برای انسداد وب سایت ها می توانید از VPN یا پروکسی استفاده کنید ، اما برای محافظت از حریم شخصی خود نمی توانید به یک پروکسی اعتماد کنید. در این راهنما ، ما تفاوت بین یک VPN و یک سرور پروکسی را بررسی خواهیم کرد و جوانب و مزایای هر دو را توضیح خواهیم داد.

تصویر دو نفری که بین VPN و یک پروکسی انتخاب می کنند.

VPN و سرورهای پروکسی هر دو ابزار عالی برای مخفی کردن آدرس IP شما و دسترسی به محتوای مسدود شده هستند. بسیاری از افراد به دلیل اینکه به دستیابی به اهداف مشابه کمک می کنند ، به طور متناوب به آنها مراجعه می کنند. با این حال ، نحوه دستیابی به این اهداف کاملاً متفاوت است.

Proxies و VPN هر دو از یک سرور از راه دور برای مخفی کردن آدرس IP شما استفاده می کنند و باعث می شوند که انگار در حال مرور مکان دیگری هستید.

در حالی که هر دو ابزار می توانند موقعیت مکانی شما را مخفی کنند ، سطح حریم خصوصی, امنیت, و ناشناس بودن آنها بسیار متفاوت هستند.

اگر به دنبال انسداد وب سایت یا پنهان کردن آدرس IP خود هستید و به حفظ حریم خصوصی و امنیت آنلاین خود اهمیت می دهید ، باید مطمئن باشید که از ابزار مناسب کار استفاده می کنید.

در این راهنما تفاوت بین سرور پروکسی و VPN را بررسی خواهیم کرد. خطرات احتمالی را پوشش خواهیم داد و دقیقاً توضیح خواهیم داد که چه زمانی باید از هر گزینه استفاده کنید.

برای مقایسه مستقیم ، می توانید مستقیماً وارد جدول مقایسه VPN در مقابل پروکسی شوید.

پروکسی چیست و چگونه کار می کند?

سرور پروکسی به عنوان یک عمل می کند واسطه بین شما و وب سایتی که بازدید می کنید.


اگر از پروکسی استفاده می کنید ، ترافیک اینترنت شما از طریق سرور پراکسی در مسیر آدرس اینترنتی مورد نظر خود جاری می شود. سرور پروکسی خواهد شد از طرف شما به وب سایت وصل شوید, مطالب صفحه وب را بازیابی کنید و سپس این اطلاعات را برای شما ارسال کنید.

نمودار نحوه عملکرد یک سرور پروکسی

فایده اصلی استفاده از پروکسی این است که شما مستقیماً به وب سایتهایی که بازدید می کنید متصل نشوید. اگر درست پیکربندی شده باشد ، این بدان معنی است که وب سایت ها نمی توانند آدرس IP شخصی شما را ببینند. در عوض ، آنها آدرس IP و محل سرور پروکسی را مشاهده می کنند ، و مکان واقعی شما را مخفی نگه می دارند.

این بدان معناست که می توانید از سرور پروکسی مستقر در کشور دیگر برای دسترسی به وب سایت هایی که از نظر جغرافیایی محدود هستند استفاده کنید. برخی از پراکسی ها حتی به شما امکان می دهند مکانی را که می خواهید از آن متصل شوید ، انتخاب کنید.

این کار باعث می شود که پروکسی ها برای کارهای ساده ای مانند عالی باشند تماشای فیلم های محدود منطقه یا دور زدن بلوک در یک وب سایت خاص.

بیشتر افراد از پروکسی وب در مرورگر اینترنت خود استفاده می کنند. شما به سادگی URL ای را که می خواهید بازدید کنید وارد می کنید و در همان پنجره مرورگر شما را به آنجا می برد.

