Pochopení toho, jaký typ dat vaše VPN shromažďuje, je klíčovým faktorem ochrany vašeho soukromí. Zjistěte, kterým poskytovatelům můžete věřit v tomto komplexním průvodci zásadami protokolování VPN.

Ilustrace muže sledovaného jeho zařízením

Při procházení Internetu pomocí VPN důvěřujete poskytovateli mnoha citlivých informací.

V závislosti na jejich zásadách protokolování by váš poskytovatel VPN mohl sledovat a ukládat vaše IP adresa, výběr umístění serveru, a dokonce i webové stránky, které navštěvujete. Stručně řečeno, existují desítky citlivých protokolů, které by VPN mohla shromažďovat a sdílet, pokud by to byla povinna.

Toto je samozřejmě kritický problém, pokud máte obavy o vaši digitální stopu.

Prověřili jsme faktické zásady protokolování 90 nejoblíbenějších poskytovatelů VPN na trhu. Náš výzkum odhalil, že většina VPN zaznamenává určitý druh dat na základě vylepšení služby nebo řešení problémů:

 • 46% zachovává časové značky připojení
 • 44% uchovává protokoly využití šířky pásma
 • IP adresa pocházející z 26% protokolu
 • 6% údajů o procházení protokolu aktivity

Někteří z nejpopulárnějších poskytovatelů VPN dokonce shromažďují webovou aktivitu svých uživatelů a sdílejí tyto informace s třetími stranami.

Seznam všech 90 VPN a data, která se protokolovají, najdete v naší tabulce pro porovnání zásad protokolování VPN.

Nejlepší poskytovatelé VPN udělají vše, co je v jejich silách, aby chránili soukromí svých uživatelů. To znamená být zcela transparentní o tom, jaký typ údajů se shromažďuje, proč jsou tato data nezbytná a jak dlouho jsou uchovávána.

Bohužel je tomu tak zřídka.

Zásady protokolování populárních poskytovatelů VPN jsou často vágní, komplikované nebo zavádějící.

Mnoho poskytovatelů nepravdivě tvrdí, že shromažďují minimální množství dat nebo vůbec žádná data, zatímco někteří jsou záměrně nejasní ohledně přesného typu dat, na něž se jejich politika vztahuje..

Pro zmatek jsou marketingová prohlášení na webech VPN zřídka přesná reprezentace skutečných zásad ochrany osobních údajů. S více než 300 poskytovateli VPN na trhu je těžké vědět, komu věřit.

Jak tedy najdete VPN, která skutečně stojí za vaši důvěru?

V této příručce prozkoumáme několik služeb VPN, u kterých byly ověřeny zásady „žádné protokoly“. Pokryjeme různé typy protokolů VPN, proč jsou uchovávány a co můžete udělat, abyste se chránili.

Jaké typy dat protokolují VPN?

Vaše VPN může zaznamenat tři typy dat: protokoly aktivit, protokoly připojení a agregované protokoly. Pokud chcete účinně chránit své soukromí, je rozhodující pochopit, jaký typ dat spadá do těchto kategorií.

1 Protokoly aktivity

Shromažďování údajů o činnosti je nejinvazivnějším typem protokolování: zásadním odstraněním jakékoli výhody ochrany soukromí nebo anonymity, kterou by jinak VPN mohla dovolit.

Označuje se také jako „protokoly využití“. Jedná se o veškerá data výslovně související s vaší online aktivitou. To by mohlo zahrnovat:

 • Historie procházení
 • DNS požadavky
 • Navštívené adresy URL
 • Použití metadat

Zásady ochrany osobních údajů společnosti Hola VPN jsou dobrým příkladem protokolování aktivit:

Snímek obrazovky zásad ochrany soukromí společnosti Hola VPN

Screenshot ze zásad ochrany soukromí Hola VPN.

Bezplatné aplikace VPN, jako je Hola VPN, jsou běžným viníkem shromažďování údajů o činnosti. Tato data jsou často sdílena nebo prodávána třetím stranám pro reklamní účely, což účinně dotuje náklady na předplatné.

Některé služby VPN založené na předplatném typu „bez protokolu“, jako je F-Secure Freedome, monitorují aktivitu uživatele, pokud jsou podezřelí ohledně jednotlivce nebo jsou-li k tomu legálně nuceni. Některé z nich, například SkyVPN, zaznamenávají aktivitu uživatelů v reálném čase a po ukončení relace VPN ji odstraní:

Snímek obrazovky ze zásad ochrany soukromí společnosti SkyVPN

Screenshot ze zásad ochrany osobních údajů SkyVPN.

Protože jsou tato data vymazána tak rychle, není tento typ protokolování aktivit příliš znepokojivý. Jak již bylo řečeno, je nejlepší se tomu vyhnout, pokud je to možné.

Jiní poskytovatelé, jako je Hide.me, nejsou technicky schopni shromažďovat protokoly aktivit kvůli konfiguraci své sítě. Z hlediska ochrany soukromí jsou tito poskytovatelé tou nejlepší volbou.

Netřeba dodávat, že veškerá data o činnosti VPN, která ukládají data, by se měla za každou cenu vyhnout. Pokud se zajímáte o protokolování aktivit, podívejte se na nejoblíbenější VPN, které zaznamenávají vaše údaje o činnosti.

