W tym przewodniku przyglądamy się 10 krajom, w których VPN są nielegalne lub ograniczone, a także 17 innym krajom, w których obowiązują przepisy, które znacząco wpływają na swobodę cyfrową użytkowników.

ilustracja mapy świata.

ZRZECZENIE SIĘ: Chociaż niniejszy przewodnik został dokładnie zbadany, nie jesteśmy prawnikami i nie możemy zagwarantować, że informacje te są dokładne. Jeśli chcesz wyjaśnić legalność VPN lub szczegółowe przepisy dowolnego kraju, zasięgnij profesjonalnej porady prawnej.

Czy VPN są legalne?

Wirtualne sieci prywatne (VPN) są legalne w użyciu prawie na całym świecie. Oprócz ochrony użytkowników przed rządową inwigilacją pomagają one obejść cenzurę, ominąć ograniczenia geograficzne i zachować bezpieczeństwo w publicznych sieciach WiFi.

Legalność korzystania z VPN zależy od kraju, w którym fizycznie się znajdujesz.

Nawet wtedy przepisy i ograniczenia dotyczące działalności online mogą być często niejasne lub wprowadzające w błąd.

W tym przewodniku omawiamy 27 krajów o największym ograniczeniu cyfrowym oraz ich odpowiednie przepisy dotyczące użytkowania VPN, cenzury i nadzoru.

Przeanalizowaliśmy prawa i ograniczenia VPN na całym świecie i stwierdziliśmy, że VPN są legalne na całym świecie, z wyjątkiem w 10 bardziej skomplikowanych krajów.

Jeśli twój kraj nie jest wymieniony poniżej, VPN są tam całkowicie legalne.

Znaleźliśmy również przepisy, które znacznie ograniczają wolności cyfrowe 17 innych krajów.

Kraje te pokazano poniżej w naszych tabelach na temat ograniczeń VPN i praw cyfrowych, przy czym nazwa każdego kraju łączy się z bardziej szczegółową analizą konkretnych przepisów i wydarzeń dotyczących praw cyfrowych.

Oprócz przeczytania tego przewodnika warto również zapoznać się z lokalnymi przepisami krajowymi oraz sojuszami Five-Eyes, Nine-Eyes i 14-Eyes.

Są to międzynarodowe umowy dotyczące udostępniania danych, w których najpotężniejsze narody świata przekazują między sobą dane osobowe i działania online, pomagając nawet w ściganiu internautów za granicą.

Jeśli jesteś w Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Kanadzie lub Nowej Zelandii, VPN są całkowicie legalne.

To powiedziawszy, kraje te często mają uciążliwe przepisy dotyczące nadzoru i zatrzymywania danych, które mogą być warte rozważenia. Możesz dowiedzieć się więcej na ten temat w naszym przewodniku po jurysdykcjach VPN.

Niezależnie od Twojej lokalizacji, korzystanie z VPN do celów niezgodnych z prawem jest wszędzie nielegalne, chociaż to, co jest uważane za nielegalne w jednym kraju, może być legalne w innym.

Gdzie są VPN nielegalne lub ograniczone?

Mapa pokazująca, gdzie VPN jest nielegalne lub ograniczone

10 najbardziej ograniczonych krajów

Kraj
Status VPN
Bloki mediów społecznościowych
Cenzura
Inwigilacja
Białoruś Nielegalny Umiarkowany Rozległy Rozległy
Chiny Ograniczony Rozległy Rozległy Rozległy
Iran Ograniczony Umiarkowany Rozległy Rozległy
Irak Nielegalny Umiarkowany Umiarkowany Mniejszy
Korea Północna Nielegalny Rozległy Rozległy Rozległy
Oman Ograniczony Mniejszy Rozległy Umiarkowany
Rosja Ograniczony Umiarkowany Rozległy Umiarkowany
indyk Ograniczony Umiarkowany Rozległy Rozległy
Turkmenia Nielegalny Rozległy Rozległy Rozległy
ZEA Ograniczony Umiarkowany Rozległy Umiarkowany

Tabela podsumowująca legalność VPN i naruszenia praw cyfrowych w 10 najbardziej ograniczonych krajach

Klucz: Kraje w tych tabelach są odpowiednio oznaczone dla każdej kategorii, przy czym „najbogatsza” jest najsilniejsza, a następnie „umiarkowana” i „niewielka”.

Na przykład kraj oznaczony jako „rozległy” w kolumnie cenzury ma wiele powiązanych przepisów i praktyk, podczas gdy kraj oznaczony jako „umiarkowany” będzie miał tylko kilka. Kraj oznaczony jako „mniejszy” będzie miał niską liczbę, ale wciąż wystarczającą, aby negatywnie wpłynąć na prawa użytkowników.

1 Białoruś

Sieci VPN są nielegalne na Białorusi.

Białoruś zablokowała sieci VPN, ponieważ uważa je za metodę podważenia prawa. Tor, który umożliwia anonimową komunikację i dostęp do Dark Web, został również zablokowany na Białorusi od 2016 roku.

W lutym 2015 r. Ministerstwo Komunikacji tego kraju wydało szczególne postanowienie przeciwko anonimowym usługom, takim jak VPN. Nie jest jednak jasne, ile rząd musi powstrzymać rozwijający się rynek VPN.

Istnieje nieokreślona grzywna dla każdego złapanego przy użyciu VPN na Białorusi.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Ustawa z 2007 r. O przepisach dotyczących funkcjonowania klubów komputerowych i kafejek internetowych oznacza, że ​​w celu zachowania zgodności z wymogami bezpieczeństwa właściciele kafejek internetowych na Białorusi muszą prowadzić rejestr tożsamości swoich klientów i historii wyszukiwania w Internecie.
 • Ustawa o środkach masowego przekazu z 2009 r. Blokuje wszystkie witryny krajowe i międzynarodowe, które nie są zarejestrowane w białoruskim Ministerstwie Informacji.
 • W 2012 r. Rząd wprowadził ustawę ograniczającą dostęp do zagranicznych stron internetowych. Osoby, które uzyskują dostęp do zablokowanych witryn na Białorusi, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 120 USD. Może to nie zabrzmieć ekstremalnie, ale dla wielu Białorusinów 120 dolarów to prawie pół roku płacy.

To samo prawo wymaga od wszystkich dostawców Internetu na Białorusi zarejestrowania użytkowników i stron cenzurujących na krajowej czarnej liście, która obejmuje strony z treściami pornograficznymi i „ekstremistycznymi”.

 • Jednak urzędnicy na Białorusi obecnie często blokują inne strony, takie jak niezależne agencje informacyjne, takie jak Nasha Niva.
 • Nowelizacja ustawy o środkach masowego przekazu z 2018 r. Dała Ministerstwu Informacji na Białorusi pełną kontrolę nad wszystkimi zasobami internetowymi i poleciła wszystkim właścicielom treści, aby sprawdzili, czy nie zawierają zniesławienia lub fałszywych informacji.
 • Nowelizacja ustawy o środkach masowego przekazu zabrania także użytkownikom udziału w zagranicznych mediach bez specjalnej akredytacji białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Powrót do najbardziej ograniczonej tabeli

2 Chiny

Kobieta składa kwiaty na znaku dla biur Google w Chinach

Chiny, 2010. Google zamyka witrynę w tym kraju w wyniku sporów o cenzurę z rządem. Źródło: Wenn Rights / Alamy

Tylko sieci VPN zatwierdzone przez rząd są legalne w Chinach.

Dostawcy VPN muszą uzyskać ścisłą zgodę Chińskiej Partii Komunistycznej, zanim będą mogli działać w tym kraju. Często wiąże się to z zaakceptowaniem warunków, które podważają cel VPN, takich jak logowanie, co czyni go bezcelowym, jeśli chodzi o prywatność.

Korzystanie z VPN „bez autoryzacji” w Chinach może skutkować karami pieniężnymi w wysokości do 15 000 juanów (około 2200 USD).

Mimo to wiele osób nadal chce korzystać z VPN w Chinach. Jeśli dotyczy to Ciebie, zalecamy przejrzenie naszego przewodnika po najlepszej sieci VPN dla Chin .

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Według Freedom House, poprawki do Kodeksu karnego z 2015 r. Wprowadziły do ​​siedmiu lat więzienia dla osób uznanych za winne rozpowszechniania „dezinformacji” w mediach społecznościowych. Nie jest jasne, co się liczy jako „dezinformacja”, co oznacza, że ​​władze mogą usprawiedliwić niesprawiedliwe aresztowania.
 • Ustawa o zwalczaniu terroryzmu z 2015 r. Zabrania chińskim użytkownikom rozpowszechniania informacji lub zdjęć o aktach terrorystycznych za pośrednictwem mediów społecznościowych. Stanowi, że pracownicy firmy muszą usuwać treści terrorystyczne, aby uniknąć zatrzymania, i wywiera presję na prywatne firmy, aby przekazywały dane użytkowników władzom chińskim.
 • Ustawa o cyberbezpieczeństwie z 2017 r. Wzmacnia obowiązek firm internetowych, aby upewnić się, że użytkownicy są zarejestrowani pod ich prawdziwymi nazwami, a dane użytkowników są przechowywane w kraju.
 • Prawo dotyczące cyberbezpieczeństwa wymaga od chińskich firm internetowych pomocy organom w dochodzeniach lub ryzykują utratą licencji.
 • Ustawa o cyberbezpieczeństwie potwierdziła również rolę chińskiej administracji ds. Cyberprzestrzeni (CAC) jako odpowiedzialnej za egzekwowanie przepisów dotyczących telekomunikacji i działalności online.
 • Administracja cyberprzestrzeni Chin (CAC) jest odpowiedzialna za monitorowanie treści i zachowań online oraz nieustannie wprowadza nowe przepisy, które wpływają na aktywność użytkowników w Internecie.

