Właściwa sieć VPN szyfruje ruch internetowy, ukrywa adres IP i pomaga chronić prywatność w Internecie. Znajdź wszystko, co musisz wiedzieć o sieciach VPN w tym pełnym przewodniku po wirtualnych sieciach prywatnych.

Grać

Świat staje się coraz bardziej wrogi wobec prywatności w Internecie. Za każdym razem, gdy uzyskujesz dostęp do Internetu, ryzykujesz ofiarą inwigilacja, cenzura, kradzież danych, i wiele innych problemów.

Na domiar złego rządy na całym świecie cenzurują internet w alarmującym tempie, utrudniając nam dostęp do informacji i swobodną komunikację między sobą.

Właśnie tam pojawia się VPN.

VPN (Virtual Private Network) to proste oprogramowanie, które można zainstalować na prawie każdym urządzeniu. Chroni twoją prywatność, pomoże ci zachować bezpieczeństwo w Internecie i zapewni ci nieograniczony dostęp do Internetu.

Co najważniejsze, VPN szyfruj swoje dane i ukryj swój adres IP tworząc prywatny tunel przez Internet.

VPN pozwala na:

 • Ukryj swój adres IP na odwiedzanych stronach
 • Zaszyfruj ruch związany z przeglądaniem
 • Dostęp do treści ograniczonych geograficznie
 • Przesyłaj strumieniowo lub torrent treści z innych krajów
 • Wybierz spośród wielu lokalizacji prywatnych serwerów
 • Chroń swoje dane w publicznych sieciach WiFi

Ale jak dokładnie działają sieci VPN? Czy są bezpieczne? I jak znaleźć odpowiedniego dostawcę VPN?

Ten kompleksowy przewodnik obejmie wszystko, co musisz wiedzieć o VPN. Podzielimy się żargonem technicznym, abyś mógł bezpiecznie i bezpiecznie korzystać z VPN.

Dowiesz się, jak działają VPN, jak zainstalować VPN, jak wybrać bezpieczną VPN i wiele więcej.

Contents

Co to jest VPN?

Virtual Private Network (VPN) to oprogramowanie służące do utrzymywania aktywności w Internecie prywatny i bezpieczne.

VPN tworzy bezpieczny tunel między twoim urządzeniem a prywatnym serwerem VPN przed przekazaniem ruchu do witryny lub aplikacji, którą odwiedzasz.

To powstrzymuje dostawców usług internetowych (ISP) i władze przed śledzeniem tego, co robisz online. Chroni również przed hakerami, którzy chcą przechwycić ruch.

VPN utrzymuje prywatność twojej aktywności przeglądania szyfrowanie Twój ruch internetowy, wytyczanie przez bezpieczny tunel i maskowanie twój prawdziwy adres IP.

Sieci VPN tworzą bezpieczny tunel, szyfrując ruch internetowy i ukrywając go przed szpiegami i hakerami.

W zależności od tego, jakiego dostawcy VPN używasz, będziesz mógł wybierać spośród dziesiątek, a nawet setek lokalizacji serwerów VPN na całym świecie.

Oznacza to, że możesz nakłonić strony internetowe do myślenia, że ​​przeglądasz, transmitujesz lub torrentujesz z określonego miasta lub kraju.

Szyfrując połączenie i przekierowując ruch przez zdalny serwer, ani dostawca usług internetowych (ISP), ani nikt inny w sieci nie może monitorować Twojej aktywności w Internecie. Jeśli ktoś monitoruje twoje połączenie, zobaczy tylko bezużyteczne litery i cyfry.

Chroni to przed rządowym nadzorem, śledzeniem witryn internetowych i wszelkimi złośliwymi stronami trzecimi, które mogą próbować przechwycić ruch.

Twój Adres IP ulegnie zmianie a dane przeglądania nie będą powiązane z Twoją prawdziwą lokalizacją, dzięki czemu wszystko, co robisz w Internecie, będzie bardziej prywatne.

Nie musisz zmieniać dostawcy usług internetowych, aby korzystać z VPN, i nie musisz kupować żadnego nowego sprzętu, takiego jak modem lub router. Instalacja i korzystanie z VPN odbywa się online kwestia minut.

Aby uzyskać więcej informacji na temat działania sieci VPN, możesz przejść bezpośrednio do następnego rozdziału tego przewodnika. Możesz także przejść bezpośrednio do Jak zainstalować VPN.

Dlaczego potrzebuję VPN?

Możesz polegać na VPN, aby zachować anonimowość w Internecie, zachować prywatność, uzyskać dostęp do zablokowanych treści lub ukryć swoją aktywność. Oto najczęstsze powody korzystania z VPN:

1Ukryj swoją działalność online przed rządem lub dostawcą usług internetowych.

Ilustracja przedstawiająca niewyraźnego mężczyznę ukrytego za lupą.

Twój dostawca usług internetowych (ISP) może to zobaczyć wszystkie odwiedzane strony internetowe i prawie na pewno będzie rejestrować te informacje.

W niektórych krajach dostawcy usług internetowych są zobowiązani do gromadzenia i przechowywania danych użytkowników przez długi czas, a rząd jest w stanie uzyskać dostęp, przechowywać i wyszukiwać te informacje.

Tak jest w przypadku Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i dużej części Europy – żeby wymienić tylko kilka. Więcej informacji na temat tych przepisów można znaleźć w naszym Przewodniku po jurysdykcjach VPN.

Ponieważ sieci VPN szyfrują ruch internetowy z twojego urządzenia do serwera VPN, twój dostawca usług internetowych ani żadna inna strona trzecia nie będzie w stanie szpiegować twojej aktywności online.

Aby dowiedzieć się więcej na temat technologii nadzoru i kwestii globalnego masowego nadzoru, odwiedź EFF i Privacy International. Tutaj można również znaleźć zaktualizowaną listę ujawnień globalnego nadzoru.

2Ukryj swój adres IP w odwiedzanych witrynach.

Ilustracja drzwi jest zamknięta.

Jednym z najczęstszych powodów korzystania z VPN jest zamaskuj swój prawdziwy adres IP.

Twój adres IP to unikalny adres numeryczny przypisany przez Twojego dostawcę usług internetowych. Wszystko, co robisz online, jest powiązane z Twoim adresem IP, dzięki czemu można go dopasować do twoich działań online. Większość stron internetowych rejestruje adres IP swoich gości.

Reklamodawcy mogą również wykorzystywać Twój adres IP, aby Ci służyć ukierunkowane reklamy na podstawie Twojej tożsamości i historii przeglądania.

Kiedy łączysz się z serwerem VPN, przyjmujesz adres IP tego serwera VPN. Wszystkie odwiedzane witryny będą widzieć adres IP serwera VPN zamiast własnego.

Będziesz mógł ominąć bloki adresów IP i przeglądać strony internetowe bez przypisywania Twojej aktywności do Ciebie.

3 Odblokuj strony internetowe i omiń ograniczenia geograficzne.

Ilustracja kobieta wyszukuje na całym świecie.

Twój adres IP łączy Cię z twoim fizyczna lokalizacja. Można go użyć do zablokowania użytkownikom w określonych krajach dostępu do niektórych stron internetowych.

Niektóre usługi – jak Netflix lub BBC iPlayer – zmienić swoje biblioteki w zależności od kraju, z którego odwiedzasz. Korzystanie z VPN to jedyny niezawodny sposób na ominięcie tych ograniczeń geograficznych i odblokowanie treści „ukrytych”. Możesz odwiedzić nasze zalecane VPN dla Netflix, aby uzyskać więcej informacji.

Co ważniejsze, VPN mogą ci pomóc unikać cenzury poprzez szyfrowanie ruchu i maskowanie twojego prawdziwego adresu IP. Jeśli chcesz wyświetlić treści zablokowane w innym kraju lub cenzurowane w Twoim regionie, możesz użyć sieci VPN, aby ominąć te ograniczenia.

Korzystanie z VPN może pomóc obywatelom ominąć bloki stron internetowych, aby uzyskać dostęp do globalnych mediów i swobodnie się komunikować. W krajach, które ograniczają wolność słowa i wolność prasy, VPN może pomóc osobom w bezpiecznym i prywatnym wystąpieniu przeciwko rządowi.

Aby uzyskać więcej informacji na temat cenzury rządowej, Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) ma zestaw bezpieczeństwa dla dziennikarzy, który zawiera wskazówki dotyczące takich kwestii, jak ocena ryzyka i bezpieczeństwo cyfrowe.

EFF oferuje również szereg cyfrowych przewodników dotyczących bezpieczeństwa dla aktywistów, obrońców praw człowieka i międzynarodowych dziennikarzy.

Więcej informacji na temat odblokowywania witryn internetowych można znaleźć w naszym dedykowanym przewodniku: Jak odblokować witryny internetowe.

4 Chroń swoje dane w publicznych sieciach Wi-Fi.

Ilustracja mężczyzny podłączonego do publicznego wifi podczas podróży.

Kiedy korzystasz z publicznego połączenia Wi-Fi w kawiarni, hotelu lub na lotnisku, stawiasz swoje wrażliwe dane zagrożone.

Wykorzystywanie publicznych sieci WiFi do gromadzenia danych jest proste i niezwykle tanie. Przestępcy mogą korzystać z otwartych i niezaszyfrowanych sieci w celu kradzieży ważnych danych, takich jak dane bankowe, karty kredytowe, zdjęcia i inne dane osobowe.

Hakerzy coraz częściej atakują hotele i centra handlowe, dążąc do realizacji celów o wysokiej wartości. Niedawny raport Bloomberga wyjaśnia, w jaki sposób niektórzy przestępcy meldują się w hotelach z wyraźnym celem kradzieży cennych danych.

Płyta główna zapewnia również dobre podsumowanie problemu z publicznymi sieciami WiFi. Obejmuje to popularny „ananas WiFi”, który daje prawie każdemu możliwość korzystania z sieci publicznej za mniej niż 99 USD.

