Gizliliğinizi korumak söz konusu olduğunda VPN'nizin ne tür veri topladığını anlamak çok önemli bir faktördür. VPN günlüğü ilkeleriyle ilgili bu kapsamlı kılavuzda hangi sağlayıcılara güvenebileceğinizi öğrenin.

Bir adam onun cihazı tarafından izlenen bir çizimi

İnternete bir VPN ile göz atarken, çok sayıda hassas bilgi ile sağlayıcınıza güveniyorsunuz..

Günlük tutma politikalarına bağlı olarak VPN sağlayıcınız, IP adresi, sunucu yeri seçimi, ve hatta ziyaret ettiğiniz web siteleri. Kısacası, bir VPN'nin zorunlu olması durumunda toplayabileceği ve paylaşabileceği düzinelerce hassas günlük vardır..

Elbette, dijital ayak izinizle ilgili endişeleriniz varsa bu kritik bir konudur.

Günlüğe kaydetme politikalarını kontrol ettik Piyasadaki en popüler 90 VPN sağlayıcısı. Araştırmamız, VPN'lerin çoğunun hizmet iyileştirmeleri veya sorun giderme temelinde bir tür veri kaydettiğini ortaya koydu:

 • % 46 bağlantı zaman damgalarını koru
 • % 44 bant genişliği kullanım günlüklerini tutar
 • % 26 günlük kökenli IP adresi
 • % 6 günlük tarama etkinliği verileri

En popüler VPN sağlayıcılarından bazıları kullanıcılarının web etkinliğini bile toplar ve bu bilgileri üçüncü taraflarla paylaşır.

90 VPN'nin tümü ve günlüğe kaydettikleri veriler için VPN Günlüğü Politikası Karşılaştırma Tablosuna bir göz atın.

En iyi VPN sağlayıcıları, kullanıcılarının gizliliğini korumak için ellerinden gelen her şeyi yapacaktır. Bu, ne tür verilerin toplandığı, bu verilerin neden gerekli olduğu ve ne kadar süreyle saklandığı hakkında tamamen şeffaf olmak anlamına gelir..

Ne yazık ki, bu nadiren böyle.

Popüler VPN sağlayıcılarının günlüğe kaydetme politikaları genellikle belirsiz, karmaşık veya yanıltıcıdır.

Birçok sağlayıcı hatalı bir şekilde minimum miktarda veri toplamayı veya hiç veri toplamamayı talep ederken, bazıları politikalarının belirttiği kesin veri türü hakkında kasıtlı olarak belirsizdir..

Karışıklıklara ek olarak, VPN web sitelerindeki pazarlama beyanları nadiren gerçek gizlilik politikalarının doğru temsilidir. Piyasadaki 300'den fazla VPN sağlayıcısı ile kime inanacağını bilmek zor.

Peki, aslında güveninize değer bir VPN'i nasıl bulabilirsiniz??

Bu kılavuzda, ‘günlük kaydı’ politikası doğrulanmamış birkaç VPN hizmetini inceleyeceğiz. Farklı VPN günlükleri türlerini, neden saklandıklarını ve kendinizi korumak için neler yapabileceğinizi ele alacağız.

VPN'lerde Hangi Veri Türleri Günlüğe kaydedilir?

VPN'nizin kaydedebileceği üç veri türü vardır: etkinlik günlükleri, bağlantı günlükleri ve toplu günlükler. Gizliliğinizi etkili bir şekilde koruyacaksanız, bu kategorilere ne tür verilerin düştüğünü anlamak çok önemlidir.

1Aktivite Günlükleri

Etkinlik verilerini toplamak en invaziv günlük kaydı türüdür: temel olarak bir VPN'nin başka türlü karşılayabileceği gizlilik veya anonimlik avantajlarını kaldırmak.

"Kullanım günlükleri" olarak da bilinir. Bu, çevrimiçi etkinliğinizle açıkça ilgili tüm verileri ifade eder. Bu şunları içerebilir:

 • Arama geçmişi
 • DNS istekleri
 • Ziyaret edilen URL'ler
 • Kullanım meta verileri

Hola VPN’nin gizlilik politikası, etkinlik günlüğüne iyi bir örnek sağlar:

Hola VPN'in gizlilik politikasının ekran görüntüsü

Hola VPN’nin gizlilik politikasından ekran görüntüsü.

Hola VPN gibi ücretsiz VPN uygulamaları, etkinlik verilerini toplamak için yaygın bir suçludur. Bu veriler genellikle reklam amacıyla üçüncü taraflarla paylaşılır veya satılır ve abonelik maliyetini etkili bir şekilde sübvanse eder.

F-Secure Freedome gibi bazı abonelik tabanlı "günlüğe kaydetme" VPN hizmetleri, bir kişiden şüpheleniyorsa veya yasal olarak bunu yapmaya zorlanıyorsa kullanıcı etkinliğini izler. SkyVPN gibi bazıları kullanıcı etkinliğini gerçek zamanlı olarak kaydeder ve ardından VPN oturumu bittiğinde siler:

SkyVPN'in gizlilik politikasından bir ekran görüntüsü

SkyVPN’in gizlilik politikasından ekran görüntüsü.

Bu veriler çok hızlı bir şekilde silindiğinden, bu tür etkinlik günlüğü kaydı çok endişe verici değildir. Olduğu söyleniyor, mümkün olduğunca kaçınmak en iyisidir.

Hide.me gibi diğer sağlayıcılar, ağlarının yapılandırması nedeniyle etkinlik günlüklerini toplayamazlar. Gizlilik açısından, bu sağlayıcılar en iyi seçeneğinizdir.

Söylemeye gerek yok, her ne pahasına olursa olsun, etkinlik verilerini saklayan VPN'lerden kaçınılmalıdır. Etkinlik günlüğü ile ilgili endişeleriniz varsa, etkinlik verilerinizi günlüğe kaydeden en popüler VPN'lere göz atın.

