Připojení k veřejné síti Wi-Fi bez provedení nezbytných opatření může útočníkům poskytnout přístup k vaší procházení, podrobnostem o účtu a mnohem více. Zjistěte, jak zůstat v bezpečí pomocí těchto 4 základních bezpečnostních tipů.

ilustrace lidí ve veřejném prostředí pomocí wifi

Veřejné WiFi změnilo způsob, jakým pracujeme, způsob, jakým cestujeme, a dokonce i to, jak komunikujeme. Díky rostoucí celosvětové síti více než 350 milionů hotspotů se bezplatné veřejné WiFi stalo nezbytným nástrojem pro miliony uživatelů internetu každý den.

Společnosti často přehánějí rizika veřejného WiFi za účelem generování kliknutí a prodeje bezpečnostních produktů. Ve skutečnosti není veřejné Wi-Fi tak nebezpečné, jak bylo vytvořeno. Díky vzestupu HTTPS budete v otevřené síti bezpečnější než kdykoli předtím.

Veřejné WiFi však není bez rizika. Pokud přistupujete k nezabezpečené síti bez provedení nezbytných opatření, stále riskujete, že útočníkovi získáte přístup k:

 • Procházení aktivity
 • Citlivé osobní údaje
 • Detaily účtu & hesla
 • E-mailové konverzace & zprávy

Všechny tyto informace mohou být zobrazeny, pokud nepřijmete opatření ke změně chování při procházení nebo k ochraně vašeho připojení. Podle zprávy Nortona, 87% spotřebitelů při používání veřejné sítě Wi-Fi vystavili svá data nebezpečí.

Ať už jste připojeni ke skutečné veřejné síti Wi-Fi nebo k falešnému hotspotu, použití veřejné sítě poskytuje hackerům více prostoru zachytit a sbírat vaše data.

Přemýšlejte o svém internetovém provozu jako o konverzaci: stejně jako v reálném životě, i na veřejnosti je mnohem více náchylnější k odposlouchávání než k soukromému rozhovoru.

Nebudeme zveličovat potenciální nebezpečí ani vám neřekneme, abyste nikdy nepoužívali veřejné WiFi.

Místo toho vám dáme poctivý pokles rizik používání veřejných sítí WiFi.

Pokryjeme skutečné problémy s ochranou soukromí a zabezpečení a vysvětlíme čtyři jednoduché kroky, abychom snížili vaše šance na hackování nebo krádež vašich dat.

Co je veřejné WiFi?

Veřejné WiFi je místo bezdrátové připojení k internetu zdarma je k dispozici každému v určité oblasti. Veřejné sítě budou obvykle mít snadno dostupné heslo nebo žádné heslo - to znamená někdo se k nim může připojit.

WiFi hotspoty zdarma se obvykle nacházejí na rušných veřejných místech, jako jsou obchody, restaurace, letiště a hotely. Většina uživatelů nyní očekává, že najde bezplatnou síť téměř všude, kam chodí - něco, co zločinci využívají ve svůj prospěch.

Je veřejné WiFi bezpečné?

Nebezpečí veřejné WiFi je často přehnané ve snaze prodat bezpečnostní produkty. Pravda je, že díky vzestupu HTTPS nebyly veřejné WiFi sítě nikdy bezpečnější.

Screenshot veřejného nadpisu wifi

Nebezpečí veřejné WiFi je často nadhodnoceno.

Veřejná síť Wi-Fi stále existuje ve své podstatě méně bezpečné než osobní, soukromá síť, protože to nevíte kdo to nastavil nebo kdo jiný se k tomu připojuje.

Nástroje pro odposlech a odposlouchávání jsou snadno dostupné online a velikost trhu osobních údajů každým dnem roste. Útočník je stále znepokojivě snadné vytvořit falešný WiFi hotspot, který ukradne vaše informace.

Podle nedávného vyšetřování v Bloombergu se kybernetičtí zločinci dokonce kontrolují v hotelech jen pro sběr cenných dat v síti:

„Vedoucí použil hotspot svého telefonu k vytvoření nové sítě Wi-Fi a pojmenoval ji po hotelu. Během několika minut se k jeho podvodné síti připojilo šest zařízení a hackerům vystavili jejich internetovou aktivitu. “

Pokud síť nemá žádné heslo, veškerý provoz HTTP, který teče do a z tohoto hotspotu, je nešifrované. To znamená, že všechna data odesílaná z vašeho počítače jsou přenášena jako prostý text.

