Tor ve VPN'lerin ikisi de sizi çevrimiçi anonim tutmaya söz veriyor, ancak gerçekte ne kadar özeller? Tor ve VPN için bu kapsamlı kılavuzda Tor'un nasıl çalıştığını, nasıl güvende kalacağını ve bir VPN ile nasıl karşılaştırıldığını öğrenin.

Bir VPN kalkanı ve bir Tor soğan arasında seçim yapan iki karakterden oluşan bir örnek.

Tor ve VPN'lerin ortak noktası çoktur. Her ikisi de web'i anonim olarak kullanmanıza izin veriyor, her ikisi de giderek daha popüler ve her ikisi de genellikle yanlış anlaşılıyor.

Ancak Tor Network'ü VPN servislerinden gerçekten ayıran nedir? Tor Tarayıcı'yı kullanmak güvenli mi? Çevrimiçi gizlilik için en iyi seçenek hangisidir??

Bu kılavuzda Tor ve VPN hizmetleri hakkında aldığımız tüm soruları cevaplayacağız. Açıklayacağız onlar nasıl çalışır, nasıl Tor'ya güvenle eriş, ve avantajlar ve dezavantajlar ikinizde.

Tor'un nasıl çalıştığını zaten biliyorsanız, Tor ile VPN arasındaki doğrudan karşılaştırmamıza doğrudan atlayabilirsiniz. Alternatif olarak Tor Nasıl Kullanılır ve Tor Kullanarak Nasıl Güvenli Kalınır bölümlerimize atlayabilirsiniz..

Tor Nedir?

Genellikle "Tor" olarak adlandırılan Tor Network, ücretsiz ve açık kaynaklı bir sistemdir. anonim iletişim internette. Adı orijinal proje adından türetilmiştir: “Soğan Yönlendirici”.

Tor Network çevrimiçi etkinliğinizi şu şekilde anonimleştirir: şifreleyerek iletişiminiz ve bunları gönüllüler tarafından korunan küresel bir erişim noktası ağı veya "düğümler" aracılığıyla rastgele zıplatma.

Tor'u kullanmanın en yaygın yolu Tor Tarayıcısıdır. Bu, bilgisayarınıza indirilip yüklenebilen ücretsiz, Firefox tabanlı bir uygulamadır. Tor Tarayıcı, gizlemek için Tor ağını kullanır. Kimlik, yer, ve çevrimiçi etkinlik izleme veya gözetimden.

Teknoloji aslında ABD ordusu için tasarlandı ve siyasi aktivistler ve gizlilik savunucuları tarafından ve ayrıca tespit edilmekten kaçınmak isteyen daha hoş olmayan karakterler tarafından tercih ediliyor. Sana yardım eder engellenen içeriğe eriş ülkeniz veya internet servis sağlayıcınız (ISS) tarafından.

En önemlisi, kimliğini gizler hem ziyaret ettiğiniz web sitelerinden hem de ağın kendisinden.

Özetlemek gerekirse, Tor Network şunları yapmanızı sağlar:

 • IP adresinizi ziyaret ettiğiniz web sitelerinden gizleyin.
 • "Gizli" .onion alan adlarına erişin.
 • Çevrimiçi etkinliğinizi anonimleştirin.
 • Gizli iletişim kurun.
 • Sansürlü içeriğe erişme.
 • Tor çevresindeki altyapının büyüklüğü ve herhangi bir merkezi otoritenin olmaması, son on yılda onu ana akım haline getirdi. Ancak, topluluk tarafından yönetilen bu düğüm ağının büyük ödünleşimi güvenilir olmayan bir bağlantıdır ve genellikle çok yavaş hızlar.

  Tor ağı, Avrupa ve Kuzey Amerika'da en aktif olmaya devam ediyor, ancak erişimi dünya çapında giderek genişliyor. Çevrimiçi iletişimin izlendiği veya sansürlendiği ve gizlilik eksikliğinin hapis cezasına neden olabileceği ülkelerde özellikle popülerdir.

  Tor'un dünyadaki TorFlow'dan alınan veri akışının bir görselleştirmesi.

  Tor’un küresel veri akışının görselleştirilmesi, 3-6 Ocak 2016 TorFlow.

  Büyüdükçe, Tor Uluslararası Af Örgütü ve Elektronik Sınır Vakfı (EFF) dahil olmak üzere çeşitli sivil özgürlük kuruluşlarından onaylar ve övgüler aldı..

  Tor, çeşitli işletim sistemleri ve protokollerle kullanılabilir, ancak kullanıcıların büyük çoğunluğu Tor tarayıcısını kullanarak bir bilgisayarda çalıştırır. Tor tarayıcıyı yükleme ve kullanma hakkında ayrıntılar için Tor'u Nasıl Kullanırım?

  Tor ayrıca .onion alan adıyla bir dizi listelenmemiş web sitesine erişmenize izin verir - sözde ‘Karanlık Web’. Bu sitelerin en ünlüsü şimdi kapatılan İpek Yolu pazar alanıdır, ancak sansürü yenmek için tasarlanmış BBC News'un aynası gibi daha az uğursuz siteler de faaliyet göstermektedir..

  Tor şüphesiz en ucuz gizlilik aracıdır. Ancak Tor'u kullanmanın doğasında var olan riskler var. Tarama alışkanlıklarınızı değiştirmediğiniz sürece, gerçek IP adresinizi gösterme veya kişisel olarak tanımlanabilir diğer bilgiler: anonimliğinizi tamamen mahvetmek. Bu konuda daha fazla bilgiyi Tor Kullanarak Nasıl Güvenli Kalınır bölümünde bulabilirsiniz..

  Yasadışı bir şey için Tor (veya VPN) kullanmayı göz ardı etmiyoruz ve genel bir önlem olarak Karanlık Web'den uzak durmanızı öneririz.

  Tor Nasıl Çalışır?

  Tor netork'tan geçen veri diyagramı

  Verileriniz Tor ağından nasıl geçer?.

  Soğan gibi, Tor da katmanlara sahiptir. Tor Network sizi tamamen anonim yapmak için bir dizi sunucu arasındaki trafiğinizi zıplar.

  Bu bölümde Tor'un tam olarak nasıl çalıştığını ele alacağız. Bu bölümü atlamak isterseniz, doğrudan Tor vs. VPN'ye atlayabilirsiniz: Hangisi Daha İyi? veya Tor'u Nasıl Kullanırım?