2Bağlantı Günlükleri

Bağlantı günlükleri şunları içerebilir:

 • Bant Genişliği Kullanımı
 • Bağlantı tarihleri ​​ve saatleri
 • Kaynak IP adresi
 • VPN sunucusu IP adresi

Bağlantı günlükleri sunucu düzeyinde (örn. Toplam sunucu bant genişliği kullanımı) veya kullanıcı düzeyinde (ör. Kaynak IP adresiniz) toplanabilir.

Genellikle, bu veriler ağ performansını optimize etmek ve müşteri sorgularında sorun gidermek için kullanılır.

Sunucu düzeyinde bağlantı günlükleri, tüm günlük kaydı neden sorun değil. Bir VPN'in herhangi bir veri kaydetmeden performansı sürdürmesi neredeyse imkansızdır. Aslında, izleme ve depolama doğru, tanımlanamayan veriler, VPN'inizden mümkün olan en iyi deneyimi yaşamanıza yardımcı olur.

Ancak, yanlış bağlantı günlükleri bir VPN sağlayıcısının sizi VPN etkinliğinizle eşleştirmesine izin verebilir. Bu sizi kişisel olarak tanımlamak için kullanılabilir, bu da gizlilik konusunda bilinçli kullanıcılar için büyük bir sorundur.

VPN'nizin günlüğe kaydettiği bağlantı verilerinin türü hakkında endişeleriniz varsa, tam olarak ne tür bir günlük kaydının kabul edilemez olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Thunder VPN’nin günlük kayıt politikasındaki kullanıcı düzeyinde ayrıntılı bağlantı günlüklerine bir örnek:

Thunder VPN'in gizlilik politikasından bir ekran görüntüsü

Thunder VPN’nin gizlilik politikasından ekran görüntüsü.

Bu verilerin yalnızca “mümkün olan en iyi deneyimi sunmak” veya “müşteri hizmetlerini iyileştirmek” için kullanıldığına dair iddialar yaygındır, ancak deneyimden, iyi performans gösteren bir VPN ağını korumak için bu ayrıntı düzeyinin gerekli olmadığını biliyoruz..

Toplulaştırılmış Günlükler

Piyasadaki en popüler VPN'lerden bazıları toplu günlükleri toplar. Bu, VPN sağlayıcısının bilgi topladığı ve sözde kullanıcıların anonimleştirilmiş ve belirli kullanıcılara izlenmesi imkansız olduğundan emin olduğu anlamına gelir.

Bir VPN sağlayıcısı, ziyaret ettiğiniz web sitelerini, kullandığınız bant genişliğini veya bir VPN sunucusuna bağlandığınız tarih ve saatleri toplayabilir. Daha sonra tanımlayıcı faktörlerin bu bilgilerini çıkarır ve daha büyük bir veritabanına eklerler.

Bazı VPN'lerin gerçekte toplu günlükleri tuttuklarında hiçbir günlük tutmadığını iddia ettiklerinin farkında olmak önemlidir. Anchorfree’nin gizlilik politikası nelere dikkat etmeniz gerektiğine iyi bir örnektir:

Anchorfree'in gizlilik politikasından bir ekran görüntüsü

Anchorfree’in gizlilik politikasından ekran görüntüsü.

Nihayetinde, toplanan verilerin tam türü ve anonimleştirme sürecinin etkinliği, bu tür bir günlük kaydının kabul edilebilir olup olmadığını belirleyecektir. Basitçe söylemek gerekirse, VPN hizmetinizin verilerinizi anonimleştirdiğine güvenmeniz gerekir.

Bu, rahatsız olduğunuz bir inanç sıçramasıysa, günlük kaydı olmayan bir VPN seçmekten daha iyidir..

4 Günlük Yok

Gerçekten günlük tutmayan bir VPN hizmeti, sizi kişisel olarak tanımlamak için kullanılabilecek hiçbir etkinlik veya bağlantı verisi toplamaz veya depolamaz. En önemlisi, VPN tüneli üzerinden aktarılan hiçbir bilgiyi toplamaz veya tutmaz.

Bu, hiçbir kullanıcının VPN ağındaki belirli bir etkinliğe veya bağlantıya bağlanmamasını sağlar. Her kullanıcı gizli, anonim ve VPN sağlayıcısı tarafından bile bilinmeyecek.

Bu VPN'lerin sahip olacağı tek tanımlayıcı bilgi, e-posta adresiniz (hesabınızı kaydettirmek için) ve faturalandırmadır (geri ödeme istemeniz durumunda). ExpressVPN gibi bazı sağlayıcılar, bu işlemi tamamen önlemek için Bitcoin'de ödeme yapmanıza izin verir.

Bu, VPN hizmetinin kullanıcı verilerini yetkililer veya üçüncü taraflar için kullanılabilir hale getirmeye zorlanamayacağı anlamına gelir, çünkü veriler mevcut değildir.

Bu nedenle, Özel İnternet Erişimi'nde olduğu gibi, güçlü bir günlük kaydı politikası zayıf bir yetki sorununu dengeleyebilir..

“Kayıt tutmamanın” mutlaka anlamına gelmediğini belirtmek önemlidir. kesinlikle hiçbir veri saklanmaz. Güçlü bir ağı korurken veya cihaz sınırları gibi kısıtlamaları uygularken, gerçekten “sıfır günlük kaydı” uygulaması mümkün değildir.

Çoğu VPN, toplu sunucu yükleme bilgileri (sunucu başına kullanılan kullanıcı sayısı veya bant genişliği) gibi çok temel verileri tutar. Bu, hiçbir tanımlayıcı bilgi içermeyen günlüklemeye makul bir şekilde minimal bir yaklaşımdır.. Bu hala günlük olmayan bir VPN olarak sınıflandırılıyor.

Üçüncü taraflarca doğrulanmış kayıt tutmayan VPN'lerin listesi için bu kılavuzun son bölümünü ziyaret edin.

Ne Tür Kayıt Kabul Edilebilir??