یک پروکسی وب:

 • به عنوان واسطه ای بین شما و وب سایتی که بازدید می کنید عمل کنید
 • آدرس IP خود را از وب سایتی که بازدید می کنید مخفی کنید
 • محدودیت های جغرافیایی را در یک وب سایت خاص دور بزنید
 • بایگانی آدرس های IP در یک وب سایت خاص

سرورهای پروکسی خوب همچنین می توانند با ذخیره کردن نسخه های یک وب سایت به صورت محلی عملکرد را بهبود بخشند. این بدان معناست که اگر صد نفر به طور همزمان از همان وب سایت درخواست کنند ، سرور پروکسی فقط باید یک درخواست را به آن وب سایت ارسال کند. به این فرآیند حافظه پراکسی پراکنده گفته می شود.

پراکسی ها فقط در سطح برنامه کار می کنند ، به این معنا که آنها فقط از ترافیکی که از مرورگر شما با استفاده از پروکسی استفاده می کنید ، استفاده مجدد خواهند کرد. مهمتر از همه ، اکثر پروکسی ها ترافیک خود را رمزگذاری نکنید.

بدون رمزگذاری به این معنی است که شما درخواستهای خود را به عنوان متن ساده ارسال می کنید. هرکسی که مشاهده می کند ، می تواند نام کاربری ، کلمه عبور و فعالیت مرور شما را جمع کند.

تفاوت بین پروکسی و VPN چیست؟?

تفاوتهای اصلی بین یک پروکسی و یک VPN عبارتند از:

 1. رمزگذاری. VPN ترافیک شما را رمزگذاری می کند تا از ردیابی ISP ، نظارت دولت و جاسوسی در شبکه های باز محافظت کند. اکثر پراکسی ها ترافیک شما را رمزگذاری نمی کنند ، بنابراین نباید از آنها برای مدیریت داده های حساس استفاده کنید.
 2. پوشش. VPN ها بر روی دستگاه شما نصب شده اند و همه ترافیک شما ، از جمله برنامه های پس زمینه را دوباره جابجایی می کنند. پروکسی ها معمولاً فقط از ترافیک یک پنجره خاص استفاده مجدد می کنند.
 3. قیمت. حفظ یک شبکه VPN قابل اعتماد گران است ، بنابراین یک سرویس VPN خوب معمولاً با هزینه ای همراه است. در حالی که خدمات VPN رایگان وجود دارد ، آنها اغلب دارای کلاه داده ، سرعت آهسته یا خط مشی ورود به سیستم هستند. در مقابل ، پراکسی های وب اکثرا رایگان هستند.
 4. ایمنی. هر دو VPN و Proxies می توانند خطرناک باشند. یک پروکسی با کیفیت پایین یا VPN می تواند شما را در معرض اسکریپت های مخرب ، بدافزارها و تبلیغات تهاجمی قرار دهد. برخی پراکسی ها و VPN حتی با هدف تنها پیگیری فعالیت آنلاین شما وجود دارند. می توانید در فهرست خطرات رایگان VPN ما در مورد خطرات خدمات VPN رایگان اطلاعات کسب کنید.
 5. پشتیبانی. خدمات VPN معمولاً توسط شرکتهای بزرگ و با انگیزه مالی انجام می شود تا بهترین خدمات ممکن را ارائه دهند. به همین دلیل ، آنها تمایل به اطمینان بیشتر از پروکسی دارند و غالباً از سیستم پشتیبانی مشتری قوی برخوردار هستند. پروکسی ها معمولاً عملیات بسیار کوچکتر و بدون شبکه پشتیبانی واقعی هستند.
 6. سرعت. رمزگذاری داده های شما و استفاده مجدد از ترافیک با VPN می تواند سرعت اتصال شما را تا حدودی کاهش دهد. گفته می شود ، سریعترین VPN در بازار باید تأثیر ناچیزی داشته باشد. پراکسی های خوب بعضی اوقات می توانند به لطف حافظه پنهان وب عملکرد کلی بهتری ارائه دهند.