  Tor Network, internet trafiğinizi nasıl şifreler ve anonimleştirir:

  1. Tor Ağına bağlanmadan önce, Tor üç veya daha fazlasını seçer rastgele sunucular bağlanmak için (düğüm).
  2. Tor yazılımı trafiğinizi, yalnızca çıkış düğümü adı verilen son düğümün şifresini çözebilecek şekilde şifreler..
  3. Tor yazılımı daha sonra trafiğinizin geçeceği her düğüm için ek şifreleme katmanları ekler, bağlanacağınız ilk düğümle sona erer, koruma düğümü olarak adlandırılır..
  4. Bu süreçte trafiğiniz en azından üç katmanlı şifreleme.
  5. Bilgisayarınız koruma düğümü ile iletişim kurduğunda koruma düğümü IP adresinizi bilir, ancak trafiğiniz (içeriği veya hedefi) hakkında hiçbir şey göremez..
  6. Koruma düğümü, zincirdeki bir sonraki düğümü bulmak için ilk şifreleme katmanının şifresini çözer. Daha sonra trafiğinizi gönderir - yine de en az iki şifreleme katmanıyla korunur.
  7. Zincirdeki bir sonraki düğüm şifreli trafiğinizi alır. Zincirdeki önceki sunucunun IP adresini bilir, ancak gerçek IP adresi veya bu noktaya kadar zincirde kaç adım meydana geldi. Bu düğüm, zincirdeki bir sonraki sunucunun kimliğini ortaya çıkarmak için bir şifreleme katmanını kaldırır. Daha sonra verilerinizi iletir.
  8. Trafiğiniz çıkış düğümüne ulaşıncaya kadar bu işlem tekrarlanır. Çıkış düğümü, son şifreleme katmanının şifresini çözer. Bu, trafiğinizi açığa çıkarır, ancak çıkış düğümünde kim olduğunuzu bilmenin bir yolu yoktur.
  9. Trafiğiniz İnternet yolculuğunu tamamlıyor.

  Bu süreçte hiçbir aşamada herhangi bir düğüm her ikisini de bilmez sen kimsin ve ne yapıyorsun. Her düğüm, sunucunun kimliğini yalnızca zincirde doğrudan yanında bildiğinden, herhangi bir sunucunun, soğan ağı üzerinden rotanızı tersine çevirmesi mümkün değildir - kötü niyetli bir niyet olsa bile.

  Ek güvenlik için, soğan ağı üzerinden yolunuz rastgele atanmış her on dakikada bir.

  Bu süreç, tamamen anonim, ama değil tamamen özel. Çıkış düğümünde kim olduğunuzu bilmenin bir yolu yoktur, ancak teorik olarak ne yaptığınızı gözlemleyebilir. Birisine adınızı veya gerçek IP adresinizi e-postayla gönderirseniz, tüm süreci baltalarsınız.

  Tor, trafiği yalnızca normal tarama trafiğinin çoğunu temsil eden popüler TCP protokolünü kullanarak ele almak için tasarlanmıştır. Bu protokolle sınırlı olmak potansiyel bir güvenlik açığı yaratır, çünkü UDP veya başka bir internet protokolü kullanan tüm trafik Tor ağının dışına çıkacaktır. Ses ve video trafiği genellikle UDP kullanılarak iletilir.

  Tor bir VPN mi?

  Sıklıkla karıştırılsa da, Tor ve VPN aslında çok farklı teknolojilerdir.

  Sanal Özel Ağ (VPN), özel sermayeli güvenliği geliştirme, sansürü atlatma ve gerçek IP adresinizi maskeleme gibi çeşitli nedenlerle bağlanabileceğiniz sunucu ağı.

  Bir VPN kullandığınızda, bilgisayarınız ile VPN sunucusu arasındaki bağlantı şifrelenir. Bu, ISS'nizin veya herhangi bir üçüncü tarafın çevrimiçi etkinliğinizi görüntülemesini engeller.

  Ancak, VPN sağlayıcınızın her zaman aktivitesini gözlemle. Gerçek IP adresinizi görüntüleyebilir ve potansiyel olarak kaydedebilirler, bu nedenle sağlayıcınıza çok güvenmeniz gerekir.

  Bu nedenle, ağının güvenliğini sağlamak için hem minimum günlük kaydı ilkesine hem de geçmiş performansa sahip bir VPN sağlayıcısı bulmak çok önemlidir..

  Tor, diğer taraftan, topluluk ve gönüllü sahibi sunucular - veya "düğümler". Bu ağı kullanmak internete anonim olarak göz atmanıza izin verir, ancak VPN ile aynı güvenlik avantajlarını veya coğrafi olarak engellenen içeriğe erişmek için aynı yardımcı programı sağlamaz.

  Tor tarayıcı yazılımını koruyan Tor Projesi, yazılımın üzerinde çalıştığı sunucu ağına sahip değildir. Kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı bilen bir VPN sunucusunun aksine, Tor Ağındaki hiçbir sunucu her ikisine de erişemez Kimlik ve aktivite.

  Tor, bunu birden fazla şifreleme katmanı kullanarak ve trafiğinizi daha geniş bir internete bırakmadan önce birkaç sunucu üzerinden yönlendirerek başarır. Bu, VPN'de olduğu gibi servis sağlayıcıya güvenmeniz gerekmediği anlamına gelir, ancak aynı zamanda yavaş tarama hızları güvenilir bir VPN ile endişelenmenize gerek kalmayacak bazı güvenlik açıkları.

  Kısacası, bir VPN aşağıdakiler için bir araçtır: gizlilik İlk ve en önemli. Tor, diğer taraftan, anonimlik.

  Özetlemek gerekirse, bir VPN şunları yapmanızı sağlar:

  • IP adresinizi ziyaret ettiğiniz web sitelerinden gizleyin.
  • Tarama trafiğinizi şifreleyin.
  • Coğrafi olarak kısıtlanmış web sitelerine erişin.
  • Birden çok özel sunucu konumu arasından seçim yapın.
  • Sansürlü içeriğe erişme.
  • Herkese açık WiFi ağlarındaki verilerinizi koruyun.

  Bir VPN'nin ne olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bilmeniz gereken her şeyi içeren kapsamlı bir kılavuz yazdık.

  Alternatif olarak, Tor ve VPN'de Tor ve VPN hizmetleri arasında doğrudan bir karşılaştırma bulabilirsiniz: Hangisi Daha İyi? bu kılavuzun bölümü.

  Soğan Yönlendirici ve VPN Şifrelemesi

  Tor ve VPN, size çevrimiçi olarak ek gizlilik sağlamak için şifreleme kullanır, ancak her biri uygulamak şifreleme çok farklı.

  Bir VPN kullandığınızda, tüm trafiğiniz bir 'tünel' şifreleme ile korunur ve VPN sağlayıcınıza ait tek bir VPN sunucusuna gönderilir. Alındıktan sonra, trafiğin şifresi çözülür ve nihai hedefine bırakılır.

  Kullanılan gelişmiş gizleme araçları yoksa, VPN tüneli ISS'nizin bir VPN kullandığınızı bilmesini engellemez, ancak oraya hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi ve oraya vardığınızda ne yaptığınızı görmesini engeller..

  Aksine, Tor’un ion Soğan Ağı ’her biri yalnızca rastgele atanan bir sunucu tarafından şifresi çözülebilen birden fazla şifreleme katmanı kullanır. Bu sunucular Tor'a ait değildir, ancak gönüllüler tarafından sahip olunan ve sürdürülen.

