טור ו- VPNs שניהם מבטיחים להשאיר אותך אנונימי ברשת, אבל כמה הם באמת פרטיים? גלה כיצד טור עובד, כיצד להישאר בטוח ואיך זה משתווה ל- VPN במדריך המקיף הזה לטור מול VPN.

איור של שתי דמויות הבוחרות בין מגן VPN ובצל טור.

ל- Tor ו- VPN יש המון המשותף. שניהם מבטיחים לאפשר לך להשתמש באינטרנט באופן אנונימי, שניהם פופולריים יותר ויותר, ושניהם מבינים לעתים קרובות לא נכון.

אבל מה באמת מפריד בין רשת Tor לשירותי VPN? האם זה בטוח להשתמש בדפדפן טור? ואיזו אפשרות היא הטובה ביותר לפרטיות מקוונת?

במדריך זה נענה על כל השאלות שקיבלנו לגבי שירותי Tor ו- VPN. נסביר איך הם עובדים, איך ל גישה בבטחה לטור, וה יתרונות וחסרונות של שניהם.

אם אתה כבר יודע איך Tor עובד, אתה יכול לקפוץ ישר להשוואה הישירה שלנו של Tor לעומת VPN. לחלופין, תוכלו לדלג לקטעים שלנו בנושא השימוש ב- Tor וכיצד להישאר בטוחים באמצעות Tor.

Contents

מה זה טור?

רשת Tor – המכונה לעתים קרובות רק “Tor” – היא מערכת קוד פתוח בחינם המיועדת לאפשר תקשורת אנונימית ברשת. השם נגזר משם הפרויקט המקורי: “נתב הבצל”.

רשת טור מטמיעה אנונימית את הפעילות המקוונת שלך באמצעות הצפנה את התקשורת שלך ומקפיץ אותם באופן אקראי דרך רשת גלובלית של נקודות גישה, או ‘צמתים’, שמוחזקים כולם על ידי מתנדבים.

הדרך הנפוצה ביותר להשתמש ב- Tor היא באמצעות דפדפן Tor. זהו יישום חינמי מבוסס Firefox שניתן להוריד ולהתקין במחשב שלך. דפדפן Tor משתמש ברשת Tor כדי להסתיר את שלך זהות, מקום, ו פעילות מקוונת ממעקב או מעקב.

הטכנולוגיה תוכננה במקור עבור צבא ארה”ב והיא מועדפת על ידי פעילים פוליטיים וחסידי פרטיות – כמו גם על ידי כמה דמויות שאינן טובות יותר המבקשות להתחמק מהגילוי. זה עוזר לך גישה לתוכן שנחסם על ידי המדינה שלך או ספק שירותי האינטרנט שלך (ISP).

והכי חשוב, זה מסתיר את זהותך הן מהאתרים שבהם אתה מבקר והן מהרשת עצמה.

לסיכום, רשת Tor מאפשרת לך:

 • הסתר את כתובת ה- IP שלך מאתרי האינטרנט שבהם אתה מבקר.
 • גש לתחומים ‘מוסתרים’ .onion.
 • אנונימי את הפעילות המקוונת שלך.
 • תקשר בסודיות.
 • גש לתוכן מצונזר.
 • גודל התשתית סביב טור וחוסר סמכות ריכוזית כלשהי העבירו אותה למיינסטרים בעשור האחרון. עם זאת, החילוף עבור רשת גדולה זו של צמתים המנוהלים על ידי הקהילה הוא חיבור לא אמין ולעתים קרובות מהירויות איטיות מאוד.

  רשת טור נותרה פעילה ביותר באירופה ובצפון אמריקה, אך טווח ההגעה שלה מתרחב בהתמדה ברחבי העולם. זה פופולרי במיוחד במדינות בהן פיקוח או צנזורה של תקשורת מקוונת וחוסר פרטיות עלול לגרום לזמן הכלא.

  הדמיה של זרימת הנתונים של טור ברחבי העולם, הלקוחה מ- TorFlow.

  ויזואליזציה של זרימת הנתונים הגלובלית של טור, 3 עד 6 בינואר 2016 על ידי TorFlow.

  עם התפתחותה, טור זכה לתמיכה ושבחים ממגוון ארגוני חירויות אזרחיות, כולל אמנסטי אינטרנשיונל וקרן הגבול האלקטרוני (EFF).

  ניתן להשתמש ב- Tor עם מגוון מערכות הפעלה ופרוטוקולים, אך הרוב המכריע של המשתמשים מפעיל אותו במחשב באמצעות דפדפן Tor. לפרטים אודות התקנת הדפדפן Tor והשימוש בו תוכלו לדלג היישר אל כיצד אוכל להשתמש ב- Tor?

  Tor גם מאפשר לך לגשת למספר אתרים לא רשומים עם שם התחום .onion – חלק מה שנקרא ‘רשת אפל‘. הידוע ביותר לשמצה באתרים אלה הוא שוק הכביש המשי שנסגר כעת, אך ישנם גם אתרים פחות מרושעים כמו מראה של חדשות ה- BBC שנועדו להכות צנזורה..

  טור הוא ללא ספק כלי הפרטיות הזול ביותר בסביבה. אך ישנם סיכונים הטמונים בשימוש בתור. אלא אם תשנה את הרגלי הגלישה שלך, אתה נמצא בסיכון חושף את כתובת ה- IP האמיתית שלך או מידע אחר המאפשר זיהוי אישי: הרס לחלוטין את האנונימיות שלך. תוכל ללמוד עוד על כך בחלק שלנו בנושא כיצד לשמור על בטיחות באמצעות Tor.

  איננו מתנחלים בשימוש ב- Tor (או ב- VPN) על שום דבר בלתי חוקי, וממליצים להתרחק מהאינטל האפל כאמצעי זהירות כללי..

  איך עובד טור?

  תרשים של נתונים העוברים דרך net net טור

  כיצד הנתונים שלך עוברים דרך רשת Tor.

  כמו לבצל, לטור יש שכבות. רשת Tor מקפיצה את התנועה שלך בין מספר שרתים כדי להפוך אותך לאנונימי לחלוטין.

  בחלק זה נסקור בדיוק את אופן פעולתו של טור. אם תרצה לדלג על קטע זה, אתה יכול לקפוץ ישר לטור לעומת VPN: מה עדיף? או כיצד אוכל להשתמש ב- Tor?

