Juan Guaido tek taraflı olarak Venezüella geçici başkanı ilan ettiğinde - ABD tarafından desteklenen bir hamle - Başkan Maduro’nun hükümetinin verdiği yanıt, internetin kapalı duruma getirilmesiydi. Hükümetinin kuralına karşı çıkanların bağlantısını kesmek için Maduro, Google, Instagram, Twitter, Wikipedia ve YouTube gibi internet hizmetlerini ve uygulamalarını engelledi. Bu hamle, 21. yüzyıl baskıcı rejim oyun kitabından doğuyor ve Çin, Kongo Demokratik Cumhuriyeti (DRC), Sudan ve Zimbabve'deki benzer internet kesintilerini ve kesintilerini takip ediyor.

Bununla birlikte, Maduro’nun kısmi internet kapatması, Venezuela'nın genel nüfusunu sansürlemek ve eleştirmenlerinin sesini susturmakla ilgili değildi. İnternet özgürlüğünü gerçek zamanlı olarak haritalayan sivil toplum grubu NetBlocks Genel Direktörü Alp Toker, “Son haftalarda Venezuela'daki internet kesintileri, siyasi muhalefeti cerrahi hassasiyetle hedefliyor” diyor.

Top10VPN'e “teknik veriler, Venezuela'nın ağlarının protestolar ve eleştirel konuşmalar sırasında kısıtlandığını gösteriyor, görevdeki başkanlık Twitter'ı destekçilerini kendi mitinglerine çağırmak için kullandığında geri dönüyor.” Bu, NetBlocks'un DRC, Sudan'da izlediği duruşlarla tezat oluşturuyor. ve Zimbabve aynı dönemde ve Toker'in bize, genel halkı susturmayı amaçladığını söyledi. “[Venezuela'da] alınan önlemler, her zamanki gibi işin dışa dönük izlenimini verirken kamuoyunu değiştirmek için güverteyi istiflemeyle ilgili gibi görünüyor” dedi..

Venezuela internet sansürünün tarihi

Bunların hiçbiri büyük bir sürpriz olamaz. Sonuçta, 2014 yılında Hugo Chavez'in halefi olarak seçim zaferini takiben, Maduro ilk önce hem Twitter'a hem de Zello adlı bir iletişim uygulamasını protestoyu susturmak amacıyla engelledi. Daha sonra, 2017 yılında, 2489 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi adlı bir şey, “bilgi teknolojisi ve siber alan” kullanarak “istikrarsızlaştırma kampanyaları ve bozulmasını” önleme yetkisi veren Venezüella hükümeti tarafından yayınlandı. Bir ay içinde Facebook, Instagram, Periscope, Twitter ve YouTube devlet internet servis sağlayıcısı CANTV tarafından engellendi.

Ocak 2018'de, Maduro, Juan Guaido'nun Venezuela'nın 51. başkanı olarak listelendikten sonra CANTV Wikipedia'ya erişimi engellemeye başladığında internetteki tutuşunu sıkılaştırdı.

Haziran 2018'de CANTV, internet kullanıcılarına anonimlik sağlamak için kullanılan Tor ağına erişimi başarıyla engelledi. Dijital çağda insan hakları için mücadele eden Access Now, “engellenen içeriğe erişmek için Tor'un artan kullanımı” nın büyük olasılıkla bu hamle için tetikleyici olduğunu öne sürdü.

Venezüella siber egemenliğinin ilan edilmesi yoluyla internetin kontrolünü ele geçirmeye yönelik son girişimler, Venezüella Bolivya Cumhuriyeti'nin Siber Uzay Anayasası adlı yeni bir Maduro destekli otorite oluşumunu görecek bir yasa tasarısı gördü. çevrimiçi dünya polis. Gerçekte bir siber darbe darbesi.

ProtonVPN ve ProtonMail'in CEO'su ve kurucu ortağı Dr. Andy Yen Top10VPN'e şunları ekledi: “Maduro rejimine Venezüella İnternet'in üzerinde tam kontrol sağlamak için teklif edilen yasa, gücün kötüye kullanılması ve tüm Venezüella haklarının ihlalidir.” İsviçreli bir şirket olan Venezüella bölgesi ProtonVPN için geçerli değil.

