Dne 29. prosince 2019 byl zatčen 29letý postgraduální student z čínské provincie Jianshu za prodej služby VPN, která umožnila místním obyvatelům přístup na globální internet.

Směrováním provozu kolem takzvaného „velkého firewallu“ v Číně umožňuje VPN uživatelům připojení k cizím blokovaným webům, jako je Facebook, Twitter a Google..

Čína provozuje významnou cenzurní infrastrukturu, která je schopna blokovat většinu VPN - což znamená, že VPN bude v Číně důsledně fungovat, je něco, čeho je velmi málo poskytovatelů VPN schopno dosáhnout.

Muž, známý pod pseudonymem Gao, tvrdil, že jeho zákazníci nelegálně nepoužívali software VPN.

Přestože nebyl odsouzen, přiznal se Gao k trestnému činu a pravděpodobně bude čelit vězení i peněžitým pokutám, protože od roku 2016 vydělal více než 11 milionů juanů (~ 1,6 milionu USD).

Není to poprvé, co Čína zatkla své občany kvůli distribuci softwaru VPN.

Jen o takových zatčeních existuje několik zpráv od roku 2019: v květnu byl muž jménem Huang uvězněn za to, že prodal přístup k aplikaci pro krátké video s funkcemi „přes zeď“. Byl obviněn z trestného činu „poskytování narušení a nezákonného řízení programů a nástrojů počítačového informačního systému“.

Dne 23. prosince policie zatkla jiného muže jménem Li za jeho účast v nelicencované komerční společnosti VPN. Li provedl hlavně zákaznickou podporu a marketing, ale přesto byl trestně odpovědný za nezákonné fungování společnosti.

Majitel této společnosti, jménem Gong, byl zatčen dříve v prosinci, ale Li se mu po určitou dobu podařilo úřadům vyhnout. Nakonec ho na nádraží v Dongguanu chytili „podezřelě“.

Do roku 2015 Čínská komunistická strana (ČKS) zatkla více než 150 000 lidí za „internetové zločiny“ - kategorii, která zahrnuje mnohem více než pokus o obcházení cenzury - ale zákrok proti VPN ještě nezačal..

Až v roce 2017 začaly převládat zatýkání za distribuci VPN poté, co ČKS oznámila zákaz všech komerčních VPN, které nedostaly povolení od vlády.

Ministerstvo průmyslu a informačních technologií vydalo v lednu 2017 prohlášení, v němž oznámilo svůj záměr vyčistit a regulovat trh služeb přístupu k internetu.

Ve svém prohlášení si ministerstvo stěžovalo na „nepříznivý vývoj“ odvětví informačních technologií a cloud computingu.

Dopis se zaměřoval především na zlepšení účinnosti sítě a uzavření oblasti „nezákonných činností“.

Přeshraniční použití je konkrétně určeno a sítě VPN jsou pojmenovány jako nesprávné použití přeshraničních sítí, které mají být použity výhradně pro účely, pro které jsou licencovány..

Rozsah zásahu Číny se od té doby stupňuje - Apple odstranil všechny aplikace VPN ze svého obchodu s aplikacemi v Číně a většina služeb VPN bez speciální technologie zmatení (stejně jako mnoho z protokolů zmatení) byla úspěšně zablokována..

V prosinci 2017 bylo zatčení muže za prodej VPN v jižní Číně značně mezinárodní.

Wu Xiangyang provozoval v jižní Číně od roku 2013 do června 2017 službu VPN z jihu Číny a během této doby vydělával nelegální zisky kolem 500 000 juanů (~ 70 000 $)..

Wu byl pokutován 500 000 juanů - celková hodnota jeho „nelegálních“ výdělků - a byl odsouzen na pět a půl roku vězení.

Se ziskem Gao výrazně větším než Wu je pravděpodobné, že bude čelit velkým pokutám a potenciálně ještě delší dobu vězení.

V roce 2017 je operátorovi VPN věnován alespoň jeden další případ vězení: Deng Jiewei byl v září 2017 odsouzen za devět měsíců vězení za provozování dvou služeb VPN od října 2015.

V říjnu 2018 byl další muž odsouzen k tříletému trestu odnětí svobody a pokutován 10 000 juanů.

Všechna tato přesvědčení se odehrávají podle stejného zákona, který zakazuje „poskytování narušení a nezákonného řízení programů a nástrojů počítačového informačního systému“.

ČKS se obecně zaměřila spíše na ty, které distribuují VPN, než na ty, které je používají, ale v lednu 2019 byl muži udělena pokuta ve výši 145 USD za přístup k cizím blokovaným webům.

Zhu Yunfeng byl přistižen při přístupu k webům, jako jsou Google a Twitter, pomocí aplikace Lantern, VPN.

Yunfeng byl obviněn podle zákona o veřejné bezpečnosti z roku 1997, který byl z velké části zaniklý, dokud nebyl prodloužen v roce 2017. Přestože nebyl vystaven vězení nebo významné pokutě, Zhuův případ naznačuje rostoucí zaměření na uživatele i operátory VPN v Číně..

Vláda schválené VPN jsou v Číně legální, ale nefungují tak spolehlivě jako jiné VPN a výrazně zvyšují riziko vládního dohledu - což je často důvod, proč uživatelé nejprve navštěvují VPN.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me