V této příručce se podíváme na 10 zemí, kde jsou VPN nezákonné nebo omezené, a dále na 17 dalších zemí se zákony, které významně ovlivňují digitální svobody uživatelů..

ilustrace mapy světa.

ODMÍTNUTÍ: Přestože byla tato příručka důkladně prozkoumána, nejsme právničtí profesionálové a nemůžeme zaručit, že jsou tyto informace přesné. Pokud si přejete objasnit legalitu VPN nebo konkrétní zákony kterékoli země, vyhledejte profesionální právní radu.

Jsou VPN legální?

Virtuální privátní sítě (VPN) jsou legální k použití téměř všude na světě. Kromě toho, že chrání uživatele před vládním dohledem, pomáhají obcházet cenzuru, obejít georegulace a zůstat v bezpečí ve veřejných sítích WiFi..

Zákonnost používání VPN bude záviset na zemi, ve které se fyzicky nacházíte.

I tehdy mohou být zákony a omezení týkající se online aktivity často vágní nebo zavádějící.

V této příručce se zabýváme 27 nejvíce digitálně omezenými zeměmi a jejich příslušnými zákony o používání VPN, cenzuře a dohledu.

Zkoumali jsme zákony a omezení VPN po celém světě a zjistili jsme, že VPN jsou legální kdekoli na světě s výjimkou 10 komplikovanějších zemí.

Pokud vaše země není uvedena níže, jsou zde VPN zcela legální.

V roce 2007 jsme také našli zákony, které významně omezují digitální svobody 17 dalších zemí.

Tyto země jsou uvedeny níže v našich tabulkách o VPN a omezeních digitálních práv, přičemž každý název země je spojen s podrobnější analýzou konkrétních zákonů a událostí týkajících se digitálních práv..

Kromě toho, že si přečtete tuto příručku, je také rozumné seznámit se s místními zákony vaší země as aliancemi Five-Eyes, Nine-Eyes a 14-Eyes.

Jedná se o mezinárodní dohody o sdílení dat, které ukazují, že nejmocnější země světa předávají vaše osobní data a online aktivitu mezi sebou, a dokonce pomáhají při stíhání uživatelů internetu přes hranice.

Pokud jste ve Velké Británii, USA, Austrálii, Kanadě nebo na Novém Zélandu, jsou VPN naprosto legální.

Tyto země však často mají rušivé zákony o dohledu a uchovávání údajů, které by se vyplatily zvážit. Více se o tom můžete dozvědět v našem průvodci jurisdikcemi VPN.

Bez ohledu na vaši polohu je používání VPN pro nezákonné účely všude nezákonné, i když to, co je v jedné zemi považováno za nezákonné, může být legální v jiné zemi.

Kde jsou VPN nezákonné nebo omezené?

Mapa ukazující, kde jsou VPN nezákonné nebo omezené

Top 10 nejvíce omezených zemí

Země
Stav VPN
Bloky sociálních médií
Cenzura
Dohled
Bělorusko Ilegální Mírný Rozsáhlý Rozsáhlý
Čína Omezený Rozsáhlý Rozsáhlý Rozsáhlý
Írán Omezený Mírný Rozsáhlý Rozsáhlý
Irák Ilegální Mírný Mírný Méně důležitý
Severní Korea Ilegální Rozsáhlý Rozsáhlý Rozsáhlý
Omán Omezený Méně důležitý Rozsáhlý Mírný
Rusko Omezený Mírný Rozsáhlý Mírný
krocan Omezený Mírný Rozsáhlý Rozsáhlý
Turkmenistán Ilegální Rozsáhlý Rozsáhlý Rozsáhlý
Spojené arabské emiráty Omezený Mírný Rozsáhlý Mírný

Tabulka shrnující legalitu VPN a porušování digitálních práv v 10 nejvíce omezených zemích

Klíč: Země v těchto tabulkách jsou odpovídajícím způsobem označeny pro každou kategorii, přičemž „nejsilnější“ jsou nejsilnější, následují „mírné“ a „menší“.

Například země označená jako „rozsáhlá“ ve sloupci cenzury má zavedeno velké množství souvisejících zákonů a postupů, zatímco země označená jako „mírná“ bude mít jen některé. Země označená jako „nezletilá“ bude mít nízký počet, ale přesto dostatečně negativně ovlivňuje práva uživatelů.

1 Bělorusko

V Bělorusku jsou sítě VPN nezákonné.

Bělorusko zablokovalo sítě VPN, protože je považuje za metodu podkopávání zákona. Tor, který umožňuje anonymní komunikaci a přístup k Temnému webu, je od roku 2016 také blokován v Bělorusku.

V únoru 2015 se ministerstvo komunikace země rozhodlo konkrétně proti anonymizovaným službám, jako jsou VPN. Není však jasné, jak moc musí vláda udržet expandující trh VPN.

Pro kohokoli chyceného pomocí VPN v Bělorusku existuje nespecifikovaná pokuta.

Související zákony & praxe:

 • Zákon z roku 2007 o nařízení o fungování počítačových klubů a internetových kaváren znamená, že majitelé internetových kaváren v Bělorusku musí v souladu s bezpečnostními službami vést záznamy o totožnosti svých zákazníků a historii jejich vyhledávání na webu..
 • Zákon o sdělovacích prostředcích z roku 2009 blokuje všechny domácí i mezinárodní weby, které se nezaregistrovaly u běloruského ministerstva informací.
 • V roce 2012 vláda zavedla zákon omezující přístup na zahraniční webové stránky. Ti, kteří mají přístup na blokované stránky v Bělorusku, čelí potenciální pokutě 120 $. To nemusí znít extrémně, ale pro mnoho Bělorusů je $ 120 téměř půlroční mzda.

Stejný zákon vyžaduje, aby všichni poskytovatelé internetu v Bělorusku zaregistrovali uživatele a cenzurní weby na národní černé listině, která zahrnuje stránky s pornografickým a „extremistickým“ obsahem.

 • Úředníci v Bělorusku však nyní často blokují další weby, například nezávislé zpravodajské agentury, jako je Nasha Niva.
 • Změny zákona o hromadných sdělovacích prostředcích z roku 2018 daly ministerstvu informací v Bělorusku úplnou kontrolu nad všemi online zdroji a přikázaly všem majitelům obsahu, aby jej zkontrolovali, zda neobsahují pomluvu nebo nepravdivé informace..
 • Novela zákona o hromadných sdělovacích prostředcích rovněž zakazuje uživatelům přispívajícím do zahraničních médií bez zvláštní akreditace běloruského ministerstva foriegn.

Zpět na nejvíce omezenou tabulku

2Čína

Žena položí květiny na znamení kanceláří Google v Číně

Čína, 2010. Google uzavírá své stránky v zemi po sporech o cenzuře s vládou. Kredit: Wenn Rights / Alamy

V Číně jsou legální pouze VPN schválené vládou.

Poskytovatelé VPN musí získat přísný souhlas Čínské komunistické strany, než budou moci v zemi působit. To často znamená souhlas s podmínkami, které podkopávají účel VPN, jako je protokolování, což z něj dělá zbytečné, pokud jde o soukromí.

Použití VPN „bez oprávnění“ v Číně může vést k pokutám až 15 000 juanů (zhruba 2 200 $).

Mnoho lidí si přesto přeje používat VPN v Číně i přes toto. Pokud se vás to týká, doporučujeme vám navštívit našeho průvodce nejlepší VPN pro Čínu .

Související zákony & praxe:

 • Podle domu svobody zavedly novely trestního zákona z roku 2015 pro vězně šíření „dezinformací“ na sociálních médiích vězení až na sedm let. Není jasné, co se považuje za „dezinformace“, což znamená, že úřady mohou ospravedlnit nespravedlivé zatčení.
 • Zákon o boji proti terorismu z roku 2015 zakazuje čínským uživatelům šířit informace nebo obrázky o teroristických činech prostřednictvím sociálních médií. Stanovuje, že zaměstnanci společnosti musí odstranit teroristický obsah, aby se vyhnuli zadržení, a vyvíjí tlak na soukromé společnosti, aby předávaly uživatelská data čínským úřadům.
 • Zákon o kybernetické bezpečnosti z roku 2017 posiluje povinnost internetových společností zajistit, aby uživatelé byli registrováni pod jejich skutečnými jmény a aby byla uživatelská data uložena v dané zemi..
 • Zákon o kybernetické bezpečnosti vyžaduje, aby čínské internetové společnosti pomáhaly orgánům při vyšetřování nebo riskovaly ztrátu licence.
 • Zákon o kybernetické bezpečnosti rovněž potvrdil roli čínské správy kybernetického prostoru (CAC) jako orgánu odpovědného za vymáhání dodržování zákonů týkajících se telekomunikací a online aktivit.
 • Čínská správa kybernetického prostoru (CAC) je zodpovědná za sledování online obsahu a chování a neustále zavádí nové zákony, které ovlivňují online aktivitu uživatelů..