Připojení k nechráněné veřejné síti Wi-Fi vás nechává zranitelné vůči:

 • Útoky Man-in-the-Middle (MitM)
 • Spoofing DNS
 • Falešné hotspoty
 • Únos únosů

Nejlepší způsob, jak se těmto nebezpečím vyhnout, je porozumět jim. V další části se budeme věnovat pěti nejčastějším rizikům veřejné WiFi.

Pokud se chcete naučit, jak se chránit, můžete přeskočit přímo na naše 4 základní bezpečnostní tipy.

Jaké jsou nebezpečí veřejné WiFi?

1HTTP & HTTPS

Mnoho společností VPN se vás pokusí přesvědčit, že veřejné sítě WiFi jsou vždy nebezpečné. Díky tzv. HTTPS to není úplně pravda.

HTTPS znamená Hypertext Transfer Protocol Secure. Jedná se o šifrované rozšíření protokolu HTTP, což je základní internetový standard, který umožňuje vyžádat a načíst webové stránky.

Kromě základních funkcí HTTP je HTTPS navržen tak, aby chránil Soukromí a bezpečnostní dat v tranzitu.

HTTPS poskytuje šifrování prostřednictvím TLS (Transport Layer Security), které zajišťuje spojení mezi klientem (např. Webovým prohlížečem) a serverem (např. Example.org). To znamená, že jakékoli připojení k webu HTTPS je šifrované, ověřeno, a pravidelně kontrolováno integrita.

HTTPS ztěžuje útočníkovi zachycení komunikace mezi prohlížečem a webem, který navštěvujete, protože data jsou již ne v prostém textu.

Chcete-li zkontrolovat, zda je web, který navštěvujete, šifrován pomocí protokolu HTTPS, stačí zkontrolovat adresu URL v adresním řádku. Pokud je povoleno HTTPS, uvidíte v levém horním rohu visací zámek.

Snímek obrazovky adresního řádku HTTPS.

Pokud se připojíte k webu s veřejnou sítí Wi-Fi, který se nezabezpečuje pomocí protokolu HTTPS, necháte se k útoku dokořán. Kterákoli třetí strana může sledovat vaši aktivitu při prohlížení, sledovat, jaké adresy URL načítáte, a zaznamenávat data, která odesíláte.

Naštěstí až 94% provozu ve službách Google je nyní šifrováno pomocí protokolu HTTPS. To znamená, že většina navštívených webů bude chráněna.

Zde naleznete seznam webových stránek, které nekompatibilní s HTTPS, z nichž mnohé znáte.

2Man-in-the-Middle (MitM) Útoky

Prevalence HTTPS nezveřejňuje WiFi zcela bezpečně. A co je nejdůležitější, nechrání vaše dotazy DNS.

Pokud se připojíte k nebezpečné síti WiFi, může útočník zachytit vaše požadavky DNS a poslat vás na alternativní server pod jejich kontrolou. Toto je známo jako útok Man-in-the-Middle (MitM).

Technicky útok Man-in-the-Middle (MitM) označuje jakýkoli scénář, ve kterém třetí strana přeruší nebo změní komunikaci mezi dvěma systémy.

Pokud dojde k útoku MitM na veřejné WiFi, útočník přeruší spojení mezi tvůj počítač a webový server se snažíte připojit. Podle zprávy o hrozbách od IBM začíná 35% veškeré škodlivé online aktivity útokem MitM.

Útoky Man-in-the-Middle mohou přijít v mnoha podobách, včetně:

 • Spoofing DNS
 • HTTPS spoofing
 • Útok Man-in-the-Browser (MitB)
 • Falešné hotspoty
 • Phishingové e-maily

V nezabezpečené síti mohou útočníci měnit klíčové části síťového provozu, přesměrovat tento provoz nebo vstříkněte škodlivý obsah do existujícího datového paketu.

Útočník by mohl zobrazit falešný web nebo přihlašovací formulář, nahradit odkazy škodlivými alternativami, přidat obrázky a mnoho dalšího.