Piyasadaki en iyi sağlayıcılardan bazıları, belirli bir kişiyi tanımlamak için kullanılamayan temel bağlantı verilerini tutar. Kullanıcılarının gizliliğine bağlı meşru VPN hizmetleri için aşağıdaki bilgileri toplamak haklı olabilir:

 • Toplu Bant Genişliği Kullanımı
 • Toplu Bağlantı Günlükleri
 • VPN Sunucusu Konumu
 • Sunucu Yük Verileri
 • Kaynak IP adresinin alt ağı *

* IP adresinizin bir parçası. Bu, ISS'nizi tanımlamak için kullanılabilir, ancak kişisel olarak değil.

Ne Tür Bir Kayıt Kabul Edilemez?

Sanal Özel Ağlar, her şeyden önce gizlilik araçlarıdır. Bu nedenle, hiçbir koşulda toplanmaması gereken belirli veri türleri vardır. Aşağıdaki verileri kaydeden VPN hizmetlerinden kaçının:

 • Tarama etkinliği
 • Kaynak IP Adresi
 • Atanan VPN Sunucusu IP Adresi
 • Bireysel Zaman Damgaları *
 • Bireysel Bant Genişliği Kullanımı *
 • DNS Sorguları

* Bu veri türü yalnızca diğer ayrıntılı bağlantı verileriyle birlikte oturum açıldığında tehlikelidir.

Hangi VPN'ler Günlük Tutuyor? (90+ Test Edildi)

Bir dizüstü bilgisayardan dosyaları çalmak yardım gösterimi

VPN endüstrisinin bu karanlık yönüne ışık tutmaya yardımcı olmak için, En popüler VPN hizmetlerinden 90'ı piyasada.

Araştırmamız, VPN'lerin çoğunun bir çeşit kullanıcı verisi kaydettiğini ortaya koydu:

 • % 46 günlük bağlantı zaman damgaları
 • % 44 günlük bant genişliği kullanım günlükleri
 • % 26 mağaza menşeli IP adresi
 • % 6 kayıt tarama etkinliği verileri

Aşağıdaki tablolarda 90 VPN'nin tümü ve günlüğe kaydettikleri belirli veri türleri listelenmektedir. Belirli bir VPN arıyorsanız, Ctrl + F kullanın aradığınız sağlayıcıyı bulmak için.

Bu tabloları atlamak istiyorsanız, doğrudan Etkinlik Günlüklerini Tutan VPN'lere atlayabilir veya VPN Günlüğü Nedenleri ile ilgili bir sonraki bölüme atlayabilirsiniz..

Loglama Politikaları 1-15

Sağlayıcı Adı
VPN 360
Norton Secure VPN
SkyVPN
Psiphon
Astrill
VPNHub Ücretsiz
F-Secure Freedome
VPN.ac
SurfEasy
Hola Ücretsiz VPN
VPN99
Arabelleklenmiş VPN
McAfee Güvenli Bağlantı
Encrypt.me
Le VPN
Göz Atma Etkinliği

IP adresi

Sunucu IP'si

Bağlantı Zaman Damgası

Bant Genişliği Kullanımı

Sunucu Konumu

Evet* Evet* Evet* Evet Hayır Toplu Evet* Hayır Evet* Evet Evet Evet Evet Hayır Hayır
Evet* Evet* Evet* Evet* Evet* Evet* Evet Evet* Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet
Evet Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Evet Hayır Hayır Evet Evet Hayır Hayır Evet Evet
Evet Hayır Hayır Evet Evet Toplu Evet Evet* Hayır Evet Evet Evet Evet Evet Evet
Toplu Toplu Toplu Evet Evet Toplu Evet Evet* Toplu Evet Evet Evet Hayır Evet Evet
Evet Hayır Evet* Evet Hayır Hayır Evet Hayır Hayır Evet Evet Evet Hayır Evet Evet

* Gerçek zamanlı izleme, VPN oturumundan sonra silinir.

Günlük İlkeleri 16 - 30

Sağlayıcı Adı
Özel Tünel
Kaspersky Güvenli Bağlantı
Thunder VPN
KeepSolid VPN
#VPN
Proxy Master tarafından Hotspot
VPN Proxy Yöneticisi
DotVPN
VPNBook
BitDefender VPN
SuperVPN Ücretsiz
Betternet Ücretsiz VPN
Sıcak Nokta Kalkanı
Dokunmatik VPN
VPN'yi yapıştır

Göz Atma Etkinliği

IP adresi

Sunucu IP'si

Bağlantı Zaman Damgası

Bant Genişliği Kullanımı

Sunucu Konumu

Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Toplu Toplu Toplu Evet*
Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet Hayır
Evet Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır
Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet Hayır Hayır Evet Evet Evet Evet
Evet Evet Evet Evet Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Evet Evet Evet Evet
Evet Evet Evet Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Evet

* Gerçek zamanlı izleme, VPN oturumundan sonra silinir.

Loglama Politikaları 31 - 45

Sağlayıcı Adı
Turbo VPN
Webroot WiFi Güvenliği
AVG Güvenli VPN
HideMyAss!
Beni sakla
BlackVPN
IVPN
Mullvad VPN
Windscribe
Hidester VPN
SaferVPN
Anonim VPN
ExpressVPN
PureVPN
TigerVPN
Göz Atma Etkinliği

IP adresi

Sunucu IP'si

Bağlantı Zaman Damgası

Bant Genişliği Kullanımı

Sunucu Konumu

Evet* Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır
Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır
Hayır Evet Evet Evet Evet Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır
Evet Evet Evet Evet Hayır Evet* Evet* Evet* Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet
Evet Evet Evet Evet Evet Evet* Hayır Toplu Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet
Evet Evet Evet Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Evet* Evet Evet Evet Evet Evet Evet

* Gerçek zamanlı izleme, VPN oturumundan sonra silinir.

Loglama Politikaları 46 - 60

Sağlayıcı Adı
Avast SecureLine
Avira Phantom
TunnelBear
ProtonVPN
Surfshark
X-VPN
AceVPN
AirVPN
Onaylanmış VPN
DefenceVPN
Kaz VPN'i
HotVPN
ZPN Ücretsiz
NordVPN
Mükemmel Gizlilik
Göz Atma Etkinliği

IP adresi

Sunucu IP'si

Bağlantı Zaman Damgası

Bant Genişliği Kullanımı

Sunucu Konumu

Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Toplu Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır
Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır
Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır
Evet Evet Evet Evet Evet Evet Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır
Evet Evet Evet Hayır Hayır Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet Evet Toplu Toplu
Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Evet Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır

* Gerçek zamanlı izleme, VPN oturumundan sonra silinir.