V roce 2017 představil CAC 176 nových pravidel týkajících se online chování v Číně.

 • Jakákoli online aktivita, která je v rozporu se zájmem ČKS, bude v Číně pravděpodobně nezákonná. Pokyny pro cenzuru stanovené čínskou ČKS jsou vysoce tajné, zatímco trestní zákon se často používá k ospravedlnění vyslání jednotlivců do vězení.
 • Čína je široce považována za vůdce v oblasti sledovací a cenzurní technologie a mnozí se obávají exportu této technologie do jiných zemí..

Zpět na nejvíce omezenou tabulku

3Iran

V Íránu jsou legální pouze ty VPN, které jsou sankcionovány státem.

Írán od roku 2013 blokuje neřízené sítě VPN, zatímco povolené sítě VPN jsou přísně sledovány. Trest za použití nesankcionované sítě VPN v Íránu je až jeden rok ve vězení.

Související zákony & praxe:

 • Zákon o počítačových zločinech z roku 2009 trestá uživatele za špionáž, hackování, pirátství a phishing a kriminalizuje šíření „obscénního obsahu“ v Íránu.
 • Pravidla a akce 2017 týkající se organizace aplikací pro zasílání zpráv v sociálních sítích pro rok 2017 stanoví, že aplikace pro zasílání zpráv v zahraničí musí přesouvat svá datová centra v Íránu a dodržovat vnitrostátní právní předpisy..
 • Freedom House v roce 2017 uvedl, že úřady v Íránu v současnosti blokují desítky tisíc stránek, takže občané nemají na výběr, než používat nástroje, jako je VPN, pro přístup k blokovanému obsahu..

Mezi omezené weby v Íránu patří ty, které patří do skupin pro lidská práva, zahraničních zpravodajských středisek a politických opozičních skupin.

 • Domácí i zahraniční weby jsou dokonce odlišně oceňovány, aby povzbudily uživatele k přístupu pouze k místním obsahům schváleným státem. Ti, kteří mají přístup na schválené stránky v Íránu, získají 50% slevu.
 • Úřady nyní zvyšují svou vlastní angažovanost pomocí nástrojů pro obcházení cenzury, jako je MTProto, které využívá technickou infrastrukturu íránského ministerstva informačních technologií.
 • Vzhledem k zapojení vlády do těchto nástrojů k obcházení cenzury nemají uživatelé nyní možnost zjistit, zda data odesílaná prostřednictvím těchto aplikací jsou bezpečná nebo zda je íránská vláda prohlíží a ukládá..
 • Írán dne 8. října 2019 zablokoval domácí internetové společnosti v hostování zakázaných webových stránek. To znamená, že zakázané weby se musí přesunout na zahraniční hostingové společnosti, aby zůstaly dostupné.

Zpět na nejvíce omezenou tabulku

4Iraq

V Iráku jsou sítě VPN nezákonné.

VPN jsou v Iráku zakázány od roku 2014. Vláda tvrdí, že tento zákaz má zabránit teroristickým organizacím, zejména ISIS, ovlivňovat veřejnost prostřednictvím sociálních médií.

ISIS již nefunguje v Iráku, ale přísné zákony cenzury v zemi přetrvávají.

Vládní úředníci v Iráku používají VPN také, i když oficiální pravidlo je „bez výjimek“.

Související zákony & praxe:

 • Zákon z roku 2019 o zločinech v oblasti informačních technologií [návrh] trestá online vládní kritiky v Iráku tvrdými tresty odnětí svobody, jako je doživotní vězení.
 • Amnesty International kritizovala široké znění těchto nových zákonů.

  Zákon zakazuje činy, které podkopávají irácké „nezávislost, mír a politické, vojenské zabezpečení a hospodářské zájmy“, které by mohly snadno zahrnovat jakoukoli formu orgánů pro vyjádření online, s nimiž nesouhlasí..

 • Irák má jen málo zákonů, které přímo odkazují na cenzuru, ale země často provádí odstavení z internetu. Jedním z důvodů, který vláda pro tento účel běžně uvádí, je zabránit studentům v podvádění během zkušební sezóny, i když se to zdá nepravděpodobné.
 • V roce 2018 Amnesty International informovala, že úřady v Iráku zavřely internet, aby zabránily sdílení videí nebo obrázků, které ukazují sociální násilí proti demonstrantům na sociálních médiích.
 • Sociální média v Iráku čelila častému blokování, například v roce 2014 a naposledy během protivládních protestů 2. října 2019..
 • Od 3. října 2019 provedly irácké úřady úplné vypnutí internetu, které ovlivňuje 75% obyvatel země. Je to v důsledku protivládních protestů.

Zpět na nejvíce omezenou tabulku

5Severní Korea

VPN jsou v Severní Koreji nezákonné.

V Severní Koreji nejsou povolena žádná zahraniční média, takže není divu, že VPN jsou nezákonné. Trest za používání VPN není znám, protože Severní Korea je tak tajná.

Internet země je také silně cenzurován a zahraniční diplomaté jej nemohou používat.

Zpět na nejvíce omezenou tabulku

6Omán

V Ománu jsou legální pouze sítě VPN povolené sultanátem.

Od roku 2010 Omán zakázal všechny VPN kromě těch, které povolil sultanát. Tyto výjimky se vztahují pouze na firemní použití v Ománu - navíc je třeba o ně požádat a protokoly se uchovávají.

Osobní použití VPN je v Ománu nezákonné, aby se zabránilo snahám obejít cenzuru. Pokus o obcházení těchto zákonů je trestný pokutou 1300 $.

Související zákony & praxe:

 • Zákon o telekomunikacích z roku 2002 zakazuje sledování telekomunikací v Ománu, ledaže by došlo k porušení „veřejného pořádku nebo morálky či porušování práv ostatních“.
 • Znění telekomunikačních zákonů je široké, což znamená, že by mohlo být použito k ospravedlnění nespravedlivých zatčení úřadů.
 • Stejný zákon zřídil v Ománu telekomunikační regulační úřad. TRA je odhodlána „regulovat a udržovat telekomunikační služby“ Ománu a prosazovat zákon o telekomunikacích.
 • Kritika sultána Qaboose je v Ománu přísně zakázána, což brání rozvoji skutečně nezávislých médií.

Je známo, že média, která nejsou provozována státem, přijímají peníze od ománské vlády a praktikují autocenzuru.

 • Pokud se prodejny samy necenzurují, hrozí jim, že budou zablokovány, uzavřeny nebo budou moci úřady zrušit licence, zatímco novináři mohou čelit trestnímu stíhání.

Zpět na nejvíce omezenou tabulku

7Rusko

Protestující pochoduje proti zvyšující se internetové cenzuře a drží znamení, které zní: Internet nevypnete.

Moskva, Rusko. 10. března 2019. Protestující pochoduje proti zvyšující se internetové cenzuře a drží znamení, že zní: „Internet nevypnete.“ Kredit: Elena Rostunova

V Rusku jsou legální pouze VPN schválené vládou.

Tento zákaz neschválených VPN v Rusku má zřejmě bránit v přístupu k „nezákonnému obsahu“. Rusští poskytovatelé internetových služeb prosazují zákaz VPN a blokují weby, které nabízejí své služby..

Trest za použití neschválené VPN v Rusku je 300 000 RUB (5 100 $) pro uživatele a 700 000 RUB (12 000 $) pro poskytovatele služeb..

Pokud cestujete do Ruska a potřebujete používat VPN, doporučujeme vám navštívit našeho průvodce nejlepší VPN pro Rusko.

Související zákony & praxe:

 • Novely zákona z Yarovaya z roku 2016 zavedly tvrdé tresty odnětí svobody až na sedm let za podporu nebo obhajobu „terorismu“ online. Toto široké znění ponechává zákon otevřený k zneužití ruskými úředníky, kteří mohou určit, co se považuje za „terorismus“.
 • Podle zákona z Yarovaya vás může podněcování k extremismu online přistát ve vězení až na pět let, zatímco podněcování nenávisti vás může získat až 6 let.

