VPN yönlendiricileri, aynı anda birçok farklı cihazı bağlamak için mükemmel bir çözüm olabilir. VPN yönlendiricilerine yönelik bu kapsamlı kılavuzda kalıcı VPN koruması elde etmek için bir VPN yönlendirici ayarlamayı öğrenin.

Birden fazla cihaza sahip bir VPN yönlendirici kullanan iki karakter.

Contents

VPN Yönlendirici Nedir??

Bir VPN yönlendirici, üzerinde VPN istemci yazılımı yüklü bir WiFi yönlendiricidir. Yönlendirici, WiFi ağınız üzerinden gönderilen veya alınan tüm trafiği şifreler. Bu, her bir aygıta VPN yazılımı yüklemeden tüm aygıtlarınızı aynı anda koruyabileceğiniz anlamına gelir.

Bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda bir VPN kullanmak, söz konusu aygıttan gelen trafiği şifreleyecektir. Öte yandan bir VPN yönlendirici, tüm WiFi ağınızdaki trafiği şifreleyecek ve koruma olmadan yakalanma şansınızı azaltacaktır..

Bu, WiFi’nize bağlı tüm cihazların (bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar ve akıllı TV’ler) VPN’nizin sunucularına aynı anda erişebileceği ve güvenli ve özel bir bağlantı sağlayabileceği anlamına gelir.

VPN Router Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bir VPN yönlendirici, WiFi ağınızdaki her cihazın trafiğini şifreler.

Yönlendiriciler önceden yüklenmiş VPN yazılımıyla satın alınabilir veya yazılımı kendiniz yükleyebilirsiniz. Ancak, tüm yönlendiricilerin VPN yazılımını destekleyemeyeceğini ve tüm VPN sağlayıcılarının bir yönlendiricide çalışamayacağını belirtmek önemlidir. Bununla ilgili daha fazla bilgi için, bu kılavuzun VPN Yönlendiricisi Nasıl Kurulur bölümüne bakın..

Bu kılavuz, bir VPN yönlendirici kullanmanın avantajlarını ve dezavantajlarını kapsayacaktır. Neye dikkat etmeniz gerektiğini ve bir VPN yönlendiricinin neden sizin için doğru çözüm olabileceğini açıklayacağız.

Zaten bir VPN yönlendirici satın almaya karar verdiyseniz ve kurulum için yardıma ihtiyacınız varsa, Yönlendiricinize VPN Yükleme ile ilgili tüm kılavuzumuzu okuduğunuzdan emin olun..

VPN Yönlendiricinin Avantajları Nelerdir??

Bir VPN yönlendiricisine yatırım yapmak büyük bir adım gibi görünebilir, ancak güvenlik, gizlilik ve rahatlık açısından çeşitli avantajlar sunabilir.

Bir VPN yönlendiricinin avantajlarını gösteren çizim.

Birden Fazla Cihaz Sınırından Kaçının

Çoğu VPN sağlayıcısının aynı anda bağlayabileceğiniz cihaz sayısı sınırlaması vardır.

Yönlendiricinize bir VPN yüklendiğinde, WiFi ağınıza bağlı her cihaz VPN’niz tarafından korunur ve yalnızca bir bağlantı olarak sayılır.

Bu özellik özellikle birçoğu VPN istemci yazılımı için yerel desteğe sahip olmayan oyun konsolları, medya oynatıcılar ve Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları için kullanışlıdır.

Kalıcı VPN Koruması

Tarayıcı tabanlı VPN hizmetleri, her yeni oturum başlatmak istediğinizde bağlantınızı etkinleştirmenizi gerektirir. Bir VPN yönlendirici kullanıyorsanız, VPN’nizi bir daha açma konusunda endişelenmenize gerek yoktur..

Yönlendiriciniz kurulduktan sonra, kullandığınız cihazdan bağımsız olarak VPN’niz kalıcı olarak çalışır. Bu, koruma olmadan yakalanma riskinizi ciddi şekilde azaltır.

Son birkaç yıldır, bazı ülkeler İSS’leri tarama geçmişinizi izlemeye ve saklamaya zorlayan yeni yasalar çıkarmıştır. Bu şimdi İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde zorunludur.