W 2017 r. CAC wprowadził 176 nowych zasad dotyczących zachowania w Internecie w Chinach.

 • Wszelkie działania online sprzeczne z interesem KPCh będą prawdopodobnie nielegalne w Chinach. Wytyczne dotyczące cenzury ustanowione przez chińską KPCh są ściśle tajne, a kodeks karny jest często stosowany w celu uzasadnienia wysłania osób do więzienia.
 • Chiny są powszechnie uważane za lidera w technologii nadzoru i cenzury, a wielu jest zaniepokojonych eksportem tej technologii do innych krajów.

Powrót do najbardziej ograniczonej tabeli

3 Iran

Tylko sieci VPN sankcjonowane przez państwo są legalne w Iranie.

Iran blokuje niesankcjonowane sieci VPN od 2013 r., Podczas gdy sankcjonowane sieci VPN są ściśle monitorowane. Kara za korzystanie z VPN bez sankcji w Iranie wynosi do jednego roku więzienia.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Ustawa o przestępstwach komputerowych z 2009 r. Karze użytkowników za szpiegowanie, hakowanie, piractwo i wyłudzanie informacji oraz kryminalizuje rozpowszechnianie „nieprzyzwoitych treści” w Iranie.
 • Zasady i działania z 2017 r. Dotyczące organizacji aplikacji do komunikacji w mediach społecznościowych stanowią, że zagraniczne aplikacje do przesyłania wiadomości muszą przenosić swoje centra danych do Iranu i przestrzegać prawa krajowego.
 • Freedom House poinformował w 2017 r., Że dziesiątki tysięcy witryn są obecnie blokowane przez władze w Iranie, pozostawiając obywatelom wybór, jak korzystać z narzędzi takich jak VPN, aby uzyskać dostęp do zablokowanych treści.

Wśród ograniczonych stron w Iranie są te należące do grup praw człowieka, zagranicznych serwisów informacyjnych i grup opozycji politycznej.

 • Witryny krajowe i zagraniczne są nawet inaczej wyceniane, aby zachęcić użytkowników do dostępu tylko do treści lokalnych objętych sankcjami państwowymi. Osoby uzyskujące dostęp do zatwierdzonych witryn w Iranie otrzymują 50% zniżki.
 • Władze zwiększają obecnie swoje zaangażowanie w narzędzia do obchodzenia cenzury, takie jak MTProto, który wykorzystuje infrastrukturę techniczną irańskiego Ministerstwa Technologii Komunikacji Informacyjnej.
 • Ze względu na zaangażowanie rządu w narzędzia do omijania cenzury użytkownicy nie mogą teraz wiedzieć, czy dane przesyłane za pośrednictwem tych aplikacji są bezpieczne, czy też są przeglądane i przechowywane przez rząd irański.
 • Iran zablokował krajowym firmom internetowym hosting zabronionych stron internetowych w dniu 8 października 2019 r. Oznacza to, że zakazane witryny muszą przenieść się do zagranicznych firm hostingowych, aby pozostały dostępne.

Powrót do najbardziej ograniczonej tabeli

4 Irak

Sieci VPN są nielegalne w Iraku.

Sieci VPN są zakazane w Iraku od 2014 r. Rząd twierdzi, że zakaz ten ma powstrzymywać organizacje terrorystyczne, głównie ISIS, przed wywieraniem wpływu na społeczeństwo za pośrednictwem mediów społecznościowych.

ISIS nie działa już w Iraku, ale nadal obowiązują surowe przepisy dotyczące cenzury w tym kraju.

Urzędnicy rządowi w Iraku również korzystają z VPN, mimo że „bez wyjątków” jest oficjalną zasadą.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Ustawa o przestępstwach informatycznych z 2019 r. [Projekt] karze internetowych krytyków rządowych w Iraku surowymi wyrokami więzienia, takimi jak dożywocie..
 • Amnesty International skrytykowała szerokie brzmienie nowych przepisów.

  Prawo zabrania działań podważających „niezależność, pokój oraz bezpieczeństwo polityczne i wojskowe Iraku w Iraku”, które mogłyby z łatwością obejmować wszelkie formy internetowych organów ds. Wyrażania opinii, z którymi się nie zgadzają.

 • Podczas gdy w Iraku istnieje niewiele przepisów odnoszących się bezpośrednio do cenzury, kraj ten często wyłącza internet. Jednym z powodów często przytaczanych przez rząd jest zapobieganie oszustwom studentów podczas sezonu egzaminacyjnego, choć wydaje się to mało prawdopodobne.
 • W 2018 r.Amnesty International poinformowało, że władze wyłączają internet w Iraku, aby uniemożliwić udostępnianie filmów lub zdjęć przedstawiających przemoc państwa wobec protestujących w mediach społecznościowych.
 • Media społecznościowe w Iraku były często blokowane, na przykład w 2014 r., A ostatnio podczas protestów antyrządowych 2 października 2019 r..
 • Od 3 października 2019 r. Władze Iraku wprowadziły całkowite zamknięcie Internetu, które dotyka 75% ludności kraju. Wynika to z protestów antyrządowych.

Powrót do najbardziej ograniczonej tabeli

5 Korea Północna

Sieci VPN są nielegalne w Korei Północnej.

Żadne zagraniczne media nie są w ogóle dozwolone w Korei Północnej, więc nic dziwnego, że VPN są nielegalne. Kara za korzystanie z VPN jest nieznana, ponieważ Korea Północna jest tak skryta.

Internet w kraju jest również mocno cenzurowany, a zagraniczni dyplomaci nie mogą go używać.

Powrót do najbardziej ograniczonej tabeli

6Oman

Tylko VPN dozwolone przez Sułtanat są legalne w Omanie.

Od 2010 roku Oman zablokował wszystkie sieci VPN z wyjątkiem tych dozwolonych przez Sułtanat. Te wyjątki mają zastosowanie wyłącznie do użytku korporacyjnego w Omanie - a ponadto należy je złożyć i dzienniki są przechowywane.

Prywatne korzystanie z VPN jest nielegalne w Omanie, aby zapobiec próbom obejścia cenzury. Próba obejścia tych przepisów podlega karze grzywny w wysokości 1300 USD.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Ustawa o telekomunikacji z 2002 r. Zabrania monitorowania telekomunikacji w Omanie, chyba że doszło do naruszenia „porządku publicznego lub obyczajów lub naruszenia praw innych osób”.
 • Brzmienie ustaw telekomunikacyjnych jest szerokie, co oznacza, że ​​można je wykorzystać do uzasadnienia nieuczciwych aresztowań przez władze.
 • To samo prawo ustanowiło Urząd Regulacji Telekomunikacji w Omanie. TRA zobowiązuje się do „regulowania i utrzymywania usług telekomunikacyjnych” Omanu oraz egzekwowania ustawy o telekomunikacji.
 • Krytyka sułtana Qaboosa jest surowo zabroniona w Omanie, co uniemożliwia rozwój prawdziwie niezależnych mediów.

Wiadomo, że media, które nie są prowadzone przez państwo, przyjmują pieniądze od rządu Omani i praktykują autocenzurę.

 • Jeśli punkty sprzedaży nie dokonają autocenzury, grozi im zablokowanie, zamknięcie lub cofnięcie licencji przez władze, a dziennikarzom grozi oskarżenie.

Powrót do najbardziej ograniczonej tabeli

7 Rosja

Protestujący maszeruje przeciwko rosnącej cenzurze internetowej, trzymając znak, który brzmi: nie wyłączysz internetu.

Moskwa, Rosja. 10 marca 2019 r. Protestujący maszeruje przeciwko rosnącej cenzurze internetowej, trzymając znak, który brzmi „nie wyłączysz internetu”. Źródło: Elena Rostunova

Tylko sieci VPN zatwierdzone przez rząd są legalne w Rosji.

Ten zakaz niezatwierdzonych VPN w Rosji ma rzekomo uniemożliwiać dostęp do „niezgodnych z prawem treści”. Rosyjscy dostawcy usług internetowych egzekwują zakaz VPN, blokując strony internetowe oferujące ich usługi.

Kara za korzystanie z niezatwierdzonego VPN w Rosji wynosi 300 000 RUB (5 100 USD) dla użytkownika i 700 000 RUB (12 000 USD) dla usługodawcy.

Jeśli podróżujesz do Rosji i chcesz korzystać z VPN, zalecamy przejrzenie naszego przewodnika po najlepszej sieci VPN dla Rosji.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Nowelizacja ustawy z Yarovaya z 2016 r. Wprowadziła surowe kary pozbawienia wolności do siedmiu lat za popieranie lub popieranie „terroryzmu” online. Jego szerokie sformułowanie pozostawia prawo do nadużycia przez rosyjskich urzędników, którzy mogą określić, co się liczy jako „terroryzm”.
 • Zgodnie z prawem Yarovaya nawoływanie do ekstremizmu w Internecie może doprowadzić do więzienia na okres do pięciu lat, zaś podżeganie do nienawiści - do 6 lat..

