Bu kılavuzda, VPN'lerin yasadışı veya kısıtlı olduğu 10 ülkeye ve kullanıcıların dijital özgürlüklerini önemli ölçüde etkileyen yasalara sahip 17 ülkeye bakıyoruz.

harita Dünya Haritası.

YASAL UYARI: Bu kılavuz kapsamlı bir şekilde araştırılmış olsa da, biz yasal profesyonel değiliz ve bu bilgilerin doğru olduğunu garanti edemeyiz. VPN yasallığını veya herhangi bir ülkenin belirli yasalarını açıklığa kavuşturmak istiyorsanız, profesyonel yasal tavsiye alın..

VPN'ler Yasal mı?

Sanal Özel Ağlar (VPN'ler) dünyanın hemen hemen her yerinde kullanmak yasaldır. Kullanıcıları devlet gözetiminden korumanın yanı sıra sansürü atlatmaya, coğrafi kısıtlamaları atlamaya ve genel WiFi ağlarında güvende kalmaya yardımcı olurlar..

Bir VPN kullanmanın yasallığı, fiziksel olarak bulunduğunuz ülkeye bağlı olacaktır..

O zaman bile, çevrimiçi etkinliği çevreleyen yasalar ve kısıtlamalar genellikle belirsiz veya yanıltıcı olabilir.

Bu kılavuzda, dijital olarak en kısıtlı 27 ülkeyi ve VPN kullanımı, sansür ve gözetim ile ilgili yasalarını ele alıyoruz.

Dünya çapında VPN yasalarını ve kısıtlamalarını araştırdık ve VPN'lerin dünyanın dışındaki her yerinde yasal olduğunu gördük. 10 daha karmaşık ülke.

Ülkeniz aşağıda belirtilmemişse, VPN'ler orada tamamen yasaldır.

Ayrıca dijital özgürlükleri önemli ölçüde kısıtlayan yasalar bulduk. 17 diğer ülke.

Bu ülkeler, VPN ve dijital hak kısıtlamaları hakkındaki tablolarımızda aşağıda gösterilmektedir ve her ülke adı, dijital haklarla ilgili belirli yasaların ve olayların daha ayrıntılı bir analizine bağlanmaktadır..

Bu kılavuzu okumanın yanı sıra, ülkenizin yerel yasalarına ve Beş Göz, Dokuz Göz ve 14 Göz ittifakına aşina olmak da mantıklı..

Bunlar, dünyanın en güçlü ülkelerinin kişisel verilerinizi ve çevrimiçi etkinliklerinizi kendi aralarında geçtiğini, hatta internet kullanıcılarının sınırlar boyunca kovuşturulmasına yardımcı olduğunu gören uluslararası veri paylaşım anlaşmalarıdır..

İngiltere, ABD, Avustralya, Kanada veya Yeni Zelanda'daysanız, VPN'ler tamamen yasaldır.

Bununla birlikte, bu ülkeler genellikle dikkate değer olabilecek müdahaleci gözetim ve veri saklama yasalarına sahiptir. VPN yargı yetkisi kılavuzumuzda bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Konumunuz ne olursa olsun, yasadışı amaçlar için bir VPN kullanmak her yerde yasadışıdır, ancak bir ülkede yasadışı olarak kabul edilen şey başka bir ülkede yasal olabilir.

VPN'ler Nerede Yasadışı veya Kısıtlı?

VPN'lerin nerede yasadışı veya kısıtlı olduğunu gösteren harita

En kısıtlı 10 ülke

ülke
VPN Durumu
Sosyal Medya Blokları
Sansür
Gözetim
Belarus Yasadışı ılımlı geniş geniş
Çin Kısıtlı geniş geniş geniş
İran Kısıtlı ılımlı geniş geniş
Irak Yasadışı ılımlı ılımlı küçük
Kuzey Kore Yasadışı geniş geniş geniş
Umman Kısıtlı küçük geniş ılımlı
Rusya Kısıtlı ılımlı geniş ılımlı
Türkiye Kısıtlı ılımlı geniş geniş
Türkmenistan Yasadışı geniş geniş geniş
BAE Kısıtlı ılımlı geniş ılımlı

En kısıtlı 10 ülkede VPN yasallığını ve dijital hak ihlallerini özetleyen bir tablo

Anahtar: Bu tablolardaki ülkeler, her kategori için, kapsamlı ’en güçlü,‘ ılımlı ’ve‘ küçük ’olmak üzere buna göre etiketlenmiştir.

Örneğin, sansür sütununda ‘kapsamlı’ olarak etiketlenmiş bir ülkede çok sayıda ilgili yasa ve uygulama bulunurken, ‘ılımlı’ etiketli bir ülkede yalnızca bir kısmı bulunur. "Küçük" etiketli bir ülkenin sayısı düşüktür, ancak yine de kullanıcıların haklarını olumsuz yönde etkileyecek kadar.

1Belarus

Belarus'ta VPN'ler yasa dışı.

Belarus, yasaları zayıflatmanın bir yöntemi olarak gördüğü için VPN'leri engelledi. Anonim iletişim ve Karanlık Web'e erişim sağlayan Tor, 2016'dan beri Belarus'ta da engellendi.

Şubat 2015'te, ülkenin İletişim Bakanlığı özellikle VPN'ler gibi anonimleştirilmiş hizmetlere karşı karar verdi. Bununla birlikte, hükümetin genişleyen VPN pazarını ne kadar kabiliyete sahip olması gerektiği belli değil.

Belarus'ta VPN kullanırken yakalanan herkes için tanımlanmamış bir para cezası var.

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • 2007 Bilgisayar Kulüplerinin ve İnternet Kafelerin İşleyişine İlişkin Yönetmelik yasası, güvenlik hizmetlerine uymak için Belarus'taki internet kafe sahiplerinin müşterilerinin kimliklerinin ve web arama geçmişinin kayıtlarını tutması gerektiği anlamına gelir..
 • 2009 Kitle İletişim Yasası, Belarus Bilgi Bakanlığı'na kayıtlı olmayan tüm yurtiçi ve uluslararası siteleri engelliyor.
 • 2012 yılında hükümet, yabancı web sitelerine erişimi kısıtlayan bir yasa çıkardı. Belarus'ta engellenen sitelere erişenler 120 dolarlık potansiyel para cezasına çarptırılıyor. Kulağa aşırı gelmeyebilir, ancak birçok Belaruslu için 120 dolar neredeyse yarım yıllık bir ücret.

Aynı yasa, Belarus'taki tüm internet sağlayıcılarının, pornografik ve “aşırılıkçı” içeriğe sahip siteleri içeren ulusal kara listedeki kullanıcıları ve sansür sitelerini kaydetmelerini gerektirir..

 • Ancak, Belarus'taki yetkililer artık Nasha Niva gibi bağımsız haber ajansları gibi diğer siteleri sık sık engelliyor.
 • Kitle İletişim Kanununda yapılan 2018 Değişiklikleri, Belarus'taki Bilgi Bakanlığına tüm çevrimiçi kaynaklar üzerinde tam kontrol sağladı ve tüm içerik sahiplerine iftira veya yanlış bilgi olup olmadığını kontrol etmeleri için talimat verdi.
 • Kitle İletişim Yasası'nda yapılan değişiklikler, Beyaz Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan özel akreditasyon olmaksızın yabancı medyaya katkıda bulunan kullanıcıların da yasaklanmasını sağlıyor.

En Kısıtlanmış Tabloya Geri Dön

2China

Bir kadın Google'ın Çin'deki ofislerinin işaretine çiçek koyar.

Çin, 2010. Google, hükümetle sansür konusundaki anlaşmazlıkları takiben ülkedeki sitesini kapatıyor. Kredi bilgileri: Wenn Rights / Alamy

Çin'de yalnızca devlet onaylı VPN'ler yasaldır.

VPN sağlayıcıları, ülkede faaliyet göstermeden önce Çin Komünist Partisinden katı bir onay almak zorundadır. Bu, genellikle, bir VPN'nin amacını baltalayan, günlüğe kaydetme gibi, gizlilik söz konusu olduğunda anlamsız hale getiren koşulları kabul etmeyi içerir.

Çin'de “yetkisiz” bir VPN kullanmak 15.000 yuan'a kadar para cezalarına neden olabilir (kabaca 2.200 $).

Buna rağmen birçok insan Çin'de VPN kullanmak istiyor. Bu sizin için geçerliyse, Çin için en iyi VPN kılavuzumuzu ziyaret etmenizi öneririz. .

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • Freedom House'a göre, 2015 yılında Ceza Kanununda yapılan değişiklikler, sosyal medyada 'yanlış bilgi' yaymaktan suçlu bulunanlar için yedi yıla kadar hapis cezası getirdi. Neyin 'yanlış bilgi' olarak kabul edildiği belirsizdir, yani yetkililer haksız tutuklamaları haklı çıkarabilir.
 • 2015 Terörle Mücadele Yasası Çinli kullanıcıların terör eylemleri hakkında sosyal medya aracılığıyla bilgi ya da görüntü yaymasını yasaklamaktadır. Şirket çalışanlarının gözaltına alınmasını önlemek için terörist içeriği silmesi gerektiğini belirtiyor ve özel şirketlere kullanıcı verilerini Çin makamlarına devretmeleri için baskı yapıyor.
 • 2017 Siber Güvenlik Yasası, internet şirketlerinin kullanıcıların gerçek adları altında kayıtlı olmalarını ve kullanıcı verilerinin ülke içinde depolanmasını sağlama yükümlülüğünü güçlendirmektedir..
 • Siber güvenlik yasası Çinli internet şirketlerinin yetkililere soruşturmalarında veya lisanslarını kaybetme riskinde yardımcı olmalarını gerektiriyor.
 • Siber Güvenlik Yasası ayrıca, Çin Siber Yönetiminin (CAC) telekomünikasyon ve çevrimiçi etkinliklerle ilgili yasaların uygulanmasından sorumlu olduğunu doğruladı.
 • Çin Siber Yönetim (CAC) çevrimiçi içeriği ve davranışı izlemekten sorumludur ve sürekli olarak kullanıcıların çevrimiçi etkinliğini etkileyen yeni yasalar getirmektedir.