Możesz chronić swoje urządzenie za pomocą sieci VPN, która szyfruje ruch internetowy i znacznie utrudnia hakerom przechwytywanie i kradzież danych.

Niestety większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy z prawdziwych zagrożeń związanych z otwartymi sieciami WiFi. Jeśli często podróżujesz i chcesz pozostać online, niezawodna sieć VPN jest nieocenionym narzędziem ochrony prywatności.

Aby uzyskać więcej informacji na temat ochrony publicznego połączenia Wi-Fi, zapoznaj się z naszym kompleksowym przewodnikiem na temat zabezpieczania publicznego Wi-Fi.

5 Zatrzymaj dławienie i torrent ISP bezpiecznie.

Ilustracja mężczyzny przyspieszenie jego połączenia

Twój ISP prawie na pewno monitoruje Twoją aktywność online. Jeśli mieszkasz w kraju bez silnych przepisów dotyczących neutralności sieci, Twój dostawca usług internetowych może to zrobić celowo zwolnij Twoje połączenie, gdy wykonujesz czynności wymagające dużej przepustowości, takie jak pobieranie dużego pliku lub torrentowanie. To się nazywa ograniczanie przepustowości.

Szyfrowanie VPN może pomóc w zapobieganiu ograniczaniu dostępu do Internetu, co oznacza, że ​​możesz cieszyć się najlepszymi prędkościami pobierania, torrentowania, grania i przesyłania strumieniowego – jednocześnie odblokowując zawartość z całego świata.

Torrentowanie bez VPN jest również dość ryzykowne. Twój adres IP jest nie tylko widoczny dla rówieśników, twój dostawca usług internetowych może również zobaczyć, że uzyskujesz dostęp do stron i aplikacji torrentowych.

Nie akceptujemy pobierania materiałów chronionych prawem autorskim, ale korzystanie z VPN jest niezbędne, jeśli chcesz, aby Twoje działania P2P były prywatne. Aby dowiedzieć się, które sieci VPN zalecamy do torrentowania, przeczytaj nasz przewodnik po najlepszych sieciach VPN do torrentowania.

Kiedy należy korzystać z VPN??

Zalecamy korzystanie z VPN przez cały czas, aby korzystać z ciągłej ochrony, ale jest kilka sytuacji, w których szczególnie ważne jest korzystanie z VPN.

Powinieneś użyć VPN, jeśli:

 • Martwisz się o swoją prywatność w Internecie
 • Jesteś w kraju, który cenzuruje internet
 • Jesteś zainteresowany przesyłaniem strumieniowym treści z zagranicy
 • Korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi
 • Musisz ominąć blok witryny oparty na protokole IP
 • Jesteś dziennikarzem, aktywistą lub informatorem zajmującym się poufnymi informacjami

Wykres pokazujący powody, dla których ludzie korzystają z VPN.

Najczęstsze powody korzystania z VPN. Dane pochodzą z raportu użytkowania VPN Global Web Index.

Jak działa VPN?

VPN tworzy prywatny i zaszyfrowane połączenie internetowe między urządzeniem a prywatny serwer. Oznacza to, że Twoje dane nie mogą być odczytane ani zrozumiane przez Twojego dostawcę usług internetowych ani inne podmioty zewnętrzne. Prywatny serwer następnie wysyła Twój ruch na stronę internetową lub usługę, do której chcesz uzyskać dostęp.

Jeśli wiesz już, jak działa VPN, możesz przejść bezpośrednio do następnej sekcji tego przewodnika: Czy VPN jest bezpieczny?

Schemat przedstawiający działanie VPN.

Oto jak działa VPN::

 1. Zapisujesz się do wybranej usługi VPN. Aby uzyskać poradę, który dostawca VPN wybrać, przejdź do naszej sekcji, jak wybrać najlepszą VPN.
 2. Zainstaluj oprogramowanie VPN na swoim urządzeniu. To oprogramowanie nazywa się Klient VPN. Może to być aplikacja dostarczana przez dostawcę VPN (takiego jak ExpressVPN lub NordVPN) lub oprogramowanie innej firmy, takie jak OpenVPN lub Tunnelblick.
 3. Zaloguj się do swojego klienta VPN, podając dane konta i wybierz lokalizację serwera VPN, z którym chcesz się połączyć.
 4. Po kliknięciu przycisku „połącz” w aplikacji VPN klient VPN wyszukuje adres IP wybranego serwera VPN.
 5. Klient VPN inicjuje połączenie z serwerem VPN. Następnie wymieniają dane, w tym dane logowania, aby ustanowić szyfrowany tunel VPN.

  Tunel VPN to bezpieczne połączenie między urządzeniem a serwerem VPN. Szyfrowanie danych oznacza, że ​​nie można ich odczytać ani zrozumieć, jeśli zostaną przechwycone między urządzeniem a serwerem.

  Zewnętrzni obserwatorzy, tacy jak twój dostawca usług internetowych, mogą zobaczyć, że dane są przesyłane, ale nie to, co to są dane. Możesz przeczytać więcej o szyfrowaniu VPN w następnej sekcji tego przewodnika.

 6. Ruch internetowy Twojego urządzenia jest przesyłany przez zaszyfrowany tunel VPN do serwera VPN.
 7. Serwer VPN odszyfrowuje ruch internetowy urządzenia i przekazuje go do witryny lub usługi, do której próbujesz uzyskać dostęp. Jeśli sieć VPN działa tak, jak powinna, witryna zobaczy tylko Adres IP serwera VPN, nie twój pierwotny adres IP.

Każda usługa VPN zawiera listę lokalizacji serwerów, a najlepsze sieci VPN pozwalają wybierać spośród wielu krajów i miast na całym świecie.

Zrzut ekranu z lokalizacjami serwerów Cyberghost VPN.

Zrzut ekranu lokalizacji serwerów CyberGhost VPN w aplikacji Windows.

Wyjaśnienie szyfrowania VPN

Szyfrowanie to proces kodowanie dane, aby tylko komputer z odpowiednim „kluczem” mógł je odczytać.

VPN jest tak bezpieczny, jak szyfrowanie, którego używa do ochrony danych.

Dzięki sieci VPN komputery na każdym końcu tunelu VPN szyfrują dane wchodzące do tunelu i odszyfrowują je na drugim końcu. Jednak VPN wymaga więcej niż tylko pary kluczy, aby zastosować szyfrowanie.

To tam gdzie Protokoły VPN Wejdź.

Protokoły VPN

Protokoły VPN odnoszą się do zestawu reguł i procesów, które stosuje klient VPN w celu ustanowienia bezpiecznego połączenia między urządzeniem a serwerem VPN. Użyty protokół VPN określi, w jaki sposób tworzony jest bezpieczny tunel.

W zależności od używanego protokołu VPN może mieć różne prędkości, możliwości, a nawet słabe punkty. Większość dostawców VPN daje ci wybór protokołu, którego chcesz użyć.

Dostępnych jest kilka protokołów VPN, ale nie wszystkie z nich są bezpieczne w użyciu. Oto tabela najpopularniejszych protokołów VPN:

Tabela protokołów szyfrowania VPN i ich zagrożeń bezpieczeństwa.

 • OpenVPN. To jest nasz preferowany protokół VPN. Jest open source, bardzo bezpieczny i działa na prawie wszystkich urządzeniach obsługujących VPN. OpenVPN został dobrze przetestowany i pozostaje złotym standardem w branży. Powinieneś użyć OpenVPN, jeśli jest dostępny.
 • IKEv2 / IPSec. Używany obok IPSec, IKEv2 jest nowszym protokołem VPN typu zamkniętego. Jest bardzo bezpieczny, dość szybki i z łatwością obsługuje zmiany sieci. To sprawia, że ​​jest to idealny protokół dla urządzeń mobilnych, które stale przełączają się między Wi-Fi a danymi mobilnymi.
 • L2TP / IPSec. Ten protokół jest dość przestarzały i zawiera kilka wady bezpieczeństwa. W przypadku użycia z szyfrem AES jest ogólnie uważany za bezpieczny, ale pojawiły się sugestie, że NSA naruszył protokół.
 • SSTP. SSTP to kolejny protokół VPN o zamkniętym źródle. Jest własnością firmy Microsoft i opiera się na protokole SSL 3.0, który jest podatny na atak MITM o nazwie Poodle. Chociaż nie zostało potwierdzone, czy ten atak ma wpływ na SSTP, nie uważamy, że warto ryzykować.
 • PPTP. Powinieneś unikać PPTP Jeśli możesz. Nieaktualny protokół nie jest bezpieczny w użyciu i można go zhakować w ciągu kilku minut.
 • Wireguard. Najnowszy jak dotąd protokół VPN, WireGuard jest obiecujący, ale wciąż w fazie rozwoju. Ma być szybki, bezpieczny i łatwiejszy w implementacji niż inne protokoły VPN, wykorzystując znacznie mniej linii kodu. Do tej pory nie było stabilnej wersji 1.0, więc WireGuard powinien być do tego czasu uważany za eksperymentalny.

Szyfry szyfrujące

Szyfry odnoszą się do algorytmów używanych do szyfrowania i deszyfrowania danych. Podczas gdy protokół VPN tworzy tunel VPN, szyfr służy do szyfrowania danych przepływających przez tunel.

Działanie szyfru zwykle zależy od informacji zwanej kluczem. Bez znajomości klucza odszyfrowanie powstałych danych jest niezwykle trudne – jeśli nie niemożliwe.

Mówiąc o szyfrowaniu, zwykle odnosimy się do mieszanki typ szyfru i długość klucza, co oznacza liczbę „bitów” w danym kluczu.