2 Protokoly připojení

Protokoly připojení mohou zahrnovat:

 • Využití šířky pásma
 • Data a časy připojení
 • Počáteční IP adresa
 • IP adresa VPN serveru

Protokoly připojení lze shromažďovat na úrovni serveru (např. Celkové využití šířky pásma serveru) nebo na úrovni uživatele (např. Původní IP adresa).

Tato data se obvykle používají k optimalizaci výkonu sítě a řešení problémů se zákazníky.

Protokoly připojení na úrovni serveru jsou skvělým příkladem proč ne všechny protokolování je problém. Pro VPN je prakticky nemožné udržet výkon bez protokolování jakýchkoli dat. Ve skutečnosti, monitorování a ukládání právo, neidentifikovatelná data vám pomohou zajistit nejlepší možný zážitek z vaší VPN.

Nicméně, skladování špatně Protokoly připojení mohou poskytovateli VPN umožnit, aby vás přizpůsobil vaší aktivitě VPN. To by mohlo být použito k osobní identifikaci, což je hlavní problém pro uživatele, kteří si uvědomují soukromí.

Pokud se obáváte o typ dat připojení, která vaše VPN protokolová, pokračujte ve čtení a zjistěte, jaký druh protokolování je nepřijatelný..

Zde je příklad podrobných protokolů připojení na úrovni uživatele z logovacích zásad Thunder VPN:

Snímek obrazovky z politiky ochrany soukromí Thunder VPN

Screenshot ze zásad ochrany soukromí Thunder VPN.

Tvrdí, že tato data jsou používána pouze pro „poskytování co nejlepšího zážitku“ nebo „zlepšení zákaznických služeb“, jsou běžná, ale ze zkušenosti víme, že tato úroveň podrobností není nutná k udržení dobře fungující sítě VPN..

3 Agregované protokoly

Některé z nejpopulárnějších sítí VPN na trhu shromažďují agregované protokoly. To znamená, že poskytovatel VPN shromažďuje informace a údajně zajišťuje, že je anonymní a nemožné sledovat konkrétní uživatele.

Poskytovatel VPN může shromažďovat navštívené weby, používanou šířku pásma nebo data a časy připojení k serveru VPN. Poté tyto informace odstraní o všech identifikačních faktorech a přidají je do větší databáze.

Je důležité si uvědomit, že některé sítě VPN tvrdí, že neuchovávají žádné protokoly, když ve skutečnosti vedou agregované protokoly. Zásady ochrany osobních údajů společnosti Anchorfree jsou dobrým příkladem toho, co byste měli hledat:

Snímek ze zásady ochrany osobních údajů Anchorfree

Snímek ze zásady ochrany osobních údajů Anchorfree.

Přesný typ agregovaných údajů a účinnost procesu anonymizace bude nakonec určovat, zda je tento typ protokolování přijatelný. Jednoduše řečeno, musíte věřit, že vaše VPN služba efektivně anonymizuje vaše data.

Pokud se jedná o skok víry, se kterým se nepohodlí, raději si vyberete skutečně nelogovanou VPN.

4 Žádné záznamy

Opravdu nelogovaná služba VPN nebude shromažďovat ani ukládat žádná data o činnosti ani připojení, která by mohla být použita k osobní identifikaci vás. A co je nejdůležitější, nebude shromažďovat ani uchovávat žádné informace přenášené prostřednictvím VPN tunelu.

Tím zajistíte, že žádný uživatel nebude moci být spojen s jakoukoli konkrétní aktivitou nebo připojením v síti VPN. Každý uživatel bude soukromý, anonymní a neznámý ani poskytovateli VPN.

Jedinou identifikační informací, kterou budou tyto VPN mít, je vaše e-mailová adresa (pro registraci vašeho účtu) a fakturace (v případě, že chcete vrátit peníze). Někteří poskytovatelé, například ExpressVPN, vám umožňují platit v bitcoinech, abyste tomuto procesu úplně zabránili.

To znamená, že služba VPN nemůže být nucena zpřístupnit uživatelská data orgánům nebo třetím stranám, protože data prostě neexistují.

Z tohoto důvodu může přísná politika protokolování vyrovnat problém špatné jurisdikce, jako je tomu v případě soukromého přístupu k internetu.

Je důležité si uvědomit, že „no-logs“ to nutně neznamená absolutně se neuchovávají žádná data. Skutečně „nulové protokolování“ je skutečně nemožné implementovat při zachování silné sítě nebo vynucení omezení, jako jsou limity zařízení.

Většina sítí VPN bude uchovávat velmi základní data, jako jsou souhrnné informace o zatížení serveru (počet uživatelů nebo šířka pásma použitá na server). Toto je oprávněně minimální přístup k protokolování, který zahrnuje absolutně žádné identifikační informace. Toto je stále klasifikováno jako VPN bez protokolů.

V poslední kapitole této příručky najdete seznam VPN bez protokolu, které byly ověřeny třetími stranami.

Jaký druh protokolování je přijatelný?

Někteří z nejlepších poskytovatelů na trhu uchovávají základní údaje o připojení, které nelze použít k identifikaci daného jednotlivce. U legitimních služeb VPN, které jsou odhodlány chránit soukromí svých uživatelů, je shromažďování následujících informací odůvodněné:

 • Využití agregované šířky pásma
 • Agregované protokoly připojení
 • Umístění serveru VPN
 • Data načtení serveru
 • Podsíť původní IP adresy *

* Část vaší IP adresy. To lze použít k identifikaci vašeho ISP, ale ne vy osobně.