2017'de CAC, Çin'de çevrimiçi davranışla ilgili 176 yeni kural getirdi.

 • ÇKP'nin çıkarlarına aykırı olduğu düşünülen herhangi bir çevrimiçi etkinlik Çin'de yasadışı olacaktır. Çin’in ÇKP tarafından belirlenen sansür yönergeleri son derece gizliyken, ceza kanunu genellikle bireyleri hapse göndermeyi haklı çıkarmak için kullanılır.
 • Çin, gözetim ve sansür teknolojisinde lider olarak kabul edilmektedir ve birçoğu bu teknolojinin diğer ülkelere ihracından endişe duymaktadır..

En Kısıtlanmış Tabloya Geri Dön

3Iran

İran'da yalnızca devlet tarafından onaylanan VPN'ler yasal.

İran 2013'ten beri onaylanmamış VPN'leri engellerken, onaylanmış VPN'ler yoğun bir şekilde izleniyor. İran'da yaptırım uygulanmamış bir VPN kullanmanın cezası bir yıla kadar hapis cezası.

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • 2009 Bilgisayar Suçları Yasası kullanıcıları casusluk, bilgisayar korsanlığı, korsanlık ve kimlik avı nedeniyle cezalandırıyor ve İran'daki “müstehcen içerik” in yayılmasını suçluyor.
 • Sosyal Medya Mesajlaşma Uygulamalarının Düzenlenmesi ile İlgili 2017 Politikaları ve Eylemler, yabancı mesajlaşma uygulamalarının İran içindeki veri merkezlerini taşıması ve iç hukuka uyması gerektiğini belirtiyor.
 • Freedom House, 2017 yılında on binlerce sitenin şu anda İran'daki yetkililer tarafından engellendiğini ve vatandaşları engellenen içeriğe erişmek için VPN gibi araçlar kullanmanın hiçbir seçeneği olmadığını bildirdi.

İran'daki kısıtlı siteler arasında insan hakları gruplarına, dış haber yayınlarına ve siyasi muhalefet gruplarına ait siteler var.

 • Yerli ve yabancı siteler, kullanıcıları yalnızca devlet tarafından onaylanmış yerel içeriğe erişmeye teşvik etmek için farklı şekilde fiyatlandırılır. İran'da onaylanmış sitelere erişenler% 50 indirim alıyor.
 • Yetkililer şimdi, İran Bilgi İletişim Teknolojileri Bakanlığı'nın teknik altyapısını kullanan MTProto gibi sansür atlatma araçlarıyla kendi katılımlarını artırıyor.
 • Hükümetin bu sansür atlatma araçlarına dahil olması nedeniyle, kullanıcıların artık bu uygulamalar aracılığıyla gönderilen verilerin güvenli olup olmadığını veya İran hükümeti tarafından görüntülenip depolanmadığını bilmeleri mümkün değil.
 • İran, yerli internet şirketlerinin 8 Ekim 2019'da yasaklı web sitelerine ev sahipliği yapmasını engelledi. Bu, yasaklı web sitelerinin erişilebilir kalmak için yabancı barındırma şirketlerine taşınması gerektiği anlamına geliyor..

En Kısıtlanmış Tabloya Geri Dön

4Iraq

Irak'ta VPN'ler yasa dışı.

Irak'ta 2014'ten beri VPN'ler yasaklandı. Hükümet, bu yasağın başta DAEŞ olmak üzere terör örgütlerinin sosyal medya yoluyla halkı etkilemesini engellemek olduğunu iddia ediyor.

IŞİD artık Irak'ta çalışmıyor, ancak ülkenin sert sansür yasaları var.

Irak'taki hükümet yetkilileri, 'istisna yok' resmi kural olmasına rağmen VPN'leri de kullanıyor.

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • 2019 Bilgi Teknolojisi Suçları Kanunu [Taslak] Irak'taki çevrimiçi hükümet eleştirmenlerini ömür boyu hapis gibi ağır hapis cezalarıyla cezalandırdı.
 • Uluslararası Af Örgütü bu yeni yasaların geniş ifadelerini eleştirdi.

  Yasa, Irak’ın herhangi bir çevrimiçi ifade makamının kabul etmediği herhangi bir biçimini kolayca kapsayabilecek olan “bağımsızlık, barış ve siyasi, askeri güvenlik ve ekonomik çıkarları” baltalayan eylemleri yasaklıyor.

 • Irak'ın sansüre doğrudan atıfta bulunan az sayıda kanunu olsa da, ülke sık sık internet kesintileri yapıyor. Bunun hükümet tarafından sık sık dile getirilmesinin bir nedeni, sınav mevsiminde öğrencilerin hile yapmasını önlemektir..
 • Uluslararası Af Örgütü 2018'de yetkililerin sosyal medyada protestoculara karşı devlet şiddeti gösteren videoların veya görüntülerin paylaşılmasını önlemek için Irak'ta interneti kapattığını bildirdi.
 • Irak'taki sosyal medya, 2014 gibi sık sık engelleme ile karşı karşıya kaldı ve en son 2 Ekim 2019'da hükümet karşıtı protestolar sırasında.
 • 3 Ekim 2019 itibariyle Irak yetkilileri, ülke nüfusunun% 75'ini etkileyen tam bir internet kapatması gerçekleştirdi. Bu hükümet karşıtı protestoların bir sonucu.

En Kısıtlanmış Tabloya Geri Dön

5Kuzey Kore

Kuzey Kore'de VPN'ler yasadışı.

Kuzey Kore'de hiçbir yabancı medyaya izin verilmiyor, bu yüzden VPN'lerin yasadışı olması şaşırtıcı değil. VPN kullanımının cezası bilinmiyor çünkü Kuzey Kore çok gizli.

Ülkenin interneti de ağır bir şekilde sansürlendi ve yabancı diplomatların kullanması yasaklandı.

En Kısıtlanmış Tabloya Geri Dön

6Oman

Umman'da sadece Sultanlığın izin verdiği VPN'ler yasaldır.

Umman, 2010 yılından bu yana Saltanatın izin verdiği durumlar dışında tüm VPN'leri yasakladı. Bu istisnalar sadece Umman'daki kurumsal kullanım için geçerlidir - ayrıca başvurulmalı ve kayıtlar tutulmalıdır.

Sansürü atlatma çabalarını önlemek için Umman'da kişisel VPN kullanımı yasa dışıdır. Bu yasaları atlatmaya çalışmak 1.300 dolar para cezası ile cezalandırılabilir..

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • 2002 Telekomünikasyon Yasası, “kamu düzeni veya ahlakı veya başkalarının haklarını ihlal etme” ihlali olmadıkça Umman'daki telekomünikasyonun izlenmesini yasaklamaktadır.
 • Telekomünikasyon Yasalarının ifadeleri geniştir, yani yetkililer tarafından haksız tutuklamaların haklı gösterilmesi için kullanılabilir.
 • Aynı kanun Umman'da Telekomünikasyon Düzenleme Kurumu'nu kurdu. TRA, Umman'ın “telekom hizmetlerinin düzenlenmesi ve sürdürülmesi” ve Telekomünikasyon Kanununun uygulanmasına kararlıdır..
 • Umman'da Sultan Qaboos'un eleştirilmesi kesinlikle bağımsız medyanın gelişmesini engelliyor.

Devlet tarafından işletilmeyen medya kuruluşlarının Umman hükümetinden para kabul ettiği ve otosansür uyguladığı bilinmektedir..

 • Gazeteler oto sansür yapmazlarsa, gazeteciler kovuşturmaya maruz kalabilirken, bloke olma, kapatılma veya lisanslarının yetkililer tarafından iptal edilmesi riskiyle karşı karşıyadır..

En Kısıtlanmış Tabloya Geri Dön

7Russia

Bir protestocu, internet sansürünün artmasına karşı yürüdü ve şöyle bir işaret tuttu: interneti kapatmayacaksınız.

Moskova, Rusya. 10 Mart 2019. Bir protestocu internet sansürünün artmasına karşı yürüdü ve “interneti kapatmayacaksınız” yazan bir işaret tuttu. Kredi: Elena Rostunova

Rusya'da yalnızca devlet onaylı VPN'ler yasaldır.

Rusya'da onaylanmamış VPN'lere yapılan bu yasak, sözde “yasa dışı içeriğe” erişimi engelliyor. Rus ISP'leri, hizmetlerini sunan web sitelerini engelleyerek VPN yasağını uygular.

Rusya'da onaylanmamış bir VPN kullanmanın cezası kullanıcı için 300.000 Ruble (5.100 $) ve servis sağlayıcı için 700.000 RUB (12.000 $).

Rusya'ya seyahat ediyorsanız ve bir VPN kullanmanız gerekiyorsa, Rusya için en iyi VPN kılavuzumuzu ziyaret etmenizi öneririz..

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • Yarovaya Yasası'nda yapılan 2016 değişiklikleri, çevrimiçi “terörizmi” desteklemek veya savunmak için yedi yıla kadar ağır hapis cezaları getirdi. Geniş bir ifadeyle, yasayı neyin “terörizm” olarak nitelendirebileceğini belirleyebilen Rus yetkilileri tarafından kötüye kullanıma açık bırakılıyor.
 • Yarovaya Yasası uyarınca, çevrimiçi aşırılıkçılığa çağrı yapmak sizi beş yıla kadar hapse atabilirken, nefreti kışkırtmak 6 yıla kadar sürebilir.