Hackeři mohou lidi oklamat, aby odhalili nebo změnili svá hesla a odhalili vysoce osobní údaje.

Útoky MitM jsou populární, protože jsou levný, snadný, a efektivní. Vše, co hacker potřebuje, je zařízení, jako je WiFi ananas s cenou 99 $ - zařízení velikosti kapsy, které vypadá jako kříženec mezi USB flash diskem a WiFi routerem.

fotografie zařízení WiFi Ananas, které hackeři používají pro útoky Man in the Middle

Pineapple WiFi ve výši 99 $ umožňuje prakticky komukoli využívat veřejné sítě ke shromažďování osobních údajů.

Tato jednoduchá zařízení umožňují prakticky každému vytvořit falešný přístupový bod WiFi a provést útok MitM. Jsou komerčně dostupné a prodávají se jako standardní ve většině obchodů s hardwarem.

Ananas byl poprvé vyvinut společností Hak5 jako nástroj pro penetrační testery. Společnosti najímají společnosti Pentesters, aby otestovaly nebo zaútočily na svou vlastní síť s cílem upozornit na případná zranitelnost.

WiFi ananas je schopen rozhraní se stovkami zařízení najednou. Bezpečnostní vědci jej mohou použít k provedení více útoků na veřejné WiFi sítě, aby zjistili, jak fungují a jak se proti nim chránit.

Vývojáři dokonce poskytují komplexní návody k provádění takových útoků a fóra, která vám pomohou, pokud uvíznete.

I když je to pro vědce cenným nástrojem, je to také nebezpečný nástroj ve špatných rukou. Útočníci mohou snadno použít ananas pro shromažďování citlivých osobních údajů od nevědomých veřejných uživatelů Wi-Fi.

Hackernoon provedl experiment pomocí ananasu WiFi a zjistil, že 49 zařízení bylo připojeno v jednom odpoledni.

Další informace o ochraně před útoky MitM naleznete v další kapitole této příručky.

3DNS Spoofing

DNS Spoofing nebo „DNS cache otrava“ je specifický typ útoku Man-in-the-Middle, který byl navržen odklonit provoz pryč z legitimních serverů a přesměrovat je na falešné. Tento typ útoku je obzvláště oblíbený u nechráněných veřejných sítí WiFi.

Dotazy DNS se odesílají z vašeho zařízení pokaždé, když se připojíte k webové stránce. Když do adresního řádku prohlížeče zadáte adresu URL, nejprve kontaktujete DNS nameserver který najde odpovídající IP adresu (např. 192.168.1.1) pro doménu (např. example.com), kterou hledáte.

DNS spoofing je, když třetí strana změní záznamy v mezipaměti překladače názvového serveru DNS. Je to jako změnit telefonní číslo v adresáři - pokud by někdo změnil položku „example.com“, každý uživatel, který se pokusí o přístup na tento web, by byl poslán na jinou IP adresu uvedenou hackerem..

Útočník by to mohl udělat ze dvou hlavních důvodů:

 • Spuštění útoku „odmítnutí služby“ (DDoS). Útočník by mohl změnit IP adresu uvedenou pro společnou doménu, jako je Google.com, aby přesměroval obrovské množství provozu na jiný server. Pokud alternativní server není schopen zpracovat tak velké svazky, může často zpomalit nebo dokonce zastavit. Tento druh útoku DDoS může zničit celé webové stránky.

 • Přesměrování. Poškozené záznamy DNS lze použít k odvádění obětí na podvodné webové stránky. Útočníci to používají k odesílání uživatelů na weby phishingu, které vypadají téměř stejně jako zamýšlený cíl. Účelem těchto webových stránek je přimět uživatele k zadávání citlivých údajů, jako jsou jejich uživatelské jméno a Heslo.

Většina útočníků se rozhodne nakonfigurovat své vlastní škodlivý DNS nameserver. Poté mohou použít několik strategií k distribuci malwaru DNS do počítače uživatele, smartphonu nebo WiFi routeru.

Malware DNS changer mění nastavení zařízení tak, aby dotazy DNS směřoval na škodlivý server hackera. Útočník pak může přesměrovat provoz legitimních webů na malware a phishingové weby.

