במדינות כמו ארה"ב ובריטניה, רשתות פרטיות וירטואליות (VPN) הן הכלים של מומחי אבטחת סייבר, פעילים, משרוקיות, עיתונאים חוקרים ומשתמשים המודעים לפרטיות..

אך עבור רבים בסין VPNs הם חלק מחיי היומיום. מיליוני משתמשים תלויים בהם מדי יום בכדי לעקוף את החסימה שהוטלה על ידי הממשלה בפייסבוק, ביוטיוב, בטוויטר, ב- Gmail, בחיפוש בגוגל ובמאות שירותים ופרסומים מקוונים אחרים פופולריים כמו ניו יורק טיימס..

עם זאת, הימים ההם עשויים להסתיים בקרוב. על פי הרשויות הסיניות, בסוף מרץ 2018 הממשלה תשבית או תאסור על כל שירותי ה- VPN שהיא לא אישרה, מה שאומר שכל השירותים שאין להם נראות בהם.

אף על פי שהממשלה הסינית אינה ההסתלקות הראשונה על שירותי VPN על ידי ממשלת סין, היא ללא ספק החמורה ביותר והיא מעוררת דאגות חדשות לפרטיותם של אזרחי המדינה.

משטר הצנזורה הקפדני של סין

הצנזורה והפיקוח באינטרנט בסין החלו בשנת 2000, ובסופו של דבר התפתחו למערכת הצנזורה המתוחכמת והמקיפה ביותר בעולם..

ממשלת סין שולטת ומפקחת מקרוב אחר הגישה של אזרחיה לים האינסופי של מידע הקיים באינטרנט באמצעות שיתוף פעולה הדוק עם חברות הטכנולוגיה והתקשורת הגדולות במדינה..

סין אינה המדינה היחידה שקובעת חסימות והגבלות באינטרנט, אך היא ללא ספק המסוגלת ביותר.

סין היא הצנזורה והאינטרנט החזק ביותר והיעיל ביותר בעולם

חלק מזה נובע מכך שהיא מאכלסת חברות טק גדולות כמו באידו, עליבאבה וטנסנט. חברות אלה מספקות שירותים חלופיים כדי להחליף את אלו הניתנים על ידי חברות כמו גוגל ופייסבוק. אך מה שעושה אותם שונים זה הנכונות שלהם לשתף באופן גלוי את נתוני המשתמשים שלהם עם הממשלה.

בתגובה לאיסור הממשלתי, משתמשים סינים נהרו לשירותי VPN, המסייעים לעקוף את הצנזורים והמוניטורים הממשלתיים על ידי הצפנת תעבורת אינטרנט ותיעול באמצעות שרתי ביניים..

ההפסקה בשירותי VPN

סין הידקה מעת לעת את צעדי הצנזורה שלה במהלך אירועים ומצבים רגישים פוליטית.

לדוגמה, ביולי האחרון, לאחר מותו של המתנגד והזוכה בפרס נובל לשלום ליו שיאבו, הממשלה הסינית עשתה מאמצים נרחבים לצנזר חדשות על מותו ולמחוק פוסטים במדיה החברתית הסינית שהביעו אהדה עם שיאבו ותמכו באקטיביזם שלו..

מאוחר יותר באוקטובר, לקראת התכנסות המפלגה הקומוניסטית, סין החלה לחסום את ה- WhatsApp, אחד משירותי המסרים הזרים הבודדים הקיימים במדינה..

למרות שסין אסרה רשמית על השימוש ב- VPNs, היא איפשרה, במידה מסוימת, לספקי VPN לפעול על אדמתה גם משום שהיא לא יכולה לסגור את העסקים והמוסדות שלה לחלוטין מהעולם החיצון..

אנשים ועסקים מאושרים יכולים לקבל גישה לאינטרנט העולמי באמצעות שירותי טלקום המופעלים על ידי המדינה כמו China Mobile ו- China Unicom.

עם זאת, אותם ספקים חולקים את הנתונים שלהם עם הממשלה הסינית והם יספקו גישה רק לגופים שקיבלו אישור מהממשלה.

זו הסיבה שמשתמשים רבים משתמשים בשירותי VPN ללא רישיון שאינם בשליטת הממשלה.

סין מזמן העלימה את העין משימוש לא רשמי ב- VPN, אך כעת היא מתירה רק גישה לשירותים המנוהלים על ידי המדינה ובקרה.