Na przykład Blowfish-128 to szyfr Blowfish o długości klucza 128 bitów. Ogólnie rzecz biorąc, krótka długość klucza oznacza słabe bezpieczeństwo, ponieważ jest bardziej podatna na naruszenie przez ataki brutalnej siły.

Kluczowa długość 256 bitów to obecny „złoty standard”. Nie można tego brutalnie wymusić, ponieważ przejście wszystkich możliwych kombinacji zajęłoby miliardy lat.

Podobnie jak w przypadku protokołów VPN, oprogramowanie VPN może korzystać z kilku różnych szyfrów. Oto najpopularniejsze obecnie szyfry stosowane w oprogramowaniu VPN:

 • AES. Podobnie jak OpenVPN dla protokołów, AES jest złotym standardem dla szyfrów. Jest wykorzystywany przez rząd USA do poufnych danych i jest uważany za wyjątkowo bezpieczny. Najczęściej występują dwie długości kluczy: AES-128 i AES-256. Oba są uważane za bezpieczne.
 • Blowfish. Blowfish był kiedyś domyślnym szyfrem używanym w OpenVPN, ale teraz został w dużej mierze zastąpiony przez AES. Blowfish nie jest uważany za tak bezpieczny jak AES i jest podatny na „ataki urodzinowe”.
 • Kamelia. Chociaż Kamelia jest bardzo podobna do AES pod względem bezpieczeństwa i prędkości, w przeciwieństwie do AES nie została certyfikowana przez National Institute of Standards and Technology (NIST). Nie został tak dokładnie przetestowany jak AES i rzadko jest stosowany w oprogramowaniu VPN.

Sieci VPN używają również uwierzytelniania uścisk dłoni i mieszania w celu dalszego zabezpieczenia połączenia. Możesz przeczytać o nich wszystko – i wiele więcej szczegółów na temat protokołów VPN i szyfrów – w naszym pełnym przewodniku po szyfrowaniu VPN.

Czy VPN jest bezpieczny??

Wiarygodna sieć VPN jest nieocenionym pierwszym krokiem do ochrony Twojej prywatności i bezpieczeństwa w Internecie.

Niestety, nie wszystkie VPN są bezpieczne w użyciu.

Wiele popularnych usług VPN jest źle wykonanych, zawodnych, a nawet niebezpiecznych.

Niewłaściwa sieć VPN może:

 • Zaloguj się podczas przeglądania
 • Nie można zaszyfrować danych
 • Udostępnij swoje dane władzom
 • Wyciek informacji identyfikacyjnych
 • Zainfekuj urządzenie złośliwym oprogramowaniem
 • Są pewne ważne pytania, które musisz zadać, aby ustalić, czy VPN jest bezpieczny, czy nie.

  Ta sekcja dotyczy potencjalne zagrożenia związane z oprogramowaniem VPN i wyjaśnij, jak możesz być bezpieczny. Możesz także przejść od razu do następnego rozdziału, aby dowiedzieć się, czy VPN są legalne lub czy można je śledzić podczas korzystania z VPN.

  1 Czy zapisuje dzienniki VPN??

  Ilustracja dłoni kradzieży plików z laptopa

  Jednym z najważniejszych aspektów usługi VPN jest jej polityka rejestrowania.

  Korzystając z VPN, ufasz dostawcy VPN z całym swoim ruchem internetowym – w tym swoim adres IP, wszystkie z tych odwiedzane strony internetowe, wiadomości, które wysyłasz, i wszystkie twoje dane osobiste.

  Przeanalizowaliśmy 90 najpopularniejszych zasad rejestrowania usług VPN i stwierdziliśmy, że 26% popularnych sieci VPN rejestruje początkowy adres IP. Aby uzyskać więcej informacji o tym, które sieci VPN przechowują dzienniki, zapoznaj się z naszym dedykowanym przewodnikiem po zasadach rejestrowania VPN.

  Przed zaufaniem firmie z danymi osobowymi zapoznaj się z polityką prywatności swojego dostawcy VPN. Jeśli okaże się, że VPN rejestruje Twój osobisty adres IP lub dane dotyczące aktywności, za wszelką cenę unikaj tej sieci VPN.

  Najlepsze sieci VPN nie log:

  1. Żądania DNS lub odwiedzane strony internetowe
  2. Twój źródłowy adres IP
  3. Adres IP serwera VPN
  4. Znaczniki czasu połączenia
  5. Indywidualne wykorzystanie przepustowości

  W skrócie bezpieczna sieć VPN chroni Twoją prywatność, nie rejestrując żadnych danych, które mogłyby powiązać Cię jako użytkownika z Twoimi działaniami online. Niestety niektóre sieci VPN nadal działają.

  Ten zrzut ekranu z polityki prywatności Hola VPN stanowi dobry przykład tego, czego należy unikać:

  Zrzut ekranu z polityki prywatności Hola VPN

  Zrzut ekranu z polityki prywatności Hola VPN.

  Niestety zasady rejestrowania dostawców VPN są często niejasne i mylące.

  Niektórzy dostawcy fałszywie twierdzić zbierać minimalną ilość danych, podczas gdy inni celowo niejasno określają rodzaj danych, do których odnoszą się ich zasady.

  Najlepsi dostawcy VPN będą całkowicie transparentni co do tego, jaki rodzaj danych gromadzą i dlaczego dane te są niezbędne.

  Poinformują Cię również, czy VPN udostępnia twoje dane stronom trzecim, w tym reklamodawcom, agencjom rządowym i firmom holdingowym.

  Upewnij się, że wszelkie oświadczenia o braku logów widoczne w reklamach są zapisane w polityce prywatności VPN. Jeśli nie możesz znaleźć informacji o tym, jakie dane są gromadzone w witrynie swojego dostawcy VPN, powinieneś zabrać swoje pieniądze gdzie indziej.

  2Gdzie oparta jest sieć VPN?

  Gdzie ma siedzibę firma VPN – znana również jako „jurysdykcja’- może mieć ogromny wpływ na prywatność Twoich danych osobowych.

  Niektóre kraje są zaangażowane w międzynarodowe sojusze wymiany informacji wywiadowczych zwane Five-Eyes, Dziewięć oczu, i Czternaście oczu. Pod względem prywatności kraje te to najgorszy miejsca do założenia firmy VPN.

  Kraje Five-Eyes to NAS, UK, Kanada, Australia, i Nowa Zelandia.

  Agencje wywiadowcze w tych krajach są w stanie zmusić organizacje do rejestrować prywatne informacje i podziel się nim między sobą. Do tych próśb o rejestrację może zostać dołączony rozkaz kneblowania, co powoduje, że firma publicznie ujawnia, do czego jest zmuszona.

  Mapa sojuszy wywiadowczych i jurysdykcji VPN.

  Nie jest również bezpieczne włączenie VPN w mocno cenzurowanym kraju, takim jak Chiny, Rosja, lub indyk. Kraje te częściej zmuszają firmy VPN do rejestrowania lub cenzury treści dostępnych za pośrednictwem sieci VPN.

  Najlepiej byłoby, gdyby VPN był włączony do kraju o silnej pozycji Prywatność i neutralność sieci prawa. Jurysdykcja nie powinna mieć żadnych międzynarodowych powiązań z bardziej inwazyjnymi narodami ani historii ścigania obywateli na podstawie treści ich historii przeglądania.

  Niektóre z najlepszych jurysdykcji VPN obejmują Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kajmany, Panama, Seszele, i
  Szwajcaria.

  Jeśli szukasz wiarygodnej sieci VPN opartej na którymkolwiek z tych krajów, sprawdź nasze recenzje ExpressVPN, NordVPN, PrivateVPN i Trust.Zone.

  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o krajach Five-Eyes, jurysdykcjach VPN i tym, gdzie twoja sieć VPN ma siedzibę, możesz przeczytać nasz dedykowany przewodnik po jurysdykcjach VPN.

  3Jak silne jest bezpieczeństwo techniczne VPN??

  Najbezpieczniejsze usługi VPN będą otwarte na temat środków technicznych, które mają na celu ochronę swoich klientów i ich działalności.

  Każda opłacalna usługa VPN oferuje najnowsze i najbezpieczniejsze poziomy szyfrowanie, Szeroki wybór protokołów, i zakres zaawansowane funkcje bezpieczeństwa w tym przełączniki zabijania, dzielone tunelowanie i zaciemnianie.

  Zawsze powinieneś uważać OpenVPN i IKEv2, ponieważ są to najbezpieczniejsze protokoły do ​​użycia. Jeśli VPN oferuje tylko PPTP, wówczas nie używaj tego.

  Powinieneś także poszukać silnego szyfrowania, takiego jak AES-256. Jeśli dostawca VPN nie chce ujawnić, jakiego szyfrowania używa oprogramowanie, to nie jest to bezpieczna sieć VPN.

  Aby uzyskać więcej informacji na temat szyfrowania VPN, przeczytaj poprzednią sekcję tego przewodnika lub odwiedź nasz dedykowany przewodnik po szyfrowaniu VPN.

  4Czy VPN wyciek danych?

  Niska jakość usług VPN może przenosić Twoje dane osobowe na strony trzecie bez Twojej wiedzy. Może to obejmować Twoją lokalizację, adres IP, odwiedzane witryny i inne.

  Nie trzeba dodawać, że nie ma sensu korzystać z VPN, który przecieka twoje dane osobowe. Nawet jeśli sieć VPN ma zasady zerowego logowania, każdy przeglądający twoje połączenie – w tym twój dostawca usług internetowych – będzie mógł zobaczyć twoją tożsamość lub aktywność.