  İSS'niz Tor'u kullandığınızı söyleyebilir, ancak ilk şifreleme katmanı nerede gezindiğinizi görmelerini engelleyecektir.

  VPN sağlayıcınıza çok güçlü bir güven duymanız gerekirken, Tor herhangi bir sunucu operatörüne güvenme ihtiyacını ortadan kaldırmak için inşa edilmiştir.

  Şifreleme gücü açısından, bazı VPN'ler 24 saat içinde kaba kuvvetle kırılabilen PPTP gibi zayıf ve eski şifreleme protokollerine güvenir..

  Bununla birlikte, yüksek kaliteli VPN'ler IKEv2 / IPSec ve OpenVPN gibi çok daha güvenli protokoller kullanıyor. Bu protokoller, henüz kırılmamış olan AES-256 ve RSA-1024 gibi güvenli şifreleme şifreleriyle çalışır. Mevcut bilgi işlem teknolojisi ile bunu başarmak evrenin ömründen daha uzun sürer.

  Tor, aynı güvenli şifrelerin bir kombinasyonunu kullanır. Bununla birlikte, Tor tarafından kullanılan yüksek şifreleme düzeyi çıkış düğümünden kaldırılır, bu da tarama etkinliğinizin açığa çıkacağı anlamına gelir. Ancak hiçbir şey sızmadığı sürece bu etkinliği kimliğinizle ilişkilendirmek imkansız olacaktır. Bu sızıntılar hakkında daha fazla bilgiyi Tor Tor Güvenli mi? Bölüm.

  VPN şifreleme protokolleri ve şifreleri hakkında daha fazla bilgiyi VPN Şifreleme Kılavuzumuzda bulabilirsiniz..

  Hangisi Daha İyi: Tor veya VPN?

  Tor ve VPN'ler arasındaki en büyük fark Tor'un elde edebileceği tam anonimlik, VPN'ler ise daha geniş bir Gizlilik ve güvenlik uygulamaları.

  Her aracın artılarını ve eksilerini gösteren hızlı bir karşılaştırma tablosu:

  VPN ve Tor'u karşılaştıran bir tablo.

  Tor ve VPN karşılaştırma tablosu.

  Her bir ağ için avantajlar ve dezavantajlar vardır ve bazı etkinlikler diğerine göre daha uygun olacaktır.

  Bu bölümde Tor ve VPN'nin avantaj ve dezavantajlarını ayrıntılı olarak ele alacağız. Bu avantajları ve dezavantajları atlamak için, hangi aracı kullanmanız gerektiğine ilişkin özetimize doğrudan atlayabilirsiniz.

  Tor Avantajları

  Tor'un avantajlarını gösteren çizim

  1. Merkezi olmayan ağ. Tor, genel merkez, ofis veya merkezi sunucu olmadan dünya çapında binlerce sunucudan oluşan dağıtılmış bir ağdan oluştuğu için, herhangi bir hükümet veya kuruluşun bunu kapatması son derece zordur.

   Tor'u indirmek isteyen herkes, her bir sunucudan sonra gitmek zorunda kalacaktı. Bu aynı zamanda kötü niyetli bir oyuncunun saldırması için merkezi bir nokta olmadığı anlamına gelir. Kullanım günlüklerini görüntülemek için ele geçirilebilecek merkezi bir sunucu da yoktur.

  2. Eksiksiz anonimlik. Tor tarafından kullanılan yönlendirme yöntemi, gerçek IP adresiniz ve çevrimiçi etkinliğiniz arasında herhangi bir ilişki kurulmasını önler. Bağlandığınız ilk düğüm (koruma düğümü) IP adresinizi bilecek, ancak etkinliğiniz hakkında hiçbir şey göremeyen.

   Sonraki düğümler gerçek IP adresinizi göremez ve bağlandığınız siteler de görünmez. Tor ayrıca ağınızı her on dakikada bir ağ üzerinden değiştirirken, VPN bağlantınız süresince tek bir sunucu bağlantısı sağlar.

  3. Sınır ötesi. Tor, trafiğinizi farklı ülkelerdeki düğümlere yönlendirerek coğrafi kısıtlamaları atlayabilir. Daha önce bulunduğunuz yerde erişilemeyen web içeriğine Tor ağı kullanılarak Tor tarayıcı üzerinden erişilebilir. Bunun nedeni, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin gerçek IP'nizi değil çıkış düğümünün IP adresini görmesi ve bunu konumunuzu belirlemek için kullanmasıdır.

   Ancak Tor ağı üzerinden izlediğiniz rota tamamen rastgeledir. Mümkün olsa da, "kimlik sahtekarlığı" için belirli bir sunucu konumu seçmek çok zordur. Teknik karmaşıklık ve düşük hızların birleşimi Tor'u coğrafi olarak engellenen video akışı için yanlış seçenek haline getiriyor.

  4. Bedava. Tor için para ödemek zorunda kalmayacaksın. Yazılım ve ağ, tüm dünyadaki gönüllüler ve hayır kurumları tarafından ücretsiz ve açık kaynaklıdır. Bazı ücretsiz VPN'lerin aksine, herhangi bir reklam yoktur ve Tor'un verilerinizi kaydetme ve satma riski konusunda endişelenmenize gerek kalmaz..

  Tor Dezavantajları

  Tor dezavantajlarını gösteren çizim

  1. Çok yavaş. Tor bir VPN ile karşılaştırıldığında çok yavaş. Tor ağındaki veriler, her biri değişen bant genişliğine sahip birden fazla rastgele ve yaygın olarak dağıtılmış düğümden yönlendirilir ve birden çok kez şifrelenir ve şifresi çözülür. Rotanızdaki en yavaş düğümün merhametindesiniz.

   Bu, Tor'un yüksek kaliteli akış videoları, P2P dosya paylaşımı veya yüksek hızlı bağlantı gerektiren herhangi bir şey izlemek için iyi bir seçim olmadığı anlamına gelir..

   Gerçek IP adresinizi açığa çıkarma riski taşıdığından, özellikle torrent uygulaması önerilmez. Ayrıca ağa çok fazla yük bindirir ve herkesin bağlantısını yavaşlatır.

  2. Kötü uyumluluk. Tor ağına yalnızca Tor tarayıcıyı veya Tor erişimi yerleşik olan bir uygulamayı kullanarak erişebilirsiniz. Başka bir tarayıcı veya uygulama kullanmak istiyorsanız Tor tarafından korunmayacaksınız.

   Android için bir uygulama var ama iOS için Tor tarayıcı yok, yani iPhone'unuzda veya iPad'inizde kullanamazsınız.

   Uygulamaları ağ üzerinden 'Torifying' veya Tor Tor üzerinden VPN ’çalıştırma gibi ağ üzerinden yönlendirmek için daha gelişmiş bazı yöntemler vardır. Bunların her ikisi de zor süreçlerdir, düzgün uygulanmazsa gerçek kimliğinizi sızdırma riski vardır.

