Tor i VPNs slibují, že vás budou anonymní online, ale jak jsou skutečně soukromí? Zjistěte, jak Tor pracuje, jak zůstat v bezpečí a jak se srovnává s VPN v tomto komplexním průvodci Tor vs. VPN.

Ilustrace dvou znaků, které volí mezi štítem VPN a cibulkou Tor.

Tor a VPN mají hodně společného. Oba slibují, že vám umožní anonymní používání webu, oba jsou stále populárnější a oba jsou často nepochopeni.

Co ale skutečně odděluje síť Tor od služeb VPN? Je bezpečné používat prohlížeč Tor? A která možnost je nejlepší pro soukromí online?

V této příručce odpovíme na všechny otázky, které jsme obdrželi ohledně služeb Tor a VPN. Vysvětlíme vám to jak fungují, jak bezpečně přístup k Tor, a výhody a nevýhody oba.

Pokud již víte, jak Tor funguje, můžete přejít přímo k našemu přímému srovnání Tor vs. VPN. Můžete také přeskočit do našich sekcí o tom, jak používat Tor a jak zůstat v bezpečí pomocí Tor.

Contents

Co je Tor?

Síť Tor – často označovaná jako „Tor“ – je bezplatný systém s otevřeným zdrojovým kódem, který umožňuje anonymní komunikace na webu. Název je odvozen od původního názvu projektu: „The Onion Router“.

Tor Network anonymizuje vaši online aktivitu šifrování vaši komunikaci a náhodně je odrazí prostřednictvím globální sítě přístupových bodů nebo „uzlů“, které jsou všechny udržovány dobrovolníky.

Nejběžnějším způsobem použití Tor je prostřednictvím prohlížeče Tor. Toto je bezplatná aplikace založená na prohlížeči Firefox, kterou lze stáhnout a nainstalovat do počítače. Prohlížeč Tor používá k zakrytí vaší sítě síť Tor identita, umístění, a online aktivita ze sledování nebo sledování.

Tato technologie byla původně navržena pro americkou armádu a je upřednostňována politickými aktivisty a obhájci soukromí – stejně jako některými více nechutnými postavami, které se chtějí vyhnout detekci. Pomůže vám to přístup k zablokovanému obsahu vaší zemí nebo poskytovatelem internetových služeb (ISP).

A co je nejdůležitější, to skrývá vaši identitu z navštívených webů i ze samotné sítě.

Stručně řečeno, síť Tor vám umožňuje:

 • Skrýt svou IP adresu z navštívených webů.
 • Získejte přístup ke skrytým .onion doménám.
 • Anonymizujte svou online aktivitu.
 • Komunikujte důvěrně.
 • Přístup k cenzurovanému obsahu.
 • Velikost infrastruktury v okolí Tor a nedostatek centralizovaného úřadu ji za poslední desetiletí posunuly do hlavního proudu. Kompromisem pro tuto velkou síť komunitně spravovaných uzlů je však nespolehlivé spojení a často velmi pomalé rychlosti.

  Síť Tor zůstává nejaktivnější v Evropě a Severní Americe, ale její dosah se neustále rozšiřuje po celém světě. Je to populární zejména v zemích, kde je online komunikace monitorována nebo cenzurována a nedostatek soukromí by mohl mít za následek vězení.

  Vizualizace toku dat Tor po celém světě, převzatá z TorFlow.

  Vizualizace Torova globálního toku dat, 3. až 6. ledna 2016, TorFlow.

  Jak roste, Tor získal podporu a chválu od řady organizací pro občanské svobody, včetně Amnesty International a Electronic Frontier Foundation (EFF).

  Tor lze použít s různými operačními systémy a protokoly, ale drtivá většina uživatelů jej spouští v počítači pomocí prohlížeče Tor. Podrobnosti o tom, jak nainstalovat a používat prohlížeč Tor, můžete přeskočit přímo na Jak mohu použít Tor?

  Tor také umožňuje přístup k řadě neveřejných webů s doménovým názvem .onion – část tzv. ‘Dark Web‘ Nejznámějším z těchto stránek je nyní uzavřený trh Silk Road, ale v provozu jsou také méně zlověstná místa, jako je zrcadlo BBC News, které má porazit cenzuru..

  Tor je bezpochyby nejlevnější nástroj na ochranu soukromí v okolí. Používání Toru však zahrnuje rizika. Pokud nezměníte své návyky procházení, jste v ohrožení odhalení vaší skutečné adresy IP nebo jiné osobní údaje: zcela zničí vaši anonymitu. Více se o tom můžete dozvědět v naší sekci Jak zůstat v bezpečí pomocí Tor.

  Nepřipouštíme používání Tor (nebo VPN) pro nic nezákonného a doporučujeme, abyste se vyhnuli temnému webu jako obecné preventivní opatření.

  Jak Tor funguje?

  Schéma dat procházejících sítí Tor

  Jak vaše data procházejí sítí Tor.

  Jako cibule má Tor vrstvy. Tor Network odrazí vaši komunikaci mezi několika servery, aby vás naprosto anonymní.

  V této sekci se budeme přesně zabývat tím, jak Tor pracuje. Pokud chcete tuto sekci přeskočit, můžete přeskočit přímo na Tor vs. VPN: Co je lepší? nebo Jak mohu použít Tor?

