Kendi VPN sunucunuzu kurmak, ticari bir VPN aboneliği satın almak için ücretsiz bir alternatiftir, ancak zor bir süreç olabilir. Kendi VPN sunucunuzu evde yapmanın üç yolunu öğrenmek için okumaya devam edin.

WiFi'ye Bağlı Çeşitli Cihazlar

Evde kendi VPN sunucunuzu oluşturmak mümkündür ve süreç, çalışanların ofis ağlarına uzaktan ve güvenli bir şekilde erişmelerini sağlayan bir işletme VPN’sine benzer şekilde çalışır.

Ev yapımı VPN sunucunuz, evden uzaktayken ev ağınıza güvenli bir şekilde erişmenizi sağlar, ancak kurulum için bazı teknik bilgiler gerektirir.

Zor bir süreç olabilir ve güvenlik güncellemelerinin üstünde kalmanız veya kişisel verilerinizi ve güvenliğinizi hatta riske atmanız çok önemlidir.

Bir VPN acemi iseniz (veya ISS’nizden gizlilik istiyorsanız), korumak istediğiniz her cihaz için özel yapım VPN uygulamalarıyla güvenilir bir üçüncü taraf VPN hizmeti kullanmanızı öneririz.

En iyi VPN listemizi burada görebilirsiniz.

Contents

Dinamik Alan Adı Sunucusu (DDNS)

Evde kendi VPN sunucunuzu kurmanın üç ana yolu vardır, ancak sizin için doğru olanı seçmeden önce, ev ağınıza ISS’niz tarafından statik veya dinamik bir genel IP adresi atanıp atanmadığını kontrol etmelisiniz..

Statik IP’ler aynı kalır, dinamik IP’ler zaman zaman değişir.

Dinamik bir IP adresiniz varsa, DDNS (Dinamik Alan Adı Sistemi) oluşturmak iyi bir fikirdir. DDNS, internet alan adlarını IP adresleriyle eşleyen bir hizmettir.

Basitçe söylemek gerekirse, sürekli değişen IP adresinize unutulmaz bir alan adı verir.

DDNS evde kendi VPN sunucunuzu kurduğunuzda yardımcı olur, çünkü genel IP adresiniz her değiştiğinde VPN’yi yeniden yapılandırmanızdan kurtaracaktır..

Yönlendiricinizde DDNS’yi nasıl kuracağınızı öğrenmek için yönlendirici sağlayıcınızın web sitesinde talimatlara bakın.

Şimdi evde kendi VPN’inizi kurmanın üç yoluna bakalım:

1. Yerleşik VPN Sunucusuna sahip bir Yönlendirici Satın Alın.

Bir VPN yönlendirici

Evde kendi VPN’inizi oluşturmanın en kolay ve en güvenli yolu, yerleşik VPN sunucusu özelliklerine sahip bir yönlendirici satın almaktır.

Bu tür yönlendiriciyi satın almanın en büyük dezavantajı fiyattır – 100 $ ‘a mal olabilirler (25 $’ a kadar satın alınabilen standart modellerle karşılaştırıldığında oldukça büyük bir miktar)..

Bu, piyasadaki en iyi VPN’lerden birine üç yıllık abonelikle aynı fiyattır.

Bir yönlendirici satın almadan önce, tercih ettiğiniz VPN protokolünü desteklediğinden emin olun. Gizlilik ve performans arasındaki denge için OpenVPN protokolünü kullanmanızı öneririz.

ExpressVPN gibi birçok üçüncü taraf VPN’den farklı olarak, bir yönlendiricideki farklı VPN protokolleri arasında kolayca geçiş yapamazsınız.