  3. Müşteri desteği yok. Tor ağı bir gönüllü ağı tarafından yönetildiği için, ağı bir bütün olarak korumak ve yükseltmek için ödenecek doğrudan bir fon yoktur. Ağdaki bazı sunucular eski ve yavaştır ve sorunlarla karşılaşırsanız başvuracağınız merkezi destek ekibi yoktur..

   Bununla birlikte, kendinizi sıkışmış bulursanız yardım etmeye istekli olan aktif bir meraklı topluluğu var - sadece canlı sohbet beklemeyin.

  4. İstenmeyen dikkat. Bildiğiniz gibi, Tor, tespitten kaçınmaya çok istekli olanları cezbetme konusunda bir üne sahiptir. Buna gazeteciler ve muhbirler de dahildir - suçlular da.

   İSS'niz, ne yaptığınızı bilmeseler bile Tor kullandığınızı görebilir. Bu nedenle, Tor'un sık kullanımı sizi potansiyel olarak gözetim için işaretleyebilir.

   Ayrıca, yalnızca Tor tarayıcısı üzerinden erişilebilen Dark Web'de (.onion siteleri) çok fazla sorun yaşayabilirsiniz. Bunlar, daha sık olmamak üzere, tehlikeli yerlerdir..

  5. karmaşa. Bir VPN'den farklı olarak, Tor tarayıcıyı 'açamaz' ve IP adresinizi gizleyemezsiniz. Tarayıcınızı düzgün bir şekilde yapılandırmazsanız ve tarama alışkanlıklarınızı değiştirirseniz, gerçek IP'nizi ve onunla gerçek yaşam kimliğinizi göstermek inanılmaz derecede kolaydır..

   Tor üzerinden Torrent yapmak, Tor üzerinden indirilen belgeleri açmak veya Windows kullanmak IP'nizi gösterebilecek etkinliklere sadece birkaç örnektir. Daha fazla bilgi için Tor Kullanarak Nasıl Güvenli Kalınır konusundaki bölümümüzü okuyun..

  6. Kötü amaçlı çıkış düğümleri. Trafiğiniz Tor ağındaki yolculuğunun çoğu için şifrelenmiş olsa da, çıkış düğümü adı verilen son düğümden geçtiğinde ortaya çıkar.

   Bu, bir çıkış düğümünün aktiviteni gözetle, Tor veya VPN kullanmıyorsanız ISS'nin yaptığı gibi.

   Herkes, hükümetler ve suçlular da dahil olmak üzere kullanıcıları gözetlemek için bir çıkış düğümü ayarlayabilir. Kötü amaçlı çıkış düğümleri hakkında daha fazla bilgi için sonraki bölüme atlayabilirsiniz: Tor Güvenli mi?

  7. Hassasiyet eksikliği. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Tor içerik üzerindeki coğrafi kısıtlamaları atlamak için kullanılabilir, ancak belirli bir yeri aldatmak için çok verimsiz bir yöntemdir. Ayrıca, düşük hızlar coğrafi kısıtlamalı medya akışını neredeyse imkansız hale getirebilir.

  VPN Avantajları

  Bir VPN'in Tor'a göre avantajlarını gösteren çizim.

  1. Çok daha hızlı. Bir VPN kullanmak neredeyse her zaman Tor'dan çok daha hızlı olacaktır. Bir VPN ile şifrelenmiş verileriniz doğrudan bir VPN sunucusuna ve ardından hedefinize gider. Tor ile dünyaya yayılmış üç sunucu arasında seyahat eder.

   Bu nedenle, yakındaki bir VPN sunucusuna bağlanırken yalnızca hızda küçük düşüşler göreceksiniz. Bazı niş durumlarda - ISS'nizin belirli sitelerle bağlantınızı kısıtladığı gibi - hızda hafif bir iyileşme bile görebilirsiniz..

  2. Müşteri desteği. VPN hizmetleri özel şirketler tarafından sağlanır. Güvenilir olanların yardım isteyebilecek veya işler yanlış gittiğinde hesaba katılabilecek altyapıları vardır.

   VPN abonelikleri ağın ve bazı durumlarda büyük müşteri destek ekiplerinin bakımı için ödeme yapar. Bu kötü niyetli Tor çıkış düğümlerinden farklı olarak iyi olanları tanıyabileceğiniz anlamına gelir..

  3. Gelişmiş özellikler. Yüksek kaliteli VPN'ler gizliliğinizi daha fazla korumaya yardımcı olmak için tasarlanmış gelişmiş özelliklerle donatılmıştır.

   Bunlar arasında VPN bağlantısını keserseniz internet bağlantınızı otomatik olarak kesen kill anahtarları, IP veya DNS sızıntılarını önlemek için sızıntı koruması, sansürün önlenmesi için gizleme teknolojileri, akış veya torrent için uzman sunucular ve çok daha fazlası bulunur..

  4. Kolay yer sahteciliği. VPN kullanmak, coğrafi olarak kısıtlanmış web sitelerine hızlı bir şekilde erişmenin en etkili yoludur. Çoğu VPN sağlayıcısı, dünya çapında düzinelerce konumda sunucu sunarak, tercih ettiğiniz konumu seçmenize olanak tanır.

   Tor'daki çıkış düğümünüzün konumu üzerinde biraz kontrol sahibi olmak mümkün olsa da, kolay veya güvenilir değildir. VPN ile konum seçmek, listeden seçmek kadar basittir.

   VPN bağlantıları çok daha hızlı olduğundan, diğer ülkelerden medya akışı veya P2P dosya paylaşımı için idealdir.

  5. Kullanım kolaylığı. VPN'lerin arkasındaki teknoloji karmaşık olabilir, ancak kurulumu ve çalıştırılması genellikle çok basittir.

   Çoğu durumda bir kurulum dosyası indirip ekrandaki talimatları izlemeniz yeterlidir. Genellikle, cihazınızı başlattığınızda VPN'inizi otomatik olarak bağlanacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

  6. Geniş uyumluluk. En iyi VPN hizmetleri, internete bağlayabileceğiniz hemen hemen her cihazla uyumludur. Buna karşılık, Tor sadece masaüstü veya Android'de gerçekten kullanılabilir.

   Hemen hemen tüm VPN sağlayıcılarının tarayıcı uzantılarının yanı sıra masaüstü ve mobil uygulamaları da vardır. Bazı sağlayıcılar, ev yönlendiricinizde çalışan, internete bağlı tüm cihazlarınızı aynı anda koruyan ve gizliliğinizi kalıcı olarak koruyan yazılımlar bile sunar.

  7. Ağ genelinde koruma. Tor, trafiği yalnızca Tor tarayıcısının içinden korur. Bir VPN, arka plan uygulamaları da dahil olmak üzere tüm trafiğinizi yeniden yönlendirecek ve şifreleyecektir.

  VPN Dezavantajları

  Bir VPN'nin Tor'a karşı dezavantajlarını gösteren çizim.

