ExpressVPN ve NordVPN en popüler VPN'lerden ikisi ve sürekli olarak en iyi iki VPN'imiz olarak derecelendiriliyor. İkisi arasında çok az şey varsa, fark nedir? Ve hangi VPN daha iyi?

ExpressVPN ve BestVPN

ExpressVPN ve NordVPN'yi yıllardır kapsamlı bir şekilde test ettik - bu yüzden ikisini de iyi tanıyoruz.

Hangi VPN'nin en iyi olduğunu bilmek mi istiyorsunuz? ExpressVPN testimizde NordVPN'den 0.1 puan daha yüksek bir puan aldı.

Bu bir numaralı sıralamamızı vermek için yeterli olsa da, bu, ExpressVPN'in her kullanıcı için NordVPN'den kesinlikle daha iyi olduğu anlamına gelmez..

Her VPN'nin kendi avantajları ve benzersiz özellikleri vardır. Hangisinin sizin için en iyi seçim olduğunu bilmek ister misiniz? Aşağıdaki farkları inceledik.

hız & Güvenilirlik

ExpressVPN
NordVPN

İndir 85Mbps 91Mbps
Yükleme 91Mbps 86Mbps
Gecikme 8ms 5ms
Ortalama% düşüş % 11 % 5

ExpressVPN ve NordVPN’in yerel (İngiltere - İngiltere) bağlantısı üzerinden indirilmesi, yüklenmesi ve pinglenmesi

Hızlar söz konusu olduğunda, ExpressVPN erken bir liderlik ediyor. NordVPN'in daha iyi yerel hızlar elde edebileceğini tespit ettik, ancak uzaktaki sunuculara bağlanmak ExpressVPN'in gerçekten iyi performans gösteren NordVPN'i gösterdiğini tespit ettik.

Örneğin, İngiltere'den (bulunduğumuz yer) bağlanmak bize aşağıdaki hızları verdi:
ExpressVPN

  • Almanya: 79Mbps (İndirme) & 66Mbps (Yükleme)
  • AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ: 77Mbps (İndirme) & 40Mbps (Yükleme)
  • Singapur: 73Mbps (İndirme) & 22Mbps (Yükleme)
  • Avustralya: 59Mbps (İndirme) & 1Mbps (Yükleme)

NordVPN

  • Almanya: 78Mbps (İndirme) & 77Mbps (Yükleme)
  • AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ: 47Mbps (İndirme) & 66Mbps (Yükleme)
  • Singapur: 12Mbps (İndirme) & 6Mbps (Yükleme)
  • Avustralya: 22Mbps (İndirme) & 3Mbps (Yükleme)

Dünyanın dört bir yanındaki güvenilir hızlı bağlantıları, ExpressVPN'i sadece NordVPN değil, tüm rakiplerinden ayırıyor.

Sunucu Konumları

ExpressVPN
NordVPN

Toplam ülkeler 94 60
Şehir düzeyinde seçim yapan ülkeler 10 5
Toplam sunucu 3.000+ 5.600+

NordVPN ve ExpressVPN’in dünya çapında sunucu konumları

Hem NordVPN hem de ExpressVPN, çok sayıda ülkede etkileyici sayıda VPN sunucusuna sahiptir. ExpressVPN, daha fazla ülkede sunucu sunmanın yanı sıra, şehir düzeyinde daha spesifik seçenekler de sunuyor - çift NordVPN tarafından sunulan numara.

Öte yandan NordVPN, ExpressVPN’in 3.000 artı için 5.600'den fazla sunucuyla çok daha büyük bir sunucu ağına sahiptir..

Sunucu numaralarındaki fark büyük görünebilir, ancak bu kadarıyla bunu fark edemezsiniz. Belirli konumlara gelince, etki tamamen ihtiyaçlarınıza bağlı olacaktır. Belirli konumlara erişmeniz gerekiyorsa, bunlardan birine abone olmadan önce ExpressVPN ve NordVPN sunucu listelerine bakmanızı öneririz..

Yakın zamana kadar NordVPN, İngiltere'de Manchester'da ikinci bir sunucu konumu sundu, ancak performans sorunlarından dolayı onu kaldırdı. Yerine NordVPN ek Londra sunucuları ekledi.

Yayın Akışı & torrenting

ExpressVPN
NordVPN

Netflix Evet Evet
BBC iPlayer Evet Evet
Amazon Prime Videosu Evet Evet
Hulu Evet Evet
Akış sunucuları Hayır Hayır
torrenting & P2P Evet Evet
HBO Evet Evet

NordVPN ve ExpressVPN’nin akış sitelerine erişimi

ExpressVPN veya NordVPN Netflix'i izlemenize izin veriyor mu? İkisi de.