 1. Tercih ettiğiniz tarayıcıyı açın.
 2. Arama çubuğuna yönlendiricinizin LAN (dahili) IP adresini girin. Genellikle, üreticiler yönlendiricilere şu IP adreslerinden birini verir: 192.168.0.1 veya 192.168.1.1. Bunlardan hiçbiri yönlendiricinizin IP adresi değilse, ne olduğunu öğrenmek için bu talimatları izleyin.
 3. Yönlendiricinin kullanıcı adını ve şifresini girin. Bunu daha önce değiştirmediyseniz, her iki bölüm de büyük olasılıkla “yönetici” olacaktır.
 4. Ayarlar’a (veya Gelişmiş Ayarlar’a) gidin > VPN Hizmeti.
 5. VPN Hizmetini etkinleştirin.
 6. VPN bağlantısını kullanan istemcilerin İnternet ve ev ağındaki tüm sitelere erişmesine izin verdiğinizden emin olun.
 7. “Uygula” yı tıklayarak bu ayarları onaylayın..

Şimdi VPN istemcinizi kurun – VPN’ye bağlanmak için kullanacağınız cihaz budur.

 1. VPN istemcileriniz için yapılandırma dosyalarını (Windows, MacOS ve akıllı telefonlar gibi cihazlar) yönlendiricinin kontrol panelinden indirin.
 2. Dosyaları açın ve VPN’ye bağlamak istediğiniz cihazın VPN istemci klasörüne kopyalayın (kablosuz olarak veya bir USB kablosu kullanarak).
 3. VPN’ye bağlanın (ev ağınızdan uzakta) ve sızıntı olup olmadığını test edin.
 4. VPN ile ilgili sorunları giderin – bunlar sunucu veya istemciyle ilgili olabilir.

2. DD-WRT, OpenWRT veya Domates Firmware’ini Destekleyen bir Yönlendirici Alın veya Önceden Yanıp Sönen Bir Satın Alın.

DD-WRT gibi bir bellenim, ‘flashing’ adı verilen bir işlem olan yönlendiricinizin flash belleğindeki işletim sisteminin yerini alır. Yukarıda listelenen yazılımlar yönlendiricide VPN sunucularının oluşturulmasını destekler.

  Ücretsiz ExpressVPN Nasıl Edilir

Ev VPN sunucusu kurmanın bu yönteminin daha riskli olduğunu unutmayın, çünkü yerleşik VPN sunucusu desteğine sahip bir yönlendirici satın almakla karşılaştırıldığında hata ve güvenlik kusurları için daha fazla alana sahiptir..

Bu şekilde bir VPN oluşturmak için, önce üçüncü taraf ürün yazılımı ile çalışmak üzere geçerli yönlendiricinizi flaş etmeniz gerekir..

Bundan sonra, VPN sunucusu oluşturmak için yanıp sönen yönlendiriciye bir dizi komut girmeniz ve ardından VPN istemcisi olarak kullanmak istediğiniz cihazı yapılandırmanız gerekir.

Çevrimiçi güvenliğinizden ve gizliliğinizden ödün verebilecek çok fazla hata yeri var.

Yönlendiricinizi flash etmeden önce araştırma yapmanız önemlidir, çünkü bunu ürün yazılımını desteklemeyen bir cihazda yönlendiricinizi kırabilir (veya “tuğlalayabilir”).

Geçerli yönlendiricinizin DD-WRT destekli yönlendiriciler veritabanında DD-WRT ürün yazılımını destekleyip desteklemediğini kontrol edebilirsiniz.

Yönlendiricinizi nasıl ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Yönlendiricinizin DD-WRT, OpenWRT veya Domates ürün yazılımını destekleyip desteklemediğini kontrol edin. Alternatif olarak, ürün yazılımı ile önceden yanıp sönen yönlendiricileri satın alabilirsiniz.
 2. Uyumlu ürün yazılımı dosyasını bilgisayarınıza indirin.
 3. Yönelticinizi bir prize takın ve ardından bir ethernet kablosunun bir ucunu LAN bağlantı noktalarından birine, diğer ucunu da bilgisayarınızın LAN bağlantı noktasına takın.
 4. Bilgisayarınızda seçtiğiniz web tarayıcısını açın ve yönlendiricinizin dahili IP adresini girin. Çoğu yönlendirici 192.168.1.1 veya 192.168.0.1 olarak ayarlanmıştır.
 5. Yönlendiricinizin kontrol paneline giriş yapın ve ayarlar menüsünde yönlendirici güncelleme veya yükseltme bölümünü bulun.
 6. Sağlayıcının web sitesinde bulacağınız cihaza özel talimatları izleyerek yönlendiricinizi ürün yazılımı ile güncelleyin. Her yönlendirici farklıdır ve yanıp sönen işlemi yanlış yapmak onu kırabilir.
 7. Yeni yanıp sönen yönlendiricinizi yeniden başlatın ve kontrol paneline bir kez daha giriş yapın.