Tüm ağınızı bir VPN yönlendirici ile güvenceye almak, bu soruna en iyi çözümlerden biridir. Ağınızdaki tüm trafik yönlendirici ile VPN sunucusu arasında korunacak ve şifrelenecek ve ISS’nize tarama geçmişiniz hakkında kesinlikle hiçbir bilgi verilmeyecektir..

Geliştirilmiş Genel Güvenlik

Yönlendiricinizi yükseltmek güvenlik açısından iyi bir fikirdir. Yetkililerin ve suçluların yönlendiricilerdeki insanları gözetlemek veya hassas verilerini toplamak için güvenlik açıklarından yararlandığı çeşitli durumlar olmuştur.

Bir VPN yönlendirici kullanıyorsanız, yönlendiricinizin Wi-Fi’sine bağlı tüm cihazlar VPN’nizin avantajlarından yararlanır. Bu, misafirleriniz varsa veya aynı anda birden fazla cihaz kullanmak istiyorsanız, tüm trafiğiniz varsayılan olarak korunacaktır.

4 Katmanlı VPN Hizmetleri

Bir VPN yönlendirici kullanıyorsanız, iki VPN hizmetini aynı anda çalıştırmak çok daha kolaydır. Yönlendiricinize bir VPN ve masaüstünüze bir VPN yükleyebilirsiniz. Bu, bağlantı hızınızı kesinlikle etkileyecek olsa da, bir VPN sağlayıcısının sızıntı veya çökmelerden ödün verilmesi durumunda korumanızı en üst düzeye çıkarmanın harika bir yoludur..

VPN Yönlendiricinin Dezavantajları Nelerdir?

VPN yönlendiricileri, internet gizliliğine mükemmel bir çözüm gibi görünebilir ve bir ölçüde. Ama sadece finansal olana değil,.

Bir VPN yönlendiricisinin dezavantajlarını gösteren çizim.

1 Esneklik Eksikliği

VPN yönlendiricileri gizlilik konusundaki düşüncelere yöneliktir. Kurulduktan sonra, VPN yazılımının cihaz düzeyinde kurulduğu zamanki ayarları değiştirmek o kadar kolay değildir. VPN’nizi hızlı bir şekilde açıp kapatmak veya sunucu konumunuzu değiştirmek çok daha zordur.

Bu nedenle, VPN yönlendiricileri coğrafi kimlik sahtekarlığı, sansür önleme veya içerik engelleme gibi şeyler için ideal değildir. Bu durumlar, VPN’nizi ne zaman açmak istediğiniz ve nereye bağlanmak istediğiniz konusunda çok daha fazla esnekliğe ihtiyaç duyar..

Benzer şekilde, içerik akışı yapmak istiyorsanız VPN yazılımını doğrudan tercih ettiğiniz cihaza yüklemek daha kolay olabilir.

Birçok hizmet, trafiğin nereden geldiğine dikkat etmeden VPN’leri açıkça engeller. VPN’niz sürekli etkinleştirilirse bu sorunlara neden olabilir.

Bölgenizde normal olarak bulunan içeriğe erişmek için bile mücadele edebilirsiniz. Örneğin, ABD’deyseniz ve VPN yönlendiricinizi bir İngiltere sunucusuna bağlıyorsanız, ABD Netflix veya diğer yerel platformlara erişemeyebilirsiniz.

  Kendi VPN Sunucunuzu Kurma

2Kompleks Kurulum

Ev yönlendiricinize bir VPN yüklemek, özellikle yeni başlayanlar için zor ve zaman alıcı olabilir.

Çoğu VPN şirketinin kurulum sürecinde müşterilerine yardımcı olacak öğreticiler vardır ve birçoğunun da canlı sohbet desteği vardır. Sorun yaşıyorsanız, yönlendiricinize VPN yükleme kılavuzumuza göz atmayı unutmayın.

Diğer seçenek, önceden yapılandırılmış bir yönlendirici satın almaktır. Bu çok daha kolay ve özel olarak daha hızlı göz atmanızı sağlayacak, ancak birkaç yüz dolar geri getirecek. Bu seçenek hakkında daha fazla bilgiyi bu kılavuzun bir sonraki bölümünde bulabilirsiniz..