  1. Günlüğe kaydetme uygulamaları. VPN hizmetleri verilerinizi İSS'nizden koruyabilir, ancak VPN sağlayıcınıza güvenmeniz gerekir. Tamamen merkezi olmayan Tor'dan farklı olarak, yazılımını ve sunucularını kullandığınız için verilerinize tamamen tek bir şirkete güveniyorsunuz.

   Bazı sağlayıcılar etkinlik veya bağlantı verilerinizin günlüklerini tutar. Bu, kendi kullanımı için veya yetkililer tarafından zorunlu tutulması nedeniyle olabilir. Bu veriler günler, aylar hatta yıllarca saklanabilir.

   Bazı hizmetler "sıfır günlük" politikalarını hatalı olarak tanıtmaktadır. Günlükler mevcutsa, bir ajansın bu bilgileri size karşı kullanma potansiyeli vardır ve bir VPN'in sizi korumak için yapabileceklerinin sınırları vardır. Bu nedenle, kesinlikle kişisel olarak tanımlanamayan günlük tutmayan bir sağlayıcı seçmek çok önemlidir.

   Günlük tutmayan ilkeleri olan VPN'ler bile günlük tutma teknik kapasitesine sahiptir. Dış denetimler, bir VPN şirketinin aslında söylediği şeyi yaptığını garanti etmenin bir yoludur - ancak şirketin bunu gelecekte yapmaya devam edeceğini garanti edemez..

   Tor çıkış düğümleri etkinliğinizi görebilir ve günlüğe kaydedebilir, ancak gerçek kimliğinizi bilmezler. Bir VPN ile hem kimliğinizin hem de etkinliğinizin VPN sağlayıcınızın ellerinde olduğunu bilerek yaşamak zorundasınız..

  2. Daha pahalı. Ücretsiz VPN'ler var, ancak hemen hemen tuzlarına değer tüm VPN'ler bir tür abonelik alıyor.

   Ağ bakımı ve yazılım geliştirme para gerektirir. Bir VPN'ye nakit ödeme yapmıyorsanız, reklamlar veya kullanıcı verileriyle ödersiniz. Birçok ücretsiz VPN bile reklam yazılımı içerir.

   Ücretsiz bir VPN ile gitmeniz gerekiyorsa, güvenli olmayan sağlayıcılardan kaçınmak için en iyi ücretsiz VPN'ler listemizden bir şey seçmenizi öneririz..

  3. Bağlantı kopuyor. Korumayı sürdürmek için cihazınızdaki VPN yazılımının düzgün çalışıyor olması gerekir. Yazılım herhangi bir nedenle çökerse, bilgisayarınıza ve bilgisayarınızdan gönderilen verilerin sızması riski vardır. Bu, anonimliğinizi tamamen zayıflatır ve sizi üçüncü tarafların gözlerine karşı savunmasız bırakır..

   Birçok VPN, bu soruna karşı koruma sağlamak için bir öldürme anahtarı içerir. Bu, VPN bağlantıyı kaybederse internet bağlantınızı tamamen kesen bir özelliktir. Kill switch'li bir VPN kullanmanızı önemle tavsiye ederiz.

  4. Kalite Değişimi. VPN'ler özel şirketlerdir. Sonuç olarak, kalite ve güvenilirlik spektrumunda gelirler. İletişiminizin güvenli olması için VPN hizmeti tarafından kullanılan şifrelemenin kırılması ve bağlantıda tamamen sızıntı olmaması gerekir.

   Tor ile karşılaştırıldığında VPN'nin neredeyse tüm dezavantajları güvenilir bir sağlayıcı tarafından dengelenebilir.

   En iyi VPN'ler AES-256 bit şifreleme kullanır, ancak bazı daha düşük katman hizmetleri PPTP ve Blowfish gibi daha zayıf algoritmalar kullanır. Bir VPN aboneliği seçerken spesifikasyonlara dikkatlice bakın veya önerilen VPN sağlayıcılarımızdan birini seçin.

  Hangisini Kullanmalısınız: Tor veya VPN?

  İki el bir Tor soğan ve VPN kalkan arasında seçim gösteren çizim.

  En iyi gizlilik aracı, durumunuza bağlı olarak değişir. İşte bir VPN veya Tor kullanmanın en iyi olduğu zamanlar için bazı somut ipuçları.

  Ne Zaman VPN Kullanmalısınız?

  İyi bir VPN çoğu insan için en iyi çözüm olacaktır, çünkü gizlilik, güvenlik ve kullanılabilirlik. Sızıntı olasılığı daha düşüktür, çünkü tüm internet trafiğinizi korur (sadece tarayıcınızdan gelen trafiği değil).

  Buna ek olarak, bir VPN, işlerin yanlış gitmesini önlemek için aynı tür bir teknik anlayış gerektirmez.

  Güvenilir, sıfır günlüklü bir VPN sağlayıcısı kullanıldığı sürece, VPN, mükemmel bir şekilde çok güvenli bir gizlilik çözümü sunar. verim ve esneklik Tor ile karşılaştırıldığında.

  Malısın VPN kullan Eğer sen:

  • Öncelikle gizliliğiniz konusunda endişeli.
  • Çok sansürlü bir ülkeye seyahat etmek.
  • Herkese açık bir WiFi ağına bağlanma.
  • Çevrimiçi alışveriş yapma.
  • Medya akışı veya torrentleri yayınlama.
  • Coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğe erişme.

  Tor Ne Zaman Kullanılmalı

  Tor’un en büyük gücü, özel bir VPN şirketine olan inancınızı koymanız gereğini ortadan kaldırması. En büyük iki zayıf noktası - güvenlik eksikliği ve çok düşük hızlar - kötü seçim gibi birçok popüler etkinlik için dosya paylaşımı, yayın Akışı, veya alışveriş işlemleri.

  Tor'u bir VPN üzerinden seçmenizi önerebileceğimiz durumlar var. Özellikle Tor, anonimlik - ancak bunu elde etmek için güvenliği ve gizliliği feda etmeye istekli iseniz. Etkinliğiniz başkalarının görmesine açık olacak, ancak sizinle bağlantı kurmak imkansız.

  Bu tür bir anonimlik gerçekten sadece mesajlarının görülmesini isteyen ancak kökenlerini bir sır olarak saklaması gereken bilgi uçuranların ve gazetecilerin beğenileri için gereklidir. Tor'u kullanmaya karar verirseniz, Tor'u Kullanarak Nasıl Güvenli Kalınır başlıklı bölümümüzü okuyun..

  Malısın Tor kullan Eğer sen:

  • Öncelikle tam bir anonimlik ile ilgilenir.
  • Güvenilir bir VPN alamıyor.
  • .Onion alan adıyla "gizli" web sitelerine erişme konusunda endişeli.
  • Hassas bilgileri, örneğin; gazeteci, aktivist veya ihbarcısın.

  Tor'un Kullanımı Güvenli mi??

  Tor Projesi çevrimiçi güven sorununun çözülmesine yardımcı olmak için var. Ancak Tor Ağına gerçekten güvenebilir misiniz??

