Spoločnosti Tor a VPN sľubujú, že vás budú anonymne online, ale ako sú skutočne súkromné? Zistite, ako Tor funguje, ako zostať v bezpečí a ako sa porovnáva s VPN v tomto komplexnom sprievodcovi Tor verzus VPN.

Ilustrácia dvoch znakov, ktoré volia medzi štítom VPN a cibuľou Tor.

Tor a VPN majú veľa spoločného. Obaja sľubujú, že vám umožnia anonymne používať web, obaja sú čoraz populárnejší a obaja sú často nepochopení.

Čo však skutočne oddeľuje sieť Tor od služieb VPN? Je bezpečné používať prehliadač Tor? A ktorá možnosť je najlepšia na ochranu súkromia online?

V tejto príručke odpovieme na všetky otázky týkajúce sa služieb Tor a VPN, ktoré sme dostali. Vysvetlíme vám to ako fungujú, ako bezpečne prístup Tor, a výhody a nevýhody obidvoch.

Ak už viete, ako Tor funguje, môžete prejsť priamo na naše priame porovnanie Tor verzus VPN. Prípadne môžete prejsť do našich sekcií o tom, ako používať Tor a ako zostať v bezpečí pri používaní Tor.

Contents

Čo je Tor?

Sieť Tor – často označovaná aj ako „Tor“ – je bezplatný systém s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý umožňuje anonymná komunikácia na webe. Názov je odvodený od pôvodného názvu projektu: „The Onion Router“.

Tor Network anonymizuje vašu online aktivitu šifrovanie vašu komunikáciu a náhodne ich odrazí prostredníctvom globálnej siete prístupových bodov alebo uzlov, ktoré sú všetky udržiavané dobrovoľníkmi..

Najbežnejším spôsobom použitia Tor je prostredníctvom prehliadača Tor. Toto je bezplatná aplikácia založená na prehliadači Firefox, ktorú si môžete stiahnuť a nainštalovať do svojho počítača. Prehliadač Tor používa na zakrytie vašej siete sieť Tor identita, umiestnenia, a online aktivita zo sledovania alebo sledovania.

Táto technológia bola pôvodne navrhnutá pre americkú armádu a je uprednostňovaná politickými aktivistami a obhajcami súkromia – ako aj niektorými viac nechutnými postavami, ktoré sa chcú vyhnúť detekcii. Pomáha vám to prístup k zablokovanému obsahu od vašej krajiny alebo od poskytovateľa internetových služieb (ISP).

Najdôležitejšie je, že skryje vašu identitu z navštívených webových stránok a zo samotnej siete.

V súhrne vám Tor Network umožňuje:

 • Skryte svoju IP adresu z navštívených webových stránok.
 • Prístup k „skrytým“ .onionovým doménam.
 • Anonymizujte svoju online aktivitu.
 • Komunikujte dôverne.
 • Prístup k cenzurovanému obsahu.
 • Veľkosť infraštruktúry v okolí Tor a nedostatok centralizovaného orgánu ju v poslednom desaťročí presunuli do hlavného prúdu. Kompromis medzi touto veľkou sieťou uzlov riadených komunitou je však nespoľahlivé spojenie a často veľmi pomalé rýchlosti.

  Sieť Tor je stále najaktívnejšia v Európe a Severnej Amerike, jej dosah sa však neustále rozširuje po celom svete. Je to populárne najmä v krajinách, kde je online komunikácia monitorovaná alebo cenzurovaná a nedostatok súkromia by mohol mať za následok väzenie.

  Vizualizácia toku údajov Tor po celom svete, prevzatá z TorFlow.

  Vizualizácia Torovho globálneho toku dát, 3. až 6. januára 2016, TorFlow.

  Počas svojho pôsobenia si Tor získal podporu a pochvalu od mnohých organizácií pre občianske slobody, vrátane Amnesty International a Electronic Frontier Foundation (EFF)..

  Tor sa dá použiť s rôznymi operačnými systémami a protokolmi, ale drvivá väčšina používateľov ho spúšťa na počítači pomocou prehliadača Tor. Podrobnosti o tom, ako nainštalovať a používať prehliadač Tor, môžete preskočiť priamo na Ako môžem používať Tor?

  Tor tiež umožňuje prístup k množstvu neuvedených webových stránok s doménovým názvom .onion – časťou takzvaného ‘Dark Web‘. Najznámejšie z týchto stránok je teraz uzavreté trhovisko Hodvábna cesta, ale v prevádzke sú aj menej zlovestné stránky, ako napríklad zrkadlo BBC News určené na prekonanie cenzúry..

  Tor je nepochybne najlacnejším nástrojom na ochranu osobných údajov v okolí. Pri používaní Toru však existujú riziká. Pokiaľ nezmeníte svoje návyky prehliadania, riskujete to odhalenie vašej skutočnej adresy IP alebo iné informácie umožňujúce identifikáciu osôb: úplne zničíte vašu anonymitu. Viac sa o tom môžete dozvedieť v našej sekcii Ako zostať v bezpečí pri používaní Tor.

  Nepripúšťame použitie Tor (alebo VPN) pre nič nezákonné a odporúčame vám, aby ste zostali mimo temného webu ako všeobecné preventívne opatrenie..

  Ako Tor funguje?

  Schéma údajov prechádzajúcich cez sieť Tor

  Ako vaše dáta prechádzajú sieťou Tor.

  Ako cibuľa má Tor vrstvy. Sieť Tor odráža vašu komunikáciu medzi niekoľkými servermi, aby ste boli úplne anonymní.

  V tejto časti sa budeme venovať presne tomu, ako Tor pracuje. Ak chcete túto časť preskočiť, môžete skočiť priamo na server Tor vs VPN: Čo je lepšie? alebo Ako môžem používať Tor?

