúdený na 12 mesiacov odňatia slobody za údajné „sedatívne“ komentáre o sultánovi Selangorovi na Facebooku v roku 2012..

 • Malajzijský zákon o sedení je problematický, pretože sa môže použiť na penalizáciu akejkoľvek protivládnej rétoriky a platnej vládnej kritiky. O nahradení zákona však nedávno diskutovala vláda, čo by mohlo zvýšiť slobodu prejavu v Malajzii.

Späť na tabuľku ostatných významných krajín

9Myanmar

VPN sú v Mjanmarsku legálne.

Aj keď sú siete VPN v Mjanmarsku legálne, krajina má slabý rekord v oblasti digitálnych práv a podporuje autocenzúru prostredníctvom príliš širokých zákonov a tvrdých trestných stíhaní..

V Mjanmarsku tiež neexistujú žiadne zákony na ochranu údajov.

Súvisiace zákony & postupy:

 • Zákon o elektronických transakciách z roku 2004 kriminalizuje správanie online, ktoré sa považuje za ohrozenie národnej bezpečnosti, verejného mieru, hospodárstva, kultúry alebo národnej solidarity. Široké znenie zákonov znamená, že sa môže použiť na potrestanie používateľov iba za zdieľanie obsahu, ktorý vláda neschvaľuje.
 • Zákon o telekomunikáciách z roku 2013 kriminalizuje ohováranie a úmyselne rozširuje dezinformácie.

  Od roku 2013 do decembra 2017 bolo podľa zákona o telekomunikáciách podaných na orgány viac ako 100 prípadov.

 • Prevažná väčšina obvinených pracovala v žurnalistike alebo aktivizme. Jeden jednotlivec bol poslaný do väzenia za živé vysielanie videa jeho syna v satirickej hre, ktorá kritizovala armádu.
 • Zákon o médiách z roku 2014 trestá novinárov, ktorí boli uznaní vinnými z preháňania politických, rasových alebo náboženských konfliktov v Mjanmarsku..

Späť na tabuľku ostatných významných krajín

10 Saudská Arábia

VPN sú v Saudskej Arábii legálne napriek tvrdým cenzorským zákonom krajiny.

Súvisiace zákony & postupy:

 • Zákon o boji proti počítačovej kriminalite z roku 2007 zakazuje odosielať alebo vyrábať materiál, ktorý „poškodzuje verejný poriadok, náboženské hodnoty, morálku verejnosti alebo posvätenie súkromného života“. Tí, ktorí tak urobia, môžu dostať pokutu až do výšky 3 miliónov SAR (800,00 USD) ) alebo do väzenia na päť rokov.
 • Zákon o boji proti terorizmu z roku 2017 zakazuje jednotlivcom používať ich „sociálne postavenie alebo vplyv médií na podporu terorizmu“ s tými, ktorí pravdepodobne dostanú trest odňatia slobody až na 15 rokov.
 • Tento zákon tiež kriminalizuje opis kráľa alebo korunného princa spôsobom, ktorý zahanbuje náboženstvo alebo spravodlivosť. Tí, ktorí boli uznaní vinnými, môžu byť potrestaní piatimi až desiatimi rokmi väzenia.
 • V roku 2017 vláda vyzvala občanov Saudskej Arábie, aby podali správu ostatným za uverejnenie obsahu, ktorý podkopáva štát. Bolo im povedané, aby to urobili prostredníctvom aplikácie Kolonna Amn („Všetci sme v bezpečí“).
 • Po legalizácii služieb VOIP v roku 2017 orgány Saudskej Arábie oznámili, že začnú monitorovať a cenzurovať všetky hovory..

Dohľad sa vykonáva v masovom meradle v Saudskej Arábii, pričom vláda tvrdí, že je potrebné chrániť „národnú bezpečnosť“..

 • Monitorovanie v Saudskej Arábii s najväčšou pravdepodobnosťou sú politickými, sociálnymi a náboženskými aktivistami.
 • Medzi ďalšie blokované stránky v Saudskej Arábii patria tie, ktoré vláda považuje za „nemorálne“ a ktoré sa vo veľkej miere zameriavajú na pornografiu, webové stránky s hazardnými hrami a tie, ktoré propagujú šíitskú ideológiu alebo zdieľajú obsah LGBTQ..
 • Známy prípad novinára Jamala Kashoggiho ukazuje, ako ďaleko sú orgány v Saudskej Arábii ochotné mlčať opozičné hlasy. Jeho vražda slúži ako pripomienka všetkým občanom Saudskej Arábie, čo by sa mohlo stať tým, ktorí hovoria proti politike krajiny.