Kód malwaru DNS měniče se často nachází v adresách URL odeslaných prostřednictvím nevyžádaných e-mailů. Tyto e-maily se pokoušejí vyděsit uživatele, že kliknou na dodanou adresu URL, což následně infikuje jejich počítač. Bannerové reklamy a obrázky - v e-mailech i na nedůvěryhodných webech - mohou také uživatele nasměrovat do tohoto kódu.

Kromě samotného zařízení mohou útočníci také cílové směrovače se stejným malwarem měnícím DNS. Směrovače mohou přepsat nastavení DNS zařízení, což představuje zvláštní hrozbu pro uživatele připojené k veřejným sítím WiFi.

4Fake Hotspoty & Evil Twin Attacks

fotografie podezřelých veřejných jmen wifi

Falešné hotspoty nebo „Zlé dvojčata“ patří mezi nejčastější a nejnebezpečnější hrozby pro veřejné WiFi připojení.

Útočník jednoduše napodobuje veřejnou síť WiFi se zdánlivě legitimním jménem, ​​jako je „Free_Cafe_WiFi“, a čeká, až se jejich oběti připojí..

Méně sofistikovaní hackeři si mohou dokonce vybrat jména jako „BEZPLATNÝ INTERNET“ ve snaze přilákat lidi. Útok typu Evil Twin je velmi snadný na vytažení - tento sedmiletý muž to vidí za 11 minut.

WiFi ananas obsahuje dokonce nativní kapacitu pro aktivní vyhledávání signálů SSID. Tyto signály používají telefony k vyhledání a připojení k nim známé WiFi sítě, a mohou být snadno zkopírovány škodlivými třetími stranami.

To znamená, že to může kdokoli s WiFi ananasem trik telefonu nebo notebooku do připojení k nebezpečné síti WiFi právě tím, že jste poblíž. Zdá se uživateli, jako by byl připojen ke známé síti, ke které se dříve připojil.

Je neuvěřitelně snadné padnout na falešný WiFi hotspot. Na americkém republikánském kongresu 2016 bylo více než 1200 lidí připojeno k nebezpečným sítím WiFi zdarma, protože měli cílená jména jako „Hlasuji s hlasováním! Internet zdarma. „To je stálo za jejich citlivá data, e-maily a zprávy.

Ve skutečnosti 68% uživatelů konvence nějakým způsobem odhalilo svou identitu prostřednictvím veřejných WiFi. Byly to falešné sítě vytvořené při testu Avastem, aby se vyjádřily o veřejných WiFi - ale důsledky mohly být závažné.

Při automatickém připojení k síti vždy buďte opatrní, zejména pokud je název nebo umístění podezřelé.

5 Únos únosů

Únos únosů je typ útoku Man-in-the-Middle, který umožňuje škodlivé třetí straně získat plnou kontrolu nad svými online účty.

Útočníci mohou pomocí této techniky převzít spojení mezi vaším zařízením a jiným strojem. Může to být webový server, aplikace nebo web s přihlašovacím formulářem.

„Relace“ jsou dočasné stavy vytvořené mezi dvěma komunikujícími zařízeními. Relace slouží k ověření obou stran a umožňuje podrobnosti o jejich komunikaci sledován a uložené.

Relace jsou vytvářeny pomocí různých ověřovacích protokolů, které zajišťují, aby obě strany věděly, kdo jsou. To zahrnuje HTTP „session cookie“ - soubor obsahující podrobnosti o vaší interakci s webovým serverem.

Když se přihlásíte na web, bude vám přiřazen soubor cookie relace. Při procházení webu bude server i nadále požadovat, aby se vaše zařízení ověřilo odesláním tohoto souboru cookie.

Únos pomocí relace tyto soubory cookie využívá. Webový server, se kterým komunikujete, se spoléhá na cookie relace, aby identifikoval a ověřil vaše zařízení - v případě odcizení může zloděj také ukrást vaši identitu.

Nejcennější soubory cookie relací jsou soubory odeslané uživatelům, kteří se přihlásili vysoce bezpečné weby.