Çoğu cihazda akış için, NordVPN ve ExpressVPN, Netflix, BBC iPlayer, Hulu, HBO, Amazon Prime Video ve daha fazlası gibi akış sitelerine güvenilir erişimle paketin çok ilerisindedir.

Her ikisinde de özel yayın sunucuları yoktur, ancak ABD ve İngiltere sunucularının çoğu mükemmel çalıştığı için bunlara gerçekten ihtiyaç duymazlar. Doğru sunucuyu bulmakta sorun yaşarsanız, müşteri hizmetleri size yardımcı olmaya hazırdır.

Her ikisinin de bu alanda kendi küçük hataları var: ExpressVPN İngiltere'den iPlayer'a erişmek için uğraşırken, NordVPN yönlendirici düzeyinde kurulursa genellikle çok zayıf akış erişimine sahiptir..

ExpressVPN İngiltere'den iPlayer'a erişemiyor olsa da, İngiltere'nin tek yapması gereken VPN'yi kapatmak ya da iPlayer'ı VPN dışında bölmek ve iPlayer'a tam erişimi olacak.

Bununla birlikte, yönlendirici düzeyinde kurulu NordVPN ile akış gerçekleştirememek potansiyel olarak çok daha fazla bir rahatsızlıktır ve Apple TV gibi cihazlarla kullanma yeteneğinizi gerçekten sınırlar.

Çok özel bir uygulamadır, ancak VPN'nizi nasıl kullanmayı planlıyorsanız bir anlaşma kırıcıdır.

Sansürü Aşmak

Sağlayıcı
ExpressVPN
NordVPN
Çin'de Çalışır Evet Evet (ancak daha az sıklıkla)
Rusya'da Çalışır Evet Evet
İran'da Çalışır Evet Evet
Türkiye'de Çalışmalar Evet Evet
Gizleme araçları Evet Evet

ExpressVPN ve NordVPN’in sansürü atlama yeteneği

Bu VPN'lerin her ikisi de, Türkiye veya İran gibi agresif sansürü olan ülkelerde, ulusal güvenlik duvarlarını atlatmak için kendi yerleşik gizleme araçlarıyla iyi çalışıyor.

VPN sansüründeki en zorlu zorluk söz konusu olduğunda, Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı, ExpressVPN zirveye çıkıyor. Önemli çabalar sayesinde, Çinli sansürcüler tarafından tespit edilmekten kaçınmak için en iyi VPN olmaya devam ediyor.

NordVPN Çin'de de çalışıyor, ancak Çin’in VPN çöküşünden bu yana daha az tutarlı. Bazı kullanıcıların Çin'de NordVPN'e bağlanmakta sorun yaşadığını biliyoruz. Gizleme araçları da iOS üzerinden kullanılamaz, bu nedenle iPhone kullanıcıları korunmaya devam edebilir.

Şifreleme & Güvenlik

ExpressVPN
NordVPN

VPN protokolleri IKEv2 / IPSec, L2TP, OpenVPN, PPTP, SSTP IKEv2 / IPSec, OpenVPN
Şifreleme AES-256 AES-256
Öldürme anahtarı Evet Evet
Sızıntı koruması DNS, IPv6, WebRTC DNS, IPv6, WebRTC
Birinci taraf DNS Evet Evet
IPv6 tıkalı tıkalı

ExpressVPN ve NordVPN’in şifreleme ve güvenlik özellikleri

ExpressVPN, harika otomatik protokol seçim aracıyla en üstte ortaya çıkıyor. Özelliği etkinleştirdiğiniz sürece VPN en iyi güvenli protokolü seçer.

NordVPN son zamanlarda gelişti ve şifreleme protokolleri arasında geçiş yapmak için uygulamalarında kolay geçiş anahtarları sunuyor, ancak ExpressVPN hala daha fazla seçenek sunuyor.

Bunun dışında, her ikisi de mükemmel gelişmiş özelliklere sahip oldukları için iki VPN sağlayıcısı arasında yakın bir çağrı.

Örneğin ExpressVPN, hangi uygulamaların VPN'ye bağlanacağına ve hangilerinin eklenmediğine karar vermenize izin veren bölünmüş bir tünelleme seçeneği sunar.

Diğer yandan, NordVPN web trafiğinizi ekstra bir şifreleme katmanı (Çift VPN olarak adlandırır) sağlamak için iki farklı VPN sunucusu üzerinden yönlendirmenize izin verir.

Her ikisi de IPv6 bağlantılarını engeller ve sizi olası IP veya DNS sızıntılarından korur. NordVPN gelecekte IPv6 için destek sunacağını açıkladı, ancak protokol sonunda ana akışa ulaştığında ExpressVPN'in de aynı şeyi yapmasını bekliyoruz.