  W Rosji „ekstremizm” obejmuje upokorzenie godności narodowej, propagandę wyjątkowości i publiczne uzasadnienie terroryzmu. Warunki te są szerokie i nadużywane przez władze rosyjskie.

 • Ustawa o fałszywych wiadomościach z 2019 r. Została uchwalona w marcu i zabrania publikowania „fałszywych wiadomości” w Internecie przez media cyfrowe i inne strony internetowe. Osoby uznane za winne mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 400 000 rubli (6000 USD).
 • Roskomnadzor (rosyjski organ nadzorujący telekomunikację) wydaje prośby o usunięcie tych, którzy zostali przyłapani na publikowaniu fałszywych wiadomości w Internecie. Należy to zrobić natychmiastowo, zwykle w ciągu 24 godzin.
 • Ustawa o obrazach internetowych z 2019 r. Zakazuje obrażania władz Putina i Rosji, a także umieszczania w Internecie treści, które pokazują „brak szacunku dla społeczeństwa, organów państwowych i rządowych rosyjskiej federacji”.
 • Kara za pogwałcenie prawa do zniewag internetowych stanowi grzywnę w wysokości do 100 000 rubli (1570 USD) lub karę pozbawienia wolności do 15 dni.
 • Ustawa o suwerennym Internecie za 2019 r. Sformalizowała rosyjski plan stworzenia krajowego Internetu. Zostało to przedstawione jako niezbędny środek bezpieczeństwa na wypadek, gdyby kraje takie jak USA odcięły je od Internetu.
 • Wielu podejrzewa, że ​​ustawa o suwerennym Internecie została uchwalona, ​​aby zwiększyć zdolność rządu do tłumienia sprzeciwu.
 • Rosyjski rząd dąży do kierowania całego ruchu internetowego w ciągu najbliższych kilku lat. Jeśli pójdzie to zgodnie z planem, użytkownicy będą narażeni na większe ryzyko monitorowania, nadzoru i cenzury z powodu zastosowania przez rząd głębokiej inspekcji pakietów (DPI). DPI jest obecnie używane przez Chiny jako skuteczne narzędzie blokujące i do przeprowadzenia masowej cenzury.
 • Rosja blokuje wiele witryn, w tym aplikację do przesyłania wiadomości Telegram. Telegram jest zablokowany w Rosji, ponieważ firma odmówiła przekazania kluczy szyfrujących władzom. Wielu użytkowników w całej Rosji nadal korzysta z Telegramu za pośrednictwem VPN.
 • Witryny opozycji politycznej, treści LGBTQ i witryny opisujące konflikt Rosji z Ukrainą to kolejne przykłady zablokowanych witryn w Rosji.

Powrót do najbardziej ograniczonej tabeli

8 Turcja

Kobieta krzyczy do megafonu w ramach komunikatu prasowego podczas protestu przeciwko wprowadzeniu przez Tukeya filtrowania treści

Stambuł, Turcja. 15 maja 2011 r. Komunikat prasowy podczas protestu przeciwko decyzji rządu o wprowadzeniu filtrowania treści. Źródło: Evren Kalinbacak

Sieci VPN są legalne w Turcji, ale ich użycie jest ograniczone.

Rząd turecki ogranicza korzystanie z VPN od 2016 r., Uzasadniając to koniecznością represji w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego i „walki z terroryzmem”. Tor został również zablokowany w Turcji w 2016 roku wraz z 10 dostawcami VPN.

Jak zauważyli strażnicy w Turcji, często ludzie są krytyczni wobec rządu, który ostatecznie zostaje ukarany i ocenzurowany przez władze.

Jeśli potrzebujesz VPN przed wizytą w kraju, możesz przeczytać nasz przewodnik po najlepszej VPN dla Turcji.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • W listopadzie 2011 r. Turecki Urząd ds. Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (BTK) wprowadził nowy system filtrowania Internetu, projekt „Bezpieczne korzystanie z Internetu”. To daje abonentom internetowym wybór profili umożliwiających dostęp do Internetu.
 • Początkowo profile te były „rodzinne”, „standardowe”, „dzieci” lub „domowe”. Jednak po masowych protestach po wstępnym ogłoszeniu planów plany te zostały zmienione na opcjonalne profile „rodzinne” i „dziecięce”. Jeśli zostanie wybrana, automatycznie zastosują białą listę ustaloną przez BTK, blokując treści, których rząd nie akceptuje.
 • Zmiany w ustawie o państwowych służbach wywiadowczych i krajowej organizacji wywiadowczej z 2014 r. Przyznają tureckiej krajowej agencji wywiadowczej prawo dostępu do wszystkich danych osobowych i komunikacji biznesowej bez nakazu sądowego.
 • Ustawa o usługach wywiadowczych przyznaje również tureckim agentom immunitet przed ściganiem, jeżeli w trakcie pracy popełniają jakiekolwiek niezgodne z prawem zachowanie.
 • Zabronione jest również zgłaszanie działań Tureckiej Narodowej Organizacji Wywiadowczej, a dziennikarze mogą przebywać w więzieniu na okres do dziewięciu lat, jeżeli opublikują materiały wyciekłe ze źródeł wywiadowczych.
 • Ustawa z 2016 r. O regulacji treści publikowanych w Internecie (np. Ustawa o Internecie) zabrania zniesławienia założyciela Republiki Turcji, Mustafy Kemala Ataturka.
 • Ustawa o Internecie doprowadziła również do zablokowania Wikipedii w 2017 r., Aby uniemożliwić użytkownikom dostęp do stron, powołując się na zaangażowanie Turcji w konflikt syryjski.
 • Witryny i treści mogą być blokowane w Turcji na podstawie ustawy o Internecie, jeśli są uważane za „zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”. Może to być interpretowane przez rząd do woli i zostało wykorzystane do cenzurowania niezależnych serwisów informacyjnych..
 • Ustawa o Internecie wymaga również od dostawców hostingu i dostępu w Turcji utrzymania ruchu danych przez okres do jednego roku.
 • Ustawa antyterrorystyczna z 2018 r. Kryminalizuje „legitymizowanie, gloryfikowanie lub podżeganie do stosowania brutalnych metod lub gróźb” w Turcji w związku z „propagandą organizacji terrorystycznej”. Ustawa ta zatwierdza również stałe mocarstwa stanu wyjątkowego, takie jak zatrzymywanie podejrzanych bez zarzutów.

  Szerokie sformułowanie ustawy antyterrorystycznej zostało zastosowane w Turcji do karania dziennikarzy i naukowców za obrażanie rządu. Osoby uznane za winne krytykowania władz mogą spotkać do pięciu lat więzienia.

 • Poprawki do przepisów internetowych z 2019 r. Zobowiązały wszystkich dostawców treści internetowych w Turcji, od Netflix po niezależne serwisy informacyjne, do uzyskania licencji od Tureckiej Rady Najwyższej Radia i Telewizji (RTÜK).
 • Dostawcy treści, którzy nie uzyskają licencji od RTÜK, są blokowani. Dostawcy z licencją będą monitorowani i blokowani, jeśli opublikują coś, czego rząd nie akceptuje.
 • Witryny mediów społecznościowych, takie jak Facebook, Twitter i YouTube, również napotykały blokowanie w Turcji. Facebook i Twitter często otrzymują prośby o usunięcie treści.
 • Raporty na Twitterze pokazują, że wydano więcej wniosków o usunięcie z Turcji niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie.
 • Turcja regularnie blokuje witryny i treści LGBTQ z powodu nieprzyzwoitości.

Powrót do najbardziej ograniczonej tabeli

9Turkmenistan

Sieci VPN są nielegalne w Turkmenistanie.

Turkmenistan zakazał VPN w 2015 roku, aby cenzurować zagraniczne media. Każde użycie serwerów proxy lub VPN jest wykrywane i blokowane przez jedynego, państwowego ISP Turkmenistanu, Turkmenet.

Internet w Turkmenistanie jest celowo wyceniany, aby zniechęcić ludzi do korzystania z niego, a miesięczna subskrypcja kosztuje 213 USD za 8 Kb / s, czyli więcej niż średnia miesięczna pensja w kraju.

Korzystanie z VPN w Turkmenistanie może przynieść nieokreśloną grzywnę i zastraszające wezwanie Ministerstwa Bezpieczeństwa Narodowego w celu przeprowadzenia „rozmowy prewencyjnej” .

Powiązane przepisy & ćwiczy:

Niezależne wiadomości i serwisy społecznościowe, takie jak Facebook, Twitter i YouTube, są zablokowane w Turkmenistanie.

 • Aplikacje do przesyłania wiadomości WeChat, Viber i WhatsApp są blokowane od listopada 2013 r.
 • Cała aktywność internetowa i korespondencja w Turkmenistanie są monitorowane przez władze.

Powrót do najbardziej ograniczonej tabeli

10UAE

Jedynie sieci VPN zatwierdzone przez rząd są legalne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Zjednoczone Emiraty Arabskie zezwalają na VPN zatwierdzone przez rząd dopiero od 2012 r., Podczas Arabskiej Wiosny. Miało to zniechęcić do korzystania z usług VoIP, takich jak Skype, WhatsApp i Facebook.

