V krajinách ako USA a Veľká Británia sú virtuálne súkromné ​​siete (VPN) nástrojmi odborníkov na kybernetickú bezpečnosť, aktivistov, oznamovateľov, investigatívnych novinárov a používateľov, ktorí sú oboznámení s ochranou súkromia..

Ale pre mnohých v Číne sú VPN súčasťou každodenného života. Milióny používateľov sú od nich každý deň závislé, aby obchádzali blok uložený vládou v službách Facebook, YouTube, Twitter, Gmail, Vyhľadávanie Google a stovky ďalších populárnych online služieb a publikácií, napríklad New York Times..

Tieto dni sa však môžu čoskoro skončiť. Podľa čínskych úradov vláda do konca marca 2023 vypne alebo zakáže všetky služby VPN, na ktoré nemá autorizáciu, čo znamená, že všetky služby, na ktoré nemá viditeľnosť,.

Aj keď to nie je prvé zablokovanie čínskych vládnych služieb v oblasti VPN, je to zďaleka najzávažnejšie a vyvoláva to nové obavy o súkromie občanov krajiny..

Contents

Čínsky prísny režim cenzúry

Čínska internetová cenzúra a dohľad, známa ako Veľký Firewall, odkaz na historickú štruktúru vybudovanú na ochranu hraníc krajiny, sa začala v roku 2000 a nakoniec sa vyvinula tak, aby sa stala najdokonalejším a najkomplexnejším systémom cenzúry na svete..

Čínska vláda prísne kontroluje a monitoruje prístup svojich občanov k nekonečnému moru informácií dostupných na internete prostredníctvom úzkej spolupráce s najväčšími technologickými a telekomunikačnými spoločnosťami v krajine..

Čína nie je jedinou krajinou, ktorá stanovuje bloky a obmedzenia na internete, ale je zďaleka najschopnejšia.

Čína je najmocnejším a najúčinnejším cenzorom a internetovým snoopom na svete

Súčasťou toho je, že v ňom sídlia veľké technologické firmy ako Baidu, Alibaba a Tencent. Tieto spoločnosti poskytujú alternatívne služby, ktoré nahrádzajú služby poskytované spoločnosťami ako Google a Facebook. Čo ich však odlišuje, je ich ochota otvorene zdieľať údaje svojich používateľov s vládou.

V reakcii na zákaz vlády čínski používatelia prepadli do služieb VPN, ktoré pomáhajú obísť vládne cenzory a monitory šifrovaním internetového prenosu a usmerňovaním cez sprostredkujúce servery.

Obmedzenie služieb VPN

Čína pravidelne sprísňovala cenzúrne opatrenia počas udalostí a situácií, ktoré sú politicky citlivé.

Napríklad vlani v júli, po smrti disidenta a nositeľa Nobelovej ceny mieru Liou Siao-pao, sa čínska vláda zapojila do rozsiahleho úsilia o cenzurovanie správ o svojej smrti a vymazanie príspevkov z čínskych sociálnych médií, ktoré sympatizovali s Xiabaom a podporili jeho aktivizmus..

Neskôr v októbri, pred stretnutím Komunistickej strany, Čína začala blokovať WhatsApp, jednu z mála zahraničných spravodajských služieb dostupných v krajine..

Aj keď Čína oficiálne zakázala používanie sietí VPN, do určitej miery povolila poskytovateľom sietí VPN pôsobiť na svojej pôde čiastočne preto, že nemôže úplne zastaviť svoje podniky a inštitúcie z vonkajšieho sveta..

Schválení jednotlivci a podniky môžu získať prístup na globálny internet prostredníctvom štátnych telekomunikačných služieb, ako sú China Mobile a China Unicom.

Títo poskytovatelia však zdieľajú svoje údaje s čínskou vládou a poskytnú prístup iba subjektom, ktoré od vlády získali povolenie.

Preto mnohí používatelia využívajú nelicencované služby VPN, ktoré nekontroluje vláda.

Čína dlho zatvárala oči pred neoficiálnym použitím VPN, ale teraz umožňuje iba prístup k štátom prevádzkovaným a monitorovaným službám.