  כך רשת טור מצפינה את אנונימיות התעבורה שלך באופן אנונימי:

  1. לפני שתתחבר לרשת Tor, טור בוחר שלושה או יותר שרתים אקראיים (צמתים) להתחברות אליהם.
  2. תוכנת Tor מצפינה את התנועה שלך באופן שרק הצומת הסופי – הנקרא צומת היציאה – יכול לפענח אותה.
  3. לאחר מכן, תוכנת Tor מוסיפה שכבות הצפנה נוספות עבור כל אחד מהצמתים שתעבור התעבורה שלהם, ומסתיימת בצומת הראשון אליו תתחברו, שנקרא צומת השמירה.
  4. בשלב זה בתהליך התעבורה שלך מוגנת על ידי לפחות שלוש שכבות של הצפנה.
  5. כאשר המחשב שלך יוצר קשר עם צומת השמירה, צומת השמירה יודע את כתובת ה- IP שלך אך אינו יכול לראות שום דבר לגבי התנועה שלך (התוכן או היעד שלה).
  6. צומת השמירה מפענח את שכבת ההצפנה הראשונה כדי לגלות את הצומת הבא בשרשרת. לאחר מכן הוא שולח את התנועה שלך הלאה – עדיין מוגן על ידי שתי שכבות הצפנה לפחות.
  7. הצומת הבא בשרשרת מקבל את התנועה המוצפנת שלך. הוא יודע את כתובת ה- IP של השרת הקודם בשרשרת אך אינו יודע את הכתובת שלך כתובת IP אמיתית או כמה צעדים התרחשו בשרשרת עד לנקודה זו. צומת זה מסיר שכבה של הצפנה כדי לחשוף את זהות השרת הבא בשרשרת. לאחר מכן הוא שולח את הנתונים שלך קדימה.
  8. תהליך זה חוזר על עצמו עד שהתנועה שלך מגיעה לצומת היציאה. צומת היציאה מפענח את שכבת ההצפנה הסופית. זה חושף את התנועה שלך אבל לצומת היציאה אין דרך לדעת מי אתה.
  9. התנועה שלך משלימה את המסע שלה לאינטרנט.

  בשום שלב בתהליך זה אף צומת לא מכיר את שניהם מי אתה ו מה אתה עושה. מכיוון שכל צומת יודע רק את זהות השרת ישירות לצידו בשרשרת, אי אפשר גם לשום שרת להנדס להפוך את המסלול שלך דרך רשת הבצל – גם אם יש לו כוונה זדונית..

  לקבלת אבטחה נוספת, הדרך שלך דרך רשת הבצל היא הוקצו מחדש באופן אקראי בערך כל עשר דקות.

  תהליך זה נועד להיות אנונימי לחלוטין, אבל זה לא פרטי לחלוטין. בצומת היציאה אין שום דרך לדעת מי אתה, אך הוא יכול מבחינה תיאורטית להתבונן במה שאתה עושה. אם היית שולח למישהו את השם שלך, או את כתובת ה- IP האמיתית שלך, היית מערער את כל התהליך.

  Tor מיועד רק להתמודד עם תנועה באמצעות פרוטוקול TCP הפופולרי, המייצג את רוב תנועת הגלישה הרגילה. הגבלת הפרוטוקול יוצרת פגיעות אפשרית, מכיוון שכל התנועה המשתמשת ב- UDP או בכל פרוטוקול אינטרנט אחר תנוע מחוץ לרשת Tor. תנועת קול ווידאו מועברת בדרך כלל באמצעות UDP.

  האם טור הוא VPN?

  בעוד שהם מבולבלים לעיתים קרובות, Tor ו- VPN הם למעשה טכנולוגיות שונות מאוד.

  רשת פרטית וירטואלית (VPN) היא רכוש פרטי רשת שרתים אליהם תוכלו להתחבר ממגוון סיבות כולל שיפור האבטחה, עקיפה של צנזורה ומיסוך כתובת ה- IP האמיתית שלכם.

  כשאתה משתמש ב- VPN, החיבור בין המחשב לשרת VPN מוצפן. זה מונע מ- ISP שלך או כל צד שלישי לצפות בפעילות המקוונת שלך.

  עם זאת, לספק ה- VPN שלך תמיד יש את היכולת הטכנית התבונן בפעילות שלך. הם יכולים להציג את כתובת ה- IP האמיתית שלך ולרשום אותם באופן פוטנציאלי, כך שאתה צריך להיות מסוגל לשים אמון רב אצל הספק שלך.

  זו הסיבה שחשוב כל כך למצוא ספק VPN עם מדיניות כניסה מינימלית וגם עם רקורד לשמירה על אבטחת הרשת שלו..

  טור, לעומת זאת, היא רשת של קהילה ומתנדבים בבעלות שרתים – או ‘צמתים’. השימוש ברשת זו מאפשר לך לגלוש באינטרנט באופן אנונימי, אך אינו מספק את אותם יתרונות אבטחה כמו VPN, או אותו כלי לגישה לתוכן חסום גיאוגרפי..

  פרויקט Tor, המחזק את תוכנת הדפדפן של Tor, אינו מחזיק ברשת השרתים עליהם פועלת התוכנה. בניגוד לשרת VPN, שיודע מי אתה ומה אתה עושה, אף שרת יחיד ברשת Tor לא יכול לגשת לשניהם זהות ו פעילות.

  טור משיג זאת על ידי שימוש בכמה שכבות של הצפנה וניתוב התעבורה שלך דרך מספר שרתים לפני שהוא משחרר אותו לאינטרנט הרחב. המשמעות היא שאתה לא צריך לבטוח בספק השירות כמו שאתה עושה עם VPN, אבל זה גם מוביל לכך מהירויות גלישה איטיות וכמה פגיעויות אבטחה ספציפיות שלא תצטרך לדאוג להם באמצעות VPN אמין.

  בקיצור, VPN הוא כלי עבור פרטיות קודם כל. טור, לעומת זאת, הוא כלי עבור אנונימיות.

  לסיכום, VPN מאפשר לך:

  • הסתר את כתובת ה- IP שלך מאתרי האינטרנט שבהם אתה מבקר.
  • הצפן את תנועת הגלישה שלך.
  • גש לאתרים מוגבלים גיאוגרפית.
  • בחר בין מספר מיקומי שרת פרטיים.
  • גש לתוכן מצונזר.
  • הגן על הנתונים שלך ברשתות WiFi ציבוריות.

  אם אתה רוצה לדעת יותר מה זה VPN, כתבנו מדריך מקיף שמכיל את כל מה שאתה צריך לדעת.

  לחלופין, תוכלו למצוא השוואה ישירה בין שירותי טור לשירותי VPN ב- Tor לעומת VPN: מה עדיף? חלק במדריך זה.

  נתב הבצל לעומת הצפנת VPN

  Tor ו- VPN שניהם משתמשים בהצפנה כדי להעניק לך פרטיות מקוונת יותר, אך הם כל אחד מהם להגיש מועמדות הצפנה שונה מאוד.

  כשאתה משתמש ב- VPN, כל התעבורה שלך מאובטחת על ידי מנהרה של הצפנה ונשלחת לשרת VPN יחיד ששייך לספק ה- VPN שלך. לאחר שהתקבלה, התנועה מפוענחת ומשוחררת ליעדה הסופי.

  אלא אם כן משתמשים בכלי ערפול מתקדמים, מנהרת VPN לא תעצור את ספק שירותי האינטרנט שלך לדעת שאתה משתמש ב- VPN, אך היא תמנע ממנה לראות באילו אתרים אתה מבקר ומה אתה עושה כשאתה מגיע לשם.