Loglama Politikaları 61-75

Sağlayıcı Adı
ZoogVPN
CyberGhost
Ivacy
BolehVPN
Trust.Zone
Zenmate
mySteganos Çevrimiçi Kalkanı
AzireVPN
CactusVPN
Celo VPN
FastestVPN
FreeVPN.org tarafından ücretsiz VPN
FrootVPN
ibVPN
IPVanish
Göz Atma Etkinliği

IP adresi

Sunucu IP'si

Bağlantı Zaman Damgası

Bant Genişliği Kullanımı

Sunucu Konumu

Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır
Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Toplu Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır
Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Toplu Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır
Hayır Toplu Toplu Toplu Toplu Toplu Toplu Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır
Toplu Hayır Toplu Toplu Toplu Toplu Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır
Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır

* Gerçek zamanlı izleme, VPN oturumundan sonra silinir.

Loglama Politikaları 76-90

Sağlayıcı Adı
OneVPN
PersonalVPN
Özel İnternet Erişimi
PrivateVPN
proXPN
Kaygan VPN
Güçlü VPN
SwitchVPN
TorGuard
VPN.ht
VPNArea
VPNSecure
VPNShazam
VyprVPN
Yoga VPN
Göz Atma Etkinliği

IP adresi

Sunucu IP'si

Bağlantı Zaman Damgası

Bant Genişliği Kullanımı

Sunucu Konumu

Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır
Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır
Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır
Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır
Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır
Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır Hayır

* Gerçek zamanlı izleme, VPN oturumundan sonra silinir.

Etkinlik Günlüklerini Tutan Popüler VPN'ler

Aşağıdaki VPN hizmetleri, arama geçmişi ve aktivite verileri. Bu, en korkunç günlük kaydı biçimidir ve her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır.

Bu, etkinlik günlüklerini tutan tüm VPN'lerin hiçbir şekilde kapsamlı bir listesi değildir. Verilerinize güvenmeden önce her zaman sağlayıcınızın politikasını kontrol etmelisiniz.

Sağlayıcı Adı
Kaydedilen Veriler
Depolama zamanı
Arabelleklenmiş VPN
 • DNS sunucusu adresleri *
 • IP adresi*
 • Benzersiz cihaz tanımlayıcıları
 • OS sürümü
 • Ağ bilgileri
 • Oturum süresi
30 gün
Hola Ücretsiz VPN
 • Ziyaret edilen URL'ler
 • Web sayfalarında geçirilen süre
 • Tarihlere ve saatlere erişin
 • Kaynak IP adresi
 • Tarayıcı türü
“Gerektiği sürece”
McAfee Güvenli Bağlantı
 • Ziyaret edilen URL'ler
 • Web sayfalarında geçirilen süre
 • Bağlantı zaman damgaları
 • Kaynak IP adresi
 • Benzersiz cihaz kimliği
 • Tarayıcı türü
 • Konum bilgisi
 • Dosya verileri (e-postalar, ekler vb.)
“Gerektiği sürece”
Psiphon
 • Ziyaret edilen alanlar
 • Kullanılan VPN protokolü
 • VPN oturum süresi
 • Bant Genişliği Kullanımı
 • Konum verileri
 • ISS
60 gün
VPN99
 • Ziyaret edilen URL'ler
 • Benzersiz cihaz kimliği
 • Kaynak IP adresi
 • Bağlantı zaman damgaları
 • OS sürümü
 • Tarayıcı türü
5 yıl

* Varsayılan olarak uygulamadaki "operasyonel hataları bildir" özelliği ile toplanır.

VPN Günlüğünün Nedenleri?

Bir VPN sağlayıcısının bazı temel günlükleri tutabilmesinin birçok geçerli nedeni vardır. Bu aşağıdakileri içerebilir:

1Bant Genişliği Sınırları

Ücretsiz veya "ücretsiz" VPN'ler, genellikle kullanıcının belirli bir süre içinde aktarabileceği veri miktarına sınırlar getirir. Belirli bir hesap tarafından kullanılan bant genişliği miktarının sınırlandırılması, belli derecede bir günlük kaydı gerektirir.

Bu tür bir günlük kaydı genellikle bir sorun olmasa da, bir VPN tamamen "sıfır günlük" olduğunu iddia eder, ancak bant genişliği sınırları uygularsa, iddiaları tamamen doğru değildir..

2Device Limitleri

Hesap başına kullanılan cihaz sayısını sınırlamak, günlükleri korumanın en yaygın nedenlerinden biridir. Bu kısıtlamaların uygulanması, en azından her VPN oturumu sırasında neredeyse her zaman bir çeşit geçici günlük kaydı gerektirecektir..

Her sağlayıcının cihaz sınırlarını nasıl uyguladığı sübjektiftir. KeepSolid VPN ve Windscribe gibi bazı gizlilik politikaları, hesap başına eşzamanlı bağlantı sayısını günlüğe kaydetme konusunda şeffaftır. Buna karşılık, bazı 'kayıt tutmama' VPN'leri,.

NordVPN, cihaz kısıtlamalarına rağmen kullanıcı gizliliğini korumak için ekstra bir yol kat eden harika bir VPN örneğidir. NordVPN, kullanıcı bağlantı verilerini depolamak yerine, eşzamanlı oturumları takip etmek için benzersiz bir algoritmaya güvenir:

“Etkin bir kullanıcının eşzamanlı oturum sayısını sınırlamak için bir algoritma, oturum etkinken kullanıcı adını ve son oturum durumunun zaman damgasını tutar. Bu veriler, oturum sonlandırıldıktan sonra 15 dakika içinde silinir. ”

Sanal Sanal Sunucular

Maliyetten tasarruf etmek için bazı VPN hizmetleri Sanal Özel Sunucular (VPS) kiralar. Bunlar, özellikle güçlü dijital altyapısı olmayan ülkelerde, özel fiziksel sunuculardan çok daha ucuzdur.