Rovnako ako iné internetové služby, prístup k VPN v priebehu času kolísal. Minulý rok správu od Bloomberg odhalili, že čínske úrady nariadili štátom prevádzkovaným telekomunikačným spoločnostiam, aby do februára 2023 úplne blokovali svojich zákazníkov v používaní nelicencovaných služieb VPN;.

Približne v rovnakom čase niekoľko služieb VPN vyhlásilo svojim klientom, že ich služby zastavia, a krátko potom Čína nariadila spoločnosti Apple, aby odstránila aplikácie VPN z čínskej verzie svojho obchodu App Store. Apple, ktorý odolal rozkazu FBI pomôcť obísť bezpečnostné zámky telefónov iPhone, vyhovel požiadavkám Číny..

V decembri bol muž v južnej Číne potrestaný 500 000 juanov a odsúdený na päť a pol roka väzenia za prevádzkovanie nelicencovanej služby VPN.

Čínska hra na mačky a myši so službami VPN

Čínska vláda okrem armády špecialistov, ktorí sa snažia narušiť používanie sietí VPN, spolupracuje aj s poskytovateľmi internetových služieb (China Mobile, China Unicom a China Telecom)..

Čínska vláda používa niekoľko metód na zisťovanie prenosu VPN. Prvá zahŕňa identifikáciu adries IP internetového servera serverov služieb VPN a blokovanie všetkej prichádzajúcej a odchádzajúcej prevádzky.

Táto metóda je účinná proti VPN, ktoré pracujú na obmedzenom súbore IP adries. Niektoré služby VPN prenajímajú ďalšie servery na webových službách Amazon a iných verejných poskytovateľoch cloudu na obídenie blokov.

Druhou metódou blokovania služieb VPN je analýza internetového prenosu. Ako sa to stáva, prevádzka VPN vyniká ako pochodeň v tme.

Akýkoľvek počítač, ktorý si vymieňa konštantný tok šifrovaných údajov s jednou adresou IP, je podozrivý z používania služby VPN. Poskytovatelia internetových služieb sú v dobrej pozícii na zisťovanie a blokovanie prenosu VPN, pretože sú poskytovateľmi internetových služieb.

Služby VPN, ako sú VyprVPN, ExpressVPN a NordVPN, ktoré zostávajú v súčasnosti prístupné v Číne, pracujú na nových technikách, aby činnosti ich používateľov vyzerali ako povolená prevádzka.

To zahŕňa prenájom IP adries, ktoré sa tiež používajú na vládne schválené služby alebo zmiešanie prenosu VPN s fiktívnym prenosom s odblokovanými službami..

Alternatívy k hŕstke zahraničných sietí VPN, ktoré stále prevyšujú cenzory, zďaleka nie sú spotrebiteľsky prístupné

Technicky zdatní používatelia berú veci do vlastných rúk a nastavujú svoje vlastné servery VPN v cloude. Nájdenie osobných sietí VPN je pre vládu omnoho ťažšie, ale proces nastavenia je tiež ťažší a nákladnejší.

Ďalšie populárne riešenie proti vládnej cenzúre Tor, sieť dobrovoľníckych počítačov, ktoré šifrujú a rozosielajú internetový prenos s cieľom obísť dohľad a cenzúru..

Doprava v Číne je v Číne všeobecne blokovaná, existujú však pomerne komplikované riešenia, ako napríklad presmerovanie prenosu cez cloud Amazon alebo Microsoft Azure.

Ďalšou metódou je tunelovanie SSH, čo je technika, ktorá vytvára ad-hoc šifrovaný komunikačný kanál medzi dvoma vzdialenými počítačmi a prostredníctvom neho riadi všetok internetový prenos..

Aký je výhľad pre Čínu?

Poskytovatelia VPN neustále prichádzajú s novými metódami, ktoré pomôžu obísť cenzúru. Boj proti blokáde čínskej vlády v oblasti VPN je však čoraz zložitejší a nákladnejší.