  Tor Network šifruje a anonymizuje váš internetový přenos takto:

  1. Před připojením k síti Tor vybere Tor tři nebo více náhodné servery (uzly), ke kterým se chcete připojit.
  2. Software Tor šifruje vaši komunikaci tak, že ji může dešifrovat pouze poslední uzel – nazývaný výstupní uzel..
  3. Software Tor potom přidá další vrstvy šifrování pro každý z uzlů, kterým projde provoz, až do prvního uzlu, ke kterému se připojíte, zvaného strážný uzel.
  4. V tomto okamžiku je váš provoz chráněn alespoň tři vrstvy šifrování.
  5. Když se počítač spojí s ochranným uzlem, ochranný uzel zná vaši IP adresu, ale nemůže vidět nic o vašem provozu (jeho obsahu nebo cíli).
  6. Ochranný uzel dešifruje první vrstvu šifrování, aby objevil další uzel v řetězci. Poté odešle vaši komunikaci dále – stále chráněnou alespoň dvěma vrstvami šifrování.
  7. Následující uzel v řetězci přijímá váš šifrovaný provoz. Zná IP adresu předchozího serveru v řetězci, ale nezná vaši skutečná IP adresa nebo kolik kroků v řetězci došlo až do tohoto bodu. Tento uzel odstraní vrstvu šifrování a odhalí identitu dalšího serveru v řetězci. Poté odešle vaše data dopředu.
  8. Tento proces se opakuje, dokud váš provoz nedosáhne výstupního uzlu. Výstupní uzel dešifruje poslední vrstvu šifrování. Tím se odhalí váš provoz, ale výstupní uzel nemá možnost zjistit, kdo jste.
  9. Váš provoz dokončí cestu na internet.

  V žádné fázi tohoto procesu nezná žádný uzel obě kdo jsi a co děláš. Protože každý uzel zná pouze identitu serveru přímo vedle něj v řetězci, je také nemožné, aby jakýkoli server provedl zpětnou analýzu vaší trasy přes cibulovou síť – i když má úmyslný úmysl.

  Pro zvýšení bezpečnosti je vaše cesta přes cibulovou síť náhodně přiděleno asi každých deset minut.

  Tento proces je navržen tak, aby byl plně anonymní, ale není to tak plně soukromé. Výstupní uzel nemá žádný způsob, jak zjistit, kdo jste, ale může teoreticky sledovat, co děláte. Pokud byste někomu chtěli poslat e-mailem vaše jméno nebo skutečnou IP adresu, celý proces by to podkopalo.

  Tor je navržen tak, aby zvládal provoz pomocí populárního protokolu TCP, který představuje většinu běžného provozu při procházení. Omezení na tento protokol vytváří potenciální zranitelnost, protože veškerý provoz využívající UDP nebo jakýkoli jiný internetový protokol bude cestovat mimo síť Tor. Hlasový a obrazový provoz se obvykle přenáší pomocí UDP.

  Je Tor VPN?

  I když jsou často zmatené, Tor a VPN jsou ve skutečnosti velmi odlišné technologie.

  Virtuální soukromá síť (VPN) je v soukromém vlastnictví síť serverů, ke kterým se můžete připojit z různých důvodů, včetně zlepšení zabezpečení, obcházení cenzury a maskování vaší skutečné adresy IP.

  Při použití sítě VPN je spojení mezi počítačem a serverem VPN šifrováno. To brání poskytovateli internetových služeb nebo jakékoli třetí straně v prohlížení online aktivity.

  Váš poskytovatel VPN však má vždy technické schopnosti pozorovat svou aktivitu. Mohou zobrazit a potenciálně zaznamenat vaši skutečnou IP adresu, takže musíte mít důvěru ve svého poskytovatele.

  To je důvod, proč je tak důležité najít poskytovatele VPN s minimální logovací politikou a záznamem o sledování bezpečnosti jeho sítě..

  Tor je na druhé straně sítí ve vlastnictví komunity a dobrovolníků servery – nebo „uzly“. Používání této sítě umožňuje anonymní procházení Internetu, ale neposkytuje stejné výhody zabezpečení jako VPN nebo stejný nástroj pro přístup k geoblokovanému obsahu.

  Projekt Tor, který udržuje software prohlížeče Tor, nevlastní síť serverů, na kterých tento software pracuje. Na rozdíl od serveru VPN, který ví, kdo jste a co děláte, žádný jediný server v síti Tor nemá přístup k oběma vašim identita a aktivita.

  Tor toho dosahuje tím, že používá více vrstev šifrování a směrování provozu přes několik serverů, než je uvolní na širší internet. To znamená, že nemusíte důvěřovat poskytovateli služeb, jako byste to udělali s VPN, ale také to vede pomalé rychlosti procházení a některé konkrétní chyby zabezpečení, které byste si nemuseli dělat s důvěryhodnou sítí VPN.

  Stručně řečeno, VPN je nástroj pro Soukromí v první řadě. Tor je na druhé straně nástrojem anonymita.

  Shrnuto, VPN vám umožní:

  • Skrýt svou IP adresu z navštívených webů.
  • Zašifrujte provoz při procházení.
  • Přístup na geograficky omezené webové stránky.
  • Vyberte si z více umístění soukromého serveru.
  • Přístup k cenzurovanému obsahu.
  • Chraňte svá data ve veřejných sítích WiFi.

  Pokud se chcete dozvědět více o tom, co je to VPN, jsme napsali komplexní průvodce, který obsahuje vše, co potřebujete vědět.

  Případně můžete najít přímé srovnání mezi službami Tor a VPN ve službě Tor vs. VPN: Který je lepší? této příručky.

  Směrovač cibule vs VPN šifrování

  Tor i VPN používají šifrování, aby vám poskytly další soukromí online, ale každý z nich aplikovat šifrování velmi odlišně.

  Při použití sítě VPN je veškerý provoz zabezpečen „tunelem“ šifrování a odeslán na jediný server VPN, který patří vašemu poskytovateli VPN. Jakmile je přenos přijat, je dešifrován a uvolněn do svého konečného cíle.

  Pokud nejsou k dispozici pokročilé nástroje pro zmatek, tunel VPN nezastaví vašeho poskytovatele internetových služeb v tom, že ví, že používáte VPN, ale zabrání mu v tom, aby viděl, které webové stránky navštěvujete a co děláte, když se tam dostanete..

  Naproti tomu Torova „Síťová síť“ používá více vrstev šifrování, z nichž každá může být dešifrována pouze náhodně přiřazeným serverem. Tyto servery nepatří společnosti Tor, ale jsou vlastněny a udržovány dobrovolníky.

  Váš ISP může být schopen říct, že používáte Tor, ale počáteční vrstva šifrování jim znemožní vidět, kde procházíte.

