İster bir uygulama yüklensin, ister belirli protokoller için yerleşik destekten faydalanın, modern bir iPhone'da VPN kurmak kolaydır. Bu kılavuz, basit adımlarla nasıl yapacağınızı gösterir.

VPN çalıştıran bir Apple iPhone

LT2P / IPSec protokolü için entegre destek sayesinde bir iPhone'a VPN kurmanın üç yolu vardır (daha az popüler Cisco IPSec protokolü de desteklenir). Sağlayıcınızın kendi uygulamasını yükleyebilir, üçüncü taraf bir uygulama kullanabilir veya ayrıntıları iPhone ayarlarınıza manuel olarak girebilirsiniz.

Hepsine bu kılavuzda bakacağız ve hiçbir zaman internete güvenli ve özel bir şekilde bağlanacaksınız.

Neye ihtiyacınız olacak

VPN'nizi ayarlamak için, cihazınızı çalıştırabilen bir iPhone'a ihtiyacınız olacaktır. iOS'un en son sürümü. İOS 11.3 çalıştıran bir iPhone 8 Plus kullanıyoruz.

Ayrıca, VPN sağlayıcı. Zaten bir tane seçmediyseniz iPhone için en iyi VPN seçimlerimize göz atabilir veya henüz aylık bir abonelik için ödeme yapmaya hazır değilseniz ücretsiz deneme sürümüyle başlayabilirsiniz. Ancak, sağlayıcıların yalnızca uygulama üzerinden web siteleri yerine indirildikten sonra uygulama aracılığıyla kaydolursanız ücretsiz deneme sürümleri sunduğunu lütfen unutmayın..

VPN'lerde yeniyseniz, sağlayıcınızın uygulamasını App Store'dan indirip aşağıdaki “Yöntem 1” deki adımları uygulayarak başlamanızı öneririz. Her şeyin çalıştığını doğruladıktan sonra, biraz daha gelişmiş olan Yöntem 2 ve 3'ü deneyebilirsiniz..

Yöntem 1: VPN Uygulaması

Tüm büyük sağlayıcılar kendi uygulamalarını sunar ve bunu kullanmak VPN'nize bağlanmanın en kolay yoludur. Bu kılavuzda ExpressVPN uygulamasını kullanıyoruz, ancak burada gösterdiğimiz adımlar tüm sağlayıcılar için genel olarak aynı olacak.

VPN'ye bağlandıktan sonra, siz kapatana veya telefonunuzu yeniden başlatana kadar bağlantının etkin kalması gerekir.

Başlamadan önce, bir sağlayıcıya kaydolmanızı ve ardından yeni hesabınızı onaylamak için e-postanızı kontrol etmenizi öneririz..

Başlamadan önce Ayarlar uygulamanızın Yazılım Güncelleme bölümünü kontrol etmek de iyi bir fikirdir, böylece en son iOS sürümünü yükleyebilirsiniz.

 1. App Store'dan ExpressVPN uygulamasını bulun ve indirin.ExpressVPN iPhone uygulama mağazası
 2. Uygulamayı açın ve Oturum aç. Henüz hesabınız yoksa, burada yeni bir hesap oluşturabilirsiniz, ancak devam etmeden önce e-postanızı kontrol etmeyi ve hesabınızı doğrulamayı unutmayın..ExpressVPN iPhone giriş ekranı
 3. ExpressVPN web sitesinde oturum açmak için kullandığınız giriş bilgilerini kullanarak uygulamada oturum açın.
 4. Dokunmak İzin vermek uygulamanın iPhone'unuzdaki VPN bağlantısını oluşturmasına izin vermek için. Bunu Touch ID ile onaylamanızı isteyecek.ExpressVPN iPhone yapılandırma ekranı
 5. Uygulamanın bildirim göndermesine izin vermek isteyip istemediğinizi seçin. Bu isteğe bağlıdır.ExpressVPN iPhone bildirimlere izin verir
 6. Dokunmak İzin vermek analiz için bağlantı ayrıntılarını ExpressVPN'e göndermek istiyorsanız. Yine, bu isteğe bağlıdır ve reddetmek VPN bağlantınızı etkilemez.ExpressVPN iPhone bağlantı detayları

Bu kadar. ExpressVPN artık cihazınıza yüklenmiş ve yapılandırılmıştır.