3 İndirgenmiş Bağlantı Hızları

Tüm trafiğinizi bir VPN üzerinden çalıştırmak, hızlarınızın kalıcı olarak daha düşük olacağı anlamına gelir.

Piyasadaki en hızlı VPN’lerden biriyle donatılmış üst düzey bir yönlendirici satın alsanız bile, doğal olarak düzensiz (ve korumasız) bir bağlantıya karşı bir miktar yavaşlama olacaktır. Aynı VPN yönlendiricisine birden fazla cihaz bağlarsanız bu özellikle geçerli olacaktır.

4Güvenlik Zayıf Noktalar

Yönlendirici düzeyinde VPN kullanmanın bir dezavantajı, cihazlarınız ile yönlendirici arasındaki trafiğin şifrelenmemiş olmasıdır.

Ev ağınızı kullanan herkesi tanıyorsanız ve güveniyorsanız, bu çok fazla bir sorun değildir. Bununla birlikte, bir yabancı veya üçüncü tarafın erişim kazanması güvenlik riski oluşturur.

Bir VPN Yönlendiricisi Nasıl Kurulur: Ön Flaşlı ve Flaşsız

Bir VPN yönlendiricisine yatırım yapmaya karar verirseniz, vermeniz gereken en büyük kararlardan biri, pre-akıtmalı, VPN özellikli, veya unflashed yönlendirici.

“Yanıp sönüyor”, yönlendiricinin neyi yapabileceğini ve yapamayacağını belirleyen işletim sistemi olan yeni ürün yazılımı yüklemek anlamına gelir.

VPN yönlendiricinin farklı türlerini gösteren çizim.

Özetlenen üç seçeneğin tümü:

 1. Önceden yanıp sönmüş bir VPN yönlendirici satın alın. Bu yönlendiriciler önceden yüklenmiş bir VPN ile birlikte gelir. Bu seçenek hızlı ve kolaydır, ancak genellikle daha pahalıdır.
 2. VPN özellikli bir yönlendirici satın alma. Bu yönlendiriciler yerel olarak VPN özelliklerini destekler, bu nedenle yeni, VPN özellikli ürün yazılımı yüklemenize gerek kalmaz. Ancak, yine de seçtiğiniz VPN’yi yüklemeniz gerekecek.
 3. Mevcut bir yönlendiriciyi VPN ürün yazılımı ile flaş. Bu en karmaşık seçenektir. Yeni donanıma tasarruf edebilirsiniz, ancak VPN ürün yazılımını manuel olarak yüklemeniz gerekir.

Bu seçenekler arasındaki fark basittir: önceden yanıp sönen yönlendiriciler zaten üzerlerinde VPN yüklüdür. Yanıp sönen yönlendiriciler VPN’yi manuel olarak yüklemenizi gerektirir. İlk seçenek genellikle size biraz daha pahalıya mal olur, ancak tüm işleri elinizden alır – sadece takın ve gidin.

Yönlendiricinizi internet paketinizin bir parçası olarak aldıysanız, o aygıta bir VPN yükleyemezsiniz. Çoğu ISS, müşterilerine hem modem hem de yönlendirici olarak işlev gören birleşik cihazlar sunuyor. Bu durumda, VPN özellikli yeni bir yönlendirici satın almanız ve mevcut cihazınıza bağlamanız gerekir.

Şimdi bu seçeneklerin her birini ayrıntılı olarak ele alacağız.

1 Önceden Flaşlanmış Yönlendiriciler

Ön flaşlı yönlendiriciler hemen hemen her durumda en basit seçenektir. İle geliyorlar önceden yüklenmiş bir VPN, yeni yazılım veya ürün yazılımı yükleme işleminden kaçınmanıza olanak tanır.

Önceden parlatılmış bir VPN yönlendirici satın almak genellikle biraz daha pahalıya mal olur, ancak tüm işleri elinizden alır – sadece takın, giriş bilgilerinizi girin ve gidin.