  I když musíte mít velmi silnou důvěru ve svého poskytovatele VPN, Tor byl vytvořen, aby eliminoval potřebu důvěřovat každému jednotlivému operátorovi serveru.

  Pokud jde o sílu šifrování, některé VPN se spoléhají na slabé a zastaralé šifrovací protokoly, jako je PPTP, které mohou být zlomeny hrubou silou do 24 hodin.

  Kvalitní VPN však používají mnohem bezpečnější protokoly jako IKEv2 / IPSec a OpenVPN. Tyto protokoly pracují s bezpečnými šifrovacími šifry, jako jsou AES-256 a RSA-1024, z nichž žádný nebyl dosud narušen. Se současnou výpočetní technologií by dosažení tohoto cíle trvalo déle než život vesmíru.

  Tor využívá kombinaci těchto stejných bezpečných šifer. To znamená, že vysoká úroveň šifrování používaná Torem je odstraněna na výstupním uzlu, což znamená, že bude procházena vaše procházení. Pokud však nic neuniká, nebude možné tuto aktivitu propojit s vaší identitou. Můžete si přečíst více o těchto únikech v Is Tor Safe to use? sekce.

  Další informace o šifrovacích protokolech a šifrech VPN naleznete v našem Průvodci šifrováním VPN.

  Což je lepší: Tor nebo VPN?

  Největší rozdíl mezi Torem a VPN je ten, že Tor existuje úplná anonymita, zatímco sítě VPN mají širší rozsah soukromí a bezpečnost aplikace.

  Zde je tabulka rychlého srovnání ukazující výhody a nevýhody každého nástroje:

  Tabulka porovnávající VPN a Tor.

  Srovnávací tabulka Tor vs. VPN.

  Každá síť má výhody a nevýhody a některé činnosti budou lépe vyhovovat jedné z druhé.

  V této části se podrobně věnujeme výhodám a nevýhodám Tor a VPN. Chcete-li tyto výhody a nevýhody přeskočit, můžete přejít přímo na náš přehled toho, který nástroj byste měli použít.

  Výhody Tor

  Ilustrace ukazující výhody Tor

  1. Decentralizovaná síť. Protože Tor se skládá z distribuované sítě tisíců serverů po celém světě – bez sídla, kanceláře nebo centrálního serveru – je velmi obtížné pro jakoukoli vládu nebo organizaci jej vypnout.

   Každý, kdo se chce sundat Tor, by musel jít za každým jednotlivým serverem. To také znamená, že neexistuje žádný centralizovaný bod pro útok škodlivého herce. Neexistuje také žádný centrální server, který by bylo možné zabavit pro zobrazení protokolů využití.

  2. Úplná anonymita. Metoda směrování, kterou používá Tor, zabraňuje jakémukoli spojení mezi vaší skutečnou IP adresou a vaší online aktivitou. První uzel, ke kterému se připojíte (strážný uzel), zná vaši IP adresu, ale o vaší aktivitě neuvidí nic.

   Žádné další uzly nebudou moci zobrazit vaši skutečnou IP adresu a žádné weby, ke kterým se připojíte. Tor také mění vaši trasu přes síť každých 10 minut, zatímco VPN udržuje jediné připojení k serveru po celou dobu vašeho připojení.

  3. Přeshraniční. Tor je schopen obejít geografická omezení směrováním provozu do uzlů v různých zemích. K webovému obsahu dříve nepřístupnému ve vaší poloze lze přistupovat pomocí prohlížeče Tor pomocí sítě Tor. Důvodem je, že všechny navštívené weby vidí IP adresu koncového uzlu, nikoli vaši skutečnou IP, a pomocí tohoto určují vaši polohu..

   Trasa, kterou provedete sítí Tor, je však zcela náhodná. Je-li to možné, výběr konkrétního umístění serveru na „spoof“ je velmi obtížné. Kombinace technické složitosti a pomalých rychlostí činí z Toru nesprávnou volbu pro streamování geoblokovaného videa.

  4. Volný, uvolnit. Nikdy nebudete muset platit za Tor. Software a síť jsou bezplatné i otevřené, spravují je dobrovolníci a charitativní organizace po celém světě. Na rozdíl od některých bezplatných sítí VPN neexistují žádné reklamy a nebudete se muset obávat rizika, že by Tor sám protokoloval a prodával data..

  Tor Nevýhody

  Ilustrace ukazující nevýhody Tor

  1. Velmi pomalý. Tor je ve srovnání s VPN velmi pomalý. Data v síti Tor jsou směrována přes více náhodných a široce rozptýlených uzlů, každý s různou šířkou pásma a šifrována a dešifrována vícekrát. Jste na milosti nejpomalejšího uzlu na vaší trase.

   To znamená, že Tor není dobrou volbou pro sledování vysoce kvalitních streamovaných videí, sdílení souborů P2P nebo cokoli jiného, ​​co vyžaduje vysokorychlostní připojení.

   Zejména se torrenting nedoporučuje, protože riskuje odhalení vaší skutečné IP adresy. Také to klade velké zatížení na síť a zpomaluje připojení všech ostatních.

  2. Špatná kompatibilita. Do sítě Tor můžete přistupovat pouze pomocí prohlížeče Tor nebo pomocí aplikace s vestavěným přístupem Tor. Pokud chcete použít jiný prohlížeč nebo aplikaci, nebudete chráněni aplikací Tor.

   K dispozici je aplikace pro Android, ale žádný prohlížeč Tor pro iOS, což znamená, že jej nelze použít na vašem iPhone nebo iPadu.

   Existují pokročilejší metody směrování aplikací v síti, například „Torifying“ programy nebo „VPN over Tor“. Jedná se však o složité procesy, které, pokud nebudou implementovány správně, riskují únik vaší pravé identity.

  3. Žádná podpora zákazníků. Protože síť Tor je provozována sítí dobrovolníků, neexistuje žádné přímé financování na údržbu a upgrade sítě jako celku. Některé servery v síti jsou staré a pomalé a neexistuje žádný centrální podpůrný tým, na který by se mělo obrátit v případě problémů.