VPN ها و سرورهای پروکسی بیشتر در هنگام بروز تفاوت دارند حریم خصوصی, امنیت, و پشتیبانی. یک VPN تمام ترافیک ارسال شده از دستگاه شما را رمزگذاری می کند ، در حالی که یک پراکسی فقط ترافیک ارسال شده از پنجره مرورگر شما را تغییر می دهد..

VPN ایجاد می کند تونل خصوصی و ایمن بین دستگاه و وب سایت یا برنامه ای که بازدید می کنید.

یک VPN از طریق سرور خصوصی مورد نظر شما و سپس به وب سایت مورد نظر برای بازدید مجدد از ترافیک شما استفاده می کند. شما آدرس IP تغییر خواهد کرد و داده های مرور شما به مکان واقعی شما مرتبط نمی شوند ، و همه کارهایی را که آنلاین انجام می دهید بسیار خصوصی تر است.

بسته به ارائه دهنده VPN ، شما قادر خواهید بود از میان ده ها یا حتی صدها مورد را انتخاب کنید مکان های سرور VPN سراسر دنیا. این بدان معناست که می توانید وب سایت ها را در فكر كردن از شهر یا كشور خاصی فریب دهید.

اما برخلاف سرورهای پروکسی ، یک VPN روی آن کار می کند سطح دستگاه. این بدان معنی است که از آن محافظت و تغییر مسیر می یابد همه ترافیک از دستگاه شما می آید ، نه فقط ترافیکی که از پنجره مرورگر شما وارد می شود.

از همه مهمتر ، یک VPN همچنین ترافیک اینترنت شما را رمزگذاری می کند و از اشخاص ثالثی مانند ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) شما نمی تواند فعالیت مرور شما را کنترل کند. به همین دلیل است که VPN ها قبل از هر چیز مهمترین ابزار حفظ حریم خصوصی محسوب می شوند.

در مقابل ، سرورهای پروکسی هستند ابزار حفظ حریم خصوصی در نظر گرفته نشده است. در حالی که می توانند آدرس IP شما را پنهان کنند ، ترافیک شما را رمزگذاری نمی کنند. هرکسی که داده های شما را قبل از رسیدن به سرور پروکسی - به عنوان مثال ISP شما - مشاهده کند می تواند دقیقاً آنچه شما انجام می دهید را مشاهده کند.

توجه به این نکته مهم است که هم ارائه دهندگان VPN و هم پروکسی می توانند داده های کاربر مانند آدرس IP ، درخواست DNS و زمان سنج اتصال را وارد کنند. این اطلاعات سپس می توانند به سازمانهای اجرای قانون ، آگهی دهندگان یا اشخاص ثالث منتقل شوند. برای اینکه فعالیت آنلاین خود را واقعاً خصوصی نگه دارید ، به دنبال یک ارائه دهنده VPN با یک سیاست سختگیرانه در مورد گزارش ها باشید.

کدام بهتر است: VPN یا Proxy?

در صورت نیاز به راه حل موقتی ، سرورهای پروکسی گزینه بسیار خوبی هستند ، در حالی که VPN ها دارای طیف گسترده تری از برنامه های حفظ حریم خصوصی و امنیتی طولانی مدت هستند..

اگر می خواهید Netflix را از حالت انسداد خارج کنید ، بهتر است از VPN استفاده کنید.

در اینجا یک جدول مقایسه سریع نشان می دهد جوانب مثبت و منفی هر گزینه:

جدول مقایسه VPN در مقابل پروکسی

در این بخش ، مزایا و معایب سرورهای پروکسی و VPN ها را با جزئیات توضیح خواهیم داد. برای پرش از این موارد و جوانب مثبت ، می توانید مستقیماً به خلاصه ای از ابزار مورد استفاده خود بپردازید.

مزایای استفاده از سرور پروکسی

تصویری که مزایای سرور پروکسی را نشان می دهد.