Blokowanie usług VoIP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich było spowodowane zarówno ekonomicznie, jak i politycznie. Ma on na celu zachęcenie lokalnych mieszkańców do uiszczenia (dość drogiej) opłaty abonamentowej za lokalne usługi telekomunikacyjne, Etislat i Du.

Jednak podmioty korporacyjne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mogą korzystać z VPN bez ograniczeń.

Jeśli do popełnienia przestępstwa w ZEA zostanie wykorzystana sieć VPN, użytkownik może zostać skazany na karę więzienia lub grzywnę w wysokości od 150 000 AED (około 41 000 USD) do 500 000 AED (około 136 000 USD).

Dla tych, którzy potrzebują VPN przed podróżą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, przygotowaliśmy nasz przewodnik po najlepszej sieci VPN dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Zmiany w ustawie o cyberprzestępczości z 2012 r. Zakazują języka, który obraża religię, państwo, jego władców i symbole, a także hazard online lub pornografię. Prawo kryminalizuje również korzystanie z Internetu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w celu wezwania do protestów.
 • Poprawka z 2017 r. Do ustawy o cyberprzestępczości kryminalizowała wyrażanie „współczucia dla Kataru”, w przypadku których więzienie wynosi do 15 lat.
 • Dostawcy usług internetowych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich muszą blokować i cenzurować treści uważane za pornograficzne lub stanowiące zagrożenie dla władzy państwa, a także treści związane z hazardem lub terroryzmem.

Publikowanie opinii społecznych, politycznych lub religijnych online w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wystarczy, aby wysłać użytkowników do więzienia.

 • Usługi VoIP, takie jak Skype i WhatsApp, są również zakazane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Powrót do najbardziej ograniczonej tabeli

Kraje z ograniczeniami praw cyfrowych

W poniższych krajach obowiązują przepisy dotyczące nadzoru online i cenzury, które warto rozważyć, jeśli martwisz się o swoją prywatność i bezpieczeństwo w Internecie.

17 krajów z istotnymi ograniczeniami praw cyfrowych

Kraj
Status VPN
Bloki mediów społecznościowych
Cenzura
Inwigilacja
Kambodża Prawny Umiarkowany Rozległy Rozległy
Kuba Prawny Mniejszy Rozległy Rozległy
Egipt Prawny Umiarkowany Umiarkowany Umiarkowany
Erytrea Prawny Umiarkowany Umiarkowany Umiarkowany
Etiopia Prawny Umiarkowany Rozległy Umiarkowany
Indonezja Prawny Umiarkowany Rozległy Rozległy
Kazachstan Prawny Umiarkowany Rozległy Umiarkowany
Malezja Prawny Umiarkowany Rozległy Rozległy
Myanmar Prawny Mniejszy Rozległy Umiarkowany
Arabia Saudyjska Prawny Umiarkowany Rozległy Rozległy
Sudan Prawny Umiarkowany Rozległy Umiarkowany
Syria Prawny Mniejszy Rozległy Rozległy
Tajlandia Prawny Umiarkowany Rozległy Rozległy
Uganda Prawny Rozległy Rozległy Umiarkowany
Uzbekistan Prawny Umiarkowany Rozległy Rozległy
Wenezuela Prawny Umiarkowany Umiarkowany Umiarkowany
Wietnam Prawny Umiarkowany Umiarkowany Umiarkowany

Tabela podsumowująca legalność VPN i naruszenia praw cyfrowych w 17 innych ważnych krajach

Klucz: Kraje w tych tabelach są odpowiednio oznaczone dla każdej kategorii, przy czym „najbogatsza” jest najsilniejsza, a następnie „umiarkowana” i „niewielka”.

Na przykład kraj oznaczony jako „rozległy” w kolumnie cenzury ma wiele powiązanych przepisów i praktyk, podczas gdy kraj oznaczony jako „umiarkowany” będzie miał tylko kilka. Kraj oznaczony jako „mniejszy” będzie miał niską liczbę, ale wciąż wystarczającą, aby negatywnie wpłynąć na prawa użytkowników.

1 Kambodża

Sieci VPN są legalne w Kambodży.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Ustawa o telekomunikacji z 2015 r. Kryminalizuje planowanie działalności przestępczej lub niszczenie mienia, karając osoby, które mają mandaty w wysokości do 40 milionów KHR (8800 USD) i do sześciu miesięcy więzienia.
 • Prawo to karze także używanie, instalację lub budowę sprzętu telekomunikacyjnego, co prowadzi do „niepewności narodowej”.
 • Prawo nie precyzuje, co się liczy jako „bezpieczeństwo narodowe”, i może w związku z tym być niewłaściwie wykorzystywane do karania krytyków rządowych, dziennikarzy lub działaczy.
 • Proklamacja witryny internetowej i kontroli mediów społecznościowych w 2018 r. Nakazuje wszystkim dostawcom usług internetowych w Kambodży zainstalowanie technologii nadzoru.

Ta technologia nadzoru pozwala władzom łatwo blokować konta w mediach społecznościowych lub strony uznane za dyskryminujące lub stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

 • Ustawa o fałszywych wiadomościach z 2018 r. Penalizuje wprowadzanie w błąd w internecie i karze przestępców do dwóch lat więzienia i grzywnę w wysokości 1000 USD. To prawo wymaga również, aby strony internetowe rejestrowały się w ministerstwie informacji Kambodży.
 • Poprawki do kodeksu karnego z 2018 r. Wprowadziły kary za obrażanie króla na mocy prawa lèse-majesté. Każda osoba lub media, które są winne produkcji lub udostępniania treści, które „wpływają na [godność] (Króla)”, mogą zostać ukarane karą do pięciu lat więzienia i grzywną w wysokości do 10 milionów rielów (2500 USD).

Powrót do tabeli Inne ważne kraje

2 Kuba

Turyści i lokalni Kubańczycy czekający w kolejce przy wejściu do drzwi kubańskiego rządu kontrolowali biuro firmy telekomunikacyjnej ETECSA.

Trynidad, Kuba. 10 lutego 2019 r. Turyści i lokalni Kubańczycy czekający w kolejce przy wejściu do drzwi do kubańskiego rządu kontrolują biuro firmy telekomunikacyjnej ETECSA. Źródło: Autumn Sky Photography

Sieci VPN są legalne na Kubie.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Sama konstytucja Kuby stanowi, że wolność słowa ma drugorzędne znaczenie w propagowaniu ideałów socjalistycznych. Wyrażanie poglądów sprzecznych z „rewolucją” jest zakazane.
 • Kodeks karny na Kubie może osadzać osoby w więzieniu na okres do 20 lat za działania zagrażające porządkowi publicznemu. Można go również wykorzystać do zatrzymania, reedukacji lub kontroli tych, którzy są sprzeczni z normami socjalistycznymi.
 • Dekret z mocą ustawy z 1996 r. 209 zakazuje korzystania z Internetu do naruszania „zasad moralnych społeczeństwa kubańskiego lub przepisów krajowych”. Przepisy zabraniają również e-maili, które „zagrażają bezpieczeństwu narodowemu”
 • Ustawa o ochronie narodowej niepodległości i gospodarki Kuby z 1999 r. Zakazuje dystrybucji treści lub materiałów sprzecznych z rządem lub popierających embargo USA na umowy biznesowe, z karą pozbawienia wolności od trzech do ośmiu lat dla tych, którzy to robią.
 • W 2007 r. Kuba wprowadziła rezolucję 127. Zakaz ten rozpowszechnia informacje zagrażające bezpieczeństwu narodowemu, normom społecznym lub integralności jednostki. Daje również dostawcom Internetu i danych prawo do monitorowania Internetu i zgłaszania władzom wszelkich przestępczych zachowań.
 • Rezolucja 179 została wprowadzona w 2008 r. To umacnia rolę dostawców usług internetowych cenzurujących Internet, stwierdzając, że muszą oni „podjąć niezbędne środki, aby uniemożliwić dostęp do stron, których treść jest sprzeczna z interesem społecznym, moralnością i dobrym zachowaniem; a także korzystanie z aplikacji, które wpływają na integralność lub bezpieczeństwo państwa. ”

  Kuba przyznała swoim obywatelom domowy dostęp do Internetu tylko w 2017 r., A w 2018 r. Wprowadziła plany mobilnej transmisji danych. Oprócz tego, że usługi te są drogie, jedyny usługodawca na Kubie, państwowa spółka ETECSA, sprawuje znaczną kontrolę cenzury. Na wniosek Komunistycznej Partii Kuby ETECSA jest prawnie zobowiązany do zablokowania i ograniczenia dostępu do treści krytycznych dla rządu.

 • Monitorowanie i inwigilacja na Kubie są wszechobecne, a ETECSA ma na celu odcięcie dostępu do Internetu użytkownikom, jeśli uczestniczą w jakiejkolwiek działalności naruszającej normy społeczne promowane przez rząd.
 • Podczas referendum, które odbyło się na początku tego roku, krytyczne witryny z wiadomościami z kraju i spoza kraju zostały zablokowane na Kubie. Zmniejszyło to dostęp obywateli do obiektywnych informacji i pomogło Komunistycznej Partii Kuby w egzekwowaniu propagandy głosowania na „tak”.

Powrót do tabeli Inne ważne kraje

3Egipt

Sieci VPN są legalne w Egipcie.

