Web sitelerinin engellemesini kaldırmak için bir VPN veya proxy kullanabilirsiniz, ancak gizliliğinizi korumak için bir proxy’ye güvenemezsiniz. Bu kılavuzda, bir VPN ve bir proxy sunucusu arasındaki farka bakacağız ve her ikisinin de artılarını ve eksilerini açıklayacağız.

Bir VPN ve bir proxy arasında seçim iki kişi Illustration.

VPN’ler ve proxy sunucuları, IP adresinizi gizlemek ve engellenen içeriğe erişmek için harika araçlardır. Birçok insan benzer hedeflere ulaşmalarına yardımcı oldukları için birbirlerinin yerine geçebilir. Ancak, bu hedeflere ulaşma şekilleri tamamen farklıdır.

Proxy’ler ve VPN’ler IP adresinizi gizlemek için uzak bir sunucu kullanır ve farklı bir konumdan geziniyormuş gibi görünmesini sağlar.

Her iki araç da konumunuzu gizleyebilse de, gizlilik, güvenlik, ve anonimlik sundukları çılgınca değişir.

Bir web sitesinin engellemesini kaldırmak veya IP adresinizi gizlemek istiyorsanız ve çevrimiçi gizliliğiniz ve güvenliğinizle ilgileniyorsanız, iş için doğru aracı kullandığınızdan emin olmanız gerekir.

Bu kılavuzda bir proxy sunucu ile bir VPN arasındaki farka bakacağız. Potansiyel riskleri ele alacağız ve her seçeneği ne zaman kullanmanız gerektiğini tam olarak açıklayacağız.

Doğrudan bir karşılaştırma için doğrudan VPN ile Proxy Karşılaştırma Tablosuna atlayabilirsiniz..

Contents

Proxy Nedir ve Nasıl Çalışır??

Proxy sunucusu, aracı sizinle ziyaret ettiğiniz web sitesi arasında.

Proxy kullanıyorsanız, İnternet trafiğiniz, talep ettiğiniz web adresine giderken proxy sunucusu üzerinden akacaktır. Proxy sunucusu sizin adınıza web sitesine bağlanın, web sayfasının içeriğini alın ve ardından bu bilgileri size iletin.

Proxy sunucunun çalışma diyagramı

Proxy kullanmanın temel yararı, ziyaret ettiğiniz web sitelerine doğrudan bağlanma. Doğru yapılandırılırsa, web siteleri kişisel IP adresinizi göremez. Bunun yerine, gerçek konumunuzu gizli tutan proxy sunucusunun IP adresini ve konumunu görecekler.

Bu, coğrafi olarak kısıtlanmış web sitelerine erişmek için farklı bir ülkede bulunan bir proxy sunucusu kullanabileceğiniz anlamına gelir. Bazı proxy’ler bağlanmak istediğiniz konumu seçmenize bile izin verir.

Bu, proxy’leri aşağıdaki gibi basit görevler için harika kılar bölge kısıtlamalı videolar izlemek veya bypass blokları belirli bir web sitesinde.

Çoğu kişi internet tarayıcılarında web proxy’lerini kullanır. Ziyaret etmek istediğiniz URL’yi girmeniz yeterlidir; sizi aynı tarayıcı penceresinde oraya götürür.

Bir web proxy sunucusu:

 • Sizinle ziyaret ettiğiniz web sitesi arasında aracı olarak hareket edin
 • IP adresinizi ziyaret ettiğiniz web sitesinden gizleyin
 • Belirli bir web sitesindeki coğrafi kısıtlamaları atlayın
 • Belirli bir web sitesindeki IP adresi bloklarını atla

İyi proxy sunucuları ayrıca bir web sitesinin kopyalarını yerel olarak kaydederek performansı artırabilir. Bu, yüz kişi aynı web sitesini aynı anda isterse, proxy sunucunun bu web sitesine yalnızca bir istek göndermesi gerektiği anlamına gelir. Bu işleme proxy önbellekleme denir.

