Çin’in Jianshu eyaletinden 29 yaşındaki bir yüksek lisans öğrencisi 30 Aralık 2019 tarihinde yerel halkın küresel internete erişmesine izin veren bir VPN hizmeti sattığı için tutuklandı.

Bir trafiği Çin’in ‘Büyük Güvenlik Duvarı’ etrafına yönlendirerek, kullanıcıların Facebook, Twitter ve Google gibi yabancı, engellenen web sitelerine bağlanmasına olanak tanır.

Çin, VPN'lerin çoğunu engelleyebilen önemli bir sansür altyapısı işletiyor - yani Çin'de sürekli çalışmak için VPN almak çok az VPN sağlayıcısının başarabileceği bir şey.

Gao takma adı ile bilinen adam, müşterilerinin VPN yazılımını yasadışı olarak kullanmadığını iddia etti.

Hapis cezasına çarptırılmamış olsa da, Gao suçu itiraf etti ve 2016'dan beri 11 milyon yuan'den fazla kazandığı için hem hapis cezası hem de para cezalarıyla karşı karşıya olması muhtemel (~ 1.6 milyon $).

Bu, Çin'i VPN yazılımının dağıtımı konusunda vatandaşlarını ilk kez tutuklamıyor.

Sadece 2019'dan bu tür tutuklamalar hakkında birkaç rapor var: Mayıs ayında Huang adlı bir adam, “duvarın üzerinden” yetenekleri olan kısa bir video uygulamasına erişim sattığı için hapse atıldı. “Saldırı sağlamak ve bilgisayar bilgi sistemi programlarını ve araçlarını yasadışı bir şekilde kontrol etmek” suçundan suçlandı.

23 Aralık'ta polis, lisanssız bir ticari VPN şirketine katıldığı için Li adlı başka bir kişiyi tutukladı. Li esas olarak müşteri desteği ve pazarlama yaptı, ancak yine de şirketin yasadışı operasyonundan suçlu tutuldu.

Gong adlı şirketin sahibi Aralık ayının başlarında tutuklandı, ancak Li bir süre yetkililerden kaçınmayı başardı. Sonunda Dongguan Tren İstasyonu'nda “şüpheli davranmaya” yakalandı.

2015'e kadar Çin Komünist Partisi (ÇKP), 150.000'den fazla kişiyi “internet suçları” nedeniyle tutuklamıştı - bu, sansürü atlatmaya çalışmaktan çok daha fazlasını kapsayan bir kategori - ancak VPN'lerde bir baskı henüz başlamamıştı.

ÇKP hükümetten izin almayan tüm ticari VPN'lerin yasaklandığını duyurduktan sonra, ancak VPN'leri dağıtmak için tutuklamaların yaygınlaşması 2017'de gerçekleşti..

Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, Ocak 2017'de İnternet Ağ Erişim Hizmet Pazarını temizleme ve düzenleme niyetini açıklayan bir bildiri yayınladı.

Açıklamada, hükümet departmanı bilgi teknolojisinin ve bulut bilişim endüstrilerinin “düzensiz gelişiminden” şikayet etti.

Mektupta öncelikle ağ verimliliğinin artırılması ve “yasadışı faaliyetlerin” kapsamının kapatılması üzerinde duruldu.

Sınır ötesi kullanım özel olarak ele alınır ve VPN'ler, yalnızca lisanslandıkları amaçlar için kullanılacak sınır ötesi ağların uygunsuz kullanımı olarak adlandırılır..

Çin’in çöküşünün ölçeği sadece o zamandan beri arttı - Apple, Çin'deki uygulama mağazasından tüm VPN uygulamalarını kaldırdı ve özel gizleme teknolojisi olmayan (ve gizleme protokolleri olan birçok VPN) olmayan çoğu VPN hizmeti başarıyla engellendi.

Aralık 2017'de bir adamın güney Çin'de bir VPN sattığı için tutuklanması önemli bir uluslararası kapsama aldı.

Wu Xiangyang, 2013'ten Haziran 2017'ye güney Çin'den bir VPN hizmeti yürütüyordu ve bu süre zarfında yaklaşık 500.000 yuan (~ 70.000 $) kazandı..

Wu, “yasadışı” kazançlarının toplam değeri olan 500.000 yuan para cezasına çarptırıldı ve beş buçuk yıl hapse mahkencedm edildi.

Gao’nun karları Wu’dan önemli ölçüde daha büyük olduğunda, büyük para cezaları ve potansiyel olarak daha uzun bir hapis cezası süresi ile karşı karşıya olması muhtemeldir..

2017'de bir VPN operatörüne en az bir hapis cezası vakası daha verildi: Deng Jiewei, Ekim 2015'ten bu yana iki VPN hizmetini işlettiği için Eylül 2017'de dokuz ay hapse mahk wasm edildi.

Ekim 2018'de başka bir adam üç yıl hapis cezasına çarptırıldı ve 10.000 yuan para cezasına çarptırıldı.

Bu mahkvicmiyetlerin tümü, “izinsiz girişleri sağlamak ve bilgisayar bilgi sistemi programlarını ve araçlarını yasadışı bir şekilde kontrol etmek” i yasaklayan aynı yasa çerçevesinde gerçekleşmiştir.

ÇKP genellikle VPN'leri kullananlara değil, dağıtanlara odaklanmıştır, ancak Ocak 2019'da bir adam yabancı, engellenen web sitelerine erişmek için 145 dolarlık bir para cezasına çarptırılmıştır..

Zhu Yunfeng, bir VPN uygulaması olan Lantern'i kullanarak Google ve Twitter gibi web sitelerine erişirken yakalandı.

Yunfeng, 2017'de uzatılıncaya kadar büyük ölçüde geçersiz kılan 1997 kamu güvenliği yasası uyarınca suçlandı. Hapis cezası veya önemli bir para cezasıyla karşılaşmasa da Zhu’nun davası, Çin'deki VPN operatörlerinin yanı sıra kullanıcılara da artan bir odaklanma önerdi.

Devlet tarafından onaylanmış VPN'ler Çin'de yasaldır, ancak diğer VPN'ler kadar güvenilir bir şekilde çalışmazlar ve hükümet gözetimi riskini önemli ölçüde artırırlar - bu da kullanıcıların ilk etapta bir VPN'ye gitmesinin sebebidir..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me