Bu, bir VPN sağlayıcının genel giderlerini azaltsa da, gizlilik açısından sorunlu olabilir.

Kiralama sunucuları, VPN şirketinin günlük ilkesine bakılmaksızın etkinlik günlüklerini koruyabilir. Kiralanan sunucunun yetki alanına bağlı olarak, yerel yetkililer sunucu ana bilgisayarını bu verileri günlüğe kaydetmeye veya paylaşmaya zorlayabilir.

Bu durumda, VPN şirketinin günlük kaydı politikası gereksizdir. Yerel yetkililer, ihtiyaç duydukları bilgileri bulmak için doğrudan sunucu ana bilgisayarına gidebilir.

Bu sorun, 2014 yılında bir EarthVPN kullanıcısının Hollanda'da tutuklandığı ortaya çıktı. EarthVPN’in günlük tutmama politikasına rağmen, ilgili yetkililer sanal sunucu ana bilgisayarını şüphelilerini tanımlamak için gereken verileri teslim etmeye zorladı.

Yasal Yükümlülükler

NSA ve GCHQ gibi ulusal istihbarat ajansları, kuruluşları özel bilgileri kaydetmeye ve paylaşmaya zorlama gücüne sahiptir. Toplu gözetim programlarının kapsamı göz önüne alındığında, belirli bir şirket veya sunucu ağını hedeflemek özellikle kolaydır.

Bu günlüğe kaydetme isteklerine, şirketin yapmak zorunda olduklarını kamuya açıklamasını yasadışı hale getiren bir tıkaç emri eşlik edebilir. Bazı VPN şirketleri bu sorunu çözmek için emri kanaryalar yayınlıyor.

Varant kanunları ve bir VPN'nin konumunun gizliliğinizi nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi için, VPN Yetkili Rehberi'ni okuyabilirsiniz..

5Performans Optimizasyonu

Hızlı, özel ve güvenilir bir VPN hizmetine sahip olmak, mutlaka günlüğe kaydetmeyi gerektirmez, ancak kesinlikle yardımcı olur. Temel bağlantı verileri, bağlanmak için en uygun sunucuyu seçmede veya en popüler sunucu konumlarına kaynak ayırmada yardımcı olabilir.

Birçok VPN sağlayıcısı, kapsamlı ve istilacı günlük uygulamalarını haklı çıkarmak için performans optimizasyonunu kullanır. Çoğu durumda, iyi performans gösteren bir VPN ağını korumak için temel bağlantı verilerinin üzerinde herhangi bir şeyin gerekli olmadığının farkında olmak önemlidir..

VPN Günlüğü İlkeleriyle İlgili Sorun

Kendini bir şemsiye ile gözlerinden koruyucu bir kadın bir çizimi

Şüphesiz VPN kullanıcıları, gizlilik yanılsaması yaratmak için tasarlanmış belirsiz, yanlış veya kasıtlı olarak kafa karıştırıcı günlük politikaları tarafından yanlış yönlendirilir.

Ne arayacağınızı bilmiyorsanız, sizi riske atan bir VPN hizmeti kullanabilirsiniz..

Bir VPN’in gizlilik politikasını değerlendiriyorsanız veya bir aboneliğe yatırım yapıyorsanız, aşağıdaki genel sorunların farkında olmalısınız.

Bu sorunlara zaten aşina iseniz, doğrudan Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?.

1False Reklamcılık

Bağımsız denetim hariç, bir VPN’nin günlük kayıt politikasını çok geç olana kadar gerçekten doğrulamak neredeyse imkansızdır.

Bu noktayı kanıtlamak için, ayrıntılı günlükleri yetkililerle paylaşırken yakalanan sözde "özel" veya "günlük yok" VPN sağlayıcılarının birkaç örneği vardır.

2011 yılında Londra merkezli VPN sağlayıcısı HideMyAss (HMA), 23 yaşındaki Phoenix sakini Cody Kretsinger'in tutuklanmasında kilit rol oynadı. Kretsinger, hacker-aktivist grubu Anonymous'un bir parçası olan LulzSec'in bir üyesiydi.

HMA, kullanıcıların "tam gizlilik içinde anonim olarak çevrimiçi gezinmesine" olanak tanıyan ilk önce gizlilik hizmeti olduğunu iddia etti:

HideMyAss ana sayfasının arşivinden ekran görüntüsü

HideMyAss’ın ana sayfasının arşivinden ekran görüntüsü, 18 Temmuz 2011.

FBI, Kretsinger’in saldırılarını HMA'nın sahip olduğu bir IP adresine kadar takip etti ve derhal günlükler isteyen bir İngiltere mahkeme emri çıkardı. HMA, sonunda Kretsinger'i tanımlayan bağlantı günlüklerine uyup paylaştı.

Yasadışı faaliyetlerin hiçbir koşulda göz ardı edilmemesi gerektiği açık olsa da, bu olay VPN ekosistemindeki ciddi bir kusurun sadece bir örneğidir. Bir kullanıcının kimliğini koruduğunu açıkça iddia eden bir ürünü satmak ve tersini yapmak inkar edilemez bir şekilde aldatıcıdır.

HideMyAss, yanlış reklamcılık geçmişine sahip tek VPN sağlayıcı değil - IPVanish'in veri günlüğü konusunda da sıkıntılı bir geçmişi var.

IPVanish, 2016 yılında cezai soruşturmaya yardımcı olmak için FBI ile işbirliği yaptı. Sıfır günlük uygulamalarıyla ilgili açık bir gizlilik politikasına rağmen, IPVanish sonuçta yasal talepleri kabul etti ve yetkililere ayrıntılı bağlantı verileri sağladı.

IPVanish'in gizlilik politikası arşivinden bir ekran görüntüsü

IPVanish’in gizlilik politikası arşivinden ekran görüntüsü, 13 Mart 2016.

Bu açıkça ilgili olsa da, bu olayın şirket tamamen farklı mülkiyet ve yönetim altındayken meydana geldiğini belirtmek önemlidir. Bu vaka hakkında daha fazla bilgi için IPVanish incelememizin tamamını okuyabilirsiniz..