Proxy’ler yalnızca uygulama düzeyinde çalışır, yani yalnızca proxy’yi kullandığınız tarayıcıdan gelen trafiği yeniden yönlendireceklerdir. Daha da önemlisi, vekillerin çoğunluğu trafiğini şifreleme.

Şifreleme olmaması, isteklerinizi düz metin olarak gönderdiğiniz anlamına gelir. İzleyen herkes kullanıcı adlarınızı, şifrelerinizi ve göz atma etkinliğinizi toplayabilir.

Proxy ve VPN Arasındaki Fark Nedir??

ana farklar bir proxy ile bir VPN arasında:

 1. Şifreleme. Bir VPN, sizi ISS izleme, devlet gözetimi ve açık ağlarda casusluktan korumak için trafiğinizi şifreler. Çoğu proxy trafiğinizi şifrelemez, bu nedenle bunları hassas verileri işlemek için kullanmamalısınız.
 2. Kapsama. VPN’ler cihazınıza yüklenir ve arka plan uygulamaları da dahil olmak üzere tüm trafiğinizi yönlendirir. Proxy’ler genellikle yalnızca belirli bir pencerenin trafiğini yönlendirir.
 3. Fiyat. Güvenilir bir VPN ağını korumak pahalıdır, bu nedenle iyi bir VPN hizmeti genellikle maliyetlidir. Ücretsiz VPN hizmetleri mevcut olsa da, genellikle veri sınırları, düşük hızlar veya müdahaleci kayıt politikaları ile birlikte gelirler. Aksine, web proxy’leri çoğunlukla ücretsizdir.
 4. Emniyet. Hem VPN’ler hem de proxy’ler tehlikeli olabilir. Düşük kaliteli bir proxy veya VPN sizi kötü amaçlı komut dosyalarına, kötü amaçlı yazılımlara ve agresif reklamlara maruz bırakabilir. Bazı proxy’ler ve VPN’ler yalnızca çevrimiçi etkinliğinizi izlemek amacıyla kullanılabilir. Ücretsiz VPN Risk Endeksimizde ücretsiz VPN hizmetlerinin tehlikeleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
 5. Destek. VPN hizmetleri genellikle mümkün olan en iyi hizmeti sunmak için finansal teşviki olan büyük şirketler tarafından yönetilir. Bu nedenle, proxy’lerden daha güvenilir olma eğilimindedirler ve genellikle güçlü bir müşteri destek sistemine sahiptirler. Proxy’ler, gerçek bir destek ağı olmadan genellikle çok daha küçük işlemlerdir.
 6. hız. Verilerinizi şifrelemek ve trafiğinizi bir VPN ile yeniden yönlendirmek bağlantı hızınızı biraz azaltabilir. Bununla birlikte, piyasadaki en hızlı VPN’lerin ihmal edilebilir bir etkisi olmalı. İyi proxy’ler bazen web önbelleği sayesinde daha iyi bir genel performans sunabilir.

VPN’ler ve proxy sunucuları söz konusu olduğunda çoğunlukla farklılık gösterir gizlilik, güvenlik, ve destek. Bir VPN, cihazınızdan gönderilen tüm trafiği şifrelerken bir proxy yalnızca tarayıcı pencerenizden gönderilen trafiği yeniden yönlendirir.

  VPN (Sanal Özel Ağ) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bir VPN bir özel ve güvenli tünel cihazınız ve ziyaret ettiğiniz web sitesi veya uygulama arasında.

Bir VPN, trafiğinizi seçtiğiniz özel bir sunucu üzerinden ve ardından ziyaret etmek istediğiniz web sitesine yönlendirecektir. Sizin IP adresi değişecek ve göz atma verileriniz gerçek konumunuza bağlı olmaz, böylece çevrimiçi yaptığınız her şey çok daha gizli hale gelir.

VPN sağlayıcınıza bağlı olarak, düzinelerce hatta yüzlerce kullanıcı arasından seçim yapabilirsiniz. VPN sunucusu konumları dünya çapında. Bu, web sitelerini belirli bir şehir veya ülkeden göz attığınızı düşünecek şekilde kandırabileceğiniz anlamına gelir.

