IP adresinizi gizlemek, web sitelerinin engelini kaldırmak, denizaşırı ülkelerden içerik akışı yapmak ve çevrimiçi gizliliğinizi korumak için basit ve etkili bir yoldur. Bu kapsamlı kılavuzda IP adresinizi gizlemenin en iyi dört yolunu öğrenin.

bir grup insan yüzlerini maskeleri ile gizleme

IP adresinizi gizlemek, internet etkinliğinizin devam etmesini sağlamanın kolay bir yoludur özel ve güvenli. Ayrıca atlamanıza izin verir coğrafi kısıtlamalar ve denizaşırı ülkelerden içerik akışı.

Yeni bir IP adresi almanın birçok nedeni vardır:

 • için çevrimiçi gizliliğinizi koruyun
 • için web sitesi bloklarını atla
 • için akış içeriğinin kilidini aç
 • için hükümet sansüründen kaçının
 • için IP yasaklarını atla
 • için hedefli reklamcılığı önleme

Kalıcı olmak zorunda değilsiniz değişiklik tüm bu avantajlardan yararlanmak için IP adresinizi girin. Basitçe söylemek gerekirse – ve genellikle daha etkilidir – saklamak IP adresiniz.

IP adresinizi gizlemek, IP adresinizin gerçekte değişmiş gibi görünmesini sağlar, gerçek IP adresinize dokunulmaz. IP adresinizi gizlemek kolaydır ve istediğiniz zaman orijinal IP adresinize geri dönebilirsiniz.

Bunun aksine, IP adresinizi kalıcı olarak değiştirmek karmaşıktır ve genellikle geri döndürülemez.

Hemen hemen her durumda, en iyi seçenek IP adresinizi gizlemektir. Bu esnek, çok daha basit, ve genellikle daha efektif.

Bu kılavuzda IP adresinizi gizlemenin dört basit yolu açıklanmaktadır. Ardından IP adresinizi ne zaman değiştirmek isteyebileceğinizi ve bunun tam olarak nasıl yapıldığını ele alacağız.

Contents

IP Adresi Nedir?

IP adresi girilmiş bir tarayıcı çubuğu

IP (İnternet Protokolü) adresiniz, İnternet bağlantınıza İSS’niz (İnternet Servis Sağlayıcısı) tarafından verilen benzersiz bir numaradır. İnternete bağlanan her cihaz kendi benzersiz adresini alır.

IP adresiniz İnternet pasaportunuzdur. Çevrimiçi yaptığınız her şey bir IP adresine bağlı.

IP adresiniz fiziksel konumunuza dayanmaktadır. Yaşadığınız yere ve bağlı olduğunuz yönlendiriciye bağlı olarak değişir, bu nedenle ev IP adresiniz iş IP adresinizden farklıdır.

IP adresinizi kullanarak İSS’niz kayıt yapabilir ziyaret ettiğiniz tüm web siteleri ve masaüstü veya mobil uygulamalar kullan. Benzer şekilde, web sitelerinin kendileri de onları ziyaret ettiğinizi görebilir.

IP adresinizi birkaç kolay adımda kontrol edebilirsiniz.

Herkese Açık ve Özel IP Adresi

İki ana IP adresi türü vardır: halka açık ve özel.

İnternet yönlendiricinize benzersiz bir genel IP adresi İSS’niz tarafından. WiFi’nize bağlanan her cihaz internet etkinlikleri için bu genel IP adresini paylaşır. Bu, aynı ağa bağlı olmaları durumunda akıllı telefonunuzun ve dizüstü bilgisayarınızın İSS’nize aynı görüneceği anlamına gelir.

Genel IP adresiniz: internete açık. Google’da “IP adresim nedir” ve web sitelerinin ve hükümetlerin kullandığı tanımlayıcı için arama yaptığınızda görüntülenen sayıdır etkinliğinizi izleyin ve sansürleyin.

Genel IP adresiniz fiziksel konumunuza bağlı olduğundan, gizlenmesi veya değiştirilmesi coğrafi olarak engellenen içeriğin engellemesini kaldırmanıza yardımcı olur. Kendinize farklı bir ülkedeki bir sunucudan bir IP adresi atarsanız, ziyaret ettiğiniz web siteleri bu konumdan bağlandığınızı varsayar.

