Žijeme ve světě, kde vlády a inzerenti chtějí nahlédnout do nejintimnějších detailů vašeho života, od vašich zdravotních starostí po vaše finance a vše mezi tím. Horší je, že chtějí získat pomoc od vašeho poskytovatele internetových služeb (ISP), aby tak učinili.

V posledních měsících americký Kongres hlasoval o zrušení pravidel, která vyžadovala, aby poskytovatelé internetových služeb získali souhlas uživatelů před shromážděním svých dat nebo jejich sdílením s třetími stranami. Vláda Spojeného království rovněž prosazuje masivní dohled prostřednictvím zákona o vyšetřovacích silách nazvaného Snoopersova charta. Právní předpisy vyžadují, aby poskytovatelé internetových služeb mimo jiné uchovávali roční přehled historie prohlížení pro každého uživatele a v případě potřeby ji předávali vládním agenturám.

Jak je to špatné? Velmi.

Jako brána do připojeného světa získá váš poskytovatel internetových služeb veškerý internetový provoz, včetně navštívených webů a služeb, které používáte. Pokud tyto služby nejsou šifrovány, váš poskytovatel služeb Internetu bude moci také zobrazit obsah vašeho provozu. I když jsou šifrována, protokolování provozu generuje mnoho metadat, bitů informací, které lze propojit a vytvořit digitální stopu vašich kontaktů, návyků, zdravotních podmínek, politických přesvědčení, sexuální orientace atd..

Situaci zhoršuje skutečnost, že mnoho „ne-tak inteligentních“ zařízení se dostává do domovů. Tyto připojené gadgety jsou často propleteny bezpečnostními chybami a chybným kódováním, které vystavují citlivé informace poskytovatelům internetových služeb - nebo komukoli jinému, kdo by mohl poslouchat vaše připojení.

Váš poskytovatel internetových služeb již má zájem o shromažďování vašich údajů a abych byl spravedlivý, je pravděpodobné, že existuje pravděpodobnost, že tak bude dělat celou dobu. Poskytovatelé internetových služeb používají údaje o spotřebitelích k zobrazování cílených reklam nebo k jejich prodeji inzerentům třetích stran. Nová opatření je umožní, aby tak učinily, aniž by se obávaly překročení právních překážek v budoucnu a jejich zodpovědnosti.

Protože poskytovatelé internetových služeb shromažďují více vašich osobních údajů, nejen že vydělají spoustu peněz, ale také jsou stále více ohroženi kybernetickým útokem..

Jelikož se však poskytovatelé internetových služeb stávají středisky tolik citlivých informací, upozorní na ně další strany, zejména finančně motivované hackery a aktéry národních států. Kybernetické útoky proti poskytovatelům internetových služeb mohou dát vaše data do rukou některých z nejvíce nepřátelských herců na internetu.

Nejnovějším příkladem je únik 14 milionů dat zákazníků Verizonu, včetně jména, čísla mobilního telefonu a PIN účtu. Dříve byl britský ISP TalkTalk terčem masivního narušení dat, který odhalil osobní informace více než 157 000 uživatelů. Společnosti byla později uložena pokuta 400 000 GBP za to, že nedokázala chránit informace o zákaznících.

Všechno však není ztraceno. Naštěstí se lidé tak snadno nedávají hromadnému sběru dat. Britská skupina pro lidská práva Liberty nedávno získala povolení od Vrchního soudu legálně napadnout zákon o vyšetřovacích mocnostech. V amerických skupinách pro digitální práva, jako je Electronic Frontier Foundation (EFF) a American Civil Liberties Union (ACLU), vedly rozsáhlé kampaně, aby zabránily zrušení pravidel ochrany soukromí.

Tato legislativa však byla nakonec ratifikována v obou komorách Kongresu a podepsána prezidentem. A je tu šance, že Charta Snoopersů uvidí její plné provedení a další státy by mohly následovat vedení.

I přes určitý boj ze strany skupin digitálních práv by spotřebitelé měli podniknout vlastní kroky k ochraně svého soukromí.

To však neznamená, že budete rezignováni, abyste se vzdali masivního dohledu. Existuje několik opatření, která můžete podniknout na ochranu vašeho soukromí před snoopingem ISP a zabránit tomu, aby vaše osobní informace padly do nesprávných rukou.

  1. HTTPS: Zkuste omezit provoz na weby, jejichž adresa začíná HTTPS. Tyto webové stránky šifrují jejich provoz. Váš poskytovatel internetových služeb bude stále schopen zjistit, které webové stránky navštěvujete, což je dost, aby z vás bylo možné odvodit spoustu informací. Nevědí však, na kterých stránkách na těchto webech procházíte, a neuvidí obsah, který na tyto weby zveřejníte, například osobní údaje, které vyplníte. Například přechod Wikipedie na HTTPS umožnil uživatelům volně procházet web bez obav z vládního dohledu.
  2. VPN: Virtuální privátní sítě jsou jedním z nejlepších nástrojů, jak zabránit snoopingu ISP. Pokud používáte VPN, veškerý váš internetový provoz je šifrován a tunelován prostřednictvím serverů VPN. Vše, co vidí váš ISP, je banda šifrovaných dat. Nebude vědět, které webové stránky navštěvujete. O VPN je však třeba vědět, že budou moci shromažďovat stejné informace, které skrýváte od svého poskytovatele internetových služeb, takže před registrací byste se měli podívat do pozadí a důvěryhodnosti služby. Služba jako Top10VPN (úplné zveřejnění: ano, to jsme my)
  3. Tor: Onionový směrovač (Tor) je síť dobrovolnických počítačů, nazývaných uzly, které jsou propojeny za účelem vytvoření anonymní sítě. Když používáte prohlížeč Tor, celý váš provoz je šifrován a odkloněn přes několik uzlů Tor, než dosáhne svého cíle. Tor je nejbezpečnější ze tří možností, ale výrazně zpomaluje vaše připojení k internetu a existuje mnoho webů, které blokují přístup z uzlů Tor, protože je často spojován s nedovolenými činnostmi.

Jak se přibližujeme k éře, kde všechno a všechno produkuje data, soukromí se stalo komoditou, kterou byste měli pečovat a chránit. Prioritou je poučit se o hrozbách pro vaše soukromí a chránit vaše informace před kýmkoli, kdo se je snaží získat bez vašeho upozornění nebo souhlasu.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me