Keď sa Juan Guaido jednostranne vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely - krok podporovaný USA -, reakciou vlády prezidenta Madura bolo prepnúť internetový vypínač. V snahe odpojiť tých, ktorí nesúhlasia s vládnou vládou, Maduro zablokoval internetové služby a aplikácie vrátane služieb Google, Instagram, Twitter, Wikipedia a YouTube. Tento krok vychádza priamo z knihy represívnych režimov 21. storočia a sleduje podobné prerušenia a prerušenia internetu v Číne, Konžskej demokratickej republike (KDR), Sudáne a Zimbabwe..

Čiastočné odstavenie internetu od spoločnosti Maduro však bolo menej o cenzúre všeobecnej populácie Venezuely a o tlmení hlasu jej kritikov. „Prerušenia internetu vo Venezuele v posledných týždňoch sa zamerali na politickú opozíciu s chirurgickou presnosťou,“ hovorí Alp Toker, výkonný riaditeľ skupiny občianskej spoločnosti NetBlocks, ktorá mapuje slobodu internetu v reálnom čase..

Top10VPN povedal, že „technické údaje ukazujú, že venezuelské siete sú obmedzené počas protestov a kritických prejavov, aby sa vrátili iba vtedy, keď úradujúce predsedníctvo používa Twitter na privítanie prívržencov k vlastným zhromaždeniam.“ Toto je v rozpore s výpadkami, ktoré sledovala spoločnosť NetBlocks v KDR a Zimbabwe počas toho istého obdobia a ktoré, ako nám povedal Toker, sa snažili skôr umlčať širokú verejnosť. „Zdá sa, že opatrenia [vo Venezuele] spočívajú v stohovaní balíčkov s cieľom posunúť verejnú mienku a zároveň vyvolávať dojem vonkajšieho podnikania ako obvykle,“ uzatvára..

História venezuelskej internetovej cenzúry

Nič z toho by nemalo byť veľkým prekvapením. Koniec koncov, v roku 2014 po svojom volebnom víťazstve ako nástupca Huga Cháveza, Maduro najprv v snahe umlčať protest odmietol prístup k Twitteru ak aplikácii na komunikáciu s názvom Zello. Potom, v roku 2017, venezuelská vláda vydala niečo, čo sa nazýva prezidentský dekrét č. 2489, ktorý jej dal právomoci zabrániť „destabilizačným kampaniam a deformáciám“ pomocou „informačných technológií a kybernetického priestoru“. V rámci mesiaca, Facebook, Instagram, Periscope, Twitter a YouTube boli zablokované štátnym poskytovateľom internetových služieb CANTV.

V januári 2018 Maduro sprísnil svoje zovretie na internete, keď CANTV začal blokovať prístup na Wikipedia po tom, ako bol Juan Guaido uvedený ako 51. prezident Venezuely..

V júni 2018 potom spoločnosť CANTV úspešne zablokovala prístup k sieti Tor, ktorá sa používala na zabezpečenie anonymity používateľov internetu. Aplikácia Access Now, ktorá bojuje za ľudské práva v digitálnom veku, naznačovala, že „zvýšené využívanie Tor na prístup k blokovanému obsahu“ bolo s najväčšou pravdepodobnosťou spúšťou tohto kroku..

Najnovšie pokusy o prevzatie kontroly nad internetom prostredníctvom vyhlásenia venezuelskej zvrchovanosti v kybernetickom priestore viedli k návrhu zákona nazvaného Ústavný zákon o kybernetickom priestore Venezuelskej bolívarskej republiky, v ktorom by sa vytvorila nová autorita sponzorovaná Maduro. strážiť online svet. V skutočnosti je to prevrat v kybernetickom priestore.

"Tento návrh zákona, ktorý má dať madurskému režimu úplnú kontrolu nad venezuelským internetom, je zneužitím moci a porušením všetkých venezuelských práv," uviedol pre Top10VPN Dr. Andy Yen, generálny riaditeľ a spoluzakladateľ ProtonVPN a ProtonMail. švajčiarska spoločnosť, venezuelská jurisdikcia sa nevzťahuje na ProtonVPN.