Aj keď Peking vie, že nič iné ako úplné odpojenie od internetu mu neumožní úplne blokovať prenos VPN, vie, že ak to dostatočne zvýši náklady a prekážky, väčšina používateľov sa vzdá používania služieb VPN a len okrajovo sú tvrdohlaví. a dostatočne dôvtipný bude pokračovať v obchádzaní svojej cenzúry.

Čínska eskalujúca vojna o služby VPN sa odohráva na pozadí programu „počítačovej suverenity“ prezidenta Xi Jinpinga, kampane, ktorá sleduje trend prísnejších kontrol online prejavu a občianskej spoločnosti..

Blokovanie služieb VPN tiež umožní Pekingu uskutočňovať ambiciózny a strašidelný program systému sociálnych kreditov (SCS).

Zákaz VPN je kritickou súčasťou strašidelného hroziaceho systému sociálnych kreditov

SCS, ktorý sa vyvíja v spolupráci s najväčšími technologickými firmami v krajine, bude hodnotiť každého občana na základe všetkých jeho online aktivít vrátane webových stránok, ktoré navštevuje, ich vzájomného pôsobenia na platformách sociálnych médií, ich nákupných zvyklostí. , ich súkromné ​​rozhovory a korešpondencie a ďalšie.

Hodnotenia určia napríklad to, či má občan nárok na pôžičku, pracovné miesta vlády a cestuje do zahraničia. Program bude závisieť od toho, aby čínske úrady boli plne viditeľné v online aktivitách občanov krajiny, najmä tých, ktoré sa snažia skryť pred vládou..

Vďaka tomu je zákaz VPN zásadným prvkom SCS.

Dôsledky obmedzenia Číny na služby VPN budú obzvlášť zlé pre aktivistov a disidentov, ktorí sa ocitnú so stále obmedzenejšími prostriedkami na prístup k informáciám a na vyjadrenie svojich myšlienok a názorov.

Účinky sa však rozšíria aj na priemerného občana, ktorý používal siete VPN na apolitické účely, napríklad na prístup k sieťam Netflix a YouTube..

Bez ochrany VPN a so zatienením vládneho dohľadu a blížiacim sa hodnotiacim programom občanov sa čínski používatelia budú tlačiť k autocenzúre, pretože sa obávajú, že všetko, čo robia, bude mať negatívny vplyv na ich prístup k sociálnym a vládnym službám..

Môže to ovplyvniť ľudí, ktorí majú príbuzných v zahraničí alebo ktorých podnikanie závisí od komunikácie so zahraničnými organizáciami a firmami.

Keď sa všetko odošle výlučne prostredníctvom čínskej vlády, používatelia sa môžu vzdať mnohých svojich aktivít kvôli súkromiu alebo strachu z budúcich vládnych odporov..

Ako to ovplyvní prístup k sieti VPN kdekoľvek na svete?

Analytici sa obávajú, že boj Číny o službu VPN vytvorí nebezpečný precedens na celom svete.

Aby sme boli spravodliví, má málo krajín zdroje a podmienky Číny na boj proti VPN.

Napríklad vlády USA a Spojeného kráľovstva majú komplexné programy dohľadu, ale ústava im bráni v prijímaní opatrení, ako sú opatrenia čínskej vlády..

Pekinská vojna o odtrhnutie sietí VPN a technológií, ktoré maskujú internetový prenos, by však týmto a iným štátom mohla poskytnúť nápady na vlastné programy dohľadu a cenzúry..

Rusko, ktoré vykonáva aj vlastné obmedzenia týkajúce sa služieb VPN a proxy, bude skúmať, ako sa odohráva čínsky zákaz.

Komunita v oblasti súkromia a digitálnej slobody nebude sedieť ani nečinne.

Obhajcovia a odborníci na ochranu súkromia a organizácie, ako je napríklad Nadácia elektronických hraníc, budú situáciu pozorne sledovať a vyvinú nástroje a príručky, ktoré pomôžu čínskym občanom udržať ich voľný prístup na internet..

Zatiaľ čo sa táto bitka bojuje v Číne, vplyv a výsledok by mohli ovplyvniť mnoho ďalších obyvateľov celého sveta.

Foto: Diego Jimenez, Unsplash