  לעומת זאת, ‘רשת הבצל’ של Tor משתמשת במספר שכבות של הצפנה, שכל אחת מהן יכולה להיות מפוענחת רק על ידי שרת שהוקצה באופן אקראי. שרתים אלה אינם שייכים לתור, אך הם בבעלות ומתוחזקת על ידי מתנדבים.

  ספק שירותי האינטרנט שלך יכול לדעת שאתה משתמש ב- Tor, אך שכבת ההצפנה הראשונית תמנע מהם לראות לאן אתה גולש.

  למרות שאתה צריך אמון חזק מאוד בספק ה- VPN שלך, Tor נבנה כדי לבטל את הצורך לסמוך על כל מפעיל שרתים פרטני.

  מבחינת חוזק ההצפנה, חלק מה- VPN נשענים על פרוטוקולי הצפנה חלשים ומיושנים כמו PPTP, אותם ניתן לשבור בכוח ברוט תוך 24 שעות..

  עם זאת, VPNs באיכות גבוהה משתמשים בפרוטוקולים הרבה יותר מאובטחים כמו IKEv2 / IPSec ו- OpenVPN. פרוטוקולים אלה פועלים עם צופני הצפנה מאובטחים כמו AES-256 ו- RSA-1024, שאף אחד מהם טרם נשבר. בעזרת טכנולוגיית המחשוב הנוכחית ייקח זמן רב יותר מחיי היקום כדי להשיג זאת.

  טור משתמש בשילוב של אותם צ’יפים מאובטחים. עם זאת, רמת ההצפנה הגבוהה המשמשת את טור מוסרת בצומת היציאה, מה שאומר שפעילות הגלישה שלך תיחשף. אולם כל עוד דבר לא ידלף, לא ניתן יהיה לקשר פעילות זו לזהותך. תוכל לקרוא עוד על דליפות אלה בסעיף האם בטוח לשימוש בטור? קטע.

  תוכלו ללמוד עוד על פרוטוקולי הצפנת VPN וצפנים במדריך שלנו להצפנת VPN.

  מה עדיף: טור או VPN?

  ההבדל הגדול ביותר בין טור ל- VPN הוא שטור קיים כדי להשיג אנונימיות מלאה, ואילו VPNs כוללים מגוון רחב יותר של פרטיות ואבטחה יישומים.

  להלן טבלת השוואה מהירה המציגה את היתרונות והחסרונות של כל כלי:

  טבלה המשווה בין VPN וטור.

  טור השוואה בין טור מול VPN.

  ישנם יתרונות וחסרונות לכל רשת, ופעילויות מסוימות יתאימו טוב יותר זו לזו.

  בחלק זה נסקור בפירוט את היתרונות והחסרונות של טור ו- VPN. כדי לדלג על היתרונות והחסרונות הללו, תוכלו לקפוץ ישר לסיכום שלנו באיזה כלי עליכם להשתמש.

  יתרונות טור

  איור המציג את היתרונות של טור

  1. רשת מבוזרת. מכיוון שתור מורכב מרשת מבוזרת של אלפי שרתים ברחבי העולם – ללא שרת מטה, משרד או מרכזי – קשה מאוד עבור כל ממשלה או ארגון לסגור אותו..

   מי שמחפש להוריד את טור יצטרך ללכת אחרי כל שרת בודד. פירוש הדבר גם שאין שום נקודה ריכוזית של שחקן זדוני לתקוף. אין גם שרת מרכזי שניתן יהיה להשתמש בו כדי להציג יומני שימוש.

  2. אנונימיות מלאה. שיטת הניתוב שמשמשת את טור מונעת כל קשר בין כתובת ה- IP האמיתית שלך לבין הפעילות המקוונת שלך. הצומת הראשון שאליו אתה מתחבר (צומת השמירה) יידע את כתובת ה- IP שלך אך לא יוכל לראות שום דבר על הפעילות שלך.

   אף צמתים שלאחר מכן לא יוכלו לראות את כתובת ה- IP האמיתית שלך, ואף אתרים אליהם אתה מתחבר. טור גם משנה את המסלול שלך דרך הרשת שלה כל עשר דקות, ואילו VPN שומר על חיבור שרת יחיד למשך זמן החיבור שלך.

  3. חוצה גבולות. טור מסוגל לעקוף מגבלות גיאוגרפיות על ידי ניתוב התנועה שלך לצמתים במדינות שונות. ניתן לגשת לתוכן אינטרנט שבעבר לא היה נגיש במיקומך באמצעות דפדפן Tor באמצעות רשת Tor. הסיבה לכך היא שאתרים שאתה מבקר בהם רואים את כתובת ה- IP של צומת היציאה, לא את ה- IP האמיתי שלך, ומשתמשים בזה כדי לקבוע את מיקומך.

   עם זאת, המסלול שאתה לוקח דרך רשת טור הוא אקראי לחלוטין. אמנם אפשרי, בחירת מיקום שרת ספציפי ל’זייף ‘היא קשה מאוד. השילוב של מורכבות טכנית ומהירויות איטיות הופכים את Tor לבחירה הלא נכונה עבור הזרמת וידאו חסום גיאוגרפי.

  4. חינם. לעולם לא תצטרך לשלם עבור טור. התוכנה והרשת הן בחינם והן בקוד פתוח, המוחזקות על ידי מתנדבים וארגוני צדקה בכל רחבי העולם. בניגוד לכמה VPNs בחינם, אין מודעות ולא תצטרך לדאוג מהסיכון של Tor עצמה לרשום ולמכור את הנתונים שלך..

  חסרונות טור

  איור המציג את חסרונותיו של טור

  1. איטי מאוד. טור איטי מאוד בהשוואה ל- VPN. הנתונים ברשת Tor מנותבים דרך צמתים אקראיים ומפוזרים באופן נרחב, כאשר לכל אחד מהם רוחב פס משתנה, ומוצפנים ומפענחים מספר פעמים. אתה נתון לחסדיו של הצומת האיטי ביותר במסלול שלך.

   המשמעות היא שטור איננה בחירה טובה לצפייה בסרטוני סטרימינג באיכות גבוהה, שיתוף קבצים P2P או כל דבר אחר שדורש חיבור במהירות גבוהה.

   אישיות במיוחד לא מומלצת משום שהיא מסתכנת בחשיפת כתובת ה- IP האמיתית שלך. זה גם מכניס מאמץ רב לרשת, ומאט את הקשר של כולם.

  2. תאימות לקויה. אתה יכול לגשת לרשת Tor רק באמצעות דפדפן Tor או יישום עם גישה מורכבת מ- Tor. אם אתה רוצה להשתמש בדפדפן או באפליקציה אחרת, לא תוגן על ידי Tor..

   יש אפליקציה לאנדרואיד אבל אין דפדפן Tor עבור iOS, כלומר אינך יכול להשתמש בו באייפון או באייפד שלך.