Özel IP adresleri, diğer yandan, yönlendiriciniz tarafından ağınızdaki tüm cihazlara atanır. Özel IP adresleri yalnızca dahili ağdaki diğer kullanıcılar tarafından görülebilir ve nadiren endişelenmeniz gereken bir şeydir.

Bir IP adresine baktığımızda, genellikle bir genel IP adresi, çünkü bu sizi çevrimiçi olarak tanımlayan numaradır.

IP Adresinizi Gizleme: 4 Basit Yöntem

IP adresinizi gizlemenin en popüler iki yolu VPN kullanma (Sanal Özel Ağ) ve proxy sunucusu kullanma. Tor Tarayıcı anonimlik için harika, ancak acı verici bir şekilde yavaş olan üçüncü bir seçenek sunar. IP adresinizi de gizleyebilirsiniz mobil ağınızı kullanma.

Bu yöntemleri daha ayrıntılı olarak incelemeden önce, bunların güçlü ve zayıf yanlarını özetleyen bir tablo:

VPN
vekil
dik ve kayalık tepe
Mobil ağ

IP’nizi gizler Evet Evet Evet Evet
Özel Evet Hayır Hayır Hayır
Anonim Hayır Hayır Evet Hayır
Güvenli Evet Hayır Evet Hayır
Hızlı Evet Evet Hayır Evet
Coğrafi Blokları Önler Evet Evet Evet Hayır

Bir VPN Kullanma (Sanal Özel Ağ)

Sunucu konumlarına sahip masaüstünde Express VPN ekran görüntüsü

Sunucu konumları listesiyle ExpressVPN’in ekran görüntüsü.

Bir VPN servisi kullanmak, IP adresinizi gizlemenin en popüler ve güvenilir yoludur.

IP adresinizi gizlemek için bir VPN kullanmak:

 • Konumunuzu aldatın.
 • Web trafiğinizi şifreleyin.
 • Tarama etkinliğinizi gizleyin.
 • Özel torrent işlemine izin ver & P2P.
 • Coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğin engellemesini kaldırın.

Bazı VPN’ler de sansür içeren ülkelerde sınırsız internet erişimi Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi.

Bir VPN IP Adresinizi Nasıl Gizler??

VPN (veya Sanal Özel Ağ), tüm internet trafiğinizi özel bir sunucu üzerinden yönlendiren bir yazılım parçasıdır. İnternet bağlantınızı da şifreler, böylece ISS’niz etkinliğinizi izleyemez veya engelleyemez.

Kullanıcıların bir VPN kullanarak internete nasıl bağlandıklarını gösteren diyagram

Bir VPN kullanarak internete nasıl bağlanırsınız.

Saygın VPN sağlayıcıları dünyanın dört bir yanındaki yüzlerce ülkede sunucu sunar ve her sunucunun kendine özgü IP adresi vardır.

Seçtiğiniz VPN sunucusuna bağlandığınızda, tarama oturumunuz için IP adresini alırsınız. Gerçek IP adresiniz gizlenir ve VPN sunucusunun IP adresi tarafından maskelenir.

Bunu yapmak için bir VPN kullanabilirsiniz hükümet sansüründen kaçının, kısıtlı Netflix kitaplıklarına erişme, ve diğer web sitesi bloklarını atla.

Ne yazık ki, bazı VPN hizmetleri diğerlerinden daha güvenilirdir. Sızmayan bir VPN hizmeti kullandığınızdan emin olmanız gerekir, aksi takdirde gerçek IP adresiniz gösterilecektir.

Ayrıca, VPN sağlayıcınızın günlük tutma politikasını ve herhangi bir satın alma işlemi gerçekleştirmeden önce nerenin dayandığını dikkate almaya değer.

2023 için VPN önerilerimiz, bugün mevcut olan en iyi VPN’lerin hangileri olduğunu belirlemek için tüm bu faktörleri (ve daha fazlasını) dikkate almaktadır..

2Bir Web Proxy Kullanın

HideMyAss web proxy'sinin ekran görüntüsü

HideMyAss ’web proxy’sinin ekran görüntüsü.

Proxy sunucusu, aracı sizinle ziyaret ettiğiniz web siteleri arasında.

IP adresinizi gizlemek için bir proxy kullanmak:

 • IP adresinizi belirli web sitelerinden gizleyin.
 • Belirli sayfalardaki coğrafi kısıtlamaları atla.
 • IP adresi bloklarını atla.