  Takto sieť Tor Tor šifruje a anonymizuje váš internetový prenos:

  1. Pred pripojením k sieti Tor vyberie Tor tri alebo viac náhodné servery (uzly), ku ktorým sa chcete pripojiť.
  2. Softvér Tor šifruje vašu komunikáciu tak, že ju môže dešifrovať iba konečný uzol – nazývaný výstupný uzol..
  3. Softvér Tor potom pridá ďalšie vrstvy šifrovania pre každý z uzlov, cez ktoré prechádza vaša prevádzka, a končí na prvom uzle, ku ktorému sa pripojíte, ktorý sa nazýva ochranný uzol..
  4. V tomto okamihu je vaša prevádzka chránená minimálne tri vrstvy šifrovania.
  5. Keď sa váš počítač spojí s ochranným uzlom, ochranný uzol pozná vašu IP adresu, ale nemôže vidieť nič o vašej premávke (jeho obsah alebo cieľ).
  6. Ochranný uzol dešifruje prvú vrstvu šifrovania, aby objavil ďalší uzol v reťazci. Potom odošle vašu komunikáciu ďalej – stále chránenú najmenej dvoma vrstvami šifrovania.
  7. Nasledujúci uzol v reťazci prijíma vašu šifrovanú komunikáciu. Pozná IP adresu predchádzajúceho servera v reťazci, ale nepozná vašu skutočná IP adresa alebo o koľko krokov v reťazci došlo až do tohto bodu. Tento uzol odstráni vrstvu šifrovania a odhalí identitu nasledujúceho servera v reťazci. Potom odošle vaše údaje ďalej.
  8. Tento proces sa opakuje, až kým vaša prevádzka nedosiahne výstupný uzol. Výstupný uzol dešifruje poslednú vrstvu šifrovania. Toto odhalí vašu komunikáciu, ale výstupný uzol nemá žiadny spôsob, ako zistiť, kto ste.
  9. Vaša premávka dokončí svoju cestu na internet.

  V žiadnom štádiu tohto procesu nepozná žiadny uzol oboje kto si a čo robíš. Pretože každý uzol pozná iba identitu servera priamo vedľa neho v reťazci, je tiež nemožné, aby ktorýkoľvek server mohol spätne analyzovať vašu trasu cez cibuľovú sieť – aj keď má úmyselný úmysel..

  Pre väčšiu bezpečnosť je vaša cesta cez cibuľovú sieť náhodne pridelené približne každých desať minút.

  Tento proces je navrhnutý tak, aby bol úplne anonymný, ale nie je to tak plne súkromné. Výstupný uzol nemá žiadny spôsob, ako zistiť, kto ste, ale môže teoreticky sledovať, čo robíte. Ak by ste chceli niekomu poslať e-mail svoje meno alebo skutočnú adresu IP, celý proces by ste narušili.

  Tor je navrhnutý tak, aby zvládal prenos pomocou populárneho protokolu TCP, ktorý predstavuje väčšinu bežnej prevádzky prehľadávania. Obmedzenie na tento protokol vytvára potenciálnu zraniteľnosť, pretože všetka prevádzka, ktorá používa protokol UDP alebo iný internetový protokol, sa bude pohybovať mimo siete Tor. Hlasový a obrazový prenos sa zvyčajne prenáša pomocou UDP.

  Je Tor VPN?

  Hoci sú Tor a VPN často zmätené, v skutočnosti sú veľmi odlišné technológie.

  Virtuálna súkromná sieť (VPN) je v súkromnom vlastníctve sieť serverov, ku ktorej sa môžete pripojiť z rôznych dôvodov vrátane zlepšenia bezpečnosti, obchádzania cenzúry a maskovania vašej skutočnej adresy IP..

  Ak používate sieť VPN, spojenie medzi počítačom a serverom VPN je šifrované. Toto bráni vášmu poskytovateľovi internetových služieb alebo akejkoľvek tretej strane v sledovaní vašej online aktivity.

  Váš poskytovateľ VPN však má vždy technické schopnosti pozoruj svoju aktivitu. Môžu zobraziť a potenciálne zaznamenať vašu skutočnú IP adresu, takže musíte byť schopní dôverovať svojmu poskytovateľovi.

  Z tohto dôvodu je dôležité nájsť poskytovateľa VPN s minimálnou politikou protokolovania a záznamom o sledovaní bezpečnosti svojej siete..

  Tor je na druhej strane sieťou vo vlastníctve komunity a dobrovoľníkov servery – alebo „uzly“. Používanie tejto siete vám umožňuje anonymne prehliadať internet, ale neposkytuje rovnaké výhody zabezpečenia ako VPN alebo rovnaký pomocný program na prístup k obsahu blokovanému geograme..

  Projekt Tor, ktorý udržuje softvér prehliadača Tor, nevlastní sieť serverov, na ktorých softvér pracuje. Na rozdiel od servera VPN, ktorý vie, kto ste a čo robíte, žiadny jediný server v sieti Tor nemá prístup k obom identita a aktivita.

  Tor to dosahuje pomocou viacerých vrstiev šifrovania a smerovania vašej prevádzky cez niekoľko serverov pred ich uvoľnením na širší internet. To znamená, že nemusíte dôverovať poskytovateľovi služieb ako vy s VPN, ale vedie to aj k pomalé rýchlosti prehliadania a niektoré konkrétne chyby zabezpečenia, s ktorými by ste sa nemuseli starať pomocou dôveryhodnej siete VPN.

  V skratke, VPN je nástroj súkromia v prvom rade. Tor je na druhej strane nástrojom anonymita.

  V súhrne vám VPN umožňuje:

  • Skryte svoju IP adresu z navštívených webových stránok.
  • Zašifrujte návštevnosť prehliadača.
  • Prístup k webovým stránkam s obmedzeným geografickým umiestnením.
  • Vyberte si z viacerých umiestnení súkromných serverov.
  • Prístup k cenzurovanému obsahu.
  • Chráňte svoje údaje vo verejných sieťach WiFi.

  Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo je to VPN, napísali sme komplexnú príručku, ktorá obsahuje všetko, čo potrebujete vedieť.

  Prípadne môžete nájsť priame porovnanie služieb Tor a VPN v systéme Tor vs. VPN: Ktorý je lepší? tejto príručky.

  Smerovač cibule vs VPN šifrovanie

  Tor aj VPN používajú šifrovanie, aby vám poskytli ďalšie súkromie online, ale každý z nich platiť šifrovanie veľmi odlišne.

  Ak používate sieť VPN, všetka vaša prevádzka je zabezpečená „tunelom“ šifrovania a odoslaná na jeden server VPN, ktorý patrí vášmu poskytovateľovi VPN. Po prijatí sa prevádzka dešifruje a uvoľní na svoje konečné miesto určenia.

  Ak sa nepoužívajú pokročilé nástroje na utieranie problémov, tunel VPN nezastaví poskytovateľa internetových služieb v tom, že vie, že používate VPN, ale zabráni mu v tom, aby videli, ktoré webové stránky navštevujete a čo robíte, keď sa tam dostanete..

  Naopak, „cibuľová sieť“ spoločnosti Tor používa viac vrstiev šifrovania, pričom každú z nich môže dešifrovať iba náhodne pridelený server. Tieto servery nepatria spoločnosti Tor, ale vlastnia a udržiavajú ich dobrovoľníci.