Jaký druh protokolování je nepřijatelný?

Virtuální soukromé sítě jsou především nástroji na ochranu soukromí. Z tohoto důvodu existují určité typy údajů, které by za žádných okolností neměly být shromažďovány. Vyvarujte se jakékoli služby VPN, která zaznamenává následující data:

 • Procházení aktivity
 • Původní IP adresa
 • Přiřazená adresa IP serveru VPN
 • Individuální časová razítka *
 • Individuální využití šířky pásma *
 • DNS dotazy

* Tento typ dat je nebezpečný, pouze pokud je přihlášen v kombinaci s dalšími podrobnými údaji o připojení.

Které sítě VPN vedou protokoly? (Testováno 90+)

Ilustrace ruky krást soubory z notebooku

Abychom pomohli objasnit tento temný aspekt odvětví VPN, zkontrolovali jsme fakticky zásady protokolování 90 z nejpopulárnějších služeb VPN na trhu.

Náš výzkum ukázal, že většina VPN zaznamenává určitou formu uživatelských dat:

 • 46% časových značek připojení k protokolu
 • Protokoly využití šířky pásma protokolu 44%
 • 26% ukládající IP adresa
 • 6% zaznamenává údaje o procházení

V následujících tabulkách je uvedeno všech 90 VPN a konkrétní typy dat, která zaznamenávají. Pokud hledáte konkrétní VPN, použijte Ctrl + F najít poskytovatele, kterého hledáte.

Pokud chcete tyto tabulky přeskočit, můžete přeskočit rovnou na VPN, které uchovávají protokoly aktivit, nebo přeskočit na další sekci Důvody pro protokolování VPN.

Zásady protokolování 1 - 15

Jméno poskytovatele
VPN 360
Norton Secure VPN
SkyVPN
Psiphon
Astrill
VPNHub zdarma
F-Secure Freedome
VPN.ac
SurfEasy
Hola zdarma VPN
VPN99
Vyrovnávací síť VPN
McAfee Safe Connect
Encrypt.me
Le VPN
Procházení aktivity

IP adresa

IP serveru

Časová razítka připojení

Využití šířky pásma

Umístění serveru

Ano* Ano* Ano* Ano Ne Agregované Ano* Ne Ano* Ano Ano Ano Ano Ne Ne
Ano* Ano* Ano* Ano* Ano* Ano* Ano Ano* Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano
Ano Ne Ne Ne Ne Ne Ano Ne Ne Ano Ano Ne Ne Ano Ano
Ano Ne Ne Ano Ano Agregované Ano Ano* Ne Ano Ano Ano Ano Ano Ano
Agregované Agregované Agregované Ano Ano Agregované Ano Ano* Agregované Ano Ano Ano Ne Ano Ano
Ano Ne Ano* Ano Ne Ne Ano Ne Ne Ano Ano Ano Ne Ano Ano

* Monitorování v reálném čase, vymazáno po relaci VPN.

Zásady protokolování 16 - 30

Jméno poskytovatele
Soukromý tunel
Zabezpečené připojení Kaspersky
Thunder VPN
KeepSolid VPN
#VPN
Proxy Master od Hotspot
VPN Proxy Master
DotVPN
VPNbook
BitDefender VPN
SuperVPN zdarma
VPN zdarma Betternet
Štít hotspotu
Klepněte na VPN
Snap VPN

Procházení aktivity

IP adresa

IP serveru

Časová razítka připojení

Využití šířky pásma

Umístění serveru

Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Agregované Agregované Agregované Ano*
Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ne
Ano Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ne Ne Ano Ano Ano Ano
Ano Ano Ano Ano Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ano Ano Ano Ano
Ano Ano Ano Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ano

* Monitorování v reálném čase, vymazáno po relaci VPN.

Zásady protokolování 31 - 45

Jméno poskytovatele
Turbo VPN
Zabezpečení Wi-Fi na webu
Zabezpečená VPN AVG
HideMyAss!
Ukryj mě
BlackVPN
IVPN
Mullvad VPN
Windscribe
Hidester VPN
SaferVPN
Anonymní VPN
ExpressVPN
PureVPN
TigerVPN
Procházení aktivity

IP adresa

IP serveru

Časová razítka připojení

Využití šířky pásma

Umístění serveru

Ano* Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
Ne Ano Ano Ano Ano Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
Ano Ano Ano Ano Ne Ano* Ano* Ano* Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano
Ano Ano Ano Ano Ano Ano* Ne Agregované Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano
Ano Ano Ano Ne Ne Ne Ne Ne Ano* Ano Ano Ano Ano Ano Ano

* Monitorování v reálném čase, vymazáno po relaci VPN.

Zásady protokolování 46 - 60

Jméno poskytovatele
Avast SecureLine
Avira Phantom
TunnelBear
ProtonVPN
Surfshark
X-VPN
AceVPN
AirVPN
Potvrzená VPN
DefenceVPN
Husí VPN
HotVPN
ZPN zdarma
NordVPN
Dokonalé soukromí
Procházení aktivity

IP adresa

IP serveru

Časová razítka připojení

Využití šířky pásma

Umístění serveru

Ne Ne Ne Ne Ne Agregované Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
Ano Ano Ano Ne Ne Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Agregované Agregované
Ne Ne Ne Ne Ne Ano Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne

* Monitorování v reálném čase, vymazáno po relaci VPN.