  Istnieją cztery rodzaje wycieków, o których należy pamiętać:

  • Wycieki IP. Dzieje się tak, gdy twoja sieć VPN nie maskuje twojego adres IP z jednym ze swoich. Jest to znaczące ryzyko dla prywatności; Twój dostawca usług internetowych i wszystkie odwiedzane witryny będą mogły powiązać Twoją aktywność online z Twoją prawdziwą tożsamością.
  • Wycieki DNS. VPN ma kierować twoje żądania DNS do własnych serwerów DNS. Jeśli zamiast tego twoja sieć VPN kieruje żądania DNS poza zaszyfrowany tunel VPN do serwerów DNS usługodawcy internetowego, jest to nazywane wyciekiem DNS. To naraża twoje aktywność przeglądania i jakikolwiek odwiedzone strony internetowe do twojego dostawcy usług internetowych lub innych podsłuchujących.
  • Wycieki WebRTC. WebRTC to technologia oparta na przeglądarce, która umożliwia komunikację audio i wideo wewnątrz stron internetowych. WebRTC ma sprytne sposoby odkrywania twojego prawdziwy adres IP nawet jeśli VPN jest włączony. Najlepsze sieci VPN blokują żądania WebRTC. Alternatywnie możesz całkowicie wyłączyć WebRTC na poziomie przeglądarki.
  • Wycieki IPv6. IPv6 to nowy format adresów IP, ale niewiele VPN obecnie go obsługuje. Chyba że VPN wspiera lub aktywnie blokuje IPv6, twój osobisty adres IPv6 może być narażony. Nazywa się to wyciekiem IPv6.

  Dokładnie testujemy każdą VPN, którą sprawdzamy, aby dowiedzieć się, czy wycieka ona z twoich danych. Aby uzyskać więcej informacji na temat rodzajów wycieków VPN, testowania VPN pod kątem wycieków i które wycieki VPN, zapoznaj się z naszym obszernym przewodnikiem po wyciekach VPN.

  Jak przeprowadzić test szczelności VPN

  Poniższe kroki pokazują, jak uruchomić własny test szczelności VPN w domu. To nie wymaga wiedzy technicznej, a skończysz za kilka minut.

  Aby uruchomić test szczelności VPN:

  1. Wejdź na browserleaks.com i przeprowadź test szczelności, gdy masz VPN bezładny. Zanotuj swoje adres IP i adresy twojego Serwery DNS usługodawcy internetowego.
  2. Zanim połączysz się z serwerem VPN, włącz Przełącznik zabijania VPN. Zapobiegnie to wyciekom podczas nagłego rozłączenia VPN. Jeśli to możliwe, włącz ochronę DNS, WebRTC i IPv6 w swojej aplikacji VPN.
  3. Połącz się z serwerem VPN i odśwież stronę testu szczelności w przeglądarce.
  4. Jeśli VPN działa tak, jak powinien, wyświetli inną wartość dla twojego prawdziwy adres IP i Serwery DNS usługodawcy internetowego.

  Poniższy zrzut ekranu pokazuje test szczelności serwera PrivateVPN US. Czerwone strzałki oznaczają pola, na które należy zwrócić uwagę:

  Zrzut ekranu testu szczelności browserleaks.com.

  Zrzut ekranu przeglądarkileaks.com po podłączeniu do serwera PrivateVPN w USA. Nie wykryto wycieków.

  Jeśli możesz zobaczyć swoje pochodzący adres IP lub Serwery DNS, VPN przecieka.

  Istnieje kilka sposobów usunięcia tych wycieków – sprawdź nasz przewodnik wycieków, aby dowiedzieć się, jak to zrobić – ale czasem może być nieusuwalny na twoim końcu. W takim przypadku czas znaleźć bezpieczniejszą sieć VPN.

  5Czy VPN zawiera złośliwe oprogramowanie lub narzędzia do śledzenia??

  Niektóre z najpopularniejszych usług VPN na rynku są źle wykonane, a czasem nawet niebezpieczne.

  Podczas gdy niektóre udostępniają Twoje poufne informacje lub wyciekują Twoje dane, inne są zainfekowane złośliwym oprogramowaniem, które może spowodować nieodwracalne szkody dla Twojego urządzenia.

  Bezpłatne sieci VPN od niejasnych firm są częstymi sprawcami hostowania tego rodzaju złośliwego oprogramowania.

  Przetestowaliśmy 150 najpopularniejszych darmowych aplikacji VPN na Androida w oparciu o szereg kryteriów, w tym przecieki, wirusy i złośliwe oprogramowanie, nadmierne uprawnienia i wiele więcej. Łącznie aplikacje te mają ponad 260 milionów pobrań.

  Okazało się, że 18% darmowych testowanych aplikacji VPN powróciło wyniki pozytywne przy skanowaniu w poszukiwaniu wirusów i złośliwego oprogramowania.

  Raport akademicki z 2016 r. Wykazał również, że 38% z 283 przetestowanych aplikacji na Androida zawierało jakąś formę złośliwego oprogramowania, a 16% wdrożyło nieprzejrzyste serwery proxy do manipulowania ruchem HTTP.

  Krótko mówiąc, popularność bezpłatnej aplikacji VPN w sklepie Apple lub Google Play nie gwarantuje jej bezpieczeństwa ani zasadności. Możesz dowiedzieć się więcej o zagrożeniach związanych z darmowymi VPNS w dalszej części tego przewodnika.

  Dla bezpieczeństwa wypatruj znanych aplikacji VPN niezależnie kontrolowane w przypadku luk w zabezpieczeniach, takich jak ExpressVPN, Surfshark i TunnelBear. Nigdy nie ufaj VPN z danymi bez uprzedniego sprawdzenia jej reputacji.

  Aby uniknąć kopiowania aplikacji, zawsze pobieraj oprogramowanie VPN z oficjalnej witryny VPN lub strony sklepu z aplikacjami wybranego dostawcy.

  Czy VPN są legalne?

  ilustracja mapy świata.

  Korzystanie z VPN w większości krajów, w tym w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i większości Europy, jest całkowicie legalne. Należy jednak pamiętać, że wszystko, co jest nielegalne bez VPN pozostaje nielegalne przy użyciu jednego.

  Nawet w miejscach, w których VPN są legalne, niektóre kraje mają uciążliwe przepisy dotyczące nadzoru i zatrzymywania danych, które mogą być warte rozważenia. Możesz dowiedzieć się więcej na ten temat w naszym przewodniku po jurysdykcjach VPN.

  Gdzie są VPN nielegalne?

  Przyjrzeliśmy się prawom 195 krajów i znaleźliśmy tylko cztery kraje gdzie są VPNy całkowicie nielegalne:

  • Białoruś. Sieci VPN zostały zakazane od lutego 2015 r., A osoby złapane przy użyciu jednej z nich mogą zostać ukarane nieokreśloną grzywną.
  • Irak. Rząd Iraku zakazał VPN w 2014 r., Aby powstrzymać organizacje terrorystyczne przed wpływaniem na społeczeństwo za pośrednictwem mediów społecznościowych.
  • Korea Północna. Ze względu na tajemniczy charakter Korei Północnej nie jest jasne, kiedy VPN stały się nielegalne lub jaka jest kara za korzystanie z nich.
  • Turkmenia. Sieci VPN zostały nielegalne w 2015 r. I są aktywnie blokowane przez rząd. Jeśli korzystasz z VPN w Turkmenistanie, ryzykujesz otrzymaniem grzywny i „wezwania” z Ministerstwa Bezpieczeństwa Narodowego.

  Gdzie są ograniczone sieci VPN?

  Istnieje również sześć krajów, w których VPN jest wysoko regulowane lub ograniczony. Możesz znaleźć pełną listę krajów, w których VPN są nielegalne lub ograniczone w poniższej tabeli.

  Kraj
  Status VPN
  Bloki mediów społecznościowych
  Cenzura
  Inwigilacja
  Białoruś Nielegalny Umiarkowany Rozległy Rozległy
  Chiny Ograniczony Rozległy Rozległy Rozległy
  Iran Ograniczony Umiarkowany Rozległy Rozległy
  Irak Nielegalny Umiarkowany Umiarkowany Mniejszy
  Korea Północna Nielegalny Rozległy Rozległy Rozległy
  Oman Ograniczony Mniejszy Rozległy Umiarkowany
  Rosja Ograniczony Umiarkowany Rozległy Umiarkowany
  indyk Ograniczony Umiarkowany Rozległy Rozległy
  Turkmenia Nielegalny Rozległy Rozległy Rozległy
  ZEA Ograniczony Umiarkowany Rozległy Umiarkowany

  Kraje, w których VPN są nielegalne lub ograniczone.

  Jeśli twój kraj nie jest wymieniony na żadnej z powyższych list, VPN to całkowicie legalne w użyciu.

  Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z VPN w jednym z wymienionych wyżej krajów, koniecznie wybierz niezawodną, ​​godną zaufania i prywatną usługę VPN.

  Aby uzyskać więcej informacji na temat kilku krajów, w których VPN są regulowane lub zakazane, przeczytaj nasz dedykowany przewodnik: Czy VPN są legalne?

  Czy możesz być śledzony, jeśli korzystasz z VPN?

  Twoja aktywność online będzie o wiele bardziej prywatne z VPN w porównaniu do surfowania po Internecie bez niego. Jednak VPN cię nie stworzy całkowicie niemożliwy do zidentyfikowania.

  Jeśli ktoś poważnie podchodzi do próby śledzenia cię przez Internet, Twój adres IP będzie tylko jednym aspektem, który sprawdzą, aby Cię zidentyfikować.

  Ilustracja przedstawiająca sposób śledzenia online.

  Nawet z VPN możesz być śledzony przez:

  1. Pliki cookie i moduły śledzące. Strony internetowe używają plików cookie w celu dostosowania swoich usług do konkretnych użytkowników. Pliki cookie przechowują informacje, które dobrowolnie podałeś, takie jak imię i nazwisko, płeć lub lokalizacja. Można to wykorzystać do identyfikacji użytkownika, nawet jeśli adres IP jest ukryty.