Yönlendirici artık doğru ürün yazılımı ile kurulduğuna göre, VPN sunucusunu oluşturabilirsiniz:

 1. Yönelticinin web arayüzündeki kablosuz sekmesini tıklayın.
 2. VPN sekmesini veya ayarlar menüsünü bulun ve OpenVPN’yi etkinleştirin.
 3. Şimdi VPN sunucunuzu ve VPN istemcilerinizi ayarlama zamanı. Bu adım, VPN’yi doğru bir şekilde kurmak için birçok komut çalıştırmayı içerir – yeni başlayanlar için değildir. Seçtiğiniz ürün yazılımı için ayrıntılı talimatları yakından takip etmelisiniz: DD-WRT, OpenWRT veya Domates. Tek bir hata bile yönlendiricinizi kirletebilir.

VPN sunucunuzu ve VPN istemcilerinizi nasıl kuracağınıza ilişkin bir özet aşağıdadır:

 1. Güvenlik duvarı ayarlarını, yönlendiricinizin gelen VPN bağlantısına izin verecek şekilde değiştirin.
 2. Sertifika Yetkilisi oluşturun. Bu, sunucunun ve istemcinin birbirleriyle güvenli iletişim kurmasını ve internet trafiğini şifrelemesini sağlar.
 3. Sunucunun özel anahtarını ve sertifika çiftini oluşturun.
 4. OpenVPN’i kurma ve yapılandırma.
 5. VPN’ye bağlamak istediğiniz her cihaz için VPN istemci profilleri (özel anahtarlar ve sertifika çiftleri) oluşturun.
 6. İstemci profillerini ayıklayın ve istemcilerinize (cihazlara) aktarın.
 7. Oluşturulan yapılandırma dosyalarını kullanarak her istemciyi yapılandırın.
 8. İstemcinizden VPN’ye bağlanın.
 9. Her şeyin olması gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için VPN’yi test edin. Sızıntı testi kılavuzumuzdaki talimatları izleyin.
 10. Sorunları ve sızıntıları giderin.

Yönlendiricinizi yukarıda gösterildiği gibi bir VPN sunucusu yerine bir VPN istemcisi olarak çalışacak şekilde ayarlamak istiyorsanız lütfen ‘Yönlendiriciye VPN Nasıl Kurulur’ kılavuzumuzu okuyun..

3. Başka Bir Cihazı VPN Sunucusu Olarak Ayarlayın.

Bilgisayar klavyede yazarak kişinin grafik

OpenVPN uyumlu bir yönlendiriciniz yoksa ve bir tane satın almak istemiyorsanız, Windows bilgisayarınız veya MacOS cihazınız gibi başka bir cihazda bir VPN sunucusu barındırabilirsiniz, ancak bir yönlendiriciyi yanıp sönüyor gibi karmaşık bir işlemdir.

VPN sunucusu olarak kullanılan cihazın her zaman açık olması gerektiğini unutmayın.

Cihaz kapalıysa (veya kilitlenirse), VPN’den bağlanamazsınız; bu, evden uzaktaysanız ve tekrar açamamanız durumunda büyük bir sorundur.

VPN sunucusunu yapmadan önce, yönlendiricinizde port yönlendirme ayarlamanız gerekir, böylece sunucu internetten erişilebilir olur.