Bununla birlikte, proxy sunucularından farklı olarak, bir VPN cihaz düzeyinde. Bu, koruyacağı ve yönlendireceği anlamına gelir tüm trafik yalnızca tarayıcı pencerenizden gelen trafik değil, cihazınızdan geliyor.

Daha da önemlisi, bir VPN de internet trafiğinizi şifreler ve İnternet Servis Sağlayıcınız (İSS) gibi üçüncü tarafların tarama etkinliğinizi izlemesini önler. Bu nedenle VPN’ler her şeyden önce gizlilik araçları olarak kabul edilir..

Buna karşılık, proxy sunucuları gizlilik araçları olarak değerlendirilmez. IP adresinizi gizleyebilmelerine rağmen, trafiğinizi şifrelemezler. Verilerinizi proxy sunucusuna ulaşmadan önce görüntüleyen herkes – örneğin İSS’niz – tam olarak ne yaptığınızı görebilir.

Hem VPN hem de proxy sağlayıcılarının IP adresleri, DNS istekleri ve bağlantı zaman damgaları gibi kullanıcı verilerini günlüğe kaydedebileceğini unutmayın. Bu bilgi daha sonra kolluk kuvvetlerine, reklamverenlere veya diğer üçüncü taraflara aktarılabilir. Çevrimiçi etkinliğinizi gerçekten gizli tutmak için, günlük kaydı içermeyen sıkı bir politikaya sahip bir VPN sağlayıcısı arayın.

Hangisi Daha İyi: VPN veya Proxy?

Geçici bir çözüme ihtiyacınız varsa proxy sunucuları mükemmel bir seçenektir, oysa VPN’lerin daha geniş bir yelpazede uzun vadeli gizlilik ve güvenlik uygulamaları vardır.

Örneğin Netflix’in engellemesini kaldırmak istiyorsanız, VPN kullanmaktan daha iyidir.

Her seçeneğin artılarını ve eksilerini gösteren hızlı bir karşılaştırma tablosu:

VPN ve Proxy karşılaştırma tablosu

Bu bölümde, proxy sunucularının ve VPN’lerin avantaj ve dezavantajlarını ayrıntılı olarak ele alacağız. Bu artıları ve eksileri atlamak için hangi aracı kullanmanız gerektiğine dair özetimize doğrudan atlayabilirsiniz.

Proxy Sunucu Avantajları

Proxy sunucunun avantajlarını gösteren çizim.

 1. Basit Kurulum. Çoğu proxy çok az yapılandırma gerektirir. Bir web proxy’si ile, ziyaret etmek istediğiniz URL’yi girmeniz yeterlidir; sizi oraya aynı tarayıcı penceresinde götürür.
 2. hız. Proxy’lerin performans üzerinde çok az etkisi vardır, çünkü verilerinizi şifrelemezler. Bu nedenle, belirli web sitelerindeki kısıtlamaları atlamanın çok hızlı bir yoludur.
 3. IP Adresinizi Gizler. Doğru yapılandırılırsa, iyi bir proxy sunucusu IP adresinizi ziyaret ettiğiniz web sitesinden gizler.
 4. Bedava. Çoğu proxy sunucusunun kullanımı ücretsizdir. Bant genişliği maliyeti yoktur ve yalnızca ekstra bir gecikme süresi vardır.

Proxy Sunucu Dezavantajları

proxy sunucusunun dezavantajlarını gösteren çizim.

 1. Kerestecilik & Malware. Bazı proxy’ler kullanıcı etkinliğini ve IP adreslerini günlüğe kaydeder, diğerleri ise web sayfalarına reklam veya kötü amaçlı yazılım enjekte ederek para kazanır. Benzer şekilde, şeffaf bir proxy sunucuya IP adresinizi ve konumunuzu gönderir. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi bu kılavuzun son bölümünde bulabilirsiniz..
 2. Şifreleme Yok. Çoğu proxy verilerinizi şifrelemez. Bu, İSS’nizin, hükümetinizin veya ağınızda gözetleyen herkesin göz atma etkinliğinizi görebileceği anlamına gelir.
 3. Uygulamaya Özel. Proxy’ler uygulamaya özgüdür: yalnızca kullandığınız tarayıcı penceresinden gönderilen trafiği yeniden yönlendirir.
 4. Destek yok. Birçoğunun kullanımı ücretsiz olduğundan, proxy’ler genellikle yüksek kaliteli bir VPN’nin gelişmiş özelliklerinden ve müşteri destek ağından yoksundur.
 5. VPN Avantajları