   Innym przedmiotem zainteresowania są narzędzia do śledzenia sieci które są osadzone w reklamach. Pozwalają stronom internetowym na dostarczanie niestandardowych reklam zgodnie z twoimi unikalnymi nawykami przeglądania.

  2. Odcisk palca przeglądarki. Twoje urządzenie zapewnia odwiedzanym witrynom szczegółowe informacje o systemie operacyjnym, przeglądarce i sprzęcie. Suma tych informacji może zostać wykorzystana do stworzenia unikalnego „odcisku palca”.

   Wykorzystanie tych danych do identyfikacji i śledzenia użytkowników jest znane jako „odciski palców przeglądarki”. Możesz dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie przeglądarki w naszym Przewodniku po prywatnych przeglądarkach.

  3. Twój dostawca VPN. Chociaż korzystanie z VPN ukryje Twój ruch przed Twoim ISP, sam dostawca VPN nadal będzie miał techniczną możliwość przeglądania twojego tożsamość i czynność. Jeśli twoja sieć VPN zbiera logi identyfikacyjne i udostępnia te informacje, twoja tożsamość zostanie naruszona.
  4. Wycieki IP, DNS i WebRTC. Niska jakość VPN może ujawnić Twój prawdziwy adres IP lub żądania DNS, potencjalnie ujawniając twoją tożsamość lub historię Internetu.
  5. Odcisk cyfrowy. Twój dostawca usług internetowych może zobaczyć wszystkie pakiety danych wysłane z twojego komputera do serwera VPN. Chociaż nie mogą powiedzieć, co zawierają te pakiety ani dokąd zmierzają, nadal można zidentyfikować rodzaj ruchu (tj. Strony internetowe, streaming, P2P itp.) Wysyłanego poprzez analizę czasu i gęstości każdego pakietu.
  6. Zachowanie przeglądania. Mimo że ruch jest szyfrowany, firmy internetowe, takie jak Facebook i Google, nadal widzą Twoją aktywność online. Jeśli zalogujesz się do nich podczas surfowania po Internecie, VPN nie powstrzyma ich przed monitorowaniem Cię lub powiązaniem z Twoim adresem IP VPN.

  Jak mogę zachować prywatność mojej działalności?

  Aby zmaksymalizować prywatność i bezpieczeństwo podczas korzystania z VPN, musisz to zrobić zmień swoje nawyki przeglądania. Unikaj wszelkich zachowań, które obserwator mógłby wykorzystać do wnioskowania o Twojej tożsamości.

  Oto najważniejsze zasady zachowania prywatności:

  1. Wybierz godna zaufania usługa VPN który nie przechowuje dzienników Twojej aktywności i został przetestowany pod kątem wycieków. Upewnij się, że twoja sieć VPN ma przełącznik „zabicia”, aby zapobiec ujawnieniu twojej tożsamości w przypadku zerwania połączenia.
  2. Włącz VPN przed uruchomieniem programu lub dostępem do strony internetowej.
  3. Używaj oddzielnej przeglądarki prywatności, takiej jak Firefox lub IceCat, do przeglądania sieci VPN. Wyczyść przeglądarkę ciasteczka i Pamięć podręczna przed każdą sesją VPN.
  4. Zastanów się nad zainstalowaniem rozszerzeń przeglądarki chroniących prywatność, aby blokować reklamy i skrypty śledzące. Privacy Badger, uBlock, Decentraleyes i NoScript to dobre opcje.
  5. Unikaj przeglądania po zalogowaniu się do konta w mediach społecznościowych, Google, Apple lub Microsoft. Nie używaj wyszukiwarki Google (DuckDuckGo to dobra alternatywa).
  6. Unikaj korzystania z mobilnej weryfikacji dwuetapowej podczas połączenia z siecią VPN.
  7. Jeśli robisz zakupy online, użyj kryptowaluty, jeśli jest dostępna. Twoja karta debetowa lub konto PayPal Cię zidentyfikują.
  8. Wyłącz funkcję lokalizacji GPS w swoim smartfonie.
  9. Rozważ skorzystanie z przeglądarki Tor, jeśli bardzo martwisz się anonimowością. Możesz przeczytać więcej na temat Tora w dalszej części tego przewodnika.

  Jeśli weźmiesz powyższe pod uwagę, dobra VPN z polityką rejestrowania przyjazną dla prywatności cię zapewni znacznie trudniejsze do wyśledzenia w porównaniu do Twojego śladu online bez niego. W szczególności Twojemu usługodawcy internetowemu będzie bardzo trudno dowiedzieć się, jakie witryny odwiedziłeś.

  Jak wybrać VPN?

  Świat VPN różni się od siebie. Jak już wspomniano, niektórzy dostawcy VPN mogą nawet zagrozić prywatności i bezpieczeństwu, które mają chronić.

  Bez odpowiednich informacji wielu użytkowników jest zmuszonych dokonać wyboru VPN bez dużej przejrzystości. Jeśli wybrałeś już swojego dostawcę, możesz przejść bezpośrednio do następnej sekcji, w której opisano instalację VPN.

  Ilustracja przedstawiająca cechy dobrego VPN.

  Przy wyborze VPN ważne jest, aby zapytać:

  • Ile to kosztuje?
  • Jak bezpieczne to jest?
  • Które urządzenia obsługuje?
  • Jak szybko to jest?
  • Czy to działa z usługami przesyłania strumieniowego?
  • Czy może pokonać cenzurę??

  Pamiętaj, że właściwa sieć VPN dla jednej osoby może być nieodpowiednia dla Ciebie. Na przykład, jeśli chcesz podróżować do Chin, potrzebujesz sieci VPN z silnym szyfrowaniem i zaawansowanymi funkcjami, takimi jak zaciemnianie. Jeśli jednak chodzi przede wszystkim o przesyłanie strumieniowe lub torrenty, potrzebujesz sieci VPN o dużej prędkości.

  Jeśli chcesz mieć niezawodną, ​​wszechstronną sieć VPN, zapoznaj się z naszymi najlepszymi zaleceniami dotyczącymi sieci VPN na rok 2023. Jeśli już wybrałeś dostawcę sieci VPN, możesz przejść do następnego rozdziału na temat instalacji sieci VPN.

  Tu są główne czynniki przy wyborze dostawcy usług VPN należy wziąć pod uwagę:

  1 Ile kosztuje VPN?

  Wiesz, ile chcesz wydać na VPN, więc nie ma sensu wybierać usług, które wykraczają poza twoje możliwości.

  Usługa VPN wysokiej jakości zazwyczaj kosztuje około 10 $ miesięcznie jeśli płacisz miesięcznie. Może to spaść nawet do 50 USD rocznie, jeśli chcesz zapłacić z góry.

  Jeśli chcesz skorzystać z bezpłatnej sieci VPN, przeczytaj artykuł Czy mogę korzystać z sieci VPN za darmo? sekcja później w tym przewodniku. Są pewne wady i niebezpieczeństwa o których musisz wiedzieć na wolnym rynku VPN.

  2Jak to bezpieczne??

  Gdy już zdecydujesz, ile chcesz wydać na subskrypcję VPN, musisz znaleźć bezpieczną sieć VPN.

  Rozważ wszystkie punkty wymienione w sekcji Czy sieci VPN są bezpieczne? rozdział tego przewodnika. Podsumowując, sprawdź, czy twoja sieć VPN ma:

  • Polityka rejestrowania przyjazna dla prywatności & jurysdykcja.
  • Silne protokoły VPN & szyfrowanie.
  • Brak wycieków IP, DNS lub WebRTC.
  • Przełącznik zabijania VPN.
  • Bez złośliwego oprogramowania.
  • Brak ingerencji w uprawnienia lub dostęp stron trzecich.

  3 Które urządzenia obsługują VPN?

  Teraz, gdy masz już kilka bezpiecznych sieci VPN, musisz znaleźć usługi, które działają na urządzeniach, które chcesz chronić.

  Czy masz komputer z systemem Windows lub Mac? Android czy iPhone? Czy chcesz objąć urządzenia do przesyłania strumieniowego i konsole do gier? Ile urządzeń musisz pokryć?

  Wybierz VPN, który obsługuje urządzenia, które chcesz chronić.

  Najłatwiejszym sposobem korzystania z VPN na komputerze, smartfonie lub tablecie jest zainstalowanie niestandardowej aplikacji ze strony internetowej VPN. Niektóre sieci VPN zapewniają również niestandardowe aplikacje dla Amazon Fire TV Stick. Należy jednak pamiętać, że niektóre usługi mają ograniczenie liczby urządzeń możesz połączyć się z VPN jednocześnie.

  Jeśli chcesz zabezpieczyć dowolne urządzenia powyżej tego limitu, musisz zainstalować VPN na poziomie routera, który z kolei szyfruje cały ruch internetowy z podłączonych do niego urządzeń.

  4Jak szybko działa VPN?

  Jak już wspomniano, sieci VPN nieco spowalniają prędkość Internetu poprzez szyfrowanie i tunelowanie, ale niektóre są wolniejsze niż inne.

  Jeśli będziesz korzystać z VPN do streamowania, torrentów lub gier, potrzebujesz szybkiego VPN, który będzie w stanie nadążyć za twoimi działaniami. Aby uzyskać więcej porad na temat prędkości VPN, przeczytaj nasze rekomendacje dotyczące najszybszych VPN w 2023 roku.

  5Gdzie znajdują się serwery VPN?

  Jeśli chcesz ominąć cenzurę lub ograniczenia geograficzne, musisz się upewnić, że Twoja sieć VPN ma serwery zlokalizowane w potrzebnych krajach. Na przykład, jeśli chcesz uzyskać dostęp do treści wiadomości tylko w USA, potrzebujesz VPN z serwerami w USA.

  Podobnie, jeśli prędkość jest priorytetem, musisz upewnić się, że VPN ma serwer blisko Twojej fizycznej lokalizacji – im bliżej są serwerów, tym lepsza będzie Twoja prędkość.