  Váš ISP možno bude vedieť, že používate Tor, ale počiatočná vrstva šifrovania im zabráni vidieť, kde prehľadávate.

  Aj keď musíte mať veľmi silnú dôveru v svojho poskytovateľa VPN, Tor bol postavený tak, aby eliminoval potrebu dôverovať každému jednotlivému operátorovi servera.

  Pokiaľ ide o silu šifrovania, niektoré siete VPN sa spoliehajú na slabé a zastarané šifrovacie protokoly, ako je PPTP, ktoré sa môžu zlomiť hrubou silou do 24 hodín..

  Vysoko kvalitné VPN však používajú oveľa bezpečnejšie protokoly ako IKEv2 / IPSec a OpenVPN. Tieto protokoly pracujú s bezpečnými šifrovacími šiframi, ako sú AES-256 a RSA-1024, z ktorých žiaden ešte nebol porušený. Pri súčasnej výpočtovej technológii by to trvalo dlhšie ako život vesmíru.

  Tor využíva kombináciu rovnakých bezpečných šifrov. To znamená, že vysoká úroveň šifrovania, ktorú používa Tor, sa odstráni na výstupnom uzle, čo znamená, že vaša aktivita prehliadania bude odhalená. Pokiaľ však nič neunikne, nebude možné prepojiť túto aktivitu s vašou identitou. Viac informácií o týchto únikoch si môžete prečítať v článku Je bezpečné používať Tor? časť.

  Viac informácií o šifrovacích protokoloch a šifroch VPN nájdete v našom Sprievodcovi šifrovaním VPN.

  Čo je lepšie: Tor alebo VPN?

  Najväčší rozdiel medzi Tor a VPN je v tom, že Tor existuje úplná anonymita, zatiaľ čo VPN majú širšiu škálu súkromie a bezpečnosť aplikácie.

  Tu je tabuľka rýchleho porovnania, ktorá ukazuje výhody a nevýhody každého nástroja:

  Tabuľka porovnávajúca VPN a Tor.

  Porovnávacia tabuľka Tor verzus VPN.

  Každá sieť má svoje výhody a nevýhody a určité činnosti sa lepšie hodia pre jednu z druhej.

  V tejto časti sa podrobne venujeme výhodám a nevýhodám sietí Tor a VPN. Ak chcete preskočiť tieto výhody a nevýhody, môžete prejsť priamo na náš prehľad toho, ktorý nástroj by ste mali použiť.

  Výhody Tor

  Ilustrácia znázorňujúca výhody Tor

  1. Decentralizovaná sieť. Pretože Tor sa skladá z distribuovanej siete tisícov serverov po celom svete – bez sídla, kancelárie alebo centrálneho servera – je veľmi ťažké pre ktorúkoľvek vládu alebo organizáciu vypnúť ho..

   Každý, kto chce vziať Tora, by musel ísť za každým jednotlivým serverom. To tiež znamená, že neexistuje žiadny centralizovaný bod pre útok škodlivého hráča. Neexistuje ani žiadny centrálny server, ktorý by bolo možné zabaviť na prezeranie protokolov používania.

  2. Úplná anonymita. Metóda smerovania, ktorú používa Tor, bráni tomu, aby sa medzi vašou skutočnou IP adresou a online aktivitou vyvodzovalo akékoľvek spojenie. Prvý uzol, ku ktorému sa pripájate (ochranný uzol) bude poznať vašu IP adresu, ale nebude vedieť o vašej aktivite nič.

   Žiadna z nasledujúcich uzlov neuvidí vašu skutočnú IP adresu ani žiadne stránky, ku ktorým sa pripájate. Tor tiež mení vašu trasu prostredníctvom svojej siete každých desať minút, zatiaľ čo VPN udržiava jediné pripojenie servera po celú dobu vášho pripojenia.

  3. Cross-border. Spoločnosť Tor dokáže obísť geografické obmedzenia smerovaním vašej prevádzky do uzlov v rôznych krajinách. K webovému obsahu, ktorý bol predtým vo vašej oblasti neprístupný, sa dá pristupovať pomocou prehliadača Tor pomocou siete Tor. Dôvodom je skutočnosť, že všetky navštívené webové stránky vidia IP adresu výstupného uzla, nie vašu skutočnú IP, a pomocou tohto určujú vašu polohu..

   Trasa, ktorú si vyberiete cez sieť Tor, je však úplne náhodná. Ak je to možné, výber konkrétneho umiestnenia servera na „spoof“ je veľmi zložitý. Kombinácia technickej zložitosti a nízkych rýchlostí robí z Toru nesprávnu voľbu pre streamovanie geoblokovaného videa.

  4. zadarmo. Za Tor nikdy nebudete musieť platiť. Softvér a sieť sú bezplatné a otvorené, udržiavajú ich dobrovoľníci a charitatívne organizácie po celom svete. Na rozdiel od niektorých bezplatných sietí VPN neexistujú žiadne reklamy a nemusíte sa obávať rizika, že by sa Tor sám prihlásil a predal vaše údaje..

  Tor Nevýhody

  Ilustrácia znázorňujúca nevýhody Tor

  1. Veľmi pomalý. Tor je v porovnaní s VPN veľmi pomalý. Dáta v sieti Tor sú smerované cez viac náhodných a široko rozptýlených uzlov, z ktorých každý má premenlivú šírku pásma a viacnásobne šifrovaný a dešifrovaný. Ste na milosrdenstve najpomalšieho uzla na vašej trase.

   To znamená, že Tor nie je dobrou voľbou na sledovanie vysoko kvalitných streamovaných videí, zdieľania súborov P2P alebo čokoľvek iného, ​​čo vyžaduje vysokorýchlostné pripojenie..

   Najmä torrent sa neodporúča, pretože by mohlo dôjsť k odhaleniu vašej skutočnej adresy IP. To tiež kladie veľké zaťaženie na sieť a spomaľuje pripojenie všetkých ostatných.

  2. Zlá kompatibilita. Do siete Tor môžete pristupovať iba pomocou prehliadača Tor alebo pomocou aplikácie so zabudovaným prístupom Tor. Ak chcete použiť iný prehliadač alebo aplikáciu, nebudete chránení službou Tor.

   Existuje však aplikácia pre Android, ale žiadny prehliadač Tor pre iOS, čo znamená, že ho nemôžete použiť na svojom iPhone alebo iPade.

   Existuje niekoľko pokročilejších metód smerovania aplikácií v sieti, ako napríklad „Torifikačné programy“ alebo spustenie „VPN cez Tor“. Sú to však zložité procesy, ktoré pri nesprávnej implementácii riskujú únik vašej pravej identity.