FlashRouters gibi hizmetler sizin için yükleme işlemini ele alacak ve seçtiğiniz ürün yazılımı ve VPN hizmetiyle eksiksiz bir cihaz sağlayacaktır. Belirli VPN sağlayıcıları için özel olarak yapılandırılmış yönlendiricileri de bulabilirsiniz, bu da mevcut bir VPN aboneliğiniz varsa harika.

Belirli VPN sağlayıcıları için yapılandırılmış VPN yönlendiricilerinin ekran görüntüsü.

ExpressVPN için önceden yapılandırılmış bir dizi yönlendirici.

Hem FlashRouters hem de bazı VPN sağlayıcıları, ev ağınızı bir VPN’ye bağlama işlemini basitleştirmek için özel uygulamalar da sağlar. Bu uygulamalar, yapılandırma işlemini kolaylaştıran ve sunucular, VPN sağlayıcıları ve yapılandırma seçenekleri arasında kolayca geçiş yapmanızı sağlayan özel bir arayüz oluşturur.

Bu uygulamalar Linksys WRT32X, Netgear R6400 ve Asus RT-AC5300 gibi lider yönlendirici modelleriyle çalışacaktır.

2VPN Özellikli Yönlendiriciler

İkinci seçeneğiniz zaten VPN yazılımı ile uyumlu yeni bir yönlendirici satın almaktır. Bu cihazlar birlikte gelir Önceden yüklenmiş VPN özellikli ürün yazılımı, istediğiniz bir VPN yapılandırmanıza ve sunucularına hemen bağlanmanıza olanak tanır.

Aşağıdaki durumlarda bu sizin için bir seçenektir:

  • Bir VPN sunucusuyla önceden yapılandırılmamış bir Flashrouter satın aldınız.
  • VPN yönlendiricinizi başka bir VPN sunucusuyla yapılandırmak istiyorsunuz.

Mevcut yönlendiricinizin VPN yazılımı ile çalışıp çalışmayacağını öğrenmek için yönlendiricinin kılavuzunu okuyun veya çevrimiçi model numarasını arayın.

Bu yönlendiriciler zaten bir VPN’yi destekleyebildiğinden, yeni ürün yazılımı yüklemenize veya yönlendiriciyi ek bir cihaza bağlamanız gerekmez. Bir VPN aboneliği ve VPN özellikli yönlendirici satın almanız, seçtiğiniz VPN sağlayıcısından yapılandırma talimatlarını izlemeniz yeterlidir ve daha sonra cihazı bir VPN sunucusuna yapılandırabilirsiniz.

  Gizlilik ve Güvenlik için En İyi 7 Tarayıcı

VPN özellikli yönlendiriciler sağlayan popüler markalar arasında ASUS, Linksys ve Netgear bulunur. Linksys WRT3200ACM ve Netgear R6400, paranın karşılığını fazlasıyla sunan popüler modellerdir.

Bu seçeneği belirlerseniz, yönlendiricinin hangi VPN protokollerini desteklediğini ve gerekirse yeni bellenimle yanıp sönüp çakılamayacağını da düşünmelisiniz. En son VPN özellikli yönlendiriciler genellikle OpenVPN protokolünü destekler, yani OpenVPN kullanan herhangi bir VPN hizmetini de kurabilirsiniz. Neyse ki, bu protokol değerli VPN hizmetlerinde standart olarak geliyor.

3Unflashed

Yönlendiriciniz şu anda VPN yazılımı ile uyumlu değilse, ancak VPN ürün yazılımı ile uyumluysa, flash yapmanız gerekir. Bu, söz konusu yönlendiricinin türüne bağlı olacak daha uzun bir işlemdir. Bir yönlendiriciye VPN yükleme kılavuzumuzda bunun nasıl yapılacağını tam olarak öğrenebilirsiniz.

Yönlendiricinizi yeni bellenimle manuel olarak yanıp sönmesi, seçtiğiniz VPN yazılımını yüklemenizi sağlar. Bu size para kazandırabilir, ancak biraz teknik bilgi gerektirir.

En popüler iki VPN yönlendirici ürün yazılımı türü Tomato ve DD-WRT’dir. Bunlar, ücretsiz çevrimiçi olarak indirebileceğiniz bağımsız, açık kaynaklı sistemlerdir.