Bir proxy ile, İnternet trafiğiniz doğrudan hedef web sitenize gitmek yerine önce proxy sunucusuna yönlendirilir. Proxy sunucusu daha sonra web sitesini sizin adınıza ziyaret eder ve size içeriğini iletir.

Proxy sunucunun çalışma diyagramı

İnternet’e proxy sunucusu üzerinden nasıl bağlanırsınız.

İnternet’e bir proxy ile göz atarken, ziyaret ettiğiniz web siteleri kendi sunucunuz yerine proxy sunucusunun IP adresini görür.

İyi proxy hizmetleri çeşitli sunucu konumları – böylece göz atmak istediğiniz kesin konumu seçebilirsiniz.

Proxy kullanmak bir Bedava ve kolay IP adresinizi gizlemenin bir yolu, ancak bir VPN kullanmaktan çok daha az güvenli ve güvenilirdir. Bunun üç ana nedeni vardır:

 1. Proxy sunucuları trafiğinizi şifrelemez. Bu, İSS’lerin, hükümetlerin ve bilgisayar korsanlarının bir proxy kullandığınızda çevrimiçi etkinliklerinizi izleyebilecekleri anlamına gelir.
 2. Web proxy sunucuları güvenilir olmayabilir. Ücretsiz oldukları için proxy sunucuları aşırı kalabalık olma eğilimindedir. Bir proxy kullanarak coğrafi kısıtlamalı içeriğin engellemesini kaldırabilirsiniz. Ancak, video akış hizmetleri gibi yüksek bant genişlikli sitelere erişim güvenilir olmayabilir.
 3. Proxy’ler uygulamaya özeldir. Bir web proxy’si yalnızca proxy’yi kullandığınız tarayıcıdan gönderilen trafiği yönlendirir. Bir VPN, cihazınızdan gönderilen tüm web trafiğini şifreler ve yeniden yönlendirir.

Bazı popüler proxy’leri ücretsiz bir tarayıcı uzantısı olarak indirebilirsiniz. Uzantıyı web tarayıcınızın mağazasından indirin ve tarayıcı pencerenize ekleyin.

Alternatif olarak, hide.me veya HideMyAss gibi bir web proxy web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Buraya istediğiniz web sitesinin URL’sini girmeniz yeterlidir. Proxy daha sonra sizin adınıza web sitesini ziyaret edecek ve size içeriğini ileterek IP adresinizi işlem sırasında gizleyecektir..

Belirli bir videonun veya web sitesinin engellemesini kaldırmak istiyorsanız, proxy muhtemelen en iyi seçenektir. Daha yüksek düzeyde güvenlik, gizlilik ve güvenilirlik istiyorsanız, bir VPN kullanmanız gerekir.

Daha fazla bilgi edinmek için proxy sunucuları ve VPN’ler arasındaki farklar hakkındaki özel kılavuzumuzu okuyun.

Tor Tor Tarayıcıyı Kullanma

Tor Tarayıcı simgesi

Tor Ağı (veya To Önion R,dış) bir açık kaynak, merkezi olmayan dünyadaki gönüllüler tarafından yönetilen bir sistemdir. Kullanıcılar için ücretsiz ve popüler bir yoldur IP adreslerini gizle ve çevrimiçi anonim kal.

Tor’u kullanmanın en yaygın yolu, Firefox tabanlı Tor Tarayıcısıdır. Tor, web trafiğinize katmanlı bir şifreleme uygular ve daha geniş bir İnternete erişmeden önce küresel bir sunucu ağı üzerinden seker.

Ağdaki ‘çıkış düğümü’ olarak bilinen son sunucuda, son şifreleme katmanı kaldırılır ve trafiğiniz hedef web sitenize gönderilir.

Bu noktada, etkinliğiniz bu son sunucunun IP adresini aldı. Bu, kimliğinizi, konumunuzu ve çevrimiçi etkinliğinizi izleme veya gözetimden gizlemeye yardımcı olur.

Tor ağından geçen veri diyagramı

Verileriniz Tor ağından nasıl geçer?.