  VPN'ye karşı bir Proxy'nin avantajlarını gösteren çizim

  1. Şifreleme. VPN’ler verilerinizi şifreleyerek gizliliğinizi korur, bu da ISS’nize veya ağınızda casusluk yapan herkes için okunmaz hale getirir.
  2. IP Adresinizi Gizler. Bir VPN, seçtiğiniz konuma yeni bir IP adresi atar. Bu, belirli içerikler üzerindeki sansür veya coğrafi kısıtlamaları atlamanızı sağlar.
  3. Gelişmiş özellikler. Birçok VPN, reklam engelleyiciler, kill anahtarları ve gizleme gibi gelişmiş özelliklerle birlikte gelir. Bunlar genellikle gizliliğinizin daha da korunmasına yardımcı olabilir.
  4. Ağ Genelinde Koruma. VPN’ler, arka planda çalışan uygulamalar da dahil olmak üzere cihazınıza ve cihazınızdan gönderilen tüm trafiği şifreler ve yeniden yönlendirir.
  5. Sorumlu Sağlayıcılar. Çoğu VPN, sorunla karşılaşmanız durumunda özel bir müşteri destek sistemi ile birlikte gelir.

  VPN Dezavantajları

  Proxy'ye karşı VPN'nin dezavantajlarını gösteren çizim

  1. Kalite Değişimi. Ücretsiz bir VPN kullanmak bazen hiçbir VPN kullanmamaktan daha tehlikeli olabilir. En tehlikeli ücretsiz hizmetlerden bazıları, tarama verilerinizi toplayıp paylaşabilir veya cihazınıza kötü amaçlı yazılım enjekte edebilir.
  2. Kayıt Politikaları. Bir VPN servisi tarafından sunulan gizlilik, günlük kayıt politikalarına bağlı olacaktır. Bazı VPN’ler, IP adresleri veya bağlantı zaman damgaları gibi kullanıcıları tanımlamak için kullanılabilecek tanımlayıcı bilgiler toplayabilir.
  3. Yavaş Hızlar. Bir VPN, şifreleme protokolleri tarafından getirilen ek yük nedeniyle bağlantı hızlarınızı yavaşlatabilir. Bu, yüksek kaliteli sağlayıcılarla ihmal edilebilir: VPN protokolü ve uzak donanım ne kadar iyi olursa, ek yük o kadar az olur.
  4. Daha pahalı. İyi bir VPN size küçük bir aylık aboneliğe mal olur.

  Ne Zaman VPN veya Proxy Kullanmalıyım??

  Bir VPN ile Proxy arasındaki kararın resmi.

  IP adresinizi gizlemeniz veya hızlı bir şekilde bir web sitesinin engellemesini kaldırmanız gerekiyorsa bir proxy kullanmalısınız. Ancak, hassas veriler ve ciddi gizlilik söz konusu olduğunda, bir VPN kullanmaktan daha iyidir.

  Proxy ne zaman kullanılır?

  Engellenen bir web sitesinde hızlıca dolaşmanız gerekiyorsa ve verilerinizi kimseden gizlemeye çalışmıyorsanız bir proxy kullanın. URL’yi bir HTTPS proxy’sine yapıştırabilir ve bu sayfaya bir defaya mahsus olarak erişebilirsiniz. Çoğumuz reklamları ve düşük hızları bu temelde tolere edebiliriz.

  Bununla birlikte, proxy’ler genellikle güvenilir değildir, gelişmiş özelliklerden yoksundur ve hatta gizliliğinize zarar verebilir. Ücretsiz bir proxy kullanmak aptalca olur ve kimsenin ne yaptığınızı izlemediğini varsayarsak.