  Sprawdź witrynę wybranego dostawcy VPN lub nasze recenzje, aby dowiedzieć się, gdzie znajdują się serwery VPN.

  6 Czy działa z usługami przesyłania strumieniowego i torrentów?

  Jeśli planujesz przesyłać strumieniowo usługi takie jak Netflix lub korzystać z VPN do torrentowania, potrzebujesz VPN, który działa bez wysiłku z każdą usługą.

  Wybierz VPN dla swoich konkretnych potrzeb. Nie każda sieć VPN współpracująca z Netflix działa również na przykład z Hulu lub BBC iPlayer. Podobnie sieci VPN z obsługą przesyłania strumieniowego nie zawsze zezwalają na ruch P2P.

  Więcej informacji znajdziesz w sekcjach poświęconych strumieniowaniu i torrentowaniu w tym przewodniku.

  7Czy działa w krajach o wysokiej cenzurze??

  Jeśli mieszkasz lub podróżujesz do kraju silnie cenzurowanego, który aktywnie blokuje ruch VPN, musisz wybrać usługę VPN, która wykorzystuje specjalne techniki, aby obejść cenzurę.

  Te specjalne techniki nazywamy narzędzia zaciemniające. Czasami nazywane są również protokołami „ukrywania się”.

  Narzędzia zaciemniające zazwyczaj szyfrują ruch VPN, tak aby wyglądał jak ruch HTTPS, co utrudnia wykrycie.

  Jeśli VPN nie jest dostarczany z tymi narzędziami, jest mało prawdopodobne, aby działał w Chinach i nie powinien być twoim pierwszym wyborem dla innych krajów o wysokiej cenzurze, takich jak Iran czy ZEA.

  Jeśli szukasz sieci VPN korzystającej z narzędzi zaciemniania, ExpressVPN, StrongVPN i VyprVPN to dobre opcje.

  Podejmowanie decyzji

  Wysokiej jakości sieć VPN oferuje wspaniałe prędkości, zaawansowane funkcje i nigdy nie będzie rejestrować, udostępniać ani sprzedawać danych bez odpowiedniej podstawy prawnej. Koniecznie sprawdź swoje VPN bezpieczeństwo techniczne, Model biznesowy, jurysdykcja, i Polityka prywatności. Jeśli dostawca VPN nie jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie te pytania, nie należy mu ufać.

  Zbadaj reputację swojego dostawcy i nigdy nie korzystaj z VPN, z którym nie jesteś w pełni komfortowy. Jeśli naprawdę martwisz się bezpieczeństwem, wydajnością i prywatnością, powinieneś używać sieci VPN opartej na subskrypcji, która została niezależnie przetestowana i dobrze sprawdzona.

  Jak zainstalować VPN??

  Istnieje wiele różnych sposobów instalowania sieci VPN na twoim urządzeniu, a proces będzie się różnić w zależności od typu urządzenia. Zdecydowanie najłatwiejszą i najczęstszą metodą jest pobranie niestandardowej aplikacji bezpośrednio od usługodawcy VPN.

  Większość komercyjnych sieci VPN, które możesz subskrybować, zawiera niestandardowe aplikacje Windows, System operacyjny Mac, Android, i iOS, ale niektóre zapewniają również natywne aplikacje dla routerów i urządzeń do przesyłania strumieniowego, takich jak Amazon Fire TV Stick.

  Aby zainstalować VPN za pomocą niestandardowej aplikacji:

  1. Kup subskrypcję VPN ze strony internetowej swojego dostawcy i zweryfikuj swoje konto przez e-mail. Jako przykładu użyjemy NordVPN.
   Zrzut ekranu opcji subskrypcji NordVPN.
  2. Pobierz oprogramowanie VPN ze strony internetowej swojego dostawcy VPN lub kliknij Sklep Google Play lub Apple App Store na urządzenia z Androidem i iOS. Kliknij monity instalacji i zaakceptuj Warunki korzystania z usługi.
   Zrzut ekranu ekranu pobierania NordVPN.
  3. Zaloguj się do aplikacji VPN przy użyciu poświadczeń konta.
   Zrzut ekranu ekranu logowania NordVPN.
  4. Przejdź do menu ustawień VPN i włącz przełącznik zabijania VPN i blokowanie wycieków, jeśli są dostępne. Wybierz wybrany protokół VPN. Wolimy OpenVPN.
   Zrzut ekranu menu ustawień NordVPN.
  5. Wróć do głównego ekranu aplikacji i wybierz lokalizację serwera VPN z listy lokalizacji.
   Zrzut ekranu listy serwerów NordVPN.
  6. Kliknij połączyć przycisk. Zostaniesz teraz połączony z serwerem VPN w wybranej lokalizacji.
   Zrzut ekranu z połączonym NordVPN.

  Należy pamiętać, że nie wszystkie usługi VPN są dostarczane z niestandardowymi aplikacjami dla każdego urządzenia. Jednak możesz nadal korzystać z VPN na innym urządzeniu, jeśli obsługuje VPN konfiguracja ręczna.

  Ręczna konfiguracja może być skomplikowanym procesem, ale jeśli postępujesz zgodnie z instrukcjami podanymi na stronie internetowej swojego dostawcy VPN, nie powinieneś mieć problemu z konfiguracją urządzenia.

  Większość urządzeń ma zintegrowana obsługa VPN, co oznacza, że ​​wystarczy przesłać pliki konfiguracyjne usługi VPN do wbudowanego klienta. Zazwyczaj klienta można znaleźć w ustawieniach sieci.

  Jeśli chcesz korzystać z OpenVPN, musisz pobrać aplikację innej firmy – taką jak oprogramowanie klienckie OpenVPN – a następnie przesłać pliki konfiguracyjne usługi VPN.

  Bardziej szczegółowe instrukcje zamieściliśmy w następujących przewodnikach:

  • Jak zainstalować VPN w systemie Windows
  • Jak zainstalować VPN na komputerze Mac
  • Jak zainstalować VPN na Androidzie
  • Jak zainstalować VPN na iPhonie & iPad
  • Jak zainstalować VPN na Fire TV Stick
  • Jak zainstalować VPN na Apple TV

  Możliwe jest skonfigurowanie własnego serwera VPN w domu, ale jest to skomplikowany proces z dużą ilością miejsca na błędy. Domowe serwery VPN nie są idealne do uzyskiwania dostępu do ograniczonych treści ani do prywatności w Internecie, ponieważ dostawca usług internetowych może nadal rejestrować Twoje działania online.

  Jeśli chcesz wiedzieć, jak zbudować własny serwer VPN w domu, zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat konfigurowania własnego serwera VPN.

  Czy mogę korzystać z VPN za darmo?

  Na rynku dostępnych jest wiele bezpłatnych sieci VPN, ale większość z nich to ograniczony w najlepszym razie i niebezpieczny w najgorszym przypadku.

  Jeśli zdecydujesz się skorzystać z bezpłatnej sieci VPN, zwróć uwagę na:

  • Miesięczne limity danych.
  • Ograniczony wybór serwera.
  • Wolne prędkości.
  • Nadużycie twoich danych osobowych.
  • Brak technologii pozwalającej ominąć cenzurę.
  • Brak serwerów do odblokowania usług przesyłania strumieniowego.

  Prawdziwy koszt darmowych VPN

  Usługi VPN mogą generować przychody w nieoczekiwany sposób. Opracowanie i eksploatacja niezawodnej sieci VPN jest kosztowna, a wiele tanich lub bezpłatnych usług decyduje się na subsydiowanie ceny subskrypcji przychodami z innych kanałów.

  Jeśli w ogóle nie płacisz za usługę VPN, prawdopodobnie jest to jakaś forma gromadzenie danych, dzielenie się, lub sprzedaż występuje w celu pokrycia kosztów produktu. Wiele z tych bezpłatnych usług również w dużej mierze opiera się reklama, co jest mniej niż idealne dla prywatności.

  Przeprowadziliśmy wiele badań dotyczących darmowych sieci VPN i odkryliśmy wiele niepokojących wad prywatności.

  Nasze dochodzenia ujawniły, że niektóre z najpopularniejszych darmowych VPN na rynku mają tajne linki do Chin kontynentalnych, a 85% najpopularniejszych darmowych aplikacji VPN na Androida nadmierne uprawnienia z potencjałem dla nadużycia prywatności.

  Ilustracja przedstawiająca niebezpieczeństwa związane z darmowymi sieciami VPN.

  Źródła: 1 raport Global Mobile VPN, 2 bezpłatne badanie aplikacji VPN, 3 bezpłatny indeks ryzyka VPN: aplikacje na Androida

  Czytanie zasad ochrony prywatności większości bezpłatnych sieci VPN również nie daje nadziei. Niektóre bezpłatne VPN, takie jak HolaVPN, zaloguj wszystko, co robisz online.

  Nie trzeba dodawać, że żadne z tych odkryć nie zapewnia bardzo pozytywnego spojrzenia na bezpłatne VPN. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z bezpłatnej usługi VPN, postępuj ostrożnie.

  Aby uzyskać więcej informacji na temat niebezpieczeństw związanych z darmowymi sieciami VPN, przeczytaj nasze bezpłatne badanie aplikacji VPN lub bezpłatny indeks ryzyka VPN.

  Jeśli nie możesz sobie pozwolić lub po prostu nie chcesz wydawać pieniędzy na VPN, przygotowaliśmy również listę najbezpieczniejszych obecnie dostępnych bezpłatnych usług VPN.

  Sieci VPN „Freemium”

  Ogólnie rzecz biorąc, sieci VPN „Freemium” są bezpieczniejsze niż całkowicie bezpłatne usługi. Ci dostawcy VPN zaoferują bezpłatny okres próbny lub ograniczona usługa jak również znacznie bardziej rozbudowana wersja płatna.