Zaskakujące jest to, że sieci VPN są legalne w Egipcie, biorąc pod uwagę zakres monitorowania Internetu, nadzoru i cenzury w tym kraju.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Poprawki do konstytucji z 2013 r. Stanowią, że cenzura jest „w jakikolwiek sposób niezgodna z prawem”.
 • Istnieją jednak znaczące wyjątki od tej reguły. Te wyjątki obejmują „czas wojny lub ogólną mobilizację” lub gdy treść „ma na celu” podżeganie do przemocy lub dyskryminację. Szerokim sformułowaniem tych wyjątków można manipulować w celu ukarania krytyków rządowych, ograniczając wolność słowa.
 • Ustawa o zwalczaniu terroryzmu z 2015 r. Rozszerza definicję „terroryzmu” w Egipcie, uwzględniając zagrażający porządek publiczny. Umożliwia także organom monitorowanie Internetu i mediów społecznościowych pod kątem treści terrorystycznych.

Ustawa antyterrorystyczna karze grupy, które opowiadają się za „utrudnianiem” prawa więzieniem dożywotnim lub karą śmierci. Ma to bezpośredni wpływ na pracę grup praw człowieka i działaczy w tym kraju. Prawo karze także tworzenie witryn internetowych promujących terroryzm lub wspierających go karą pozbawienia wolności na minimum pięć lat.

 • Co więcej, ustawa wprowadziła karę śmierci dla osób, które zakładają lub prowadzą grupę terrorystyczną. Chroni także oficerów lub członków wojska, którzy używają siły wobec ludności cywilnej.
 • Poprawki do prawa medialnego i prasowego z 2018 r. Penalizowały dzielenie się publikacjami zarówno w Egipcie, jak i poza nim, gdy zawierają one materiały uważane za promujące przemoc, rasizm, nienawiść lub nietolerancję lub zakłócające pokój publiczny.
 • Zgodnie z tym prawem konta mediów społecznościowych z co najmniej 5000 obserwującymi mogą zostać zawieszone za rozpowszechnianie fałszywych wiadomości lub promowanie przemocy. Właściciele tych kont mogą również pójść do więzienia.
 • Ustawa o cyberprzestępczości z 2018 r. Zezwala organom na legalne blokowanie witryn postrzeganych jako zagrożenie dla „bezpieczeństwa narodowego”, a Egipcjanie, którzy odwiedzają zakazane strony internetowe, mogą zostać skazani na maksymalnie rok więzienia. Twórcy zabronionych witryn mogą zostać skazani na dwa lata więzienia.
 • Niepokojące jest to, że egipskie prawo dotyczące cyberprzestępczości wymaga również od dostawców usług internetowych przechowywania danych użytkowników i przekazywania ich w razie potrzeby władzom.
 • Podczas kwietniowego referendum konstytucyjnego w Egipcie władze zablokowały stronę petycji opozycyjnej Batel („nieważne”). Świadczy to o zasięgu władz egipskich i ich lekceważeniu praw i wolności cyfrowych.

Powrót do tabeli Inne ważne kraje

4 Erytrea

Sieci VPN są obecnie nadal legalne w Erytrei.

Uznany przez CPJ za kraj najbardziej cenzurowany ze względu na ograniczenia prasowe i mowy, autorytarne rządy Erytrei wpłynęły również na dostęp użytkownika do Internetu i korzystanie z niego.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Tylko 1% populacji ma dostęp do Internetu w Erytrei. Ci, którzy chcą uzyskać dostęp do Internetu, muszą odwiedzić kawiarnie internetowe, w których mogą być monitorowane. Dostęp do Internetu nie jest również możliwy za pośrednictwem telefonów komórkowych w kraju.

CPJ cytuje raport Kolaboracji nad Międzynarodową Polityką ICT dla Afryki Wschodniej i Południowej, zauważając, że autorytarny reżim w Erytrei jest tak „brutalny lub dowodzący”, że dalsze zakłócenia w Internecie tego kraju są prawie niepotrzebne.

 • Mimo to Erytrea podjęła pewne działania, aby ograniczyć dostęp do perspektyw, które mogą przedstawiać rząd w złym świetle. Prawo prasowe z 1996 r. Stanowi, że media muszą promować „cele krajowe”, podczas gdy wszystkie niezależne media zostały zakazane w 2001 r.
 • Rząd zablokował dostęp do mediów społecznościowych w dniu 15 maja 2019 r. Miało to zapobiec organizacji protestu przed Dniem Niepodległości kraju, 26 maja 2019 r..

Powrót do tabeli Inne ważne kraje

5 Etiopia

Sieci VPN są legalne w Etiopii.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Ogłoszenie środków masowego przekazu i wolności informacji z 2008 r. Potwierdza wolność wypowiedzi i prasy. Osłabia to jednak, nakładając surowe grzywny za zniesławienie.
 • Sprawia również, że proces rejestracji i licencjonowania mediów jest niepotrzebnie skomplikowany.
 • Organizacje takie jak CPJ napisały wcześniej do premiera Etiopii Abiya Ahmeda z prośbą o ponowne rozpatrzenie ustawy o środkach masowego przekazu.
 • Proklamacja w sprawie zwalczania terroryzmu z 2009 r. Została przedłużona przez ustawę o przestępstwach przeciwko oszustwom telekomunikacyjnym z 2012 r., Aby miała zastosowanie do łączności elektronicznej.
 • Przepisy te kryminalizują wszelką komunikację lub oświadczenia w Internecie, które są postrzegane jako zachęcające do terroryzmu. Ustawa o przestępstwach przeciwko oszustwom telekomunikacyjnym zakazuje również usług VoIP, takich jak Skype, i zobowiązuje użytkowników do rejestrowania swoich urządzeń w rządzie.
 • Proklamacja za przestępstwa komputerowe z 2016 r. Kryminalizuje działania online, takie jak udostępnianie treści, które „pobudzają strach, przemoc, chaos lub konflikty między ludźmi”.
 • Prawo o przestępczości komputerowej karze dzielenie się „treściami zapalnymi” nawet do trzech lat więzienia. Znacząco ogranicza wolność słowa, ponieważ można go wykorzystać do uciszenia krytyków rządowych.

Proklamacja przestępczości komputerowej Etiopii pozwala rządowi monitorować i przechwytywać komunikację cyfrową. Narzuciło także dostawcom usług internetowych i innym dostawcom usług telekomunikacyjnych obowiązek przechowywania danych użytkowników przez co najmniej rok.

 • Ustawa o mowie nienawiści i dezinformacji, opracowana w kwietniu 2019 r., Kryminalizuje „mowę nienawiści” i „fałszywe wiadomości”, karając odpowiednio do pięciu lat i trzech lat.
 • Szerokie sformułowanie ustawodawstwa dotyczy konsekwencji dla wolności słowa, ponieważ może być stosowane do karania osób krytycznych wobec rządu, a także niezależnych mediów.
 • W przeszłości Etiopia często dokonywała wyłączeń internetowych i blokad mediów społecznościowych. Jednak odkąd premier Abiy Ahmed doszedł do władzy, kraj doświadczył większej wolności prasy i internetu.
 • W kwietniu 2018 r. CPJ po raz pierwszy od 14 lat nie zarejestrował dziennikarzy za kratkami, a ponad 260 stron internetowych zostało odblokowanych. Poprzedni zakaz mediów w Etiopii został zniesiony, co oznacza, że ​​dziennikarze mogą wrócić z wygnania.
 • Podczas gdy premier Abiy Ahmed zapewnił Etiopii większą swobodę, represyjne prawa wprowadzone przez poprzednie rządy pozostają w mocy.

Powrót do tabeli Inne ważne kraje

6 Indonezja

Protestujący trzyma znak wzywający do położenia kresu dyskryminacji osób LGBT w ramach marszu kobiet w 2019 r.

Yogyakarta, Indonezja. 8 marca 2019 r. Protestujący trzyma znak wzywający do położenia kresu dyskryminacji osób LGBT w ramach Marszu Kobiet w 2019 r. Źródło: Billy Hanggara

Sieci VPN są legalne w Indonezji.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Prawo stanowe z 2011 r. Dotyczące wywiadu kryminalizuje świadomie lub niedbale ujawniając poufne informacje dotyczące działań wywiadowczych w tym kraju. Osoby uznane za winne mogą trafić do więzienia na okres do 10 lat.

Indonezyjskie prawo wywiadowcze zezwala również władzom na „zapobieganie i / lub zwalczanie” wszelkich działań lub osób, które są szkodliwe dla „interesów narodowych lub bezpieczeństwa narodowego”. Jest to nadużywanie przez władze, ponieważ jego szerokie sformułowanie legalizuje użycie przemocy wobec skazani.

 • Zmiany w ustawie o transakcjach elektronicznych z 2016 r. Pozwalają agencjom rządowym blokować treści postrzegane jako „negatywne” i / lub zagrażające porządkowi publicznemu. Prawo karze mowę nienawiści, zniesławienie i podżeganie do przemocy w sieci do 4 lat więzienia i grzywnę w wysokości 750 milionów IDR (54 000 $).
 • W wyniku tego ogólnego sformułowania można go stosować do karania użytkowników za oznaczanie kogoś w postu na Facebooku, z którym rząd się nie zgadza.
 • Poprawki ETL w Indonezji z 2016 r. Zwiększyły również ograniczenia dotyczące treści, nie oferując żadnej przejrzystości ani możliwości odwołania się przez strony internetowe.
 • Zmiany w ustawie o zwalczaniu przestępczych aktów terrorystycznych z 2003 r. Prawo to daje władzom prawo do przechwytywania komunikacji internetowej i mobilnej wysyłanej przez lub do każdego podejrzanego o udział w akcie terrorystycznym.

