هنگامی که خوان گوآیدو به طور یک جانبه خود را رئیس جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرد - اقدامی که ایالات متحده از آن حمایت می کند - پاسخ دولت رئیس جمهور مادورو برای جابجایی سوئیچ خاموش اینترنت بود. در تلاش برای جدا کردن کسانی که مخالف حکومت او هستند ، مادورو سرویس ها و برنامه های اینترنتی از جمله Google ، Instagram ، Twitter ، Wikipedia و YouTube را مسدود کرد. این حرکت مستقیم از کتاب پخش رژیم سرکوبگر قرن بیست و یکم برمی گردد و تعطیلات اینترنتی مشابه و اختلال در چین ، جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) ، سودان و زیمبابوه را دنبال می کند..

با این حال ، خاموش شدن جزئی اینترنت مادورو کمتر از سانسور جمعیت عمومی ونزوئلا و همه چیز در مورد خاموش کردن صدای منتقدین وی کمتر بوده است. آلپ توکر ، مدیر اجرایی گروه جامعه مدنی NetBlocks می گوید: "اختلال در اینترنت در ونزوئلا طی هفته های اخیر مخالفت سیاسی را با دقت جراحی هدف قرار داده است.".

وی به Top10VPN گفت: "داده های فنی نشان می دهد كه شبکه های ونزوئلا در جریان اعتراضات و سخنرانی های انتقادی محدود شده اند ، تنها برای بازگشت هنگامی كه ریاست جمهوری فعلی از توییتر برای تماس با حامیان خود برای تظاهرات خود استفاده می كند." و زیمبابوه در همان دوره و توکر به ما گفت ، در پی سکوت عموم مردم بود. "به نظر می رسد که اقدامات [در ونزوئلا] در مورد جمع کردن عرشه برای جابجایی افکار عمومی است و در عین حال به طور معمول تصور ظاهری از تجارت می دهد.".

تاریخچه سانسور اینترنت ونزوئلا

هیچ یک از اینها نباید به عنوان یک شگفتی بزرگ پیش بیایند. از همه اینها ، در سال 2014 پس از پیروزی در انتخابات به عنوان جانشین هوگو چاوز ، مادورو ابتدا در تلاش برای سکوت اعتراض ، دسترسی به توییتر و یک برنامه ارتباطی به نام Zello را مسدود کرد. سپس ، در سال 2017 ، چیزی به نام فرمان ریاست جمهوری 2489 توسط دولت ونزوئلا صادر شد که به وی اختیاراتی داد تا با استفاده از "فناوری اطلاعات و فضای مجازی" از "فعالیت های بی ثبات سازی و تحریف" جلوگیری کند. "در فاصله یک ماه ، فیس بوک ، اینستاگرام ، پریسکوپ ، توییتر و یوتیوب همه توسط ارائه دهنده خدمات اینترنتی اینترنت CANTV مسدود شده اند.

در ژانویه سال 2018 ، مادورو پس از اینکه خوان گوآیدو به عنوان 51مین رئیس جمهور ونزوئلا معرفی شد ، مانع دسترسی ویکی پدیا شد..

در ژوئن سال 2018 ، سپس CANTV با موفقیت دسترسی به شبکه Tor را که برای تأمین ناشناس بودن کاربران اینترنت استفاده کرده بود ، مسدود کرد. Access Now ، که در عصر دیجیتال برای حقوق بشر می جنگد ، اظهار داشت که "افزایش استفاده از Tor برای دسترسی به محتوای مسدود شده" به احتمال زیاد محرک این اقدام است.

آخرین تلاش ها برای به دست آوردن کنترل اینترنت از طریق اعلام حاکمیت فضای مجازی ونزوئلا ، لایحه ای به نام قانون اساسی فضای مجازی جمهوری بولیوی ونزوئلا را مشاهده کرده است که می تواند شاهد تشکیل یک اقتدار جدید با حمایت مادورو باشد. پلیس جهان آنلاین. در واقع یک کودتای فضای مجازی انجام نشد.

دکتر اندی ین ، مدیر عامل و بنیانگذار ProtonVPN و ProtonMail به Top10VPN گفت: "این لایحه پیشنهادی برای کنترل کامل رژیم ونزوئلا به رژیم مادورو سوءاستفاده از قدرت و نقض حقوق ونزوئلا ها است." یک شرکت سوئیسی ، صلاحیت ونزوئلا در مورد ProtonVPN اعمال نمی شود.