  V Rusku zahrnuje „extremismus“ ponižování národní důstojnosti, propagandu výjimečnosti a veřejné zdůvodnění terorismu. Tyto podmínky jsou ruské orgány široké a lze je zneužít.

 • Falešný zpravodajský zákon z roku 2019 byl schválen v březnu a zakazuje zveřejňování „falešných zpráv“ online prostřednictvím digitálních médií a jiných webů. Ti, kteří jsou shledáni vinnými, mohou být pokutováni až do 400 000 rublů (6 000 $).
 • Roskomnadzor (ruský telekomunikační hlídací pes) vydává žádosti o zastavení šíření těm, kteří chytili vysílání falešných zpráv online. Musí se dodržovat „okamžitě“ obvykle do 24 hodin.
 • Návrh zákona o internetu za rok 2019 zakazuje urážet Putinovy ​​a ruské úřady a zveřejňovat obsah online, který ukazuje „neúctu vůči společnosti, státu a vládním orgánům Ruské federace“.
 • Trest za porušení zákona o internetových útocích je pokutou až 100 000 rublů (1 570 $) nebo trestem odnětí svobody až 15 dní.
 • Zákon o státním internetu z roku 2019 formalizoval plán Ruska na vytvoření domácího internetu. Toto bylo znázorněno jako nezbytné bezpečnostní opatření v případě, že je země jako USA odříznou od internetu.
 • Mnoho lidí má podezření, že byl schválen zákon o státním internetu, aby se zvýšila schopnost vlády potlačit nesouhlas.
 • Ruská vláda usiluje o to, aby v příštích letech směřoval veškerý internetový provoz na domácí trh. Pokud se to povede podle plánu, uživatelé budou vystaveni zvýšenému riziku monitorování, dohledu a cenzury kvůli vládnímu použití inspekce hlubokých paketů (DPI). Čína v současnosti používá DPI jako účinný blokovací nástroj a provádí hromadnou cenzuru.
 • Rusko blokuje velké množství webů, včetně aplikace pro zasílání zpráv Telegram. Telegram je v Rusku zablokován, protože společnost odmítla předat šifrovací klíče úřadům. Mnoho uživatelů z Ruska pokračovalo v přístupu k Telegramu pomocí VPN.
 • Dalšími příklady blokovaných webů v Rusku jsou weby politické opozice, obsah LGBTQ a weby, které pokrývají ruský konflikt s Ukrajinou.

Zpět na nejvíce omezenou tabulku

8Turkey

Žena křičí do megafonu jako součást tiskové zprávy během protestu proti Tukeymu zavedení filtrování obsahu

Istanbul, Turecko. 15. května 2011. Tisková zpráva během protestu proti rozhodnutí vlády zavést filtrování obsahu. Kredit: Evren Kalinbacak

VPN jsou v Turecku legální, jejich použití je však omezené.

Turecká vláda od roku 2016 omezuje používání VPN, což odůvodňuje zásah nezbytný pro ochranu národní bezpečnosti a „boj proti terorismu“. Tor byl v roce 2016 zablokován také v Turecku spolu s 10 poskytovateli VPN.

Jak poznamenali hlídací psi v Turecku, často jsou lidé kritičtí vůči vládě, kteří jsou penalizováni a cenzurováni orgány.

Pokud potřebujete VPN před návštěvou země, můžete si přečíst našeho průvodce nejlepší VPN pro Turecko.

Související zákony & praxe:

 • V listopadu 2011 představil turecký úřad pro informační a komunikační technologie (BTK) nový systém filtrování internetu, projekt „Bezpečné využití Internetu“. To umožňuje předplatitelům internetu výběr profilů pro přístup k internetu.
 • Zpočátku byly tyto profily „rodinné“, „standardní“, „dětské“ nebo „domácí“. Avšak po masových protestech po počátečním oznámení plánů byly tyto plány změněny na volitelné „rodinné“ a „dětské“ profily. Pokud je vybrána, automaticky použijí whitelistu určeného BTK a blokují tak obsah, který vláda neschvaluje.
 • Změny zákona o státních zpravodajských službách z roku 2014 a Národní zpravodajské organizace udělují Turecké národní zpravodajské agentuře právo na přístup ke všem osobním a obchodním komunikačním údajům bez soudního příkazu.
 • Zákon o zpravodajských službách rovněž poskytuje tureckým agentům imunitu před trestním stíháním, pokud se při své práci dopustí protiprávního jednání..
 • Rovněž je zakázáno podávat zprávy o činnosti turecké národní zpravodajské organizace a novináři mohou do vězení až devět let, pokud zveřejní materiál uniklý ze zpravodajských zdrojů.
 • Zákon o regulaci obsahu zveřejněný na internetu z roku 2016 (a.k.a Zákon o internetu) zakazuje pomluvu zakladatele Turecké republiky Mustafa Kemala Ataturka.
 • Zákon o internetu také vedl k zablokování Wikipedie v roce 2017, aby se uživatelům zabránilo v přístupu na stránky citující zapojení Turecka do syrského konfliktu.
 • Weby a obsah mohou být v Turecku blokovány podle zákona o internetu, pokud jsou považovány za „hrozbu pro národní bezpečnost“. Vláda to může interpretovat podle své vůle a používá se k cenzuře nezávislých zpravodajských serverů..
 • Zákon o internetu rovněž vyžaduje, aby poskytovatelé hostingu a přístupu v Turecku uchovávali veškerý přenos dat až jeden rok.
 • Zákon o boji proti terorismu z roku 2018 kriminalizuje „legitimizaci, oslavování nebo podněcování násilných metod nebo hrozeb“ v Turecku za „propagandu teroristické organizace“. Tento zákon rovněž podporuje trvalé pravomoci státu pro mimořádné situace, jako je zadržování podezřelých bez obvinění.

  Široké znění zákona proti terorismu bylo v Turecku používáno k potrestání novinářů a akademiků za urážku vlády. Ti, kteří byli shledáni vinnými z kritizujících autorit, mohou být ve vězení až pět let.

 • Změny předpisů o internetu z roku 2019 vyžadují, aby všichni poskytovatelé online obsahu v Turecku, od Netflixu po nezávislé zpravodajské weby, získali licenci od Turecké nejvyšší rady pro rozhlas a televizi (RTÜK).
 • Poskytovatelé obsahu, kteří nezískají licenci od tváře RTÜK, jsou blokováni. Poskytovatelé licence budou monitorováni a blokováni, pokud zveřejní cokoli, co vláda neschválí.
 • Webové stránky sociálních médií, jako je Facebook, Twitter a YouTube, také čelily blokování v Turecku. Facebook a Twitter často přijímají žádosti o zastavení šíření obsahu.
 • Ze zpráv na Twitteru vyplývá, že Turecku bylo vydáno více žádostí o zastavení šíření než kterákoli jiná země na světě.
 • Turecko pravidelně blokuje stránky LGBTQ a obsah z důvodu obscénnosti.

Zpět na nejvíce omezenou tabulku

9 Turkmenistán

VPN jsou v Turkmenistánu nezákonné.

Turkmenistán v roce 2015 zakázal sítě VPN cenzurovat zahraniční média. Jakékoli použití serverů proxy nebo VPN je detekováno a blokováno jediným Turkmenistánským státním poskytovatelem internetových služeb, Turkmenetem.

Internet Turkmenistánu je uváženě stanoven tak, aby odrazoval lidi od jeho používání, přičemž měsíční předplatné stojí 213 $ za 8Kbpsd, což je více než průměrný měsíční plat v zemi.

Použití VPN v Turkmenistánu může přinést nespecifikovanou pokutu a zastrašující předvolání ministerstva národní bezpečnosti k „preventivní konverzaci“. .

Související zákony & praxe:

V Turkmenistánu jsou blokovány nezávislé zpravodajské a sociální weby, jako jsou Facebook, Twitter a YouTube.

 • Aplikace Messaging WeChat, Viber a WhatsApp jsou od listopadu 2013 blokovány.
 • Veškerou internetovou aktivitu a korespondenci v Turkmenistánu sledují úřady.

Zpět na nejvíce omezenou tabulku

10UAE

V SAE jsou legální pouze VPN schválené vládou.

Spojené arabské emiráty povolují vládou schválené VPN pouze od roku 2012, během Arabského jara. To mělo odrazovat od využívání služeb VoIP, jako jsou Skype, WhatsApp a Facebook.

Blokování služeb VoIP v SAE bylo z ekonomických i politických důvodů. Jeho cílem je povzbudit místní obyvatele, aby platili (poměrně drahý) poplatek za předplatné za místní telekomunikační služby, Etislat a Du.