Při vyzbrojení těmito informacemi by útočník mohl:

 • Nakupujte zboží svým jménem
 • Přesuňte peníze mezi účty
 • Změňte své přihlašovací údaje
 • Zamkněte vás ze svých účtů

Hackeři mohou ukradnout soubory cookie relace různými způsoby. Obvykle infikují zařízení uživatele škodlivým softwarem, který zaznamenává informace o jeho relaci a odesílá příslušné soubory cookie útočníkovi.

V nezabezpečené síti mohou útočníci také použít specializovaný software zvaný „sniffers relace“ k identifikaci a zachycení tokenu relace.

Software pro čichání je neuvěřitelně snadný přístup, přestože je nezákonné použití pro odposlech a snooping dat. Populární čichající software z minulosti zahrnuje Ethereal, FaceNiff a Firesheep.

Nejúčinnějším způsobem, jak se chránit před únosem relace, je vyhněte se nezabezpečeným sítím WiFi. Jste mnohem zranitelnější vůči únosům, pokud posíláte všechny vaše relační cookies nešifrované přes bezplatnou síť.

Obecně lze říci, že únos relace by neměl být možný, pokud se připojujete k webu pomocí připojení HTTPS, protože vaše soubory cookie budou chráněny vrstvou šifrování.

To znamená, že chytrí hackeři mohou přimět váš prohlížeč k návštěvě HTTP verze webu v procesu zvaném HTTP spoofing a pak zahájit útok konvenčními metodami.

Jak zůstat v bezpečí na veřejných WiFi: 4+ bezpečnostní tipy

Tato kapitola vysvětlí čtyři jednoduché kroky, které můžete provést, abyste snížili své šance na hackování nebo krádež dat na veřejném připojení Wi-Fi..

Ilustrace muže připojeného k veřejné wifi při cestování.

1Změňte své chování při procházení

Nejnebezpečnější veřejné WiFi sítě jsou ty k připojení se nevyžaduje heslo.

K těmto sítím máme sklon gravitovat, protože jsou běžné a velmi pohodlné, ale výrazně zvyšují riziko vážného porušení.

Pokud musíte používat veřejné WiFi, zvolte síť, která je chráněna heslem.

Pokud nemůžete najít otevřenou síť, které důvěřujete, vyplatí se zvážit její použití mobilní datový tarif namísto. Tato možnost je mnohem bezpečnější a najdete ji v zařízení v nabídce Nastavení. Apple i Android mají užitečné návody vysvětlující, jak to provést.

Pokud je nezbytně nutné se připojit k otevřené síti, nezapomeňte omezte svou aktivitu vyhnout se jakémukoli chování, které by mohlo zahrnovat vaše osobní údaje.

Vyhněte se online bankovnictví nebo nakupování na webech jako eBay nebo Amazon. Pokud něco zahrnuje finanční transakce nebo zadávání vašich osobních údajů, vyhněte se tomu.

Aby se předešlo falešným hotspotům, je dobré se také zeptat zaměstnance, jaký je název WiFi, pokud se nacházíte v restauraci nebo hotelu - zejména pokud jsou v okolí podobně pojmenované sítě.

2Změňte nastavení zařízení

Na svých zařízeních můžete provést několik jednoduchých úprav, díky nimž budou mnohem méně náchylná k útokům.

Vypněte automatické připojení WiFi

Jednou z prvních věcí, které můžete udělat, je vypněte automatické připojení. To vám pomůže vyhnout se připojení k náhodným otevřeným hotspotům.

Vypnutí automatického připojení WiFi v systému Windows:

 1. Přejděte do nabídky Nastavení.
 2. Klikněte na Síť & Internet > Wi-Fi > Správa známých sítí.
 3. Klepněte pravým tlačítkem myši na jakoukoli síť, ke které se nechcete automaticky připojit.
 4. Vyberte možnost „Vlastnosti“ a zrušte zaškrtnutí možnosti „Připojit automaticky, když je v dosahu“.

snímek obrazovky, jak zakázat připojení WiFi v systému Windows

Jak zakázat automatické připojení WiFi v systému Windows.

Vypnutí automatického připojení WiFi v počítačích Mac:

 1. Přejděte do nabídky Předvolby systému.
 2. Vyberte možnost „Síť“.
 3. Na levé straně vyberte libovolnou síť, k níž se nechcete automaticky připojit.
 4. Zrušte zaškrtnutí políčka „automaticky se připojit k této síti“.
 5. Klikněte na „Použít“.