   ישנן כמה שיטות מתקדמות יותר לניתוב אפליקציות דרך הרשת, כמו תוכניות ‘טורינג’ או הפעלת ‘VPN over Tor’. אולם מדובר בשני תהליכים מסובכים, אשר מסתכנים בהדלפת זהותך האמיתית אם לא מיושמים כראוי.

  3. אין תמיכה בלקוחות. מכיוון שרשת טור מנוהלת על ידי רשת מתנדבים, אין מימון ישיר לשלם עבור תחזוקת ושדרוג הרשת בכללותה. חלק מהשרתים ברשת הם ישנים ואיטיים ואין צוות תמיכה מרכזי שאליו ניתן לפנות אם אתה נתקל בבעיות.

   עם זאת קיימת קהילה פעילה של חובבים שעשויים להיות מוכנים לעזור אם אתה מוצא את עצמך תקוע – פשוט אל תצפה לצ’אט חי.

  4. תשומת לב לא רצויה. כפי שאתה אולי כבר יודע, לטור יש מוניטין של משיכתו למי שמאוד להימנע מגילוי. זה כולל עיתונאים ומפרשי שריקה – אך גם עבריינים.

   ספק האינטרנט שלך יכול לראות שאתה משתמש ב- Tor גם אם הם לא יודעים מה אתה עושה. מסיבה זו, שימוש תכוף בטור יכול לסמן אותך למעקב.

   אתה יכול גם להסתבך הרבה ברשת האפל (אתרי .onion), אשר נגישים רק דרך דפדפן Tor. מדובר במקרים מסוכנים ביותר לעיתים קרובות.

  5. מורכבות. שלא כמו ב- VPN, אינך יכול פשוט ‘להפעיל’ את דפדפן ה- Tor ולהסתיר את כתובת ה- IP שלך. אם אינך מגדיר את הדפדפן שלך כראוי ומשנה את הרגלי הגלישה שלך, קל להפליא לחשוף את ה- IP האמיתי שלך ואיתו את הזהות שלך בחיים האמיתיים..

   אימה על טור, פתיחת מסמכים שהורדת דרך טור או שימוש בחלונות הם רק כמה דוגמאות לפעילויות שעלולות לחשוף את ה- IP שלך. למידע נוסף, קרא את הפרק שלנו בנושא כיצד לשמור על בטיחות באמצעות Tor.

  6. צמתי יציאה זדוניים. בזמן שהתנועה שלך מוצפנת במשך רוב המסע שלה דרך רשת טור, היא נחשפת כאשר היא עוברת בצומת הסופי – המכונה צומת היציאה.

   המשמעות היא שלצומת יציאה יש את היכולת ריגול אחר הפעילות שלך, בדיוק כמו שספק האינטרנט היה עושה אם לא היית משתמש ב- Tor או ב- VPN.

   כל אחד יכול להגדיר צומת יציאה כדי לרגל משתמשים, כולל ממשלות ופושעים. למידע נוסף על צמתי יציאה זדוניים, תוכלו לדלג לפרק הבא: האם Tor בטוח?

  7. חוסר דיוק. כפי שכבר הזכרנו, ניתן להשתמש ב- Tor כדי לעקוף מגבלות גיאוגרפיות על תוכן, אך זוהי שיטה לא יעילה מאוד לזייף מיקום מסוים. בנוסף, המהירויות האטיות יכולות להפוך מדיה מוגבלת גיאוגרפית הזרמת כמעט בלתי אפשרית.

  יתרונות VPN

  איור המציג את היתרונות של VPN על פני טור.

  1. הרבה יותר מהר. השימוש ב- VPN כמעט תמיד יהיה מהיר בהרבה מטור. עם VPN הנתונים המוצפנים שלך עוברים ישירות לשרת VPN אחד ואז ליעד שלך. עם טור הוא נודע בין שלושה שרתים הפזורים ברחבי העולם.

   מסיבה זו תראו רק טיפות קטנות במהירות כשאתם מתחברים לשרת VPN סמוך. במקרי נישה מסוימים – כמו למשל ספק שירותי האינטרנט שלך מצמצם את החיבור שלך לאתרים מסוימים – אתה עשוי אפילו לראות שיפור קל במהירות.

  2. שירות לקוחות. שירותי VPN ניתנים על ידי חברות ייעודיות. לאמינים יש תשתיות שניתן לבקש מהם עזרה או להחזיקם בחשבון כאשר הדברים משתבשים.

   מנויי VPN משלמים עבור תחזוקת הרשת ובמקרים מסוימים צוותי תמיכה גדולים ללקוחות. המשמעות היא שתוכלו לזהות את הטובים מהרעים, שלא כמו צמתים יציאה של טור זדוניים, שלא תוכלו לראות אותם מגיעים.

  3. מאפיינים מתקדמים. VPNs באיכות גבוהה מגיעים מצוידים בתכונות מתקדמות המיועדות לסייע בהגנה נוספת על פרטיותך.

   אלה כוללים מתגים להרוג כדי לנתק אוטומטית את חיבור האינטרנט שלך אם אתה מתנתק מ- VPN, הגנת דליפות למניעת דליפות IP או DNS, הטשטשות טכנולוגיות לעקיפת צנזורה, שרתי מומחים לזרם או סיבוב ועוד ועוד.

  4. זיוף מיקום קל. השימוש ב- VPN הוא הדרך היעילה ביותר לגישה מהירה לאתרים מוגבלים גיאוגרפיים. מרבית ספקי ה- VPN מציעים שרתים בעשרות מיקומים ברחבי העולם, ומאפשרים לך לבחור את המיקום המועדף עליך.

   אמנם ניתן לקבל שליטה מסוימת על מיקום צומת היציאה שלך בטור, אך זה לא קל או אמין. עם VPN, בחירת מיקום היא פשוטה כמו בחירה ברשימה.

   מכיוון שחיבורי VPN מהירים בהרבה, הם אידיאליים לזרמת מדיה ממדינות אחרות או לשיתוף קבצים ב- P2P.

  5. קלות שימוש. הטכנולוגיה שמאחורי VPNs עשויה להיות מסובכת, אך בדרך כלל הם פשוטים מאוד להתקנה ולהפעלה.

   ברוב המקרים פשוט מורידים קובץ התקנה ואז עוקבים אחר הוראות המסך. לעתים קרובות, אתה יכול אפילו להגדיר את ה- VPN שלך להתחבר אוטומטית כאשר אתה מאתחל את המכשיר.

  6. תאימות רחבה. שירותי ה- VPN הטובים ביותר תואמים כמעט לכל מכשיר שאולי אתה מתחבר לאינטרנט. לעומת זאת, טור זמין רק בשולחן העבודה או באנדרואיד.

   כמעט לכל ספקי ה- VPN יש יישומים שולחניים וניידים וכן הרחבות דפדפן. ספקים מסוימים אף מציעים תוכנה הפועלת בנתב הביתי שלך, ומגן על כל המכשירים המחוברים לאינטרנט בבת אחת ושומר לצמיתות על פרטיותך.