Podnikové entity v SAE však mohou používat neomezené VPN.

Pokud je VPN použita ke spáchání trestného činu v SAE, mohl by uživatel čelit vězení nebo pokutě mezi 150 000 AED (zhruba 41 000 $) a 500 000 AED (přibližně 136 000 $).

Pro ty, kteří potřebují VPN před cestou do Spojených arabských emirátů, sestavili jsme našeho průvodce nejlepšími VPN pro Spojené arabské emiráty..

Související zákony & praxe:

 • Změny zákona o počítačovém zločinu z roku 2012 zakazují jazyk, který uráží náboženství, stát, vládce a symboly a také hazardní hry online nebo pornografii. Zákon také kriminalizuje používání internetu ve Spojených arabských emirátech k vyzvání k protestům.
 • Novela zákona o počítačovém zločinu z roku 2017 kriminalizovala vyjádření „soucitu s Katarem“ s vězením až 15 let pro ty, kdo.
 • Poskytovatelé internetových služeb ve Spojených arabských emirátech musí blokovat a cenzurovat obsah považovaný za pornografický nebo ohrožující moc státu, jakož i obsah související s hazardními hrami nebo terorismem.

Postoupení sociálních, politických nebo náboženských názorů online v SAE stačí k tomu, aby poslali uživatele do vězení.

 • Služby VoIP, jako jsou Skype a WhatsApp, jsou také zakázány v SAE.

Zpět na nejvíce omezenou tabulku

Země s omezeními digitálních práv

Následující země mají zákony o online dohledu a cenzuře, které stojí za zvážení, pokud se obáváte o své soukromí a bezpečnost online.

17 zemí s významnými omezeními digitálních práv

Země
Stav VPN
Bloky sociálních médií
Cenzura
Dohled
Kambodža Právní Mírný Rozsáhlý Rozsáhlý
Kuba Právní Méně důležitý Rozsáhlý Rozsáhlý
Egypt Právní Mírný Mírný Mírný
Eritrea Právní Mírný Mírný Mírný
Etiopie Právní Mírný Rozsáhlý Mírný
Indonésie Právní Mírný Rozsáhlý Rozsáhlý
Kazachstán Právní Mírný Rozsáhlý Mírný
Malajsie Právní Mírný Rozsáhlý Rozsáhlý
Myanmar Právní Méně důležitý Rozsáhlý Mírný
Saudská arábie Právní Mírný Rozsáhlý Rozsáhlý
Súdán Právní Mírný Rozsáhlý Mírný
Sýrie Právní Méně důležitý Rozsáhlý Rozsáhlý
Thajsko Právní Mírný Rozsáhlý Rozsáhlý
Ugandě Právní Rozsáhlý Rozsáhlý Mírný
Uzbekistán Právní Mírný Rozsáhlý Rozsáhlý
Venezuela Právní Mírný Mírný Mírný
Vietnam Právní Mírný Mírný Mírný

Tabulka shrnující legalitu VPN a porušování digitálních práv v 17 dalších významných zemích

Klíč: Země v těchto tabulkách jsou odpovídajícím způsobem označeny pro každou kategorii, přičemž „nejsilnější“ jsou nejsilnější, následují „mírné“ a „menší“.

Například země označená jako „rozsáhlá“ ve sloupci cenzury má zavedeno velké množství souvisejících zákonů a postupů, zatímco země označená jako „mírná“ bude mít jen některé. Země označená jako „nezletilá“ bude mít nízký počet, ale přesto dostatečně negativně ovlivňuje práva uživatelů.

1Cambodia

VPN jsou v Kambodži legální.

Související zákony & praxe:

 • Zákon o telekomunikacích z roku 2015 kriminalizuje plánování trestné činnosti nebo poškození majetku a potrestá ty, kteří mají pokuty až do výše 40 milionů KHR (8 800 USD) a až šest měsíců vězení..
 • Tento zákon rovněž trestá používání, instalaci nebo výstavbu telekomunikačních zařízení, která vedou k „národní nejistotě“.
 • Zákon neposkytuje žádné objasnění toho, co se považuje za „národní bezpečnost“, a lze jej tedy zneužít k penalizaci vládních kritiků, novinářů nebo aktivistů.
 • 2018 Prohlášení o kontrole webových stránek a sociálních médií nařizuje všem poskytovatelům internetových služeb v Kambodži nainstalovat sledovací technologii.

Tato sledovací technologie umožňuje orgánům snadno blokovat účty sociálních médií nebo stránky považované za diskriminační nebo ohrožující národní bezpečnost.

 • Zákon o falešných zprávách z roku 2018 kriminalizuje zveřejňování dezinformací online a trestá pachatele trestem odnětí svobody až na dva roky a pokutou 1 000 USD. Tento zákon také vyžaduje, aby se webové stránky zaregistrovaly u kambodžského ministerstva informací.
 • Změny trestního zákona z roku 2018 zavedly tresty za urážku krále podle zákona lèse-majesté. Každá osoba nebo mediální výstup, který se provinil výrobou nebo sdílením obsahu, který „ovlivňuje důstojnost krále“, může být potrestán až pětiletým vězením a pokutou až 10 milionů rielů (2 500 $).

Zpět na tabulku Jiné významné země

2Cuba

Turisté a místní kubánští lidé čekající ve frontě u vchodu do kubánské vlády kontrolovali kancelář telekomunikační společnosti ETECSA.

Trinidad, Kuba. 10. února 2019. Turisté a místní kubánští lidé čekající ve frontě u vchodu do kubánské vlády kontrolovali kancelář telekomunikační společnosti ETECSA. Kredit: Fotografie z Podzimní oblohy

VPN jsou legální na Kubě.

Související zákony & praxe:

 • Sama ústava Kuby tvrdí, že svoboda projevu je sekundárním prvkem propagace socialistických ideálů. Vyjádření názorů proti „revoluci“ je zakázáno.
 • Trestní zákon na Kubě může jednotlivce uvěznit až na 20 let za činnosti, které ohrožují veřejný pořádek. Může být také použit k zadržení, reedukaci nebo průzkumu těch, kteří jdou proti socialistickým normám.
 • Zákonný dekret z roku 1996 209 zakazuje používání internetu pro porušení „morálních principů kubánské společnosti nebo zákonů země“. Zákony rovněž zakazují e-maily, které „ohrožují národní bezpečnost“.
 • Zákon z roku 1999 na ochranu kubánského zákona o národní nezávislosti a ekonomice zakazuje distribuci obsahu nebo materiálu, který je v rozporu s vládou, nebo prokazuje podporu amerického embarga na obchodní dohody, s trestem odnětí svobody na tři až osm let pro ty, kdo.
 • V roce 2007 Kuba zavedla rezoluci 127. To zakazuje šíření informací, které ohrožují národní bezpečnost, sociální normy nebo integritu jednotlivců. Poskytuje také poskytovatelům internetu a dat právo sledovat internet a oznamovat jakékoli trestné chování úřadům.
 • Usnesení 179 bylo zavedeno v roce 2008. Tím se upevňuje úloha poskytovatelů internetových služeb cenzurujících internet a uvádí, že musí „přijmout nezbytná opatření, aby zabránili přístupu na stránky, jejichž obsah je v rozporu se společenským zájmem, morálkou a dobrým chováním; stejně jako použití aplikací, které ovlivňují integritu nebo bezpečnost státu. “

  Kuba poskytla svým domácím občanům přístup k internetu pouze v roce 2017 a v roce 2018 zaváděla mobilní datové plány. Kromě těchto služeb, které jsou drahé, vykonává jediný cubánský poskytovatel služeb, státní ETECSA, významné cenzurní kontroly. Na žádost Komunistické strany Kuby je ETECSA ze zákona povinna blokovat a omezit přístup k obsahu kritickému vůči vládě..

 • Monitorování a dohled na Kubě je všudypřítomný a ETECSA je povinna přerušit přístup k internetu uživatelů, pokud se účastní jakékoli činnosti, která porušuje sociální normy prosazované vládou.
 • Během referenda, které se konalo začátkem tohoto roku, byly na Kubě zablokovány kritické zpravodajské weby zevnitř i mimo zemi. To snížilo schopnost občanů získat přístup k nezaujatým informacím a pomohlo Kubánské komunistické straně prosadit její „hlasovací“ propagandu.

Zpět na tabulku Jiné významné země

3Egypt

VPN jsou v Egyptě legální.