  3. Zákaznícka podpora. Keďže sieť Tor je prevádzkovaná sieťou dobrovoľníkov, na údržbu a modernizáciu siete ako celku nie je možné platiť žiadne priame financovanie. Niektoré servery v sieti sú staré a pomalé a neexistuje žiadny centrálny podporný tím, na ktorý by ste sa mali obrátiť v prípade problémov.

   Existuje však aktívna komunita nadšencov, ktorí môžu byť ochotní pomôcť, ak zistíte, že ste uviaznutí – jednoducho neočakávajte live chat.

  4. Nežiaduca pozornosť. Ako už možno viete, Tor má povesť prilákania tých, ktorí sa veľmi chcú vyhnúť detekcii. Patria sem novinári a oznamovatelia, ale aj zločinci.

   Váš ISP môže vidieť, že používate Tor, aj keď nevedia, čo robíte. Z tohto dôvodu vás časté používanie Toru môže potenciálne označiť na sledovanie.

   Tiež sa môžete dostať do problémov na Temnom webe (.onion stránky), ktoré sú prístupné iba prostredníctvom prehliadača Tor. To sú, viac často ako ne, nebezpečné miesta.

  5. zložitosť. Na rozdiel od VPN, nemôžete jednoducho „zapnúť“ prehliadač Tor a skryť svoju IP adresu. Ak prehľadávač správne nenakonfigurujete a nezmeníte svoje návyky prehliadania, je neuveriteľne ľahké odhaliť skutočnú adresu IP as ňou aj svoju skutočnú identitu.

   Torrentovanie cez Tor, otváranie dokumentov stiahnutých prostredníctvom Tor alebo používanie Windows je len niekoľko príkladov aktivít, ktoré by mohli odhaliť vašu IP. Viac informácií nájdete v našej kapitole Ako zostať v bezpečí pomocou Tor.

  6. Škodlivé výstupné uzly. Aj keď je vaša prevádzka šifrovaná na väčšinu svojej cesty sieťou Tor, je vystavená, keď prechádza cez konečný uzol – nazýva sa výstupný uzol..

   To znamená, že výstupný uzol má schopnosť špehovať vašu aktivitu, rovnako ako poskytovateľ internetových služieb, ak ste nepoužívali server Tor alebo VPN.

   Ktokoľvek môže nastaviť výstupný uzol, ktorý bude špehovať používateľov, vrátane vlád a zločincov. Ďalšie informácie o škodlivých výstupných uzloch nájdete v nasledujúcej kapitole: Je Tor bezpečný?

  7. Nedostatok presnosti. Ako sme už uviedli, Tor sa dá použiť na obídenie geografických obmedzení obsahu, je to však veľmi neefektívny spôsob spoofingu konkrétneho miesta. Okrem toho môžu byť vďaka nízkym rýchlostiam takmer nemožné streamovanie geo-obmedzených médií.

  Výhody VPN

  Ilustrácia znázorňujúca výhody VPN oproti Tor.

  1. Oveľa rýchlejšie. Používanie VPN bude takmer vždy oveľa rýchlejšie ako Tor. S VPN vaše šifrované dáta smerujú priamo na jeden VPN server a potom do vášho cieľa. S Torom cestuje medzi tromi servermi po celom svete.

   Z tohto dôvodu uvidíte pri pripájaní k serveru VPN v okolí len malé zníženie rýchlosti. V niektorých prípadoch – napríklad v prípadoch, keď poskytovateľ internetových služieb obmedzuje vaše pripojenie k niektorým webovým stránkam – môžete dokonca pozorovať mierne zvýšenie rýchlosti..

  2. Zákaznícka podpora. Služby VPN poskytujú špecializované spoločnosti. Dôveryhodní majú infraštruktúry, ktoré môžu byť požiadané o pomoc alebo môžu byť brané na zodpovednosť, keď sa niečo pokazí.

   Predplatné VPN platia za údržbu siete av niektorých prípadoch aj veľké tímy podpory zákazníkov. To znamená, že môžete rozoznať tých dobrých od tých zlých, na rozdiel od škodlivých výstupných uzlov Tor, ktoré nevidíte prichádzať.

  3. Pokročilé vlastnosti. Vysokokvalitné VPN sú vybavené pokročilými funkciami, ktoré pomáhajú ďalej chrániť vaše súkromie.

   Patria sem prepínače zabíjania na automatické prerušenie internetového pripojenia, ak sa odpojíte od siete VPN, ochrana pred únikom údajov, ktorá zabráni úniku IP alebo DNS, technológie zahmlievania na obchádzanie cenzúry, špeciálne servery na streamovanie alebo torrentovanie a oveľa viac.

  4. Ľahké lokálne spoofing. Používanie siete VPN je najúčinnejším spôsobom rýchleho prístupu na geograficky obmedzené webové stránky. Väčšina poskytovateľov VPN ponúka servery na desiatkach miest po celom svete, čo vám umožňuje zvoliť si preferovanú polohu.

   Aj keď je možné mať určitú kontrolu nad umiestnením výstupného uzla v Tor, nie je to ľahké alebo spoľahlivé. V prípade siete VPN je výber umiestnenia rovnako jednoduchý ako výber zo zoznamu.

   Pretože pripojenia VPN sú omnoho rýchlejšie, sú ideálne na streamovanie médií z iných krajín alebo zdieľanie súborov P2P.

  5. Jednoduchosť použitia. Technológia za sieťami VPN môže byť komplikovaná, ale inštalácia a prevádzka je vo všeobecnosti veľmi jednoduchá.

   Vo väčšine prípadov stačí stiahnuť inštalačný súbor a potom postupovať podľa pokynov na obrazovke. Často môžete dokonca nastaviť sieť VPN tak, aby sa pripojila automaticky pri zavádzaní zariadenia.

  6. Široká kompatibilita. Najlepšie služby VPN sú kompatibilné takmer so všetkými zariadeniami, ktoré by ste sa mohli pripojiť k internetu. Naopak, Tor je skutočne k dispozícii iba na počítači alebo Android.

   Takmer všetci poskytovatelia VPN majú stolné a mobilné aplikácie, ako aj rozšírenia prehľadávača. Niektorí poskytovatelia dokonca ponúkajú softvér, ktorý beží na domácom smerovači, ktorý chráni všetky vaše zariadenia pripojené k internetu naraz a trvalo chráni vaše súkromie.

  7. Ochrana v celej sieti. Tor chráni iba prenos zvnútra samotného prehliadača Tor. VPN presmeruje a zašifruje všetku vašu komunikáciu vrátane akýchkoľvek aplikácií na pozadí.