  7. הגנה רחבה ברשת. Tor מגן רק על התנועה מדפדפן ה- Tor עצמו. VPN ינתב מחדש ויצפין את כל התנועה שלך, כולל כל יישומי רקע.

  חסרונות VPN

  איור המציג את החסרונות של VPN לעומת טור.

  1. נוהלי רישום. שירותי VPN עשויים להגן על הנתונים שלך מ- ISP שלך, אך עליך לסמוך על ספק ה- VPN שלך. שלא כמו טור, שהוא מבוזר לחלוטין, אתה סומך על הנתונים שלך לחלוטין עם חברה אחת מכיוון שאתה משתמש בתוכנה ובשרתים שלה.

   ספקים מסוימים מנהלים רישומי יומן של נתוני הפעילות או החיבור שלך. זה יכול להיות לשימוש עצמי, או מכיוון שהוא מחויב על ידי הרשויות. ניתן לשמור נתונים אלה במשך ימים, חודשים או אפילו שנים.

   שירותים מסוימים מפרסמים באופן שגוי מדיניות “אפס יומני”. אם קיימים יומנים, יש פוטנציאל לסוכנות להשתמש במידע זה נגדך, ויש מגבלות למה VPN יכול לעשות כדי להגן עליך. זו הסיבה שחשוב לבחור ספק שלא מחזיק שום יומנים המאפשרים זיהוי אישי.

   אפילו VPNs עם מדיניות ללא כניסה יש יכולת טכנית לשמור יומנים. ביקורת חיצונית הולכת בדרך כלשהי להבטיח כי חברת VPN למעשה עושה את מה שהיא אומרת – אבל היא לא יכולה להבטיח שהחברה תמשיך לעשות זאת בעתיד..

   צומת יציאה מטור יוכלו לראות ולבצע רישום של הפעילות שלך, אך הם אינם יודעים את זהותך האמיתית. עם VPN אתה צריך לחיות עם הידיעה כי זהותך ופעילותך מונחות בידי ספק VPN שלך.

  2. יקר יותר. יש VPNs בחינם, אבל פחות או יותר כל ה- VPNים ששווים את המלח שלהם גובים מנוי מסוג כלשהו.

   תחזוקת רשת ופיתוח תוכנה דורשים כסף. אם אינך משלם VPN במזומן אתה משלם אותו עם פרסומות או נתוני משתמש. VPNs רבים בחינם אפילו כוללים תוכנות פרסום.

   אם אתה חייב ללכת עם VPN בחינם, אנו ממליצים לבחור משהו מרשימת ה- VPN החינמית הטובה ביותר שלנו כדי להימנע מספקים לא בטוחים..

  3. הפסקות בחיבור. על מנת להישאר מוגנים, תוכנת VPN בהתקן שלך חייבת לעבוד כראוי. אם התוכנה קורסת מכל סיבה שהיא, קיים סיכון שנתונים שנשלחים למחשב וממנו עלולים לדלוף. זה יפגע לחלוטין באנונימיות שלך וישאיר אותך פגיע לעיני צדדים שלישיים.

   VPNs רבים כוללים מתג להרוג להגנה מפני סוגיה זו. זוהי תכונה המנתקת את חיבור האינטרנט שלך לחלוטין אם ה- VPN איבד אי פעם את החיבור. אנו ממליצים בחום להשתמש ב- VPN עם מתג להרוג.

  4. וריאציה איכותית. VPNs הן חברות פרטיות. כתוצאה מכך הם מגיעים בספקטרום של איכות ואמינות. כדי שהתקשורת שלך תהיה בטוחה, ההצפנה המשמשת את שירות VPN חייבת להיות בלתי ניתנת לשבירה והחיבור נקי לחלוטין מדליפות..

   כמעט כל החסרונות של VPN לעומת טור יכולים להתקזז על ידי ספק אמין.

   ה- VPN הטובים ביותר משתמשים בהצפנת AES-256 ביט, אך חלק משירותי השכבה הנמוכה יותר משתמשים באלגוריתמים חלשים יותר כמו PPTP ו- Blowfish. עיין היטב במפרט בעת בחירת מנוי VPN, או בחר מספקי ה- VPN המומלצים שלנו.

  בו עליך להשתמש: Tor או VPN?

  איור המציג שתי ידיים הבוחרות בין מגן בצל טור ומגן VPN.

  כלי הפרטיות הטוב ביותר ישתנה בהתאם למצבכם. להלן מספר טיפים קונקרטיים למועד הטוב ביותר להשתמש ב- VPN או ב- Tor.

  מתי אתה צריך להשתמש ב- VPN

  VPN טוב יהיה הפיתרון הטוב ביותר עבור רוב האנשים מכיוון שהוא מאזן פרטיות, ביטחון ו שימושיות. סביר להניח שהוא דליף הרבה יותר מכיוון שהוא מגן על כל התעבורה באינטרנט שלך (ולא רק על התנועה מהדפדפן שלך).

  בנוסף, VPN אינו זקוק להבנה טכנית מסוג זה כדי למנוע דברים להשתבש.

  כל עוד משתמשים בספק VPN אמין ויומני אפס, VPN מציע פיתרון פרטיות מאובטח מאוד עם מעולה ביצועים ו גמישות בהשוואה לטור.

  אתה צריך השתמש ב- VPN אם אתה:

  • מודאג בעיקר מפרטיותך.
  • נסיעה למדינה מצונזרת בכבדות.
  • מתחבר לרשת WiFi ציבורית.
  • ביצוע רכישות באופן מקוון.
  • מדיה זורמת או סוחפת.
  • גישה לתוכן מוגבל גיאוגרפי.

  מתי אתה צריך להשתמש ב- Tor

  הכוח הגדול ביותר של טור הוא שזה מסיר את הצורך שתאמין בחברת VPN פרטית. שתי החולשות הגדולות ביותר שלה – חוסר ביטחון ומהירויות איטיות מאוד – הופכות אותו ל בחירה גרועה להרבה פעילויות פופולריות, כגון שיתוף קבצים, סטרימינג, או עסקאות קניות.

  ישנם מצבים בהם אנו ממליצים לבחור את טור על גבי VPN. במיוחד טור הוא הבחירה העליונה עבורו אנונימיות – אך רק אם אתה מוכן להקריב ביטחון ופרטיות כדי להשיג זאת. הפעילות שלך תהיה פתוחה לאחרים, אך בלתי אפשרי לקשר אליך.

  אנונימיות מסוג זה נדרשת רק עבור אנשים כמו משרוקית ועיתונאים, שרוצים שההודעות שלהם ייראו אך צריכים לשמור על מקורם בסוד. אם החלטתם להשתמש ב- Tor, הקפידו לקרוא את הפרק שלנו בנושא כיצד להישאר בטוחים באמצעות Tor.

  אתה צריך השתמש ב- Tor אם אתה:

  • מודאג בעיקר באנונימיות מוחלטת.
  • לא ניתן להרשות לעצמך VPN אמין.
  • דואג לגישה לאתרים ‘מוסתרים’ עם תחום .onion.
  • מבקש לשחרר מידע רגיש, למשל אתה עיתונאי, פעיל או משרוקית.