   Existuje však aktivní komunita nadšenců, kteří mohou být ochotni pomoci, pokud se ocitnete uvíznutí – prostě neočekávejte live chat.

  4. Nežádoucí pozornost. Jak již možná víte, Tor má pověst přitahování těch, kteří se velmi rádi vyhýbají detekci. Patří sem novináři a informátoři – ale také zločinci.

   Váš ISP může vidět, že používáte Tor, i když neví, co děláte. Z tohoto důvodu vás může časté používání Toru potenciálně označit za dohled.

   Také se můžete dostat do mnoha problémů na temném webu (.onion weby), které jsou přístupné pouze prostřednictvím prohlížeče Tor. To jsou, častěji než ne, nebezpečná místa.

  5. Složitost. Na rozdíl od VPN nelze pouze „zapnout“ prohlížeč Tor a skrýt svou IP adresu. Pokud váš prohlížeč nenakonfigurujete správně a neupravíte své zvyky při prohlížení, je neuvěřitelně snadné odhalit svou skutečnou IP a tím i svou skutečnou životní identitu.

   Torrenting přes Tor, otevírání dokumentů stažených prostřednictvím Tor nebo používání Windows je jen několik příkladů činností, které by mohly odhalit vaši IP. Pro více informací si přečtěte naši kapitolu Jak zůstat v bezpečí pomocí Tor.

  6. Škodlivé výstupní uzly. Zatímco váš provoz je šifrován po většinu své cesty sítí Tor, je vystaven, když prochází konečným uzlem – nazývaným výstupní uzel..

   To znamená, že výstupní uzel má schopnost špehovat vaši aktivitu, stejně jako ISP, pokud nepoužíváte Tor nebo VPN.

   Kdokoli může nastavit výstupní uzel pro špehování uživatelů, včetně vlád a zločinců. Další informace o škodlivých výstupních uzlech naleznete v následující kapitole: Je Tor bezpečný?

  7. Nedostatek přesnosti. Jak jsme již zmínili, Tor lze použít k obcházení geografických omezení obsahu, ale jedná se o velmi neefektivní způsob spoofingu konkrétního místa. Kromě toho mohou nízké rychlosti způsobit, že streamování geo-omezených médií je téměř nemožné.

  Výhody VPN

  Ilustrace ukazující výhody VPN oproti Tor.

  1. Mnohem rychlejší. Použití VPN bude téměř vždy mnohem rychlejší než Tor. U VPN jde vaše šifrovaná data přímo na jeden VPN server a poté do vašeho cíle. S Torem cestuje mezi třemi servery rozšířenými po celém světě.

   Z tohoto důvodu uvidíte při připojení k nedalekému VPN serveru jen malé poklesy rychlosti. V určitých případech – například v případech, kdy poskytovatel připojení k Internetu omezuje vaše připojení k určitým webům – můžete dokonce pozorovat mírné zlepšení rychlosti.

  2. Zákaznická podpora. Služby VPN poskytují specializované společnosti. Důvěryhodní mají infrastrukturu, kterou lze požádat o pomoc nebo ji nechat účtovat, když se něco pokazí.

   Předplatné VPN platí za údržbu sítě a v některých případech i velké týmy podpory zákazníků. To znamená, že můžete rozpoznat ty dobré od těch špatných, na rozdíl od škodlivých výstupních uzlů Tor, které nevidíte přicházet.

  3. Pokročilé funkce. Vysoce kvalitní VPN jsou vybaveny pokročilými funkcemi, které pomáhají dále chránit vaše soukromí.

   Patří mezi ně vypínače zabíjení, které automaticky přerušují vaše internetové připojení, pokud se odpojíte od VPN, ochrana proti únikům, která zabrání úniku IP nebo DNS, technologie zmatení pro obcházení cenzury, speciální servery pro streamování nebo torrentování a mnoho dalšího.

  4. Snadná lokalizace spoofingu. Použití VPN je nejúčinnějším způsobem, jak rychle přistupovat k geograficky omezeným webům. Většina poskytovatelů VPN nabízí servery na desítkách míst po celém světě, což vám umožňuje vybrat si preferovanou polohu.

   I když je možné mít určitou kontrolu nad umístěním vašeho výstupního uzlu v Toru, není to snadné nebo spolehlivé. U VPN je výběr umístění stejně jednoduchý jako výběr ze seznamu.

   Protože připojení VPN jsou mnohem rychlejší, jsou ideální pro streamování médií z jiných zemí nebo sdílení souborů P2P.

  5. Snadnost použití. Technologie za VPN může být komplikovaná, ale obvykle je velmi jednoduchá instalace a provoz.

   Ve většině případů stačí stáhnout instalační soubor a poté postupujte podle pokynů na obrazovce. Často můžete dokonce nastavit VPN tak, aby se připojovala automaticky při spouštění zařízení.

  6. Široká kompatibilita. Nejlepší služby VPN jsou kompatibilní s téměř každým zařízením, které byste se mohli připojit k internetu. Naproti tomu Tor je skutečně k dispozici pouze na počítači nebo Androidu.

   Téměř všichni poskytovatelé VPN mají stolní a mobilní aplikace a rozšíření prohlížeče. Někteří poskytovatelé dokonce nabízejí software, který běží na domácím routeru, chrání všechna vaše internetová zařízení najednou a trvale chrání vaše soukromí.

  7. Ochrana v celé síti. Tor chrání provoz pouze z vlastního prohlížeče Tor. VPN přesměruje a zašifruje veškerý provoz, včetně všech aplikací na pozadí.

  Nevýhody VPN

  Ilustrace ukazující nevýhody VPN vs. Tor.

  1. Protokolování. Služby VPN mohou chránit vaše data před poskytovatelem služeb Internetu, ale musíte poskytovateli VPN důvěřovat. Na rozdíl od společnosti Tor, která je zcela decentralizovaná, svěřujete svá data zcela jedné společnosti, protože používáte její software a servery.