 1. راه اندازی ساده. بیشتر پروکسی ها به پیکربندی بسیار کمی احتیاج دارند. با یک پروکسی وب ، شما به سادگی URL ای را که می خواهید بازدید کنید وارد می کنید و در همان پنجره مرورگر شما را به آنجا می برد.
 2. سرعت. پروکسی ها معمولاً تأثیر بسیار کمی بر عملکرد دارند زیرا داده های شما را رمزگذاری نمی کنند. به همین دلیل ، آنها راهی بسیار سریع برای دور زدن محدودیت ها در وب سایت های خاص هستند.
 3. آدرس IP خود را پنهان می کند. در صورت پیکربندی صحیح ، یک سرور پروکسی خوب آدرس IP شما را از وب سایت مورد نظر خود مخفی می کند.
 4. رایگان. بیشتر سرورهای پروکسی استفاده رایگان دارند. هزینه پهنای باند و فقط کمی تأخیر اضافی وجود ندارد.

معایب سرور پروکسی

تصویر نشان دادن مضرات سرور پروکسی.

 1. ورود به سیستم & بد افزار. برخی از پراکسی ها فعالیت کاربر و آدرس های IP را وارد می کنند ، در حالی که برخی دیگر با تزریق تبلیغات یا بدافزار به صفحات وب درآمد کسب می کنند. به طور مشابه ، یک پروکسی شفاف آدرس IP و موقعیت مکانی شما را به سرور ارسال می کند. می توانید در بخش پایانی این راهنمای اطلاعات بیشتر در مورد این اطلاعات کسب کنید.
 2. بدون رمزگذاری. بیشتر پروکسی ها داده های شما را رمزگذاری نمی کنند. این بدان معناست که ISP ، دولت یا هرکسی که از شبکه شما دیدن می کند ، می تواند فعالیت مرور شما را ببیند.
 3. برنامه خاص. پراکسی ها مخصوص برنامه هستند: آنها فقط از ترافیکی که از پنجره مرورگری استفاده می کنید ، استفاده مجدد خواهند کرد.
 4. بدون پشتیبانی. از آنجا که اکثر آنها رایگان برای استفاده هستند ، پروکسی ها معمولاً فاقد ویژگی های پیشرفته هستند و شبکه پشتیبانی مشتری از یک VPN با کیفیت بالا.
 5. مزایای VPN

  تصویر نشان دادن مزایای VPN در مقابل یک پروکسی

  1. رمزگذاری. VPN ها با رمزگذاری داده های شما از حریم خصوصی شما محافظت می کنند ، این امر را برای ISP یا هر کسی که در شبکه شما جاسوسی می کند غیرقانونی است.
  2. آدرس IP خود را پنهان می کند. یک VPN یک آدرس IP جدید را در مکان انتخابی شما به شما اختصاص می دهد. این به شما امکان می دهد که از سانسور یا محدودیت های جغرافیایی بر محتوای خاص دور بزنید.
  3. خصوصیات پیشرفته. بسیاری از VPN ها دارای ویژگی های پیشرفته از جمله مسدود کننده های تبلیغاتی ، سوئیچ kill و سوء استفاده هستند. این موارد اغلب می توانند به محافظت بیشتر از حریم خصوصی شما کمک کنند.
  4. محافظت گسترده از شبکه. VPN ها همه ترافیک ارسال شده به و از دستگاه شما ، از جمله برنامه های در حال اجرا در پس زمینه را رمزگذاری و تغییر مسیر می دهند..
  5. ارائه دهندگان پاسخگو. در صورت بروز مشکلات ، بیشتر VPN ها با سیستم اختصاصی پشتیبانی مشتری همراه هستند.