  Rusya'da “aşırılık” ulusal haysiyetin küçük düşürülmesini, istisnailığın propagandasını ve terörizmin kamusal gerekçelendirilmesini içerir. Bu şartlar geniş ve Rus yetkililer tarafından kötüye kullanıma açık.

 • 2019 Sahte Haber Yasası Mart ayında yasaya geçti ve dijital medya kuruluşları ve diğer web siteleri tarafından çevrimiçi olarak 'sahte haberler' yayınlanmasını yasakladı. Suçlu bulunanlar 400.000 rubleye (6.000 $) kadar para cezasına çarptırılmakla yükümlüdür.
 • Roskomnadzor (Rusya’nın telekomünikasyon bekçi köpeği), çevrimiçi sahte haber gönderirken yakalananlara yayından kaldırma isteği yayınladı. Bunlara "anında", genellikle 24 saat içinde uyulmalıdır.
 • 2019 İnternet Hakaretleri Bill, Putin ve Rus yetkililere hakaret etmenin yanı sıra, “Rusya federasyonunun topluma, devlete ve hükümet organlarına saygısızlık” gösteren çevrimiçi içerik yayınlamayı yasaklıyor.
 • İnternet Hakaret Yasasını ihlal ettiği için verilen ceza 100.000 rubleye (1.570 $) kadar para cezası veya 15 güne kadar hapis cezası.
 • 2019 Egemen İnternet Yasası, Rusya’nın yerel bir internet oluşturma planını resmileştirdi. ABD gibi ülkelerin internetten kesilmesi durumunda bu gerekli bir güvenlik önlemi olarak gösterildi.
 • Pek çok kişi hükümetin muhalefeti baskılama yeteneğini artırmak için Egemen İnternet Faturasının geçtiğinden şüpheleniyor.
 • Rus hükümeti önümüzdeki birkaç yıl içinde tüm internet trafiğini yurt içinde yönlendirmeyi hedefliyor. Bu planlandığı gibi yapılırsa, hükümetin Derin Paket Denetimi'ni (DPI) kullanması nedeniyle kullanıcılar izleme, gözetim ve sansür riskini artıracaktır. DPI şu anda Çin tarafından etkili bir engelleme aracı olarak ve toplu sansür uygulamak için kullanılıyor.
 • Rusya, mesajlaşma uygulaması Telegram da dahil olmak üzere çok sayıda siteyi engelliyor. Telegram Rusya'da engellendi, çünkü şirket şifreleme anahtarlarını yetkililere teslim etmeyi reddetti. Rusya'daki birçok kullanıcı bir VPN kullanarak Telegram'a erişmeye devam etti.
 • Siyasi muhalefet siteleri, LGBTQ içeriği ve Rusya'nın Ukrayna ile çatışmasını kapsayan siteler Rusya'daki engellenen sitelerin diğer örnekleridir.

En Kısıtlanmış Tabloya Geri Dön

8Turkey

Bir kadın, Tukey'in içerik filtrelemeye girişini protesto sırasında basın açıklamasının bir parçası olarak bir megafona bağırıyor

İstanbul, Türkiye. 15 Mayıs 2011. Hükümetin içerik filtreleme başlatma kararına karşı protesto sırasında basın açıklaması. Kredi bilgileri: Evren Kalinbacak

VPN'ler Türkiye'de yasaldır, ancak kullanımları sınırlıdır.

Türk hükümeti 2016'dan beri VPN kullanımını kısıtlıyor, ulusal güvenliği korumak ve “terörizmle mücadele” için gereken baskıyı haklı çıkarıyor. Tor, 2016 yılında Türkiye'de 10 VPN sağlayıcısıyla birlikte engellendi.

Türkiye'deki bekçi köpeklerin de belirttiği gibi, genellikle hükümeti eleştiren insanlar, yetkililer tarafından cezalandırılmakta ve sansürlenmektedir..

Ülkeyi ziyaret etmeden önce bir VPN'e ihtiyacınız varsa, Türkiye'nin en iyi VPN'i kılavuzumuzu okuyabilirsiniz.

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • Kasım 2011'de Türkiye'nin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (BTK) yeni bir internet filtreleme sistemi olan “İnternetin Güvenli Kullanımı” projesini tanıttı. Bu, internet abonelerine internete erişmek için profil seçenekleri sunar.
 • Başlangıçta, bu profiller "aile", "standart", "çocuklar" veya "yerli" idi. Ancak, planların ilk duyurusunun ardından yapılan kitlesel protestoların ardından bu planlar isteğe bağlı "aile" ve "çocuk" profillerine değiştirildi. Seçilirse, bunlar otomatik olarak BTK tarafından belirlenmiş bir beyaz liste uygulayarak hükümetin onaylamadığı içeriği engeller.
 • 2014 Devlet İstihbarat Hizmetleri Kanunu ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı'nda yapılan değişiklikler, Türk İstihbarat Teşkilatına mahkeme emri olmadan tüm kişisel ve ticari iletişim verilerine erişim hakkı vermektedir..
 • İstihbarat Hizmetleri yasası, Türk ajanlara çalışmaları sırasında yasa dışı davranışlarda bulunmaları halinde kovuşturmaya karşı dokunulmazlık da sağlar.
 • Türkiye Ulusal İstihbarat Teşkilatı'nın eylemleri hakkında rapor vermek de yasaktır ve gazeteciler istihbarat kaynaklarından sızan materyal yayınlarlarsa dokuz yıla kadar hapse girebilirler.
 • İnternette Yayınlanan İçeriğin Düzenlenmesi Hakkında 2016 Kanunu (İnternet Yasası) Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün hakaret edilmesini yasakladı.
 • İnternet Yasası, kullanıcıların Türkiye'nin Suriye ihtilafına karıştığını belirten sayfalara erişmesini önlemek için 2017'de Wikipedia'nın engellenmesine yol açtı..
 • Siteler ve içerik, “ulusal güvenliğe yönelik bir tehdit” olarak kabul edilirlerse, İnternet Yasası kapsamında Türkiye'de engellenebilir. Bu, hükümet tarafından istenildiği gibi yorumlanabilir ve bağımsız haber sitelerini sansürlemek için kullanılmıştır..
 • İnternet Yasası ayrıca Türkiye'deki tüm barındırma ve erişim sağlayıcılarının tüm veri trafiğini bir yıla kadar tutmasını gerektiriyor.
 • 2018 Terörle Mücadele Yasası, 'terör örgütü propagandası' için Türkiye'de ‘yasal yöntemleri veya tehditleri 'meşrulaştırma, yüceltme veya kışkırtma' suçunu suçluyor..

  Terörle Mücadele Kanunu'nun geniş ifadeleri Türkiye'de hükümete hakaret ettiği için gazetecileri ve akademisyenleri cezalandırmak için kullanılmıştır. Yetkili makamları eleştiren suçlu bulunanlar beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

 • 2019 İnternet Düzenlemelerinde Yapılan Değişiklikler, Netflix'ten bağımsız haber sitelerine kadar Türkiye'deki tüm çevrimiçi içerik sağlayıcıların Türkiye Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan (RTÜK) lisans almasını zorunlu kılmıştır..
 • RTÜK'ten lisans alamayan içerik sağlayıcılar engelleniyor. Bir lisansa sahip sağlayıcılar, hükümetin onaylamadığı herhangi bir şeyi yayınlarlarsa izlenecek ve engellenecektir.
 • Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya siteleri de Türkiye'de engelleme ile karşılaştı. Facebook ve Twitter genellikle yayından kaldırma içeriğine yönelik istekleri alır.
 • Twitter raporları, Türkiye'den dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla yayından kaldırma isteği yayınlandığını gösteriyor.
 • Türkiye, LGBTQ sitelerini ve içeriğini müstehcenlik gerekçesiyle düzenli olarak engelliyor.

En Kısıtlanmış Tabloya Geri Dön

9Turkmenistan

Türkmenistan'da VPN'ler yasa dışı.

Türkmenistan 2015 yılında yabancı medyayı sansürlemek için VPN'leri yasakladı. Proxy veya VPN kullanımı, Türkmenistan’ın tek, devlet tarafından işletilen İSS'si, Türkmenet tarafından tespit edilir ve engellenir.

Türkmenistan’ın interneti, insanların kullanmasını engellemek için kasıtlı olarak fiyatlandırılıyor ve aylık abonelik 8Kbpsd için 213 dolar, ülkenin ortalama aylık ücretinden daha fazla.

Türkmenistan'da bir VPN kullanmak, Milli Güvenlik Bakanlığından “önleyici bir görüşme” için belirtilmemiş bir para cezası ve göz korkutucu bir çağrı getirebilir. .

İlgili yasalar & uygulamalar:

Türkmenistan'da bağımsız haberler ve Facebook, Twitter ve YouTube gibi sosyal medya siteleri engellendi.

 • Mesajlaşma uygulamaları WeChat, Viber ve WhatsApp Kasım 2013'ten beri engellendi.
 • Türkmenistan'daki tüm internet faaliyetleri ve yazışmalar yetkililer tarafından izlenmektedir.

En Kısıtlanmış Tabloya Geri Dön

10UAE

BAE'de yalnızca devlet onaylı VPN'ler yasaldır.

Birleşik Arap Emirlikleri, Arap Baharı sırasında 2012'den bu yana sadece hükümet onaylı VPN'lere izin verdi. Bu, Skype, WhatsApp ve Facebook gibi VoIP hizmetlerinin kullanılmasını engellemekti.

BAE'de VoIP hizmetlerinin engellenmesi hem ekonomik hem de politik nedenlerden kaynaklanıyordu. Yerel sakinleri yerel telekom hizmetleri, Etislat ve Du için (oldukça pahalı) abonelik ücretini ödemeye teşvik etmeyi amaçlıyor.