Organizacje takie jak Human Rights Watch zidentyfikowały, w jaki sposób szeroką definicję „terroryzmu” w ustawie o terroryzmie w Indonedii można nadużywać do nieuczciwego badania krytyków rządowych, obrońców środowiska lub grup religijnych.

 • W 2017 r. W Indonezji utworzono krajową agencję ds. Cyberprzestrzeni i szyfrowania, której zadaniem jest cenzurowanie Internetu poprzez monitorowanie i filtrowanie treści.
 • Ministerstwo Komunikacji i Informacji (MCI) wydało „Cyber ​​Drone 9” w styczniu 2018 r., A.I. system zaprojektowany do automatycznego filtrowania i blokowania zabronionych treści.
 • Blokowanie jest zależne od oprogramowania każdego dostawcy usług internetowych, co oznacza, że ​​dostawcy usług internetowych mogą dowolnie dodawać dodatkowe witryny do czarnych list. To dodatkowo ogranicza wolność informacji w Indonezji.
 • Indonezja często blokuje treści LGBTQ, strony internetowe i wszelkie treści uważane za obraźliwe dla islamu. Tumblr i inne serwisy społecznościowe napotkały bloki treści, z kontem na Instagramie usuniętym w lutym 2019 r. Za obrazowanie zmagań gejów-muzułmanów.
 • Reddit, YouTube i Vimeo są całkowicie zablokowane w Indonezji, a niektóre sieci VPN również zostały zablokowane.
 • 28 października 2019 r. Ministerstwo Komunikacji i Informacji Indonezji ogłosiło, że ograniczy teraz media społecznościowe podczas „sytuacji kryzysowych zagrażających społeczeństwu”. Dzieje się tak pomimo przyznania się ministra Johnny'ego G. Plate'a do łamania praw człowieka.

Powrót do tabeli Inne ważne kraje

7 Kazachstan

Sieci VPN są obecnie nadal legalne w Kazachstanie, pomimo częstych zakłóceń Internetu.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Poprawki do kodeksu karnego z 2014 r. Zwiększyły kary za zniesławienie w Kazachstanie. Wprowadzili także surowsze kary za rozpowszechnianie fałszywych wiadomości i obrażanie urzędników publicznych.
 • W wyniku tych poprawek czterej dziennikarze zostali przesłuchani przez władze Kazachstanu, ponieważ pracowali dla Forbes.kz, witryny postrzeganej przez władze jako rozpowszechniającej dezinformację.

Prawo rozszerzyło również definicję „podżegania do niezgody społecznej”, która jest kryminalizowana w Kazachstanie i potępia wszelkie wezwania do zmiany lub obalenia porządku konstytucyjnego. W rezultacie grupy praw człowieka, działacze i niezależne organizacje medialne mogą zostać ukarane za swoje zachowania online.

 • Zakaz materiałów w związku z demokratycznym wyborem Kazachstanu w 2018 r. Powoduje, że publikowanie lub udostępnianie treści, w tym prywatnych wiadomości, związanych z demokratycznym wyborem Kazachstanu (DVK), który został sklasyfikowany jako grupa terrorystyczna w Kazachstanie w 2018 r., Jest nielegalne.
 • Dekret z 2018 r. W sprawie blokowania Internetu zalegalizował blokowanie witryn w Kazachstanie, mimo że władze robią to od lat. Dekret zezwala władzom na blokowanie stron internetowych w „sytuacjach awaryjnych”. Ta szeroka terminologia może być stosowana do blokowania dowolnej strony internetowej niezgodnej z opinią rządu.
 • Władze Kazachstanu często zamykają internet i blokują strony w czasie niepokojów politycznych.
 • Facebook, Instagram, Telegram, YouTube i niezależne strony medialne zostały zablokowane w Kazachstanie podczas protestów opozycyjnych w maju 2019 r.
 • W czerwcu 2019 r. Prezydentem został Kassym-Jomart Tokayev. Podczas tych wyborów niektóre usługi VPN zostały zablokowane w Kazachstanie. Dlatego uzasadnione jest podejrzenie przyszłego blokowania VPN w Kazachstanie lub całkowitego zakazu.

Powrót do tabeli Inne ważne kraje

8 Malezja

Sieci VPN są legalne w Malezji.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Ustawa o przestępstwach komputerowych z 1997 r. Kryminalizuje hakowanie lub „niewłaściwe użytkowanie” komputerów w Malezji. Daje także władzom prawo do uzyskiwania i przeszukiwania urządzeń każdego podejrzanego o popełnienie któregokolwiek z tych przestępstw.
 • Ustawa o komunikacji i multimediach z 1998 r. Zakazuje rozpowszechniania lub tworzenia treści online, które są postrzegane jako obraźliwe, grożące, obsceniczne, fałszywe, nieprzyzwoite lub zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego w Malezji.
 • Ustawa o komunikacji i multimediach w Malezji zezwala także organom na przechwytywanie komunikacji, jeśli uważa się, że dotyczą przestępstwa, takiego jak niewłaściwe korzystanie z usług (wymienione powyżej) lub oszustwo.
 • Ustawa o przestępstwach bezpieczeństwa z 2012 r. (Środki specjalne) przyznaje władzom w Malezji szerokie możliwości przechwytywania komunikacji online i mobilnej. Kryminalizuje zachowania, które są sprzeczne z państwem lub podżegają do działań „terrorystycznych”.
 • Prawo to pozwala również funkcjonariuszom policji przechwytywać korespondencję, jeśli uważa się, że dotyczą one działalności przestępczej.
 • Poprawki do ustawy o działaniach z 2015 r. Zezwalają władzom na blokowanie wszystkich treści elektronicznych uznanych za podżegające do buntu przeciwko państwu. Maksymalny czas więzienia dla winnych buntu w Malezji wynosi obecnie od trzech lat do siedmiu.

W 2018 r. Kaznodzieja Wan Ji Wan Hussin został skazany na 12 miesięcy więzienia za zamieszczanie rzekomo „kuszących” komentarzy na temat sułtana Selangora na Facebooku w 2012 r..

 • Malezja Ustawa o działaniach zbrojnych jest problematyczna, ponieważ może zostać wykorzystana do ukarania wszelkiej antyrządowej retoryki i ważnej krytyki rządowej. Jednak zastąpienie ustawy zostało niedawno omówione przez rząd, co może zwiększyć wolność słowa w Malezji.

Powrót do tabeli Inne ważne kraje

9 Birma

VPN są legalne w Myanmarze.

Chociaż sieci VPN są legalne w Myanmarze, kraj ma słabą historię praw cyfrowych, co zachęca do autocenzury poprzez zbyt szerokie przepisy prawa i surowe ściganie.

W Myanmarze nie ma również przepisów o ochronie danych.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Ustawa o transakcjach elektronicznych z 2004 r. Kryminalizuje zachowania online uważane za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, pokoju publicznego, gospodarki, kultury lub solidarności narodowej. Szerokie sformułowanie przepisów oznacza, że ​​można go stosować do karania użytkowników za udostępnianie treści, których nie akceptuje rząd.
 • Prawo telekomunikacyjne z 2013 r. Penalizuje zniesławienie i celowo rozpowszechnia dezinformację.

  Między 2013 r. A grudniem 2017 r. Ponad 100 spraw zostało wniesionych do organów zgodnie z prawem telekomunikacyjnym.

 • Zdecydowana większość oskarżonych zajmowała się dziennikarstwem lub aktywizmem. Jedna osoba została wysłana do więzienia za transmisję na żywo wideo swojego syna w satyrycznej sztuce, która skrytykowała wojsko.
 • Ustawa o mediach z 2014 r. Karze dziennikarzy uznanych za winnych przesadnych konfliktów politycznych, rasowych lub religijnych w Myanmarze.

Powrót do tabeli Inne ważne kraje

10 Arabia Saudyjska

Sieci VPN są legalne w Arabii Saudyjskiej, pomimo surowych przepisów dotyczących cenzury w tym kraju.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Ustawa o zwalczaniu cyberprzestępczości z 2007 r. Zakazuje wysyłania lub produkcji materiałów, które „szkodzą porządkowi publicznemu, wartościom religijnym, moralności publicznej [lub] świętości życia prywatnego”. Ci, którzy to robią, mogą zostać ukarani grzywną do 3 milionów SAR (800,00 USD ) lub skazany na więzienie na okres do pięciu lat.
 • Ustawa antyterrorystyczna z 2017 r. Zabrania jednostkom wykorzystywania „statusu społecznego lub wpływu mediów do promowania terroryzmu” w stosunku do osób, które mogą otrzymać karę pozbawienia wolności do 15 lat.
 • Prawo to również kryminalizuje opisywanie króla lub księcia koronnego w sposób zawstydzający religię lub sprawiedliwość. Osoby uznane za winne mogą zostać skazane na pięć do dziesięciu lat więzienia.
 • W 2017 r. Rząd wezwał obywateli Arabii Saudyjskiej do zgłaszania innych osób za publikowanie treści podważających stan. Kazano im to zrobić za pośrednictwem aplikacji Kolonna Amn („Wszyscy jesteśmy bezpieczeństwem”).
 • Po legalizacji usług VOIP władze w Arabii Saudyjskiej ogłosiły w 2017 r., Że zaczną monitorować i cenzurować wszystkie połączenia.