Muhtemelen yetkililerle veri paylaşan veya hiç bilmeyeceğimiz yanlış iddialarda bulunan 'kayıt tutmayan' VPN'lerin daha birçok örneği var. Durduğu gibi, sağlayıcınızın geçmişine bakın karar vermeden önce.

2Seçimli Belirsizlik

İdeal bir dünyada, tüm VPN kayıt politikaları, bir VPN oturumu sırasında ve sonrasında hangi verilerin tutulduğunu açıkça açıklar. Ne yazık ki, birçok sağlayıcı sahte bir güvenlik duygusu yaratmaya yardımcı olmak için belirsizliğe güveniyor.

Çoğu kullanıcı, ‘günlük kaydı’ gibi geniş ifadelerin farkında değildir her zaman göründükleri gibi değildir. Bazı VPN sağlayıcıları, tüm sektörde standart bir 'günlükler' tanımı bulunmamasından yararlanır.

Bu boşluk, VPN hizmetlerinin açıkça belirtmekten kaçınmasına izin verir ne tür veriler 'kayıt tutmama' iddiaları.

Bir sağlayıcı etkinlik verileri için meşru olarak 'günlük kaydı' reklamı yapabilir, ancak kişisel olarak tanımlanabilir bağlantı verilerini kaydetmeye devam edebilir.

Basitçe söylemek gerekirse, birçok VPN sağlayıcısı yalnızca kendi standartlarına göre 'günlük yok' olarak etiketliyor.

Bazı bağlantı günlükleri mutlaka kötü olmasa da, yanlış veya çelişkili ifadeler yapmak yalnızca bir VPN seçerken karışıklığa ve güvensizliğe katkıda bulunur.

Benzer şekilde, bir VPN'nin pazarlama iddialarının gizlilik politikalarıyla doğrudan çelişmesi oldukça yaygındır. Tipik olarak, ana sayfalarında cesur bir 'sıfır günlük kaydı' iddiasında bulunurlar ve daha sonra gerçekten kendi şart ve koşullarında sakladıkları verileri dikkatlice açıklarlar.

ThunderVPN bu taktiklere harika bir örnek sunuyor. Şirket, Google Play Store girişinde "katı" kayıt tutmama politikası olduğunu açıkça belirtiyor:

ThunderVPN’in Google Play Store girişinden bir ekran görüntüsü

ThunderVPN’in Google Play Store listesinden ekran görüntüsü.

Ancak, gizlilik politikasını hızlı bir şekilde okumak bunun tamamen yanlış olduğunu kanıtlıyor:

Thunder VPN’nin gizlilik politikasından bir ekran görüntüsü

Thunder VPN’nin gizlilik politikasından ekran görüntüsü.

Bu uygulamalar yalnızca dürüst değil, aynı zamanda sağlayıcılarının politikasını tam olarak okumamış VPN kullanıcılarının şüphelenmemeleri açısından da tehlikelidir..

Günlük tutma uygulamaları hakkında çelişkili veya yanıltıcı ifadeler yapan bir VPN bulursanız, güvenilirlikleri hakkında iki kez düşünmek mantıklıdır. Çoğu durumda, hassas verilerinizle güvenmeniz gereken bir VPN olması pek olası değildir.

3 Detay Eksikliği

Daha az popüler VPN sağlayıcılarının gizlilik politikası olmadan çalışması şaşırtıcı bir şekilde yaygındır. Söylemeye gerek yok, sağlayıcının web sitesinde veri toplama hakkında hiçbir ayrıntı yoksa, VPN'ye güvenilmemelidir.

Benzer şekilde, olağandışı kısa politikalara dikkat edin. Birçok sağlayıcı basitçe şunu belirtmektedir:

“VPN hizmetine bağlıyken hiçbir etkinliğinizi kaydetmiyoruz.”

Bu ifadeler, verilerinizin başka şekillerde nasıl toplanabileceği hakkında hiçbir şeyi açıklamaz.

Yoga VPN’in gizlilik politikası, kaçınılması gerekenlere iyi bir örnektir. Sadece 371 kelime uzunluğunda, belgenin tamamı Yoga VPN'in nasıl çalıştığıyla ilgili tek bir şeyi açıklıyor.

Bazı hizmetler de hizmet şartlarının nasıl uygulandığı konusunda endişe vericidir. Düzinelerce sağlayıcı 'kayıt tutmama' konusunda övünüyor, ancak kullanıcıları aynı cümlede “şüpheli davranışı araştıracak” veya “küfürlü kullanıcıları yasaklayacakları” konusunda uyarıyor.

Bu durumda soru şu: bir VPN sağlayıcısı IP adresinizi veya etkinliğinizi günlüğe kaydetmezse, şüpheli davranışları nasıl araştırabilir??

Bir VPN’nin günlük kaydı politikası kısa veya belirsizse, daha fazla ayrıntı için sağlayıcının destek ekibine başvurun. Uygulamaları hakkında net ve şeffaf olmak için zaman harcamak istemeyen bir ürünü kullanmayın.

4Jurisdiction

Kayıt politikaları ve yargı yetkileri birbiriyle yakından ilişkilidir. Gizli yetki alanları gizlilik için harika olsa da, hesap verebilirlik açısından da sorunlara neden olabilirler.

Uzak bir işletmeyi, sahte reklamcılık yasalarını ihlal ettiği veya müşterileri aldattığı için sorumlu tutmak çok daha zordur. Panama'daki bir VPN Almanya'daki bir müşteriyi kasıtlı olarak yanıltırsa, yapılabilecek çok şey yoktur.

Daha da önemlisi, bir VPN sağlayıcının yetki alanı, verileri günlüğe kaydetme ve yetkililerle paylaşma konusundaki yasal yükümlülüğünü etkiler. Örneğin, ABD merkezli bir hizmet, kullanıcılarını gizlice izlemeye zorlanabilir.