Bununla birlikte, BAE'deki kurumsal kuruluşlar kısıtlamasız VPN'leri kullanabilir.

BAE'de bir suç işlemek için bir VPN kullanılırsa, kullanıcı cezaevi veya 150.000 AED (kabaca 41.000 $) ile 500.000 AED (kabaca 136.000 $) arasında para cezasına çarptırılabilir..

BAE'ye gitmeden önce bir VPN'ye ihtiyaç duyanlar için, BAE için en iyi VPN kılavuzumuzu bir araya getirdik.

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • 2012 Siber Suçlar Yasası'nda 2017'de yapılan değişiklikler, dine, devlete, yöneticilere ve simgelere, ayrıca çevrimiçi kumar veya pornografiye rahatsızlık veren dili yasaklıyor. Yasa ayrıca BAE'de protesto çağrısı yapmak için interneti kullanmayı suçluyor.
 • Siber Suçlar Yasası'nda yapılan 2017 değişikliği, "Katar'a sempati" ifade etmeyi suçlu kılanlar için 15 yıla kadar hapis cezası.
 • BAE'deki İSS'ler pornografik veya devletin gücü için tehdit olarak kabul edilen içeriği ve kumar veya terörizmle ilgili içeriği engellemeli ve sansürlemelidir.

BAE'de çevrimiçi olarak sosyal, siyasi veya dini görüşler yayınlamak kullanıcıları hapse göndermek için yeterlidir.

 • BAE'de Skype ve WhatsApp gibi VoIP hizmetleri de yasaklandı.

En Kısıtlanmış Tabloya Geri Dön

Dijital Haklar Kısıtlaması Olan Ülkeler

Aşağıdaki ülkelerde, çevrimiçi gizliliğiniz ve güvenliğinizle ilgili endişeleriniz varsa göz önünde bulundurmaya değer çevrimiçi gözetim ve sansür yasaları vardır..

Belirgin dijital haklar kısıtlaması olan 17 ülke

ülke
VPN Durumu
Sosyal Medya Blokları
Sansür
Gözetim
Kamboçya Yasal ılımlı geniş geniş
Küba Yasal küçük geniş geniş
Mısır Yasal ılımlı ılımlı ılımlı
Eritre Yasal ılımlı ılımlı ılımlı
Etiyopya Yasal ılımlı geniş ılımlı
Endonezya Yasal ılımlı geniş geniş
Kazakistan Yasal ılımlı geniş ılımlı
Malezya Yasal ılımlı geniş geniş
Myanmar Yasal küçük geniş ılımlı
Suudi Arabistan Yasal ılımlı geniş geniş
Sudan Yasal ılımlı geniş ılımlı
Suriye Yasal küçük geniş geniş
Tayland Yasal ılımlı geniş geniş
Uganda Yasal geniş geniş ılımlı
Özbekistan Yasal ılımlı geniş geniş
Venezuela Yasal ılımlı ılımlı ılımlı
Vietnam Yasal ılımlı ılımlı ılımlı

Diğer 17 önemli ülkede VPN yasallığını ve dijital hak ihlallerini özetleyen bir tablo

Anahtar: Bu tablolardaki ülkeler, her kategori için, kapsamlı ’en güçlü,‘ ılımlı ’ve‘ küçük ’olmak üzere buna göre etiketlenmiştir.

Örneğin, sansür sütununda ‘kapsamlı’ olarak etiketlenmiş bir ülkede çok sayıda ilgili yasa ve uygulama bulunurken, rate ılımlı ’etiketli bir ülkede yalnızca bir kısmı bulunur. "Küçük" etiketli bir ülkenin sayısı düşüktür, ancak yine de kullanıcıların haklarını olumsuz yönde etkileyecek kadar.

1Cambodia

Kamboçya'da VPN'ler yasal.

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • 2015 Telekomünikasyon Kanunu, bir suç faaliyeti planlamak veya mülke zarar vermek, 40 milyon KHR (8,800 ABD $) ve altı aya kadar hapis cezası ile cezalandırılanları cezalandırıyor.
 • Bu yasa aynı zamanda “ulusal güvensizliğe” yol açan telekomünikasyon ekipmanlarının kullanımını, kurulumunu veya inşasını da cezalandırmaktadır.
 • Kanun, “ulusal güvenlik” olarak neyin sayıldığına dair hiçbir açıklama sunmuyor ve sonuç olarak hükümet eleştirmenlerini, gazetecileri veya aktivistleri cezalandırmak için kötüye kullanılabiliyor.
 • Web Sitesi ve Sosyal Medya Kontrolünün 2018 İlanı, Kamboçya'daki tüm İSS'lere gözetim teknolojisi yüklemelerini emretti.

Bu gözetim teknolojisi, yetkililerin sosyal medya hesaplarını veya ayrımcı veya ulusal güvenliğe tehdit olarak kabul edilen sayfaları kolayca engellemelerine olanak tanır.

 • 2018 Sahte Haber Yasası çevrimiçi yanlış bilgi yayınlamayı suçluyor ve iki yıla kadar hapis ve 1.000 ABD Doları para cezası alan suçluları cezalandırıyor. Bu yasa aynı zamanda web sitelerinin Kamboçya’nın bilgi bakanlığına kaydolmasını gerektiriyor.
 • Ceza Kanunu'nda 2018'de yapılan değişiklikler, lèse-majesté yasası uyarınca Kral'a hakaret ettiği için cezalar getirdi. “Kralın haysiyetini” etkileyen içerik üretmek veya paylaşmaktan suçlu olan herhangi bir kişi veya medya kuruluşu, beş yıla kadar hapis ve 10 milyon riel'e (2.500 $) kadar para cezası ile cezalandırılabilir.

Diğer Önemli Ülkeler Tablosuna Geri Dön

2Cuba

Küba hükümetinin kapı girişinde sırada bekleyen turistler ve yerel Küba halkı ETECSA telekomünikasyon şirketi ofisini kontrol etti.

Trinidad, Küba. 10 Şubat 2019. Küba hükümetinin kapı girişinde sırada bekleyen turistler ve yerel Küba halkı ETECSA telekomünikasyon şirketi ofisini kontrol etti. Kredi bilgileri: Autumn Sky Photography

Küba'da VPN'ler yasal.

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • Küba’nın anayasası, konuşma özgürlüğünün sosyalist idealleri desteklemeye ikincil olduğunu ileri sürüyor. “Devrime” karşı çıkan görüşleri ifade etmek yasaklandı.
 • Küba'daki Ceza Kanunu, kamu düzenini tehdit eden faaliyetler için 20 yıla kadar kişileri hapse atabilir. Sosyalist normlara aykırı olanları gözaltına almak, yeniden eğitmek veya gözetlemek için de kullanılabilir.
 • 1996 209 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, “Küba toplumunun ahlaki ilkelerini veya ülke yasalarını” ihlal etmek için internet kullanımını yasaklamaktadır. Yasalar ayrıca “ulusal güvenliği tehlikeye atan” e-postaları da yasaklamaktadır.
 • 1999 Küba'nın Ulusal Bağımsızlığını ve Ekonomisini Koruma Yasası, hükümete karşı çıkan veya ABD ambargosunun iş anlaşmalarıyla ilgili içerik veya malzemenin dağıtımını yasaklar ve bunu yapanlara üç ila sekiz yıl hapis cezası verir.
 • 2007'de Küba 127. Kararı getirmiştir. Bu, ulusal güvenliği, sosyal normları veya bireylerin bütünlüğünü tehdit eden bilgileri yaymayı yasaklamaktadır. Ayrıca internet ve veri sağlayıcılara interneti izleme ve herhangi bir suç davranışını yetkililere bildirme hakkı verir..
 • Karar 179, 2008'de tanıtıldı. Bu, İnternet hizmetlerini sansürleyen ISP'lerin rolünü pekiştirerek, “içeriği sosyal ilgi, ahlak ve iyi davranışa aykırı olan sitelere erişimi önlemek için gerekli önlemleri almaları; devletin bütünlüğünü veya güvenliğini etkileyen uygulamaların kullanılması. ”

  Küba, 2017 yılında vatandaşlarına sadece evde internet erişimi verdi ve 2018'de mobil veri planları uygulamaya koydu. Bu hizmetlerin pahalı olmasının yanı sıra, Küba'nın tek hizmet sağlayıcısı, devlete ait ETECSA, önemli sansür kontrolleri yapıyor. Küba Komünist Partisinin talebi üzerine, ETECSA yasal olarak hükümeti eleştiren içeriğe erişimi engellemek ve kısıtlamakla yükümlüdür.

 • Küba'da izleme ve gözetim yaygındır, ETECSA hükümetin teşvik ettiği sosyal normları ihlal eden herhangi bir etkinliğe katılırlarsa kullanıcıların internet erişimini kesmek için yapılmıştır..
 • Bu yılın başlarında yapılan referandumda, Küba'da hem ülke içinden hem de dışından kritik haber web siteleri engellendi. Bu, vatandaşların tarafsız bilgiye erişim yeteneğini azalttı ve Küba Komünist Partisi'nin “evet” oy propagandasını yürütmesine yardımcı oldu.

Diğer Önemli Ülkeler Tablosuna Geri Dön

3Egypt

Mısır'da VPN'ler yasal.

Ülkedeki internet izleme, gözetim ve sansür kapsamı göz önüne alındığında, VPN'lerin Mısır'da yasal olması şaşırtıcıdır..

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • 2013 Anayasa Değişiklikleri sansürün “hiçbir şekilde” yasadışı olduğunu belirtmektedir.
 • Ancak, bu kuralın önemli istisnaları vardır. Bu istisnalar arasında “savaş veya genel seferberlik zamanları” sırasında veya içeriğin şiddeti kışkırtmaya yönelik olduğu ya da ayrımcı olduğu zamanlar sayılabilir. Bu istisnaların geniş ifadeleri, hükümet eleştirmenlerini cezalandırmak ve ifade özgürlüğünü kısıtlamak için manipüle edilebilir.
 • 2015 Terörle Mücadele Yasası, Mısır'daki 'terörizm' tanımını tehdit edici kamu düzenini içerecek şekilde genişletiyor. Ayrıca yetkililerin terörist içerik için internet ve sosyal medyayı izlemelerine izin veriyor.