  معایب VPN

  تصویر نشان دادن معایب VPN در مقابل یک پروکسی

  1. تنوع کیفیت. استفاده از VPN رایگان گاهی اوقات می تواند خطرناک تر از استفاده از هیچ VPN باشد. برخی از سرویس های خطرناک رایگان می توانند داده های مرور شما را جمع آوری و به اشتراک بگذارند یا دستگاه شما را با بدافزار تزریق کنند.
  2. خط مشی های ورود به سیستم. حریم خصوصی ارائه شده توسط یک سرویس VPN به خط مشی ورود به سیستم بستگی دارد. برخی از VPN ها می توانند اطلاعات شناسایی مانند آدرس های IP یا زمان های اتصال را جمع آوری کنند ، که می تواند برای شناسایی کاربران استفاده شود.
  3. سرعت آهسته تر. یک VPN می تواند سرعت اتصال شما را به دلیل سربار وارد شده توسط پروتکل های رمزگذاری کند کند. این مورد برای ارائه دهندگان با کیفیت بسیار ناچیز است: هرچه پروتکل VPN و سخت افزار از راه دور بهتر باشند ، سربار کمتر خواهد بود.
  4. گرانتر. یک VPN خوب برای شما یک اشتراک ماهانه کوچک هزینه خواهد کرد.

  چه موقع باید از VPN یا Proxy استفاده کنم?

  تصویر تصمیم گیری بین VPN در مقابل پروکسی.

  اگر می خواهید آدرس IP خود را مخفی کنید یا سریع یک وب سایت را قفل کنید ، باید از یک پروکسی استفاده کنید. با این حال ، وقتی صحبت از داده های حساس و حریم خصوصی جدی می شود ، بهتر است از VPN استفاده کنید.

  چه موقع از پروکسی استفاده کنیم

  اگر می خواهید به سرعت یک وب سایت مسدود شده را پیدا کنید از یک پروکسی استفاده کنید و سعی نمی کنید داده های خود را از کسی مخفی کنید. می توانید URL را در یک پروکسی HTTPS چسبانید و به آن صفحه به صورت یک طرفه دسترسی پیدا کنید. بسیاری از ما بر این اساس می توانیم تبلیغات و سرعت آهسته را تحمل کنیم.

  به گفته این ، پروکسی ها اغلب غیر قابل اعتماد هستند ، فاقد ویژگی های پیشرفته هستند و حتی ممکن است به حریم خصوصی شما آسیب برساند. این یک احمقانه خواهد بود که از یک پروکسی رایگان استفاده کنید و فرض کنید که هیچ کس در حال مشاهده آنچه شما انجام می دهید نیست.

  از پروکسی استفاده کنید:

   • شما باید به سرعت از یک محدودیت جغرافیایی دور شوید.
   • شما نگران حریم شخصی یا ناشناس بودن خود نیستید.
   • شما در حال انتقال اطلاعات شخصی حساس نیستید.
   • شما باید به سرعت از یک وب سایت مبتنی بر IP جلوگیری کنید.

   در حالی که سرورهای پروکسی بهترین گزینه برای حفظ حریم خصوصی نیستند ، اگر با داده های حساس سر و کار ندارید ، عالی هستند. پراکسی های محبوب وب شامل Hide.me ، HideMyAss ، kproxy و Whoer هستند.

   چه موقع از VPN استفاده کنیم

   اگر باید به طور مرتب وب سایت ها را از حالت انسداد خارج کنید یا به مرور خصوصی علاقه مند هستید ، یک VPN راهی است که باید انجام شود. VPN ها بدون در نظر گرفتن امنیت شبکه ای که در آن کار می کنید ، یک ارتباط خصوصی و خصوصی با لایه های محافظت شده اضافی برای ایمن نگه داشتن اطلاعات شما ارائه می دهند..

   استفاده از VPN به این معنی است که می توانید وب سایت ها را مسدود کنید ، از سرویس های جریان استفاده کنید و آدرس IP خود را مخفی کنید بدون اینکه در معرض کد عجیب ، تزریق محتوا یا تبلیغات قرار بگیرید. شما همچنین می توانید از تونل رمزگذاری شده برای همه ترافیک اینترنت خود بهره مند شوید.

   سرویس های VPN که ارزش استفاده از آنها را دارند با هزینه ای همراه خواهند بود ، اما اگر در زمینه حفظ حریم خصوصی خود جدی هستید ، این یک سرمایه گذاری ارزشمند است.