Tomato ürün yazılımı web sitesinden ekran görüntüsü.

Tomato, yönlendiriciler için açık kaynaklı, VPN özellikli bir bellenimdir.

Hem DD-WRT hem de Tomato, bant genişliğinizi kontrol etmeniz, WiFi aralığınızı artırmanız, farklı VPN protokolleri kullanmanız ve çok daha fazlası için bir arayüz sağlar. Bu makaledeki bu özel ürün yazılımı seçenekleri arasındaki farklar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz..

Yanıp sönen yönlendirici belleniminin kendinizin kalp zayıflığı için olmadığını hatırlamakta fayda var. Geçersiz bir garantiye sahip bir kırık yönlendirici ile sonuçlanabilir. Daha fazla bilgi edinmek için yönlendiricinize manuel olarak VPN yükleme kılavuzumuzu okuyun.

VPN Yönlendirici Özellikleri

Önceden yanıp sönen, VPN özellikli veya başka bir şekilde yeni bir yönlendirici satın almaya karar verirseniz, her modelin neler sunduğunu tam olarak anlamanız önemlidir. Zaten bir VPN yönlendiriciniz varsa ve bir VPN seçmeniz gerekiyorsa, doğrudan Yönlendiriciniz için VPN Nasıl Seçilir bölümüne atlayabilirsiniz..

Dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi, her yönlendirici modeli de performansını etkileyecek farklı özelliklerle birlikte gelir. Aşağıdaki özellikleri göz önünde bulundurun:

WiFi Standardı

Her yönlendiricinin ‘WiFi standardı’, aygıtta 802.11 ile başlayan ve ardından bir harf olarak görünecektir. Bu standartlar, WiFi ağınızın nasıl davranacağına karar veren ve birkaç yılda bir güncellenen bir dizi protokole karşılık gelir..

Burada gerçekten önemli olan ‘802.11’den sonra gelen mektuptur. Eski yönlendiricilerin ‘b’ veya ‘g’ değerleri olacaktır: yaşlarından en son hızları alamayacakları anlamına gelir..

Daha yeni modellerin bir “n” değeri vardır, bu da 300Mbps’lik en yüksek hızı destekledikleri anlamına gelir. Gerçekten istediğin şey 802.11ac’ı destekleyen bir cihaz. Bu, 1.3Gbps aktarım hızlarına izin veren en yeni tüketici standardıdır.

İnternet sağlayıcınız bu kadar yüksek hız sunmasa bile, yönlendiricinizde daha yüksek en yüksek hız, tüm cihazlarınızın bağlantınızın izin verdiği kadar hızlı indirmeler sunacağı anlamına gelir.

Frekans aralıkları

Çoğu yönlendirici 2.4GHz veya 5GHz kablosuz frekans bandı sunar. Bu sayı, ağınıza bağlı cihazlar tarafından verilerin gönderilme ve alınma hızını temsil eder.

Bu iki frekans arasındaki temel fark, her bandın sağladığı bağlantı aralığı ve hız olacaktır. Basitçe söyleyin, 2.4GHz daha büyük mesafelerde daha düşük hızlar sunar, süre 5GHz daha kısa mesafelerde daha yüksek hızlar sunar.

Hangi bandı kullandığınızdan bağımsız olarak genel geniş bant hızınızla sınırlı kalacaksınız. Bununla birlikte, 5GHz muhtemelen bu geniş bandı 2.4GHz’den daha hızlı sunacak.

Ağda çok sayıda cihaz varsa 2.4GHz frekansının da parazit olabileceğini belirtmek gerekir. Bunun nedeni, 2,4GHz bandında aşırı kalabalıklaşmaya neden olan 5GHz kullanabilen daha az cihaz olmasıdır. Bu makalede kablosuz frekanslar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Azami hız

WiFi standardı ve frekansı, bir yönlendiricinin hızını belirleyecek tek faktör değildir.

Bir yönlendirici, maksimum hızını açıkça belirtmeyecektir. Burada almak için teknik bir şey yok – mümkün olan en yüksek sayı fiyat aralığınız dahilinde. Kablosuz yönlendirici hızları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, bu yararlı kılavuzu okuyun.