  האם טור בטוח לשימוש?

  פרויקט טור קיים כדי לסייע בפתרון בעיית האמון באופן מקוון. אבל האם אתה באמת יכול לסמוך על רשת Tor?

  זו שאלה לגיטימית, אך שאלה שעדיין אין לה תשובה מוגדרת. יש עם זאת, מספר פגיעויות ידועות וחשודות בעיצוב של טור.

  האם טור מתפשר?

  החשד כי ה- FBI וסוכנויות ממשלתיות אחרות בארה”ב יכולות לאלמם את משתמשי טור קיימות כבר שנים. בהחלט, הם הכניסו משאבים להשגת יכולת זו. העובדה שטור עדיין ממומן ברובו על ידי ממשלת ארה”ב היא סוד שמור מאוד.

  נראה כי חשדות כאלה אושרו בתיק בית משפט בשנת 2023, אך בסופו של דבר ה- FBI סירב למסור עדות או לגלות כל פגיעות פוטנציאלית של טור, תוך קריסה מוחלטת של התיק..

  חוקרים מאוניברסיטת קולומביה פיתחו גם התקפות המאפשרות להם לאלמוזם של עד 81% ממשתמשי טור.

  אם סוכנות ביון תגלה בפומבי פגיעות של טור, משתמשים רגילים היו נוהרים מהפלטפורמה. לאחר מכן, יהיה בלתי אפשרי להשתמש בפלטפורמה למעקב, וקל לזהות כל תנועה שנותרה כלולה במדינה.

  מכיוון שכך, כל יכולת לפרוס את אנונימיית משתמשי טור נותרה לא מאושר, וכך גם המנגנון שבאמצעותו הוא עשוי לעשות זאת או הסולם בו ניתן יהיה לפרוס אותו.

  הרבה יותר מוגדר הוא העובדה שהטור הגה ופיתח על ידי הצי האמריקני. זו לא בהכרח בעיה בפני עצמה, אך שיתוף הפעולה המתמשך בין מפתחי טור לממשלת ארה”ב – שזוהה על ידי ישר לוין בספרה “עמק המעקב” – מעורר דאגה רבה יותר.

  מספר התכתבויות אימייל בין מפתחי טור לסוכנויות ממשלת ארה”ב התפרסמו בשנים האחרונות. הנה דוגמא בה מייסד שותף לטור שיתוף פעולה עם משרד המשפטים, כולל התייחסות להתקנת “דלתות אחוריות”:

  צילום מסך של אימייל שנשלח על ידי רוג'ר דינגליין, מייסד שותף של טור.

  צילום מסך של אימייל שנשלח על ידי רוג’ר דינגליין, מייסד שותף של טור.

  תוכלו לראות יותר מהתכתבות זו, יחד עם כמה חילופי דברים אחרים בין מפתחי טור וסוכנויות ביון אמריקאיות, כאן.

  האם טור חוקי?

  זה משפטי להשתמש ב- Tor. עם זאת, חלק מאתרי האינטרנט הנגישים דרך רשת טור פופולריים בקרב עבריינים ואינם מארחים תכנים בלתי חוקיים. ואילו טור הוא חוקי לשימוש, שימוש תכוף יכול לסמן אותך למעקב.

  פגיעויות של חלונות

  חלונות לא נבנו לצורך אנונימיות. גם אם אתה נזהר ורק גישה לאינטרנט מתוך דפדפן ה- Tor, מערכת ההפעלה שולחת מידע בחזרה למיקרוסופט כברירת מחדל, מה שעלול לגרום לחשיפת הזהות שלך. זה נחשב בטוח יותר ואמין יותר להפעיל את Tor ב- Linux במידת האפשר.

  Tails ו- Whonix הם שתיהן גרסאות לינוקס פופולריות שנבנו לשימוש עם Tor, אך אתה יכול להריץ את Tor בבטחה בכל גרסה ממש של מערכת ההפעלה לינוקס..

  IP & דליפות DNS

  כאשר משתמשים בו נכון Tor לא אמור לדלוף את פרטי ה- IP או ה- DNS שלך. עם זאת, אם אתה משתמש בו כמו דפדפן רגיל, זה כמעט ודאי יביא לדליפות DNS או IP.

  אם אתה רוצה למנוע דליפות IP ו- DNS בעת השימוש ב- Tor, עליך לעשות זאת הימנע:

  • שימוש בתוספי דפדפן.
  • הורדה ופתיחה של קבצים.
  • מוריד קבצי סיקור.
  • הפעלת JavaScript.

  לכל הפעילויות הללו יש פוטנציאל לנתב תנועה מחוץ לדפדפן Tor או לשמור מידע שיכול להפוך אותך לאנונימי אפילו בדפדפן Tor..

  טעות נפוצה נוספת היא גישה לאתרי HTTP. זה לא יחשוף ישירות את כתובת ה- IP שלך, אלא הופך אותך לפגיע הרבה יותר למעקב, ומוסיף סיכון לאחת מההתנהגויות שלעיל. תוכל ללמוד עוד כיצד להשתמש בבטחה בטור בפרק הבא במדריך זה.

  צומת יציאה זדוניים

  דרך אחת שבה טור בהחלט נפגעה היא באמצעות צמתי יציאה זדוניים.

  אמנם התנועה שלך מוצפנת לאורך רוב המסע שלה דרך רשת טור, אך היא כן חשוף כאשר הוא עובר דרך הצומת הסופי – נקרא צומת היציאה.

  המשמעות היא שלצומת היציאה יש את היכולת צפה בפעילות שלך, בדיוק כמו שספק האינטרנט היה עושה אם לא היית משתמש ב- Tor או ב- VPN. זה לא בהכרח מערער את האנונימיות שלך, עם זאת, מכיוון שלצומת היציאה אין דרך לראות את כתובת ה- IP האמיתית שלך.

  אם היית ניגש לחשבון דוא”ל או לדף הפייסבוק המשויך לזהותך האמיתית, ניתן היה לצפות בזה ולערער את האנונימיות שלך..

  כל אחד יכול להפעיל צומת יציאה. ידוע שהם משמשים למעקב על ידי פושעים ואף להפעלת פיגועים איש באמצע.

  ספקנות מסוימת בריאה יכולה לשמור על ביטחוןך כאן, וחכם תמיד להניח שמישהו צופה בך.

  האם ניתן לאתר את טור?

  אם אתה נזהר וטור מוגדר כהלכה, לא, אי אפשר לאתר אותך.

  ברגע שהפעילות שלך עוזבת את רשת Tor היא אינה מוצפנת. פירוש הדבר שממשלתך או גורם שלישי אחר יוכלו לראות אותה, אך הם לא יוכלו לדעת מי אתה אלא אם פעילות הגלישה שלך תודיע להם.