   در صورت استفاده از VPN:

    • شما در حال اتصال به یک شبکه عمومی WiFi هستید.
    • شما برای محدودیت های جغرافیایی به یک راه حل طولانی مدت نیاز دارید.
    • شما می خواهید از فعالیت خود در برابر ISP یا نظارت دولت محافظت کنید.
    • شما می خواهید یک راه حل طولانی مدت برای مخفی کردن آدرس IP خود داشته باشید.

    روند انتخاب یک VPN با کیفیت بالا کمی پیچیده تر از انتخاب یک پروکسی رایگان است. اگر می خواهید دقیقاً بدانید چه ویژگی هایی را باید جستجو کنید ، می توانید از بین سرویس های پیشنهادی VPN خود انتخاب کنید و یا بخش اختصاصی را در VPN چیست بخوانید.?

    انواع سرور پروکسی چیست؟?

    سرورهای پروکسی را می توان تنظیم کرد تا به روش های مختلفی کار کنند. درک دقیق نحوه عملکرد پروکسی شما برای اطمینان از تأمین نیازهای حفظ حریم خصوصی و امنیتی شما مهم است.

    پروتکل های اتصال پروکسی

    برای شروع ، توجه به پروتکل های مختلف اتصال که ممکن است سرور پروکسی استفاده کند ، مهم است. این به مجموعه دستورات صادر شده بین مرورگر شما و سرور پروکسی است.

    سه نوع پروتکل اتصال در پشت رایج ترین سرورهای پروکسی وجود دارد:

    پروکسی 1HTTP

    پروکسی HTTP یک روش ساده برای استفاده از یک سرور از راه دور برای گرفتن یک صفحه وب از طریق یک اتصال بدون رمزگذاری است.

    هنگام استفاده از پروکسی HTTP ، مرورگر شما یک درخواست GET را به سرور پروکسی ارسال می کند ، که این درخواست را به سرور وب سایتی که می خواهید دسترسی داشته باشید ارسال می کند..

    وب سرور فقط اتصال پروکسی را مشاهده می کند ، و گویی که مرورگر شماست ، به آن پاسخ خواهد داد. سپس پروکسی این پاسخ را دریافت می کند و آن را به شما منتقل می کند.

    این یک فرایند نسبتاً شفاف است که با ارتباط مستقیم با سرور وب فاصله زیادی ندارد. اما ، برای مالک پروکسی امکان اضافه یا تغییر محتوای درون جریان داده وجود دارد. این بدان معناست که شما ممکن است تبلیغات ناخواسته یا حتی بدافزار دریافت کنید.

    در حالی که این نوع پروکسی هویت و IP شما را از وب سایتی که بازدید می کنید پنهان می کند ، پروکسی خود همه کارهایی را که انجام می دهید مشاهده می کند زیرا داده های شما توسط HTTPS محافظت نمی شوند.

    پروکسی 2HTTPS / SSL

    HTTPS پسوند امن پروتکل HTTP است. همانطور که از نام این دستگاه پیداست ، پروکسی HTTPS با ارسال پروتکل HTTPS برای ارسال اطلاعات از طریق اینترنت کار می کند.

    همان روند مانند پروکسی HTTP انجام می شود ، اما داده ها بین رایانه شما و سرور پروکسی توسط رمزگذاری TLS محافظت می شود.

    هرکسی که به شبکه شما دسترسی داشته باشد - از جمله ISP شما - می تواند دامنه هایی که به آنها دسترسی دارید را ببینید ، اما URL های خاصی که بازدید می کنید.

    در حالی که پروکسی HTTPS می تواند مفید باشد ، آنها فقط برای کنترل اتصالات HTTP و HTTPS طراحی شده اند ، که باعث می شود آنها نسبت به پروکسی SOCKS عملکرد کمتری داشته باشند..