Terörle Mücadele Kanunu, ömür boyu hapis ya da ölüm cezası ile yasaların “engellenmesini” savunan grupları cezalandırmaktadır. Bu, ülkedeki insan hakları gruplarının ve aktivistlerinin çalışmalarını doğrudan etkiler. Yasa ayrıca, terörizmi desteklediği veya desteklediği görülen web sitelerinin oluşturulmasını asgari beş yıl hapis cezası ile cezalandırıyor.

 • Sadece bu da değil, yasa bir terörist grup kurduğu veya yönettiği için ölüm cezasını getirdi. Ayrıca sivillere güç kullanan memurları veya askeri üyeleri de korur.
 • 2018 Medya ve Basın Yasasında Yapılan Değişiklikler, şiddet, ırkçılık, nefret veya hoşgörüsüzlüğü teşvik ettiği veya kamu barışını bozduğu materyal içerdiğinde, Mısır'ın içinden ve dışından gelen yayınların paylaşımını suçladı..
 • Bu yasa uyarınca, sahte haber yaymak veya şiddeti teşvik etmek için 5.000 veya daha fazla takipçisi olan sosyal medya hesapları askıya alınabilir. Bu hesapların sahipleri de hapse girmekle yükümlüdür.
 • 2018 Siber Suçlar Kanunu, yetkililerin 'ulusal güvenlik' için bir tehdit olarak görülen siteleri yasal olarak engellemesine izin veriyor ve yasaklı web sitelerini ziyaret eden Mısırlılar bir yıla kadar hapse gönderilebiliyor. Yasaklı sitelerin yaratıcıları iki yıla kadar hapse gönderilebilir.
 • Endişe verici bir şekilde, Mısır Siber Suçlar Yasası ayrıca İSS'lerin kullanıcı verilerini tutmasını ve gerektiğinde yetkililere iletmesini gerektiriyor.
 • Nisan ayında Mısır'ın anayasal referandumu sırasında yetkililer, Batel (“geçersiz”) adlı bir muhalif dilekçe sayfasını engelledi. Bu, Mısırlı yetkililerin erişimini ve dijital hak ve özgürlüklere saygısızlıklarını gösteriyor.

Diğer Önemli Ülkeler Tablosuna Geri Dön

4Eritrea

Eritre'de VPN'ler hâlâ yasal.

Basın ve konuşma kısıtlamaları nedeniyle CPJ tarafından dünyanın en sansürlenmiş ülkesi olarak etiketlenen Eritre’nin otoriter kuralı, kullanıcının internet erişimini ve kullanımını da etkiledi.

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • Eritre'de nüfusun sadece% 1'inin internet erişimi var. İnternete erişmek isteyenler izlenebilecekleri internet kafelerini ziyaret etmelidir. İnternete aynı zamanda ülkedeki cep telefonlarından da erişilemiyor.

CPJ, Eritre'deki otoriter rejimin o kadar “acımasız veya emir verici” olduğunu ve ülkenin internetindeki daha fazla kesintinin neredeyse gereksiz olduğunu belirten, Doğu ve Güney Afrika Uluslararası ICT Politikası İşbirliği tarafından hazırlanan bir raporda yer aldı..

 • Buna rağmen, Eritre hükümeti kötü bir şekilde boyayabilecek perspektiflere erişimi sınırlamak için bazı adımlar attı. 1996 Basın Kanunu, medyanın “ulusal hedefleri” desteklemesi gerektiğini belirtirken, 2001 yılında tüm bağımsız medya yasaklandı.
 • Hükümet, 15 Mayıs 2019'da sosyal medyaya erişimi engelledi. Bu, 26 Mayıs'ta ülkenin Bağımsızlık Günü'ne kadar süren protesto eyleminin örgütlenmesini engellemekti..

Diğer Önemli Ülkeler Tablosuna Geri Dön

5Ethiopia

Etiyopya'da VPN'ler yasal.

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • 2008 Kitle İletişim Araçları ve Bilgi Özgürlüğü Bildirisi, ifade ve basın özgürlüğünü doğrulamaktadır. Ancak, iftira için sert para cezaları dağıtarak bunu zayıflatır.
 • Ayrıca medya kuruluşları için kayıt ve lisans sürecini gereksiz yere karmaşık hale getirir.
 • CPJ gibi kuruluşlar daha önce Etiyopya'nın Başbakanı Abiy Ahmed'e Kitle İletişim yasasının yeniden gözden geçirilmesi için yalvaran yazmışlardı.
 • 2009 Terörle Mücadele Bildirisi, 2012 Telekom Sahtekarlık Suçları Kanunu ile elektronik iletişime uygulanacak şekilde genişletildi.
 • Bu yasalar, terörizmi teşvik ettiği düşünülen çevrimiçi yapılan her türlü iletişimi veya ifadeyi cezalandırmaktadır. Telekom Dolandırıcılık Suçları Yasası ayrıca Skype gibi VoIP hizmetlerini de yasakladı ve kullanıcıların cihazlarını hükümete kaydettirmelerini zorunlu kıldı.
 • 2016 Bilgisayar Suçu Bildirisi, “insanlar arasında korku, şiddet, kaos veya çatışmayı kışkırtan” içerik paylaşmak gibi çevrimiçi eylemleri cezalandırıyor.
 • Bilgisayar Suçu yasası, üç yıla kadar hapisle "iltihaplı içerik" paylaşmayı cezalandırır. Hükümet eleştirmenlerini susturmak için kullanılabileceğinden, konuşma özgürlüğünü önemli ölçüde kısıtlar.

Etiyopya’nın Bilgisayar Suç İlanı, hükümetin dijital iletişimleri izlemesine ve durdurmasına olanak tanır. Ayrıca, ISS'lerin ve diğer telekom servis sağlayıcılarının kullanıcı verilerini en az bir yıl boyunca saklamasını zorunlu kılmıştır..

 • Nisan 2019'da hazırlanan Nefret Söylemi ve Yanlış Bilgilendirme Yasası, 'nefret söylemi' ve 'sahte haberleri' sırasıyla beş yıla ve üç yıla kadar cezalarla suçluyor.
 • Mevzuatın geniş ifadesi, hükümeti eleştirenleri ve bağımsız medya kuruluşlarını cezalandırmak için kullanılabileceğinden, ifade özgürlüğü için sonuçlara sahiptir..
 • Geçmişte, Etiyopya sık sık internet kesintileri ve sosyal medya blokları yürütüyordu. Ancak Başbakan Abiy Ahmed iktidara geldiğinden, ülke daha fazla basın ve internet özgürlüğü yaşadı.
 • Nisan 2018'de CPJ, 14 yıl içinde ilk kez parmaklıklar ardında hiçbir gazetecinin olmadığını kaydetti ve 260'tan fazla web sitesinin engeli kaldırıldı. Etiyopya’nın medya kuruluşlarına yönelik önceki yasağı kaldırıldı, yani gazeteciler sürgünden dönebilir.
 • Başbakan Abiy Ahmed Etiyopya'ya daha fazla özgürlük getirirken, önceki hükümetler altında yürürlüğe konan baskıcı yasalar.

Diğer Önemli Ülkeler Tablosuna Geri Dön

6Indonesia

Bir protestocu, 2019 Kadınlar Martının bir parçası olarak LGBT ayrımcılığına son verilmesi çağrısında bulunan bir işaret tutuyor.

Yogyakarta, Endonezya. 8 Mart 2019. Bir protestocu, 2019 Kadın Martının bir parçası olarak LGBT ayrımcılığının sona erdirilmesi çağrısında bulunan bir işaret tuttu. Kredi bilgileri: Billy Hanggara

Endonezya'da VPN'ler yasal.

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • 2011 Devlet İstihbarat Yasası, ülkenin istihbarat faaliyetleri ile ilgili gizli bilgileri bilerek veya ihmal ederek sızdıran suçları cezalandırmaktadır. Bundan suçlu bulunanlar 10 yıla kadar hapse girebilir.

Endonezya Devlet İstihbarat Yasası ayrıca yetkililere “ulusal çıkarlar veya ulusal güvenlik” için zararlı olan herhangi bir faaliyet veya bireyi “önleme ve / veya mücadele etme” izni vermektedir. hükümlü olanlar.

 • Elektronik İşlemler Kanununda yapılan 2016 Değişiklikleri, devlet kurumlarının “olumsuz” ve / veya kamu düzenine yönelik bir tehdit olarak görülen içeriği engellemesine izin vermektedir. Yasa, dört yıla kadar hapis ve 750 milyon IDR para cezası (54.000 $) ile çevrimiçi olarak nefret söylemi, karalama ve şiddeti kışkırtmayı cezalandırıyor.
 • Bu yasaların geniş bir ifadesi sonucunda, hükümetin kabul etmediği bir Facebook yayınındaki birini etiketlediği için kullanıcıları cezalandırmak için kullanılabilir..
 • Endonezya’nın ETL’indeki 2016 değişiklikleri, web sitelerinin temyiz başvurusunda herhangi bir şeffaflık veya yol sunmadan içerik kısıtlamalarını da artırdı.
 • 2018 2003 yılında Terörle Mücadele Suç Eylemlerinin Yok Edilmesinde Değişiklikler. Bu yasa, yetkililere bir terörist eylemle ilgisi olduğundan şüphelenilen veya gönderdiği çevrimiçi ve mobil iletişimleri durdurma hakkı verir..