Snímek obrazovky, jak zakázat automatické připojení WiFi v počítačích Mac

Jak zakázat automatické WiFi připojení na Mac.

Vypnutí automatického připojení WiFi v iPhone:

 1. Přejděte do nabídky Nastavení.
 2. Klepněte na možnost „WiFi“.
 3. Vyberte libovolnou síť, k níž se nechcete automaticky připojit.
 4. Chcete-li zabránit automatickému připojení, přepněte přepínač „Auto-Join“.

Je dobré zvyknout si na zařízení smazat veřejné sítě WiFi. Zachování štíhlé historie WiFi vám pomůže vyhnout se možnosti, že se k falešnému přístupovému bodu připojíte později.

Nejlepší je také vypnout sdílení souborů, Bluetooth a AirDrop na svém zařízení, pokud jej nezamýšlíte konkrétně použít. Mít to neustále je zbytečné a zvyšuje riziko, že soubory napadené malwarem najdou cestu do vašeho systému.

Povolte bránu firewall

Brána firewall je funkce zabezpečení sítě, která monitoruje přenosy proudící do nebo z vaší sítě. Umožňuje nebo blokuje provoz na základě sady předdefinovaných bezpečnostních pravidel.

Firewall bude fungovat tak, aby zabránil neoprávněnému nebo škodlivému přístupu k vašemu zařízení.

Většina počítačů nyní přichází s integrovaným firewallem.

Pokud si nejste jisti, zda je váš firewall zapnutý nebo vypnutý, vyplatí se to zkontrolovat.

Povolení brány firewall v systému Mac:

 1. Otevřete nabídku Předvolby systému.
 2. Zvolte ‘Zabezpečení & Soukromí'.
 3. V horní části stránky vyberte kartu Firewall.
 4. Odemkněte okno kliknutím na zámek v levém dolním rohu.
 5. Klepnutím na „Zapnout bránu firewall“ zapněte bránu firewall.

Ukázka, jak povolit bránu firewall v počítačích Mac

Jak povolit firewall na Mac.

Povolení brány firewall v systému Windows:

 1. Otevřete nabídku Start a přejděte na Nastavení.
 2. Zvolte ‘Zabezpečení & Soukromí'.
 3. Zvolte ‘Aktualizovat & Bezpečnostní'.
 4. Vyberte „Zabezpečení systému Windows“ a poté „Firewall“ & Ochrana sítě.
 5. Ujistěte se, že je zapnutý firewall.

snímek obrazovky, jak povolit bránu firewall ve Windows

Jak povolit firewall ve Windows.

Aktualizace softwaru

Je důležité, abyste si pamatovali, že váš počítač, notebook nebo telefon jsou co nejaktuálnější. Naštěstí většina aktualizací softwaru je povolena automaticky.

Aktualizace softwaru obvykle obsahují opravy zabezpečení. Stále aktuální informace vás ochrání před známými zranitelnostmi, které mohou hackeři snadno zneužít.

Pokud jste ve veřejné síti, je možné ve vašem počítači spustit falešnou aktualizaci softwaru. Z tohoto důvodu byste nikdy neměli stahovat aktualizace softwaru přes veřejné WiFi - zejména pokud se zobrazí výstražné okno, když jste na tomto hotspotu.

Pokud jste v bezpečném a soukromém připojení, odpojte se a zkontrolujte aktualizace.

3Bezpečnostní aplikace & Rozšíření

Kromě nastavení zařízení existují i ​​další aplikace, rozšíření a služby, které stojí za stažení, aby se zvýšila vaše bezpečnost ve veřejných sítích WiFi.

HTTPS Everywhere je skvělé bezplatné rozšíření prohlížeče vyvinuté Electronic Frontier Foundation ve spolupráci s The Tor Project. Je k dispozici v prohlížečích Chrome, Firefox a Opera a bude tlačit weby, aby používaly zabezpečené připojení HTTPS, kdykoli je to možné.

Pokud používáte prohlížeč Firefox, služba DNS over HTTPS vás také ochrání dlouhou cestou. Viděli jsme, že požadavky DNS jsou během připojení HTTPS stále vystaveny; DNS over HTTPS (DoH) se snaží tyto trhliny pokrýt šifrováním dotazů DNS.