Zásady protokolování 61 - 75

Jméno poskytovatele
ZoogVPN
CyberGhost
Ivacy
BolehVPN
Trust.Zone
Zenmate
mySteganos online štít
AzireVPN
CactusVPN
Celo VPN
NejrychlejšíVPN
Zdarma VPN od FreeVPN.org
FrootVPN
ibVPN
IPVanish
Procházení aktivity

IP adresa

IP serveru

Časová razítka připojení

Využití šířky pásma

Umístění serveru

Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
Ne Ne Ne Ne Ne Ne Agregované Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
Ne Ne Ne Ne Ne Ne Agregované Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
Ne Agregované Agregované Agregované Agregované Agregované Agregované Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
Agregované Ne Agregované Agregované Agregované Agregované Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne

* Monitorování v reálném čase, vymazáno po relaci VPN.

Zásady protokolování 76 - 90

Jméno poskytovatele
OneVPN
PersonalVPN
Soukromý přístup k internetu
SoukroméVPN
proXPN
Úhledná VPN
Silná VPN
SwitchVPN
TorGuard
VPN.ht
VPNArea
VPNSecure
VPNShazam
VyprVPN
Jóga VPN
Procházení aktivity

IP adresa

IP serveru

Časová razítka připojení

Využití šířky pásma

Umístění serveru

Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne
Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne Ne

* Monitorování v reálném čase, vymazáno po relaci VPN.

Populární sítě VPN, které uchovávají protokoly aktivit

Následující služby VPN zaznamenávají váš účet historie prohlížení a údaje o činnosti. Toto je nejzávažnější forma protokolování a mělo by se za každou cenu vyhnout.

Toto v žádném případě není vyčerpávající seznam všech VPN, které vedou protokoly aktivit. Měli byste vždy osobně zkontrolovat zásady svého poskytovatele, než jim důvěřujete svým datům.

Jméno poskytovatele
Data byla zaznamenána
Doba skladování
Vyrovnávací síť VPN
 • Adresy serveru DNS *
 • IP adresa*
 • Jedinečné identifikátory zařízení
 • Verze OS
 • Informace o síti
 • Trvání relace
30 dní
Hola zdarma VPN
 • Navštívené adresy URL
 • Čas strávený na webových stránkách
 • Datum a čas přístupu
 • Počáteční IP adresa
 • Typ prohlížeče
"Pokud je to nutné"
McAfee Safe Connect
 • Navštívené adresy URL
 • Čas strávený na webových stránkách
 • Časová razítka připojení
 • Počáteční IP adresa
 • Jedinečné ID zařízení
 • Typ prohlížeče
 • Informace o poloze
 • Údaje o souborech (e-maily, přílohy atd.)
"Pokud je to nutné"
Psiphon
 • Navštívené domény
 • Používán protokol VPN
 • Čas relace VPN
 • Využití šířky pásma
 • Údaje o poloze
 • ISP
60 dní
VPN99
 • Navštívené adresy URL
 • Jedinečné ID zařízení
 • Počáteční IP adresa
 • Časová razítka připojení
 • Verze OS
 • Typ prohlížeče
5 let

* Ve výchozím stavu je shromažďováno prostřednictvím funkce „hlášení provozních chyb“ v aplikaci.

Jaké jsou důvody pro protokolování VPN?

Existuje mnoho platných důvodů, proč poskytovatel VPN může udržovat některé základní protokoly. To by mohlo zahrnovat následující:

1 Limity šířky pásma

Bezplatné nebo „bezplatné“ VPN často ukládají omezení na množství dat, které může uživatel v daném časovém období přenést. Omezení množství šířky pásma použitého konkrétním účtem samozřejmě vyžaduje určitý stupeň protokolování.

I když tento typ protokolování není obvykle problémem, pokud VPN prohlašuje, že je zcela „nulovým protokolem“, ale také ukládá omezení šířky pásma, je pravděpodobné, že jejich nároky nejsou úplně pravdivé.

2Device Limits

Omezení počtu zařízení použitých na jeden účet je jedním z nejčastějších důvodů udržování protokolů. Vynucení těchto omezení bude téměř vždy vyžadovat určitou formu dočasného protokolování, alespoň během každé relace VPN.

Přesně to, jak každý poskytovatel prosazuje své limity zařízení, je subjektivní. Některé zásady ochrany osobních údajů, například KeepSolid VPN a Windscribe, jsou transparentní ohledně protokolování počtu současných připojení na účet. Naproti tomu některé VPN typu „no-logs“ ukládají limity zařízení, aniž by přesně vysvětlily, jak.

NordVPN je skvělým příkladem toho, že VPN jde o kilometr navíc, aby ochránil soukromí uživatelů, a to i přes vynucení omezení zařízení. Namísto ukládání dat o uživatelských připojeních se NordVPN spoléhá na jedinečný algoritmus pro sledování současných relací:

„Pro omezení počtu současných relací aktivního uživatele si algoritmus zachovává své uživatelské jméno a časové razítko stavu poslední relace, zatímco je relace aktivní. Tato data jsou vymazána do 15 minut po ukončení relace. “

3Virtuální soukromé servery

Z důvodu úspory nákladů si některé služby VPN pronajímají virtuální soukromé servery (VPS). Jedná se o výrazně levnější než vyhrazené fyzické servery, zejména v zemích bez silné digitální infrastruktury.

