ABD ve İngiltere gibi ülkelerde sanal özel ağlar (VPN), siber güvenlik uzmanlarının, aktivistlerin, ihbarcıların, araştırmacı gazetecilerin ve gizliliğe duyarlı kullanıcıların araçlarıdır.

Ancak Çin'deki birçok kişi için VPN'ler günlük yaşamın bir parçasıdır. Milyonlarca kullanıcı Facebook, YouTube, Twitter, Gmail, Google Arama ve New York Times gibi yüzlerce diğer popüler çevrimiçi hizmet ve yayında devlet tarafından uygulanan bloğu atlatmak için her gün onlara güveniyor.

Ancak, o günler yakında sona erebilir. Çinli yetkililere göre, Mart 2018'in sonunda hükümet, yetkilendirmediği tüm VPN hizmetlerini kapatacak veya yasaklayacak, yani görünürlüğü olmadığı tüm hizmetler.

Bu, Çin hükümeti tarafından VPN hizmetlerinde ilk sıkıştırma olmasa da, en şiddetli olanı ve ülke vatandaşlarının gizliliği için yeni endişeler doğuruyor.

Çin’in katı sansür rejimi

Büyük güvenlik duvarı olarak bilinen ve ülkenin sınırlarını korumak için inşa edilen tarihi yapıya atıfta bulunan Çin’in internet sansürü ve gözetimi 2000 yılında başladı ve sonunda dünyanın en sofistike ve kapsamlı sansür sistemi haline geldi..

Çin hükümeti, ülkenin en büyük teknoloji ve telekomünikasyon şirketleriyle yakın işbirliği yoluyla vatandaşlarının internette bulunan sonsuz bilgiye erişimini yakından kontrol ediyor ve izliyor.

Çin, internette engeller ve kısıtlamalar koyan tek ülke değil, ancak en yetenekli ülke.

Çin, dünyadaki en güçlü ve etkili sansür ve internet meraklısı

Bunun bir kısmı, Baidu, Alibaba ve Tencent gibi büyük teknoloji firmalarına ev sahipliği yapmasıdır. Bu şirketler, Google ve Facebook gibi şirketlerin sağladığı hizmetleri değiştirmek için alternatif hizmetler sunar. Ancak onları farklı kılan, kullanıcılarının verilerini hükümetle açıkça paylaşmaya istekli olmaları.

Devlet yasağına yanıt olarak Çinli kullanıcılar, internet trafiğini şifreleyerek ve ara sunucular üzerinden kanalize ederek hükümet sansürlerini ve monitörlerini atlatmaya yardımcı olan VPN hizmetlerine akın etti.

VPN hizmetlerinde kısaltma

Çin, siyasi olarak hassas olaylar ve durumlar sırasında sansür önlemlerini periyodik olarak sıkılaştırdı.

Örneğin, geçtiğimiz Temmuz ayında, muhalif ve Nobel Barış Ödülü sahibi Liu Xiabao'nun ölümünden sonra, Çin hükümeti ölüm haberini sansürlemek ve Xiabao'ya sempati duyan ve aktivizmini destekleyen Çin sosyal medyalarındaki mesajları silmek için yaygın çabalar gösterdi..

Ekim ayının ilerleyen saatlerinde Komünist Parti toplantısı öncesinde Çin, ülkedeki mevcut birkaç yabancı mesajlaşma hizmetinden biri olan WhatsApp'ı engellemeye başladı.

Çin VPN kullanımını resmi olarak yasaklamış olsa da, bir dereceye kadar VPN sağlayıcılarının topraklarında kısmen faaliyet göstermesine izin verdi, çünkü işlerini ve kurumlarını tamamen dış dünyadan kapatamıyor.

Onaylanmış kişiler ve işletmeler China Mobile ve China Unicom gibi devlet tarafından işletilen telekom hizmetleri aracılığıyla küresel internete erişebilir.

Ancak, bu sağlayıcılar verilerini Çin hükümetiyle paylaşır ve yalnızca hükümetten izin alan kuruluşlara erişim sağlar.

Bu nedenle birçok kullanıcı, hükümet tarafından kontrol edilmeyen lisanssız VPN hizmetleri kullanmaktadır..