  הכי טוב להניח תמיד ניתן לראות את הפעילות שלך, אבל יש לצופים אין מושג מי אתה. כל עוד אינך עושה דבר כדי לזהות את עצמך (כמו ביקור בחשבונות אישיים כלשהם, או לאפשר לטור לדלוף), לא ניתן לאתר את הפעילות שלך דרך רשת Tor..

  כיצד אוכל להשתמש בתור?

  אם החלטתם להשתמש ב- Tor, תוכלו לבצע את הצעדים הפשוטים הבאים להתקנת דפדפן ה- Tor במחשב או בנייד. אם כבר התקנת את דפדפן ה- Tor, תוכל לקפוץ לפרק הבא בנושא כיצד להישאר בטוח באמצעות Tor.

  כיצד להתקין את דפדפן ה- Tor במחשב שלך

  דפדפן ה- Tor יעבוד עבור כל אחד חלונות, לינוקס או MacOS מחשב, וקל להתקנה.

  כדי להתקין את דפדפן ה- Tor במחשב שלך:

  1. נווט לדף ההורדה של אתר פרויקט טור.

   מכיוון שספק האינטרנט או מנהל הרשת שלך ללא ספק עוקב אחר הרגלי הגלישה שלך, ייתכן שתרצה ש- VPN יהיה פעיל כשתבקר באתר Tor..

   זה אולי נשמע פרנואידי, אבל יש דוגמאות בחיים האמיתיים לאנשים שמזהים את עצמם כך. בשנת 2013 זוהה סטודנט בהרווארד ששלח איום על פצצה מזויפת באמצעות טור כדי להימנע מבחינה באמצעות יומני חיבורי WiFi באוניברסיטה. התלמיד הוצג מכיוון שהיה המשתמש היחיד שהגיע לגישה לטור ברשת הקמפוס.

  2. בחר את מערכת ההפעלה שבחרת:

   תמונת מסך של דף ההורדה של דפדפן Tor

  3. קובץ .exe יוריד: פתח אותו.
  4. בחר את השפה שלך מהתפריט הנפתח:

   צילום מסך של שפת Tor בחר חלון התקנה.

  5. אלא אם כן אתה מחפש הגדרה מתקדמת, לחץ על להתחבר:
   צילום מסך של חלון ההתקנה של טור
  6. Tor יקים את עצמו אוטומטית.

   צילום מסך של דפדפן ה- tor המותקן

  לאחר שתוריד את הקובץ לא תצטרך להתקין שום דבר אחר. Tor הוא עצמאי לחלוטין – אתה יכול אפילו להפעיל אותו מכונן USB אגודל.

  עם זאת, רק הפעילות שלך מתוך הדפדפן תנותב דרך Tor. כל דבר בחוץ – כולל אימיילים שנשלחים מאפליקציה נפרדת כמו Outlook – ייחשף למעקב.

  כיצד להתקין את דפדפן ה- Tor בנייד

  יש אפליקציית דפדפן Tor הזמינה למכשירי אנדרואיד ומתוחזקת על ידי פרויקט Guardian. קל להוריד ולהשתמש בה, אך אותן מגבלות חלות כשמשתמשים בדפדפן בשולחן העבודה: רק מה שתעשו בדפדפן יישאר אנונימי ברשת.

  אם תרצה לדלג על קטע זה, תוכל לקפוץ ישר אל כיצד להישאר בטוח באמצעות Tor.

  כדי להתקין את דפדפן ה- Tor במכשיר ה- Android שלך:

  1. לחץ על התקן בדף חנות Google Play.
  2. ללחוץ להתחבר כדי לגשת לרשת טור. זה ייקח כמה דקות לטעינה.
  3. עיין בהודעות קבלת הפנים.
  4. אתה מוכן כעת להשתמש בדפדפן Tor בנייד. לחץ על סרגל הכתובות בראש כדי להיכנס לאתר שאתה רוצה לבקר בו.

  לרוע המזל, בגלל חנות האפליקציות המוגבלת מאוד של אפל, אין כרגע אפליקציה ל- iOS וככל הנראה לא תהיה בעתיד. פירוש הדבר שלא תוכל להשתמש ב- Tor ב- iPhone או iPad.

  יישומים אחרים המאפשרים Tor

  הזכרנו קודם כי טור יכול להתמודד עם כל התעבורה המשתמשת בפרוטוקול TCP. אמנם זה נכון, לא קל לגרום להרבה יישומים לעבוד רק עם TCP.

  כל מידע שלא יועבר באמצעות TCP יוגדר כברירת מחדל מחוץ לרשת Tor. זה יגרום לדליפות DNS, WebRTC או IP, ויחשוף את זהותך ופעילותך לכל הצופים.

  טור מציע מדריך מעמיק משלו ליישומי ‘טורינג’, אותם אנו ממליצים רק למשתמשים מתקדמים יותר.

  גרסת ה- Linux Tails מנתבת את כל הפעילות דרך רשת Tor כברירת מחדל. הוא מגיע עם מספר יישומים שהותקנו מראש והוגדרו מראש ומנתק אוטומטית כל תנועה שאינה טור כדי למנוע דליפות.

  זוהי הגדרה יעילה אך היא לא תהיה תואמת להרבה אפליקציות פופולריות – אל תצפו להשתמש ב- YouTube, Facebook Messenger או Spotify משולחן העבודה..

  לרוע המזל, מרבית יישומי Voice-over-IP (VoIP) מסתמכים על פרוטוקול UDP. מכיוון שטור אינו תואם כרגע לפרוטוקול זה, לא ניתן להשתמש ביישומי צ’אט ווידאו כמו Skype ברשת Tor.

  כיצד להישאר בטוחים באמצעות

  ניתן לפתור את מרבית הסיכונים הקשורים לטור שינוי ההתנהגות שלך כשאתה גולש באינטרנט.

  אם אתה משתמש ב- Tor כמו בדפדפן רגיל זה כמעט בוודאי יביא לדליפות DNS או IP.

  זכור: רק תנועת האינטרנט שלך מוגנת כשאתה משתמש בדפדפן Tor. יישומים אחרים, כמו דוא”ל או אפילו דפדפנים אחרים, אינם מונעים דרך הרשת.

  אנו ממליצים שתקרא את רשימת הנושאים הידועים הנוכחיים עם Tor לפני שתשתמש בדפדפן בפעם הראשונה.

  שלושת הסיכונים הגדולים ביותר בשימוש ב- Tor הם:

  • נבדקים או סובלים מהתקף אדם באמצע מצומת יציאה זדוני.
  • מדליף בטעות תנועה שאינה טור ומגלה את הזהות האמיתית שלך.
  • אחרת תחשוף את זהותך לאתר שאתה מבקר בו.

  אמצעי הזהירות החשובים ביותר שעליך לנקוט הם:

  • הימנעות מהתנהגות העלולה לגרום לדליפת מידע טכנית.
  • הימנעות מהתנהגות בה הצופה עשוי להשתמש כדי להסיק את זהותך.