  Aşağıdaki durumlarda bir proxy kullanın:

   • Coğrafi bir kısıtlamayı hızlı bir şekilde atlamanız gerekiyor.
   • Gizliliğiniz veya anonimliğiniz hakkında endişelenmiyorsunuz.
   • Hassas kişisel verileri aktarmıyorsunuz.
   • IP tabanlı bir web sitesi engellemesinden hızlı bir şekilde kaçınmanız gerekir.

   Proxy sunucuları gizlilik açısından en iyisi olmasa da, hassas verilerle ilgilenmiyorsanız harikadırlar. Popüler web proxy sunucuları arasında Hide.me, HideMyAss, kproxy ve Whoer bulunur.

   VPN Ne Zaman Kullanılmalı

   Web sitelerinin engellemesini düzenli olarak kaldırmanız gerekiyorsa veya özel olarak göz atmak istiyorsanız, VPN bu yöntemdir. VPN’ler, bulunduğunuz ağın güvenliğinden bağımsız olarak verilerinizi güvende tutmak için ek koruma katmanları ile güvenli ve özel bir bağlantı sunar.

   Bir VPN kullanmak, web sitelerinin engellemesini kaldırabileceğiniz, akış hizmetlerini kullanabileceğiniz ve garip koda, içerik enjeksiyonlarına veya reklamlara maruz kalmadan IP adresinizi gizleyebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca tüm internet trafiğiniz için şifreli bir tünelin korunmasından da yararlanacaksınız..

   Kullanmaya değer VPN hizmetlerinin bir bedeli olacak, ancak gizliliğinizi korumak konusunda ciddiyseniz, değerli bir yatırımdır..

   Aşağıdaki durumlarda bir VPN kullanın:

    • Herkese açık bir Kablosuz ağa bağlanıyorsunuz.
    • Coğrafi kısıtlamalar için uzun vadeli bir çözüme ihtiyacınız var.
    • Etkinliğinizi ISS’den veya devlet gözetiminden korumak istiyorsunuz.
    • IP adresinizi gizlemek için uzun vadeli bir çözüm istiyorsunuz.

    Yüksek kaliteli bir VPN seçme işlemi, ücretsiz bir proxy seçmekten biraz daha karmaşıktır. Tam olarak hangi özellikleri arayacağınızı bilmek istiyorsanız, önerilen VPN hizmetlerimizden birini seçebilir veya VPN nedir bölümündeki ilgili bölümü okuyabilirsiniz.?

    Proxy Sunucu Türleri Nelerdir?

    Proxy sunucuları çok farklı şekillerde çalışacak şekilde ayarlanabilir. Gizlilik ve güvenlik ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmak için proxy’nizin nasıl çalıştığını tam olarak anlamanız önemlidir.

    Proxy Bağlantı Protokolleri

    Başlangıç ​​olarak, bir proxy sunucunun kullanabileceği farklı bağlantı protokollerini not etmek önemlidir. Bu, tarayıcınız ile proxy sunucusu arasında verilen komutlar grubunu ifade eder.

    En sık kullanılan proxy sunucularının arkasında üç tür bağlantı protokolü vardır:

    1HTTP Proxy’si

    HTTP proxy, şifrelenmemiş bir bağlantı yoluyla bir web sayfasını almak için uzak bir sunucu kullanmanın basit bir yöntemidir.

    Bir HTTP proxy kullanırken, tarayıcınız proxy sunucusuna bir GET isteği gönderir ve bu istek, erişmeye çalıştığınız web sitesinin sunucusuna yönlendirir.

    Web sunucusu yalnızca proxy bağlantısını görür ve tarayıcınızmış gibi yanıtlar. Proxy daha sonra bu yanıtı alır ve size geri gönderir.

    Bu, web sunucusuyla doğrudan iletişim kurmaktan çok uzak olmayan oldukça şeffaf bir işlemdir. Ancak, proxy sahibinin veri akışı içinde içerik eklemesi veya değiştirmesi mümkündür. Bu, istenmeyen reklamlar veya hatta kötü amaçlı yazılım alabileceğiniz anlamına gelir.