  Nevýhody VPN

  Ilustrácia znázorňujúca nevýhody VPN verzus Tor.

  1. Postupy pri ťažbe dreva. Služby VPN môžu chrániť vaše údaje pred poskytovateľom internetových služieb, musíte však dôverovať poskytovateľovi VPN. Na rozdiel od spoločnosti Tor, ktorá je úplne decentralizovaná, dôverujete svojim údajom úplne jednej spoločnosti, pretože používate jej softvér a servery.

   Niektorí poskytovatelia vedú záznamy o vašej aktivite alebo údajoch o pripojení. Mohlo by to byť pre jeho vlastné použitie, alebo preto, že je to nútené orgánmi. Tieto údaje by sa mohli uchovávať dni, mesiace alebo dokonca roky.

   Niektoré služby nepravdivo inzerujú zásady „nulových záznamov“. Ak protokoly existujú, agentúra môže tieto informácie použiť proti vám a existujú obmedzenia, čo môže VPN urobiť, aby vás ochránila. Preto je dôležité zvoliť si poskytovateľa, ktorý nevedie absolútne žiadne záznamy umožňujúce identifikáciu osôb.

   Aj siete VPN s politikami bez protokolovania majú technickú kapacitu na uchovávanie protokolov. Externé audity zaručujú, že spoločnosť VPN skutočne robí to, čo hovorí, ale nemôže zaručiť, že spoločnosť bude v tom pokračovať aj v budúcnosti..

   Uzly ukončenia Tor môžu vidieť a zaznamenávať vašu aktivitu, ale nepoznajú vašu pravú totožnosť. S VPN musíte žiť s vedomím, že vaša identita a aktivita spočíva v rukách poskytovateľa VPN.

  2. Drahší. Existujú bezplatné siete VPN, ale do značnej miery všetky siete VPN, ktoré stoja za to zaplatiť poplatok za odber nejakého druhu.

   Údržba siete a vývoj softvéru si vyžaduje peniaze. Ak neplatíte sieť VPN hotovosťou, platíte ju pomocou reklám alebo užívateľských údajov. Mnoho bezplatných sietí VPN dokonca obsahuje adware.

   Ak musíte ísť s bezplatným VPN, odporúčame vám vybrať si niečo z nášho zoznamu najlepších bezplatných VPN, aby nedošlo k nebezpečným poskytovateľom.

  3. Prerušenie spojenia. Softvér VPN vo vašom prístroji musí správne fungovať, aby zostal chránený. Ak softvér z nejakého dôvodu zlyhá, existuje riziko, že údaje odosielané do az počítača môžu unikať. To by úplne narušilo vašu anonymitu a vystavilo by vás zraniteľným očiam tretích strán.

   Mnoho sietí VPN obsahuje prepínač zabíjania na ochranu pred týmto problémom. Toto je funkcia, ktorá úplne zastaví vaše internetové pripojenie, ak VPN niekedy stratí pripojenie. Dôrazne odporúčame použitie VPN s prepínačom kill.

  4. Variácia kvality. VPN sú súkromné ​​spoločnosti. Výsledkom je, že prichádzajú do spektra kvality a dôveryhodnosti. Aby bola vaša komunikácia bezpečná, musí byť šifrovanie používané službou VPN nerozbitné a pripojenie musí byť úplne bez únikov..

   Takmer všetky nevýhody VPN v porovnaní s Torom môže kompenzovať spoľahlivý poskytovateľ.

   Najlepšie VPN používajú šifrovanie AES-256 bit, ale niektoré služby nižšej úrovne používajú slabšie algoritmy, ako sú PPTP a Blowfish. Pri výbere predplatného VPN si pozorne prečítajte technické údaje alebo si vyberte z odporúčaných poskytovateľov VPN.

  Ktoré by ste mali použiť: Tor alebo VPN?

  Ilustrácia znázorňujúca dve ruky, ktoré volia medzi tónom cibule a štítom VPN.

  Najlepšie nástroje na ochranu osobných údajov sa budú líšiť v závislosti od vašej situácie. Tu je niekoľko konkrétnych tipov, kedy je najlepšie použiť VPN alebo Tor.

  Kedy by ste mali používať VPN

  Dobrá VPN bude najlepším riešením pre väčšinu ľudí, pretože sa vyrovná súkromia, zabezpečenia a použiteľnosť. Je tiež oveľa menej pravdepodobné, že dôjde k úniku, pretože chráni všetku vašu internetovú komunikáciu (nielen prenos z vášho prehliadača)..

  Okrem toho VPN nevyžaduje rovnaké technické porozumenie, aby sa zabránilo problémom.

  Pokiaľ sa používa dôveryhodný poskytovateľ VPN s nulovým protokolom, VPN ponúka veľmi bezpečné riešenie ochrany osobných údajov s vynikajúcimi výsledkami výkon a flexibilita v porovnaní s Tor.

  Mal by si používať VPN Ak ste:

  • Týka sa to predovšetkým vášho súkromia.
  • Cestovanie do ťažko cenzurovanej krajiny.
  • Pripojenie k verejnej sieti WiFi.
  • Nakupovanie online.
  • Streamovanie alebo torrentovanie médií.
  • Prístup k geograficky obmedzenému obsahu.

  Kedy by ste mali používať Tor

  Najväčšou prednosťou spoločnosti Tor je, že odstraňuje potrebu, aby ste verili súkromnej spoločnosti VPN. Jeho dve najväčšie slabiny – nedostatok bezpečnosti a veľmi pomalé rýchlosti – z toho robia zlý výber pre mnoho populárnych aktivít, ako napr Zdieľanie súborov, streaming, alebo nákupné transakcie.

  Existujú situácie, kedy odporúčame zvoliť Tor cez VPN. Najmä Tor je vynikajúcou voľbou pre anonymita – ale iba ak ste ochotní obetovať bezpečnosť a súkromie, aby ste to dosiahli. Vaša aktivita bude otvorená pre ostatných, ale nebude možné sa k vám vrátiť.

  Tento druh anonymity je skutočne potrebný iba pre tých, čo informátorov informujú, a novinárov, ktorí chcú, aby sa ich správy videli, ale musia zachovať svoj pôvod v tajnosti. Ak sa rozhodnete Tor používať, prečítajte si kapitolu Ako zostať v bezpečí pri používaní Tor.

  Mal by si použite Tor Ak ste:

  • Ide predovšetkým o úplnú anonymitu.
  • Nemožno si dovoliť dôveryhodnú sieť VPN.
  • Ide o prístup k „skrytým“ webom s doménou .onion.
  • Snaží sa zverejniť citlivé informácie, napr. ste novinár, aktivista alebo informátor.