   Někteří poskytovatelé si vedou záznamy o vaší činnosti nebo údaje o připojení. To by mohlo být pro vlastní potřebu, nebo proto, že je to nuceno orgány. Tato data mohou být uchovávána dny, měsíce nebo dokonce roky.

   Některé služby falešně propagují zásady „nulového záznamu“. Pokud protokoly existují, existuje možnost, že agentura použije tyto informace proti vám, a existují limity, co může VPN udělat, aby vás ochránila. Z tohoto důvodu je nezbytné zvolit poskytovatele, který neudrží absolutně žádné osobní identifikační protokoly.

   Dokonce i VPN s politikami bez protokolování mají technickou kapacitu pro uchovávání protokolů. Externí audity nějakým způsobem zaručují, že společnost VPN skutečně dělá to, co říká, že to je, ale nemůže zaručit, že společnost bude v tom pokračovat i v budoucnu.

   Uzly pro ukončení Tor mohou vidět a zaznamenat vaši aktivitu, ale nezná vaši skutečnou identitu. S VPN musíte žít s vědomím, že vaše identita i aktivita spočívají v rukou vašeho poskytovatele VPN.

  2. Dražší. Existují bezplatné sítě VPN, ale téměř všechny sítě VPN, které stojí za to, že si zasílají nějaké poplatky, jsou předplatným.

   Údržba sítě a vývoj softwaru vyžaduje peníze. Pokud nebudete platit VPN v hotovosti, platíte to pomocí reklam nebo uživatelských dat. Mnoho bezplatných sítí VPN dokonce obsahuje adware.

   Pokud musíte jít s bezplatnou sítí VPN, doporučujeme vám vybrat něco z našeho seznamu nejlepších bezplatných sítí VPN, abyste se vyhnuli nebezpečným poskytovatelům.

  3. Přerušení spojení. Chcete-li zůstat chráněni, musí software VPN ve vašem zařízení správně fungovat. Pokud dojde k selhání softwaru z jakéhokoli důvodu, může dojít k úniku dat odesílaných do a z počítače. To by zcela podkopalo vaši anonymitu a nechalo by vás zranitelné vůči očím třetích stran.

   Mnoho sítí VPN obsahuje přepínač zabíjení, který chrání tento problém. Toto je funkce, která zcela odpojí vaše internetové připojení, pokud VPN někdy ztratí připojení. Důrazně doporučujeme použít VPN s přepínačem kill.

  4. Varianta kvality. VPN jsou soukromé společnosti. Výsledkem je, že přicházejí ve spektru kvality a důvěryhodnosti. Aby byla vaše komunikace bezpečná, musí být šifrování používané službou VPN nerozbitné a připojení musí být zcela bez úniků..

   Téměř všechny nevýhody VPN ve srovnání s Tor mohou být kompenzovány spolehlivým poskytovatelem.

   Nejlepší VPN používají šifrování AES-256 bitů, ale některé služby nižší úrovně používají slabší algoritmy jako PPTP a Blowfish. Při výběru předplatného VPN si pečlivě pročtěte specifikace nebo si vyberte z našich doporučovaných poskytovatelů VPN.

  Které byste měli použít: Tor nebo VPN?

  Ilustrace ukazující dvě ruce výběr mezi Tor cibule a VPN štít.

  Nejlepší nástroj pro ochranu osobních údajů se bude lišit v závislosti na vaší situaci. Zde je několik konkrétních tipů, kdy je nejlepší použít VPN nebo Tor.

  Kdy byste měli používat VPN

  Dobrá VPN bude pro většinu lidí tím nejlepším řešením, protože se vyrovná Soukromí, bezpečnostní a použitelnost. Je také mnohem méně pravděpodobné, že dojde k úniku, protože chrání veškerý váš internetový provoz (nejen provoz z vašeho prohlížeče).

  Kromě toho VPN nevyžaduje stejné technické znalosti, aby se zabránilo tomu, že se věci pokazí.

  Pokud je použit důvěryhodný poskytovatel VPN s nulovými protokoly, VPN nabízí velmi bezpečné řešení ochrany osobních údajů s vynikajícími výsledky výkon a flexibilita ve srovnání s Tor.

  Měl by jsi používat VPN Pokud jste:

  • Týká se to především vašeho soukromí.
  • Cestování do těžce cenzurované země.
  • Připojení k veřejné síti WiFi.
  • Nakupování online.
  • Streamování nebo torrentování médií.
  • Přístup k geograficky omezenému obsahu.

  Kdy byste měli používat Tor

  Největší předností společnosti Tor je to, že odstraňuje potřebu, abyste věřili v soukromou společnost VPN. Jeho dvě největší slabiny – nedostatek bezpečnosti a velmi pomalé rychlosti – z něj dělají špatná volba pro mnoho populárních aktivit, jako je Sdílení souborů, streamování, nebo nákupní transakce.

  Existují situace, kdy doporučujeme zvolit Tor přes VPN. Zejména Tor je nejlepší volbou pro anonymita – ale pouze pokud jste ochotni obětovat bezpečnost a soukromí, abyste toho dosáhli. Vaše aktivita bude otevřena ostatním, aby ji viděli, ale nelze se k vám vrátit.

  Tento druh anonymity je skutečně potřebný pouze pro ty, kdo informují a novináře, kteří chtějí, aby jejich zprávy byly vidět, ale musí zachovat svůj původ v tajnosti. Pokud se rozhodnete Tor používat, přečtěte si naši kapitolu Jak zůstat v bezpečí pomocí Tor.

  Měl by jsi použijte Tor Pokud jste:

  • Týká se především úplné anonymity.
  • Nelze si dovolit důvěryhodnou VPN.
  • Zabývá se přístupem k „skrytým“ webům s doménou .onion.
  • Snaží se zveřejnit citlivé informace, např. jste novinář, aktivista nebo oznamovatel.

  Je Tor bezpečné používat?

  Projekt Tor pomáhá vyřešit problém důvěry online. Ale můžete opravdu věřit Tor síti?

