סטודנט לתואר שני בן 29 ממחוז ג’יאנשו בסין נעצר ב- 30 בדצמבר 2023 בגין מכירת שירות VPN שאיפשר למקומיים לגשת לאינטרנט העולמי..

על ידי ניתוב התנועה סביב מה שמכונה ‘חומת האש הגדולה’ של סין, VPN מאפשר למשתמשים להתחבר לאתרים זרים וחסומים כמו פייסבוק, טוויטר וגוגל..

סין מפעילה תשתית צנזורה משמעותית המסוגלת לחסום את מרבית ה- VPN – כלומר לגרום ל VPN לעבוד באופן עקבי בסין זה משהו שמעט ספקי ה- VPN מסוגלים להשיג.

האיש, הידוע בשם הבדוי גאו, טען כי לקוחותיו אינם משתמשים בתוכנת ה- VPN באופן לא חוקי.

למרות שלא נידון, גאו הודה בעבירה וסביר להניח שהוא עומד בפני זמן בכלא וגם קנסות כספיים, לאחר שהרוויח יותר מ -11 מיליון יואן מאז 2016 (~ 1.6 מיליון דולר).

זו לא הפעם הראשונה שסין עצרה את אזרחיה בגלל הפצת תוכנת VPN.

ישנם כמה דיווחים על מעצרים כאלה משנת 2023 בלבד: בחודש מאי נכלא אדם בשם הואנג בגלל מכירת גישה לאפליקציית וידאו קצרה עם יכולות “מעבר לקיר”. הוא הואשם במסגרת העבירה של “מתן פריצה ושליטה לא חוקית בתוכנות וכלים של מערכות מידע למחשבים.”

ב- 23 בדצמבר עצרה המשטרה אדם נוסף בשם לי בשל מעורבותו בחברת VPN מסחרית ללא רישיון. לי ביצעה בעיקר תמיכה ושיווק לקוחות, אך בכל זאת הוחזקה באחריות פלילית לפעולה הבלתי חוקית של החברה.

בעל החברה, ששמו גונג, נעצר מוקדם יותר בדצמבר, אך לי הצליחה להימנע מהרשויות במשך תקופה מסוימת. בסופו של דבר הוא נתפס “מתנהג בחשדנות” בתחנת הרכבת של דונגגוואן.

בשנת 2015, המפלגה הקומוניסטית הסינית (CCP) עצרה למעלה מ -150,000 איש בגין “פשעי אינטרנט” – קטגוריה שמקיפה הרבה יותר מנסיון לעקוף צנזורה – אך טרם התחיל הטרף ב- VPNs.

  ProtonVPN מפרסם ביקורת אבטחה, מכריז על כל האפליקציות בקוד פתוח

זה היה רק ​​בשנת 2023 כאשר מעצרים להפצת VPNs נפשו, לאחר שהמק”ס הודיעה על איסור על כל ה- VPNs המסחרי שלא קיבלו אישור מהממשלה..

משרד התעשייה וטכנולוגיית המידע פרסם הודעה בינואר 2023, בה הודיע ​​על כוונתו לנקות ולווסת את שוק שירותי הגישה לרשת האינטרנט..

בהצהרה התלוננה האגף הממשלתי על “ההתפתחות הלא מסודרת” של ענפי טכנולוגיית המידע ומחשוב הענן.

בראש ובראשונה, המכתב התמקד בשיפור יעילות הרשת וסגירת היקף “פעילויות לא חוקיות”.

שימוש חוצה גבולות מטופל באופן ספציפי, ו- VPN נקראים כשימוש לא נכון ברשתות חוצות גבולות, אשר ישמשו אך ורק למטרות שלשמן הם מורשים..

היקף הפיצול בסין רק הסלים מאז – כאשר אפל הסירה את כל אפליקציות ה- VPN מחנות האפליקציות שלה בסין, ורוב שירותי ה- VPN ללא טכנולוגיית הערפול מיוחדת (כמו גם רבים עם פרוטוקולי ערפול) נחסמו בהצלחה..

בדצמבר 2023 מעצרו של גבר מכירת VPN בדרום סין זכה לכיסוי בינלאומי משמעותי.

וו שיאנגיאנג ניהל שירות VPN מדרום סין משנת 2013 ועד יוני 2023, והרוויח כ -500,000 יואן (~ 70,000 $) ברווחים לא חוקיים במהלך אותה תקופה..

וו נקנס ב -500,000 יואן – שווי הרווחים הכולל “הבלתי חוקיים” שלו – ונידון לחמש שנים וחצי בכלא.

עם הרווחים של גאו גדולים משמעותית מזו של וו, סביר להניח שהוא יתמודד עם קנסות עצומים וייתכן שתקופת זמן ארוכה אפילו יותר של זמן בכלא.

יש לפחות מקרה אחד נוסף של זמן מאסר שניתן למפעיל VPN בשנת 2023: דנג ג’וייי נידון לתשעה חודשים בכלא בספטמבר 2023 בגין הפעלת שני שירותי VPN מאז אוקטובר 2015.

באוקטובר 2023 נידון על אדם נוסף עונש מאסר של שלוש שנים וקנס של 10,000 יואן.

  ProtonVPN מפרסם ביקורת אבטחה, מכריז על כל האפליקציות בקוד פתוח

הרשעות אלה התרחשו על פי אותו חוק, האוסר על “לספק חדירה ושליטה בלתי חוקית בתוכנות וכלים של מערכות מידע ממוחשבות.”

המק”ס התמקדה בדרך כלל במפיצים של VPN, ולא באלה שמשתמשים בהם, אך בינואר 2023 נקנס גבר בשווי של 145 דולר בגין גישה לאתרים זרים וחסומים..

ג’ו יונפנג נתפס כשהוא ניגש לאתרים כמו גוגל וטוויטר באמצעות Lantern, אפליקציית VPN.

יונפנג הואשם על פי חוק הביטחון הציבורי משנת 1997, שהונח ברובו מנותק עד להארכתו בשנת 2023. למרות שלא עמד בפני זמן בכלא או קנס משמעותי, המקרה של ג’ו מציע להתמקד בהתגברות המשתמשים וגם במפעילי VPN בסין..

VPNs שאושרו על ידי הממשלה הם חוקיים בסין, אך הם אינם פועלים בצורה אמינה כמו VPNs אחרים, ומגדילים משמעותית את הסיכון למעקב ממשלתי – וזו לעיתים קרובות הסיבה שמשתמשים עוברים ל VPN מלכתחילה.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me