Günlük İlkesi & yargı

NordVPN ve ExpressVPN'in konumlarını gösteren harita haritası

ExpressVPN
NordVPN

Bağlantı günlükleri Evet Evet
Etkinlik günlükleri Hayır Hayır
yargı İngiliz Virgin Adaları Panama
Dış denetimler Temmuz 2019 Kasım 2018

ExpressVPN ve NordVPN’in günlüğe kaydetme politikaları ve yargı yetkileri

Her iki VPN de günlük politikalarını doğrulamak için dış denetimlere tabi tutuldu, Kasım 2018'de PwC tarafından NordVPN ve Temmuz 2019'da PwC tarafından ExpressVPN de.

Bu denetimler sektör için cesaret verici bir standart oluşturuyor, ancak yalnızca VPN sağlayıcılarının bu kayıt politikalarının gücünü değil, kayıt politikalarında söylediklerini yaptıklarını onaylıyor.

NordVPN’in günlük kaydı politikası aşağıdakileri içerir:

NordVPN'in kayıt politikasının ekran görüntüsü

ExpressVPN şunları iddia ediyor:

ExpressVPN'in kayıt politikasının ekran görüntüsü

Bu ifadelerin hiçbiri tam resmi kapsamıyor; her iki VPN de bazı verileri tutar, ancak bu verilerin türü ve kapsamı aynı değildir.

Tek bir kullanıcıdan gelen bağlantı sayısını sınırlamak için NordVPN, oturum süresi boyunca her bağlantının kullanıcı adını ve zaman damgasını depolar, ancak bu veriler bağlantıyı kestikten sonraki 15 dakika içinde silinir.

ExpressVPN, bağlantı tarihleri, sunucu konumu seçimi ve toplam veri miktarı gibi biraz daha fazla bilgi depolar ve şu anda bu verilerin ne kadar süreyle saklandığı net değildir. Bu nedenle, NordVPN'i kayıt tutmayan bir sağlayıcı olarak sınıflandırıyoruz fakat ExpressVPN'i bu prestijli unvanın biraz altına inmiş olarak gör.

Bununla birlikte, toplanan bilgilerin hiçbiri kişisel olarak tanımlanamaz ve her iki VPN sağlayıcısı da gizlilik dostu yargı bölgelerinde (ExpressVPN için İngiliz Virgin Adaları ve NordVPN için Panama) bulunur ve bu da herhangi bir kullanıcı bilgisi saklamalarını gerektirmez.

uygunluk & Kullanım kolaylığı

ExpressVPN
NordVPN

Masaüstü uygulamaları Windows, Mac, Linux Windows, Mac, Linux
Mobil uygulamalar iOS, Android iOS, Android
Diğer uygulamalar Android TV, Amazon Firestick Android TV, Amazon Firestick
Yönlendirici desteği Evet Evet
Önceden yapılandırılmış yönlendiriciler Evet Evet
Tarayıcı uzantıları Chrome, Firefox, Safari Chrome, Firefox

ExpressVPN ve NordVPN’in cihaz uyumluluğu

NordVPN ve ExpressVPN her ikisi de geniş cihaz uyumluluğu konusunda pazara öncülük ediyor. Her ikisinin de tüm büyük işletim sistemleri için uygulamaları var. İkisinin de yönlendirici desteği var.

ExpressVPN ve NordVPN'in her ikisinin de tarayıcı uzantıları var, ancak çok farklı yaklaşımlar kullanıyorlar.

ExpressVPN’in uzantısı gerçekten bir denetleyicidir ve çalışması için masaüstü uygulamasına ihtiyacınız olacaktır - bu yüzden düşündüğünüz kadar hafif değildir. VPN'yi tarayıcı pencerenizden kontrol edebilmenizi seviyoruz, ancak bu geleneksel bir uzantı değil.

NordVPN tarafından sunulan alternatif bağımsız olarak çalışır, ancak aslında bir VPN değil, bir proxy'dir ve size tam koruma sağlamaz.

NordVPN, sunucularının interaktif bir harita görselleştirmesiyle kolay, kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Bu güzel bir hile, ExpressVPN’in daha çıplak kemik yaklaşımına mutlaka fazla bir şey katmıyor ancak kesinlikle hiçbir şey çıkarmıyor.

NordVPN'in kullanıcı arayüzünün ekran görüntüsü

NordVPN PC uygulaması

Gelişmiş seçenekler söz konusu olduğunda, iki VPN sağlayıcısı farklı yaklaşımlar benimser. ExpressVPN ayarlarını ayrı bir seçenekler penceresine yerleştirirken NordVPN bir sekme ve geçiş tasarımı kullanır.

