כאשר חואן גואידו הכריז על עצמו באופן חד צדדי כנשיא הביניים של ונצואלה - מהלך שגיבוי על ידי ארה"ב - התגובה של ממשלת הנשיא מדורו הייתה להחליף את מתג ההפעלה של האינטרנט. בניסיון לנתק את מי שמתנגד לשלטון ממשלתו, חסם מדורו שירותי אינטרנט ואפליקציות כולל גוגל, אינסטגרם, טוויטר, ויקיפדיה ויוטיוב. מהלך זה יוצא היישר מתוך ספר ההשמעה של המשטר המדכא של המאה ה -21 ועוקב אחר כיבויים ושיבושים באינטרנט דומים בסין, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (DRC), סודן וזימבבואה.

עם זאת, הכיבוי החלקי של מדורו התייחס פחות לצנזורה של האוכלוסייה הכללית בוונצואלה וההשתקה של קול מבקריו. "שיבושים באינטרנט בוונצואלה במהלך השבועות האחרונים מיקדו את האופוזיציה הפוליטית בדיוק כירורגי", אומר אלף טוקר, מנכ"ל קבוצת החברה האזרחית NetBlocks, הממפה את חירות האינטרנט בזמן אמת..

הוא אמר ל- Top10VPN כי "נתונים טכניים מראים כי הרשתות של ונצואלה מוגבלות במהלך הפגנות ונאומים ביקורתיים, רק כדי לחזור כאשר הנשיאות המכהנת משתמשת בטוויטר בכדי לקרוא תומכים להפגנות משלה." זה מנוגד לכיבוי שאותו עקבו NetBlocks ב- DRC, סודן. וזימבבואה באותה תקופה ושאותה, אמר לנו טוקר, מעדיף להשתיק את הציבור הרחב. "נראה כי הצעדים [בוונצואלה] עוסקים בערימת הסיפון כדי להעביר את דעת הקהל תוך יצירת רושם חיצוני של עסקים כרגיל," הוא מסכם.

היסטוריה של צנזורה באינטרנט בוונצואלה

שום דבר מכל זה לא אמור להפתיע. אחרי הכל, שוב בשנת 2014 בעקבות ניצחונו בבחירות כיורשו של הוגו צ'אבז, חסם מדורו לראשונה את הגישה לטוויטר וגם לאפליקציית תקשורת בשם זלו בניסיון להשתיק את המחאה. ואז, בשנת 2017, הוצא משהו שנקרא צו נשיאות 2489 על ידי ממשלת ונצואלה אשר נתן לה סמכויות למנוע "קמפיינים של יציבות ועיוות" תוך שימוש ב"טכנולוגיית מידע וסייבר. "תוך כחודש, פייסבוק, אינסטגרם, פריסקופ, טוויטר ו- YouTube נחסמו כולם על ידי ספק שירותי האינטרנט הממלכתי CANTV.

בינואר 2018, מדורו הידק את אחיזתו באינטרנט כאשר CANTV החלה לחסום את הגישה לוויקיפדיה לאחר שחואן גואידו נרשם כנשיא 51 של ונצואלה..

ביוני 2018 חסם אז CANTV בהצלחה את הגישה לרשת Tor ששימשה כדי לספק אנונימיות למשתמשים באינטרנט. Access Now, שנאבק למען זכויות אדם בעידן הדיגיטלי, הציע כי "השימוש המוגבר בטור לגישה לתוכן חסום" היה ככל הנראה הטריגר למהלך זה.

הניסיונות האחרונים להשתלט על האינטרנט, באמצעות הכרזה על ריבונות המרחב הסיברתי של ונצואלה, ראו הצעת חוק שנקראה החוק החוקתי של מרחב הסייבר של הרפובליקה הבוליברית של ונצואלה, שתראה היווצרותה של רשות חדשה בחסות מדורו שוטרים את העולם המקוון. למעשה, הפיכת שטח ברשת.

ד"ר אנדי ין, מנכ"ל ומייסד ProtonVPN ו- ProtonMail אמר ל- Top10VPN והוסיף כי "הצעת החוק המוצעת הזו להעניק למשטר מדורו שליטה מוחלטת באינטרנט בוונצואלה היא שימוש לרעה בכוח ופגיעה בזכויות כל הוונצואלים. חברה שוויצרית, תחום השיפוט של ונצואלה אינו חל על ProtonVPN.