I když by to mohlo snížit režii poskytovatele VPN, může to být problematické z hlediska ochrany soukromí.

Pronájem servery mohou udržovat protokoly aktivity bez ohledu na zásady protokolování společnosti VPN. V závislosti na jurisdikci pronajatého serveru mohou místní úřady donutit hostitele serveru k protokolování nebo sdílení těchto dat.

V tomto případě je protokolovací politika společnosti VPN nadbytečná. Místní úřady mohou přejít přímo k hostiteli serveru a najít potřebné informace.

Tento problém byl prokázán v roce 2014, kdy byl uživatel EarthVPN v Nizozemsku zatčen. Přes zásadu no-logů aplikace EarthVPN přiměly příslušné úřady hostitele virtuálního serveru k předání údajů potřebných k identifikaci podezřelého.

4Právní povinnosti

Vnitrostátní zpravodajské agentury, jako jsou NSA a GCHQ, mají pravomoc nutit organizace k protokolování a sdílení soukromých informací. Vzhledem k rozsahu jejich hromadných sledovacích programů je cílení na konkrétní společnost nebo serverovou síť obzvláště snadné.

Tyto žádosti o protokolování mohou být doprovázeny objednávkou roubíku, což společnosti znemožňuje zveřejňovat, co jsou nuceny dělat. Některé společnosti VPN publikují kanárky s oprávněním ve snaze vyřešit tento problém.

Další informace o kanálech warrantů a o tom, jak může umístění VPN ovlivnit vaše soukromí, naleznete v našem Průvodci jurisdikcemi VPN.

5 Optimalizace výkonu

Udržování rychlé, soukromé a spolehlivé služby VPN nevyžaduje nutně protokolování, ale rozhodně to pomáhá. Základní data připojení mohou pomoci při výběru nejvhodnějšího serveru, ke kterému se chcete připojit, nebo přiřazení zdrojů k nejpopulárnějším umístěním serveru.

Mnoho poskytovatelů VPN používá optimalizaci výkonu k ospravedlnění rozsáhlých a invazivních postupů protokolování. Je důležité si uvědomit, že ve většině případů není k udržení dobře fungující sítě VPN nutné nic nad základními daty připojení.

Problém s pravidly protokolování VPN

Ilustrace ženy chránící před očima deštníkem

Neočekávající uživatelé VPN jsou obvykle uváděni v omyl vágními, nepravdivými nebo záměrně matoucími zásadami protokolování, jejichž cílem je vytvořit iluzi soukromí.

Pokud nevíte, co hledat, můžete nakonec použít službu VPN, která vás vystavuje riziku.

Pokud posuzujete zásady ochrany soukromí VPN nebo investujete do předplatného, ​​měli byste vědět o následujících běžných problémech.

Pokud již tyto problémy znáte, můžete přeskočit přímo na téma Jak se chránit.

1False Advertising

S výjimkou nezávislého auditu je téměř nemožné skutečně ověřit zásady protokolování VPN, dokud není příliš pozdě.

K prokázání tohoto bodu existuje několik příkladů údajně „soukromých“ nebo „žádné protokoly“ poskytovatelů VPN, kteří byli chyceni a sdílejí podrobné protokoly s úřady.

V roce 2011 hrál londýnský poskytovatel VPN HideMyAss (HMA) klíčovou roli při zatčení Cody Kretsingera, 23letého obyvatele Phoenixu. Kretsinger byl členem LulzSec, spinoff hackerské aktivistické skupiny Anonymous.

Společnost HMA tvrdila, že jde o službu na ochranu soukromí, která uživatelům umožnila „anonymně surfovat online v úplném soukromí“:

Snímek obrazovky z archivu domovské stránky HideMyAss

Snímek obrazovky z archivu domovské stránky HideMyAss, 18. července 2011.

FBI vystopoval Kretsingerův hack na IP adresu, kterou vlastní HMA, a okamžitě vydal britský soudní příkaz vyžadující protokoly. HMA vyhověl a sdílel protokoly připojení, které nakonec identifikovaly Kretsinger.

I když je zřejmé, že nezákonné činnosti by za žádných okolností neměly být tolerovány, tento incident je pouze jedním z příkladů závažné chyby v ekosystému VPN. Prodej produktu, který výslovně tvrdí, že chrání identitu uživatele, a poté opak, je nesporně klamný.

HideMyAss není jediným poskytovatelem VPN s historií falešné reklamy - IPVanish má také problémovou minulost, pokud jde o protokolování dat.

V roce 2016 IPVanish spolupracovala s FBI na pomoc při vyšetřování trestného činu. Navzdory zásadám ochrany osobních údajů, které se výslovně týkaly postupů při nulovém protokolování, společnost IPVanish nakonec vyhověla zákonným požadavkům a poskytla orgánům podrobné údaje o připojení..

Snímek obrazovky z archivu zásad ochrany soukromí IPVanish

Screenshot z archivu zásad ochrany soukromí IPVanish, 13. března 2016.