Nadzór jest prowadzony na masową skalę w Arabii Saudyjskiej, a rząd twierdzi, że jest to konieczność ochrony „bezpieczeństwa narodowego”.

 • Najbardziej narażeni na monitorowanie w Arabii Saudyjskiej są działacze polityczni, społeczni i religijni.
 • Inne zablokowane witryny w Arabii Saudyjskiej obejmują witryny uznane przez rząd za „niemoralne”, które w dużej mierze są ukierunkowane na pornografię, witryny hazardowe oraz te, które promują szyicką ideologię lub udostępniają treści LGBTQ.
 • Niesławny przypadek dziennikarza Jamala Kashoggi pokazuje, jak daleko władze w Arabii Saudyjskiej są skłonne uciszyć głosy opozycji. Jego morderstwo przypomina wszystkim obywatelom Arabii Saudyjskiej o tym, co może się stać z tymi, którzy wypowiadają się przeciwko polityce kraju.

Powrót do tabeli Inne ważne kraje

11 Sudan

Sudański protest przeciwko rządzącej Tymczasowej Radzie Wojskowej (TMC) podczas całkowitego zaciemnienia internetu.

Chartum, Sudan. 30 czerwca 2019 r. Sudański protest przeciwko rządzącej Tymczasowej Radzie Wojskowej (TMC) podczas całkowitego zaciemnienia internetu. Źródło: Mohamed Khidir / Xinhua / Alamy Live News

Sieci VPN są legalne w Sudanie.

Dostęp do Internetu w Sudanie jest ograniczony ze względu na wysoką cenę danych i słabą gospodarkę kraju.

W 2018 r. Poinformowano, że dostęp do Internetu w Sudanie kosztuje prawie połowę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia użytkowników. Te wysokie ceny stanowią przeszkodę w dostępie do Internetu dla osób mieszkających w Sudanie.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Ustawa o zwalczaniu przestępstw informatycznych z 2007 r. (I.T. Crime Act) zakazuje witryn, które krytykują rząd lub zamieszczają treści oszczercze lub obraźliwe dla „moralności publicznej”.
 • To prawo ogranicza wolność słowa, ponieważ pozwala rządowi Sudanu cenzurować wszystko, co jest sprzeczne z linią partii.
 • Ustawa o bezpieczeństwie narodowym z 2010 r. Daje Narodowej Służbie Wywiadowczej i Bezpieczeństwa (NISS) możliwość aresztowania i cenzury dziennikarzy krytykujących rząd. Daje także immunitet Nissana przed ściganiem, co oznacza, że ​​może uniknąć przemocy podczas dokonywania aresztowań.

Amnesty International informowała wcześniej o tym, jak NISS stosowali tortury, przetrzymywanie i zastraszanie więźniów.

 • Ustawa o zwalczaniu cyberprzestępczości z 2018 r. Kryminalizuje rozpowszechnianie „fałszywych wiadomości” i krytykuje obcokrajowców, karając tych, którzy mają do dwóch lat więzienia.
 • Nowelizacja ustawy o prasie i publikacjach z 2018 r. (Zwana także ustawą o mediach) wymaga, aby wszyscy dziennikarze zarejestrowali się w Radzie Dziennikarstwa. Rozszerzają również przepisy dotyczące prasy, aby wpływać na media cyfrowe. Oznacza to, że redaktorzy naczelni ponoszą odpowiedzialność za wszystkie treści zamieszczane na ich stronie.
 • W lipcu 2019 r. W Sudanie nastąpiło zamknięcie Internetu, co znacznie zmniejszyło zdolność użytkowników w tym kraju do komunikacji. Wyłączenie Internetu zostało spowodowane przez rządzącą radę Sudanu jako metodę tłumienia protestów demokracji.

Powrót do tabeli Inne ważne kraje

12Syria

Sieci VPN są legalne w Syrii.

Jednak w 2011 r. Władze w Syrii korzystały z głębokiej inspekcji pakietów (DPI) do blokowania protokołów VPN OpenVPN, L2TP i IPsec.

To sprawiło, że VPN są zależne od tych protokołów i nie są już skuteczne dla użytkowników w tym kraju.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Prawo prasowe z 2001 r. Zabrania publikowania lub udostępniania fałszywych wiadomości lub wiadomości zagrażających „jedności narodowej” Syrii lub nastrojom narodowym. Tej szerokiej terminologii można użyć do ukarania dziennikarzy, działaczy politycznych lub grup opozycyjnych za zwykłe publikowanie swoich poglądów w Internecie.
 • Syryjska ustawa medialna, przyjęta w 2011 r., Kryminalizuje publikowanie treści zagrażających „jedności narodowej i bezpieczeństwu narodowemu”, podżegających do „przestępstw z nienawiści” lub dotyczących wojska tego kraju. Można go zatem wykorzystać do ukarania dziennikarzy lub tych, którzy wypowiadają się przeciwko reżimowi.
 • Zmiany w ustawie o zwalczaniu cyberprzestępczości z 2012 r., Znane również jako Law Nine, ustanowiły wyspecjalizowane sądy w sprawach dotyczących niewłaściwego wykorzystania komunikacji i technologii.

  Poprawka z 2018 r. Opiera się na pierwotnej ustawie o zwalczaniu cyberprzestępczości, która może karać „każdego, kto podżega lub promuje przestępczość za pośrednictwem sieci komputerowych” więzieniem do trzech lat i maksymalną grzywną w wysokości 600 USD.

 • Zagrażanie stabilności publicznej lub państwowej zostało również uznane za przestępstwo przez ustawę o przeciwdziałaniu cyberprzestępczości.
 • To prawo może być stosowane do karania każdego, kto krytykuje rząd Syrii w Internecie, od dziennikarzy po blogerów, i został skazany za naruszenie praw i wolności cyfrowych.
 • Zamykanie Internetu jest powszechne w Syrii, a duża liczba stron pozostaje zablokowana, w tym stron opozycyjnych partii politycznych, organizacji praw człowieka.

Powrót do tabeli Inne ważne kraje

13 Tajlandia

Tajski król Maha Vajiralongkorn, królowa Suthida, księżniczki i książę są widziani na balkonie Wielkiego Pałacu, gdy witają publiczność.

Bangkok, Tajlandia. 6 maja 2019 r. Tajski król Maha Vajiralongkorn, królowa Suthida, Princeses i Prince są widziani na balkonie Wielkiego Pałacu, gdy witają publiczność.

Sieci VPN są legalne w Tajlandii, ale często były blokowane przez rząd.

Tajlandia nie jest przyjacielem wolności w Internecie, a cenzura internetowa przeprowadzana jest masowo. Co gorsza, władze nie zapewniają przejrzystości, na których stronach internetowych są blokowane i dlaczego.

Platformy takie jak Facebook i Google często otrzymują prośby o usunięcie treści przez rząd Tajlandii. Działacze na rzecz demokracji, działacze i opozycyjni członkowie partii politycznych również stają w obliczu ciągłych prześladowań za dzielenie się swoimi opiniami online.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • 2007 & Zmiany w ustawie o przestępstwach komputerowych z 2017 r. (Zwanej także ustawą o cyberprzestępczości) dają władzom prawo do blokowania i usuwania treści internetowych oraz umożliwiają wyszukiwanie danych użytkownika bez gwarancji.
 • Prawo to ogranicza także wolność słowa w Tajlandii, zachęcając do cenzury materiałów, które obrażają „moralność publiczną”.
 • Tajska lèse-majesté to szczególna część tajlandzkiego kodeksu karnego, która kryminalizuje zniesławienie monarchii. Lèse majesté jest coraz bardziej egzekwowana w Tajlandii od czasu udanego wojskowego zamachu stanu w 2014 r. W rezultacie wielu zostało skazanych na więzienie.
 • 18-letni więzienie został skazany 61-letniego mężczyznę pod lèse majesté za zamieszczanie filmów na Facebooku, które władze uznały za obrazę monarchii.

 • 8 października 2019 r. Minister Gospodarki Cyfrowej ogłosił, że sklepy lub kawiarnie w Tajlandii, które oferują usługi WiFi, muszą przechowywać dziennik ruchu internetowego przez 90 dni. Ma to na celu umożliwienie urzędnikom dostępu do informacji na podstawie art. 26 ustawy o przestępstwach komputerowych.

Powrót do tabeli Inne ważne kraje

14Uganda

Sieci VPN są legalne w Ugandzie.

Podczas gdy sieci VPN są technicznie legalne w Ugandzie, rząd poprosił dostawców usług internetowych o ich zablokowanie, ponieważ często są one wykorzystywane do omijania krajowego podatku od mediów społecznościowych.

Ugandyjscy dostawcy usług internetowych muszą również blokować witryny niezarejestrowane przez UCC (Uganda Communications Commission).