  To je legitimní otázka, ale na tuto otázku zatím nemáme jednoznačnou odpověď. Existují však, několik známých a podezřelých zranitelností v designu Tor.

  Je Tor kompromitován?

  Podezření, že FBI a další vládní agentury USA mohou de-anonymizovat uživatele Tor, existují už roky. Určitě vložili prostředky do dosažení této schopnosti. Skutečnost, že Tor je stále z velké části financován americkou vládou, je velmi špatně střeženým tajemstvím.

  Zdálo se, že taková podezření byla potvrzena v soudním řízení v roce 2023, ale FBI nakonec odmítla poskytnout důkaz nebo odhalit jakoukoli potenciální zranitelnost v Tor, čímž celý případ zcela zhroutila.

  Vědci z Columbia University také vyvinuli útoky, které jim umožňují potenciálně zrušit anonymizaci až 81% uživatelů Tor.

  Pokud by zpravodajská agentura veřejně odhalila zranitelnost Tor, běžní uživatelé by se hrali z platformy. Potom by nebylo možné použít platformu pro dohled a snadno identifikovat jakýkoli zbývající provoz jako přidružený ke státu.

  Z tohoto důvodu zůstávají jakékoli možnosti de-anonymizace uživatelů Tor nepotvrzený, stejně jako mechanismus, kterým by to mohl udělat, nebo rozsah, v jakém by to mohlo být zavedeno.

  Mnohem jednoznačnější je skutečnost, že Tor byl navržen a vyvinut americkým námořnictvem. Není to nutně problém sám o sobě, ale pokračující spolupráce mezi vývojáři Tor a americkou vládou – kterou identifikovala Yasher Levine ve své knize Surveillance Valley – je spíše znepokojivá..

  V posledních letech bylo zveřejněno několik e-mailové korespondence mezi vývojáři Tor a vládními agenturami USA. Zde je příklad, v němž diskutuje spoluzakladatel Tor spolupráce s ministerstvem spravedlnosti, včetně odkazu na instalaci „zadních dveří“:

  Snímek obrazovky e-mailu odeslaného Rogerem Dingledinem, spoluzakladatelem Tor.

  Snímek obrazovky e-mailu odeslaného Rogerem Dingledinem, spoluzakladatelem Tor.

  Můžete vidět více této korespondence a několik dalších výměn mezi vývojáři Tor a americkými zpravodajskými agenturami.

  Je Tor legální?

  to je právní použít Tor. Některé webové stránky přístupné prostřednictvím sítě Tor jsou však mezi zločinci oblíbené a hostují nezákonný obsah. Zatímco Tor je legální použití, časté používání by vás mohlo označit za dohled.

  Zranitelnosti systému Windows

  Windows nebyly vytvořeny pro anonymitu. I když jste opatrní a přistupujete k internetu pouze z prohlížeče Tor, operační systém odešle informace zpět společnosti Microsoft ve výchozím nastavení, což může vést k odhalení vaší identity. Je bezpečnější a spolehlivější provozovat Tor na Linuxu, pokud je to možné.

  Tails a Whonix jsou populární varianty Linuxu, které byly vytvořeny pro použití s ​​Torem, ale Tor můžete bezpečně spustit na jakékoli prakticky jakékoli verzi operačního systému Linux..

  IP & Netěsnosti DNS

  Při správném použití Tor by neměly unikat vaše IP nebo DNS informace. Pokud jej však použijete jako normální prohlížeč, téměř jistě dojde k úniku DNS nebo IP.

  Pokud chcete zabránit úniku IP a DNS při používání Tor, musíte vyhýbat se:

  • Použití rozšíření prohlížeče.
  • Stahování a otevírání souborů.
  • Stahování torrent souborů.
  • Povolení JavaScriptu.

  Všechny tyto činnosti mají potenciál směrovat provoz mimo prohlížeč Tor nebo uchovávat informace, které vás mohou anonymizovat i v prohlížeči Tor.

  Další častou chybou je přístup k webům HTTP. Tímto způsobem přímo neodhalíte vaši IP adresu, ale díky tomu budete mnohem zranitelnější vůči dohledu a zvýšíte riziko některého z výše uvedených chování. Další informace o tom, jak používat Tor bezpečně, najdete v další kapitole této příručky.

  Škodlivé výstupní uzly

  Jedním ze způsobů, jak byl Tor definitivně ohrožen, jsou škodlivé výstupní uzly.

  I když je váš provoz šifrován po většinu své cesty sítí Tor, je vystaven když prochází koncovým uzlem – nazývá se výstupní uzel.

  To znamená, že výstupní uzel má schopnost zobrazit svou aktivitu, stejně jako ISP, pokud nepoužíváte Tor nebo VPN. To však nutně neohrožuje vaši anonymitu, protože výstupní uzel nemá způsob, jak zobrazit vaši skutečnou IP adresu.

  Pokud byste měli přistupovat k e-mailovému účtu nebo na stránku Facebooku spojenou s vaší skutečnou identitou, mohlo by to být sledováno a narušit vaši anonymitu.

  Výstupní uzel může obsluhovat kdokoli. Je známo, že jsou používány k dohledu zločinců a dokonce k provádění útoků typu člověk-uprostřed.

  Zdravý skepticismus vás zde může udržet v bezpečí a je moudré vždy předpokládat, že vás někdo sleduje.

  Může být vysledován?

  Pokud jste opatrní a Tor je správně nakonfigurován, pak ne, nemůžete vystopovat.

  Jakmile vaše aktivita opustí síť Tor, není šifrována. To znamená, že to může vidět vaše vláda nebo jiná třetí strana, ale nebudou moci říct, kdo jste, pokud jim vaše aktivita v prohlížení nedá vědět.

  Nejlepší je předpokládat vaši aktivitu lze vždy vidět, ale to mají diváci netuším, kdo jsi. Dokud neuděláte nic, abyste se identifikovali (například navštěvujete jakékoli osobní účty nebo necháte Tor uniknout), nelze vaši aktivitu sledovat prostřednictvím sítě Tor.