  הימנעות מדליפות בדרך כלל מחייבת להשתמש רק בתעבורת TCP ולהיצמד לדפדפן Tor עצמו. ישנן גם נקודות תורפה ידועות ספציפיות, כגון JavaScript או ביטורנט, שניהם יכולים לדלוף את כתובת ה- IP שלך.

  מניעת הצופה מלהבין את זהותך מחייב אותך להימנע מגישה למידע הקשור לזהות שלך, כגון שם חשבון אימייל או חשבון פייסבוק.

  הדרך הטובה ביותר להימנע מהתקפות של איש באמצע היא להשתמש רק בחיבורי HTTPS מוצפנים.

  כיצד להישאר בעילום שם אנונימי

  להלן הכללים החשובים ביותר לשמירה על בטיחות ב- Tor:

  1. אל תשתמש באימות דו-שלבי לנייד.
  2. לעולם אל תפרסם את החשבונות האישיים שלך.
  3. הימנע מהפעלת אותם חשבונות בתוך טור ומחוצה לו.
  4. גש רק לאתרים מאובטחים ומוצפנים HTTPS.
  5. מחק קובצי cookie ונתוני אתרים מקומיים לאחר כל סשן גלישה.
  6. אל תשתמש בגוגל (DuckDuckGo היא אלטרנטיבה טובה).
  7. אל תתחבר לאותו שרת מרוחק עם ובלי דפדפן ה- Tor בו זמנית.
  8. הימנע מטרנינג (זה מאט את הרשת) – וביטורנט במיוחד.
  9. כיצד להשתמש ב- VPN עם Tor

   האם זה אפילו יותר בטוח להשתמש גם ב- VPN וגם ב- Tor בו זמנית?

   לפעמים.

   ישנן שתי דרכים להשתמש ב- Tor ו- VPN יחד: טור מעל VPN ו VPN מעל טור. לשניהם יש כמה יתרונות ייחודיים כמו גם כמה חסרונות גדולים למדי, אותם נעסוק בסעיף זה.

   טור מעל VPN

   תרשים שמציג את טור רץ VPN.
   ‘Tor over VPN’ זה כאשר אתה מתחבר ל- VPN שלך לפני שאתה מפעיל את דפדפן ה- Tor. זוהי הדרך הנפוצה ביותר לשלב את טור עם VPN.

   זה קל לעשות: פשוט התחבר ל- VPN שלך ואז הפעל את דפדפן ה- Tor משולחן העבודה או מהסמארטפון שלך.

   ה- VPN שלך יפעל כמו צומת נוספת מול רשת Tor.

   כשאתה משלב את טור עם VPN בדרך זו:

   1. ספק שירותי האינטרנט ומפעיל הרשת שלך לא יידעו שאתה מחובר לרשת Tor.
   2. צומת הכניסה לרשת Tor לא יראה את כתובת ה- IP האמיתית שלך.
   3. ספק ה- VPN שלך לא יוכל לראות את התנועה שלך.

   זה שימושי במיוחד אם אתה לא רוצה שמנהל רשת יידע שאתה מתחבר לטור, או אם לספק ה- VPN שלך יש מדיניות רישום פולשנית או מעורפלת..

   עם זאת, יש לציין כי:

   1. ספק ה- VPN שלך יראה את כתובת ה- IP האמיתית שלך.
   2. ספק ה- VPN שלך יוכל גם לראות שאתה מחובר לרשת Tor.
   3. צומת יציאה של Tor – כולל צמתי יציאה זדוניים – עדיין יוכלו לראות את התנועה שלך.

   לחלק משירותי ה- VPN, כולל NordVPN ו- ProtonVPN, יש שרתים המיועדים לתנועת טור.

   VPN Over Tor

   תרשים המציג הפעלת VPN מעל טור.
   אפשרות זו פועלת הפוכה: התחברות לרשת Tor לפני השימוש ב- VPN שלך.

   זה אפשרי מבחינה טכנית, אך לא קל. תזדקק לתמיכה מפורשת של Tor מספק ה- VPN שלך. נכון לעכשיו, מעט מאוד VPNs מציעים תמיכה בהפעלה דרך Tor באופן זה.

   בתיאוריה, בשיטה זו יש ארבעה יתרונות עיקריים:

   1. כל תנועת ה- VPN שלך עוברת ברשת Tor, ולא רק הגלישה באינטרנט. זה נותן לך הגנה על פרטיות בעלת כוח כפול, לא משנה מה אתה עושה באינטרנט.
   2. לצד היתרונות של טור, אתה מקבל גם את התכונות המתקדמות של ה- VPN שלך. זה כולל את היכולת להחליף שרתים במהירויות טובות יותר או להשתמש במתג להרוג כדי למנוע דליפות כתובות IP לא רצויות.
   3. אם אתה צריך להשתמש במשאבי .onion אתה יכול להגיע אליהם באמצעות דפדפן חלופי (לא רק באמצעות דפדפן Tor) דרך VPN שלך..
   4. צומת יציאה מטור לא יוכל עוד להציג את התנועה שלך.

   בעוד ששיטה זו מבטלת את הסכנות הכרוכות בצמתי יציאה זדוניים, היא גם מערערת את אחת ממטרות המפתח בשימוש ב- Tor. לצד שלישי – ספק ה- VPN שלך – תהיה גישה לשניהם זהות ו פעילות.

   עבור רוב המשתמשים שיטה זו היא בזבוז משאבים. שימוש ב- VPN דרך Tor מאפשר לספק לספק שלך לגישה לאותו מידע כמו שימוש ב- VPN בלבד, רק עם האטיות והאי הנוחות הנוספים ברשת Tor..

   יש כמה אחרים חסרונות מפתח כדאי להזכיר כשאתה משתמש בספק VPN שמציע אפשרות טור ספציפית:

   1. הבחירה שלך בספק VPN תהיה מוגבלת.
   2. תוכלו לחוות להיט ענק במהירויות החיבור שלכם. שימוש ב- VPN מעל Tor יכול להפוך VPN איטי אפילו יותר למטלה להשתמש.
   3. הצפנת נתונים באמצעות VPN ואז הצפנתם שוב עם Tor היא יתר על המידה שלא תשפר את פרטיותכם באופן משמעותי.
   4. שימוש ב- VPN דרך Tor בדרך כלל ידרוש תצורה נוספת. יתכן שתצטרך להתקין לקוח ספציפי, להוריד קובץ חיבור ספציפי או לשנות את ההגדרות שלך – כל אלה דורשים זמן, ידע טכני וסבלנות.

   שרתים VPN ודפדפן Tor משפרים את פרטיותך ללא תלות זה בזה. אתה יכול להתחבר ל- VPN שלך ואז להשתמש בדפדפן Tor אם אתה באמת מודאג, אבל שילוב בין השניים הוא יתר על המידה לרוב האנשים.

   עדיף לך להשתמש בטור אם אתה זקוק לאנונימיות מלאה בנסיבות קיצוניות. אם זו רק פרטיות אינטרנט מסביב שאתה מחפש, בחר VPN.

     כיצד להתקין VPN במחשב האישי שלך