Späť na tabuľku ostatných významných krajín

11Sudan

Sudánsky protest proti vládnej dočasnej vojenskej rade (TMC) počas úplného výpadku internetu.

Chartúm, Sudán. 30. júna 2019. Sudánsky protest proti vládnej dočasnej vojenskej rade (TMC) počas úplného výpadku internetu. Kredit: Mohamed Khidir / Xinhua / Alamy Live News

VPN sú v Sudáne legálne.

Prístup k internetu v Sudáne je obmedzený z dôvodu vysokej ceny údajov a zlej ekonomiky krajiny.

V roku 2018 bolo hlásené, že prístup na internet v Sudáne stojí takmer polovicu priemernej mesačnej mzdy používateľov. Tieto vysoké ceny sú prekážkou prístupu na internet pre obyvateľov žijúcich v Sudáne.

Súvisiace zákony & postupy:

 • Zákon o boji proti informatickým trestným činom z roku 2007 (I.T. Act Crime Act) zakazuje webové stránky, ktoré kritizujú vládu alebo uverejňujú obsah, ktorý je hanlivý alebo urážlivý voči „verejnej morálke“..
 • Tento zákon obmedzuje slobodu prejavu, pretože sudánskej vláde umožňuje cenzúru všetkého, čo je v rozpore so straníckou líniou.
 • Zákon o národnej bezpečnosti z roku 2010 umožňuje Národnej spravodajskej a bezpečnostnej službe (NISS) zadržiavať a cenzurovať novinárov, ktorí kritizujú vládu. Taktiež udeľuje NISS imunitu voči stíhaniu, čo znamená, že pri zatýkaní môže uniknúť násiliu.

Amnesty International predtým informovala o tom, ako NISS použila na väzňov mučenie, zadržiavanie a zastrašovanie.

 • Zákon o boji proti počítačovým zločinom z roku 2018 trestá šírenie „falošných správ“ a kritizuje cudzincov, pričom trestá tých, ktorí majú trest odňatia slobody až na dva roky.
 • Na základe zmien a doplnení zákona o tlači a publikáciách z roku 2018 (a.k.a zákona o médiách) sa od všetkých novinárov vyžaduje, aby sa zaregistrovali v Rade pre žurnalistiku. Taktiež rozširujú tlačové zákony, aby ovplyvnili digitálne médiá. To znamená, že šéfredaktori zodpovedajú za všetok obsah zverejnený na ich stránkach.
 • V júli 2019 došlo k zastaveniu internetu v Sudáne, čo významne znížilo schopnosť používateľov v rámci krajiny komunikovať. Vypnutie internetu bolo vyvolané sudánskou vládnou vojenskou radou ako spôsob potlačenia prodemokratických protestov.

Späť na tabuľku ostatných významných krajín

12Syria

VPN sú v Sýrii legálne.

V roku 2011 však orgány v Sýrii použili inšpekciu Deep Packet Inspection (DPI) na blokovanie protokolov VPN OpenVPN, L2TP a IPsec..

Vďaka tomu sa siete VPN spoliehajú na tieto protokoly, ktoré už nie sú pre používateľov v tejto krajine účinné.

Súvisiace zákony & postupy:

 • Zákon z roku 2001 zakazuje uverejňovanie alebo zdieľanie falošných správ alebo správ, ktoré ohrozujú „národnú jednotu“ alebo národný sentiment Sýrie. Táto široká terminológia sa môže použiť na potrestanie novinárov, politických aktivistov alebo opozičných skupín len za uverejnenie ich názorov online.
 • Sýrsky mediálny zákon, prijatý v roku 2011, kriminalizuje zverejňovanie obsahu, ktorý ohrozuje „národnú jednotu a národnú bezpečnosť“, podnecuje „zločiny z nenávisti“ alebo ide o vojenskú činnosť krajiny. Môže sa preto použiť na potrestanie novinárov alebo tých, ktorí vystupujú proti režimu.
 • V zmenách a doplneniach zákona o boji proti počítačovej kriminalite z roku 2012, známych aj ako zákon č. 9, sa v roku 2018 zriadili špecializované súdy pre prípady týkajúce sa zneužitia komunikácie a technológie..