הנשיא מדורו

כיבוי האינטרנט של מדורו עסק בהשתקת קול מבקריו
קרדיט לצילום: Hugoshi https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

קולות העם

בעוד שמשטרים לא-חוקיים ברחבי העולם עושים כמיטב יכולתם להחניק את חופש הדיבור, אלה שזכויותיהם נרמסות ממשיכים למצוא דרכים לשמוע את קולם. קבוצת WhatsApp בשם Servicio De Informacion Publica הפיצה עלוני אודיו נמוכים מעיתונאים בוונצואלה, שמופצים גם באמצעות פייסבוק וטוויטר למשל. גוגל ניסתה אפליקציה בשם Intra בוונצואלה לפני ששחררה אותה ברחבי העולם בסוף השנה שעברה. האפליקציה מחברת את הסמארטפון ישירות לשרתי שמות הדומיין של גוגל כדי לעקוף צנזורה. וכמובן, אנשים משתמשים ב- VPN כדי לעקוף את החסימה.

Access Now מדווח כי פעילים מקומיים מציעים ש- VPN היעילים ביותר בוונצואלה הם כיום Psiphon, Lantern ו- TunnelBear. ד"ר אנדי ין מייעץ כי למיטב ידיעתו שירות ProtonVPN עדיין פועל. עם זאת, ד"ר ין מזהיר כי "אף VPN לא יכול למנוע כיבוי אינטרנטי" ומסיק כי "האינטרנט תמיד היה מקום להפיץ רעיונות ולהביע את דעתו של אחד, ועליו להישאר כך."

אפילו בתרחישים עם קישוריות מוגבלת עוד יותר - וונצואלה פונה במהירות לכיוון זה - הכל לא בהכרח אבוד עבור אזרח הסייבר הנחוש. איאן תורנטון-טראמפ, ראש ה- EMEA של אמברסט אינטרנשיונל הבינלאומי לאבטחת סייבר אמר לנו, והמשיך "אם אתה יכול להעלות איתות אתה חוזר ברשת." ת'ורנטון- טראמפ סיכם את שיחתנו בכך שהוא התעקש כי "האמת רוכבת על כתפי האינטרנט, וגישה לאינטרנט היא חיה קשה לשליטה מלאה בה." איפה שיש איתות, במילים אחרות, כנראה שיש דרך להגיע לאינטרנט.

אנשים המשתמשים בטלפונים

ונצואלים פונים ל- VPN ו- WhatsApp כדי לגשת למידע

צנזורה כנזק

ג'ון גילמור, מייסד משותף של קרן האלקטרוניקה, צוטט על ידי מגזין "טיים" בשנת 1993 באומרו "האינטרנט מפרש צנזורה כנזקים ונתיבים סביבו." שאלנו את קווין קורן, פרופסור לביטחון סייבר באוניברסיטת אלסטר, אם הצהרה זו נותר מרוחק היום.

"האינטרנט הוא רשת גלובלית מבוזרת של רשתות, אך יש היבט ליבה מרכזי אחד וזה שרתי השורש של שמות דומיינים (DNS)", מציין פרופ 'קורן..

כדי שתקיפה על חלק מתשתית הליבה הזו באינטרנט תפעל, תוקפים יצטרכו לתקוף את כל שרתי ה- DNS שנמצאים ברחבי העולם בו זמנית, וכל התקפה תצטרך להישמר עד המטמון של כל שרתי ה- DNS ותחומי העליונה ברמה העליונה העולמית. (GTLDs) 'מתנקזים' שעלולים לארוך ימים ואף שבועות.

"כדי להשיג את הכיבוי של האינטרנט, אם כן, היה צורך בהפצת רוחב פס גבוה ברחבי העולם בפיזור שלילת מניעת שירות בסולם שמעולם לא נראה ולכל הסיכוי פשוט בלתי אפשרי", מסכם פרופ 'קורן. "לפחות לעת עתה."

המוצא הטכנו-מוסרי של כל התפיסה הסרבנית הזו הוא שבעוד שממשלות יכולות, יעשו ועושות זאת, מקשות על אזרחים את החיים המקוונים, הן אינן יכולות ואף לא הצליחו למנוע את אלה הנחושות לשמוע ולהישמע. אפילו מדינות בעלות הטכנולוגיות המגבילות ביותר כמו סין, לא הצליחו לדכא לחלוטין את הדיבור החופשי. ואם מדינה סוררת תשקול להוריד את כל האינטרנט כדי להשתיק התנגדות או אפילו כמעשה של קיברנט, נאמר האמת שהם לא יצליחו יותר במאמץ זה. 

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me