Port Sayısı

Yönlendiricinizin kablosuz olması, eski moda bir şekilde çevrimiçi olamayacağınız anlamına gelmez.

Çoğu VPN yönlendiricisi kablolu bağlantılar için ethernet bağlantı noktaları ile birlikte gelir. Bu, hızı ve güvenilirliği garanti etmenin en kolay yoludur – her zaman en uygun olanı olmasa bile.

Ayrıca genellikle bir veya iki USB bağlantı noktasına sahip olurlar. Bunları, başka bir şekilde kablolu bir yazıcıyı bir WiFi yazıcıya dönüştürmek veya paylaşılan bir ağ sürücüsü oluşturmak için harici bir depolama aygıtı bağlamak için kullanabilirsiniz.

Bir VPN Yönlendiricisinin Maliyeti?

Herhangi bir gadget gibi, VPN yönlendiricilerinin fiyatı ihtiyaçlarınıza bağlı olarak değişebilir. Her zaman ileri düzey kullanıcılar ve profesyoneller için seçenekler vardır, ancak ağınızın boyutuna ve taleplerine uyan bir seçenek seçmenizi öneririz.

  Web Sitelerinin Engellemesi Nasıl Kaldırılır: Kısıtlanmış İçeriğe Erişmenin 10+ Kolay Yolu

Standart WiFi yönlendiricilerine kıyasla doğal olarak gelişmiş ekipman parçaları olarak VPN yönlendiricilerin hareket halindeyken daha pahalı olduğunu unutmayın. en ucuz seçenekler yaklaşık 130 $ mal olacak, süre ileri teknoloji modellerin fiyatı 500 ABD dolarıdır.

Bir VPN yönlendirici satın aldıktan sonra, NordVPN veya Özel İnternet Erişimi gibi önde gelen bir sağlayıcı kullanırken bile aylık VPN aboneliğinin fiyatı çok makul. İçiniz rahat olsun diye ödemek için küçük bir bedel.

Yönlendiriciniz için VPN Nasıl Seçilir

Farklı VPN sağlayıcıları olan bir VPN yönlendirici Illustration.

Önceden yapılandırılmış bir yönlendirici satın alsanız bile, yine de bir VPN aboneliği satın almanız gerekecektir..

VPN yönlendiricinizi nasıl kuracağınıza karar verdikten sonra, hangi VPN sağlayıcısını kullanmayı planladığınıza karar vermeniz gerekir. Zaten bir VPN aboneliği için ödeme yapıyorsanız, birkaç adım öndesiniz demektir. Değilse, biraz araştırma yapmanız gerekecek.

ExpressVPN veya NordVPN gibi popüler VPN’ler, Tomato veya DD-WRT yönlendiricilere kolayca yüklenebilir. TunnelBear veya Hotspot Shield gibi diğer sağlayıcılar o kadar basit değil. Abonelik satın almadan önce her zaman bir VPN hizmetinin yönlendirici bağlantılarını destekleyip desteklemediğini kontrol edin.

VPN sağlayıcınızın yönlendirici bağlantılarını desteklediğini kontrol ettikten sonra, hizmetin geri kalanının sıfırdan çıkmaya dikkat etmesine değer.

Aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurun:

 • Bağlantı hızı
 • Çevrimiçi destek
 • Günlük İlkesi
 • Sunucu Konumları

Sağlayıcının bağlantı hızlarını ve destek ağını araştırarak başlayın. VPN’iniz, akıştan oyun oynamaya – genellikle aynı anda birden fazla cihazda – her şeyle ilgilenecektir, bu nedenle ihtiyacınız olan performansı sunan bir sağlayıcı seçmeniz önemlidir. Aynı şekilde, güçlü çevrimiçi destek, kurulumla ilgili tüm sorunların üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır..

Ardından, VPN sağlayıcınızın hangi verileri günlüğe kaydettiğini ve ne kadar süreyle saklandığını anlamak için zaman ayırmaya değer. Bazı VPN günlüğü politikaları yanıltıcı olabilir, bu nedenle gizlilik politikalarını tam olarak okumaya değer.