    Bu tür bir proxy, kimliğinizi ve IP’nizi ziyaret ettiğiniz web sitesinden gizleyecek olsa da, verileriniz HTTPS tarafından korunmadığı için proxy’nin kendisi yaptığınız her şeyi görecektir.

    2HTTPS / SSL Proxy

    HTTPS, HTTP protokolünün güvenli uzantısıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, HTTPS proxy’leri internet üzerinden veri göndermek için HTTPS protokolü ile çalışır.

    HTTP proxy ile aynı işlem yapılır, ancak bilgisayarınız ile proxy sunucusu arasındaki veriler TLS şifrelemesi ile korunur.

    Ağınıza erişimi olan (İSS’niz dahil) herkes eriştiğiniz alanları görebilir, ancak ziyaret ettiğiniz URL’leri göremez.

    HTTPS proxy’leri yararlı olsa da, yalnızca HTTP ve HTTPS bağlantılarını işlemek üzere tasarlanmıştır, bu da onları bir SOCKS proxy’sinden daha az işlevsel hale getirir.

    3SOCKS / SOCKS5 Proxy

    SOCKS proxy’leri HTTP veya HTTPS proxy’lerinden daha esnektir. HTTP, HTTPS, SMTP (e-posta) ve FTP (torrent) dahil olmak üzere birçok farklı kaynaktan yönlendirme verilerini işleyebilirler.

    SOCKS5, SOCKS’un en yeni sürümüdür. Öncüllerinden farklı olarak şifrelemeyi destekler ve ayrıca ek bir güvenlik katmanı sağlayan kimlik doğrulama yöntemleri sunar.

    Kullanıcı adı ve şifre kimlik doğrulaması, SOCKS5 ve GSS – API kimlik doğrulaması ile kullanılabilir. Doğru yapılandırılırsa, bu, yalnızca yetkili kullanıcıların belirli bir sunucuya erişebileceği anlamına gelir.

    SOCKS5, diğer proxy sunucu türlerinden daha esnek ve güvenli olsa da, kurulumu çok daha fazla çaba gerektirir. Sert bir torrent kullanıcısı değilseniz, SOCKS’i kurmak ve kullanmak için gereken zaman ve güçlüğü bir VPN’in basitliğine kıyasla aşırı bulabilirsiniz.

    Bununla birlikte, Özel İnternet Erişimi, IPVanish ve NordVPN dahil olmak üzere bazı VPN hizmetleri, SOCKS5 proxy sunucularını aboneleri için bir seçenek olarak sunuyor. Bu size bir VPN sunucusu veya SOCKS5 proxy sunucusu arasında kolayca seçim yapabilme lüksünü verir.

    Şeffaf Proxyler

    Saydam bir proxy, hedef web sitesine bir proxy sunucusu olduğunu bildirir. Yine de gerçek IP adresinizi yönlendirir, yani ziyaret ettiğiniz web sitesi gerçek konumunuzu belirleyebilir.

    Şeffaf proxy’ler genellikle bu nedenle tüketiciler tarafından kullanılmaz. Genellikle içerik filtreleme veya etkinlik izleme için proxy kullanan kütüphaneler, işletmeler ve okullar tarafından yerleştirilirler. Ayrıca, kullanıcıların çok fazla bant genişliği gerektiren içeriğe erişmesini durdurmak için genel wifi’de de kullanılabilir.

    Proxy Sunucu Yapılandırmaları

    Proxy sunucuları bu protokolleri çeşitli şekillerde yapılandırabilir. Bu yapılandırmaların her biri gizlilik ve güvenlik açısından önemli ölçüde farklı bir deneyim sunar.

    1Özel ve Özel Proxy

    bir özel proxy sunucusu aynı anda yalnızca bir kişi tarafından kullanılabilir. Adanmış bir proxy, hiçbir zaman değişmeyen IP adresine sahip özel bir proxy’dir. Bu araçların ana hedefi kişisel IP adresinizi gizlemektir.