  Novela z roku 2018 vychádza z pôvodného zákona o boji proti počítačovej kriminalite, ktorý môže potrestať „každého, kto podnecuje alebo propaguje zločin prostredníctvom počítačových sietí“, odňatím slobody až na tri roky a maximálnou pokutou 600 dolárov.

 • Ohrozenie stability verejnosti alebo štátu bolo tiež trestné prostredníctvom zákona o boji proti počítačovej kriminalite.
 • Tento zákon možno použiť na potrestanie každého, kto kritizuje sýrsku vládu online, od novinárov po blogerov, a bol odsúdený za porušenie digitálnych práv a slobôd..
 • V Sýrii je bežné vypínanie internetu a stále ostáva zablokovaný veľký počet stránok vrátane stránok opozičných politických strán, organizácií pre ľudské práva..

Späť na tabuľku ostatných významných krajín

13Thailand

Thajský kráľ Maha Vajiralongkorn, kráľovná Suthida, kniežatá a princ sú vidieť na balkóne Veľkého paláca, keď vítajú verejnosť.

Bangkok, Thajsko. 6. mája 2019. Thajský kráľ Maha Vajiralongkorn, kráľovná Suthida, kniežatá a princ sú vidieť na balkóne Veľkého paláca, keď pozdravia verejnosť..

VPN sú v Thajsku legálne, vláda ich však často blokovala.

Thajsko nie je priateľom slobody internetu a masová online cenzúra. Aby sa to ešte zhoršilo, orgány neposkytujú žiadnu transparentnosť na tom, ktoré webové stránky sú blokované alebo prečo.

Platformy ako Facebook a Google často dostávajú žiadosti o odstránenie obsahu thajskou vládou. Demokratickí aktivisti, aktivisti a členovia opozičnej politickej strany čelia neustálej perzekúcii za zdieľanie svojich názorov online.

Súvisiace zákony & postupy:

 • 2007 & Zmeny a doplnenia zákona o trestnej činnosti súvisiacej s počítačom za rok 2017 (a.k.a zákon o počítačovej kriminalite) dávajú orgánom právomoc blokovať a odstraňovať online obsah a umožňujú vyhľadávanie užívateľských údajov bez záruky.
 • Tento zákon tiež obmedzuje slobodu prejavu v Thajsku podporovaním cenzúry materiálu, ktorý porušuje „verejnú morálku“.
 • Thajská lèse-majesté je špecifická časť thajského trestného zákonníka, ktorá kriminalizuje hanobenie monarchie. Lèse majesté sa od úspešného vojenského prevratu v roku 2014 v Thajsku čoraz viac presadzuje. Mnoho z nich bolo následne poslaných do väzenia..
 • 18-ročný trest odňatia slobody bol vynesený 61-ročnému mužovi pod lèse majesté za zverejnenie videí na Facebooku, ktoré úrady považovali za urážku monarchie..

 • 8. októbra 2019 minister digitálnej ekonomiky oznámil, že obchody alebo kaviarne v Thajsku, ktoré ponúkajú služby WiFi, musia uchovávať záznamy o internetovom prenose po dobu 90 dní. Je to tak, aby úradníci mali prístup k informáciám podľa článku 26 zákona o počítačových zločinoch.

Späť na tabuľku ostatných významných krajín

14Uganda

VPN sú v Ugande legálne.

Aj keď sú VPN v Ugande technicky legálne, vláda požiadala poskytovateľov internetových služieb, aby ich blokovali, pretože sa často používajú na obídenie dane zo sociálnych médií v krajine..

Ugandskí poskytovatelia internetových služieb musia tiež blokovať stránky, ktoré nie sú registrované UCC (Uganda Communications Commission.)

Súvisiace zákony & postupy:

 • Zákon o boji proti terorizmu z roku 2002 zakazuje zverejňovanie a šírenie obsahu podporovaného „terorizmom“.
 • Široká terminológia tohto zákona ho necháva zneužívať, keďže „terorizmus“ možno interpretovať ako niečo, čo je proti vláde. Tí, ktorí porušia zákon, sa trestajú smrťou.
 • Zákon o regulácii komunikácií z roku 2010 umožňuje ugandským úradom špehovať osobnú komunikáciu civilistov, ako aj podozrivých teroristov.
 • Zákon o počítačovom zneužívaní z roku 2011 kriminalizuje „urážlivú komunikáciu“, ako aj používanie elektronických zariadení na pokus „narušiť mier, ticho alebo právo na súkromie inej osoby“. Môže sa to použiť na zacielenie vládnych kritík a ukladanie trestov pokuty alebo väzenský čas až jeden rok.