Je překvapivé, že VPN jsou v Egyptě legální, vzhledem k rozsahu internetového monitorování, dohledu a cenzury v zemi.

Související zákony & praxe:

 • Změny ústavy z roku 2013 uvádějí, že cenzura je „jakkoli nezákonná“.
 • Z tohoto pravidla však existují významné výjimky. Tyto výjimky zahrnují během „doby války nebo všeobecné mobilizace“ nebo v případě, že je obsah „určen“ k podněcování násilí nebo je diskriminační. Široké znění těchto výjimek může být zmanipulováno tak, aby potrestalo vládní kritiky a omezovalo svobodu projevu.
 • Zákon o boji proti terorismu z roku 2015 rozšiřuje definici „terorismu“ v Egyptě tak, aby zahrnoval ohrožující veřejný pořádek. Rovněž umožňuje orgánům sledovat teroristický obsah na internetu a sociálních médiích.

Protiteroristický zákon trestá skupiny, které se zasazují o „překážku“ zákonů s doživotím nebo trestem smrti. To má přímý dopad na práci skupin a aktivistů v oblasti lidských práv v zemi. Zákon také trestá vytvoření webových stránek, které jsou považovány za propagaci nebo podporu terorismu, s minimálním trestem odnětí svobody na pět let.

 • Zákon nejen zavedl trest smrti pro ty, kteří viděli, že zakládají nebo vedou teroristickou skupinu. Chrání také důstojníky nebo vojenské členy, kteří používají sílu na civilisty.
 • Novely zákona o médiích a tisku z roku 2018 trestaly sdílení publikací z Egypta i mimo něj, pokud obsahují materiály považované za propagující násilí, rasismus, nenávist nebo netoleranci nebo narušující veřejný mír.
 • Podle tohoto zákona mohou být účty sociálních médií s 5 000 sledujícími nebo více pozastaveny kvůli šíření falešných zpráv nebo podpoře násilí. Majitelé těchto účtů jsou rovněž povinni jít do vězení.
 • Zákon o kyberkriminalitě z roku 2018 umožňuje orgánům legálně blokovat stránky považované za hrozbu „národní bezpečnosti“ a Egypťané, kteří navštíví zakázané webové stránky, mohou být posláni do vězení až na jeden rok. Tvůrci zakázaných stránek mohou být posláni do vězení až na dva roky.
 • Je znepokojující, že egyptský zákon o kybernetických zločinech také vyžaduje, aby poskytovatelé internetových služeb drželi uživatelská data a v případě potřeby je předávali orgánům.
 • Během egyptského ústavního referenda v dubnu úřady zablokovaly stránku opoziční petice s názvem Batel („neplatné“). To dokazuje dosah egyptských orgánů a jejich nedodržování digitálních práv a svobod.

Zpět na tabulku Jiné významné země

4Eritrea

VPN jsou v Eritrei stále legální.

Označení CPJ jako nejcenzurovanější země na světě z důvodu omezení tisku a řeči, Eritrejské autoritativní pravidlo ovlivnilo také přístup uživatelů a používání internetu.

Související zákony & praxe:

 • Pouze 1% populace má přístup k internetu v Eritrei. Ti, kteří chtějí mít přístup na internet, musí navštívit internetové kavárny, kde jsou ohroženi. K internetu také nelze přistupovat prostřednictvím mobilních telefonů v zemi.

CPJ cituje zprávu Spolupráce o mezinárodní politice v oblasti IKT pro východní a jižní Afriku, přičemž poznamenává, že autoritářský režim v Eritrei je tak „brutální nebo příkazující“, že další narušení internetového připojení země je téměř zbytečné..

 • Navzdory tomu Eritrea podnikla některé kroky k omezení přístupu k perspektivám, které mohou vládu malovat ve špatném světle. Zákon o tisku z roku 1996 uvádí, že média musí podporovat „národní cíle“, zatímco všechna nezávislá média byla v roce 2001 zakázána.
 • Vláda zablokovala přístup k sociálním médiím 15. května 2019. To mělo zřejmě zabránit organizaci protestů v době před Den nezávislosti země, 26. května..

Zpět na tabulku Jiné významné země

5 Etiopie

VPN jsou v Etiopii legální.

Související zákony & praxe:

 • Prohlášení o hromadných sdělovacích prostředcích a svoboda informací z roku 2008 potvrzuje svobodu projevu a tisk. Toto však oslabuje vydáváním tvrdých pokut za pomluvu.
 • Rovněž je zbytečně složitý proces registrace a licencování pro média.
 • Organizace, jako je CPJ, již dříve psaly etiopskému premiérovi Abiji Ahmedovi a prosily o přehodnocení zákona o sdělovacích prostředcích..
 • Zákon o boji proti terorismu z roku 2009 byl zákonem o telekomunikačních podvodech z roku 2012 rozšířen tak, aby se vztahoval na elektronické komunikace.
 • Tyto zákony kriminalizují veškerá sdělení nebo prohlášení učiněná online, které jsou považovány za povzbuzující terorismus. Zákon o telekomunikačních podvodech rovněž zakazuje služby VoIP, jako je Skype, a uložil uživatelům povinnost zaregistrovat svá zařízení u vlády.
 • Prohlášení o počítačové kriminalitě v roce 2016 kriminalizuje online akce, jako je sdílení obsahu, který „vyvolává strach, násilí, chaos nebo konflikt mezi lidmi“.
 • Zákon o počítačové kriminalitě trestá sdílení „zánětlivého obsahu“ až ve vězení až na tři roky. Výrazně omezuje svobodu projevu, protože může být použit k umlčení vládních kritiků.

Prohlášení o počítačové kriminalitě v Etiopii umožňuje vládě sledovat a zachytávat digitální komunikaci. Rovněž stanovilo požadavek, aby poskytovatelé internetových služeb a další poskytovatelé telekomunikačních služeb ukládali uživatelská data po dobu nejméně jednoho roku.

 • Zákon o nenávistné řeči a dezinformace, který byl vypracován v dubnu 2019, kriminalizuje „nenávistné projevy“ a „falešné zprávy“ s tresty až pěti let, respektive třemi roky.
 • Široké znění legislativy se týká dopadů na svobodu projevu, protože může být použito k potrestání kritiků vlády a nezávislých médií..
 • V minulosti Etiopie často prováděla vypnutí internetu a blokování sociálních médií. Od doby, kdy se k moci dostal premiér Abiy Ahmed, však země zažila více svobody tisku a internetu.
 • V dubnu 2018 CPJ nezaznamenal poprvé za 14 let novináře, kteří by byli za mřížemi, a odblokovalo se přes 260 webových stránek. Předchozí etiopský zákaz mediálních výstupů byl zrušen, což znamená, že novináři se mohli vrátit z exilu.
 • Zatímco premiér Abiy Ahmed přinesl Etiopii větší svobodu, represivní zákony, které byly zavedeny za předchozích vlád, zůstávají.

Zpět na tabulku Jiné významné země

6Indonésie

Protestující drží v rámci ženského března 2019 znamení vyzývající k ukončení diskriminace LGBT.

Yogyakarta, Indonésie. 8. března 2019. Protestující drží v rámci ženského března 2019 znamení, v němž vyzývá k ukončení diskriminace LGBT. Kredit: Billy Hanggara

VPN jsou v Indonésii legální.

Související zákony & praxe:

 • Zákon o státní zpravodajství z roku 2011 kriminalizuje vědomé nebo nedbalé úniky důvěrných informací týkajících se zpravodajských aktivit v zemi. Jednotlivci, kteří jsou shledáni vinnými, mohou jít do vězení až na 10 let.

Indonéský zákon o státní zpravodajské službě také dává orgánům povolení „předcházet a / nebo bojovat“ s jakoukoli činností nebo jednotlivcem, která škodí „národním zájmům nebo národní bezpečnosti“. Toto zneužití ze strany úřadů je možné, protože jeho široké znění legalizuje použití násilí proti ti odsouzeni.

 • Změny zákona o elektronických transakcích z roku 2016 umožňují vládním agenturám blokovat obsah považovaný za „negativní“ nebo ohrožující veřejný pořádek. Zákon trestá nenávistné projevy, pomlouvání a podněcování k násilí online až se čtyřmi roky vězení a pokutou 750 milionů IDR (54 000 $).
 • V důsledku tohoto širokého znění zákonů může být použit k penalizaci uživatelů za označení někoho na facebookovém příspěvku, s nímž vláda nesouhlasí.
 • Změny ETL v Indonésii z roku 2016 také zvýšily omezení obsahu, aniž by webům umožňovaly odvolání.
 • 2018 Změny zákona o vymýcení trestných činů terorismu z roku 2003. Tento zákon dává orgánům právo zachytit online a mobilní komunikaci odeslanou nebo komukoli podezřelým z účasti na teroristickém činu.

