Dňa 29. Decembra 2019 bol zatknutý 29-ročný postgraduálny študent z čínskej provincie Jianshu za predaj služby VPN, ktorá umožnila miestnym obyvateľom prístup na globálny internet..

Vďaka smerovaniu prenosu okolo takzvaného „veľkého firewallu“ v Číne umožňuje sieť VPN používateľom pripojenie na cudzie blokované webové stránky ako Facebook, Twitter a Google..

Čína prevádzkuje značnú cenzúru, ktorá je schopná blokovať väčšinu sietí VPN - čo znamená, aby sieť VPN fungovala v Číne konzistentne, je niečo, čo dokáže veľmi málo poskytovateľov sietí VPN dosiahnuť..

Muž, známy pod pseudonymom Gao, tvrdil, že jeho zákazníci nelegálne nepoužívali softvér VPN.

Aj keď nebol odsúdený, Gao sa priznal k trestnému činu a pravdepodobne bude čeliť časom uväznenia a peňažným pokutám, keďže od roku 2016 získal viac ako 11 miliónov juanov (~ 1,6 milióna dolárov)..

Nie je to prvýkrát, čo Čína zadržala svojich občanov pred distribúciou softvéru VPN.

Existuje niekoľko správ o takýchto zatknutiach iba od roku 2019: v máji bol muž menom Huang uväznený za predaj prístupu k krátkej videoprezentácii s funkciami „cez stenu“. Bol obvinený z trestného činu „poskytnutia vniknutia a nezákonného riadenia programov a nástrojov počítačového informačného systému“.

Dňa 23. decembra polícia zatkla iného muža menom Li za jeho účasť v nelicencovanej komerčnej spoločnosti VPN. Spoločnosť Li vykonávala najmä zákaznícku podporu a marketing, ale napriek tomu bola trestne zodpovedná za nezákonné fungovanie spoločnosti.

Majiteľ spoločnosti, ktorý sa volá Gong, bol zatknutý začiatkom decembra, Li sa mu však na určitý čas podarilo vyhnúť orgánom. Nakoniec ho chytili „podozrivo“ na železničnej stanici v Dongguane.

Do roku 2015 Čínska komunistická strana (ČKS) zatkla viac ako 150 000 ľudí za „zločiny na internete“ - kategóriu, ktorá obsahuje omnoho viac, ako len snahu obísť cenzúru - ale zákrok proti VPN ešte nezačal..

Až v roku 2017 prevládali zatýkania za distribúciu VPN po tom, čo ČKS vyhlásila zákaz všetkých komerčných sietí VPN, ktoré nedostali povolenie od vlády..

Ministerstvo priemyslu a informačných technológií vydalo vyhlásenie v januári 2017, v ktorom oznámilo svoj zámer vyčistiť a regulovať trh služieb prístupu na internet..

Vo vyhlásení sa rezort vlády sťažoval na „nepokojný rozvoj“ v oblasti informačných technológií a cloud computingu.

List sa v prvom rade zameriaval na zvýšenie efektívnosti siete a na uzavretie priestoru pre „nezákonné činnosti“.

Osobitne sa rieši cezhraničné používanie a siete VPN sa označujú ako nesprávne používanie cezhraničných sietí, ktoré sa majú používať výlučne na účely, na ktoré sú licencované..

Rozsah zásahu Číny sa od tej doby stupňuje - spoločnosť Apple odstránila všetky aplikácie VPN zo svojho obchodu s aplikáciami v Číne a väčšina služieb VPN bez špeciálnej technológie zmätenia (rovnako ako mnohé z protokolov zmätenia) bola úspešne zablokovaná..

V decembri 2017 bolo zatknutie muža za predaj VPN v južnej Číne značne medzinárodne pokryté.

Wu Xiangyang prevádzkoval od roku 2013 do júna 2017 službu VPN z južnej Číny a v tom čase zarobil nelegálne zisky okolo 500 000 juanov (~ 70 000 dolárov)..

Wu bola uložená pokuta 500 000 juanov - celková hodnota jeho „nelegálnych“ príjmov - a odsúdený na päť a pol roka väzenia..

Pri ziskoch Gao výrazne vyšších ako Wu je pravdepodobné, že bude čeliť obrovským pokutám a potenciálne ešte dlhšiemu obdobiu väzenia..

Prevádzkovateľovi VPN sa v roku 2017 venuje najmenej jeden prípad väzenia: Deng Jiewei bol v septembri 2017 odsúdený na 9 mesiacov väzenia za prevádzkovanie dvoch služieb VPN od októbra 2015..

V októbri 2018 bol ďalší muž odsúdený na tri roky odňatia slobody a pokutovaný 10 000 juanov.

Všetky tieto odsúdenia sa uskutočnili podľa toho istého zákona, ktorý zakazuje „zabezpečovanie neoprávneného zasahovania a nezákonného riadenia programov a nástrojov počítačového informačného systému“.

ČKS sa vo všeobecnosti zamerala skôr na tých, ktorí distribuujú VPN, ako na tých, ktorí ich používajú, ale v januári 2019 bol mužovi za prístup k zahraničným blokovaným webovým stránkam udelená pokuta vo výške 145 dolárov..

Zhu Yunfeng bol prichytený pri prístupe na webové stránky ako Google a Twitter pomocou aplikácie Lantern, VPN.

Spoločnosť Yunfeng bola obvinená podľa zákona o verejnej bezpečnosti z roku 1997, ktorý bol z veľkej časti zaniknutý až do jej predĺženia v roku 2017. Aj keď nemal pred časom vo väzení alebo významnú pokutu, prípad Zhu naznačuje rastúce zameranie na používateľov a prevádzkovateľov sietí VPN v Číne..

Vládne schválené siete VPN sú v Číne legálne, ale nefungujú tak spoľahlivo ako iné siete VPN a výrazne zvyšujú riziko vládneho dohľadu - čo je často dôvod, prečo používatelia najprv navštevujú sieť VPN..

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me