Çin uzun zamandır gayri resmi VPN kullanımına kör bir göz attı, ancak şimdi sadece devlet tarafından yönetilen ve izlenen hizmetlere erişime izin veriyor

Diğer internet hizmetleri gibi VPN'lere erişim de zamanla dalgalandı. Geçen yıl, bir rapor Bloomberg Çinli yetkililerin devlet tarafından işletilen telekomünikasyon firmalarına Şubat 2018'e kadar müşterilerinin lisanssız VPN hizmetlerini kullanmalarını tamamen engellemelerini emrettiğini açıkladı.

Aynı zamanda, birkaç VPN hizmeti müşterilerine hizmetlerini durduracaklarını açıkladı ve kısa bir süre sonra Çin, Apple'dan App Store'un Çince sürümünden VPN uygulamalarını kaldırmasını emretti. İPhone'ların güvenlik kilitlerini aşmaya yardımcı olmak için bir FBI emrine direnen Apple, Çin'in taleplerini karşıladı.

Aralık ayında, güney Çin'de bir adam 500.000 yuan para cezasına çarptırıldı ve lisanssız bir VPN hizmeti yürüttüğü için beş buçuk yıl hapse mahk sentm edildi.

VPN hizmetlerine sahip Çin’in kedi ve fare oyunu

Çin hükümetinin VPN kullanımını bozmaya çalışan bir uzman ordusuna ek olarak China Mobile, China Unicom ve China Telecom gibi internet servis sağlayıcıları (ISS) işbirliği de var..

Çin hükümeti VPN trafiğini tespit etmek için çeşitli yöntemler kullanır. Birincisi, VPN hizmetleri sunucularının internet protokolü (IP) adreslerini tanımlamayı ve gelen ve giden tüm trafiği engellemeyi içerir.

Bu yöntem, sınırlı bir IP adresi kümesinde çalışan VPN'lere karşı etkilidir. Birkaç VPN hizmeti, blokları atlatmak için Amazon Web Services ve diğer genel bulut sağlayıcılarına ekstra sunucular kiralıyor.

VPN hizmetlerini engellemenin ikinci bir yolu internet trafiğini analiz etmektir. Olduğu gibi, VPN trafiği karanlıkta bir meşale gibi göze çarpıyor.

Sabit bir şifreli veri akışını tek bir IP adresiyle değiştiren tüm bilgisayarlar, bir VPN hizmeti kullanmasından şüphelenir. İnternet servis sağlayıcıları oldukları için İSS'ler VPN trafiğini tespit etmek ve engellemek için uygun bir konumda.

VyprVPN, ExpressVPN ve NordVPN gibi Çin'de (şimdilik) erişilebilir olan VPN hizmetleri, kullanıcılarının etkinliklerinin izin verilen trafik gibi görünmesini sağlamak için yeni teknikler üzerinde çalışıyor.

Buna devlet onaylı hizmetler için de kullanılan IP adreslerinin kiralanması veya engellenmemiş hizmetlere VPN trafiğinin sahte trafikle karıştırılması dahildir.

Sansürleri geride bırakan birkaç yabancı VPN'in alternatifleri tüketici dostu seçeneklerden uzak

Teknolojiyi bilen kullanıcılar, sorunları kendi ellerine alıyor ve bulutta kendi kişisel VPN sunucularını kuruyorlar. Kişisel VPN bulmak hükümet için çok daha zor, ancak kurulum süreci de daha zor ve çok daha pahalı.

Hükümet sansürüne karşı bir başka popüler çözüm, gözetim ve sansürü atlatmak için internet trafiğini şifreleyen ve dolaştıran gönüllü bilgisayar ağı Tor.

Tor trafiği genellikle Çin'de engellenir, ancak trafiği Amazon veya Microsoft Azure bulutu üzerinden yönlendirmek gibi nispeten karmaşık çözümler vardır.

Diğer bir yöntem, iki uzak bilgisayar arasında geçici bir şifreli iletişim kanalı oluşturan ve tüm internet trafiğini kanallardan geçiren SSH tünellemesidir..

Çin'in görünümü nedir??

VPN sağlayıcıları, sansürü atlatmaya yardımcı olmak için sürekli olarak yeni yöntemler geliştirmektedir. Ancak Çin hükümetinin VPN'ler üzerindeki engeline karşı çıkmak giderek daha zor ve maliyetli hale geliyor.