  Jak mohu použít Tor?

  Pokud jste se rozhodli používat Tor, můžete podle těchto jednoduchých kroků nainstalovat Tor Browser do počítače nebo mobilního telefonu. Pokud již máte nainstalován prohlížeč Tor, můžete přejít k další kapitole o tom, jak zůstat v bezpečí pomocí Tor.

  Jak nainstalovat prohlížeč Tor v počítači

  Prohlížeč Tor bude fungovat pro všechny Okna, Linux nebo Operační Systém Mac počítač a lze jej snadno nainstalovat.

  Instalace prohlížeče Tor do počítače:

  1. Přejděte na stránku stahování na webu Tor Project.

   Vzhledem k tomu, že váš poskytovatel internetových služeb nebo správce sítě nepochybně monitoruje vaše zvyky při prohlížení, možná budete chtít mít aktivní VPN při návštěvě webu Tor.

   Může to znít paranoidně, ale existují příklady skutečného života lidí, kteří se takto identifikují. V roce 2013 byl pomocí protokolů univerzitního připojení WiFi identifikován student Harvardu, který poslal falešnou hrozbu bomby přes Tor, aby se vyhnul zkoušce. Student byl vybrán, protože byl jediným uživatelem, který měl přístup k Tor v síti kampusu.

  2. Vyberte požadovaný operační systém:

   Screenshot stránky stahování prohlížeče Tor

  3. Stáhne se soubor .exe: otevřete jej.
  4. Z rozbalovací nabídky vyberte požadovaný jazyk:

   Ukázka instalačního okna pro výběr jazyka Tor.

  5. Pokud hledáte pokročilé nastavení, stiskněte tlačítko připojit:
   Screenshot okna instalace Tor
  6. Tor se automaticky nastaví.

   Screenshot nainstalovaného prohlížeče

  Jakmile stáhnete soubor, nemusíte nic instalovat. Tor je zcela samostatný – můžete jej dokonce spustit z USB palcové jednotky.

  Torem však bude směrována pouze vaše aktivita z prohlížeče. Cokoli mimo – včetně e-mailů odeslaných ze samostatné aplikace, jako je Outlook – bude vystaveno dohledu.

  Jak nainstalovat prohlížeč Tor na mobil

  Pro zařízení Android je k dispozici aplikace prohlížeče Tor a spravovaná projektem Guardian. Je snadné je stáhnout a používat, ale platí stejná omezení jako při použití prohlížeče na ploše: pouze to, co v prohlížeči provedete, zůstane anonymní online.

  Pokud chcete tuto sekci přeskočit, můžete přeskočit rovnou na Jak zůstat v bezpečí pomocí Tor.

  Instalace prohlížeče Tor na zařízení Android:

  1. Stiskněte tlačítko instalace na stránce obchodu Google Play.
  2. lis připojit pro přístup k síti Tor. Načtení bude trvat několik minut.
  3. Procházejte uvítacími zprávami.
  4. Nyní jste připraveni používat Tor Browser v mobilu. Kliknutím na adresní řádek v horní části zadejte web, který chcete navštívit.

  Bohužel kvůli silně omezenému obchodu App Store společnosti Apple v současné době neexistuje aplikace pro iOS a v budoucnu pravděpodobně nebude. To znamená, že nebudete moci používat Tor na iPhone nebo iPad.

  Další aplikace podporující Tor

  Již jsme zmínili, že Tor dokáže zpracovat veškerý provoz využívající protokol TCP. I když je to pravda, není snadné získat spoustu aplikací pro práci pouze s TCP.

  Všechny informace, které nejsou přenášeny prostřednictvím TCP, budou standardně mimo síť Tor. To způsobí úniky DNS, WebRTC nebo IP a vystaví vaši identitu a aktivitu všem divákům.

  Tor nabízí svůj vlastní podrobný průvodce „Torifikačními“ aplikacemi, které doporučujeme pouze pro pokročilejší uživatele.

  Varianta Linux Tails ve výchozím nastavení směruje veškerou aktivitu přes síť Tor. Dodává se s několika předinstalovanými a předkonfigurovanými aplikacemi a automaticky zastaví veškerý provoz mimo Tor, aby se předešlo únikům.

  Toto je efektivní nastavení, ale nebude kompatibilní s mnoha populárními aplikacemi – neočekávejte, že budete používat YouTube, Facebook Messenger nebo Spotify z vašeho počítače.

  Většina aplikací Voice-over-IP (VoIP) se bohužel spoléhá na protokol UDP. Protože Tor není v současné době kompatibilní s tímto protokolem, není možné používat videochatové aplikace jako Skype přes síť Tor.

  Jak zůstat v bezpečí pomocí Tor

  Většina rizik spojených s Tor může být vyřešena mění své chování když procházíte internet.

  Pokud používáte Tor jako normální prohlížeč, téměř jistě to povede k únikům DNS nebo IP.

  Zapamatovat si: při použití prohlížeče Tor je chráněn pouze váš webový provoz. Jiné aplikace, například e-mail nebo dokonce jiné prohlížeče, nejsou v síti vedeny nálevkou.

  Před prvním použitím prohlížeče doporučujeme přečíst si seznam aktuálních známých problémů s Torem.

  Tři největší rizika při používání Tor jsou:

  • Být sledován nebo trpět útokem uprostřed člověka ze škodlivého výstupního uzlu.
  • Náhodně unikající provoz mimo Tor a odhalující vaši skutečnou identitu.
  • V opačném případě odhalíte svou totožnost na webu, který navštěvujete.

  Nejdůležitější bezpečnostní opatření, která musíte podniknout, jsou:

  • Vyhýbání se chování, které by mohlo vést k technickému úniku informací.
  • Vyhněte se chování, které by divák mohl použít k odvození vaší identity.

  Aby nedocházelo k únikům, je obecně nutné používat pouze přenos TCP a držet se samotného prohlížeče Tor. Existují také specifické známé chyby zabezpečení, například JavaScript nebo BitTorrent, obojí může uniknout vaší IP adrese.