כמו שירותי אינטרנט אחרים, הגישה ל- VPNs השתנתה לאורך זמן. בשנה שעברה, דו"ח מאת בלומברג חשף כי הרשויות הסיניות הורו לחברות טלקומוניקציה המופעלות על ידי המדינה לחסום לחלוטין את לקוחותיהן משימוש בשירותי VPN ללא רישיון עד פברואר 2018.

בערך באותה תקופה, מספר שירותי VPN הצהירו בפני לקוחותיהם כי הם יפסיקו את שירותיהם, וזמן קצר לאחר מכן, סין הורתה לאפל להסיר אפליקציות VPN מהגרסה הסינית של App Store שלה. אפל, שהתנגדה לצו ה- FBI לסייע במעקף מנעולי האבטחה של מכשירי אייפון, נכנעה לדרישות סין.

בחודש דצמבר נקנס על גבר בדרום סין 500,000 יואן ונידון לחמש שנות מאסר וחצי בגין ניהול שירות VPN ללא רישיון..

משחק החתול והעכבר של סין עם שירותי VPN

בנוסף לצבא של מומחים הפועל לשיבוש השימוש ב- VPNs, לממשלה הסינית יש גם שיתופי פעולה של ספקי שירותי אינטרנט (ספקי שירותי אינטרנט) כמו China Mobile, China Unicom ו- China Telecom..

ממשלת סין משתמשת במספר שיטות כדי לאתר תעבורת VPN. הראשונה כוללת זיהוי כתובות פרוטוקול האינטרנט (IP) של שרתי שירותי VPN וחסימת כל התעבורה הנכנסת והיוצאת..

שיטה זו יעילה כנגד VPNs העובדים על קבוצה מוגבלת של כתובות IP. מספר שירותי VPN שוכרים שרתים נוספים ב- Amazon Web Services וספקי ענן ציבוריים אחרים כדי לעקוף את החסימה.

שיטה שנייה לחסימת שירותי VPN היא על ידי ניתוח תנועה באינטרנט. כפי שזה קורה, תנועת ה- VPN בולטת כמו לפיד בחושך.

כל מחשב שיש לו מחליף זרם קבוע של נתונים מוצפנים עם כתובת IP יחידה, חשוד בשימוש בשירות VPN. ספקי שירותי האינטרנט נמצאים בעמדה חיובית לאתר ולחסום תנועה של VPN מאחר שהם שומרי הסף לאינטרנט.

שירותי VPN כמו VyprVPN, ExpressVPN ו- NordVPN שנשארים נגישים - לעת עתה - בסין, עובדים על טכניקות חדשות בכדי לגרום לפעילות המשתמשים שלהם להראות כמו תנועה מותרת..

זה כולל השכרת כתובות IP המשמשות גם לשירותים שאושרו על ידי הממשלה או שילוב של תנועת VPN עם תנועה דמה לשירותים חסומים..

האלטרנטיבות לקומץ VPNs הזרים שעדיין מכניסים את הצנזורים רחוקות מלהיות ידידותי לצרכן

משתמשים מנוסים טכניים לוקחים את העניינים לידיים שלהם ומקימים שרתי VPN אישיים משלהם בענן. מציאת VPNs אישיים קשה הרבה יותר לממשלה, אך גם תהליך ההתקנה קשה יותר והרבה יותר יקר.

דרך נוספת לפתרון פופולרי נגד צנזורה ממשלתית טור, רשת מחשבים מתנדבים שמצפינים ומפזרים תנועה באינטרנט כדי לעקוף מעקב וצנזורה.

תנועה טורית חסומה בדרך כלל בסין, אך ישנם פתרונות מורכבים יחסית כמו הפניית תנועה דרך אמזון או ענן Azure של מיקרוסופט.

שיטה נוספת היא מנהור SSH, טכניקה שיוצרת ערוץ תקשורת מוצפן אד-הוק בין שני מחשבים מרוחקים ומעבירה את כל תעבורת האינטרנט דרכה..

מה התחזית של סין?

ספקי VPN ממשיכים כל הזמן בשיטות חדשות שיסייעו לעקוף צנזורה. אולם התנגדות לחסימה של ממשלת סין ב- VPN נעשית קשה יותר ויותר.

בעוד שבייג'ינג יודעת ששום דבר מלבד ניתוק מוחלט של האינטרנט יאפשר לו לחסום לחלוטין את התעבורה של ה- VPN, היא יודעת שאם זה יעלה את העלויות והחסמים מספיק, רוב המשתמשים יוותרו על השימוש בשירותי VPN, ורק מעטים שוליים שעיקשים. וקלים מספיק ימשיכו לעקוף את הצנזורה שלה.