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Ustawa antyterrorystyczna z 2002 r. Zabrania publikowania i rozpowszechniania treści, które mogą wspierać „terroryzm”.
 • Szeroka terminologia tego prawa pozostawia możliwość nadużycia, ponieważ „terroryzm” może być interpretowany jako oznaczający wszystko, co jest sprzeczne z rządem. Ci, którzy łamią prawo, podlegają karze śmierci.
 • Ustawa o rozporządzeniach dotyczących komunikacji z 2010 r. Pozwala władzom Ugandy szpiegować osobistą komunikację ludności cywilnej, a także podejrzanych o terroryzm.
 • Ustawa o nadużyciach komputerowych z 2011 r. Kryminalizuje „obraźliwą komunikację”, a także korzystanie z urządzeń elektronicznych w celu „zakłócania spokoju, ciszy lub prawa do prywatności innej osoby”. Można to wykorzystać do ukierunkowania krytyki rządowej i nakładania kar grzywny lub czas więzienia do jednego roku.

Podatek od mediów społecznościowych 2018 wszedł w życie w lipcu 2018 r. I wprowadził podatek w wysokości 200 szylingów ugandyjskich dziennie (5 centów) za korzystanie z mediów społecznościowych. Podatek dotyczy ponad 60 serwisów społecznościowych, w tym Twittera i Facebooka.

 • Rząd twierdzi, że powodem podatku od mediów społecznościowych jest zebranie pieniędzy na usługi publiczne. Jednak list wysłany przez prezydenta Museveni do ministerstwa finansów w marcu ubiegłego roku wezwał do wprowadzenia podatku jako sposobu na powstrzymanie internetowych „plotek”.
 • Wzrasta cenzura w Ugandzie, a władze wykorzystują każdą okazję do ukarania przeciwników politycznych lub krytyki rządowej.
 • Przykładem narastających represji w Ugandzie jest niedawny proces sądowy przeciwko opozycjoniście, Bobi Wine. Bobi Wine został wniesiony do sądu 6 sierpnia 2019 r. Pod zarzutem „irytującego” prezydenta Museveni. To pokazuje, jak można uchylać prawa w celu ukarania przeciwników politycznych i krytyków w Ugandzie.

Powrót do tabeli Inne ważne kraje

15 Uzbekistan

VPN są legalne w Uzbekistanie.

Niemniej jednak kraj ten ma jeszcze wiele do zrobienia w zakresie ochrony praw cyfrowych.

Skype, WhatsApp i Viber często spotykają się z blokowaniem w Uzbekistanie, chociaż dostęp został przywrócony w maju 2018 r..

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Uzbekistanowy kodeks karny, zmieniony w 2016 r., Zakazuje udostępniania treści, które podżegają do nienawiści lub są uważane za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Niejasne sformułowania Kodeksu karnego oznaczają, że władze mogą go wykorzystać do ograniczenia wolności słowa i przeprowadzenia arbitralnych aresztowań.
 • Nowelizacja Kodeksu karnego z 2016 r. Przedłużyła karę pozbawienia wolności z pięciu do ośmiu lat w przypadku osób uznanych za winne publikowania treści zagrażających bezpieczeństwu narodowemu.
 • Uztelecom, państwowy dostawca usług telekomunikacyjnych i internetowych w Uzbekistanie, ma monopol na rynku. Ułatwia to rządowi zamknięcie Internetu lub przeprowadzenie cenzury.

Uztelecom i wszyscy inni dostawcy usług internetowych są zobowiązani do instalowania urządzeń monitorujących w sieci w celu uzyskania licencji. Pozwala to rządowi na przeprowadzenie masowej inwigilacji.

 • Uzbekistan wprowadził państwową wyszukiwarkę, która automatycznie filtruje i ukrywa treści, których władze nie chcą widzieć.
 • Rząd zablokował strony internetowe organizacji praw człowieka, takich jak Amnesty International i Human Rights Watch. Oznacza to, że dostęp do nich można uzyskać tylko za pomocą narzędzi takich jak VPN.

Powrót do tabeli Inne ważne kraje

16 Wenezuela

Młodzież w Wenezueli demonstruje przeciwko cenzurze w mediach i prześladowaniom dziennikarzy.

Caracas, Wenezuela. 9 czerwca 2017 r. Młodzież w Wenezueli demonstruje przeciwko cenzurze w mediach i prześladowaniom dziennikarzy. Źródło: EFE News Agency / Miguel Gutierrez / Alamy Live News

Sieci VPN są obecnie legalne w Wenezueli.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Zmiany w ustawie Resorte-ME z 2010 r. (Prawo odpowiedzialności medialnej) kryminalizują wysyłanie wiadomości online, które promują niepokój, zakłócają porządek publiczny, lekceważą lub promują łamanie prawa.
 • Zgodnie z tym prawem strony internetowe mogą zostać surowo ukarane za brak ograniczenia lub usunięcia zabronionych treści, a osoby publikujące treści postrzegane jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego mogą zostać wysłane do więzienia.
 • Prawo bezpieczeństwa narodowego Wenezueli jest niejasno sformułowane i zakazuje zachowania, które „obejmuje bezpieczeństwo i obronę narodu”. Prawo to dotyczy zarówno treści internetowych, jak i wiadomości, a osoby uznane za winne mogą zostać skazane na więzienie.
 • Prawo przeciw nienawiści z 2017 r. Dotyczące tolerancji i pokojowego współżycia zakazuje promowania „nienawiści lub nietolerancji” przez media i pozwala organom usuwać licencje z przestępców i blokować ich strony internetowe. Osoby uznane za winne podżegania do nienawiści mogą zostać skazane na 10 do 20 lat więzienia.
 • Niejasne sformułowanie wenezuelskiej ustawy anty-nienawiści pozostawia ją do niewłaściwego użycia przez władze, które mogą wykorzystać ją do potępienia internetowych zachowań dziennikarzy, aktywistów i krytyków rządowych.

W styczniu 2018 r. Władze zatrzymały trzech nastolatków na podstawie ustawy anty-nienawiści za wzywanie do protestów rządowych za pośrednictwem sieci społecznościowych i wiadomości.

 • W 2019 r. Opracowano ustawę o cyberprzestrzeni, która zapewnia władzom kontrolę nad cyberprzestrzenią i ustanawia organ do zarządzania internetem w tym kraju. Prawo umożliwiłoby władzom podjęcie „działań zapobiegawczych” w celu „przeciwdziałania nienawiści”, które mogłyby zalegalizować stosowanie przemocy przez władze. Wymaga także od dostawców usług cenzurowania treści, których władze nie uznają.
 • Wielu aktywistów w Wenezueli wyraziło obawy dotyczące zakresu inwigilacji i potencjalnego włamania przez rząd.
 • W 2018 r. Wenezuelski ISP CANTV zablokował Tor w kraju, który był wykorzystywany przez wielu obywateli jako sposób na obejście cenzury. Oznacza to, że VPN to popularny sposób na obejście blokowania witryn w tym kraju.

Powrót do tabeli Inne ważne kraje

17 Wietnam

Policja stoi na ulicy przed flagą Wietnamu.

Ho Chi Minh, Wietnam. Listopad 2018. Policja stoi na ulicy przed flagą Wietnamu. Źródło: StreetVJ

Sieci VPN są legalne w Wietnamie.

Chociaż sieci VPN są legalne w Wietnamie, władze tego kraju czasami ograniczają dostęp do Internetu lub sieci telefonicznych w czasie niepokoju.

Serwisy społecznościowe i sieci, takie jak Facebook i LinkedIn, były również okresowo blokowane w Wietnamie.

Powiązane przepisy & ćwiczy:

 • Dekret z 2013 r. W sprawie zarządzania, świadczenia, korzystania z usług internetowych i treści internetowych w Internecie a.k.a Ustawa o Internecie zabrania udostępniania wiadomości, dzieł literackich oraz komentarzy politycznych lub społecznych w Internecie.

Prawo internetowe było również powodem do niepokoju wśród organizacji takich jak Grupa Praw Człowieka i Reporterzy Bez Granic. Obie grupy stwierdziły, że prawo można stosować wybiórczo, aby atakować osoby, które wypowiadają się przeciwko rządowi.

 • 2015 r & Poprawki z 2018 r. Dotyczące zakazu wywrotowego zakazu i propagandy antypaństwowej w Wietnamie Kodeks karny jest w związku z tym wykorzystywany przez władze w Wietnamie do ścigania działaczy internetowych i wysyłania ich do więzienia.
 • Ustawa o cyberbezpieczeństwie z 2019 r. Ma implikacje blokowe dla wolności słowa w Wietnamie, ponieważ zabrania krytykowania państwa w Internecie.
 • Ustawa o cyberbezpieczeństwie zmusza zagraniczne i krajowe firmy internetowe do przechowywania danych użytkowników w Wietnamie i przekazywania ich w razie potrzeby władzom. Witryny muszą również cenzurować treści uznane przez rząd za „toksyczne”.

Powrót do tabeli Inne ważne kraje

Wszystkie kraje w tym przewodniku są znaczące ze względu na ograniczenia w korzystaniu z VPN i innych swobód cyfrowych. Jeśli twój kraj nie jest wymieniony, VPN można tam legalnie wykorzystywać.

Jeśli szukasz więcej informacji na temat sieci VPN i ich zastosowań, możesz zapoznać się z naszymi innymi zasobami w naszym centrum poradników.

Jeśli szukasz niezawodnej sieci VPN, możesz przeczytać nasze rekomendacje na 2019 rok tutaj.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me