یک دانشجوی 29 ساله فارغ التحصیل از استان جیانشو چین در تاریخ 30 دسامبر 2019 به دلیل فروش یک سرویس VPN که به افراد محلی امکان دسترسی به اینترنت جهانی را داده بود ، دستگیر شد..

با استفاده از مسیریابی ترافیک به اصطلاح "فایروال بزرگ" چین ، یک VPN به کاربران امکان می دهد تا به وب سایت های مسدود شده خارجی مانند Facebook ، Twitter و Google متصل شوند..

چین زیرساخت قابل توجهی برای سانسور وجود دارد که قادر است بسیاری از شبکه های اینترنتی را مسدود کند - به معنای دریافت یک VPN برای کار مداوم در چین چیزی است که ارائه دهندگان VPN بسیار کمی قادر به دستیابی به آن می باشند..

این مرد که با نام مستعار Gao شناخته می شود ادعا کرد که مشتریان وی از نرم افزار VPN به طور غیرقانونی استفاده نمی کنند.

در حالی که وی محکوم نشده است ، گائو به این تخلف اعتراف کرده است و احتمالاً با زمان زندان و جریمه های پولی نیز روبرو خواهد بود ، زیرا از سال 2016 بیش از 11 میلیون یوان درآمد داشته است (1.6 میلیون پوند)..

این اولین باری نیست که چین شهروندان خود را به دلیل توزیع نرم افزار VPN دستگیر کرده است.

فقط از سال 2019 گزارش های بسیاری از این دستگیری ها وجود دارد: در ماه مه ، مردی به نام هوانگ بخاطر دسترسی به برنامه ویدیوی کوتاه با قابلیت های "بالای دیوار" به زندان افتاد. وی به جرم "ارائه نفوذ و کنترل غیرقانونی برنامه ها و ابزارهای سیستم اطلاعات رایانه" متهم شد.

در 23 دسامبر ، پلیس مرد دیگری به نام لی را به جرم درگیری وی در یک شرکت تجاری VPN بدون مجوز دستگیر کرد. لی عمدتاً پشتیبانی مشتری و بازاریابی را انجام می داد ، اما با این وجود مسئولیت کیفری مسئولیت عملکرد غیرقانونی این شرکت را بر عهده داشت.

صاحب شرکت با نام گونگ در اوایل ماه دسامبر دستگیر شد ، اما لی موفق شده بود برای مدتی از مسئولان دوری کند. وی در نهایت در ایستگاه راه آهن دونگوان "مشکوک عمل" گرفتار شد.

تا سال 2015 ، حزب کمونیست چین (CCP) بیش از 150،000 نفر را به جرم "جرایم اینترنتی" دستگیر کرده بود - مقوله ای که بسیار بیشتر از تلاش برای دور زدن سانسور است - اما سرکوب VPN ها هنوز آغاز نشده بود..

این تنها در سال 2017 بود که دستگیری ها برای توزیع VPN ها رواج یافت ، پس از آن که ح.ک.چ اعلام کرد ممنوعیت تمام VPN های تجاری که مجوز از دولت دریافت نکرده بودند.

وزارت صنعت و فناوری اطلاعات در ژانویه سال 2017 بیانیه ای را منتشر کرد و قصد خود را برای پاکسازی و تنظیم بازار خدمات دسترسی به شبکه اینترنت اینترنتی اعلام کرد.

در بیانیه ، وزارت امور خارجه از "پیشرفت بی نظم" فناوری اطلاعات و صنایع محاسبات ابری شکایت داشت.

در ابتدا ، این نامه بر بهبود کارایی شبکه و بستن زمینه "فعالیت های غیرقانونی" متمرکز شده است.

استفاده از مرزی به طور خاص مورد توجه قرار گرفته است ، و VPN ها به عنوان استفاده نادرست از شبکه های مرزی نامیده می شوند ، که باید بطور انحصاری برای اهدافی که برای آنها مجوز دارند استفاده شوند..

مقیاس شکسته شدن چین از آن زمان فقط افزایش یافته است - با این که اپل تمام برنامه های VPN را از فروشگاه برنامه خود در چین حذف کرده است ، و اکثر سرویس های VPN بدون فن آوری مخصوص انسداد (و همچنین بسیاری از پروتکل های جلوگیری از انسداد) با موفقیت مسدود شده اند..

در دسامبر سال 2017 دستگیری مردی به دلیل فروش VPN در جنوب چین پوشش بین المللی قابل توجهی را به دست آورد.

وو Xiangyang از سال 2013 تا ژوئن 2017 سرویس VPN را از جنوب چین اجرا کرده بود و در این مدت حدود 500000 یوان (70،000 پوند) سود غیرقانونی کسب کرده بود.

وو به 500000 یوان - ارزش کل درآمد "غیرقانونی" وی جریمه شد و به پنج سال و نیم زندان محکوم شد.

با سود گائو به میزان قابل توجهی بیشتر از حد وو احتمالاً وی با جریمه های بزرگی روبرو خواهد شد و به طور بالقوه مدت طولانی تری برای مدت زندان.

حداقل یک مورد دیگر از زمان زندان در سال 2017 به یک اپراتور VPN داده شده است: دنگ جیووی در سپتامبر 2017 به دلیل انجام دو سرویس VPN از اکتبر 2015 به 9 ماه زندان محکوم شد..

در اکتبر 2018 یک مرد دیگر به حبس سه ساله و 10 هزار یوان جریمه محکوم شد.

این محکومیت ها همه تحت همان قانون صورت گرفته است ، که "ارائه نفوذ و کنترل غیرقانونی کنترل برنامه ها و ابزارهای سیستم اطلاعات رایانه ای" را منع می کند.

ح‌ک‌چ به طور کلی بر روی توزیع کنندگان VPN تمرکز کرده است ، نه آنکه از آنها استفاده کند ، اما در ژانویه سال 2019 به یک مرد معادل 145 دلار برای دسترسی به وب سایتهای مسدود شده خارجی جریمه شد..

Zhu Yunfeng با استفاده از Lantern ، یک برنامه VPN ، به وب سایتهایی مانند Google و Twitter دسترسی پیدا کرد.

اتهام یونونگ طبق قانون امنیت عمومی سال 1997 ، كه تا حدود طولانی از زمان انقضا در سال 2017 معلق بود ، متهم شد. در حالی كه وی با حبس روبرو یا جریمه قابل توجهی روبرو نبود ، پرونده زو حاكی از تمركز فزاینده در كاربران و همچنین اپراتورهای VPN در چین است..

VPN های مصوب دولت در چین قانونی است ، اما آنها به اندازه قابل اعتماد مانند سایر VPN ها کار نمی کنند ، و خطر نظارت دولت را به میزان قابل توجهی افزایش می دهند - که اغلب به همین دلیل است که کاربران در وهله اول به سراغ VPN می روند..

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me