Prezident Maduro

Vypnutie internetu od Madura bolo o umlčaní hlasu jeho kritikov
Fotokredit: Hugoshi https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Hlasy ľudí

Kým iliberálne režimy na celom svete robia všetko, čo je v ich silách, aby potlačili slobodu prejavu, ale tí, ktorých práva sú šliapané, naďalej hľadajú spôsoby, ako ich hlasy vypočuť. Skupina WhatsApp s názvom Servicio De Informacion Publica distribuuje zvukové noviny s nízkym rozlíšením od venezuelských novinárov, ktoré sa distribuujú napríklad aj cez Facebook a Twitter. Spoločnosť Google vyskúšala vo Venezuele aplikáciu s názvom Intra a na konci minulého roka ju globálne vydala. Aplikácia sa pripojí smartphone priamo k serverom doménových mien Google, aby sa obišla cenzúra. Ľudia samozrejme používajú VPN, aby bloky obišli.

Aplikácia Access Now uvádza, že miestni aktivisti navrhujú najúčinnejšie VPN vo Venezuele v súčasnosti Psiphon, Lantern a TunnelBear. Andy Yen radí, že podľa svojho najlepšieho vedomia služba ProtonVPN stále funguje. Dr. Yen však varuje, že „žiadna sieť VPN nemôže zabrániť vypnutiu internetu“ a dospieva k záveru, že „internet bol vždy miestom šírenia nápadov a vyjadrovania názorov, a mal by tak zostať.“

Dokonca ani v scenároch s ešte obmedzenejším pripojením - a Venezuela sa rýchlo uberá týmto smerom - nie je nevyhnutne stratená pre určeného kybernetického občana. „Hneď za hranicami bude pripojenie CDMA, 3G a 4G,“ povedal Ian Thornton-Trump, vedúci oddelenia kybernetickej bezpečnosti spoločnosti AmTrust International v oblasti EMEA, ktorý pokračoval „ak si môžete vyzdvihnúť signál, že ste späť online.“ Thornton- Trump uzavrel našu konverzáciu tým, že trval na tom, že „pravda leží na pleciach internetu a prístup na internet je ťažké získať úplne pod kontrolou.“ Tam, kde je signál, inými slovami, pravdepodobne existuje spôsob, ako sa dostať online..

Ľudia používajúci telefóny

Venezuelčania sa obrátia na VPN a WhatsApp, aby získali prístup k informáciám

Cenzúra ako poškodenie

John Gilmore, spoluzakladateľ Nadácie Electronic Frontier Foundation, bol v časopise Time citovaný v roku 1993 ako výrok „internet interpretuje cenzúru ako poškodenie a cesty okolo nej“. Spýtali sme sa Kevina Currana, profesora kybernetickej bezpečnosti na Ulster University, či toto vyhlásenie zostáva výstižný dnes.

„Internet je decentralizovanou globálnou sieťou sietí, existuje však jeden centralizovaný základný aspekt, ktorým sú koreňové servery DNS (Domain Name Service),“ poznamenáva Prof. Curran..

Aby útok na túto časť základnej infraštruktúry na internete fungoval, útočníci by museli útočiť súčasne na všetky servery DNS umiestnené na celom svete a akýkoľvek útok by sa musel udržiavať až do vyrovnávacej pamäte všetkých serverov DNS a globálnych domén najvyššej úrovne. (GTLD) „vyčerpané“, čo môže trvať niekoľko dní až týždňov.

„Dosiahnutie vypnutia internetu by si preto vyžadovalo globálne distribuovaný útok so širokopásmovou šírenou šírkou pásma na sdcale, ktorý sa nikdy nevidel a so všetkou pravdepodobnosťou jednoducho nemožný,“ uzatvára Prof. Curran. "Aspoň teraz."

Techno-morálne celé toto nechutné chápanie spočíva v tom, že zatiaľ čo vlády môžu, môžu a môžu občanom online život sťažiť, nemôžu a nemôžu dokázať zabrániť tým, ktorí sú odhodlaní počuť a ​​byť vypočutí. Ani štáty s najvyspelejšími reštriktívnymi technológiami, ako je Čína, neboli schopné úplne potlačiť slobodu prejavu. A ak by nečestní národ zvážil stiahnutie celého internetu, aby umlčal nesúhlas alebo dokonca ako čin kybernetického vojska, je pravda, že v tomto úsilí nebude o nič úspešnejší.. 

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me