İnsan Hakları İzleme Örgütü gibi kuruluşlar, Endonezya Terörizm Yasası'ndaki “terörizm” in geniş tanımının hükümet eleştirmenlerini, çevre savunucularını veya dini grupları haksız bir şekilde gözetlemek için nasıl kötüye kullanılabileceğini belirlediler.

 • 2017 yılında, Endonezya'da içeriği izleyerek ve filtreleyerek interneti sansürleme görevine sahip bir Ulusal Siber ve Şifreleme Ajansı kuruldu.
 • İletişim ve Enformasyon Bakanlığı (MCI), Ocak 2018'de bir A.I. yasaklanan içeriği otomatik olarak filtrelemek ve engellemek için tasarlanmış sistem.
 • Engelleme her ISS'nin yazılımına bağlıdır, yani ISS'ler kara listelere istedikleri zaman ek siteler ekleyebilir. Bu, Endonezya'daki bilgi özgürlüğünü daha da kısıtlar.
 • Endonezya, LGBTQ içeriğini, web sitelerini ve İslam'a saldırgan olduğu düşünülen içeriği sık sık engeller. Tumblr ve diğer sosyal medya siteleri içerik bloklarıyla karşı karşıya kaldı ve Şubat 2019'da eşcinsel Müslümanların mücadelelerini tasvir ettiği için Instagram hesabı kaldırıldı.
 • Reddit, YouTube ve Vimeo Endonezya'da tamamen engellenmiştir ve bazı VPN'ler de engellemeye tabidir.
 • 28 Ekim 2019'da Endonezya'nın İletişim ve Enformasyon Bakanlığı, “halkı tehlikeye atan acil durumlar” sırasında sosyal medyayı kısıtlayacaklarını açıkladı. Bu, Johnny Johnny'nin bunun insan haklarını ihlal ettiğini itiraf etmesine rağmen..

Diğer Önemli Ülkeler Tablosuna Geri Dön

7Kazakhstan

Sık sık internet kesintilerine rağmen VPN'ler halen Kazakistan'da yasal.

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • Ceza Kanununda yapılan 2014 Değişiklikleri, Kazakistan'daki iftira cezalarını artırmıştır. Ayrıca sahte haberleri yaymak ve kamu görevlilerine hakaret etmek için daha sert cezalar verdiler.
 • Bu değişiklikler sonucunda dört gazeteci Kazakistan yetkilileri tarafından sorguya çekildi çünkü yetkililer tarafından yanlış bilgi yaydığı görülen Forbes.kz için çalıştılar..

Kanun ayrıca, Kazakistan'da suçlanan ve anayasal düzeni değiştirme veya devirme çağrılarını kınayan “sosyal anlaşmazlığı kışkırtma” tanımını da genişletti. Sonuç olarak, insan hakları grupları, aktivistler ve bağımsız medya kuruluşları çevrimiçi davranışlarından dolayı cezalandırılabilir.

 • Kazakistan'ın Demokratik Seçimi ile ilgili 2018 Yasağı, 2018'de Kazakistan'da terör grubu olarak sınıflandırılan Kazakistan Demokratik Seçimi (DVK) ile ilgili özel mesajlar da dahil olmak üzere içerik yayınlamayı veya paylaşmayı yasadışı hale getiriyor.
 • 2018 İnternet Engelleme Kararı, yetkililer yıllardır yapıyor olsa da, Kazakistan'daki site engellemesini yasallaştırdı. Kararnamede yetkililerin “acil durumlar” sırasında web sitelerini engellemelerine izin verilmektedir. Bu geniş terminoloji, hükümet görüşüyle ​​aynı çizgide olmayan herhangi bir web sitesini engellemek için kullanılabilir..
 • Kazakistan'daki yetkililer siyasi huzursuzluk dönemlerinde sık sık internet kesintileri ve site engelleme gerçekleştiriyor.
 • Mayıs 2019'da yapılan muhalif protestolar sırasında Kazakistan'da Facebook, Instagram, Telegram, YouTube ve bağımsız medya siteleri engellendi.
 • Haziran 2019'da Kassym-Jomart Tokayev başkan oldu. Bu seçim sırasında Kazakistan'da bazı VPN hizmetleri engellendi. Bu nedenle, Kazakistan'da gelecekteki VPN engellemesinden veya tamamen yasaklanmasından şüphelenmek mantıklıdır.

Diğer Önemli Ülkeler Tablosuna Geri Dön

8Malaysia

VPN'ler Malezya'da yasal.

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • 1997 Bilgisayar Suçları Yasası, Malezya'daki bilgisayarların bilgisayar korsanlığını veya 'kötüye kullanılmasını' suç sayıyor. Ayrıca yetkililere, bu suçlardan herhangi birini gerçekleştirdiğinden şüphelenilen herhangi bir kişinin cihazlarını edinme ve arama yapma hakkı verir..
 • 1998 İletişim ve Multimedya Yasası, saldırgan, tehdit edici, müstehcen, yanlış, ahlaksız veya Malezya'daki ulusal güvenliğe yönelik bir tehdit olarak görülen içeriği çevrimiçi yaymayı veya üretmeyi yasadışı hale getirir.
 • Malezya’nın İletişim ve Multimedya Yasası ayrıca yetkililerin hizmetlerin uygunsuz kullanımı (yukarıda listelenmiştir) veya sahtekarlık gibi bir suçla ilgili olduğuna inanılırsa iletişimi durdurmalarına izin verir..
 • 2012 Güvenlik Suçları (Özel Önlemler) Yasası, Malezya'daki yetkililere çevrimiçi ve mobil iletişim için geniş kapsamlı müdahale yetenekleri vermektedir. Devlete aykırı davranan veya 'terörist' eylemleri körükleyen davranışı suçlu hale getirir.
 • Bu yasa aynı zamanda polis memurlarının cezai faaliyetlerle ilgili olduğuna inanıldıkları takdirde iletişimi kesmelerine izin verir..
 • 2015 Sedisyon Yasası'nda yapılan değişiklikler, yetkililere, devlete isyan başlattığı düşünülen tüm elektronik içeriği engellemelerine izin veriyor. Malezya'daki isyanlardan suçlu olanlar için maksimum hapishane süresi üç yıldan yediye çıktı.

2018 yılında, vaiz Wan Ji Wan Hussin'e 2012'de Facebook'ta Selangor Sultanı hakkında 'iğrenç' yorumlar yayınladığı için 12 ay hapis cezası verildi..

 • Malezya’nın Sedition Yasası, hükümet karşıtı herhangi bir retorik ve geçerli hükümet eleştirisini cezalandırmak için kullanılabileceğinden sorunludur. Ancak, kanunun değiştirilmesi hükümet tarafından son zamanlarda tartışıldı ve bu Malezya'da ifade özgürlüğünü artırabilir.

Diğer Önemli Ülkeler Tablosuna Geri Dön

9Myanmar

Myanmar'da VPN'ler yasal.

VPN'ler Myanmar'da yasal olsa da, ülkenin çok geniş yasalar ve sert kovuşturmalarla otosansürü teşvik eden zayıf bir dijital haklar kaydı var.

Myanmar'da veri koruma kanunları da yoktur.

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • 2004 Elektronik İşlem Yasası, ulusal güvenlik, kamu barışı, ekonomi, kültür veya ulusal dayanışma için bir tehdit olarak kabul edilen çevrimiçi davranışı suç saymaktadır. Yasalar geniş ifadeler, hükümetin onaylamadığı içeriği paylaşmak için kullanıcıları cezalandırmak için kullanılabileceği anlamına gelir.
 • 2013 Telekomünikasyon Yasası iftira suçunu ve kasıtlı olarak yanlış bilgilendirmeyi cezalandırıyor.

  2013 ve Aralık 2017 arasında Telekomünikasyon Yasası uyarınca 100'den fazla dava yetkililere getirildi.

 • Sanıkların büyük çoğunluğu gazetecilik veya aktivizm alanında çalışıyordu. Bir kişi, askeriyi eleştiren hicivli bir oyunda oğlunun videosunu canlı olarak yayınladığı için hapse gönderildi.
 • 2014 Haber Medya Kanunu Myanmar'da siyasi, ırksal veya dini çatışmaları abartmaktan suçlu bulunan gazetecileri cezalandırdı.

Diğer Önemli Ülkeler Tablosuna Geri Dön

10Suudi Arabistan

Ülkenin sert sansür yasalarına rağmen Suudi Arabistan'da VPN'ler yasal.

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • 2007 Siber Suçla Mücadele Yasası “kamu düzenine, dini değerlere, kamu ahlakına, [veya] özel hayatın kutsallığına” zarar veren materyal göndermeyi veya üretmeyi yasaklıyor. Yapanlar 3 milyon SAR'a kadar para cezasına çarptırılabilir (800,00 ABD Doları ) veya beş yıla kadar hapishaneye gönderilir.
 • 2017 Terörle Mücadele Yasası, bireylerin “sosyal statülerini veya medya etkilerini terörizmi teşvik etmek için” kullanmasını yasaklamakta olup, 15 yıla kadar hapis cezası almakla yükümlü olanlar.
 • Bu yasa aynı zamanda kralı veya veliaht prensi din veya adaleti sarsacak şekilde tanımlamayı da suç saymaktadır. Suçlu bulunanlar beş ila 10 yıl hapisle cezalandırılabilir.
 • Hükümet 2017 yılında Suudi Arabistan vatandaşlarını devleti zayıflatan içerik yayınladıkları için başkalarını bildirmeye çağırdı. Onlara Kolonna Amn (“Hepimiz güvenliyiz”) uygulamasıyla yapmaları söylendi.
 • VOIP hizmetlerinin yasallaştırılmasının ardından, Suudi Arabistan'daki yetkililer 2017 yılında tüm çağrıları izlemeye ve sansürlemeye başlayacaklarını açıkladı.