MacOS ve Raspberry Pi’nin yanı sıra bir Windows cihazının nasıl kurulacağını öğreteceğiz.

  Herkese Açık WiFi'de Nasıl Güvende Kalınır: 4+ Temel Güvenlik İpuçları

Windows 10 Bilgisayarınızı Bir VPN Sunucusuna Dönüştürme

Microsoft Windows, VPN sunucularını barındırmak için yerleşik bir işleve sahiptir, ancak eski ve güvenli olmayan VPN protokolü PPTP’yi kullanır.

Bunun yerine, OpenVPN’in yazılımını kullanarak bir OpenVPN sunucusu kurmanızı öneririz.

Windows cihazınızda OpenVPN’in web sitesinde komutlar da dahil olmak üzere bir OpenVPN sunucusu kurmak için ayrıntılı talimatlar bulabilirsiniz..

Windows’da bir VPN sunucusu kurmanın temelleri şunlardır:

 1. Gelen bağlantılara izin vermek ve bağlantı noktası yönlendirmeyi ayarlamak için güvenlik duvarı ayarlarını değiştirin.
 2. Windows için OpenVPN’i bilgisayarınıza indirin.
 3. OpenVPN’i kurun ve kurulumun “Bileşenleri Seç” bölümünde “EasyRSA” kutusunun işaretli olduğundan emin olun.
 4. İstendiğinde TAP sürücülerini yükleyin.
 5. EasyRSA’yı Yapılandırma – Bu, sertifika yetkilileri oluşturmak ve sertifika istemek ve imzalamak için kullanılan bir araçtır.
 6. Sertifika yetkilisi ve VPN sunucusu sertifikaları oluşturma.
 7. İstemci sertifikaları oluşturun – istemci, VPN sunucusuna (örneğin akıllı telefonunuz) bağlanmak için kullanacağınız cihazdır.
 8. VPN sunucusu ve VPN istemcileri için yapılandırma dosyaları oluşturma.
 9. Her VPN istemcisini oluşturulan dosyalarla yapılandırın.
 10. İstemci cihazdan VPN sunucusuna bağlanma.
 11. Her zaman olduğu gibi, bağlantınızın güvenli olduğundan emin olmak için VPN’nizde sızıntı olup olmadığını test edin.

Artık dışarıdayken Windows VPN sunucunuza bağlanabilirsiniz.

MacOS veya Raspberry Pi Bilgisayarınızı VPN Sunucusuna Dönüştürme

MacOS, OpenVPN’i yerel olarak desteklemediğinden, cihazınızda bir VPN sunucusu kurmak için Tunnelblick veya Homebrew gibi üçüncü taraf yazılımları kullanmanız gerekir.

Tunnelblick veya Homebrew’u OpenVPN ile kurduktan sonra, Windows’ta bir VPN sunucusu kurmakla aynı.

VPN sunucusu olarak kullanmak için daha az hantal bir cihaz arıyorsanız, Raspberry Pi’de bir cihaz kurabilirsiniz.

PiMyLifeUp’ın Raspberry Pi’de bir VPN sunucusu kurmak için PiVPN adındaki bir yükleme komut dosyasını kullanarak adım adım kılavuzu okuyun.

VPN Sunucusu Kurmak için Bulut Bilişim Sağlayıcısı Kullanma

Cep telefonunda bir VPN uygulamasının grafiği

Ev yönlendiricinizi yapılandırmakla ticari bir VPN hizmeti kullanmak arasında kalan bir VPN sunucusu kurmanın bir yolu daha var.

Bu şekilde bir VPN kurmak için bulut bilişim sağlayıcısından bir sunucu kiralamanız gerekir.

DigitalOcean, Scaleway veya Amazon Web Services gibi şirketlerden sanal özel sunucu (VPS) kiralayabilirsiniz.

Evinizde bir VPN sunucusu bulundurmanın aksine, bir VPS kiralamak paraya mal olur – kaliteli bir VPN hizmetiyle aynı aylık fiyata.