  Je Tor bezpečné používať?

  Projekt Tor slúži na vyriešenie problému dôvery online. Ale môžete skutočne dôverovať sieti Tor?

  Je to legitímna otázka, ktorá však zatiaľ nemá definitívnu odpoveď. Existujú však, niekoľko známych a podozrivých zraniteľností v dizajne Tor.

  Je Tor kompromitovaný?

  Podozrenia, že FBI a ďalšie vládne agentúry USA môžu de-anonymizovať používateľov Tor, existujú už roky. Určite vložili prostriedky na dosiahnutie tejto schopnosti. Skutočnosť, že Tor je stále z veľkej časti financovaná vládou USA, je veľmi zle utajované.

  Zdá sa, že takéto podozrenie bolo potvrdené v súdnom konaní v roku 2023, ale FBI nakoniec odmietla poskytnúť dôkazy alebo odhaliť akúkoľvek potenciálnu zraniteľnosť v Tor, čím úplne skomplikovala prípad.

  Vedci z Kolumbijskej univerzity vyvinuli útoky, ktoré im umožňujú potenciálne anonymizovať až 81% používateľov Tor.

  Keby spravodajská agentúra verejne odhalila zraniteľnosť Tor, bežní používatelia by sa hrnú z platformy. Potom by nebolo možné použiť platformu na dohľad a ľahko by sa dalo zistiť, či zostávajúca prevádzka zostane ako pridružená k štátu.

  Z tohto dôvodu zostávajú akékoľvek možnosti na zrušenie anonymizácie používateľov Tor nepotvrdený, ako aj mechanizmus, pomocou ktorého by to mohol urobiť, alebo rozsah, v akom by sa to dalo zaviesť.

  Oveľa jednoznačnejšia je skutočnosť, že Tor bol navrhnutý a vyvinutý americkým námorníctvom. Toto nie je nevyhnutne problém sám osebe, ale pokračujúca spolupráca medzi vývojármi Tor a vládou USA – ktorú identifikovala Yasher Levine vo svojej knihe Surveillance Valley – vyvoláva obavy..

  V posledných rokoch bolo zverejnených niekoľko e-mailových korešpondencií medzi vývojármi spoločnosti Tor a vládnymi agentúrami USA. Toto je príklad, v ktorom diskutuje spoluzakladateľ Tor spolupráca s ministerstvom spravodlivosti, vrátane odkazu na inštaláciu „zadných vrát“:

  Snímka obrazovky e-mailu, ktorý poslal Roger Dingledine, spoluzakladateľ Tor.

  Snímka obrazovky e-mailu, ktorý poslal Roger Dingledine, spoluzakladateľ Tor.

  Môžete vidieť viac tejto korešpondencie, spolu s niekoľkými ďalšími výmenami medzi vývojármi Tor a spravodajskými agentúrami USA, tu.

  Je Tor legálne?

  to je právnej použiť Tor. Niektoré webové stránky prístupné prostredníctvom siete Tor sú populárne medzi zločincami a organizujú nezákonný obsah. Zatiaľ čo Tor je legálne použitie, časté používanie by vás mohlo označiť za dohľad.

  Chyby zabezpečenia systému Windows

  Systém Windows nebol vytvorený na anonymitu. Aj keď ste opatrní a pristupujete na internet iba z prehliadača Tor, operačný systém štandardne odošle spoločnosti Microsoft informácie, čo môže viesť k odhaleniu vašej identity. Ak je to možné, prevádzkovanie Tor v systéme Linux sa považuje za bezpečnejšie a spoľahlivejšie.

  Tails a Whonix sú populárne varianty Linuxu, ktoré boli skonštruované na použitie s Torom, ale Tor môžete bezpečne spúšťať na akejkoľvek prakticky akejkoľvek verzii operačného systému Linux..

  IP & Netesnosti DNS

  Pri správnom použití Tor by nemal úniku informácií o vašej IP alebo DNS. Ak ho však použijete ako bežný prehliadač, takmer určite to povedie k únikom DNS alebo IP.

  Ak chcete zabrániť úniku IP a DNS pri používaní Tor, musíte vyhnúť:

  • Používanie rozšírení prehliadača.
  • Sťahovanie a otváranie súborov.
  • Sťahovanie torrent súborov.
  • Povolenie jazyka JavaScript.

  Všetky tieto činnosti majú potenciál smerovať prevádzku mimo prehliadača Tor alebo si uchovávať informácie, ktoré vás môžu anonymizovať dokonca aj v prehliadači Tor..

  Ďalšou častou chybou je prístup na stránky HTTP. Tým sa priamo neodhalí vaša adresa IP, ale zvýši sa tým zraniteľnosť voči sledovaniu a zvýši sa tým riziko vyššie uvedeného správania. Viac informácií o tom, ako bezpečne používať Tor, nájdete v nasledujúcej kapitole tejto príručky.

  Škodlivé výstupné uzly

  Jedným zo spôsobov, ako bol Tor definitívne ohrozený, sú škodlivé výstupné uzly.

  Aj keď je vaša prevádzka šifrovaná na väčšinu svojej cesty sieťou Tor, je vystavený keď prechádza cez posledný uzol – nazýva sa výstupný uzol.

  To znamená, že výstupný uzol má schopnosť zobraziť svoju aktivitu, rovnako ako poskytovateľ internetových služieb, ak ste nepoužívali server Tor alebo VPN. To však nevyhnutne neohrozí vašu anonymitu, pretože výstupný uzol nemá spôsob, ako zistiť vašu skutočnú IP adresu.

  Keby ste mali prístup na e-mailový účet alebo stránku Facebooku spojenú s vašou skutočnou identitou, mohlo by sa to dodržať a oslabiť vašu anonymitu.

  Výstupný uzol môže obsluhovať ktokoľvek. Je známe, že sa používajú na dohľad zločincov a dokonca na vykonávanie útokov typu človek v strede.

  Zdravý skepticizmus vás tu môže ochrániť a je múdre predpokladať, že vás niekto sleduje.

  Môže byť vysledovaný?

  Ak ste opatrní a Tor je správne nakonfigurovaný, potom nie, nemôžete vystopovať.

  Keď vaša aktivita opustí sieť Tor, nie je šifrovaná. Znamená to, že to môže vidieť vaša vláda alebo iná tretia strana, ale nedokážu vám povedať, kto ste, pokiaľ im vaša aktivita prehliadania nebude vedieť..