  Bu meşru bir soru ama henüz kesin bir cevabı olmayan bir soru. Ancak,, bilinen ve şüphelenilen birkaç güvenlik açığı Tor tasarımında.

  Tor Güvenliğinin Aşılması?

  FBI ve diğer ABD hükümet kurumlarının Tor kullanıcılarını anonimleştirebileceği şüpheleri yıllardır var. Kuşkusuz, bu yeteneğe ulaşmak için kaynaklar koymuşlardır. Tor'un hala ABD hükümeti tarafından büyük ölçüde finanse edildiği gerçeği çok zayıf bir sır..

  Bu tür şüphelerin 2017 mahkemesi davasında doğrulandığı anlaşıldı, ancak FBI nihayetinde davayı tamamen çökerten kanıt vermeyi veya herhangi bir Tor güvenlik açığını ifşa etmeyi reddetti.

  Columbia Üniversitesi'ndeki araştırmacılar ayrıca, Tor kullanıcılarının% 81'ine kadar anonimleştirme potansiyeli olan saldırılar geliştirdiler.

  Bir istihbarat ajansı Tor güvenlik açığını herkese açık bir şekilde açıklasaydı, düzenli kullanıcılar platformdan akın ederdi. Bu durumda platformu gözetim için kullanmak imkansız ve kalan trafiği devlete bağlı olarak tanımlamak kolay olacaktır.

  Bu nedenle, Tor kullanıcılarının anonimleştirilmesi için herhangi bir yetenek kalır doğrulanmamış, yaptığı mekanizma veya bunun uygulanabileceği ölçek gibi.

  Çok daha kesin olan, Tor'un ABD Donanması tarafından tasarlanması ve geliştirilmesidir. Bu kendi başına bir sorun olmak zorunda değildir, ancak Tor geliştiricileri ve ABD hükümeti arasında - Yasher Levine tarafından Gözetim Vadisi kitabında tanımlanan - devam eden işbirliği daha endişe vericidir..

  Tor geliştiricileri ve ABD devlet kurumları arasında birkaç e-posta yazışması son yıllarda halka duyuruldu. Tor'un kurucu ortağının tartıştığı bir örnek Adalet Bakanlığı ile işbirliği, “arka oda” kurulumuna referans dahil:

  Tor kurucu ortağı Roger Dingledine tarafından gönderilen bir e-postanın ekran görüntüsü.

  Tor kurucu ortağı Roger Dingledine tarafından gönderilen bir e-postanın ekran görüntüsü.

  Tor geliştiricileri ve ABD istihbarat ajansları arasındaki diğer birkaç değişimin yanı sıra bu yazışmanın daha fazlasını görebilirsiniz..

  Tor Yasal mı??

  Bu yasal Tor kullanmak için. Bununla birlikte, Tor ağı üzerinden erişilebilen bazı web siteleri suçlular arasında popüler ve yasadışı içerik barındırıyor. Tor ise kullanımı yasal, sık kullanım sizi gözetim için işaretleyebilir.

  Windows Güvenlik Açıkları

  Windows anonimlik için tasarlanmamıştır. Dikkatli olsanız ve internete yalnızca Tor tarayıcıdan erişseniz bile, işletim sistemi varsayılan olarak Microsoft'a bilgi gönderir ve bu da kimliğinizin ortaya çıkmasına neden olabilir. Tor'u Linux'ta çalıştırmak mümkün olduğunda daha güvenli ve daha güvenilir kabul edilir.

  Tails ve Whonix'in her ikisi de Tor ile kullanılmak üzere oluşturulmuş popüler Linux varyantlarıdır, ancak Tor'u Linux işletim sisteminin herhangi bir sürümünde güvenle çalıştırabilirsiniz..

  IP & DNS Sızıntıları

  Doğru kullanıldığında Tor IP veya DNS bilgilerinizi sızdırmamalı. Ancak, normal bir tarayıcı gibi kullanırsanız, neredeyse kesinlikle DNS veya IP sızıntılarına neden olur..

  Tor kullanırken IP ve DNS sızıntılarını önlemek istiyorsanız, önlemek:

  • Tarayıcı uzantılarını kullanma.
  • Dosya indirme ve açma.
  • Torrent dosyalarını indirme.
  • JavaScript'i etkinleştirme.

  Tüm bu etkinliklerin trafiği Tor tarayıcısının dışına yönlendirme veya Tor tarayıcısında bile anonim hale getirebilecek bilgileri tutma potansiyeli vardır.

  Başka bir yaygın hata HTTP sitelerine erişmektir. Bu, IP adresinizi doğrudan göstermez, ancak sizi gözetim için çok daha savunmasız hale getirir ve yukarıdaki davranışlardan herhangi birine risk ekler. Tor'u güvenli bir şekilde kullanma hakkında daha fazla bilgiyi bu kılavuzun bir sonraki bölümünde bulabilirsiniz..

  Kötü Amaçlı Çıkış Düğümleri

  Tor'un kesinlikle tehlikeye atılmasının bir yolu kötü niyetli çıkış düğümleri.

  Trafiğiniz Tor ağındaki yolculuğunun çoğu için şifrelenmiş olsa da, maruz son düğümden geçtiğinde - çıkış düğümü olarak adlandırılır.

  Bu, çıkış düğümünün etkinliğini görüntüle, Tor veya VPN kullanmıyorsanız ISS'nin yaptığı gibi. Bununla birlikte, çıkış düğümünün gerçek IP adresinizi görmenin bir yolu olmadığından, bu anonimliğinizi zayıflatmak zorunda değildir..

  Gerçek yaşam kimliğinizle ilişkili bir e-posta hesabına veya Facebook sayfasına erişseydiniz, bu gözlemlenebilir ve anonimliğinizi zayıflatabilir.

  Herkes bir çıkış düğümü kullanabilir. Suçluların gözetimi için ve hatta ortadaki adam saldırılarını gerçekleştirmek için kullanıldığı bilinmektedir..

  Bazı sağlıklı şüphecilik sizi burada güvende tutabilir ve birisinin sizi izlediğini her zaman varsaymak akıllıca olacaktır.

  Tor İzlenebilir?

  Eğer dikkatli ve Tor düzgün yapılandırılmışsa, izlenemezsin.

  Etkinliğiniz Tor ağından ayrıldıktan sonra şifrelenmez. Bu, hükümetinizin veya başka bir üçüncü tarafın görebileceği anlamına gelir, ancak tarama etkinliğiniz bildirmedikçe kim olduğunuzu söyleyemezler.

  Varsaymak en iyisidir aktiviten her zaman görülebilir, ama izleyenlerin kim olduğunu bilmiyorum. Kendinizi tanımlamak için hiçbir şey yapmadığınız sürece (herhangi bir kişisel hesabı ziyaret etmek veya Tor'un sızmasına izin vermek gibi), etkinliğiniz Tor ağı üzerinden size geri izlenemez.

  Tor'u Nasıl Kullanırım?