رئیس جمهور مادورو

خاموش شدن اینترنت مادورو در خاموش کردن صدای منتقدان وی بوده است
اعتبار عکس: Hugoshi https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

صداهای مردم

در حالی که رژیم های غیرانسانی در سراسر جهان تمام تلاش خود را برای خنثی کردن آزادی بیان انجام می دهند ، کسانی که حقوق آنها تحت پیگرد قرار گرفته است ، همچنان در جستجوی راه هایی برای شنیدن صدای آنها هستند. یک گروه واتس اپ به نام Servicio De Informacion Publica در حال توزیع بولتن های صوتی کم فیصل از روزنامه نگاران ونزوئلا است که به عنوان مثال از طریق فیس بوک و توییتر نیز توزیع می شود. گوگل قبل از انتشار آن در سطح جهانی در پایان سال گذشته ، برنامه ای به نام Intra را در ونزوئلا محاکمه کرد. برنامه برای دور زدن سانسور ، تلفن هوشمند را مستقیماً به سرورهای نام دامنه Google متصل می کند. و البته افراد برای دور زدن بلوک ها از VPN استفاده می کنند.

Access Now گزارش کرده است که فعالان محلی نشان می دهند که مؤثرترین VPN در ونزوئلا در حال حاضر Psiphon ، Lantern و TunnelBear هستند. دکتر اندی ین توصیه می کند تا حداکثر دانش خود سرویس ProtonVPN را هنوز هم کار می کند. با این حال دکتر ین هشدار می دهد که "هیچ VPN نمی تواند مانع از قطع اینترنت شود" و نتیجه می گیرد که "اینترنت همیشه محلی برای گسترش ایده ها و ابراز عقیده شخص بوده است ، و باید اینگونه باقی بماند."

حتی در سناریوهایی با ارتباط حتی محدودتر - و ونزوئلا به سرعت در آن مسیر حرکت می کند - همه برای لزوماً برای شهروند سایبری مشخص از بین نمی روند. ایان تورنتون-ترامپ ، رئیس ایمنی EMEA AmTrust International ، ایمبر است که به ما گفت ، "اگر اتصال سی دی ، 3G و 4G در مرز وجود داشته باشد ، وجود دارد." ترامپ گفتگوی ما را با اصرار اینكه "حقیقت روی شانه های اینترنت سوار می شود و دسترسی به اینترنت جانوری سخت برای كنترل كامل است" به پایان رساند. "در آنجا كه سیگنال وجود دارد ، به عبارت دیگر ، احتمالاً راهی برای دسترسی به اینترنت وجود دارد..

افرادی که از تلفن استفاده می کنند

ونزوئلا ها برای دسترسی به اطلاعات به VPN ها و واتس اپ می روند

سانسور به عنوان خسارت

جان گیلمور ، بنیانگذار بنیاد الکترونیکی مرز ، به نقل از مجله تایم در سال 1993 گفته است: "اینترنت سانسور را به عنوان آسیب و مسیرهای اطراف آن تعبیر می کند." ما از کوین کرران ، استاد امنیت سایبر در دانشگاه اولستر سؤال کردیم ، آیا این گفته چیست؟ امروز اشتیاق باقی مانده است.

پروفسور کوران خاطرنشان می کند: "اینترنت یک شبکه جهانی غیرمتمرکز است ، اما یک جنبه اصلی متمرکز وجود دارد و آن سرورهای ریشه ای سرویس نام دامنه (DNS) است.".

برای حمله به این بخش از زیرساخت های اصلی اینترنت ، مهاجمان می بایست به تمام سرورهای DNS مستقر در سراسر جهان بطور همزمان حمله کنند و هرگونه حمله تا زمانی که حافظه پنهان تمام سرورهای DNS و Global Top Domain Domain حفظ شود ، باید حفظ شود. (GTLDs) "تخلیه شده" که ممکن است روزها یا حتی هفته ها طول بکشد.

پروفسور کوران نتیجه می گوید: "بنابراین دستیابی به خاموش کردن اینترنت مستلزم داشتن پهنای باند پراکنده در سطح جهانی است که از انکار حمله سرویس به sdcale که هرگز دیده نشده است و به کلی احتمالاً غیرممکن است استفاده شود." "حداقل در حال حاضر."

از نظر فنی اخلاقی این مسئله کاملاً ناگوار است که دولتها می توانند ، زندگی آنلاین را برای شهروندان دشوار کرده ، می توانند و می توانند زندگی آنلاین را دشوار کنند ، اما نمی توانند و نمی توانند ، مانع از شنیدن و شنیدن مصمم شوند. حتی کشورهایی که از فن آوری های محدود کننده مانند چین برخوردار نیستند ، نتوانسته اند آزادی بیان را کاملاً سرکوب کنند. و اگر یک کشور سرکش باید تمام اینترنت را به منظور سکوت مخالفان یا حتی به عنوان یک اقدام سایبری در نظر بگیرد ، به حقیقت گفته می شود که آنها در این تلاش موفق تر نخواهند بود. 

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me