Gözetim Suudi Arabistan'da kitlesel ölçekte gerçekleştiriliyor ve hükümet 'ulusal güvenliği' korumanın bir gereklilik olduğunu iddia ediyor.

 • Suudi Arabistan'da izleme deneyimi en yüksek olanlar politik, sosyal ve dini aktivistler..
 • Suudi Arabistan'daki diğer engellenen siteler arasında hükümet tarafından büyük ölçüde pornografi, kumar web siteleri ve Şii ideolojisini destekleyen veya LGBTQ içeriğini paylaşan 'ahlaksız' kabul edilen siteler yer alıyor.
 • Kötü şöhretli gazeteci Jamal Kashoggi, Suudi Arabistan'daki yetkililerin muhalefet seslerini ne kadar susturmaya istekli olduklarını gösteriyor. Cinayeti tüm Suudi Arabistan vatandaşlarına ülkenin politikalarına karşı çıkanlara ne olabileceğini hatırlattı.

Diğer Önemli Ülkeler Tablosuna Geri Dön

11Sudan

Toplam internet kesintisi sırasında iktidardaki Geçici Askeri Konsey'e (TMC) karşı Sudan protestosu.

Hartum, Sudan. 30 Haziran 2019. Sudanlılar, toplam internet kesintisi sırasında iktidardaki Geçici Askeri Konsey'e (TMC) karşı protesto gösterisi düzenlediler. Kredi bilgileri: Mohamed Khidir / Xinhua / Alamy Live News

Sudan'da VPN'ler yasal.

Sudan'da internete erişim, yüksek veri fiyatı ve ülkenin zayıf ekonomisi nedeniyle sınırlıdır.

2018 yılında Sudan'daki internet erişiminin ortalama kullanıcıların aylık maaşının neredeyse yarısına mal olduğu bildirildi. Bu yüksek fiyatlar Sudan'da yaşayanlar için internet erişiminin önünde bir engel.

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • 2007 Bilişim Suçlarıyla Mücadele Yasası (I.T. Suç Yasası) hükümeti eleştiren veya 'kamu ahlakını' karalayıcı veya saldırgan içerik barındıran web sitelerini yasaklar.
 • Bu yasa, Sudan hükümetinin parti hattına aykırı her şeyi sansürlemesine izin verdiği için özgür konuşmayı kısıtlıyor.
 • 2010 Ulusal Güvenlik Yasası, Ulusal İstihbarat ve Güvenlik Servisi'ne (NISS) hükümeti eleştiren gazetecileri tutuklama ve sansürleme yeteneği verir. Aynı zamanda NISS'ye kovuşturmadan muafiyet verir, yani tutuklamalar yaparken şiddetten kurtulabilir.

Uluslararası Af Örgütü daha önce NISS'in mahkumlar üzerinde nasıl işkence, gözaltı ve gözdağı kullandığını bildirdi.

 • 2018 Siber Suçlarla Mücadele Yasası, 'sahte haberlerin yayılmasını ve yabancıların eleştirilmesini, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılanları cezalandırıyor.
 • 2018 Basın ve Yayınlar Kanununda Değişiklik (Medya Yasası olarak da bilinir) tüm gazetecilerin Gazetecilik Konseyine kaydolmalarını gerektirir. Ayrıca dijital medyayı etkilemek için basın yasalarını genişletiyorlar. Bu, baş editörlerin sitelerinde yayınlanan tüm içerikten sorumlu olduğu anlamına gelir.
 • Sudan, Temmuz 2019'da ülke içindeki kullanıcıların iletişim kurma kabiliyetini önemli ölçüde azaltan bir internet kapatması yaşadı. İnternetin kapatılması, Sudan'ın iktidardaki askeri konseyi tarafından demokrasi yanlısı protestoları bastırmanın bir yöntemi olarak ortaya çıktı.

Diğer Önemli Ülkeler Tablosuna Geri Dön

12Syria

Suriye'de VPN'ler yasal.

Bununla birlikte, 2011 yılında Suriye yetkilileri tarafından OpenVPN, L2TP ve IPsec VPN protokollerini engellemek için Derin Paket Denetimi (DPI) kullanıldı.

Bu, VPN'leri ülkedeki kullanıcılar için artık etkili olmayan bu protokollere bağımlı hale getirdi.

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • 2001 Basın Kanunu, sahte haberlerin veya Suriye’nin “ulusal birliğini” veya ulusal duyguyu tehdit eden haberlerin yayınlanmasını veya paylaşılmasını yasaklamaktadır. Bu geniş terminoloji gazetecileri, siyasi aktivistleri veya muhalif grupları sadece görüşlerini çevrimiçi olarak yayınladıkları için cezalandırmak için kullanılabilir.
 • 2011'de kabul edilen Suriye Medya Kanunu, “ulusal birliği ve ulusal güvenliği” tehdit eden, “nefret suçlarını” kışkırtan veya ülkenin askeriyesi ile ilgili içerik yayınlamayı suçluyor. Bu nedenle gazetecileri veya rejime karşı konuşanları cezalandırmak için kullanılabilir.
 • Dokuzuncu Hukuk olarak da bilinen 2012 Siber Suçlarla Mücadele Yasası'nda yapılan 2018 Değişiklikleri, iletişim ve teknolojinin kötüye kullanılması ile ilgili davalar için uzmanlaşmış mahkemeler kurdu.

  2018 değişikliği, üç yıla kadar hapis cezası ve maksimum 600 $ para cezası ile “bilgisayar ağları aracılığıyla suçu kışkırtan veya teşvik eden herkes” i cezalandırabilen orijinal Siber Suçla Mücadele yasasını temel alıyor..

 • Kamu veya devlet istikrarını tehdit etmek de Siber Suçlarla Mücadele Yasası tarafından suç sayılmıştır.
 • Bu yasa, gazetecilerden blogculara kadar çevrimiçi olarak Suriye hükümetini eleştiren ve dijital hak ve özgürlükleri ihlal ettiği için mahkum olan herkesi cezalandırmak için kullanılabilir..
 • Suriye'de internet kesintileri yaygındır ve muhalif siyasi partiler, insan hakları örgütleri de dahil olmak üzere çok sayıda site engellenmeye devam etmektedir.

Diğer Önemli Ülkeler Tablosuna Geri Dön

13Thailand

Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn, Kraliçe Suthida, Prensler ve Prens, halkı selamlarken Büyük Saray'ın balkonunda görülür.

Bangkok, Tayland. 6 Mayıs 2019. Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn, Kraliçe Suthida, Prensler ve Prens halkı selamlarken Büyük Saray'ın balkonunda görülüyor.

VPN'ler Tayland'da yasaldır, ancak hükümet tarafından sık sık engellenmektedir.

Tayland, internet sansürünün toplu olarak gerçekleştirildiği internet özgürlüğünün dostu değildir. Daha da kötüsü, yetkililer hangi web sitelerinin engellendiği veya neden olduğu konusunda şeffaflık sunmuyor.

Facebook ve Google gibi platformlar genellikle Tayland hükümeti tarafından içeriklerin kaldırılması yönünde talepler alır. Demokrasi yanlısı aktivistler, kampanyacılar ve muhalif siyasi parti üyeleri de görüşlerini çevrimiçi paylaşmak için sürekli zulüm görüyor.

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • 2007 & 2017 Bilgisayarla İlgili Suçlar Yasası'nda (Siber Suçlar Yasası) yapılan değişiklikler yetkililere çevrimiçi içeriği engelleme ve kaldırma yetkisi verir ve kullanıcı verilerinin garanti kapsamında aranmasına izin verir.
 • Bu yasa aynı zamanda Tayland'da “kamu ahlakını” rahatsız eden materyalin sansürlenmesini teşvik ederek ifade özgürlüğünü kısıtlamaktadır.
 • Tayland’ın lèse-majesté, Tayland’ın ceza yasasının monarşinin iftirasını suç olarak belirleyen özel bir bölümüdür. Lèse majesté, 2014'teki başarılı askeri darbeden bu yana Tayland'da giderek daha fazla uygulanmaktadır. Sonuç olarak birçoğu hapse gönderildi.
 • Lèse majesté altındaki 61 yaşındaki bir erkeğe, yetkililerin monarşiye hakaret ettiğini düşündüğü videolar yayınladığı için 18 yıl hapis cezası verildi.

 • 8 Ekim 2019'da Dijital Ekonomi Bakanı, Tayland'da WiFi hizmetleri sunan mağaza veya kafelerin 90 gün boyunca internet trafiğinin bir kaydını tutması gerektiğini duyurdu. Böylece yetkililer Bilgisayar Suçları Kanunu'nun 26. Maddesi kapsamındaki bilgilere erişebilirler..

Diğer Önemli Ülkeler Tablosuna Geri Dön

14Uganda

VPN'ler Uganda'da yasal.

VPN'ler Uganda'da teknik olarak yasal olsa da, hükümet ISS'lerden ülkenin sosyal medya vergisini atlamak için sıkça kullanıldıklarından onları engellemelerini istedi..

Uganda ISP'leri ayrıca UCC (Uganda İletişim Komisyonu) tarafından kaydedilmemiş siteleri de engellemelidir.

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • 2002 Terörle Mücadele Yasası, “terörizmi” desteklediği görülen içeriğin yayınlanmasını ve yayılmasını yasaklamaktadır.
 • Bu yasanın geniş terminolojisi, “terörizm” hükümete karşı gelen herhangi bir şey olarak yorumlanabileceği için kötüye kullanılmaya açıktır. Yasayı çiğneyenler ölümle cezalandırılabilir.
 • 2010 İletişim Yönetmeliği Kanunu, Ugandalı yetkililerin sivillerin ve şüpheli teröristlerin kişisel iletişimlerini gözetlemelerine izin veriyor.
 • 2011 Bilgisayar Kötüye Kullanımı Yasası “saldırgan iletişimi” suç sayıyor ve “başka bir kişinin huzurunu, sessizliğini veya gizlilik hakkını bozmaya” çalışmak için elektronik aygıtları kullanıyor. Bu, hükümet eleştirilerini hedef almak için kullanılabilir ve para cezası veya bir yıla kadar hapis cezası.