Nastavení DNS přes HTTPS najdete v nastavení „Síť“ v prohlížeči Firefox.

screenshot nastavení Enable DNS over HTTPS ve Firefoxu

Nastavení „Povolit DNS přes HTTPS“ ve Firefoxu

Zatímco DNS přes HTTPS je aktuálně k dispozici pouze pro Firefox, Microsoft se snaží přidat také do Windows. Zastánci ochrany osobních údajů na celém světě se také zasazují o jeho rozmístění v co největším počtu prohlížečů a platforem.

Stejně tak stojí za to investovat do spolehlivého bezpečnostního softwaru, jako je MalwareBytes. Tyto produkty budou nabízet ochranu před viry a ransomwarem a schopnost důkladně vyčistit systém od škodlivého softwaru nebo spywaru, který jste si již mohli vyzvednout.

Aktivace dvoufaktorové autentizace na vašich účtech vás také ochrání před krádeží dat. To znamená, že i když se útočníkovi podaří ohrozit vaše uživatelská jména a hesla, nebudou se moci přihlásit ke svému účtu bez zvláštního ověřovacího kódu.

Další informace o nejlepších rozšířeních prohlížeče pro ochranu soukromí a zabezpečení naleznete v našem průvodci Soukromé prohlížeče.

4Virtual Private Networks (VPN)

Snímek obrazovky Express VPN na ploše s umístěním serveru

Screenshot ExpressVPN se seznamem umístění serveru.

Pokud pravidelně používáte veřejné sítě WiFi, je virtuální privátní síť (VPN) pravděpodobně nejlepší investicí, kterou můžete udělat pro zabezpečení a klid v duši.

VPN fungují vytvořením a zabezpečený tunel mezi vaším zařízením a soukromým serverem VPN. Tento server poté přesměruje váš provoz na web nebo aplikaci, kterou navštěvujete.

VPN zabraňují poskytovatelům internetových služeb (ISP) sledovat vaši aktivitu při procházení a také zabraňují hackerům a třetím stranám v zachycování vašeho provozu. Pokud někdo sleduje vaše připojení, uvidí pouze zbytečná písmena a čísla.

Stručně řečeno, VPN zajistí vaše prohlížení v bezpečí šifrování váš internetový provoz, směrování - prostřednictvím zabezpečeného tunelu a - maskování vaše skutečná IP adresa.

Spolehlivá VPN bude účinně řešit všechny potenciální hrozby, které jsme zmínili v této příručce, bez ohledu na síť, ve které se právě nacházíte.

To stojí za zmínku ne všechny VPN jsou vytvořeny stejně. Některé služby nabízejí silnější ochranu než jiné, zatímco některé bezplatné služby mohou samy o sobě představovat bezpečnostní riziko.

Obecně řečeno, vysoce kvalitní VPN nabídne vysoké rychlosti, pokročilé funkce zabezpečení a transparentní politiku bez protokolování. Nezapomeňte prozkoumat zdroje vašeho poskytovatele technické zabezpečení, jurisdikce, a Zásady ochrany osobních údajů než tomu důvěřujete svým osobním údajům.

Pokud máte opravdu obavy o vaši bezpečnost a soukromí, měli byste používat VPN založenou na předplatném, která byla nezávisle testována a dobře zkontrolována.

Nebojte se veřejných WiFi

V našem spěchu s připojením k aplikacím, které potřebujeme, je přirozené přitahovat se k veřejným WiFi. Je to snadné a bezplatné a je k dispozici téměř všude.

HTTPS a TLS znesnadnily hackerům zachycení a zneužití vašich dat. To znamená, že s pouhým notebookem, nějakým svobodným softwarem a WiFi ananasem byste byli ohromeni tím, jak velké škody mohou být způsobeny.

Nejjednodušší řešení jsou často nejsilnější. Pokud jste správně připraveni, veřejné WiFi nepředstavuje pro příležitostné uživatele obrovské riziko. Investujte do spolehlivé sítě VPN a zvyšte svou bezpečnost kontrolou nastavení a vnímáním dat, která vystavujete v otevřené síti.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me