Tor’u kullanırsanız, IP adresiniz gizlidir ve çevrimiçi olarak tamamen anonim olmanız için mümkün olduğunca yakınsınızdır. Bununla birlikte, Tor’un dezavantajları vardır:

 • Tor inanılmaz derecede yavaş. Birden çok sunucu ve şifreleme katmanı, web sitelerinin yüklenmesinin normalde olduğundan çok daha uzun sürdüğü anlamına gelir.
 • Tor genellikle suçluluk ile ilişkilidir. Tor’un sunduğu anonimlik, hoş olmayan karakterlerden oluşan bir topluluğu çekiyor. Örneğin, Dark Web’e yalnızca Tor. Bu nedenle, Tor kullanımı yetkililerin istenmeyen ilgisine neden olabilir.
 • Coğrafi kısıtlamaları aşmada zorluk. Tor IP adresinizi ağdaki son sunucunun arkasına gizlese de, sunucunun nerede bulunduğunu kontrol etmek kolay değildir. Bu nedenle, belirli coğrafi kısıtlamaları atlamak için mücadele edebilirsiniz.

Tor en yararlı olduğunda çevrimiçi anonimlik örneğin gazeteciler, aktivistler ve ihbarcılar için son derece önemlidir. Çoğu kişi için, bir VPN veya proxy sunucusu IP adresinizi gizlemenin çok daha hızlı ve basit bir yoludur.

Daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Tor ve VPN arasındaki farkları açıklayan ayrıntılı bir kılavuz oluşturduk.

4 Mobil Ağınızı Kullanın

Ev ağınızın IP adresinin güvenliği ihlal edildiğini veya yasaklandığını düşünüyorsanız, tüm İnternet trafiğinizi akıllı telefonun mobil ağı. Bu sizi tarama oturumunuz için yeni bir IP adresi ile donatır.

Mobil verilere geçmek için:

 1. Akıllı telefonunuzun ayarlar uygulamasına gidin.
 2. Kişisel Erişim Noktası.
 3. Cihazlarınızda akıllı telefonunuzun etkin noktasına bağlanın.
 4. Mobil verileri kullanarak göz atmaya başlayın.

Bu çözümü kullanmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır:

 • Mobil operatörünüz yine de çevrimiçi etkinliğinizi izleyebilecek.
 • IP adresinizi başka bir adresle maskelediğiniz için çok benzer bir fiziksel yer, bu yöntemle coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğin engellemesini kaldırmanız olası değildir.
 • Bu yöntem, akıllı telefonun aylık veri ödeneği. Mobil veriler çok pahalıya mal olabileceğinden, bunun veri planınızın değerli bir kullanımı olup olmadığını düşünmeye değer.

Gizli Mod IP Adresinizi Gizliyor mu?

Google Chrome gizli modunun ekran görüntüsü

Google Chrome’da gizli mod IP adresinizi gizlemiyor.

Gizli mod kullanılırken konumunuz ve çevrimiçi etkinliğiniz hala tamamen görülebilir.

Gizli Mod veya Firefox’un Özel Tarama Modunun tek avantajı ziyaret ettiğiniz web siteleri tarama geçmişinize kaydedilmez.

ISS’ler, yetkililer ve ziyaret ettiğiniz web siteleri tamamen ücretsizdir tarama etkinliğinizi takip edin ve kaydedin.

Özel tarama ve gizli mod hakkında daha fazla bilgi için özel tarayıcılara yönelik kılavuzumuzu okuyabilirsiniz.

IP Adresinizi Kontrol Etme

Bir IP gizleme tekniği kullandıktan sonra, etkili olup olmadığını test edebilirsiniz. IP adresinizi kontrol etme.

Herkese açık IP adresinizi kontrol etmek için Google’a “IP nedir?” Yazın ve Enter’a basın.

Genel IP adresiniz sayfanın üstünde görünecektir:

'ip adresim nedir' için Google arama snippet'inin ekran görüntüsü

IP adresinizi Google aramayı kullanarak kontrol edebilirsiniz.

Web’de gezinirken ortaya koyduğunuz kişisel tanımlayıcı verilerin daha fazlasını görmek için Tarayıcı Sızıntıları gibi bir sızıntı testi web sitesi kullanabilirsiniz..

Bu hizmetler size, IP adresi, tarama konumu, ve DNS sunucuları kullan.

Bir browserleaks.com sızıntı testinin ekran görüntüsü.