המלחמה ההולכת וגוברת בסין בשירותי VPN מתרחשת על רקע תוכנית "ריבונות הסייבר" של הנשיא שי ג'ינפינג, קמפיין העוקב אחר מגמה של בקרות הדוקות יותר בדיבור המקוון ובחברה האזרחית..

חסימת שירותי VPN תאפשר גם לבייג'ינג להמשיך בתכנית האשראי החברתית השאפתנית והמפחידה (SCS).

איסור ה- VPN הוא חלק קריטי במערכת האשראי החברתית המפחידה

אמור לצאת לפועל בשנת 2020, ה- SCS, המפותח בשיתוף עם חברות הטכנולוגיה הגדולות במדינה, ידרג כל אזרח בהתבסס על כל הפעילויות המקוונות שלהם, כולל אתרי האינטרנט שבהם הם מבקרים, האינטראקציות שלהם בפלטפורמות המדיה החברתית, הרגלי הקניות שלהם. , שיחותיהם והתכתבויות הפרטיות שלהם ועוד.

דירוגים יקבעו דברים כמו האם אזרח זכאי להלוואות, משרות ממשלתיות ונסיעות לחו"ל. התוכנית תלויה בכך שהרשויות בסין יראו את מלוא הפעילות המקוונת של אזרחי המדינה, ובמיוחד על אלה שהם מנסים להסתיר מהממשלה..

זה הופך את איסור ה- VPN למרכיב מכריע ב- SCS.

ההשלכות של ההפסקה של סין על שירותי VPN יהיו חמורות במיוחד עבור פעילים ומתנגדים, אשר ימצאו עצמם עם אמצעים מוגבלים יותר ויותר לגשת למידע ולהביע את מחשבותיהם ודעותיהם..

אך ההשפעות יתרחבו גם לאזרחים הממוצעים שהשתמשו ב- VPN למטרות א-פוליטיות, כמו גישה לנטפליקס ו- YouTube.

ללא ההגנה על ה- VPN ובאמצעות מעקב ממשלתי ותוכנית הדירוג של האזרחים, המשתמשים הסינים יידחפו לעבר צנזורה עצמית, מחשש שכל דבר שהם יעשו ישפיע לרעה על הגישה שלהם לשירותים חברתיים וממשלתיים..

זה יכול להשפיע על אנשים שיש להם קרובי משפחה במדינות זרות, או שעסקיהם תלויים בתקשורת עם ארגונים וחברות זרות.

כאשר כל דבר מנותב אך ורק באמצעות ממשלת סין, המשתמשים עשויים לוותר על פעילויות רבות למען פרטיותם או מחשש להתרסקויות עתידיות מצד הממשלה..

כיצד זה ישפיע על הגישה ל- VPN במקומות אחרים בעולם?

אנליסטים חוששים שהקרב של סין בשירות ה- VPN יציב תקדים מסוכן ברחבי העולם.

למען ההגינות, למדינות מעטות יש המשאבים והתנאים של סין להילחם נגד VPNs.

לדוגמה, ממשלות ארה"ב ובריטניה הן שתוכניות מעקב מקיפות, אך החוקה מונעת מהן לאמץ צעדים כמו אלה של ממשלת סין.

עם זאת, מלחמת ההתשה של בייג'ינג ב- VPN וטכנולוגיות המסווגות את התעבורה באינטרנט עשויות לתת רעיונות למדינות אלה ומדינות אחרות לתוכניות המעקב והצנזורה שלהן..

רוסיה, שמיישמת גם מערכת הגבלות משלה על שירותי VPN ושירותי פרוקסי, תבחן כיצד נפתח האיסור של סין.

גם קהילת הפרטיות והחופש הדיגיטלי לא תשב בחיבוק ידיים.

תומכי פרטיות ומומחים וארגונים כמו קרן הגבול האלקטרוני יעקבו מקרוב אחר המצב ויפתחו כלים ומדריכים שיעזרו לאזרחים סינים לשמור על הגישה החופשית שלהם לאינטרנט.

בעוד קרב זה נלחם בסין, ההשפעה והתוצאה עשויה להשפיע על הרבה יותר תושבים ברחבי העולם.

תצלום של דייגו חימנז ב- Unsplash

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me