I když se to zjevně týká, je důležité si uvědomit, že k tomuto incidentu došlo, když byla společnost ve zcela jiném vlastnictví a řízení. Pro více informací o tomto případě si můžete přečíst naši úplnou recenzi IPVanish.

Je pravděpodobné, že existuje mnoho dalších příkladů údajně VPN typu „no-logs“, které sdílejí data s úřady nebo uvádějí nepravdivá tvrzení, o kterých prostě nikdy nebudeme vědět. Za současného stavu je důležité podívejte se do historie vašeho poskytovatele před přijetím rozhodnutí.

2Deliberate Ambiguity

V ideálním světě by všechny zásady protokolování VPN jasně vysvětlovaly, jaká data se uchovávají během a po relaci VPN. Mnoho poskytovatelů bohužel spoléhá na nejednoznačnost, aby pomohlo vytvořit falešný pocit bezpečí.

Většina uživatelů si neuvědomuje, že široké fráze jako „no-logs“ ne vždy to, co vypadají. Někteří poskytovatelé VPN využívají skutečnosti, že v celém odvětví neexistuje standardní definice „logů“.

Tato mezera umožňuje službám VPN vyhnout se výslovnému uvedení jaký typ dat odkazují se na jejich „žádné protokolování“.

Poskytovatel může legitimně inzerovat „no-logs“ pro údaje o činnosti, ale nadále zaznamenávat údaje o připojení umožňující identifikaci osob..

Jednoduše řečeno, mnoho poskytovatelů VPN se označuje jako „žádné protokoly“ pouze podle svých vlastních standardů.

I když některé protokoly připojení nemusí být nutně špatné, nepravdivé nebo protichůdné výroky pouze zvyšují záměnu a nedůvěru při výběru VPN.

Podobně je běžné, že marketingové požadavky VPN přímo odporují jejich zásadám ochrany osobních údajů. Obvykle na své domovské stránce učiní odvážné tvrzení „nulové protokolování“ a poté pečlivě zveřejní data, která skutečně uchovávají ve svých podmínkách..

ThunderVPN poskytuje skvělý příklad těchto taktik. Společnost ve svém záznamu v Obchodě Google Play jasně inzeruje „přísné“ zásady bez protokolování:

Snímek obrazovky ze záznamu ThunderVPN v obchodě Google Play

Screenshot ze záznamu ThunderVPN v obchodě Google Play.

Rychlé přečtení jeho zásad ochrany osobních údajů však dokazuje, že je to zcela nepravdivé:

Snímek obrazovky ze zásad ochrany soukromí Thunder VPN

Screenshot ze zásad ochrany soukromí Thunder VPN.

Nejenže jsou tyto praktiky nepoctivé, ale jsou potenciálně nebezpečné i pro nic netušící uživatele VPN, kteří si v plné míře nečetli zásady svého poskytovatele..

Pokud najdete VPN, která vydává protichůdné nebo zavádějící prohlášení o jejich postupech protokolování, je rozumné myslet na jejich důvěryhodnost dvakrát. Ve většině situací je nepravděpodobné, že se jedná o VPN, které byste měli důvěřovat svým citlivým datům.

3 Nedostatek podrobností

Je překvapivě běžné, že méně oblíbení poskytovatelé VPN pracují vůbec bez zásad ochrany osobních údajů. Netřeba dodávat, že pokud neexistují žádné podrobnosti o shromažďování údajů na webových stránkách poskytovatele, VPN by neměla být důvěryhodná.

Podobně si dávejte pozor na neobvykle krátké politiky. Spousta poskytovatelů jednoduše uvádí:

"Během připojení k službě VPN nezaznamenáváme žádnou vaši aktivitu."

Tato prohlášení nevysvětlují nic o tom, jak by vaše data mohla být shromažďována jiným způsobem.

Zásady ochrany osobních údajů sítě Yoga VPN jsou dobrým příkladem toho, čemu je třeba se vyhnout. Celý dokument, který má délku pouhých 371 slov, stěží vysvětluje jednu věc o tom, jak funguje jóga VPN.

Některé služby jsou také znepokojivě nejasné ohledně toho, jak jsou vynucovány jejich smluvní podmínky. Desítky poskytovatelů se mohou chlubit „nelogy“, ale také varují uživatele, že „vyšetřují podezřelé chování“ nebo „zákaz zneužívajících uživatelů“ ve stejné větě.

Otázkou tedy zůstává: pokud poskytovatel VPN nezaregistruje vaši IP adresu nebo aktivitu, jak jsou schopni vyšetřit podezřelé chování?

Pokud jsou zásady protokolování VPN krátké nebo neurčité, kontaktujte tým podpory poskytovatele a vyžádejte si další podrobnosti. Nepoužívejte produkt, který nechce investovat čas, aby byl o svých postupech jasný a transparentní.

4Jurisdikce

Zásady a jurisdikce protokolování jsou úzce propojeny. I když nejasné jurisdikce mohou být skvělé pro ochranu soukromí, mohou také způsobovat problémy, pokud jde o odpovědnost.

Je mnohem těžší mít odpovědnost za vzdálenou firmu za porušení falešných zákonů o reklamě nebo klamání zákazníků. Pokud VPN v Panamě v Německu úmyslně uvede zákazníka v omyl, není toho mnoho.