PrivateVPN ABD sunucusuna bağlandığında browserleaks.com’un ekran görüntüsü.

IP Adresimi Neden Gizlemem Gerekiyor??

IP adresinizi gizlemek, gizlilik ve güvenlik internet üzerinden.

Düzgün yapılandırılırsa, şunları yapabilirsiniz: coğrafi kısıtlamaları atla, gizli içeriğin engellemesini kaldır, ve kendinizi çevrimiçi gözetimden koruyun.

Bir IP gizleyici, istilacı hedefli reklamcılık ve fiyat manipülasyonunu önlemeye de yardımcı olacaktır.

Bu bölümde, IP adresinizi neden gizlemeyi düşünmeniz gerektiği daha ayrıntılı olarak incelenecektir. Alternatif olarak, IP adresinizi nasıl değiştireceğiniz hakkındaki bölümümüze doğrudan atlayabilirsiniz..

1Gizliliğinizi ve Güvenliğinizi Koruyun

Büyüteç gizli bulanık bir adam gösteren çizim.

Ziyaret ettiğiniz her web sitesi IP adresinizi kaydeder. Bu bilgilerle ülkenizi, yaşadığınız şehri ve İSS’yi belirleyebilirler..

Bu ayrıntılar, sizin ve çevrimiçi etkinliğiniz hakkında ayrıntılı bir profil oluşturmak için tarama alışkanlıklarınızla (bir sayfada ne kadar zaman harcadığınız veya tıkladığınız gibi) ilgili bilgilerle birleştirilebilir..

Daha da önemlisi, İnternet Servis Sağlayıcıları (İSS) tarama davranışınızı belirlemek ve kaydetmek için IP adresinizi kullanır.

IP adresinizi kullanarak İSS’ler şunları yapabilir:

 • Tarama etkinliğinizi günlüğe kaydedin.
 • Belirli web sitelerini ziyaret etmenizi engelleyin.
 • Verilerinizi üçüncü taraflarla ve yetkililerle paylaşın.
 • Bağlantı hızlarınızı yavaşlatın.

ABD’de, ISS’lerin web tarama verilerinizi yasal olarak satmasına izin verilir. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada AT’nin&T, Netflix ve YouTube gibi web sitelerine yönelik kullanıcı trafiğini% 70’in üzerinde yavaşlatır. daraltma. IP adresinizi gizlemek bu uygulamalardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

İngiltere gibi ülkelerde, İSS’ler her IP adresi tarafından ziyaret edilen web sitelerinin günlüklerini toplamak zorunda kalmaktadır. Bu günlükler talep üzerine yetkililer tarafından kullanılabilir ve 12 aya kadar saklanır. İstenirse, İSS’ler her IP adresini ve ilişkili etkinliğini tek bir kullanıcıya bağlayabilir.

Neyse ki, IP adresinizi gizleme yöntemlerinin çoğu internet trafiğinizi de şifreleyecektir. Bu, etkinliğinizi İSS’nizden ve kimliğinizi ziyaret ettiğiniz web sitelerinden gizleyebileceğiniz anlamına gelir. toplama tarama verileriniz veya sansürleme senin faaliyetin.

Web Sitelerinin Kilidini Açma

Web siteleri, internet servis sağlayıcıları ve uygulamalar, bulunduğunuz yeri görmek için IP adresinizi kullanır. Daha sonra bu bilgileri, belirli yerlerdeki kullanıcıların içeriklerinin bir kısmını veya tamamını görmesini engellemek için kullanabilirler. Bu bir coğrafi kısıtlama veya jeo-blok.

YouTube'daki videonun coğrafi kısıtlamalar nedeniyle engellendiğini açıklayan bir hata mesajının ekran görüntüsü

Coğrafi olarak engellenen bir YouTube videosunun ekran görüntüsü.

Coğrafi bloklar çeşitli nedenlerle uygulanır:

 • İçin hükümet sansürü.
 • Nedeniyle telif hakkı ve lisans yasaları.
 • Tasarruf etmek için işletme maliyetleri.

Çin gibi aşırı durumlarda, Google ve Wikipedia gibi büyük web siteleri de dahil olmak üzere 10.000’den fazla web sitesi alanı engellenir. Diğer ülkelerde, bazı Netflix şovlarına ve YouTube videolarına lisanslama yasaları nedeniyle erişilemiyor.