Pekin, interneti tamamen kesmenin kısa bir yolunun VPN trafiğini tamamen engellemesini sağlayacağını bilmesine rağmen, maliyetleri ve engelleri yeterince yükseltirse, çoğu kullanıcının VPN hizmetlerinden vazgeçeceğini ve sadece inatçı olan marjinal bir kaçının ve yeterince bilgili sansürünü atlatmaya devam edecek.

Çin’in VPN hizmetlerine ilişkin artan savaşı, Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in çevrimiçi konuşma ve sivil toplum üzerinde daha sıkı kontroller trendini takip eden bir kampanya olan “siber egemenlik” programının fonunda gerçekleşiyor.

VPN hizmetlerini engellemek, Pekin'in iddialı ve ürkütücü Sosyal Kredi Sistemi (SCS) programını sürdürmesini sağlayacaktır..

VPN yasağı, ürkütücü sosyal kredi sisteminin kritik bir parçasıdır

2020 yılında piyasaya sürülmesi planlanan SCS, ülkenin en büyük teknoloji firmalarıyla işbirliği içinde geliştirilmekte olup, ziyaret ettikleri web siteleri, sosyal medya platformlarındaki etkileşimleri, alışveriş alışkanlıkları da dahil olmak üzere tüm vatandaşları tüm çevrimiçi etkinliklerine göre derecelendirecektir. , özel sohbetleri ve yazışmaları ve daha fazlası.

Derecelendirmeler, bir vatandaşın kredi almaya uygun olup olmadığı, devlet işleri ve yurtdışına seyahat etme gibi şeyleri belirleyecektir. Program, Çinli yetkililerin, özellikle de hükümetten saklamaya çalıştıkları ülke vatandaşlarının çevrimiçi faaliyetlerini tam olarak görebilmelerine bağlı olacak.

Bu, VPN yasağını SCS'nin önemli bir unsuru yapar.

Çin’in VPN hizmetlerine sıkıştırmasının sonuçları özellikle, bilgiye erişmek ve düşüncelerini ve görüşlerini ifade etmek için giderek daha sınırlı yollarla bulan aktivistler ve muhalifler için korkunç olacaktır..

Ancak efektler, Netflix ve YouTube'a erişim gibi apolitik amaçlar için VPN kullanan ortalama vatandaşlara da genişleyecek.

VPN'nin koruması olmadan ve hükümet gözetimi ve vatandaş derecelendirme programının gölgesi ile Çinli kullanıcılar sansürlenmeye itilecek ve yaptıkları her şeyin sosyal ve hükümet hizmetlerine erişimini olumsuz etkileyeceğinden korkacaklar.

Bu, yabancı ülkelerde akrabaları olan veya işi yabancı kuruluşlar ve firmalarla iletişime bağlı olan insanları etkileyebilir.

Her şey yalnızca Çin hükümeti aracılığıyla kanalize edildiğinde, kullanıcılar gizlilik veya gelecekteki hükümet tepkilerinden korkma uğruna faaliyetlerinin çoğunu bırakabilirler.

Bu dünyanın herhangi bir yerindeki VPN erişimini nasıl etkiler??

Analistler, Çin’in VPN hizmetindeki savaşının dünya çapında tehlikeli bir emsal teşkil edeceğinden korkuyor.

Adil olmak gerekirse, birkaç ülkede Çin’in VPN'lere karşı mücadele kaynakları ve koşulları vardır.

Örneğin, ABD ve İngiltere hükümetlerinin her ikisinin de kapsamlı gözetim programları var, ancak anayasa Çin hükümetininki gibi tedbirleri benimsemelerini engelliyor.

Bununla birlikte, Pekin’in internet trafiğini gizleyen VPN ve teknolojilere yönelik yıpratma savaşı, bu ve diğer eyaletlere kendi gözetim ve sansür programları için fikir verebilir.

VPN ve proxy hizmetlerinde kendi kısıtlamalarını uygulayan Rusya, Çin’in yasağının nasıl ortaya çıkacağına bakacak.

Gizlilik ve dijital özgürlük topluluğu da boş bir şekilde oturmayacak.

Gizlilik savunucuları ve uzmanları ve Electronic Frontier Foundation gibi kuruluşlar durumu yakından takip edecek ve Çinli vatandaşların internete ücretsiz erişimini sürdürmelerine yardımcı olacak araçlar ve kılavuzlar geliştirecek.

Bu savaş Çin'de yapılırken, etki ve sonuç dünya çapında daha fazla netizen etkileyebilir.

Fotoğraf Unsplash tarafından Diego Jimenez

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me