  Freemium VPN zarabiają dzięki płatnemu produktowi, który pozwala im świadczyć ograniczoną bezpłatną usługę. Dostawcy VPN oferujący produkty „freemium” to Windscribe, ProtonVPN i Tunnelbear.

  Sieci Freemium VPN mają tendencję do:

  • Egzekwuj miesięczne limity danych.
  • Ogranicz wybór lokalizacji serwera.
  • Prędkości przepustnicy.
  • Nie obsługuje usług przesyłania strumieniowego, takich jak Netflix.
  • Zablokuj cały ruch P2P.

  Zrzut ekranu produktu „freemium” ProtonVPN.

  Zrzut ekranu „Freemium” VPN ProtonVPN.

  Ile kosztuje VPN?

  Subskrypcje VPN różnią się znacznie ceną, a cena usługi VPN niekoniecznie odpowiada poziomowi jakości, który zapewnia.

  Firmy VPN zwykle oferują zniżki na dłuższe subskrypcje. Miesięczna usługa może kosztować 10 USD, ale jeśli zarejestrujesz się na roczną subskrypcję, możesz uzyskać 60% zniżki na cenę miesięczną.

  Pamiętaj, że zwykle musisz zapłacić z góry pełny koszt subskrypcji, co może sprawić, że będzie kosztowne i może nie pasować do wszystkich budżetów.

  Ogólnie rzecz biorąc, tańsze sieci VPN są zwykle dostępne 6-8 USD miesięcznie i droższe 12-15 USD miesięcznie.

  VPN FAQ: często zadawane pytania

  Po zapoznaniu się z podstawami kolejne rozdziały odpowiedzą na najczęściej zadawane pytania dotyczące korzystania z VPN. Jeśli masz już na myśli pytanie, możesz przejść do najbardziej odpowiedniego rozdziału:

  • Czy mogę używać VPN do torrentowania??
  • Czy mogę korzystać z VPN do oglądania Netflix?
  • Czy potrzebuję VPN na moim telefonie??
  • Jest VPN lepszy niż proxy?
  • Czy Tor to samo co VPN?
  • Czy VPN spowalnia Internet?

  Czy VPN spowalnia Internet?

  Wszystkie sieci VPN do pewnego stopnia spowolnią prędkość Internetu. Jednak w przypadku najlepszych sieci VPN wpływ ten będzie znikomy.

  Zasadniczo VPN działa poprzez przekierowywanie ruchu sieciowego przez własne serwery. Podobnie jak w przypadku każdej podróży, dywersje spowalniają – i tak dzieje się z szybkościami internetu podczas korzystania z VPN.

  Szyfrowanie może również wydłużyć czas ładowania witryn lub pobierania plików. Im silniejsze szyfrowanie, tym dłuższe opóźnienie.

  Aby zmaksymalizować prędkość VPN:

  1. Wybierz serwer VPN blisko swojej fizycznej lokalizacji.

   Im bliżej serwera VPN, z którym chcesz się połączyć, tym mniej wpłynie to na prędkość twojego Internetu. Dlatego ważne jest, aby przed rejestracją sprawdzić pełną listę lokalizacji serwerów dostarczoną przez dostawcę VPN.

  2. Wybierz serwer VPN o najniższym obciążeniu.

   Niektóre aplikacje VPN pokazują, jak zajęty jest serwer z procentowym „obciążeniem”. Im wyższe obciążenie serwera, tym więcej użytkowników podłączonych do tego serwera. Przeciążony serwer zapewni niższe prędkości.

  3. Zmień protokół VPN.

   Czasami zmiana używanego protokołu VPN może zwiększyć prędkość. Spróbuj przełączyć między OpenVPN TCP i UDP lub użyj IKEv2, szczególnego szybkiego protokołu. Nie kompromis w kwestii bezpieczeństwa. Podczas gdy słabsze protokoły i szyfry są zwykle szybsze, zagrażają bezpieczeństwu i prywatności w Internecie.

  Ostatecznie, jeśli używasz wolnej sieci VPN, niewiele możesz zrobić, aby przyspieszyć. Jeśli priorytetem jest szybkość, zapoznaj się z naszymi zaleceniami dotyczącymi najszybszych sieci VPN do 2023 roku.

  Biznesowa a osobista sieć VPN: jaka jest różnica?

  Być może słyszałeś o VPN w kontekście miejsca pracy. Istnieją dwa główne rodzaje usług VPN: biznes (lub korporacyjne) sieci VPN i osobisty (lub konsumenckie) sieci VPN.

  Chociaż technologia jest bardzo podobna, powód, dla którego korzystasz z VPN firmy, jest zupełnie inny niż sposób korzystania z osobistej VPN poza pracą.

  Biznesowe VPN umożliwiają pracownikom dostęp do sieci biurowej zdalnie i bezpiecznie. Umożliwia to pracownikom dostęp do folderów sieciowych, drukarek, witryn intranetowych, serwerów i baz danych spoza biura.

  Twój ruch internetowy jest szyfrowany między urządzeniem użytkownika a serwerem VPN w biurze, co zapobiega przechwytywaniu ruchu przez osoby trzecie.

  Jednak ruch internetowy nadal podlega zasadom firmy, co oznacza, że ​​szef może nadal widzieć, co robisz online, nawet jeśli nie jesteś fizycznie w biurze.

  Z drugiej strony osobiste sieci VPN – te, które testujemy i sprawdzamy – są nieco inne.

  Prywatne sieci VPN są zwykle używane przez osoby, które nie potrzebują zdalnego dostępu do plików w sieci domowej lub służbowej. Są one zwykle używane ze względu na prywatność i bezpieczeństwo oraz w celu ominięcia geobloków online.

  W przeciwieństwie do firmowych sieci VPN, możesz użyć osobistej sieci VPN, aby uzyskać dostęp do treści z setek różnych krajów za pomocą puli różnych adresów IP.

  Twój ruch jest nadal szyfrowany i – jeśli korzystasz z zaufanej usługi VPN – nikt nie może odczytać twojego ruchu internetowego. Nie będziesz jednak mieć dostępu do plików specyficznych dla sieci.

  Na tej stronie nie znajdziesz żadnych biznesowych opinii VPN – przeglądamy tylko VPNy konsumenckie.

  Czy mogę używać VPN do torrentowania??

  Tak ty mogą i powinien użyj VPN do torrentowania.

  Kiedy torrent twój adres IP jest widoczny do innych rówieśników. Twój dostawca usług internetowych może również śledzić to, co robisz online, blokować torrenty i udostępnianie plików na stronach internetowych, a nawet ograniczać prędkość.

  Korzystanie z VPN utrzymuje twoje działania torrentowe prywatny i zapobiega ISP spowolnienia i cenzura.

  Jednak nie wszystkie sieci VPN zezwalają na ruch P2P. Niektóre mają zerową tolerancję dla torrentów, a inne nakładają ograniczenia na niektóre serwery VPN. Jeśli potrzebujesz użyć VPN do torrentowania, przeczytaj nasze rekomendacje VPN dotyczące torrentowania.

  Warto zauważyć, że niektórzy użytkownicy mogą torrentować za pośrednictwem Kodi, darmowej i otwartej aplikacji do odtwarzania multimediów. Te same sieci VPN, które zalecamy do torrentowania, są również doskonałym wyborem do ochrony ruchu Kodi.

  Wszystko, co musisz wiedzieć, znajdziesz w naszym przewodniku na temat instalowania sieci VPN na Kodi.

  Czy mogę korzystać z VPN do oglądania Netflix?

  zdjęcie telefonu na stole ładuje Netflix

  Oprócz wszystkich korzyści związanych z prywatnością i bezpieczeństwem sieci VPN umożliwiają również odblokowanie ograniczonej zawartości przesyłania strumieniowego. Dotyczy to Netflix.

  Korzystając z VPN, przyjmujesz adres IP i lokalizację serwera VPN, z którym jesteś połączony. Umożliwia to oglądanie treści z tego kraju lub regionu.

  W szczególności w przypadku Netflix nie zawsze jest to tak proste, jak łączenie się z innym serwerem VPN i uzyskiwanie natychmiastowego dostępu do wszystkich ulubionych programów.

  To dlatego, że Netflix aktywnie blokuje adresy IP VPN. Technicznie rzecz biorąc, oglądanie treści poza „krajem, w którym założyłeś konto”, jest niezgodne z warunkami Netflix..

  Użytkownicy powinni uzyskiwać dostęp do serwisu Netflix „tylko w lokalizacjach geograficznych, w których oferujemy usługę [i] i mamy licencję na takie treści”.

  Zrzut ekranu z warunkami usługi Netflix
  Na szczęście istnieje kilka wysokiej jakości sieci VPN, które ominąć ten blok i odblokuj Netflix, umożliwiając oglądanie treści z bibliotek na całym świecie. Te usługi VPN ciężko pracują, aby wydobyć nowe adresy IP, gdy tylko Netflix zablokuje poprzednie adresy IP.

  VPN nie pozwala jednak na oglądanie Netflix za darmo – nadal musisz zapłacić za subskrypcję, aby uzyskać dostęp do usługi przesyłania strumieniowego. To samo dotyczy innych popularnych serwisów streamingowych, takich jak Hulu i BBC iPlayer.

  Krótko mówiąc, korzystanie z VPN z Netflix pozwoli ci:

  • Przesyłaj bezpiecznie i pewnie.
  • Odblokuj zawartość z innych regionów geograficznych.

  Regularnie testujemy sieci VPN w naszej witrynie, aby sprawdzić, czy działają one z najpopularniejszymi usługami przesyłania strumieniowego.