Organizace jako Human Rights Watch zjistily, jak by mohla být široká definice „terorismu“ v indonéském zákoně o terorismu zneužita k nekalému průzkumu vládních kritiků, obhájců životního prostředí nebo náboženských skupin..

 • V roce 2017 byla v Indonésii zřízena Národní agentura pro cyber a šifrování, jejímž úkolem je cenzura internetu sledováním a filtrováním obsahu..
 • Ministerstvo komunikace a informací (MCI) vydalo v lednu 2018 „Cyber ​​Drone 9“, společnost A.I. systém určený k automatickému filtrování a blokování zakázaného obsahu.
 • Blokování závisí na softwaru každého poskytovatele internetových služeb, což znamená, že poskytovatelé internetových služeb mohou libovolně přidávat další seznamy na blacklisty. To dále omezuje svobodu informací v Indonésii.
 • Indonésie často blokuje obsah LGBTQ, webové stránky a veškerý obsah považovaný za urážlivý vůči islámu. Tumblr a další stránky sociálních médií se potýkají s bloky obsahu, přičemž účet Instagram byl v únoru 2019 odstraněn za zobrazování bojů homosexuálních muslimů.
 • Reddit, YouTube a Vimeo jsou v Indonésii zcela blokovány a některé VPN byly také blokovány.
 • Dne 28. října 2019 indonéské ministerstvo komunikace a informací oznámilo, že nyní omezí sociální média během „mimořádných situací, které ohrožují veřejnost“. I přes to pan Johnny G. Plate přiznal, že to porušuje lidská práva.

Zpět na tabulku Jiné významné země

7 Kazachstán

VPN jsou v současné době v Kazachstánu legální, navzdory častému narušení internetu.

Související zákony & praxe:

 • Změny trestního zákona z roku 2014 zvýšily sankce za urážku na cti v Kazachstánu. Rovněž zavedli tvrdší tresty za šíření falešných zpráv a urážky veřejných činitelů.
 • V důsledku těchto pozměňovacích návrhů byli kazašské orgány vyslýchány čtyřmi novináři, protože pracovali pro Forbes.kz, místo, které orgány považují za šíření dezinformací.

Zákon také rozšířil definici „podněcování sociální neshody“, která je v Kazachstánu kriminalizována, a odsuzuje jakoukoli výzvu ke změně nebo svržení ústavního pořádku. V důsledku toho mohou být za své online chování potrestány skupiny za lidská práva, aktivisté a nezávislé mediální organizace.

 • Zákaz materiálu z roku 2018 týkající se demokratické volby Kazachstánu zakazuje nezákonné zveřejňování nebo sdílení obsahu, včetně soukromých zpráv, souvisejících s demokratickou volbou Kazachstánu (DVK), která byla v roce 2018 v Kazachstánu klasifikována jako teroristická skupina..
 • Vyhláška o blokování internetu z roku 2018 legalizovala blokování stránek v Kazachstánu, přestože to úřady dělaly roky. Vyhláška umožňuje orgánům blokovat webové stránky během „mimořádných situací“. Tuto širokou terminologii lze použít k blokování všech webových stránek, které nejsou v souladu s názorem vlády..
 • Úřady v Kazachstánu často provádějí odstavení internetu a blokování stránek v době politických nepokojů.
 • Facebook, Instagram, Telegram, YouTube a nezávislé mediální stránky byly zablokovány v Kazachstánu během opozičních protestů, které se konaly v květnu 2019.
 • V červnu 2019 se prezidentem stal Kassym-Jomart Tokayev. Během těchto voleb došlo v Kazachstánu k zablokování některých služeb VPN. Je proto důvodné podezření na budoucí blokování VPN v Kazachstánu nebo na úplný zákaz.

Zpět na tabulku Jiné významné země

8 Malajsie

VPN jsou v Malajsii legální.

Související zákony & praxe:

 • Zákon o počítačových zločinech z roku 1997 kriminalizuje hackování nebo „zneužití“ počítačů v Malajsii. Rovněž poskytuje orgánům právo získat a prohledat zařízení každého, kdo je podezřelý ze spáchání některého z těchto zločinů.
 • Zákon o komunikaci a multimédií z roku 1998 zakazuje nezákonné šíření nebo vytváření obsahu online, který je v Malajsii považován za urážlivý, výhružný, obscénní, nepravdivý, neslušný nebo ohrožující národní bezpečnost..
 • Malajský zákon o komunikaci a multimédiích rovněž umožňuje orgánům zachytit komunikaci, pokud se domnívají, že se týkají trestného činu, jako je nesprávné použití služeb (uvedených výše) nebo podvod.
 • Zákon o bezpečnostních přestupcích z roku 2012 (zvláštní opatření) poskytuje orgánům v Malajsii rozsáhlé možnosti zachycování online a mobilních komunikací. Kriminalizuje chování, které jde proti státu nebo podněcuje „teroristické“ činy.
 • Tento zákon rovněž umožňuje policistům zachytit komunikaci, pokud se domnívají, že se týkají trestné činnosti.
 • Změny zákona o sedění z roku 2015 umožňují orgánům blokovat veškerý elektronický obsah považovaný za podněcování proti státu. Maximální doba vězení pro ty, kdo byli provinilí v Malajsii, je nyní od tří let do sedmi.

V roce 2018 byl kazatel Wan Ji Wan Hussin odsouzen k 12 měsícům odnětí svobody za zveřejnění údajně „sedativních“ komentářů k sultánovi Selangorovi na Facebooku v roce 2012.

 • Malajský zákon o sedění je problematický, protože může být použit k penalizaci jakékoli protivládní rétoriky a platné vládní kritiky. O nahrazení aktu však vláda nedávno diskutovala, což by mohlo zvýšit svobodu projevu v Malajsii.

Zpět na tabulku Jiné významné země

9Myanmar

VPN jsou v Myanmaru legální.

Přestože jsou VPN v Myanmaru legální, má země špatný rekord v oblasti digitálních práv, což podporuje přílišnou cenzuru prostřednictvím příliš širokých zákonů a tvrdých stíhání.

V Myanmaru rovněž neexistují žádné zákony na ochranu údajů.

Související zákony & praxe:

 • Zákon o elektronických transakcích z roku 2004 kriminalizuje chování online, které je považováno za hrozbu pro národní bezpečnost, veřejný mír, hospodářství, kulturu nebo národní solidaritu. Široké znění zákonů znamená, že může být použito k potrestání uživatelů pouze za sdílení obsahu, který vláda neschvaluje.
 • Zákon o telekomunikacích z roku 2013 kriminalizuje pomlouvání a úmyslně šíří dezinformace.

  Od roku 2013 do prosince 2017 bylo podle zákona o telekomunikacích podáno na úřady více než 100 případů.

 • Drtivá většina obviněných pracovala v žurnalistice nebo aktivismu. Jeden jednotlivec byl poslán do vězení za živé vysílání videa svého syna v satirické hře, která kritizovala armádu.
 • Zákon o sdělovacích prostředcích z roku 2014 trestá novináře, kteří byli shledáni vinnými z přehánění politických, rasových nebo náboženských konfliktů v Myanmaru.

Zpět na tabulku Jiné významné země

10 Saúdská Arábie

VPN jsou v Saúdské Arábii legální, a to i přes tvrdé zákony cenzury.

Související zákony & praxe:

 • Zákon o boji proti kybernetickému zločinu z roku 2007 zakazuje odesílání nebo vytváření materiálů, které „poškozují veřejný pořádek, náboženské hodnoty, veřejnou morálku nebo posvátnost soukromého života“. Těm, kteří tak učiní, může být uložena pokuta až do výše 3 milionů SAR (800,00 USD) ) nebo posláno do vězení až na pět let.
 • Zákon o boji proti terorismu z roku 2017 zakazuje jednotlivcům používat „sociální status nebo vliv médií na podporu terorismu“ s těmi, kteří mohou obdržet trest odnětí svobody až na 15 let.
 • Tento zákon také kriminalizuje popisování krále nebo korunního prince způsobem, který zahanbí náboženství nebo spravedlnost. Ti, kteří jsou shledáni vinnými, mohou být potrestáni vězením na pět až deset let.
 • V roce 2017 vláda vyzvala občany Saúdské Arábie, aby podali zprávu ostatním za zveřejnění obsahu, který podkopává stát. Bylo jim řečeno, aby to udělali prostřednictvím aplikace Kolonna Amn („Všichni jsme v bezpečí“).
 • Po legalizaci služeb VOIP v roce 2017 úřady v Saúdské Arábii oznámily, že začnou sledovat a cenzurovat všechna volání.