Bir VPN gerçekten kayıt tutmuyorsa, bu istilacı yargı yetkileri daha az sorun yaratır. Ancak, bu ülkeler dışında bir hizmet seçmek daha fazla koruma sağlayabilir.

Beş, dokuz ve 14 göz ittifakı arasında veri paylaşımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için VPN Yargı Yetkisi Kılavuzumuzu okuyun.

Kendinizi Nasıl Korursunuz

VPN'nizin gizliliğinizi tam olarak koruyamayacağından endişe ediyorsanız, hassas verilerinizi daha da korumak için atabileceğiniz birkaç adım vardır..

1 Doğrulanmış Politikaya sahip bir VPN seçin

Yasal davaların ve gerçek dünya olaylarının bir VPN sağlayıcının sıfır kayıt politikasını doğruladığı birkaç örnek olmuştur..

ExpressVPN ve Özel İnternet Erişimi gibi servisler, tutulan verilerin eksikliği nedeniyle sunucularını ele geçirmiş ve işbirliği yapamamıştır. Dahası, her iki sağlayıcı da kayıt politikalarına sahipti üçüncü taraf denetçiler tarafından doğrulandı.

Bağımsız bir denetimi başarıyla geçen diğer VPN sağlayıcıları şunlardır:

 • Beni sakla
 • IVPN
 • Mullvad VPN
 • PureVPN
 • TunnelBear
 • Surfshark
 • IPVanish
 • VyprVPN

VPN günlüğü hakkında endişeleriniz varsa, kanıtlanmış bir kayda sahip bir VPN seçmek daha güvenlidir.

Tor ile bir VPN birleştirin

Doğru yapılandırılırsa, Tor tarayıcı ile birlikte bir VPN kullanmak sizi anonimlike bir adım daha yaklaştırabilir.

Tor tarayıcısının en iyi ihtimalle yavaş olduğunu hatırlamakta fayda var. Bir VPN'i Tor ile birleştirmek VPN'nizin performansını ve bağlantı hızını önemli ölçüde azaltacaktır.

3 Katmanlı VPN Hizmetleri

Aynı anda birden çok VPN hizmeti kullanmak, kimliğinize başka bir koruma katmanı ekleyecektir.

Bunu yapmanın en basit yolu bir VPN yönlendirici kurmak ve cihazınızı bağlamaktır. Aynı cihaza farklı bir sağlayıcıdan bir VPN yükleyin ve uygulamayı çalıştırın. Daha sonra verilerinizi her iki sağlayıcıdan aynı anda geçireceksiniz.

Tıpkı Tor ile birlikte bir VPN kullanmak gibi, birden fazla VPN hizmetinin katmanlandırılmasının performans üzerinde önemli bir etkisi olacaktır.

4Gizlilik Dostu Bir Yargı Yetkisi Seçin

Temel istihbarat paylaşım ülkelerinin dışındaki bir VPN'ye abone olmak en güvenli seçenektir.

Bu istilacı yargı yetkilerinin dışında çalışmanın mutlaka bir VPN sağlayıcısına güvenilebileceği anlamına gelmediğini unutmayın. VPN şirketi hala yabancı yetkililerle işbirliği yapabilir ve hatta çok eğimli olmaları durumunda verilerinizi kaydedebilir.

Doğrulanmış Kayıt Defteri Yok VPN Hizmetleri

Hassas verileri gözlerinden koruyan bir adam bir çizimi

Yasal davaların, bağımsız denetimlerin ve gerçek dünyadaki olayların bir VPN sağlayıcısının günlük politikasını doğruladığı çeşitli durumlar olmuştur..

Aşağıdaki hizmetlerin her biri, bu kılavuzdaki diğer VPN'lerin aksine sınırlı, tanımlanamayan bağlantı günlüklerini korurken, bunu gizlilik politikalarında açıkça açıklar ve tam üçüncü taraf değerlendirmelerini geçmiştir.

En önemlisi, bu VPN sağlayıcıları kullanıcının gizliliğinden ve anonimlikten ödün vermedi yetkililer tarafından günlükler için basıldığında.

Bu sağlayıcıları aşağıda ve ‘günlük kaydı’ politikalarının doğrulandığı kesin koşulları inceleyeceğiz.

1NordVPN

 • Doğrulanmış Kayıt Defteri Yok VPN
 • Ayrıntılı Gizlilik Politikası
 • Panama merkezli
 • Kapsamlı Üçüncü Taraf Denetimi
 • “Çift VPN” Dahil Gelişmiş Özellikler
 • NordVPN incelememizin tamamını okuyun

12 milyondan fazla müşterisi ile NordVPN, dünyanın en büyük VPN sağlayıcılarından biridir. Şirketin merkezi Panama'nın yasal yargı yetkisine sahiptir, bu da verilerinizin invaziv AB ve ABD veri saklama yasalarının erişiminin ötesinde olduğu anlamına gelir..

Panama, işletmelerin herhangi bir kullanıcı verisini tutmasını gerektirmez veya zekayı diğer ülkelerle paylaşmaya zorlayabilecek uluslararası ittifakların bir parçası değildir. Bu, NordVPN'in herhangi bir üçüncü taraf veri isteğini reddetme gücüne sahip olduğu anlamına gelir, bu nedenle çevrimiçi etkinliğinizin size geri izlenmesinin bir yolu yoktur.

NordVPN etkinliğinizi izlemez veya herhangi bir kullanıcı günlüğünü saklamaz.

NordVPN toplam sunucu yüklerini günlüğe kaydetse de, bu bilgiler hiçbir şekilde kişisel olarak tanımlanamaz ve ağ genelinde performansın korunmasına yardımcı olur.

2018 yılında NordVPN, kayıt tutmayan iddialarını doğrulamak için tam ve bağımsız bir denetim gerçekleştirdi. Denetim, şirketin sunucularına, koduna, çalışanlarına ve veritabanlarına tam erişime sahip PricewaterhouseCoopers tarafından gerçekleştirildi.

Denetim NordVPN’in kayıt politikası resmi olarak doğrulandı ve şirketin IP adreslerini, bağlantı günlüklerini, trafik verilerini veya tarama etkinliğiyle ilgili herhangi bir bilgiyi saklamadığını onayladı.