    Yalnızca bir tarafça kullanılabildikleri için, hem özel hem de özel proxy sunucuları genellikle maliyetlidir.

    Paylaşılan ve Genel Proxy

    bir paylaşılan proxy aynı anda birden fazla kişinin kullanabileceği özel proxy IP adresleri koleksiyonudur. Bu, özel bir proxy’ye daha ucuz bir alternatiftir çünkü maliyet genellikle birkaç kullanıcı arasında paylaşılır.

    Genel vekiller aynı zamanda birden çok kişi tarafından kullanılır, ancak kullanımı ücretsizdir ve çok daha az güvenlidir. Bu proxy’lerin bazı büyük güvenlik riskleri vardır. İlk olarak, sınırsız sayıda yabancıyla bir hizmet paylaşıyorsunuz, bunlardan herhangi biri bu hizmeti yasa dışı etkinlik gerçekleştirmek için kullanıyor olabilir.

    Genel vekilin sahibi, ona bağlanan kullanıcıların verilerini de kolayca kötüye kullanabilir. Bunu reklamverenlere satabilirler, hatta yetkililere de verebilirler.

    webproxy

    Kısacası, proxy sunucusuna ulaştığında verilerinize ne olabileceği hakkında hiçbir fikriniz yok. Bu nedenle, kamu vekillerinden kaçınmak en iyisidir.

    3Web Proxy

    Web proxy sunucuları, engellenen bir web sayfasına gitmek veya IP’nizi bir web sitesinden gizlemek için tarayıcı tabanlı bir form kullanmanızı sağlar. Bu hizmetlerin çoğu aynı zamanda kamu vekilleri.

    Bir web proxy örneği aşağıda görülebilir. Bu özel örnek Hide.me tarafından barındırılmaktadır ve kullanıcıların verilerini içinden geçirmeden önce proxy sunucularının konumunu seçmelerine olanak tanır.

    Proxy ve VPN: Fark Nedir?

    Hide.me’nin web proxy hizmetinden ekran görüntüsü.

    Bu tür bir proxy’nin dezavantajı kullanılabilirliktir. Web proxy’leri aracılığıyla oluşturulan sayfalar bazen karışık görünür veya orijinal işlevlerinden yoksundur. Ücretsiz oldukları ve paylaşıldıkları için, web proxy hizmetlerini kullanırken neredeyse kesinlikle düşük hızlarla ve reklamlarla vurulacaksınız.

    Bu proxy’ler, hassas veriler içermeyen engellenen bir web sitesini ziyaret etmek için kullanışlı olabilir. Ancak, genel bir proxy için benzer riskler sunarlar ve genel işlevleri zayıftır.

    4Konut ve Veri Merkezi Proxy’leri

    Bir konut proxy’si, veri merkezi yerine bir İnternet Servis Sağlayıcısı (İSS) tarafından sağlanan bir IP adresi kullanır. Bu adresler, cep telefonu veya masaüstü bilgisayar gibi gerçek bir fiziksel cihaza bağlıdır.

    Konut proxy’si kullanırken, bağlandığınız web sitesi size proxy kullandığınızı söyleyemez, çünkü normal bir IP üzerinden bağlanıyormuş gibi görünecektir. Güvenlik sistemleri genellikle konut IP’lerine daha fazla güvenir, çünkü yalnızca gerçek konut adreslerine atandılar.

    Veri Merkezi proxy’leri ise üçüncü taraf bir şirketten gelen ve bir Internet Servis Sağlayıcısı (ISS) ile bağlantısı olmayan özel IP adresleri sağlar.

    Veri merkezi IP’lerinin edinilmesi genellikle konut IP’lerinden daha kolaydır. Bir veri merkezindeki IP adresleri de çok benzer olma eğilimindedir (örneğin, her IP adresi artan sırada yükselir). Bu nedenle, genellikle proxy olarak kullanıldıkları daha açıktır ve bu da engellemeye yol açabilir.

    Brayan Jackson
    Brayan Jackson Administrator
    Sorry! The Author has not filled his profile.
    follow me
      IP Adresinizi Gizleme: 4 Basit Yöntem (Güncel 2023)