Ještě důležitější je, že jurisdikce poskytovatele VPN ovlivní jeho zákonnou povinnost protokolovat data a sdílet je s úřady. Například služba založená v USA by mohla být nucena tajně sledovat své uživatele.

Tyto invazivní jurisdikce nejsou problémem, pokud je VPN skutečně bez protokolů. Výběr služby mimo tyto země však může nabídnout větší ochranu.

Chcete-li se dozvědět více o sdílení dat mezi aliancemi pěti, devíti a 14 očima, přečtěte si našeho Průvodce právními předpisy VPN.

Jak se chránit

Pokud máte obavy, že vaše VPN nemusí plně chránit vaše soukromí, můžete podniknout několik kroků k další ochraně citlivých dat.

1Vyberte VPN s ověřenou zásadou

Existuje několik případů, kdy právní případy a události v reálném světě ověřily zásadu nulování protokolování poskytovatele VPN.

Služby jako ExpressVPN a Private Internet Access zabavily servery a nemohly spolupracovat kvůli nedostatku uchovaných dat. A co víc, oba poskytovatelé mají své zásady protokolování ověřeno auditory třetích stran.

Mezi další poskytovatele VPN, kteří úspěšně prošli nezávislým auditem, patří:

 • Ukryj mě
 • IVPN
 • Mullvad VPN
 • PureVPN
 • TunnelBear
 • Surfshark
 • IPVanish
 • VyprVPN

Pokud máte obavy z protokolování VPN, je bezpečnější zvolit VPN s ověřeným záznamem.

2Kombinujte VPN s Torem

Pokud je správně nakonfigurována, použití VPN v kombinaci s prohlížečem Tor vás může posunout o krok blíže k anonymitě.

Je třeba si uvědomit, že prohlížeč Tor je v nejlepším případě pomalý. Kombinace VPN a Tor výrazně sníží výkon a rychlost připojení VPN.

3Layer VPN Services

Současné používání více služeb VPN přidá vaší vrstvě další úroveň ochrany.

Nejjednodušším způsobem je nastavení routeru VPN a připojení zařízení. Nainstalujte VPN od jiného poskytovatele do stejného zařízení a poté spusťte aplikaci. Poté budete předávat svá data oběma poskytovatelům současně.

Stejně jako použití VPN v kombinaci s Torem, vrstvení více služeb VPN bude mít značný dopad na výkon.

4Vyberte si jurisdikci šetrnou k soukromí

Nejbezpečnější možností je přihlášení k síti VPN mimo klíčové země sdílející zpravodajské informace.

Pamatujte, že provozování mimo tyto invazivní jurisdikce nutně neznamená, že poskytovateli VPN lze věřit. Společnost VPN by mohla stále spolupracovat se zahraničními úřady a vaše data dokonce zaznamenávat, pokud jsou tak nakloněna.

Ověřené VPN služby bez protokolování

Ilustrace muže chránící citlivá data před očima

Existovalo několik případů, kdy právní případy, nezávislé audity a události v reálném světě ověřily zásady protokolování poskytovatele VPN.

Přestože každá z následujících služeb uchovává omezené, neidentifikovatelné protokoly připojení, na rozdíl od ostatních sítí VPN v této příručce to jasně vysvětluje ve svých zásadách ochrany osobních údajů a prošla úplným hodnocením třetích stran..

A co je nejdůležitější, tito poskytovatelé VPN neohrozilo soukromí a anonymitu uživatele při stisknutí pro protokoly úřadů.

Níže uvedeme tyto poskytovatele a přesné okolnosti, za kterých byly ověřeny jejich zásady „žádné záznamy“.

1NordVPN

 • Ověření VPN bez protokolů
 • Podrobné zásady ochrany osobních údajů
 • Umístěný v Panamě
 • Rozsáhlý audit třetích stran
 • Pokročilé funkce včetně „Double VPN“
 • Přečtěte si naši úplnou recenzi NordVPN

S více než 12 miliony zákazníků je NordVPN jedním z největších poskytovatelů VPN na světě. Společnost má sídlo v jurisdikci Panamy, což znamená, že vaše data jsou bezpečně mimo dosah invazivních zákonů EU a USA o uchovávání údajů.

Panama nevyžaduje, aby podniky uchovávaly jakákoli uživatelská data, ani nejsou součástí mezinárodních aliancí, které by je mohly nutit ke sdílení zpravodajských informací s jinými zeměmi. To znamená, že společnost NordVPN má pravomoc odmítnout jakékoli požadavky na data třetích stran, takže neexistuje žádná možnost, jak vaši online aktivitu vysledovat zpět k vám.

NordVPN nemonitoruje vaši aktivitu ani neukládá žádné uživatelské záznamy.

I když NordVPN zaznamenává agregované zatížení serveru, tato informace není v žádném případě osobně identifikovatelná a pomáhá udržovat výkon v celé síti..

V roce 2018 NordVPN dokončil úplný nezávislý audit, který ověřil jeho nároky bez protokolu. Audit provedl PricewaterhouseCoopers, který měl plný přístup k podnikovým serverům, kódu, zaměstnancům a databázím.

Audit oficiálně ověřené zásady protokolování NordVPN a potvrdili, že společnost neukládá IP adresy, protokoly připojení, provozní data ani žádné informace týkající se činnosti procházení.

Pro více informací se podívejte na naši úplnou recenzi NordVPN.