Başkan Maduro

Maduro’nun internette kapanması, eleştirmenlerinin sesini susturmakla ilgiliydi
Fotoğraf kredisi: Hugoshi https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.tr

İnsanların sesleri

Dünyadaki liberal olmayan rejimler konuşma özgürlüğünü bastırmak için ellerinden geleni yaparken, hakları çiğnenmiş olanlar seslerinin duyulması için yollar bulmaya devam ediyorlar. Servicio De Informacion Publica adlı bir WhatsApp grubu, örneğin Facebook ve Twitter üzerinden dağıtılan Venezüella gazetecilerinden düşük sesli sesli bültenler dağıtıyor. Google, geçen yılın sonunda küresel olarak yayınlamadan önce Venezuela'da Intra adlı bir uygulamayı denedi. Uygulama, sansürü atlamak için akıllı telefonu doğrudan Google’ın alan adı sunucularına bağlar. Ve elbette, insanlar blokları atlatmak için VPN kullanıyor.

Access Now, yerel aktivistlerin Venezuela'daki en etkili VPN'lerin şu anda Psiphon, Lantern ve TunnelBear olduğunu önerdiğini bildirdi. Andy Yen, bildiği kadarıyla ProtonVPN servisinin hala çalıştığını tavsiye ediyor. Ancak Dr. Yen, “hiçbir VPN internetin kapanmasını engelleyemez” diye uyarır ve “internet her zaman fikirleri yaymak ve görüşlerini dile getirmek için bir yer olmuştur ve öyle kalmalıdır”.

Daha sınırlı bağlantıya sahip senaryolarda bile - ve Venezuela bu yönde hızla ilerliyor - kararlı siber vatandaş için her şey kaybolmuyor. AmTrust International'ın EMEA Siber Güvenlik Başkanı Ian Thornton-Trump, “Sınırın hemen karşısında CDMA, 3G ve 4G bağlantısı olacak” dedi. “Tekrar çevrimiçi olduğunuzda bir sinyal alabiliyorsanız.” Trump, konuşmamızı “gerçeğin internetin omuzlarında olduğunu ve internet erişiminin tamamen kontrol edilmesi zor bir canavar olduğunu” ısrar ederek sonuçlandırdı. Bir sinyal olduğunda, başka bir deyişle, muhtemelen çevrimiçi olmanın bir yolu var.

Telefon kullanan kişiler

Venezuelalılar bilgiye erişmek için VPN'lere ve WhatsApp'a yöneliyor

Hasar olarak sansür

Electronic Frontier Foundation'ın kurucu ortağı John Gilmore, 1993 yılında Time dergisi tarafından “internet sansürü hasar ve etrafındaki rotalar olarak yorumluyor” şeklinde aktardı. Ulster Üniversitesi'nde Siber Güvenlik Profesörü Kevin Curran'a bu ifadenin bugün uygun kalıyor.

Curran, “İnternet, merkezi olmayan küresel bir ağ ağıdır, ancak merkezi bir çekirdek yönü vardır ve bu Alan Adı Hizmeti (DNS) kök sunucularıdır.”.

İnternetin bu temel altyapı kısmına yapılan bir saldırının çalışması için, saldırganların dünya genelinde bulunan tüm DNS sunucularına aynı anda saldırması ve tüm DNS sunucularının ve Global Üst Düzey Alanların önbelleklerine kadar tüm saldırıların sürdürülmesi gerekir. (GTLD'ler) günler hatta haftalar alabilen 'süzülmüş'.

“İnternetin kapatılmasını sağlamak için, küresel olarak dağıtılmış yüksek bant genişliğine dağıtılmış bir hizmet reddi saldırısı gerektirmeyecek ve hiç görülmemiş bir olasılıkla imkansızdır,” diyor Prof. Curran. "En azından şimdilik."

Bütün bu tatsız tavırların teknolojisi, hükümetler çevrimiçi yaşamı vatandaşlar için zorlaştırabilir, yapacak ve zorlaştıracak olsa da, duymak ve duymak için kararlı olanları önlemeyi başaramayacak ve yapamayacaklardır. Çin gibi en kısıtlayıcı teknolojilere sahip devletler bile, özgür konuşmayı tamamen bastıramamıştır. Ve haydut bir ulus, muhalefeti susturmak için veya hatta bir siber savaş eylemi olarak susturmak için tüm interneti devralmayı düşünürse, gerçekte bu çabada daha başarılı olmayacakları söylenir. 

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me