Bu web sitelerinin engellemesini kaldırmanın tek yolu, sanki farklı bir ülkeden bağlanıyormuş gibi görünmenizi sağlamaktır. IP adresinizi gizleyerek ve seçtiğiniz bir ülkeden bir adresle değiştirerek bunu yapabilirsiniz..

İSS’ler ve web siteleri kara liste herhangi bir nedenle IP adresi. Genellikle, bir kullanıcının bir web sitesinin kurallarını ihlal etmesi, ancak site yöneticilerinin IP’leri yasaklama gücü vardır. ne zaman isterlerse.

IP’nizi yasaklayan web sitelerine yeniden erişmek için IP adresinizi gizlemeniz veya değiştirmeniz gerekir. Web sitelerinin engellemesini kaldırma hakkında daha fazla bilgi için özel kılavuzumuzu okuyabilirsiniz: Web Sitelerinin Engellemesini Kaldırma.

3Hedefli Reklamcılığı Önleyin

Web siteleri ve reklamverenler konumunuzu ve diğer kişisel bilgilerinizi kişiselleştirilmiş reklamlarla sizi hedefler.

Bize bunun bizim yararımız için olduğu söylenirken, çoğu zaman karlarını maksimize etmek.

IP adresiniz ayrıca havayolları ve diğer çevrimiçi satıcılar tarafından bulunduğunuz yere göre fiyatları şişirmek. Yaşadığınız yere bağlı olarak, normdan çok daha pahalı fiyatlar gösterilebilir.

IP adresinizi gizlemek gizliliğinizi reklamcılık şirketlerinden ve daha ucuz fiyatlardan yararlanın.

IP Adresinizi Değiştirme

IP adresinizi değiştirmek – yalnızca gizlemenin aksine – cihazınızın gerçek IP’sinde kalıcı bir değişiklik yapmayı içerir.

Genel konuşma, IP adresinizi değiştirmek onu gizlemekten çok daha zor.

IP adresinizi değiştirmek de daha az etkilidir. IP adresinizle sansürü veya coğrafi kısıtlamaları atlayamazsınız, çünkü yeni adresiniz kabaca aynı fiziksel yer eskisi gibi.

IP değiştirme, bazı sık karşılaşılan sorunların üstesinden gelmenize olanak tanır. kişisel IP yasakları ve P2P ağlarında kota indir. Bununla birlikte, IP adresinizi de gizleyerek bunların üstesinden gelinebilir..

IP adresinizi ne zaman değiştireceğinizi ve ne zaman gizleyeceğinizi karşılaştıran bir tablo:

IP Adresini Değiştir
IP Adresini Gizle

Gizliliği Artırın Hayır Evet
Atlatma Geo-Blokları Hayır Evet
Devlet Sansüründen Kaçının Hayır Evet
IP Yasaklarını Atla Evet Evet
Kaçmak ISS Gözetleme Hayır Evet
Bağlantı sorunlarını çöz Evet Hayır

IP adresinizi değiştirmeyi düşünmeden önce, İSS’ler tarafından atanan iki farklı IP adresi türü olduğuna dikkat etmek önemlidir:

 1. Statik IP’ler. Ağınıza veya web sitenize kalıcı olarak bağlanan sabit bir IP adresi. Statik IP’ler servis sağlayıcıda kaldığınız sürece aynı kalır.
 2. Dinamik IP’ler. Zaman içinde değişen bir IP adresi. İnternet bağlantısını kestiğinizde ve daha sonra yeniden bağlandığınızda dinamik IP’ler değişir. Ayrıca ISS tarafından seçilen zaman aralıklarında periyodik olarak değişecek şekilde ayarlanmıştır..

Dinamik IP adresleri artık İSS’lerin etkin olmayan IP’lerini yeniden kullanmasına ve geri dönüştürmesine izin verdikleri için Statik IP’lerden çok daha yaygındır.

IP Adresimi Neden Değiştirmem Gerekiyor??