Dohled se provádí v masovém měřítku v Saúdské Arábii, přičemž vláda tvrdí, že je nutné chránit „národní bezpečnost“..

 • Monitorování v Saúdské Arábii s největší pravděpodobností jsou političtí, sociální a náboženští aktivisté.
 • Další blokované stránky v Saúdské Arábii zahrnují ty, které vláda považuje za „nemorální“ a které se zaměřují převážně na pornografii, webové stránky s hazardními hrami a na ty, které propagují šíitskou ideologii nebo sdílejí obsah LGBTQ..
 • Známý případ novináře Jamala Kashoggiho ukazuje, jak daleko jsou úřady v Saúdské Arábii ochotny umlčet opoziční hlasy. Jeho vražda slouží jako připomínka všem občanům Saúdské Arábie, co by se mohlo stát těm, kteří vystupují proti politice země.

Zpět na tabulku Jiné významné země

11Sudane

Súdánský protest proti vládnoucí Transitional Military Council (TMC) během úplného výpadku internetu.

Chartúm, Súdán. 30. června 2019. Súdánský protest proti vládnoucí Dočasné vojenské radě (TMC) během úplného výpadku internetu. Kredit: Mohamed Khidir / Xinhua / Alamy Live News

VPN jsou v Súdánu legální.

Přístup k internetu v Súdánu je omezený kvůli vysoké ceně dat a špatné ekonomice země.

V roce 2018 bylo hlášeno, že přístup k internetu v Súdánu stojí téměř polovinu průměrné měsíční mzdy uživatelů. Tyto vysoké ceny jsou překážkou přístupu k internetu pro obyvatele Súdánu.

Související zákony & praxe:

 • Zákon o boji proti informačním trestným činům z roku 2007 (I.T. Crime Act) zakazuje webové stránky, které kritizují vládu nebo zveřejňují obsah, který je hanlivý nebo urážlivý vůči „veřejné morálce“..
 • Tento zákon omezuje svobodu projevu, protože umožňuje súdánské vládě cenzurovat vše, co je proti stranické linii.
 • Zákon o národní bezpečnosti z roku 2010 poskytuje Národní zpravodajské a bezpečnostní službě (NISS) možnost zatýkat a cenzurovat novináře, kteří kritizují vládu. Rovněž poskytuje NISS imunitu proti stíhání, což znamená, že se může při zatýkání zbavit násilí.

Amnesty International dříve informovala o tom, jak NISS použila mučení, zadržení a zastrašování vězňů.

 • Zákon o boji proti kyberkriminalitě z roku 2018 trestá šíření „falešných zpráv“ a kritizuje cizince a trestá ty, kteří mají vězení až dva roky ve vězení.
 • Novely zákona o tisku a publikacích z roku 2018 (a.k.a zákona o sdělovacích prostředcích) vyžadují, aby se všichni novináři zaregistrovali v Radě pro žurnalistiku. Rozšiřují také zákony o tisku, které mají vliv na digitální média. To znamená, že šéfredaktoré odpovídají za veškerý obsah zveřejněný na jejich webu.
 • V červnu roku 2019 došlo v Súdánu k výpadku internetu, což významně snížilo schopnost uživatelů v zemi komunikovat. Vypnutí internetu bylo způsobeno súdánskou vládní vojenskou radou jako metoda potlačování prodemokratických protestů.

Zpět na tabulku Jiné významné země

12Syrie

VPN jsou v Sýrii legální.

V roce 2011 však úřady v Sýrii použily Deep Packet Inspection (DPI) k blokování protokolů VPN OpenVPN, L2TP a IPsec..

Díky tomu jsou VPN závislé na těchto protokolech pro uživatele v dané zemi již neúčinné.

Související zákony & praxe:

 • Zákon o tisku z roku 2001 zakazuje zveřejňování nebo sdílení falešných zpráv nebo zpráv, které ohrožují syrskou „národní jednotu“ nebo národní sentiment. Tuto širokou terminologii lze použít k potrestání novinářů, politických aktivistů nebo opozičních skupin za pouhé zveřejnění jejich názorů online.
 • Sýrský zákon o sdělovacích prostředcích, schválený v roce 2011, trestá vysílání obsahu, který ohrožuje „národní jednotu a národní bezpečnost“, vyvolává „zločiny z nenávisti“ nebo jde o armádu země. Může být proto použit k potrestání novinářů nebo těch, kteří vystupují proti režimu.
 • Změny zákona o boji proti počítačové kriminalitě z roku 2012, známé také jako zákon č. 9, zřídily specializované soudy pro případy zneužívání komunikace a technologie.

  Novela z roku 2018 vychází z původního zákona o boji proti počítačové kriminalitě, který může potrestat „každého, kdo podněcuje nebo podporuje zločin prostřednictvím počítačových sítí“, trestem odnětí svobody až na tři roky a maximální pokutou 600 USD.

 • Ohrožování stability veřejnosti nebo státu bylo rovněž kriminalizováno zákonem o boji proti počítačové trestné činnosti.
 • Tento zákon lze použít k potrestání kohokoli, kdo kritizuje syrskou vládu online, od novinářů po bloggerů, a byl odsouzen za porušení digitálních práv a svobod.
 • V Sýrii jsou běžné výpadky internetu a mnoho webů zůstává blokováno, včetně webů opozičních politických stran, organizací pro lidská práva.

Zpět na tabulku Jiné významné země

13Thajsko

Thajský král Maha Vajiralongkorn, královna Suthida, princové a princ jsou vidět na balkóně Velkého paláce, když vítají veřejnost.

Bangkok, Thajsko. 6. května 2019. Thajský král Maha Vajiralongkorn, královna Suthida, knížata a princ jsou vidět na balkóně Velkého paláce, když vítají veřejnost.

VPN jsou v Thajsku legální, ale vláda je často blokovala.

Thajsko není žádným přítelem svobody internetu, přičemž online cenzura se provádí hromadně. Aby toho nebylo málo, úřady neposkytují žádnou transparentnost, na kterých webech jsou blokovány nebo proč.

Platformy jako Facebook a Google často dostávají žádosti thajské vlády o stažení obsahu. Demokratičtí aktivisté, aktivisté a členové opoziční politické strany také čelí neustálému pronásledování za sdílení svých názorů online.

Související zákony & praxe:

 • 2007 & Změny zákona o trestných činech souvisejících s počítačem za rok 2017 (a.k.a Zákon o počítačové kriminalitě) dávají orgánům pravomoc blokovat a odstranit online obsah a umožňují vyhledávání uživatelských dat bez oprávnění.
 • Tento zákon také omezuje svobodu projevu v Thajsku tím, že podporuje cenzuru materiálu, který porušuje „veřejnou morálku“.
 • Thajská lèse-majesté je zvláštní část thajského trestního zákoníku, která kriminalizuje hanobení monarchie. Od úspěšného vojenského převratu v roce 2014 byla v Thajsku stále více prosazována Lèse majesté. Mnoho z nich bylo kvůli tomu posláno do vězení.
 • Osmnáctiletý muž ve vězení pod lèse majesté dostal 18letý trest odnětí svobody za zveřejnění videí na Facebooku, které úřady považovaly za urážku monarchie.

 • 8. října 2019 ministr digitální ekonomiky oznámil, že obchody nebo kavárny v Thajsku, které nabízejí WiFi služby, musí uchovávat záznam internetového provozu po dobu 90 dnů. To znamená, že úředníci mají přístup k informacím podle článku 26 zákona o počítačové trestné činnosti.

Zpět na tabulku Jiné významné země

14Uganda

VPN jsou v Ugandě legální.

I když jsou VPN v Ugandě technicky legální, vláda požádala poskytovatele internetových služeb, aby je zablokovali, protože jsou často zvyklí obejít daň ze sociálních médií v zemi..

Ugandští poskytovatelé internetových služeb musí také blokovat weby, které nejsou registrovány UCC (Uganda Communications Commission.)