    پروکسی 3SOCKS / SOCKS5

    پراکسی SOCKS نسبت به پروکسی HTTP یا HTTPS انعطاف پذیرتر است. آنها می توانند داده های مسیریابی را از منابع مختلفی از جمله HTTP ، HTTPS ، SMTP (ایمیل) و FTP (torrenting) مدیریت کنند..

    SOCKS5 جدیدترین نسخه SOCKS است. بر خلاف پیشینیان خود از رمزگذاری پشتیبانی می کند ، و همچنین روش های احراز هویت را ارائه می دهد که لایه ای از امنیت بیشتری را فراهم می کند.

    تأیید هویت نام کاربری و رمز عبور با SOCKS5 ، و همچنین احراز هویت GSS - API در دسترس است. اگر به درستی پیکربندی شده باشد ، این بدان معنی است که فقط کاربران مجاز می توانند به یک سرور معین دسترسی پیدا کنند.

    اگرچه SOCKS5 نسبت به سایر سرورهای پروکسی انعطاف پذیر و ایمن تر است ، اما برای راه اندازی تلاش بیشتری انجام می دهد. مگر اینکه شما یک کاربر تورنت هاردکور باشید ، ممکن است زمان و دردسرهای لازم برای راه‌اندازی و استفاده SOCKS را پیدا کنید در مقایسه با سادگی یک VPN بیش از حد است.

    گفته می شود ، برخی خدمات VPN از جمله دسترسی به اینترنت خصوصی ، IPVanish و NordVPN اکنون سرویس دهنده های پروکسی SOCKS5 را به عنوان گزینه ای برای مشترکین خود ارائه می دهند. این به شما این امکان را می دهد که بتوانید به راحتی بین یک سرور VPN یا یک سرویس دهنده پروکسی SOCKS5 انتخاب کنید.

    4 پروکسی شفاف

    یک پروکسی شفاف به وب سایت مقصد می گوید که این یک سرور پروکسی است. هنوز آدرس IP واقعی شما را هدایت می کند ، به این معنی که وب سایتی که بازدید می کنید قادر به شناسایی موقعیت واقعی شما خواهد بود.

    به همین دلیل پروکسی های شفاف معمولاً توسط مصرف کنندگان استفاده نمی شود. آنها معمولاً توسط كتابخانه ها ، مشاغل و مدارس كه از پروكسي براي فيلتربرداري محتوا يا نظارت بر فعاليت استفاده مي كنند ، مستقر شده اند. آنها همچنین می توانند در فای عمومی استفاده شوند تا دسترسی کاربران به محتوا که پهنای باند زیادی را متوقف می کند ، متوقف شوند.

    تنظیمات سرور پروکسی

    سرورهای پروکسی می توانند این پروتکل ها را به روش های مختلفی پیکربندی کنند. هر یک از این تنظیمات تجربه ای متفاوت از نظر حفظ حریم خصوصی و امنیت ارائه می دهند.

    پروکسی 1Private و Dedicated

    آ سرور پروکسی خصوصی فقط در یک زمان قابل استفاده است. یک پروکسی اختصاصی یک پروکسی خصوصی با یک آدرس IP تنظیم شده است که هرگز تغییر نمی کند. هدف اصلی این ابزارها مخفی کردن آدرس IP شخصی شما است.

    از آنجا که آنها فقط توسط یک طرف قابل استفاده هستند ، سرورهای پروکسی خصوصی و اختصاصی معمولاً با هزینه ای همراه هستند.

    2 پروکسی مشترک و عمومی

    آ پروکسی مشترک مجموعه ای از آدرس های IP پروکسی خصوصی است که چندین نفر می توانند به طور همزمان از آنها استفاده کنند. این یک جایگزین ارزان تر برای یک پروکسی خصوصی است زیرا معمولاً هزینه بین تعدادی از کاربران به اشتراک گذاشته می شود.