Çoğu kullanıcı IP adresini yalnızca teknik nedenlerle değiştirmeye çalışır; bağlantı problemleri. Bu şunları içerebilir:

 • Geçersiz bir IP adresi. Bir kullanıcıya uygun sayısal aralıkta olmayan bir statik IP atanmış olabilir.
 • Belirli bir IP adresi isteme. Dinamik IP’lerle ilgili sorunlar yaşayan veya yönlendiricilerine güvenilir uzaktan erişime ihtiyaç duyan kullanıcılar kendi statik IP’lerini seçmek isteyebilir.
 • Hatalı bir yönlendirici. Bozuk bir ev yönlendiricisi, bir ağdaki birden çok cihaza aynı özel IP adresini atamaya başlayabilir.
 • Yeni bir yönlendirici. Yeni bir yönlendirici kurarken, yerel ağın yönlendiricinin varsayılan IP adresi aralığına uyacak şekilde yeniden yapılandırılması gerekebilir.

Genel IP Adresinizi Değiştirme

Masa üzerinde yönlendirici

Genel bir IP adresini değiştirmek, özel bir IP adresini değiştirmekten çok daha zordur.

Bunun nedeni kullanıcıların çok az kontrol herkese açık IP üzerinden. İSS’ler tüm IP’lere sahiptir ve sadece internet kullanıcılarına kiralar.

Herkese açık IP’niz mülkünüz değil ve bu yüzden değiştirmek çok zor olabilir.

İsterseniz üç ana seçenek vardır genel IP adresinizi değiştirin:

 • WiFi yönlendiricinizi yeniden başlatın.
 • ISS’nizi arayın.
 • Herkese Açık WiFi’ye Bağlanma.

Hangi yöntemi kullanacağınız IP’nizin statik veya dinamik, ve bir hızlı düzeltme veya bir uzun süreli çözüm.

WiFi Router’ınızı Yeniden Başlatın

İSS’niz size bir dinamik IP, WiFi yönlendiricinizi yeniden başlatarak genel IP adresinizi değiştirebilmeniz gerekir.

Neyse ki, çoğu ev ağına günümüzde dinamik IP’ler atanmıştır.

Bu yöntemin ana sorunu, dinamik IP adresleri yayınlayan DHCP sunucusunun genellikle kendi yetki alanı altındaki cihazları hatırlamaya ve mümkün olduğunca aynı IP adresini atamaya çalışmasıdır..

Genel IP’nizi değiştirmek için yönlendiricinizi yeniden başlatmanız gerekir bir kaç sefer. Bu işe yaramazsa, bırakmayı deneyin gece boyunca kapalı (yaklaşık 8 saat) ve sabah tekrar açın.

2 ISS’nizi arayın

Size bir statik IP adres, değiştirmek için ISS’nize başvurmanız gerekir.

Çoğu ISS, yeni bir genel IP adresi isteyin telefonda veya web sitelerinde, ancak genellikle ayrıcalık için ücret alırlar.

Bu çözüm, statik IP’leri olan kişilerle de sınırlı değildir. Dinamik bir IP’niz varsa, İSS’nizden yeni bir statik IP de isteyebilirsiniz.

Tekrar tekrar yaparsanız bunu yapmak isteyebilirsiniz deneyimli konular dinamik IP atamanızla veya özel, kalıcı IP adresi.

Statik IP adreslerinin bazı güvenlik riskleri ile geldiğini belirtmek gerekir. Yenisini istemeden önce bunları göz önünde bulundurmalısınız.

3Genel WiFi’ye Bağlan

Genel IP adresinizi değiştirmenin en kolay yolu fiziksel konumunuzu değiştirin.

Unutmayın, genel IP adresleri cihaza özgü değildir – iş yerinizdeki IP’niz evde IP’nizden farklı olacaktır.

Dışarı çıkıp halka açık WiFi, bir kafede olduğu gibi, geçici IP adresinizi değiştirin.

Bu yöntem bir hızlı düzeltme herhangi bir uygun çözüm yerine, ancak yalnızca IP adresinizi geçici olarak değiştirmek istiyorsanız işe yarayacaktır..

Bununla birlikte, halka açık WiFi kullanımı kişisel verilerinizi riske atabilir. Açık bir ağ kullanmanız gerekiyorsa, genel WiFi güvenlik ipuçlarımızı izlediğinizden emin olun..

Özel IP Adresinizi Değiştirme

bir wifi yönlendirici inşaat yaparken oyuncak işçiler

Kullanıcılar, özel IP adresleri üzerinde genel IP adreslerinden daha fazla kontrole sahiptir. Ancak, özel IP’nizi değiştirmek oldukça teknik bir prosedür olabilir.