  Tor'u kullanmaya karar verdiyseniz, Tor Tarayıcı'yı bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza yüklemek için bu basit adımları uygulayabilirsiniz. Tor Tarayıcı'yı zaten yüklediyseniz Tor'u Kullanarak Nasıl Güvenli Kalınır konusundaki sonraki bölüme atlayabilirsiniz..

  Tor Tarayıcıyı Bilgisayarınıza Yükleme

  Tor Tarayıcı, pencereler, Linux veya Mac os işletim sistemi bilgisayar ve kurulumu kolaydır.

  Tor Tarayıcı'yı bilgisayarınıza yüklemek için:

  1. Tor Project web sitesinin indirme sayfasına gidin.

   ISS'niz veya ağ yöneticiniz şüphesiz göz atma alışkanlıklarınızı izlediğinden, Tor web sitesini ziyaret ettiğinizde bir VPN'nin etkin olmasını isteyebilirsiniz.

   Bu paranoyak gibi gelebilir, ancak kendilerini bu şekilde tanımlayan insanların gerçek yaşam örnekleri vardır. 2013 yılında, sınavdan kaçınmak için Tor aracılığıyla sahte bomba tehdidi gönderen bir Harvard öğrencisi, üniversite WiFi bağlantı günlükleri kullanılarak tespit edildi. Kampüs ağında Tor'a erişen tek kullanıcı olduğu için öğrenci seçildi.

  2. Tercih ettiğiniz işletim sisteminizi seçin:

   Tor tarayıcı indirme sayfasının ekran görüntüsü

  3. Bir .exe dosyası indirilir: açar.
  4. Açılır menüden dilinizi seçin:

   Tor language select kurulum penceresinin ekran görüntüsü.

  5. Gelişmiş bir kurulum arıyorsanız, tuşuna basın. connect:
   Tor kurulum penceresinin ekran görüntüsü
  6. Tor kendini otomatik olarak kuracak.

   Yüklü tor tarayıcısının ekran görüntüsü

  Dosyayı indirdikten sonra başka bir şey yüklemeniz gerekmeyecek. Tor tamamen bağımsızdır - USB flash sürücüden bile çalıştırabilirsiniz.

  Bununla birlikte, yalnızca tarayıcıdaki etkinliğiniz Tor üzerinden yönlendirilecektir. Outlook gibi ayrı bir uygulamadan gönderilen e-postalar da dahil olmak üzere dışarıdaki her şey gözetim altında tutulacak.

  Tor Tarayıcıyı Mobil Cihazlara Yükleme

  Android cihazlar için kullanılabilir ve Guardian Projesi tarafından sürdürülen bir Tor tarayıcı uygulaması var. İndirmek ve kullanmak kolaydır, ancak tarayıcıyı masaüstünde kullandığınızla aynı sınırlamalar geçerlidir: yalnızca tarayıcıda yaptıklarınız çevrimiçi olarak anonim kalacaktır.

  Bu bölümü atlamak isterseniz, Tor'u Kullanarak Nasıl Güvenli Kalınsınız? Konusuna doğrudan atlayabilirsiniz..

  Tor Tarayıcı'yı Android cihazınıza yüklemek için:

  1. Google Play Store sayfasında yükle'ye basın.
  2. Basın connect Tor Ağına erişmek için. Yüklenmesi birkaç dakika sürecektir.
  3. Karşılama mesajlarında dolaşın.
  4. Artık Tor Tarayıcı'yı mobil cihazlarda kullanmaya hazırsınız. Ziyaret etmek istediğiniz web sitesine girmek için üst taraftaki adres çubuğunu tıklayın.

  Ne yazık ki, Apple’ın çok kısıtlı App Store nedeniyle şu anda iOS için bir uygulama yok ve gelecekte olması muhtemel değil. Bu, Tor'u iPhone veya iPad'de kullanamayacağınız anlamına gelir.

  Tor Özellikli Diğer Uygulamalar

  Daha önce Tor'un TCP protokolünü kullanan tüm trafiği işleyebileceğinden bahsetmiştik. Bu doğru olsa da, birçok uygulamanın yalnızca TCP ile çalışmasını sağlamak kolay değildir.

  TCP aracılığıyla iletilmeyen tüm bilgiler varsayılan olarak Tor ağının dışında olur. Bu, DNS, WebRTC veya IP sızıntılarına neden olur ve izleyicilerinize kimliğinizi ve etkinliğinizi gösterir.

  Tor, yalnızca daha ileri düzey kullanıcılar için önerdiğimiz 'Torifying' uygulamalarına ilişkin ayrıntılı bir rehber sunar.

  Linux varyantı Kuyrukları varsayılan olarak Tor ağındaki tüm etkinlikleri yönlendirir. Önceden yüklenmiş ve önceden yapılandırılmış birkaç uygulama ile birlikte gelir ve sızıntıları önlemek için Tor olmayan trafiği otomatik olarak keser.

  Bu etkili bir kurulum, ancak birçok popüler uygulama ile uyumlu olmayacak - masaüstünüzden YouTube, Facebook Messenger veya Spotify kullanmayı beklemeyin.

  Ne yazık ki, IP Üzerinden Ses (VoIP) uygulamalarının çoğu UDP protokolüne dayanmaktadır. Tor şu anda bu protokolle uyumlu olmadığından Tor ağı üzerinden Skype gibi görüntülü sohbet uygulamalarının kullanılması mümkün değildir.

  Tor Kullanarak Nasıl Güvenli Kalınır

  Tor ile ilişkili risklerin çoğu şu şekilde çözülebilir: davranışını değiştirmek internette gezinirken.

  Tor'u normal bir tarayıcı gibi kullanırsanız, kesinlikle kesinlikle DNS veya IP sızıntılarına neden olur..

  Hatırlamak: Tor tarayıcıyı kullandığınızda yalnızca web trafiğiniz korunur. E-posta veya diğer tarayıcılar gibi diğer uygulamalar ağ üzerinden dönüşümlü olarak gösterilmez.

  Tarayıcıyı ilk kez kullanmadan önce Tor ile ilgili bilinen sorunların listesini okumanızı öneririz.

  Tor kullanırken en büyük üç risk şunlardır:

  • Kötü niyetli bir çıkış düğümünden saldırıya uğrama veya ortadaki adam saldırısına maruz kalma.
  • Tor dışı trafiği yanlışlıkla sızdırıyor ve gerçek kimliğinizi ortaya çıkarıyor.
  • Aksi takdirde, ziyaret ettiğiniz siteye kimliğinizi göstermek.

  Almanız gereken en önemli önlemler:

  • Teknik bilgi sızıntısına neden olabilecek davranışlardan kaçınma.
  • Bir seyircinin kimliğinizi çıkarmak için kullanabileceği davranışlardan kaçınma.

  Sızıntılardan kaçınmak için genellikle yalnızca TCP trafiği kullanmanızı ve Tor tarayıcısının kendisine bağlı kalmanızı gerektirir. Bilinen belirli güvenlik açıkları da vardır, örneğin: JavaScript veya BitTorrent, ikisi de IP adresinizi sızdırabilir.