  Najlepšie je predpokladať vaša aktivita bude vždy viditeľná, ale to majú diváci netuším, kto si. Pokiaľ neurobíte nič, aby ste sa identifikovali (napríklad navštívili akékoľvek osobné účty alebo umožnili spoločnosti Tor úniku), vašu aktivitu nemožno sledovať prostredníctvom siete Tor.

  Ako môžem používať Tor?

  Ak ste sa rozhodli používať Tor, môžete podľa týchto jednoduchých krokov nainštalovať Tor Browser do svojho počítača alebo mobilu. Ak už máte nainštalovaný Tor Browser, môžete prejsť na nasledujúcu kapitolu o tom, ako zostať v bezpečí pomocou Tor.

  Ako nainštalovať prehliadač Tor na váš počítač

  Tor Browser bude pracovať pre všetky windows, linux alebo MacOS počítač a ľahko sa inštaluje.

  Inštalácia prehliadača Tor na váš počítač:

  1. Prejdite na stránku sťahovania z webovej stránky Tor Project.

   Pretože váš poskytovateľ internetových služieb alebo správca siete nepochybne monitoruje vaše návyky prehliadania, možno budete chcieť mať pri návšteve webovej stránky Tor aktívnu sieť VPN..

   Môže to znieť paranoidne, existujú však príklady skutočného života ľudí, ktorí sa takto identifikujú. V roku 2013 bol pomocou protokolov univerzitného pripojenia Wi-Fi identifikovaný študent Harvardu, ktorý poslal falošnú hrozbu bomby cez Tor, aby sa vyhýbal skúške. Študent bol vyčlenený, pretože bol jediným používateľom, ktorý mal prístup k Tor v sieti kampusu.

  2. Vyberte požadovaný operačný systém:

   Snímka obrazovky stránky sťahovania prehliadača Tor

  3. Stiahne sa súbor .exe: otvorte ho.
  4. Z rozbaľovacej ponuky vyberte požadovaný jazyk:

   Ukážka inštalačného okna pre výber jazyka Tor.

  5. Pokiaľ hľadáte pokročilé nastavenie, stlačte tlačidlo connect:
   Ukážka inštalačného okna Tor
  6. Tor sa automaticky nastaví.

   Screenshot nainštalovaného prehliadača

  Po stiahnutí súboru už nebudete musieť inštalovať nič iné. Tor je úplne samostatný – môžete ho dokonca spustiť z USB palcovej jednotky.

  Avšak iba vaša aktivita z prehliadača bude smerovaná cez Tor. Čokoľvek mimo – vrátane e-mailov odosielaných zo samostatnej aplikácie, ako je napríklad Outlook – bude vystavené dohľadu.

  Ako nainštalovať prehliadač Tor na mobil

  Pre zariadenia s Androidom je k dispozícii aplikácia prehliadača Tor a spravovaná programom Guardian Project. Je ľahké ich sťahovať a používať, ale rovnaké obmedzenia platia ako pri používaní prehliadača na pracovnej ploche: iba to, čo v prehliadači urobíte, zostane online anonymné.

  Ak chcete túto časť preskočiť, môžete prejsť priamo na stránku Ako zostať v bezpečí pomocou Tor.

  Inštalácia prehliadača Tor na zariadenie s Androidom:

  1. Na stránke Obchodu Google Play stlačte inštaláciu.
  2. lis connect pre prístup k sieti Tor. Načítanie bude trvať niekoľko minút.
  3. Prejdite cez uvítacie správy.
  4. Teraz ste pripravení používať Tor Browser v mobile. Kliknutím na panel s adresou v hornej časti zadajte web, ktorý chcete navštíviť.

  Bohužiaľ, kvôli značne obmedzenému obchodu App Store spoločnosti Apple v súčasnosti neexistuje aplikácia pre systém iOS a pravdepodobne nebude v budúcnosti. To znamená, že nebudete môcť používať Tor na iPhone alebo iPad.

  Iné aplikácie s povolením Tor

  Už sme spomenuli, že Tor dokáže spracovať všetku komunikáciu používajúcu protokol TCP. Aj keď je to pravda, nie je ľahké získať veľa aplikácií, ktoré by fungovali iba s TCP.

  Všetky informácie neprenášané prostredníctvom TCP budú predvolene mimo siete Tor. To spôsobí úniky DNS, WebRTC alebo IP a vystaví vašu identitu a aktivitu všetkým divákom.

  Tor ponúka svoj vlastný podrobný sprievodca aplikáciami „Torifying“, ktoré odporúčame iba pre pokročilejších používateľov.

  Variant Linux Tails štandardne smeruje všetku aktivitu cez sieť Tor. Dodáva sa s niekoľkými predinštalovanými a predkonfigurovanými aplikáciami a automaticky odstraňuje všetku komunikáciu mimo Tor, aby sa predišlo únikom.

  Toto je efektívne nastavenie, ale nebude kompatibilný s mnohými populárnymi aplikáciami – neočakávajte, že budete používať YouTube, Facebook Messenger alebo Spotify z vášho počítača.

  Väčšina aplikácií Voice-over-IP (VoIP) sa, žiaľ, spolieha na protokol UDP. Pretože Tor nie je v súčasnosti kompatibilný s týmto protokolom, nie je možné používať videochatové aplikácie ako Skype cez sieť Tor.

  Ako zostať v bezpečí pomocou Tor

  Väčšinu rizík spojených s Torom možno vyriešiť pomocou zmeniť svoje správanie keď prehľadávate internet.

  Ak používate Tor ako normálny prehliadač, takmer určite to povedie k únikom DNS alebo IP.

  pamätať: pri použití prehliadača Tor je chránená iba vaša webová prevádzka. Iné aplikácie, ako napríklad e-mail alebo iné prehliadače, nie sú zúžené cez sieť.

  Pred prvým použitím prehliadača vám odporúčame prečítať si zoznam súčasných známych problémov s Torom.

  Tri najväčšie riziká pri používaní Tor sú:

  • Zisťovanie alebo utrpenie útoku zo stredu na nebezpečný výstupný uzol.
  • Náhodná úniková premávka mimo Tor a odhalenie vašej skutočnej identity.
  • V opačnom prípade odhalíte svoju totožnosť na stránkach, ktoré navštevujete.

  Najdôležitejšie bezpečnostné opatrenia, ktoré musíte prijať, sú:

  • Vyhýbanie sa správaniu, ktoré by mohlo mať za následok technický únik informácií.
  • Vyhýbajte sa správaniu, ktoré môže divák použiť na odvodenie vašej identity.

  Aby ste sa vyhli únikom, vo všeobecnosti je potrebné, aby ste používali iba prenos TCP a držali sa samotného prehliadača Tor. Existujú tiež konkrétne známe zraniteľné miesta, napríklad JavaScript alebo BitTorrent, oboje môžu uniknúť z vašej adresy IP.