Neyse ki, ilk önce deneyebileceğiniz özel IP’nizi değiştirmenin basit bir yolu var.

Özel IP adresinizin ne olduğu konusunda bir tercihiniz yoksa – sadece yeni bir adres istiyorsunuz – WiFi yönlendiricinizi yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Yedeklendiğinde, ağınızdaki tüm cihazları yepyeni bir özel IP adresi rastgele atamalıdır..

Ancak, yönlendiricinizi yeniden başlatma alışkanlık hatalı bir yönlendiriciyi düzeltmek veya belirli bir IP adresi seçmek istiyorsanız yardım.

WiFi yönlendiricinizi yeniden başlatmak işe yaramazsa, seçtiğiniz bir cihazdaki özel IP adresini değiştirmek için aşağıdaki basit talimatları kullanabilirsiniz.

Kullandığınız sistemden bağımsız olarak, yeni özel IP adresinizin numaralandırma kuralını kullanılmakta olana benzer tutmanızı öneririz. Son üç basamak için 0 ile 255 arasında kendi numaranızı seçmeniz yeterlidir.

Farklı yönlendiriciler farklı aralıklar belirler, bu nedenle güvenli tarafta olmak için daha küçük bir sayı seçin.

Windows 10’da Özel IP Adresinizi Değiştirmek için:

 1. Kontrol Panelini Açın. Ekranın sol alt köşesindeki Başlat düğmesine tıklayın. “Denetim masası” nı yazın ve sonuçlardan Denetim Masası’nı seçin.
 2. seçmek Ağ ve Internet ve sonra Ağ ve Paylaşım Merkezi.
 3. Soldaki menüden şunu seçin: Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir.
 4. Windows 10'daki ağ ve paylaşım merkezinin ekran görüntüsü

 5. Seçin ana internet bağlantısı (WiFi veya Ethernet) tıklayın ve Özellikleri çıkıntı.
 6. bulmak İnternet Protokol Sürümü (TCP / IPv4) listede. Tıklayın ve ardından Özellikleri.
 7. Windows 10'da internet bağlantısı özelliklerinin ekran görüntüsü

 8. Emin ol Aşağıdaki IP adresini kullanın sekmesi seçilir ve sonra istediğiniz özel IP adresini girin.

MacOS’ta Özel IP Adresinizi Değiştirmek için:

 1. Şu yöne rotayı ayarla Sistem Tercihleri kullanmak Apple Logosu ekranın sol üst köşesindeki simgesini tıklayın ve çıkıntı.
 2. Seçin internet bağlantısı (WiFi veya Ethernet) seçeneğini seçin ve ardından ileri sağ alt köşedeki sekme.
 3. Şuraya geç: TCP / IP çıkıntı.
 4. Öğesinin yanındaki açılır menüden IPv4’ü Yapılandırma, seçmek DHCP’yi manuel adresle kullanma.
 5. MacOS'ta TCP / IP ayarlarının ekran görüntüsü

 6. Tercih ettiğiniz özel IP adresini girin IPv4 Adresi’nin yanında görünen giriş kutusuna girin ve tamam.

İPhone’da Özel IP Adresinizi Değiştirmek için:

 1. Ayarlar uygulamasını açın ve Seç Kablosuz internet.
 2. Mini’yi seçin (i) seçtiğiniz ağın yanında.
 3. iPhone'daki wifi ayarlarının ekran görüntüsü

 4. Dokunmak IP’yi yapılandırın ve sonra Manuel seçenek.
 5. İstediğiniz özel IP adresini girin içine IP adres kutusu. Mevcut Alt Ağ Maskesini ve Yönlendirici numarasını da yazmanız gerekebilir (önceki ekranda bulunabilir).
 6. iPhone'da ipv4 yapılandırma ayarlarının ekran görüntüsü

Android’de Özel IP Adresinizi Değiştirmek için:

 1. Ayarları aç, dokunmak Bağlantılar ve sonra Kablosuz internet.
 2. Kullandığınız ağa basın ve seç ileri.
 3. Kullanmak IP ayarları açılır menüye dokunun Statik.
 4. Android'de gelişmiş IP ayarlarının ekran görüntüsü

 5. İstediğiniz özel IP adresini girin altındaki kutuya IP adresi.
Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  TV'nize VPN Yükleme