Hükümetlerin ve reklamverenlerin, sağlık endişelerinizden mali durumunuza ve aralarındaki her şeye kadar hayatınızın en samimi ayrıntılarına bakmak istedikleri bir dünyada yaşıyoruz. Daha da kötüsü, İnternet Servis Sağlayıcınızdan (İSS) yardım almayı planlıyorlar..

Son aylarda ABD Kongresi, İSS’lerin verilerini toplamadan veya üçüncü taraflarla paylaşmadan önce kullanıcıların onayını almasını gerektiren kuralları geri almayı oyladı. İngiltere hükümeti, Snoopterlar Tüzüğü olarak adlandırılan Araştırmacı Güçler Yasası ile büyük bir gözetim için de baskı yapıyor. Mevzuat, İSS’lerin, diğerlerinin yanı sıra, her kullanıcı için bir yıllık tarama geçmişini tutmasını ve ihtiyaç halinde devlet kurumlarına teslim etmesini gerektirir..

Bu ne kadar kötü? Çok.

Bağlı dünyaya giriş kapınız olarak, İSS’niz ziyaret ettiğiniz web siteleri ve kullandığınız hizmetler dahil olmak üzere tüm internet trafiğinizi görmeye başlar. Bu hizmetler şifrelenmezse, İSS’niz trafiğinizin içeriğini de görebilir. Şifrelenmiş olsalar bile, trafiğinizin günlüğe kaydedilmesi çok sayıda meta veri, kişilerinizin, alışkanlıklarınızın, sağlık koşullarınızın, siyasi inançlarınızın, cinsel yönelimin vb..

Durumu daha da kötüleştirmek, pek çok “akıllı olmayan” cihazın evlere giden yolunu bulmasıdır. Bağlı olan bu gadget’lar genellikle güvenlik hatalarını ve kötü kodlamayı kullanarak, hassas bilgileri İSS’lere veya bağlantınızı dinleyen diğer kişilere gösterebilir..

İnternet Servis Sağlayıcınızın verilerinizi toplama konusunda zaten bir çıkarı var ve adil olmak gerekirse, bunun başından beri olma ihtimali var. ISS’ler, hedefli reklamlar sunmak veya üçüncü taraf reklamverenlere satmak için tüketici verilerini kullanır. Yeni tedbirler, ancak gelecekte yasal engelleri aşma ve hesaba katılma korkusu olmadan bunu yapmalarına izin verecek.

ISS’ler kişisel verilerinizi daha fazla topladıkça, sadece çok para kazanmakla kalmazlar, aynı zamanda giderek daha fazla siber saldırı riskiyle karşı karşıya kalırlar..

Ancak, İSS’ler bu kadar hassas bilginin merkezi haline geldikçe, finansal olarak motive edilmiş bilgisayar korsanları ve ulus devlet aktörleri gibi diğer partilerin de dikkatini çekecekler. İSS’lere karşı siber saldırılar verilerinizi internetteki en düşmanca aktörlerin eline verebilir.

En son örnek, ad, cep telefonu numarası ve hesap PIN’i de dahil olmak üzere 14 milyon Verizon müşterisinin verilerinin sızdırılmasıdır. Daha önce, İngiliz ISS TalkTalk, 157.000’den fazla kullanıcının kişisel bilgilerini ortaya çıkaran büyük bir veri ihlalinin hedefi idi. Şirket daha sonra müşteri bilgilerini koruyamadığı için 400.000 £ para cezasına çarptırıldı.

Yine de her şey kaybolmaz. Neyse ki, insanlar büyük miktarda veri toplamayı bu kadar kolay vermiyorlar. Son zamanlarda, İngiliz insan hakları grubu Liberty, Soruşturma Yetkileri Yasası’na yasal olarak itiraz etmek için Yüksek Mahkemeden izin aldı. ABD’de Elektronik Sınır Vakfı (EFF) ve Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) gibi dijital hak gruplarında gizlilik kurallarının kaldırılmasını önlemek için yaygın kampanyalar düzenlendi.

Ancak mevzuat sonunda her iki Kongre odasında da onaylandı ve başkan tarafından imzalandı. Ve Snoopers Charter’ın tam olarak uygulanmasını görme şansı var ve diğer devletler liderliği takip edebilir.

Dijital hak gruplarından kaynaklanan bazı mücadelelere rağmen, tüketiciler gizliliklerini korumak için kendi adımlarını atmalıdırlar.

Ancak bu, büyük bir gözetim için istifa edeceğiniz anlamına gelmez. Kişisel bilgilerinizin yanlış ellere geçmesini önlemek için gizliliğinizi ISS gözetleme ve evet’lere karşı korumak için alabileceğiniz birkaç önlem vardır..

  1. HTTPS: Trafiğinizi, adresi HTTPS ile başlayan web siteleriyle sınırlandırmayı deneyin. Bu web siteleri trafiklerini şifreliyor. İSS’niz hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi görmeye devam edecek ve bu da sizin hakkınızda çok fazla bilgi çıkarmak için yeterlidir. Ancak, bu web sitelerindeki hangi sayfalara göz attığınızı bilemez ve formları doldurduğunuz kişisel bilgiler gibi bu web sitelerinde yayınladığınız içeriği görmez. Örneğin, Wikipedia’nın HTTPS’ye geçmesi, kullanıcıların devlet gözetimi korkusu olmadan web sitesine özgürce göz atmalarını sağladı.
  2. VPN: Sanal Özel Ağlar, ISS gözetlemesini atlatmak için en iyi araçlardan biridir. Bir VPN kullandığınızda, tüm internet trafiğiniz VPN sunucuları aracılığıyla şifrelenir ve tünellenir. İSS’nizin görebileceği tek şey bir grup şifreli veri. Hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi bilemez. Bununla birlikte, VPN’ler hakkında bilgi sahibi olmak, ISS’nizden gizlediğiniz aynı bilgileri toplama konumunda olacaklarıdır, bu nedenle kaydolmadan önce bir hizmetin arka planına ve güvenilirliğine bakmalısınız. Top10VPN gibi bir hizmet (tam açıklama: evet, biziz)
  3. dik ve kayalık tepe: Soğan Yönlendirici (Tor), anonim bir ağ oluşturmak için bağlantılı, düğüm adı verilen gönüllü bilgisayarlardan oluşan bir ağdır. Tor tarayıcıyı kullanırken, trafiğinizin tamamı hedefe ulaşmadan önce birkaç Tor düğümü üzerinden şifrelenir ve saptırılır. Tor, üç seçenekten en güvenli olanıdır, ancak internet bağlantınızı önemli ölçüde yavaşlatır ve Tor düğümlerinden erişimi yasadışı faaliyetlerle ilişkilendirdiği için engelleyen birçok site vardır..

Her şeyin ve her şeyin veri ürettiği bir döneme doğru ilerlerken, gizlilik beslemeniz ve korumanız gereken bir meta haline geldi. Gizliliğinize yönelik tehditler hakkında kendinizi eğitmeyi ve bilgilerinizi bildiriminiz veya onayınız olmadan almaya çalışan herkesten korumanızı bir öncelik haline getirin.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me