Uygulama, geçerli konumunuz ve bağlantınız için otomatik olarak en iyisini seçecektir, ancak gerekirse bunu değiştirebilirsiniz. Sadece dokunun Konum seç değiştirmek.

ExpressVPN iPhone ana ekranının bağlantısı kesildi

Başarılı bir şekilde bağlandığınızı onaylamak için ekranınızın sol üst köşesinde bir VPN simgesi göründüğünü unutmayın.

ExpressVPN iPhone ana ekranı bağlı

Yöntem 2: OpenVPN

OpenVPN Connect, iPhone için açık kaynaklı bir VPN uygulamasıdır. VPN sağlayıcınız indirilebilir .ovpn profilleri sunuyorsa, sağlayıcının kendi uygulamasını kullanmak yerine bağlantınızı ayarlamak için OpenVPN Connect'i kullanabilirsiniz.

Bu üçüncü taraf uygulaması, sağlayıcınızın sağladığı kimlik bilgilerini kullanarak sağlayıcınızın sunucu ağına yalnızca OpenVPN protokolü üzerinden bağlanır. Protokol ve uygulamanın her ikisi de açık kaynak olmasının yanı sıra, uygulama birçok birinci taraf uygulamasından çok daha yapılandırılabilir.

Bu yöntemi seçerseniz dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır:

 • Her sunucunun farklı bir .ovpn dosyası vardır. Sadece bir veya ikisine bağlanmak istiyorsanız, bu işlem hızlıdır. Düzinelerce erişim gerekiyorsa, kurulum için daha fazla zaman ayırmanız gerekecek.
 • "Parça yönergesi" hatası alabilirsiniz. Eğer onunla karşılaşırsanız bu üstesinden gelmek kolaydır; .ovpn dosyasını bir metin düzenleyicide düzenlemeniz ve bir satırı kaldırmanız yeterlidir. Size aşağıda ne yapacağınızı göstereceğiz.

.Ovpn Dosyanızı Bulma

İlk sunucunuzu kurmak için en hızlı yol .ovpn dosyasını sağlayıcınızın web sitesinden indirip kendinize e-postayla göndermektir. Daha sonra başlamak için dosyayı iPhone e-posta uygulamanızda açabilirsiniz.

Güvenlik konusunda bilinçli iseniz, Dropbox veya Google Drive gibi bulut depolamayı kullanma gibi daha iyi alternatifler vardır. Mac kullanıyorsanız Airdrop'u kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, nasıl yapıldığını göstermek için kolay seçeneğe gideceğiz.

İPhone'da OpenVPN Bağlantısı Oluşturma

 1. Web'de VPN sağlayıcınızın sitesinde oturum açın.
 2. OpenVPN kullanarak manuel yapılandırma ayarlarınızı bulun. Örneğin ExpressVPN kullanıyorsanız bunları giriş yaparak ve ExpressVPN Kurulumu, sonra tıkla Manuel Yapılandırma listenin altında.
 3. Ekranın sağ tarafında sunucu konumlarının bir listesini görürsünüz. Bir kıtayı ve ardından .ovpn profilini indirmek için bir sunucuyu tıklatın.
 4. Profili bir e-postaya ekleyin ve kendinize gönderin veya Taslak mesaj olarak kaydedin.

Bu tarayıcı penceresini açık bırakın; bir anda kullanıcı adı ve şifreye ihtiyacınız olacak.

İPhone'unuzda:

 1. E-postayı kontrol etmek için kullandığınız uygulamayı açın ve kendinize gönderdiğiniz e-postayı bulun. Açın ve dosya ekine dokunun.
 2. E-posta uygulaması, dosyayı açmak için kullanabileceğiniz çeşitli uygulama seçeneklerini gösterir. OpenVPN'i bulun ve açmak için dokunun.
 3. OpenVPN, dosyanın içe aktarılmaya hazır olduğunu onaylar. Yeşil artı simgesine hafifçe vurun.ExpressVPN iPhone OpenVPN içe aktarma dosyası
 4. Dokunmak İzin vermek VPN bağlantısını ayarlamak için. Bunu Touch ID ile onaylamanız gerekecek.ExpressVPN iPhone OpenVPN yapılandırması

Bu noktada, masaüstü bilgisayarınıza geri dönmeniz ve Manuel yapılandırma daha önce kullandığınız talimatlar:

 1. İPhone'unuza şunu yazın: Manuel yapılandırma Kullanıcı adı ve Şifre alanlarına sağlayıcınız tarafından sağlanan kullanıcı adı ve şifre. Unutmayın: bu ayrıntılar web için giriş bilgilerinizle aynı değildir. Dolayısıyla, örneğin e-posta adresinizi yazarsanız işe yaramaz.ExpressVPN iPhone OpenVPN manuel yapılandırması
 2. Bilgilerinizi kaydetmek istiyorsanız, Kayıt etmek açmak için kaydırıcı.
 3. Dokunmak Bağlan bağlantınızı test etmek için Tamam'ı tıklatın. Evet.ExpressVPN iPhone OpenVPN bağlantıya izin verir

Parça Direktifi Desteklenmeyen Hata ile Nasıl Başa Çıkılır

Bağlantınız başarısız olursa, parça yönergesi hakkında uygulama tarafından desteklenmeyen bir mesaj görebilirsiniz..

Bunu düzeltmek için, bilgisayarınıza geri dönün ve .ovpn dosyasını bir metin düzenleyicisinde açın.

Parça sözcüğüyle başlayan satırı bulun, silin ve dosyayı kaydedin. Başka bir şeyi değiştirmemek ve dosya uzantısının hala .ovpn olduğundan emin olmak önemlidir..

ExpressVPN iPhone OpenVPN hatası

Dosyayı tekrar kendinize e-postayla gönderin ve yukarıdaki dizinin ikinci ve üçüncü bölümünü tekrarlayın.

Yöntem 3: Manuel Ayarlar

Bir VPN bağlantısını manuel olarak kurmak şaşırtıcı derecede hızlı bir işlemdir. Ayrıca, tüm bağlantı ayrıntıları iOS Ayarları Uygulamasına kaydedildiğinden cihazınızda yer kazanmanın iyi bir yoludur. Kurulumu yalnızca birkaç dakika sürer.

Bağlanmak için zaten bir uygulama kullanıyorsanız, devam etmeden önce uygulamayı iPhone'unuzdan kaldırmak isteyebilirsiniz.

Ancak, L2TP / IPSec protokolünü kullanmakla sınırlı olacağınızı ve bir killswitch gibi ek işlevleri kaçırmayacağınızı unutmayın..

Bu işlem için herhangi bir şey indirmenize gerek yoktur. Sağlayıcınızın sitesinden manuel yapılandırma ayrıntılarını bulmanız gerekir. ExpressVPN kullanıyorsanız, doğru bilgileri göstermek için Manuel Yapılandırma'yı, ardından LT2P / IPSec'i seçtiğinizden emin olun..

Sonra aşağıdaki gibi devam edin:

 1. İPhone'unuzda, Ayarlar uygulamasına hafifçe vurun Genel, sonra dokunun VPN.ExpressVPN iPhone L2TP ayarları
 2. Dokunmak VPN Yapılandırması Ekle…ExpressVPN iPhone L2TP yapılandırma ekle
 3. Öğesine dokunun. tip ve L2TP'yi seçin.ExpressVPN iPhone L2TP yapılandırma türü
 4. Diğer alanları aşağıdaki gibi doldurun:
  • Açıklama: Seçtiğiniz herhangi bir metin
  • Sunucu: VPN sağlayıcınız tarafından sağlanan sunucu adını yazın
  • hesap: L2TP / IPSec için kullanıcı adınız
  • RSA SecurID: Kapalı
  • Parola: L2TP / IPSec şifreniz. Bu isteğe bağlıdır. Bu alanı boş bırakırsanız, iPhone'unuz her bağlandığınızda parolayı girmenizi ister.
  • Gizli: 123456
  • Tüm Trafiği Gönder: Açık.ExpressVPN iPhone L2TP tüm trafiği gönder

Profili kaydedin, ardından bağlanmak için anahtara dokunun. Diğer uygulamaları kullanırken VPN'niz arka planda bağlı kalacaktır.

ExpressVPN iPhone L2TP bağlı

Nereden Yardım Alınır

İPhone'unuzda bir VPN kurmanın oldukça basit olması gerekir, ancak farklı sağlayıcıların biraz farklı bağlantı gereksinimleri vardır. Sorun yaşarsanız, yaşadığınız sorunun ayrıntıları için sağlayıcınızın destek bölümüne başvurun.

Çoğu durumda, resmi sağlayıcı uygulamasını kullanmak birkaç sorun sunacaktır ve iPhone VPN'nizle birkaç dakika içinde çalışır durumda olmalısınız.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me