Son olarak, VPN sağlayıcının sunucu konumları listesini kontrol edin. İhtiyacınız olan yerlere bağlanabilmeniz önemlidir. Bu bilgileri bulmakta zorlanıyorsanız veya bu araştırmayı kendiniz yapmak için zamanınız yoksa, 2023’nin en iyi VPN’lerine ilişkin incelemelerimizi okuyabilirsiniz..

Ön Flaşlı Yönlendirici için VPN Seçme

Şaşırtıcı sayıda büyük isim sağlayıcısı, VPN’lerini önceden yanıp sönen yönlendiricilerde sunar. Popüler seçenekler şunları içerir:

 • ExpressVPN
 • HideMyAss
 • IPVanish
 • NordVPN
 • Özel İnternet Erişimi
 • PureVPN
 • SaferVPN
 • Windscribe
 • Cyberghost
 • Beni sakla
 • IVPN
 • Mükemmel Gizlilik
 • Özel VPN
 • ProtonVPN
 • VPNArea
 • VyprVPN

Günlük tutma politikaları, sunucu konumları ve maksimum hızları hakkında bilgiler de dahil olmak üzere tüm bu VPN hizmetlerinin derinlemesine incelemelerini VPN incelemeleri bölümünde bulabilirsiniz..

Bu hizmetlerden birine halihazırda bir aboneliğiniz varsa, zaten avantajlısınız demektir. Önceden yanıp sönen yönlendiricinizi satın alıp bağladıktan sonra yapmanız gereken tek şey hesabınıza giriş yapmaktır.

Başka bir sağlayıcı kullanmayı tercih ederseniz, bu bir sorun değildir. DD-WRT ürün yazılımı, OpenVPN veya PPTP protokollerini kullanan hemen hemen tüm VPN’leri manuel olarak yapılandırmanıza olanak tanır. Bu, FlashRouters gibi bir hizmetten bir yönlendirici satın alırsanız ancak uygulamasında listelenen VPN’lerden birini kullanmak istemiyorsanız bunun yerine farklı bir tane yükleyebilirsiniz.

Yine de, bu durumda VPN’nizi manuel olarak yapılandırmanız gerekeceğini ve sunucu konumunuzu değiştirme veya VPN’nizi açma ve kapatma gibi ek uygulama özelliklerini kullanamayacağınızı unutmayın. VPN yönlendiricinizi manuel olarak yapılandırma hakkında daha fazla bilgi için VPN yönlendirici kurulum kılavuzumuzu okuyun.

VPN Özellikli bir Yönlendirici için VPN seçme

Seçtiğiniz VPN sağlayıcınız önceden yanıp sönen bir yönlendirici sunmuyorsa, sorun değil. VPN’nin OpenVPN’i desteklediğinden emin olun ve ardından aynı protokolü de destekleyen bellenim içeren bir yönlendirici satın alın. Daha sonra oradan kendiniz kurabilirsiniz.

Bazı VPN hizmetlerinin yalnızca belirli yönlendirici modelleriyle çalışacağını belirtmek gerekir. Daha fazla ayrıntı için seçtiğiniz sağlayıcının web sitesini ziyaret edin veya destek hizmetine başvurun.

Bazı VPN sağlayıcıları, çevrimiçi kolay kılavuzlarla modern bir yükleme işlemi sunar. Örneğin NordVPN, destekledikleri her yönlendirici ve ürün yazılımı için ayrıntılı yönlendirici eğitimlerine sahiptir.

Yönlendiriciniz zaten VPN’nizle uyumluysa, yapmanız gereken tek şey oturum açmak ve VPN sağlayıcınızın sunucularına bağlanacak şekilde yapılandırmaktır. Bununla ilgili daha ayrıntılı talimatlar için VPN Yönlendirici Kurulum Kılavuzumuzu okuyun.

VPN Yönlendiriciler Değerlidir?

Basit uygulamalara veya tarayıcı tabanlı VPN’lere alışkınsanız, bir VPN yönlendirici kurmayı seçmek büyük bir adım gibi gelebilir. Bununla birlikte, çok fazla cihazınız varsa ve ev ağınızın gizliliğini gerçekten önemsiyorsanız, sizin için doğru seçenek olabilir.