Ayrıca tüm internet trafiğinizi, kişisel bilgilerinizi saklayabilecek ya da depolamayacak olan barındırma şirketine emanet etmeniz gerekir. Bu, ISS’nizle birlikte bırakmaktan gerçekten daha mı iyi??

Peki, bulut tabanlı bir VPN sunucusu kullanmanın avantajı nedir??

Bu yöntem evden uzakta olduğunuzda yerel ağınıza erişmenize izin vermese de, hemen hemen istediğiniz herhangi bir ülkede bir sunucu kiralayabilirsiniz..

VPN sunucusunu kurmak, yönlendiricinizi evde yapılandırmaya benzer, bu nedenle barındırma şirketinizin web sitesindeki talimatları dikkatle uyguladığınızdan emin olun..

İşte DigitalOcean’ın bir OpenVPN sunucusu kurma talimatları.

Kendi VPN Sunucumu Kurmalı mıyım?

Evde bir VPN sunucusu kurmak istemenizin birkaç nedeni olabilir.

Öncelikle, dışarıdayken yerel ağınıza erişmeniz gerekiyorsa, evde kendi VPN sunucunuzu kurmak iyi bir fikirdir.

Evinizde bir VPN sunucusu barındırmak, yerel ağınızdaki dosyalara erişebileceğiniz ve Netflix akışını gerçekleştirebileceğiniz veya yurtdışındayken coğrafi olarak kısıtlanmış diğer hizmetlere erişebileceğiniz anlamına gelir.

Doğru şekilde ayarlanırsa, herkese açık WiFi’yi kullanırken kendi VPN’nize bağlanmak, kişisel bilgilerinizi çalmak isteyen bilgisayar korsanlarından korunmanıza yardımcı olur. VPN, istemci ile sunucu arasındaki internet trafiğini şifreler.

Kullandığınız sunucuların kime ait olduğunu da biliyorsunuz. Bu, hangi verilerin ve bilgilerin günlüğe kaydedildiğini ve saklandığını daha şeffaf hale getirmelidir.

Ancak evde kendi VPN sunucunuzu kurmanız her zaman önerilmez.

Kendi VPN Sunucunuzu Kurmanın Dezavantajları

İnsanların büyük çoğunluğu yapmamalı kendi VPN sunucularını kurabilirler. Muhtemelen, ExpressVPN gibi güvenilir, güvenli bir VPN hizmeti kullanmaktan daha iyi olmanızdır.

  VPN Şifrelemeye Başlangıç ​​Kılavuzu

Neden?

İnternet bağlantınız yavaş yükleme bant genişliğinden muzdaripse, kendi VPN sunucunuzu oluşturmak zahmete değmez – indirmeler dahil olmak üzere hizmetinizi daha da yavaşlatır.

Kendi kendine oluşturulmuş VPN sunucuları, güvenlik kusurlarına karşı savunmasız olmadıklarından emin olmak için titiz kurulum ve teknik bilgi gerektirir.

Dahası, ev tabanlı bir VPN değil bir çevrimiçi gizlilik aracı – en azından tamamen değil.

Yalnızca VPN istemcisi ile VPN sunucusu (ev yönlendiriciniz veya bilgisayarınız) arasındaki İnternet trafiğini şifrelediğinden, İSS’niz – ve İSS’nizin topladığı verilere erişimi olan herhangi bir üçüncü taraf – çevrimiçi yaptığınız her şeyi hala görebilir.

Buna karşılık, en üst düzey VPN hizmetleri çevrimiçi gizliliğinizi koruyacak ve en son güvenlik yamalarıyla otomatik olarak güncel kalacaktır..

En iyi VPN’ler hiçbir kişisel bilginizi toplamaz.

VPN sağlayıcıları, yalnızca ev ağınızın IP adresini atayan bir ev VPN’inin aksine, genellikle dünya çapında düzinelerce yerde VPN sunucularına sahiptir..