  Bir seyircinin kimliğinizi çözmesini önlemek için, kimliğinizle ilişkili, örneğin, E-posta hesabı veya Facebook hesabı.

  Ortadaki adam saldırılarını önlemenin en iyi yolu yalnızca şifreli HTTPS bağlantılarını kullanmaktır.

  Tor Kullanarak Anonim Kalma

  Tor'da güvende olmanın en önemli kuralları şunlardır:

  1. Mobil 2 adımlı doğrulamayı kullanma.
  2. Kişisel hesaplarınızı asla yayınlamayın.
  3. Aynı hesapları Tor'un içinde ve dışında kullanmaktan kaçının.
  4. Yalnızca güvenli, HTTPS şifreli web sitelerine erişin.
  5. Her tarama oturumundan sonra çerezleri ve yerel web sitesi verilerini silin.
  6. Google'ı kullanma (DuckDuckGo iyi bir alternatiftir).
  7. Tor tarayıcıyla ve Tor tarayıcı olmadan aynı uzak sunucuya aynı anda bağlanmayın.
  8. Torrent kullanmaktan kaçının (ağı yavaşlatır) - ve özellikle BitTorrent.
  9. Tor ile VPN Nasıl Kullanılır

   Aynı anda hem VPN hem de Tor kullanmak daha güvenli mi??

   Ara sıra.

   Tor ve VPN'yi birlikte kullanmanın iki yolu vardır: VPN üzerinden Tor ve Tor üzerinden VPN. Her ikisinin de bazı benzersiz faydaları ve bu bölümde ele alacağımız bazı büyük dezavantajları var..

   VPN Üzerinden Tor

   Tor'un VPN üzerinden çalıştığını gösteren diyagram.
   "VPN üzerinden Tor" Tor Tarayıcı'yı çalıştırmadan önce VPN'nize bağlandığınız zamandır. Bu, Tor'u bir VPN ile birleştirmenin en yaygın yoludur.

   Yapması kolay: VPN'nize bağlanmanız ve ardından masaüstünüzden veya akıllı telefonunuzdan Tor tarayıcıyı başlatmanız yeterlidir.

   VPN'iniz Tor ağından önce fazladan bir düğüm gibi davranacak.

   Tor'u bir VPN ile bu şekilde birleştirdiğinizde:

   1. ISS'niz ve şebeke operatörünüz Tor ağına bağlı olduğunuzu bilmeyecek.
   2. Tor ağ giriş düğümü gerçek IP adresinizi görmeyecek.
   3. VPN sağlayıcınız trafiğinizi göremez.

   Bu, özellikle bir ağ yöneticisinin Tor'a bağlandığınızı bilmesini istemiyorsanız veya VPN sağlayıcınızın invaziv veya belirsiz bir kayıt politikası varsa yararlıdır.

   Bununla birlikte, not edilmelidir:

   1. VPN sağlayıcınız gerçek IP adresinizi görecek.
   2. VPN sağlayıcınız Tor ağına bağlı olduğunuzu da görebilecek.
   3. Tor çıkış düğümleri - kötü amaçlı çıkış düğümleri dahil - yine de trafiğinizi görüntüleyebilir.

   NordVPN ve ProtonVPN dahil olmak üzere bazı VPN hizmetlerinin Tor trafiğine adanmış sunucuları vardır.

   VPN Üzerinden Tor

   Tor üzerinden VPN çalıştırmayı gösteren bir diyagram.
   Bu seçenek tersine çalışır: VPN'nizi kullanmadan önce Tor ağına bağlanma.

   Bu teknik olarak mümkündür, ancak kolay değildir. VPN sağlayıcınızdan açık Tor desteğine ihtiyacınız olacaktır. Şu anda, çok az VPN Tor üzerinden bu şekilde çalışmayı destekliyor.

   Teorik olarak, bu yöntemin dört temel avantajlar:

   1. Tüm VPN trafiğiniz yalnızca web'e göz atma işleminizle değil Tor ağından geçer. Bu, çevrimiçi olarak ne yaparsanız yapın size iki kat güçlü gizlilik koruması sağlar.
   2. Tor'un avantajlarının yanı sıra VPN'inizin gelişmiş özelliklerine de sahip olursunuz. Bu, sunucuları daha iyi hızlar için değiştirme veya istenmeyen IP adresi sızıntılarını önlemek için kill anahtarını kullanma yeteneğini içerir.
   3. .Onion kaynaklarını kullanmanız gerekiyorsa, bunlara VPN'niz aracılığıyla alternatif bir tarayıcı (yalnızca Tor tarayıcı değil) aracılığıyla ulaşabilirsiniz..
   4. Tor çıkış düğümleri artık trafiğinizi görüntüleyemeyecek.

   Bu yöntem, kötü amaçlı çıkış düğümleriyle ilişkili tehlikeleri ortadan kaldırırken, Tor'u kullanmanın temel amaçlarından birini de zayıflatır. Üçüncü bir taraf - VPN sağlayıcınız - her ikisine de Kimlik ve aktivite.

   Çoğu kullanıcı için bu yöntem kaynak israfıdır. Tor üzerinden VPN kullanmak, sağlayıcınızın yalnızca Tor ağının ek yavaşlığı ve rahatsızlığı ile yalnızca VPN'yi kullanmakla aynı bilgilere erişmesine izin verir.

   Birkaç tane daha var anahtar dezavantajları Belirli bir Tor seçeneği sunan bir VPN sağlayıcısı kullandığınızda belirtmeniz gerekir:

   1. VPN sağlayıcısı seçiminiz kısıtlanacak.
   2. Bağlantı hızlarınıza büyük bir darbe alacaksınız. Tor üzerinden bir VPN kullanmak, yavaş bir VPN'i kullanmak için daha fazla angarya haline getirebilir.
   3. Verileri bir VPN ile şifrelemek ve daha sonra tekrar Tor ile şifrelemek gizliliğinizi önemli ölçüde artırmayacak kadar aşırıdır..
   4. Tor üzerinden VPN kullanmak genellikle ekstra yapılandırma gerektirir. Belirli bir istemci yüklemeniz, belirli bir bağlantı dosyasını indirmeniz veya ayarlarınızı değiştirmeniz gerekebilir; bunların tümü zaman, teknik bilgi ve sabır gerektirir.

   VPN'ler ve Tor tarayıcı, gizliliğinizi birbirinden bağımsız olarak artırır. VPN'nize bağlanabilir ve ardından gerçekten endişeleniyorsanız Tor Tarayıcı'yı kullanabilirsiniz, ancak ikisini birleştirmek aşırıya kaçıyor çoğu insan için.

   Aşırı koşullarda tam bir anonimlike ihtiyacınız varsa Tor'u kullanmanız daha iyi olur. Aradığınız yalnızca çok yönlü İnternet gizliliği ise bir VPN seçin.

   Brayan Jackson
   Brayan Jackson Administrator
   Sorry! The Author has not filled his profile.
   follow me