2018 Sosyal Medya Vergisi Temmuz 2018'de yürürlüğe girdi ve sosyal medya kullanımı için günde 200 Uganda şilini (5 sent) bir vergi getirdi. Twitter ve Facebook dahil olmak üzere 60'tan fazla sosyal medya sitesi bu vergiden etkileniyor.

 • Hükümet, sosyal medya vergisinin nedeninin kamu hizmetleri için para toplamak olduğunu iddia ediyor. Ancak, Başkan Museveni tarafından geçen yıl Mart ayında maliye bakanlığına gönderilen bir mektupta, verginin çevrimiçi “dedikoduları” durdurmanın bir yolu olarak tanıtılması yönünde çağrıda bulunuldu.
 • Uganda'daki sansür sadece artmakta, yetkililer siyasi muhalifleri veya hükümet eleştirmenlerini cezalandırma fırsatını kullanmaktadır.
 • Uganda'daki baskının artmasının bir örneği, muhalefet milletvekili Bobi Wine'a karşı yapılan son mahkeme davasıdır. Bobi Wine, 6 Ağustos 2019'da “sinir bozucu” Cumhurbaşkanı Museveni tarafından mahkemeye çıkarıldı. Bu, yasaların Uganda'daki siyasi muhalifleri ve eleştirmenleri cezalandırmak için nasıl bükülebileceğini gösteriyor.

Diğer Önemli Ülkeler Tablosuna Geri Dön

15Uzbekistan

Özbekistan'da VPN'ler yasal.

Bununla birlikte, ülkenin dijital hakların korunmasında hala bir yolu var..

Skype, WhatsApp ve Viber, Özbekistan'da sık sık engelleme ile karşılaştı, ancak Mayıs 2018'de erişim geri yüklendi.

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • 2016 yılında değiştirilen Özbekistan’ın Ceza Kanunu, nefret uyandıran veya ulusal güvenliğe tehdit olarak kabul edilen içerik paylaşmayı yasakladı. Ceza Kanunu'nun muğlak ifadeleri, yetkililer tarafından ifade özgürlüğünü bastırmak ve keyfi tutuklamalar yapmak için kullanılabileceği anlamına gelir.
 • Ceza Kanunu'ndaki 2016 değişiklikleri, ulusal güvenliği tehdit eden içerik yayınlamaktan suçlu bulunanlar için beş yıldan sekiz yıla kadar hapis cezasını uzattı.
 • Özbekistan’ın devlet tarafından işletilen telekomünikasyon ve internet servis sağlayıcısı Uztelecom’un pazarda tekeli var. Bu, hükümetin internetten kapanmasını veya sansür yapmasını kolaylaştırır.

Uztelecom ve diğer tüm İSS'lerin lisans almak için ağlara gözetim ekipmanı kurmaları gerekmektedir. Bu hükümetin kitlesel gözetim yapmasını sağlar.

 • Özbekistan, yetkililerin görmek istemediği içeriği otomatik olarak filtreleyen ve gizleyen, devlet tarafından işletilen bir arama motoru tanıttı.
 • Hükümet Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü gibi insan hakları örgütlerinin web sitelerini engelledi. Bu, yalnızca VPN gibi araçlar kullanılarak erişilebileceği anlamına gelir.

Diğer Önemli Ülkeler Tablosuna Geri Dön

16Venezuela

Venezuela'daki gençler medyada sansüre ve gazetecilere zulme karşı gösteri yapıyorlar.

Karakas, Venezuela. 9 Haziran 2017. Venezuela'daki gençler medyada sansüre ve gazetecilere zulme karşı gösteri yapıyorlar. Kredi: EFE Haber Ajansı / Miguel Gutierrez / Alamy Canlı Haberler

VPN'ler şu anda Venezuela'da yasal.

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • Resorte-ME Yasası'nda (Medya Sorumluluğu Yasası) 2010'da yapılan değişiklikler, kaygıyı teşvik eden, kamu düzenini bozan, yasaların ihlalini göz ardı eden veya teşvik eden çevrimiçi mesajlar göndermeyi suçluyor.
 • Bu yasa uyarınca, web siteleri yasaklı içeriği kısıtlayamamaları veya kaldırmamaları nedeniyle ağır bir şekilde para cezasına çarptırılabilir ve ulusal güvenliğe tehdit olarak görülen içeriği yayınlayan kişiler hapse gönderilebilir.
 • Venezuela Ulusal Güvenlik Yasası belirsiz bir şekilde ifade edilmiştir ve “ulusun güvenliğini ve savunmasını içeren” davranışı yasaklar. Bu yasa hem çevrimiçi içerik hem de mesajlar için geçerlidir ve suçlu bulunanlar cezaevine gönderilebilir..
 • Hoşgörü ve Barışçıl Bir Arada Yaşama Karşı Nefret ve Yasalara Karşı 2017 Yasası, medya organları tarafından “nefret veya hoşgörüsüzlük ”'ün tanıtımını yasaklıyor ve yetkililerin suçlulardan lisansları kaldırmasına ve web sitelerini engellemesine izin veriyor. Nefreti kışkırtmaktan suçlu bulunanlar 10 ila 20 yıl hapis cezasına çarptırılabilir.
 • Venezuela’nın Nefretle Mücadele Yasası’nın belirsiz ifadeleri, gazetecilerin, aktivistlerin ve hükümet eleştirmenlerinin çevrimiçi davranışlarını kınamak için kullanabilen yetkililer tarafından kötüye kullanılmaya açık kalıyor.

Ocak 2018'de yetkililer, sosyal medya ağları ve mesajları yoluyla hükümet protestoları çağrısında bulundukları için Anti-Nefret Yasası uyarınca üç genci tutukladı.

 • 2019 yılında, yetkililere siber alan üzerinde kontrol sahibi olmasını sağlayan ve ülkenin internetini yönetmek ve kontrol etmek için bir organ oluşturan bir Siber Kanun Tasarısı hazırlanmıştır. Yasa, yetkililerin “nefretle mücadele etmek” için “önleyici tedbirler” almalarına izin verecek ve bu da yetkililerin şiddet kullanımını yasallaştırabilir. Ayrıca, hizmet sağlayıcıların yetkililerin onaylamadığı içeriği sansür etmelerini gerektirir.
 • Venezüella'daki çok sayıda aktivist, hükümetin gözetim ve potansiyel saldırılara uğramasıyla ilgili endişelerini dile getirdi.
 • 2018'de Venezüella ISP CANTV, birçok vatandaş tarafından sansürü atlatmanın bir yolu olarak kullanılan ülkede Tor'u engelledi. Bu, VPN'lerin ülkede site engellemenin popüler bir yolu olduğu anlamına gelir.

Diğer Önemli Ülkeler Tablosuna Geri Dön

17Vietnam

Polis sokakta Vietnam bayrağı önünde durmak.

Ho Chi Minh, Vietnam. Kasım 2018. Polis Vietnam bayrağı önünde sokakta duruyor. Kredi bilgileri: StreetVJ

Vietnam'da VPN'ler yasal.

Vietnam'da VPN'ler yasal olsa da, ülkedeki yetkililer huzursuzluk zamanlarında bazen internet veya telefon ağlarına erişimi kısıtlıyor.

Vietnam'da Facebook ve LinkedIn gibi sosyal medya ve ağ siteleri de periyodik olarak engellendi.

İlgili yasalar & uygulamalar:

 • İnternet Hizmetlerinin ve İnternet İçeriğinin Çevrimiçi Olarak Yönetilmesi, Sağlanması, Kullanılması Hakkında 2013 Kararı a.k.a İnternet Yasası, haberlerin, edebi eserlerin ve çevrimiçi siyasi veya sosyal yorumların paylaşılmasını yasaklamaktadır..

İnternet Yasası İnsan Hakları Grubu ve Sınır Tanımayan Muhabirler gibi kuruluşlar arasında da endişe kaynağı olmuştur. Her iki grup da yasanın hükümete karşı konuşan kişileri hedef almak için seçici olarak kullanılabileceğini belirledi.

 • 2015 & Vietnam Ceza Kanunu'nda 2018'de yapılan değişiklikler, yıkılmayı ve devlet karşıtı propagandayı yasakladı. Ceza kanunu sonuç olarak Vietnam'daki yetkililer tarafından çevrimiçi aktivistleri kovuşturmak ve hapse göndermek için kullanılır.
 • 2019 Siber Güvenlik Yasası, devleti çevrimiçi eleştirmeyi yasakladığı için Vietnam'da ifade özgürlüğü için blok alıntı sonuçları içeriyor.
 • Siber güvenlik yasası, yabancı ve yerel internet şirketlerini kullanıcı verilerini Vietnam içinde depolamaya ve gerekirse yetkililere teslim etmeye zorlar. Siteler ayrıca hükümet tarafından “toksik” kabul edilen içeriği sansürlemelidir.

Diğer Önemli Ülkeler Tablosuna Geri Dön

Bu kılavuzdaki ülkelerin hepsi VPN kullanımı ve diğer dijital özgürlükler üzerindeki kısıtlamaları nedeniyle önemlidir. Ülkenizden bahsedilmiyorsa, VPN'ler burada kullanmak için yasaldır.

VPN'ler ve kullanımları hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız, rehber merkezimizdeki diğer kaynaklarımıza göz atabilirsiniz..

Güvenilir bir VPN arıyorsanız, 2019 için önerilerimizi buradan okuyabilirsiniz.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me