Daň za sociálne médiá v roku 2018 nadobudla účinnosť v júli 2018 a zaviedla daň z 200 ugandských šilingov za deň (5 centov) za používanie sociálnych médií. Táto daň sa týka viac ako 60 sociálnych médií vrátane Twitteru a Facebooku.

 • Vláda tvrdí, že dôvodom dane zo sociálnych médií je získanie peňazí na verejné služby. List, ktorý prezident Museveni zaslal ministerstvu financií v marci minulého roka, však naliehal na zavedenie dane ako prostriedku na zastavenie online klebiet.
 • Cenzúra v Ugande je len na vzostupe a orgány využívajú akúkoľvek príležitosť na potrestanie politických oponentov alebo vládnych kritikov.
 • Príkladom zvyšujúcej sa represie v Ugande je nedávne súdne konanie proti opozičnému poslancovi parlamentu Bobimu Wineovi. Bobi Wine bol predvedený pred súd 6. augusta 2019 na zodpovednosť za „otravného“ prezidenta Museveniho. Ukazuje to, ako môžu byť zákony zamerané na potrestanie politických oponentov a kritikov v Ugande.

Späť na tabuľku ostatných významných krajín

15Uzbekistan

VPN sú v Uzbekistane legálne.

Krajina však má stále ešte k dispozícii spôsob ochrany digitálnych práv.

Skype, WhatsApp a Viber čelili častému blokovaniu v Uzbekistane, prístup bol však obnovený v máji 2018.

Súvisiace zákony & postupy:

 • Uzbekistanský trestný zákon, zmenený a doplnený v roku 2016, zakazuje zdieľanie obsahu, ktorý podnecuje nenávisť alebo sa považuje za hrozbu pre národnú bezpečnosť. Nejasné znenie trestného zákona znamená, že ho orgány môžu použiť na potlačenie slobody prejavu a na svojvoľné zatknutie.
 • Novela Trestného zákona z roku 2016 predĺžila trest odňatia slobody z piatich na osem rokov pre tých, ktorí boli uznaní vinnými za zverejnenie obsahu, ktorý ohrozuje národnú bezpečnosť.
 • Monopol na trhu má monopolný štátny poskytovateľ telekomunikačných a internetových služieb Uzbekistanu, Uztelecom. Vláda tak uľahčí zavedenie internetu alebo cenzúru.

Uztelecom a všetci ostatní poskytovatelia internetových služieb sú povinní inštalovať sledovacie zariadenie do sietí, aby získali licenciu. To umožňuje vláde vykonávať hromadný dohľad.

 • Uzbekistan zaviedol štátny vyhľadávací nástroj, ktorý automaticky filtruje a skrýva obsah, ktorý si úrady nechce zobraziť.
 • Vláda zablokovala webové stránky organizácií pre ľudské práva, ako sú Amnesty International a Human Rights Watch. To znamená, že k nim možno pristupovať iba pomocou nástrojov, ako je VPN.

Späť na tabuľku ostatných významných krajín

16Venezuela

Mládež vo Venezuele demonštruje proti cenzúre médií a prenasledovaniu novinárov.

Caracas, Venezuela. 9. júna 2017. Mládež vo Venezuele demonštruje proti cenzúre médií a prenasledovaniu novinárov. Kredit: EFE News Agency / Miguel Gutierrez / Alamy Live News

VPN sú v súčasnosti legálne vo Venezuele.

Súvisiace zákony & postupy:

 • Pozmeňujúce a doplňujúce návrhy k zákonu o resorte-ME (zákon o zodpovednosti za médiá z roku 2010) trestajú odosielanie správ online, ktoré podporujú úzkosť, narušujú verejný poriadok, nezohľadňujú alebo podporujú porušovanie zákonov..
 • Podľa tohto zákona môžu byť za webové stránky udelené vysoké pokuty za to, že neobmedzujú alebo neodstraňujú zakázaný obsah, a tí, ktorí zverejňujú obsah považovaný za hrozbu pre národnú bezpečnosť, môžu byť poslaní do väzenia.
 • Venezuelský zákon o národnej bezpečnosti je nejasne formulovaný a zakazuje správanie, ktoré „zahŕňa bezpečnosť a obranu národa“. Tento zákon sa vzťahuje na obsah online aj na správy a tých, ktorí boli uznaní vinnými, možno poslať do väzenia..
 • Zákon z roku 2017 proti nenávisti v oblasti tolerancie a mierového spolunažívania zakazuje propagáciu „nenávisti alebo neznášanlivosti“ mediálnymi médiami a umožňuje úradom odstrániť licencie od páchateľov a blokovať ich webové stránky. Tí, ktorí boli uznaní za vinných z podnecovania nenávisti, môžu čeliť 10 až 20 rokom väzenia.
 • Nejasné znenie venezuelského zákona proti nenávisti necháva zneužitie orgánmi, ktoré ho môžu použiť na odsúdenie online správania novinárov, aktivistov a vládnych kritikov..

V januári 2018 orgány zadržali troch tínedžerov podľa zákona proti nenávisti za to, že požadovali vládne protesty prostredníctvom sociálnych sietí a správ.

 • V roku 2019 bol vypracovaný zákon o kybernetickom priestore, ktorý presadzuje kontrolu orgánov nad kybernetickým priestorom a zriaďuje orgán na riadenie a kontrolu internetu v krajine. Zákon by orgánom umožnil prijať „preventívne opatrenia“ na „boj proti nenávisti“, čo by mohlo legalizovať násilie zo strany orgánov. Od poskytovateľov služieb sa tiež vyžaduje, aby cenzurovali obsah, ktorý úrady nesúhlasia.
 • Mnohí aktivisti vo Venezuele vyjadrili obavy z rozsahu dohľadu a možného hackerstva zo strany vlády.
 • V roku 2018 venezuelský ISP CANTV zablokoval Tor v krajine, ktorú mnohí občania využívali ako spôsob obchádzania cenzúry. To znamená, že siete VPN sú populárnym spôsobom obchádzania blokovania stránok v krajine.

Späť na tabuľku ostatných významných krajín

17Vietnam

Polícia stojí na ulici pred vietnamskou vlajkou.

Hočiminovo mesto, Vietnam. November 2018. Polícia stojí na ulici pred vietnamskou vlajkou. Kredit: StreetVJ

VPN sú vo Vietname legálne.

Aj keď sú VPN vo Vietname legálne, úrady v krajine v čase nepokojov občas obmedzia prístup na internet alebo telefónne siete..

Vo Vietname boli pravidelne blokované aj sociálne médiá a siete ako Facebook a LinkedIn.

Súvisiace zákony & postupy:

 • Vyhláška z roku 2013 o správe, poskytovaní, používaní internetových služieb a internetovom obsahu online a.k.a Zákon o internete zakazuje zdieľanie správ, literárnych diel a politického alebo sociálneho komentára online..

Zákon o internete bol tiež dôvodom na obavy medzi organizáciami, ako sú skupina pre ľudské práva a Reportéri bez hraníc. Obe skupiny uviedli, že zákon možno selektívne použiť na zacielenie na jednotlivcov, ktorí vystupujú proti vláde.

 • 2015 & 2018 novely vietnamského trestného zákona zakazujú rozvracanie a protištátnu propagandu. Trestný zákonník následne používa vietnamské orgány na stíhanie online aktivistov a ich posielanie do väzenia.
 • Zákon o kybernetickej bezpečnosti z roku 2019 má vplyv na slobodu prejavu vo Vietname, pretože zakazuje kritizovať štát online..
 • Zákon o kybernetickej bezpečnosti núti zahraničné aj domáce internetové spoločnosti, aby ukladali údaje o užívateľoch vo Vietname a v prípade potreby ich odovzdávali úradom. Webové stránky musia tiež cenzurovať obsah, ktorý vláda považuje za „toxický“.

Späť na tabuľku ostatných významných krajín

Krajiny v tejto príručke sú dôležité pre svoje obmedzenia týkajúce sa používania VPN a iných digitálnych slobôd. Ak vaša krajina nie je uvedená, siete VPN sú tam legálne.

Ak hľadáte viac informácií o sieťach VPN a ich použití, pozrite si naše ďalšie zdroje v našom centre sprievodcov.

Ak hľadáte spoľahlivú sieť VPN, môžete si prečítať naše odporúčania pre rok 2019 tu.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me