    پروکسی عمومی همچنین توسط چندین نفر استفاده می شود ، اما آنها رایگان برای استفاده هستند و بسیار کم امنیت تر هستند. این پراکسی ها خطرات امنیتی بزرگی دارند. در مرحله اول ، شما با تعداد نامحدودی از افراد غریبه ، هر یک از آنها می توانند از این سرویس برای انجام فعالیت های غیرقانونی استفاده کنند ، یک سرویس را به اشتراک می گذارید.

    همچنین مالک پروکسی عمومی می تواند به راحتی از داده های کاربرانی که به آن متصل هستند سوءاستفاده کند. آنها می توانند آن را به تبلیغ کنندگان بفروشند یا حتی آن را به مقامات تحویل دهند.

    وب پروکسی

    به طور خلاصه ، شما هیچ تصوری ندارید که پس از رسیدن به سرور پروکسی ، چه می تواند برای داده های شما اتفاق بیفتد. به همین دلیل ، بهتر است از پراکسی های عمومی خودداری کنید.

    پروکسی 3Web

    پراکسی های وب به شما امکان می دهند از یک فرم مبتنی بر مرورگر برای حرکت به یک صفحه وب مسدود شده یا مخفی کردن IP خود از وب سایت استفاده کنید. بسیاری از این خدمات پروکسی عمومی نیز هستند.

    نمونه ای از پروکسی وب را می توان در زیر مشاهده کرد. این مثال خاص توسط Hide.me میزبان است و به کاربران امکان می دهد قبل از روت کردن داده های خود از طریق آن ، مکان سرور پروکسی خود را انتخاب کنند..

    پروکسی در مقابل VPN: تفاوت چیست؟

    تصویر از سرویس پراکسی وب Hide.me.

    نکته منفی این نوع پروکسی قابلیت استفاده است. صفحات ارائه شده از طریق پراکسی وب گاهی اوقات بهم ریخته می شوند یا عملکرد اصلی آنها را ندارند. از آنجا که آنها رایگان و به اشتراک گذاشته می شوند ، مطمئناً هنگام استفاده از سرویس های پراکسی وب ، با سرعت کم و تبلیغات آهسته برخورد خواهید کرد.

    این پراکسی ها می توانند برای بازدید از وب سایت مسدود شده که شامل داده های حساس نیستند ، مفید باشند. با این حال ، آنها خطرات مشابهی را برای یک پروکسی عمومی ارائه می دهند و عملکرد کلی آنها ضعیف است.

    4 Proxies مرکز داده و مرکز داده

    یک پروکسی مسکونی از یک آدرس IP ارائه شده توسط ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) استفاده می کند ، نه یک مرکز داده. این آدرس ها به یک دستگاه فیزیکی واقعی مانند تلفن همراه یا رایانه رومیزی گره خورده اند.

    هنگام استفاده از یک پروکسی مسکونی ، وب سایتی که به آن وصل می شوید قادر نخواهد بود به شما بگوید که از پروکسی استفاده می کنید ، زیرا به نظر می رسد که از طریق یک IP معمولی در حال اتصال هستید. سیستم های امنیتی معمولاً اعتماد بیشتری به IP های مسکونی می دهند زیرا فقط به آدرس های مسکونی واقعی اختصاص داده می شوند.

    از طرف دیگر پراکسی های مرکز داده ، آدرسهای IP خصوصی را ارائه می دهند که از یک شرکت شخص ثالث تهیه شده و به یک ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) وابسته نیستند..

    IP IP دیتاسنتر معمولاً آسانتر از IP های مسکونی است. آدرس های IP در یک مرکز داده نیز بسیار شبیه هستند (به عنوان مثال هر آدرس IP که به ترتیب صعودی در حال افزایش است). به همین دلیل ، اغلب واضح تر است که از آنها به عنوان یک پروکسی استفاده می شود ، که می تواند منجر به انسداد شود.

    Brayan Jackson
    Brayan Jackson Administrator
    Sorry! The Author has not filled his profile.
    follow me