  Abyste zabránili útočníkovi zpracovat vaši identitu, musíte se vyhnout přístupu k jakýmkoli informacím spojeným s vaší identitou, jako je například pojmenovaná emailový účet nebo facebookový účet.

  Nejlepší způsob, jak se vyhnout útokům typu člověk-uprostřed, je použít pouze šifrovaná připojení HTTPS.

  Jak zůstat anonymní pomocí Tor

  Zde jsou nejdůležitější pravidla pro zajištění bezpečnosti na Tor:

  1. Nepoužívejte mobilní dvoufázové ověření.
  2. Nikdy nezveřejňujte své osobní účty.
  3. Vyhněte se provozování stejných účtů uvnitř i mimo Tor.
  4. Přístup pouze k zabezpečeným webům šifrovaným HTTPS.
  5. Po každé relaci procházení vymažte soubory cookie a data z místních webových stránek.
  6. Nepoužívejte Google (DuckDuckGo je dobrá alternativa).
  7. Nepřipojujte se ke stejnému vzdálenému serveru současně a bez prohlížeče Tor.
  8. Vyhněte se torrentování (zpomaluje síť) – a zejména BitTorrentu.
  9. Jak používat VPN s Tor

   Je ještě bezpečnější používat současně VPN i Tor?

   Někdy.

   Existují dva způsoby, jak Tor a VPN používat společně: Tor přes VPN a VPN přes Tor. Oba mají některé jedinečné výhody a některé docela velké nevýhody, které se budeme zabývat v této části.

   Tor Over VPN

   Schéma ukazující Tor běžící přes VPN.
   „Tor over VPN“ je připojení k síti VPN před spuštěním prohlížeče Tor. Toto je nejběžnější způsob, jak kombinovat Tor s VPN.

   Je to snadné: stačí se připojit k VPN a spustit prohlížeč Tor z vašeho počítače nebo smartphonu.

   Vaše VPN bude fungovat jako zvláštní uzel před sítí Tor.

   Když kombinujete Tor s VPN tímto způsobem:

   1. Váš ISP a provozovatel sítě nebudou vědět, že jste připojeni k síti Tor.
   2. Uzel síťového vstupu Tor neuvidí vaši skutečnou IP adresu.
   3. Váš poskytovatel VPN neuvidí váš provoz.

   To je zvláště užitečné, pokud nechcete, aby správce sítě věděl, že se připojujete k Tor, nebo pokud váš poskytovatel VPN má zásady invazivní nebo vágní protokolování..

   Je však třeba poznamenat, že:

   1. Váš poskytovatel VPN uvidí vaši skutečnou IP adresu.
   2. Váš poskytovatel VPN také uvidí, že jste připojeni k síti Tor.
   3. Uzly pro ukončení Tor – včetně škodlivých ukončovacích uzlů – budou stále moci zobrazit vaši komunikaci.

   Některé služby VPN, včetně NordVPN a ProtonVPN, mají servery věnované provozu Tor.

   VPN Over Tor

   Diagram ukazující běh VPN přes Tor.
   Tato možnost funguje opačně: připojení k síti Tor před použitím VPN.

   To je technicky možné, ale není to snadné. Budete potřebovat výslovnou podporu Tor od vašeho poskytovatele VPN. V současné době jen velmi málo VPN nabízí podporu pro běh přes Tor tímto způsobem.

   Teoreticky má tato metoda čtyři klíčové výhody:

   1. Veškerý váš provoz VPN prochází sítí Tor, nejen procházením webu. To vám poskytuje dvojí sílu ochrany soukromí, bez ohledu na to, co děláte online.
   2. Kromě výhod Toru získáte také pokročilé funkce vaší VPN. To zahrnuje možnost přepínání serverů pro vyšší rychlosti nebo použití přepínače kill, aby se zabránilo nežádoucímu úniku IP adresy.
   3. Pokud potřebujete použít .onion zdroje, můžete se k nim dostat přes alternativní prohlížeč (nejen prohlížeč Tor) přes VPN.
   4. Uzly výstupu z Tor již nebudou moci zobrazit váš provoz.

   I když tato metoda eliminuje nebezpečí spojená se škodlivými ukončovacími uzly, podkopává také jeden z klíčových účelů použití Tor. Třetí strana – váš poskytovatel VPN – bude mít přístup k oběma vašim identita a aktivita.

   Pro většinu uživatelů je tato metoda plýtváním prostředky. Použití VPN přes Tor umožňuje vašemu poskytovateli přístup ke stejným informacím jako samotné VPN, pouze s přidanou pomalostí a nepříjemnostmi sítě Tor.

   Existuje několik dalších klíčové nevýhody stojí za zmínku, když používáte poskytovatele VPN, který nabízí konkrétní možnost Tor:

   1. Váš výběr poskytovatele VPN bude omezen.
   2. Zažijete obrovský zásah do rychlosti připojení. Použití VPN přes Tor by mohlo zdlouhavé VPN ještě více zatraceně využít.
   3. Šifrování dat pomocí VPN a jejich opětovné šifrování pomocí Tor je nadměrné, což výrazně nezlepší vaše soukromí.
   4. Použití VPN přes Tor obvykle vyžaduje další konfiguraci. Možná budete muset nainstalovat konkrétního klienta, stáhnout konkrétní soubor připojení nebo změnit nastavení – to vše vyžaduje čas, technické znalosti a trpělivost.

   VPN a prohlížeč Tor vylepšují vaše soukromí nezávisle na sobě. Můžete se připojit k vaší VPN a pak použít Tor Browser, pokud máte opravdu obavy, ale kombinace těchto dvou je nadměrná pro většinu lidí.

   Je lepší používat Tor, pokud potřebujete úplnou anonymitu za extrémních okolností. Pokud hledáte právě všestranné soukromí na internetu, vyberte VPN.

   Brayan Jackson
   Brayan Jackson Administrator
   Sorry! The Author has not filled his profile.
   follow me
     Jak odblokovat webové stránky: 10+ snadných způsobů přístupu k omezenému obsahu