  Aby ste zabránili útočníkovi spracovať vašu identitu, musíte sa vyhnúť prístupu k informáciám súvisiacim s vašou identitou, ako sú napríklad pomenované email účet alebo účet na Facebooku.

  Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť útokom typu človek v strede, je použitie iba šifrovaných pripojení HTTPS.

  Ako zostať anonymný pomocou Tor

  Tu sú najdôležitejšie pravidlá na zaistenie bezpečnosti na Toru:

  1. Nepoužívajte mobilné verifikácia v dvoch krokoch.
  2. Nikdy nezverejňujte svoje osobné účty.
  3. Nepoužívajte rovnaké účty vo vnútri a mimo Tor.
  4. Pristupujte iba k zabezpečeným webovým stránkam šifrovaným HTTPS.
  5. Po každej relácii prehliadania vymažte súbory cookie a údaje miestnych webových stránok.
  6. Nepoužívajte Google (DuckDuckGo je dobrá alternatíva).
  7. Nepripájajte sa k rovnakému vzdialenému serveru súčasne a bez prehliadača Tor.
  8. Vyhnite sa torrentovaniu (spomaľuje sieť) – a najmä BitTorrentu.
  9. Ako používať VPN s Tor

   Je ešte bezpečnejšie používať súčasne VPN aj Tor?

   niekedy.

   Existujú dva spôsoby, ako používať Tor a VPN spoločne: Tor cez VPN a VPN cez Tor. Obaja majú niektoré jedinečné výhody, ako aj niektoré celkom závažné nedostatky, ktorým sa budeme venovať v tejto časti.

   Tor Over VPN

   Schéma zobrazujúca Tor bežiaci cez VPN.
   „Tor over VPN“ je pripojenie k sieti VPN pred spustením prehliadača Tor. Toto je najbežnejší spôsob kombinovania Tor s VPN.

   Je to ľahké: stačí sa pripojiť k sieti VPN a potom spustiť prehliadač Tor z počítača alebo smartfónu.

   Vaša sieť VPN bude fungovať ako ďalší uzol pred sieťou Tor.

   Ak kombinujete Tor s VPN takto:

   1. Váš ISP a sieťový operátor nebudú vedieť, že ste pripojení k sieti Tor.
   2. Uzol sieťového vstupu Tor neuvidí vašu skutočnú IP adresu.
   3. Váš poskytovateľ VPN nebude môcť vidieť vašu komunikáciu.

   Toto je zvlášť užitočné, ak nechcete, aby správca siete vedel, že sa pripájate k Tor, alebo ak váš poskytovateľ VPN má invazívne alebo vágne pravidlá protokolovania..

   Je však potrebné poznamenať, že:

   1. Váš poskytovateľ VPN uvidí vašu skutočnú IP adresu.
   2. Váš poskytovateľ VPN tiež uvidí, že ste pripojení k sieti Tor.
   3. Uzly ukončenia Tor – vrátane škodlivých ukončovacích uzlov – budú stále môcť zobraziť vašu komunikáciu.

   Niektoré služby VPN, vrátane služieb NordVPN a ProtonVPN, majú servery určené na prenos Tor.

   VPN Over Tor

   Diagram znázorňujúci beh VPN cez Tor.
   Táto možnosť funguje opačne: pripojenie k sieti Tor pred použitím vašej siete VPN.

   Je to technicky možné, ale nie ľahké. Budete potrebovať výslovnú podporu od poskytovateľa VPN. V súčasnosti len veľmi málo VPN ponúka podporu pre beh cez Tor týmto spôsobom.

   Táto metóda má teoreticky štyri kľúčové výhody:

   1. Všetka vaša prevádzka VPN prechádza sieťou Tor, nielen prehliadaním webu. Toto vám poskytuje dvojnásobnú ochranu súkromia bez ohľadu na to, čo robíte online.
   2. Okrem výhod produktu Tor získate aj pokročilé funkcie vašej siete VPN. To zahŕňa možnosť prepnúť servery na vyššiu rýchlosť alebo použiť prepínač kill, aby sa zabránilo nechcenému úniku adresy IP.
   3. Ak potrebujete použiť .onion zdroje, môžete sa k nim dostať prostredníctvom alternatívneho prehliadača (nielen prehliadača Tor) cez VPN.
   4. Uzly ukončenia cesty Tor už nebudú môcť zobraziť vašu komunikáciu.

   Aj keď táto metóda eliminuje nebezpečenstvo spojené so škodlivými výstupnými uzlami, podkopáva to tiež jeden z kľúčových účelov použitia Tor. Tretia strana – poskytovateľ VPN – bude mať prístup k obom vašim identita a aktivita.

   Pre väčšinu používateľov je táto metóda plytvaním zdrojmi. Používanie VPN cez Tor umožňuje vášmu operátorovi prístup k rovnakým informáciám ako samotné VPN, len s pridanou pomalosťou a nepríjemnosťami v sieti Tor.

   Existuje niekoľko ďalších kľúčové nevýhody stojí za zmienku, keď používate poskytovateľa VPN, ktorý ponúka konkrétnu možnosť Tor:

   1. Váš výber poskytovateľa VPN bude obmedzený.
   2. Zažijete obrovský zásah do rýchlosti pripojenia. Použitie VPN cez Tor by mohlo spôsobiť, že pomalá VPN bude ešte viac fuškou na použitie.
   3. Šifrovanie údajov pomocou VPN a ich následné šifrovanie pomocou Tor je zbytočné, čo výrazne nezlepší vaše súkromie.
   4. Používanie VPN cez Tor si zvyčajne vyžaduje ďalšiu konfiguráciu. Možno budete musieť nainštalovať konkrétneho klienta, stiahnuť konkrétny súbor pripojenia alebo zmeniť svoje nastavenia – všetko vyžaduje čas, technické znalosti a trpezlivosť..

   VPN a prehliadač Tor vylepšujú vaše súkromie nezávisle na sebe. Môžete sa pripojiť k sieti VPN a potom použiť prehliadač Tor, ak máte vážne obavy, ale kombinácia týchto dvoch je zbytočná pre väčšinu ľudí.

   Radšej využite Tor, ak potrebujete úplnú anonymitu v extrémnych podmienkach. Ak hľadáte iba ochranu osobných údajov na internete, vyberte sieť VPN.

   Brayan Jackson
   Brayan Jackson Administrator
   Sorry! The Author has not filled his profile.
   follow me
     Ako získať IPvanish zadarmo