Žijeme vo svete, v ktorom vlády a inzerenti chcú nahliadnuť do najintímnejších detailov vášho života, od vašich zdravotných starostí po vaše financie a všetko medzi tým. Horšie je, že na tento účel chcú získať pomoc od vášho poskytovateľa internetových služieb (ISP).

V posledných mesiacoch americký Kongres hlasoval o zrušení pravidiel, podľa ktorých poskytovatelia internetových služieb požadujú získanie súhlasu používateľov pred zhromažďovaním svojich údajov alebo ich zdieľaním s tretími stranami. Vláda Spojeného kráľovstva tiež presadzuje rozsiahly dohľad prostredníctvom zákona o vyšetrovacích silách, ktorý sa volá Snoopersova charta. Legislatíva vyžaduje, aby poskytovatelia internetových služieb okrem iného uchovávali ročnú históriu prehľadávania pre každého používateľa a v prípade potreby ju odovzdali vládnym agentúram..

Aké je to zlé? veľmi.

Ako vaša brána do pripojeného sveta získa váš poskytovateľ internetových služieb prístup k všetkým vašim internetovým prenosom vrátane navštívených webových stránok a služieb, ktoré používate. Ak tieto služby nie sú šifrované, váš poskytovateľ internetových služieb bude môcť zobraziť aj obsah vašej prevádzky. Aj keď sú šifrované, pri protokolovaní vašej prevádzky sa generuje veľa metaúdajov, kúskov informácií, ktoré je možné prepojiť a vytvoriť digitálnu stopu vašich kontaktov, návykov, zdravotných podmienok, politických názorov, sexuálnej orientácie atď..

Zhoršujúcou sa situáciou je skutočnosť, že veľa „nie tak inteligentných“ zariadení sa dostáva do domov. Tieto pripojené moduly gadget sú často preplnené bezpečnostnými chybami a nesprávnym kódovaním, čím vystavujú citlivé informácie poskytovateľom internetových služieb alebo každému, kto by mohol počúvať pri vašom pripojení..

Váš poskytovateľ internetových služieb už má záujem o zhromažďovanie vašich údajov a aby som bol spravodlivý, existuje pravdepodobná pravdepodobnosť, že tak bude robiť celý čas. Poskytovatelia internetových služieb používajú údaje spotrebiteľov na zobrazovanie cielených reklám alebo na ich predaj inzerentom tretích strán. Nové opatrenia im to umožnia iba bez strachu z prekročenia právnych prekážok v budúcnosti a ich brania na zodpovednosť.

Keďže poskytovatelia internetových služieb zhromažďujú viac vašich osobných údajov, nielenže sú schopní zarobiť veľa peňazí, ale čoraz viac im hrozí aj kybernetický útok..

Keďže sa však poskytovatelia internetových služieb stanú strediskami toľko citlivých informácií, upozornia na to ďalšie strany, najmä finančne motivovaných hackerov a aktérov národných štátov. Kybernetické útoky proti poskytovateľom internetových služieb môžu dať vaše údaje do rúk niektorých z najviac nepriateľských aktérov na internete.

Posledným príkladom je únik 14 miliónov údajov spoločnosti Verizon, vrátane mena, čísla mobilného telefónu a PIN účtu. V minulosti bol britský poskytovateľ internetových služieb TalkTalk terčom rozsiahleho narušenia údajov, ktoré odhalilo osobné informácie viac ako 157 000 používateľov. Spoločnosť neskôr dostala pokutu 400 000 GBP za to, že nedokázala chrániť informácie o zákazníkoch.

Všetko sa však nestratí. Našťastie sa ľudia nedávajú tak veľkému zhromažďovaniu údajov tak ľahko. Britská skupina pre ľudské práva Liberty nedávno získala povolenie od High Court na legálne napadnutie zákona o vyšetrovacích silách. V amerických skupinách zameraných na digitálne práva, ako je Nadácia elektronických hraníc (EFF) a Americká únia občianskych slobôd (ACLU), viedli rozsiahle kampane s cieľom zabrániť zrušeniu pravidiel ochrany osobných údajov..

Zákon však bol nakoniec ratifikovaný v oboch komorách Kongresu a podpísaný prezidentom. A je tu šanca, že Charta Snoopersovcov bude vidieť jej úplnú implementáciu a ďalšie štáty by mohli nasledovať príklad.

Napriek určitému boju zo strany skupín pre digitálne práva by spotrebitelia mali podniknúť vlastné kroky na ochranu svojho súkromia.

To však neznamená, že budete rezignovaní, aby ste sa vzdali masívneho dohľadu. Existuje niekoľko opatrení, ktoré môžete podniknúť na ochranu svojho súkromia pred útokmi poskytovateľov internetových služieb a zabránením tomu, aby sa vaše osobné údaje dostali do nesprávnych rúk..

  1. HTTPS: Pokúste sa obmedziť svoju návštevnosť na webové stránky, ktorých adresa začína na HTTPS. Tieto webové stránky šifrujú ich prenos. Váš poskytovateľ internetových služieb bude stále schopný zistiť, ktoré webové stránky navštevujete, čo je dosť na to, aby ste z vás mohli odvodiť veľa informácií. Nevie však, na ktorých stránkach na týchto webových stránkach prejdete, a neuvidí obsah, ktorý na tieto webové stránky uverejníte, napríklad osobné údaje, ktoré vyplníte. Napríklad prechod Wikipédie na HTTPS umožnil používateľom voľne prezerať web bez strachu z vládneho dohľadu.
  2. VPN: Virtuálne privátne siete sú jedným z najlepších nástrojov na obchádzanie snoopingu ISP. Ak používate sieť VPN, všetka vaša internetová prevádzka je šifrovaná a tunelovaná prostredníctvom serverov VPN. Všetci vaši poskytovatelia internetových služieb môžu vidieť veľa šifrovaných údajov. Nebude vedieť, ktoré webové stránky navštevujete. Informácie o sieťach VPN je však potrebné poznať tak, že budú môcť zhromažďovať tie isté informácie, ktoré skrývate od svojho poskytovateľa internetových služieb, takže pred registráciou by ste sa mali pozrieť do pozadia a dôveryhodnosti služby. Služba ako Top10VPN (úplné zverejnenie: áno, to sme my)
  3. Tor: Onionový smerovač (Tor) je sieť dobrovoľných počítačov nazývaných uzly, ktoré sú spojené za účelom vytvorenia anonymnej siete. Keď používate prehliadač Tor, celá vaša komunikácia je zašifrovaná a odklonená cez niekoľko uzlov Tor predtým, ako dosiahne svoj cieľ. Tor je najbezpečnejšia z týchto troch možností, ale výrazne spomaľuje vaše pripojenie k internetu a existuje veľa stránok, ktoré blokujú prístup z uzlov Tor, pretože sú často spojené s nezákonnými činnosťami.

Keď sa posúvame smerom k dobe, v ktorej všetko a všetko produkuje údaje, súkromie sa stalo komoditou, ktorú by ste si mali vážiť a chrániť. Za prioritu považujte vzdelávanie o hrozbách pre vaše súkromie a ochranu vašich informácií pred každým, kto sa ich snaží získať bez vášho oznámenia alebo súhlasu..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me