PC için ExpressVPN uygulamasının ekran görüntüsü

ExpressVPN PC uygulaması ve seçenekler menüsü

ExpressVPN’in uygulamalarının hepsinde büyük bir açma / kapama düğmesi ve ana pencerelerinde çok az şey bulunur. Temel arayüz de cihazlar arasında hemen hemen aynıdır, oysa NordVPN daha belirgin bir şekilde değişir.

Bu, örneğin, NordVPN sekmelerinin test iPhone'umuzda hareketsiz hissettiği, ancak Android telefonumuzda olmadığı anlamına gelir.

Android ve iPhone NordVPN uygulamaları yan yana

NordVPN Android (solda) ve iOS (sağda) uygulamaları yan yana

Ne olursa olsun, her iki VPN sağlayıcısının uygulamaları tüm cihazlarda oldukça sezgiseldir - farklı yaklaşımlar alsalar bile.

Müşteri desteği

ExpressVPN
NordVPN

Canlı sohbet 24/7 24/7
E-posta desteği Evet Evet
Telefon desteği Hayır Hayır
Çevrimiçi bilgi tabanı Evet Evet
Kurulum kılavuzları Evet Evet
Video malzemesi Evet Evet

ExpressVPN ve NordVPN’in müşteri destek seçenekleri

Bu da bizi her iki sağlayıcıda da başarılı olan müşteri desteğine götürüyor.

ExpressVPN ve NordVPN'in her ikisi de kapsamlı çevrimiçi kılavuzlara sahiptir, bu da çok çeşitli cihazlarda neden bu kadar kolay olduklarının bir parçasıdır. Her iki sağlayıcıdan da çok yardımcı olan e-posta ve 7/24 canlı sohbet de var.

Bu sağlayıcılar, mevcut müşteri hizmet materyalleri açısından hem boyun hem de boyun içindedir, nadiren de bir kişinin belirli bir konu için daha sağlam çevrimiçi malzemeye sahip olması. Her ikisinde de sektörde standart olan telefon desteği yok.

Bütün bunlar söyledi, ExpressVPN burada bir zafer iddia ediyor çünkü 7/24 canlı sohbeti sürekli olarak daha hızlı ve daha kullanışlı - sadece.

Fiyat & değer

ExpressVPN
NordVPN

Tek ay $ 12.95 $ 11.95
Altı ay $ 9.99 N / A
12 ay $ 6.67 $ 6.99
İki yıl N / A $ 4.99
Üç yıl N / A $ 3.49

NordVPN ve ExpressVPN’in farklı uzunluk fiyatlandırma planları üzerinden aylık maliyeti

Üç yıllık bir VPN aboneliğine kaydolmak istemiyorsanız, ExpressVPN ve NordVPN’in fiyatlandırması arasında çok fazla bir şey yoktur.

Onlar gezegendeki en büyük iki VPN ve buna uyan bir fiyatı var. Daha kısa aboneliklerde ExpressVPN ve NordVPN en ucuz VPN'ler değil, aynı zamanda kesinlikle en pahalı VPN'ler değil.

ExpressVPN'in şu anda 12 aylık bir abonelikte size üç ay ücretsiz olarak sunduğu bir anlaşma var, bu da büyük değer.

Daha uzun abonelikler, NordVPN'in kendini gerçekten farklı kıldığı yerdir. Üç yıllık bir taahhütte bulunanlar için NordVPN açık kazanır: üç yıllık planı büyük tasarruf sağlar -% 70 indirim. Aylık sadece 3,49 dolarlık düşük fiyat, onu mevcut en iyi VPN ve bir numaralı ucuz VPN'imiz haline getiriyor..

Ancak bu küçük bir taahhüt değildir ve üç yıllık paket için peşin olarak 125,64 $ ödemeniz gerekecektir..

Hesabı yuvarlamak & Karar

Yakın, ancak ExpressVPN zaferi 2020'de daha iyi VPN olarak iddia ediyor.

NordVPN, kayıt politikası ve fiyatında daha iyi performans gösterir, ancak ExpressVPN sansür, şifreleme, müşteri desteği ve akışını atlayarak hız için ilk kez çıktı.

Bununla birlikte, fiyat etiketi tarafından kendinizi ertelediğinizi görürseniz: NordVPN'i piyasadaki en iyi VPN için daha uzun bir plana alın.

Hâlâ kararınızı veriyorsanız, tam ExpressVPN ve NordVPN incelemelerimizde her VPN'in tam bir özetini bulabilirsiniz.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me