Ticari bir VPN hizmeti ile coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğe erişmek için tüm dünyadaki sunuculara bağlanabilirsiniz.

Hazır (ticari) VPN sunucularını kullanmak, zahmetsiz kurulumla gizlilik içinde akış, torrent ve göz atmanızı sağlar.

Üçüncü taraf bir VPN hizmeti kullanmak, büyük olasılıkla kendi kendine yapılan bir sunucudan daha iyi hızlar sağlayacaktır..

Kendi VPN Sunucunuzu Kurmak Ücretsiz mi??

Masa üzerinde yönlendirici

Evet ve hayır – VPN sunucusunu nasıl ayarladığınıza bağlıdır.

Bir yönlendiriciye ev yapımı bir VPN sunucusu kurmak istiyorsanız, mevcut yönlendiriciniz OpenVPN’i desteklemiyorsa yeni donanım satın almanız gerekebilir.

Yerleşik VPN sunucusu özelliklerine sahip yönlendiriciler 100 ABD dolarına mal olabilir.

Bulut tabanlı sunucular için de benzer bir hikaye. Bunları üçüncü taraf bir sağlayıcıdan kiralamak için aylık bir ücret ödemeniz gerekir.

Ancak, zaten sahip olduğunuz bir yönlendirici veya cihaza bir Windows bilgisayar gibi bir VPN sunucusu kurmak istiyorsanız, Tamamen bedava.

Evde bir VPN sunucusu kurmaktan memnun değilseniz – bu oldukça zor bir işlemdir – ve ticari bir VPN’ye para harcamak istemiyorsanız, en iyi ücretsiz VPN hizmetlerimize göz atın.

VPN Sunucusu ve VPN İstemcisi: Fark Nedir?

Bir VPN sunucusundan geçen internet trafiğinin gösterimi

Bu kılavuzda bir VPN sunucusu kurma hakkında konuştuk, ancak VPN istemcilerine de değindik.

Peki, ikisi arasındaki fark nedir?

Şifreli bir VPN tüneli oluşturmak için hem VPN sunucusu hem de VPN istemcisi gerekir.

VPN sunucusu tünelin bir ucunda, diğer tarafta VPN istemcisi.

VPN istemcisi VPN sunucusuyla bağlantıyı başlatır ve sanal özel ağa erişim izni verilmeden önce kendini doğrular.

VPN sunucuları birçok istemciden bağlantı kabul edebilirken, VPN istemcisi aynı anda yalnızca bir sunucuyla bağlantı kurabilir.

VPN istemcisi yazılımını, VPN sunucusuna bağlanmak istediğiniz cihaza yüklersiniz.

Örneğin, dışarıdayken herkese açık WiFi’de güvenli bir şekilde kullanmak istediğiniz Android akıllı telefonunuzda.

VPN istemci cihazından (örn. Android akıllı telefonunuz) gelen İnternet trafiği, ister evde kurmuş olduğunuz bir sunucu, ister bir VPN servis sağlayıcısına ait olsun, şifreli VPN tüneli üzerinden VPN sunucusuna yönlendirilir..

VPN sunucusu, VPN hizmetinin barındırılmasını ve dağıtımını sağlar ve ayrıca VPN istemcisinin IP adresini kendi adreslerinden biriyle maskeler.

Dolayısıyla, evinizde bulunan bir VPN sunucusuna bağlanırsanız, fiziksel olarak orada bulunmasanız bile web etkinliğiniz ev ağınızın genel IP adresiyle ilişkilendirilir..

Bu kılavuzda, evde bir VPN sunucusunun nasıl kurulacağını gösterdik, ancak cihazınızı bir VPN istemcisi olarak ayarlamak için yardıma ihtiyacınız varsa, aşağıdaki kurulum kılavuzlarına bakın:

 • Microsoft Windows
 • Apple MacOS
 • Android
 • iOS
 • Amazon Fire TV Çubuğu
 • Apple TV
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me