  Jeśli szukasz VPN do przesyłania strumieniowego, koniecznie wybierz taki, który działa z Twoimi ulubionymi usługami. Oto nasze rekomendacje:

  • Najlepsza ogólna sieć VPN do przesyłania strumieniowego
  • Najlepsza sieć VPN dla Netflix
  • Najlepsza sieć VPN dla BBC iPlayer

  Czy potrzebuję VPN na moim telefonie??

  Jeśli obawiasz się o ochronę swojej prywatności, to Ty potrzebujesz VPN na smartfonie. Korzystanie z VPN w telefonie jest tak samo ważne, jak ochrona komputera stacjonarnego, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy w podróży.

  W rzeczywistości globalne zapotrzebowanie na mobilne aplikacje VPN szybko rośnie. Liczba mobilnych VPN pobieranych na całym świecie wzrosła o ponad 50% dwa lata z rzędu. Od 2023 do 2023 roku 480 milionów mobilnych aplikacji VPN zostały pobrane.

  VPN pomaga zapobiegać kradzieży prywatnych informacji w sieci publicznej przez hakerów. Uniemożliwia to również twojemu dostawcy usług internetowych przechowywanie dzienników witryn odwiedzanych na smartfonie.

  To powiedziawszy, strzeżcie się, że to jest bardzo trudno uczynić twój smartfon całkowicie anonimowym. Prawdopodobnie zawsze logujesz się na swoje konto Apple lub Google podczas korzystania z niego, co zapewnia konkretne połączenie z Twoją tożsamością podczas korzystania z innych aplikacji i usług.

  Jeśli chcesz wybrać VPN dla swojego smartfona, zapoznaj się z następującymi przewodnikami, które przygotowaliśmy:

  • Najlepsza sieć VPN na Androida
  • Najlepsza sieć VPN na iOS

  Możesz także korzystać z tych aplikacji VPN na tabletach z Androidem i iOS.

  Czy mogę korzystać z VPN bez Wi-Fi?

  Tak długo, jak twoje urządzenie jest podłączone do Internetu, możesz korzystać z VPN. Oznacza to, że możesz połączyć się z VPN, gdy masz połączenie 3G lub 4G.

  Z punktu widzenia bezpieczeństwa potrzeba takiego działania nie jest tak wielka, ale nigdy nie możesz być zbyt bezpieczny. Korzystanie z VPN z komórkową transmisją danych nadal pozwoli ci sfałszować swoją lokalizację i ukryć aktywność online przed operatorem komórkowym.

  Jest VPN lepszy niż proxy?

  Sieci VPN i serwery proxy mogą zarówno pomóc ukryć adres IP, jak i uzyskać dostęp do ograniczonej zawartości.

  Podczas gdy oba narzędzia łączą Cię ze zdalnym serwerem i ukrywają Twoją lokalizację, poziom Prywatność, bezpieczeństwo, i anonimowość oferują bardzo różne.

  Główną zaletą korzystania z serwera proxy jest to, że Ty nie łącz się bezpośrednio z odwiedzanymi witrynami. Serwer proxy połączy się z witryną w twoim imieniu, pobierze zawartość strony internetowej, a następnie przekaże ci te informacje.

  Jeśli zostanie poprawnie skonfigurowany, oznacza to, że witryny nie będą mogły zobaczyć Twojego osobistego adresu IP. Zamiast tego będą widzieć adres IP i lokalizację serwera proxy, utrzymując twoją prawdziwą lokalizację w tajemnicy.

  Serwery proxy są często zawodne, pozbawione zaawansowanych funkcji, a nawet mogą zaszkodzić Twojej prywatności.

  Serwery proxy to nie uważane za narzędzia do prywatności. Chociaż mogą ukrywać twój adres IP, większość z nich nie szyfruje twojego ruchu. Każdy, kto ogląda twoje dane, zanim dotrze do serwera proxy – na przykład twój dostawca usług internetowych – może zobaczyć dokładnie to, co robisz.

  Powinieneś użyć proxy, jeśli:

  • Musisz szybko ominąć ograniczenie geograficzne.
  • Nie martwisz się o swoją prywatność ani anonimowość.
  • Nie przekazujesz wrażliwych danych osobowych.
  • Musisz szybko ominąć blok strony oparty na IP.

  Z drugiej strony wirtualne sieci prywatne (VPN) tworzą zaszyfrowany i bezpieczny tunel między urządzeniem a odwiedzaną witryną lub aplikacją. Twój ruch internetowy zostanie przekierowany na wybrany serwer prywatny, a następnie do witryny lub aplikacji, którą chcesz odwiedzić.

  VPN chroni i przekierowuje cały ruch przychodzący z twojego urządzenia, nie tylko ruch przychodzący z okna przeglądarki.

  Co ważniejsze, VPN również szyfruje ruch internetowy i uniemożliwić stronom trzecim szpiegowanie Twojej aktywności związanej z przeglądaniem. Z tego powodu brane są pod uwagę sieci VPN narzędzia do prywatności przede wszystkim.

  Jeśli chcesz szybko ominąć blok treści i nie próbujesz ukryć swoich danych przed nikim, możesz wkleić adres URL do proxy HTTPS i uzyskać dostęp do tej strony jako jednorazowy.

  To powiedziawszy, serwery proxy są często zawodne, pozbawione zaawansowanych funkcji, a nawet mogą zaszkodzić twojej prywatności. Głupotą byłoby korzystanie z bezpłatnego serwera proxy i zakładanie, że nikt nie obserwuje tego, co robisz.

  Chociaż nie są najlepsze dla prywatności, są świetne, jeśli nie masz do czynienia z poufnymi danymi. Popularne serwery proxy obejmują Hide.me, HideMyAss, kproxy i Whoer.

  Możesz dowiedzieć się więcej o zaletach i wadach serwerów proxy w naszym przewodniku: Proxy vs. VPN: jaka jest różnica?

  Czy Tor to samo co VPN?

  Zarówno Tor, jak i VPN oferują prywatne przeglądanie, ale nie są takie same.

  Sieć Tor – często nazywana po prostu „Tor” – to darmowy system typu open source zaprojektowany w celu umożliwienia anonimowej komunikacji w sieci.

  Sieć Tor anonimizuje twoją aktywność online, szyfrując twoją komunikację i losowo odbijając je przez globalną sieć punktów dostępowych lub „węzłów”, które wszystkie są utrzymywane przez wolontariuszy.

  Najpopularniejszym sposobem korzystania z Tora jest przeglądarka Tor. Jest to darmowa aplikacja oparta na przeglądarce Firefox, którą można pobrać i zainstalować na komputerze.

  zrzut ekranu przeglądarki Tor.

  Zrzut ekranu pobrany z przeglądarki Tor.

  W przeciwieństwie do większości usług VPN, za które trzeba zapłacić, Tor jest darmowy i otwarte źródło, bez centralnego organu.

  Tor jest wykorzystywany przez dziennikarzy, aktywistów i działaczy jako narzędzie ochrony prywatności. Tor pozwala również użytkownikom uzyskiwać dostęp do części sieci, które nie są indeksowane przez wyszukiwarki – nazywa się to głęboką siecią. Głęboka sieć znana jest z witryn .onion.

  Krótko mówiąc, sieć Tor pozwala na:

  • Ukryj swój adres IP na odwiedzanych stronach.
  • Dostęp do „ukrytych” domen .onion.
  • Anonimizuj swoją aktywność online.
  • Komunikuj się poufnie.

  Chociaż nadal istnieją uzasadnione powody, aby używać Tora, zalecamy korzystanie z VPN w większości przypadków. Dlatego:

  1. Tor jest wolny. Dane w sieci Tor są kierowane przez wiele losowych węzłów i wielokrotnie szyfrowane i deszyfrowane. Oznacza to, że Tor jest bardzo, bardzo wolny. Tor nie jest dobrym wyborem do oglądania wysokiej jakości strumieniowych filmów, udostępniania plików P2P lub czegokolwiek innego, co wymaga szybkiego połączenia.
  2. Tor chroni tylko ruch przeglądarki internetowej. Bez ręcznej konfiguracji Tor chroni tylko ruch w przeglądarce Tor. Pozostawia to ruch z wszystkich innych aplikacji i usług. Natomiast sieci VPN przekierowują i szyfrują cały ruch urządzenia.
  3. Złożoność. W przeciwieństwie do VPN, nie możesz po prostu „włączyć” przeglądarki Tor i ukryć swój adres IP. Jeśli nie skonfigurujesz poprawnie przeglądarki i nie zmienisz swoich nawyków przeglądania, ujawnienie prawdziwego adresu IP jest niezwykle łatwe.
  4. Niechciana uwaga. Jak już zapewne wiesz, Tor ma reputację przyciągającą tych, którzy bardzo chcą uniknąć wykrycia. Dotyczy to dziennikarzy i informatorów – ale także przestępców. Twój dostawca usług internetowych widzi, że używasz Tora, nawet jeśli nie wie, co robisz. Z tego powodu częste używanie Tora może potencjalnie oznaczać cię do nadzoru.

  Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zachować bezpieczeństwo na Torze, przeczytaj nasz przewodnik po Tor vs. VPN.

  Czy VPN jest tego warte?

  Dobra sieć VPN powinna być postrzegana jako godna inwestycja w bezpieczeństwo, prywatność i wolność – aby zapobiec kosztownej utracie danych, otworzyć możliwości przeglądania i chronić twoje prawo do prywatności.

  Dokładnie testujemy każdą VPN sprawdzoną na naszej stronie internetowej i upewniamy się, że nasze rekomendacje są aktualne, abyś mógł podjąć świadomą decyzję. Aby uzyskać więcej informacji o naszym procesie sprawdzania, możesz przeczytać tutaj o tym, jak przeglądamy VPN.

  Brayan Jackson
  Brayan Jackson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
    Które sieci VPN wyciekają z Twoich danych? Wyjaśnienie wycieków IP, DNS i WebRTC (testowane ponad 90)