2ExpressVPN

 • Neidentifikovatelné protokoly připojení
 • Systém TrustedServer
 • Umístěný na britských Virgin ostrovech
 • Rozsáhlý audit třetích stran
 • Ověření v reálném čase
 • Přečtěte si naši úplnou recenzi ExpressVPN

ExpressVPN provozuje společnost Express VPN International Ltd., společnost se sídlem na Britských Panenských ostrovech.

Britské Panenské ostrovy mají úplnou svrchovanost nad svými vlastními datovými předpisy, a proto jsou vynikající volbou umístění pro VPN VPN zaměřenou na soukromí.

Zatímco zahraniční vlády mohou stále požadovat informace, ExpressVPN dalo jasně najevo, že těmto požadavkům nikdy nepřizná a co je důležitější, že nemá vůbec žádné osobní údaje, které by bylo možné sdílet.

Jedinou informací, kterou si ExpressVPN uchová, je umístění vybraného VPN serveru, datum připojení a celkové množství přenesených dat..

I když se to zdá být rozsáhlejší, než je nutné, nejdůležitějším faktorem je, že tato data nelze nikdy použít k identifikaci vás nebo vaší činnosti.

Toto bylo testováno v prosinci 2017, když vyšetřování atentátu na Andrei Karlova upřednostnilo politiku protokolování společnosti.

Turecké úřady se pokusily donutit ExpressVPN, aby poskytoval údaje o zákaznících a zabavil jeden z místních serverů společnosti. Úřady nemohly získat žádné informace, protože prostě nebyly k dispozici žádné údaje.

ExpressVPN později vydal prohlášení o případu:

„Jak jsme řekli tureckým orgánům v lednu 2017, ExpressVPN nemá a nikdy nevlastnil žádné protokoly připojení zákazníků, které by nám umožnily zjistit, který zákazník používal konkrétní adresy IP citované vyšetřovateli..

Kromě toho jsme nemohli vidět, kteří zákazníci přistupovali k Gmailu nebo Facebooku během dotyčného času, protože neuchováváme protokoly aktivit. “

Každý server v síti ExpressVPN byl také upgradován, aby fungoval v režimu RAM-disk. Jedná se o významné zlepšení z hlediska ochrany osobních údajů a zabezpečení, což odstraňuje potřebu tradičních pevných disků a zaručuje, že všechny informace jsou vymazány pokaždé, když je server vypnut a znovu zapnut..

Společnost byla také nezávisle auditována společností PricewaterhouseCoopers, která potvrdila své nároky bez protokolování a ochranu soukromí. Chcete-li se dozvědět více, přečtěte si naši úplnou recenzi ExpressVPN.

3Private Internet Access

 • Zero-Logs VPN
 • Pravidelné zprávy o transparentnosti
 • Umístěný na britských Virgin ostrovech
 • Rozsáhlé ověření v reálném čase
 • Neuvěřitelně vysoké rychlosti
 • Přečtěte si naši úplnou recenzi o přístupu k soukromému internetu

Private Internet Access (PIA) je neuvěřitelně rychlá VPN založená ve Spojených státech. Přestože jeho jurisdikce zdaleka není ideální, její postoj k těžbě dřeva byl při několika příležitostech nezávisle ověřen.

PIA nevede absolutně žádné protokoly VPN. Službu můžete používat s naprostou jistotou, že vaše data nejsou sledována ani ukládána, ani je nelze vysledovat zpět k vám. Kromě toho společnost pravidelně vydává úplné zprávy o transparentnosti, které si můžete přečíst zde.

Soukromý přístup k internetu je jedinečný v tom, že jeho zásady protokolování byly externě ověřeny při dvou různých příležitostech.

V roce 2016 FBI zadala PIA v souvislosti s uživatelem, který byl podezřelý z hrozby bomb. I když čelili oficiálním požadavkům na protokoly, služba VPN prostě neměla k dispozici žádná data, jak je popsáno v oficiálních soudních dokumentech.

Společnost PIA byla znovu předvolána pro důkaz ve druhém případě od června 2018. Ještě jednou společnost neměla k dispozici žádné protokoly k předání.

Na základě těchto dvou případů je bezpečné považovat soukromý přístup k internetu za ověřeného poskytovatele VPN bez protokolování.

Další informace naleznete v naší úplné recenzi na přístup k soukromému internetu.

Nebojte se klást otázky

Protokoly VPN nejsou vždy špatné. Jejich význam v konečném důsledku závisí na úrovni anonymity, kterou chcete dosáhnout.

Hlavním problémem je však rozšířený nedostatek poctivost a průhlednost. Legitimní poskytovatel VPN vám zcela jistě ponechá vaše osobní údaje v bezpečných rukou.

Pokud zjistíte, že nároky na domovské stránce poskytovatele neodpovídají jeho zásadám ochrany osobních údajů, vezměte své peníze jinde. Pokud je něco nejasné nebo podezřelé, neváhejte kontaktovat tým podpory poskytovatele.

Klíčem je přesně pochopit, jak služby VPN mohou manipulovat s jejich zásadami. Až budete mít pevné porozumění, můžete hledat poctivé poskytovatele a v případě, že potřebujete vyšší úroveň anonymity, přijmout další opatření.

V sázce na vaše soukromí je vaše právo jako uživatel očekávat průhlednost přinejmenším.

Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me