Související zákony & praxe:

 • Zákon o boji proti terorismu z roku 2002 zakazuje zveřejňování a šíření obsahu podporovaného „terorismem“.
 • Široká terminologie tohoto zákona ho nechává zneužít, protože „terorismus“ lze vykládat tak, že znamená cokoli, co jde proti vládě. Ti, kdo poruší zákon, jsou trestáni smrtí.
 • Zákon o předpisech o komunikaci z roku 2010 umožňuje ugandským orgánům špehovat osobní komunikaci civilistů i podezřelých teroristů.
 • Zákon o počítačovém zneužívání z roku 2011 kriminalizuje „urážlivou komunikaci“ a také pomocí elektronických zařízení se pokouší „narušit mír, ticho nebo právo na soukromí jiné osoby“. To lze použít k zacílení na vládní kritiky a k uložení trestů pokuty nebo vězení až jeden rok.

V červenci 2018 vstoupila v platnost daňová sazba na sociální média v roce 2018 a za používání sociálních médií byla zavedena daň 200 ugandských šilinků denně (5 centů). Tato daň se týká více než 60 sociálních médií, včetně Twitteru a Facebooku.

 • Vláda tvrdí, že důvodem daně ze sociálních médií je získání peněz na veřejné služby. Dopis, který prezident Museveni zaslal ministerstvu financí v březnu minulého roku, však naléhal na zavedení daně jako prostředku k zastavení online „drby“.
 • Cenzura v Ugandě je pouze na vzestupu, kdy úřady využívají jakékoli příležitosti k penalizaci politických oponentů nebo vládních kritiků.
 • Příkladem rostoucího útlaku v Ugandě je nedávné soudní řízení proti opozičnímu členovi parlamentu Bobi Wine. Bobi Wine byl před soudem 6. srpna 2019 pod dohledem „otravného“ prezidenta Museveniho. To ukazuje, jak lze zákony ohýbat, aby trestaly politické odpůrce a kritiky v Ugandě.

Zpět na tabulku Jiné významné země

15 Uzbekistán

VPN jsou v Uzbekistánu legální.

Země však má stále cestu k ochraně digitálních práv.

Skype, WhatsApp a Viber čelí častému blokování v Uzbekistánu, ačkoli přístup byl obnoven v květnu 2018.

Související zákony & praxe:

 • Uzbekistánský trestní zákon, novelizovaný v roce 2016, zakazuje sdílení obsahu, který podněcuje nenávist nebo je považován za hrozbu pro národní bezpečnost. Nejasné znění trestního zákoníku znamená, že jej mohou úřady použít k potlačení svobody slova a provádění svévolného zatýkání.
 • Novela trestního zákona z roku 2016 prodloužila trest odnětí svobody z pěti na osm let pro ty, kteří byli shledáni vinnými za zveřejnění obsahu, který ohrožuje národní bezpečnost.
 • Uzbekistánský vlastní poskytovatel telekomunikačních a internetových služeb Uzbekistán, monopol na trhu. To usnadňuje vládě zavádění internetu nebo provádění cenzury.

Uztelecom a všichni ostatní poskytovatelé internetových služeb jsou povinni instalovat sledovací zařízení do sítí, aby získali licenci. To umožňuje vládě provádět hromadný dohled.

 • Uzbekistán zavedl státní vyhledávací vyhledávač, který automaticky filtruje a skrývá obsah, který si úřady nechtějí prohlížet.
 • Vláda zablokovala webové stránky organizací pro lidská práva, jako je Amnesty International a Human Rights Watch. To znamená, že k nim lze přistupovat pouze pomocí nástrojů, jako je VPN.

Zpět na tabulku Jiné významné země

16 Venezuela

Mládež ve Venezuele demonstruje proti cenzuře v médiích a pronásledování novinářů.

Caracas, Venezuela. 9. června 2017. Mládež ve Venezuele demonstruje proti cenzuře v médiích a pronásledování novinářů. Kredit: EFE News Agency / Miguel Gutierrez / Alamy Live News

VPN jsou v současné době ve Venezuele legální.

Související zákony & praxe:

 • Změny zákona o resorte-ME (zákon o mediální odpovědnosti) z roku 2010 trestají zasílání zpráv online, které podporují úzkost, narušují veřejný pořádek, neberou v potaz nebo porušují zákony.
 • Podle tohoto zákona mohou být webové stránky uloženy vysoké pokuty za to, že nezakázaly omezit nebo odstranit zakázaný obsah, a ti, kdo zveřejňují obsah považovaný za hrozbu pro národní bezpečnost, mohou být posláni do vězení.
 • Venezuelský zákon o národní bezpečnosti je nejasně formulován a zakazuje chování, které „zahrnuje bezpečnost a obranu národa“. Tento zákon se vztahuje jak na online obsah, tak na zprávy, a ti, kteří jsou shledáni vinnými, mohou být posláni do vězení..
 • Zákon z roku 2017 proti nenávisti pro toleranci a mírové soužití zakazuje propagaci „nenávisti nebo nesnášenlivosti“ v médiích a umožňuje orgánům odebírat licence od pachatelů a blokovat jejich webové stránky. Ti, kteří byli shledáni vinnými z podněcování nenávisti, mohou čelit 10 až 20 letům vězení.
 • Nejasné znění venezuelského anti-nenávistného zákona ponechává zneužití ze strany úřadů, které jej mohou použít k odsouzení online chování novinářů, aktivistů a vládních kritiků..

V lednu 2018 úřady zadržely tři teenagery podle zákona proti nenávisti za to, že požadovaly vládní protesty prostřednictvím sociálních médií a zpráv.

 • V roce 2019 byl vypracován zákon o kyberprostoru, který tvrdí, že úřady mají kontrolu nad kyberprostorem, a zřizuje orgán pro správu a kontrolu internetu v zemi. Zákon by orgánům umožnil přijmout „preventivní opatření“ s cílem „bojovat proti nenávisti“, což by mohlo legalizovat používání násilí ze strany úřadů. Rovněž vyžaduje, aby poskytovatelé služeb cenzurovali obsah, který úřady neschvalují.
 • Řada aktivistů ve Venezuele vyjádřila obavy ohledně rozsahu dohledu a možného hackerství ze strany vlády.
 • V roce 2018 venezuelský ISP CANTV zablokoval Tor v zemi, který mnoho občanů používalo jako způsob obcházení cenzury. To znamená, že sítě VPN jsou v zemi populární způsob, jak obejít blokování webů.

Zpět na tabulku Jiné významné země

17Vietnam

Policie stojí na ulici před vietnamskou vlajkou.

Ho Chi Minh, Vietnam. Listopad 2018. Policie stojí na ulici před vietnamskou vlajkou. Kredit: StreetVJ

VPN jsou ve Vietnamu legální.

Ačkoli jsou VPN ve Vietnamu legální, úřady v zemi příležitostně omezují přístup k internetu nebo telefonní síti v době nepokojů.

Ve Vietnamu jsou také pravidelně blokována sociální média a sítě, jako jsou Facebook a LinkedIn.

Související zákony & praxe:

 • Vyhláška z roku 2013 o správě, poskytování, využívání internetových služeb a internetovém obsahu online a.k.a Zákon o internetu zakazuje online sdílení zpráv, literárních děl a politických či sociálních komentářů.

Zákon o internetu byl také důvodem k obavám u organizací, jako jsou skupina pro lidská práva a Reportéři bez hranic. Obě skupiny identifikovaly, že zákon lze použít selektivně k cílení na jednotlivce, kteří vystupují proti vládě.

 • 2015 & 2018 novely vietnamského trestního zákona zakazují podvracení a proti státní propagandu. Trestní zákoník je proto ve Vietnamu používán k stíhání online aktivistů a jejich posílání do vězení.
 • Zákon o kybernetické bezpečnosti z roku 2019 má důsledky pro svobodu projevu ve Vietnamu, protože zakazuje kritizovat stát online.
 • Zákon o kybernetické bezpečnosti nutí zahraniční i domácí internetové společnosti, aby ukládaly uživatelská data ve Vietnamu a v případě potřeby je předávaly úřadům. Stránky musí také cenzurovat obsah, který vláda považuje za „toxický“.

Zpět na tabulku Jiné významné země

Země v této příručce jsou významné pro svá omezení v používání VPN a dalších digitálních svobod. Pokud vaše země není uvedena, je použití VPN povoleno.

Pokud hledáte více informací o VPN a jejich použití, můžete se podívat na naše další zdroje v našem centru průvodců.

Pokud hledáte spolehlivou síť VPN, můžete si přečíst naše doporučení pro rok 2019 zde.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me