Když se Juan Guaido jednostranně prohlásil za prozatímního prezidenta Venezuely - krok podporovaný USA -, reakce vlády prezidenta Madura měla přepnout vypínač internetu. Ve snaze odpojit ty, kteří se staví proti vládní vládě, Maduro zablokoval internetové služby a aplikace včetně Google, Instagram, Twitter, Wikipedia a YouTube. Tento krok vychází přímo z knihy represivního režimu 21. století a následuje podobné výpadky a narušení internetu v Číně, Demokratické republice Kongo (DRC), Súdánu a Zimbabwe..

Částečné odstavení internetu od Madura však bylo méně o cenzuře obecné populace Venezuely ao utlumení hlasu jeho kritiků. "Narušení internetu ve Venezuele v posledních týdnech se zaměřilo na politickou opozici s chirurgickou přesností," říká Alp Toker, výkonný ředitel skupiny občanské společnosti NetBlocks, která mapuje svobodu internetu v reálném čase..

Řekl Top10VPN, že „technické údaje ukazují, že Venezuelské sítě jsou během protestů a kritických projevů omezeny, a to až po návratu, když úřadující předsednictví používá Twitter k přivolání příznivců k vlastním shromážděním.“ a Zimbabwe ve stejném období a které, jak nám řekl Toker, se snažily spíše umlčet širokou veřejnost. „Zdá se, že opatření [ve Venezuele] spočívají v překládání balíčku, aby posunula veřejné mínění a navenek navenek vyvolávala dojem obvyklého podnikání,“ uzavírá..

Historie venezuelské internetové cenzury

Nic z toho by nemělo být velkým překvapením. Koneckonců, v roce 2014 po volební vítězství jako nástupce Huga Cháveze, Maduro nejprve zablokoval přístup k Twitteru a komunikační aplikaci Zello, aby se pokusil umlčet protest. Poté, v roce 2017, venezuelská vláda vydala něco, co se nazývá prezidentský dekret 2489, který jí dal pravomoc zabránit „destabilizačním kampaním a zkreslení“ pomocí „informačních technologií a kyberprostoru“. V rámci měsíce, Facebook, Instagram, Periscope, Twitter a YouTube byly blokovány státním poskytovatelem internetových služeb CANTV.

V lednu 2018 Maduro zpřísnil svou přilnavost na internetu, když CANTV začal blokovat přístup na Wikipedii poté, co byl Juan Guaido uveden jako 51. prezident Venezuely.

V červnu 2018 pak CANTV úspěšně zablokoval přístup k síti Tor, která byla použita k zajištění anonymity uživatelů internetu. Přístup nyní, který bojuje za lidská práva v digitálním věku, navrhl, že „zvýšené používání Tor pro přístup k blokovanému obsahu“ bylo s největší pravděpodobností spouštěčem tohoto kroku.

Poslední pokusy převzít kontrolu nad internetem prostřednictvím prohlášení venezuelské kybernetické suverenity, viděly zákon nazvaný Ústavní zákon o kyberprostoru Venezuelské bolívarské republiky, který by viděl vytvoření nové autority sponzorované Maduro hlídat online svět. Ve skutečnosti byl proveden převrat v kyberprostoru.

"Tento návrh zákona, který dává madridskému režimu úplnou kontrolu venezuelského internetu, je zneužitím moci a porušením všech venezuelských práv," řekl dr. Andy Yen, generální ředitel a spoluzakladatel ProtonVPN a ProtonMail Top10VPN. švýcarská společnost, venezuelská jurisdikce se nevztahuje na ProtonVPN.

Prezident Maduro

Vypnutí internetu Maduro bylo o umlčení hlasu jeho kritiků
Fotografický kredit: Hugoshi https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Hlasy lidí

I když iliberální režimy na celém světě dělají vše, co je v jejich silách, aby potlačily svobodu projevu, ti, jejichž práva jsou pošlapána, nadále hledají způsoby, jak slyšet jejich hlasy. Skupina WhatsApp s názvem Servicio De Informacion Publica distribuuje nízkofrekvenční zvukové bulletiny od venezuelských novinářů, které jsou distribuovány například prostřednictvím Facebooku a Twitteru. Google vyzkoušel aplikaci nazvanou Intra ve Venezuele a poté ji na konci loňského roku globálně vydal. Aplikace připojí smartphone přímo k serverům doménových jmen Google a obejde cenzuru. Lidé samozřejmě využívají VPN k obcházení bloků.

Aplikace Access Now uvádí, že místní aktivisté navrhují nejúčinnější VPN ve Venezuele v současné době Psiphon, Lantern a TunnelBear. Dr. Andy Yen radí, že podle svého nejlepšího vědomí služba ProtonVPN stále funguje. Dr. Yen však varuje, že „žádná VPN nemůže zabránit vypnutí internetu“ a dochází k závěru, že „internet byl vždy místem šíření nápadů a vyjadřování vlastního názoru, a měl by tak zůstat“.

Dokonce ani ve scénářích s ještě omezenějším připojením - a Venezuela se rychle ubírá tímto směrem - pro rozhodného kybernetického občana nemusí být vše ztraceno. "K dispozici bude připojení CDMA, 3G a 4G hned za hranicí," řekl Ian Thornton-Trump, vedoucí oddělení kybernetické bezpečnosti společnosti AmTrust International v EMEA, a pokračoval: "Pokud si můžete vyzvednout signál, že jste zpět online." Thornton- Trump uzavřel naši konverzaci tím, že trval na tom, že „pravda leží na ramenou internetu a přístup k internetu je těžké zvíře úplně ovládat.“ Tam, kde je signál, jinými slovy, pravděpodobně existuje způsob, jak se dostat online.

Lidé používající telefony

Venezuelanové se obracejí na VPN a WhatsApp pro přístup k informacím

Cenzura jako poškození

John Gilmore, spoluzakladatel Nadace Electronic Frontier Foundation, byl citován časopisem Time v roce 1993 jako „internet interpretuje cenzuru jako poškození a cesty kolem ní.“ Zeptali jsme se Kevina Currana, profesora kybernetické bezpečnosti na Ulsterské univerzitě, zda toto prohlášení zůstává výstižný i dnes.

"Internet je decentralizovaná globální síť sítí, ale existuje jeden centralizovaný hlavní aspekt, a to kořenové servery DNS (Domain Name Service)," poznamenává Prof. Curran..

Aby útok na tuto základní část infrastruktury na internetu fungoval, útočníci by museli zaútočit na všechny servery DNS umístěné po celém světě současně a jakýkoli útok by musel být udržován, dokud nebudou mezipaměti všech serverů DNS a globálních domén nejvyšší úrovně. (GTLD) „vyčerpaný“, což může trvat dny nebo i týdny.

"K dosažení vypnutí internetu by proto bylo zapotřebí globálně distribuovaného útoku s velkou šířkou pásma distribuovaného útoku na sdcale, který nikdy nebyl viděn a s největší pravděpodobností jednoduše nemožný," uzavírá Prof. Curran. "Prozatím."

Techno-morální podstatou celé této nechutné myšlenky je, že zatímco vlády mohou, mohou a budou pro občany ztěžovat online život, nemohou a nedokáží zabránit těm, kteří jsou odhodláni slyšet a být vyslechnuti. Ani státy s nejvyspělejšími restriktivními technologiemi, jako je Čína, nebyly schopny zcela potlačit svobodu projevu. A pokud by nečestný národ zvážil stažení celého internetu, aby umlčel nesouhlas nebo dokonce jako akt kybernetické války, je pravda, že v tomto úsilí nebude o nic úspěšnější.. 

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me