Daha fazla ayrıntı için tam NordVPN incelememize bir göz atın.

2ExpressVPN

 • Tanımlanamayan Bağlantı Günlükleri
 • TrustedServer Sistemi
 • İngiliz Virgin Adaları merkezli
 • Kapsamlı Üçüncü Taraf Denetimi
 • Gerçek Hayat Doğrulaması
 • ExpressVPN incelememizin tamamını okuyun

ExpressVPN, İngiliz Virgin Adaları merkezli bir şirket olan Express VPN International Ltd. tarafından işletilmektedir..

İngiliz Virgin Adaları, kendi veri düzenlemeleri üzerinde tam bir egemenliğe sahiptir ve bu nedenle gizlilik odaklı bir VPN hizmeti için mükemmel bir yer seçimi.

Yabancı hükümetler hala bilgi talep edebilse de, ExpressVPN bu talepleri asla kabul etmeyeceğini ve daha da önemlisi, ilk etapta paylaşmak için kişisel olarak tanımlanabilir herhangi bir veri yok.

ExpressVPN'in sakladığı tek bilgi, seçtiğiniz VPN sunucusunun konumu, bağlantı tarihi ve aktarılan toplam veri miktarıdır.

Bu gerekenden daha kapsamlı görünse de, en önemli faktör bu verilerin sizi veya etkinliğinizi tanımlamak için asla kullanılamamasıdır..

Bu, Andrei Karlov'a suikastla ilgili bir soruşturmanın şirketin günlük politikasını gündeme getirdiği Aralık 2017'de test edildi..

Türk makamları ExpressVPN'i müşteri verilerini sağlamaya zorlamaya çalıştı ve şirketin yerel sunucularından birini ele geçirdi. Yetkililer herhangi bir bilgi alamadılar çünkü sadece veri mevcut değildi.

ExpressVPN daha sonra dava hakkında bir açıklama yaptı:

“Ocak 2017'de Türk makamlarına belirttiğimiz gibi, ExpressVPN, hangi müşterinin araştırmacılar tarafından belirtilen belirli IP'leri kullandığını bilmemizi sağlayacak hiçbir müşteri bağlantı günlüğüne sahip değildir ve hiç sahip olmamıştır..

Ayrıca, etkinlik günlüklerini tutmadığımız için hangi müşterilerin Gmail veya Facebook'a eriştiğini göremedik. ”

ExpressVPN ağındaki her sunucu da RAM disk modunda çalışacak şekilde yükseltilmiştir. Bu, gizlilik ve güvenlik açısından büyük bir gelişmedir, geleneksel sabit disklere olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve sunucu her kapatılıp açıldığında tüm bilgilerin silinmesini garanti eder.

Şirket ayrıca, kayıt tutmayan iddialarını ve gizlilik korumalarını onaylayan PricewaterhouseCoopers tarafından bağımsız olarak denetlenmiştir. Daha fazla bilgi edinmek için tam ExpressVPN incelememizi okuyun.

3Özel İnternet Erişimi

 • Sıfır Günlük VPN
 • Düzenli Şeffaflık Raporları
 • İngiliz Virgin Adaları merkezli
 • Kapsamlı Gerçek Hayat Doğrulaması
 • İnanılmaz Yüksek Hızlar
 • Özel İnternet Erişimi incelememizin tamamını okuyun

Özel İnternet Erişimi (PIA), ABD merkezli inanılmaz hızlı bir VPN'dir. Yargı yetkisi idealden uzak olsa da, günlüğe kaydetme konusundaki duruşu birkaç kez bağımsız olarak doğrulanmıştır..

PIA kesinlikle VPN kaydı tutmaz. Hizmeti, verilerinizin izlenmediği veya saklanmadığı veya size geri izlenemeyeceği konusunda güvenle kullanabilirsiniz. Buna ek olarak, şirket düzenli olarak burada okuyabileceğiniz tam şeffaflık raporları yayınlamaktadır..

Özel İnternet Erişimi, günlük kayıt politikasının harici olarak iki ayrı durumda doğrulanması bakımından benzersizdir.

2016'da FBI, bomba tehdidi yaptığı şüphelenilen bir kullanıcıyla bağlantılı olarak PIA'yı mahkum etti. Günlükler için resmi taleplerle karşı karşıya kalsalar da, VPN hizmetinin resmi mahkeme belgelerinde açıklandığı gibi hiçbir veri yoktu.

PIA, Haziran 2018'den itibaren ikinci bir davada tekrar kanıtlara mahk subm edildi. Bir kez daha, şirketin teslim edilecek mevcut kaydı yoktu.

Bu iki duruma dayanarak, Özel İnternet Erişimini doğrulanmış günlüksiz bir VPN sağlayıcısı olarak düşünmek güvenlidir.

Daha fazla bilgi için Özel İnternet Erişimi incelememizin tamamını okuyun.

Soru Sormaktan Korkmayın

VPN günlükleri her zaman kötü bir şey değildir. Sonuçta, önemleri ulaşmak istediğiniz anonimlik düzeyine bağlıdır..

Ancak asıl mesele, dürüstlük ve şeffaflık. Meşru bir VPN sağlayıcı, kişisel bilgilerinizin emin ellerde olduğundan şüphesiz sizi bırakacaktır.

Bir sağlayıcının ana sayfasındaki hak taleplerinin gizlilik politikasına uygun olmadığını görürseniz, paranızı başka bir yere götürün. Bir şey belirsiz veya şüpheli görünüyorsa, sağlayıcının destek ekibiyle iletişim kurmaktan çekinmeyin.

Anahtar, VPN hizmetlerinin politikalarını tam olarak nasıl değiştirebileceğini anlamaktır. Sağlam bir anlayışa sahip olduğunuzda, daha sonra anonimlik düzeylerine ihtiyacınız varsa dürüst sağlayıcıları arayabilir ve ek önlemler alabilirsiniz..

Gizliliğiniz söz konusu olduğunda, kullanıcı olarak en azından şeffaflığı beklemek sizin hakkınızdır.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me