Směrovače VPN mohou být skvělým řešením pro připojení mnoha různých zařízení najednou. Naučte se, jak nastavit router VPN pro získání trvalé ochrany VPN, v tomto komplexním průvodci směrovači VPN.

Dva znaky používající VPN router s více zařízeními.

Contents

Co je VPN směrovač?

Směrovač VPN je směrovač WiFi s nainstalovaným klientským softwarem VPN. Směrovač šifruje veškerý přenos odeslaný nebo přijatý prostřednictvím vaší sítě WiFi. To znamená, že můžete chránit všechna svá zařízení najednou bez instalace softwaru VPN na každé jednotlivé zařízení.

Používání VPN v počítači nebo smartphonu zašifruje provoz z tohoto jednotlivého zařízení. Směrovač VPN na druhé straně zašifruje provoz v celé síti Wi-Fi a snižuje tak vaše šance na zachycení bez ochrany.

To znamená, že všechna zařízení připojená k vaší WiFi – počítače, tablety, smartphony a chytré televizory – budou moci současně přistupovat k serverům VPN a udržovat bezpečné a soukromé připojení.

Co je to VPN router a jak fungují?

Směrovač VPN šifruje provoz každého zařízení ve vaší síti WiFi.

Směrovače lze zakoupit s předinstalovaným softwarem VPN nebo si můžete software nainstalovat sami. Je však důležité si uvědomit, že ne všechny směrovače mohou podporovat software VPN a ne všichni poskytovatelé VPN mohou běžet na routeru. Další informace o tom naleznete v části této příručky Jak nastavit VPN směrovač.

Tato příručka se bude zabývat výhodami a nevýhodami používání routeru VPN. Vysvětlíme, co je třeba dávat pozor a přesně to, proč by pro vás mohl být router VPN tím správným řešením.

Pokud jste se již rozhodli zakoupit router VPN a potřebujete pouze pomoc s jeho nastavením, přečtěte si úplného průvodce instalací sítě VPN ve vašem směrovači..

Jaké jsou výhody VPN routeru??

Investice do VPN routeru se může zdát jako velký krok, ale může nabídnout několik výhod, pokud jde o zabezpečení, soukromí a pohodlí.

Ilustrace ukazující výhody VPN routeru.

1Vyhýbejte se limitům více zařízení

Většina poskytovatelů VPN má omezený počet zařízení, která můžete připojit najednou.

Pokud je ve směrovači nainstalována síť VPN, bude každé zařízení připojené k síti Wi-Fi chráněno sítí VPN a bude se počítat pouze jako jedno připojení..

Tato funkce je zvláště užitečná pro herní konzole, přehrávače médií a zařízení internetu věcí (IoT), z nichž mnohá nemají nativní podporu pro klientský software VPN.

2 Trvalá ochrana VPN

Služby VPN založené na prohlížeči vyžadují, abyste aktivovali připojení pokaždé, když chcete zahájit novou relaci. Pokud používáte router VPN, nemusíte se už nikdy obávat zapnutí VPN.

Po nastavení routeru bude VPN běžet trvale bez ohledu na to, jaké zařízení používáte. Tím se výrazně snižuje vaše riziko, že se někdy chytí bez ochrany.

V posledních několika letech některé země schválily novou legislativu, která nutí poskytovatelé internetových služeb sledovat a ukládat vaši historii prohlížení. To je nyní povinné ve Spojeném království, Spojených státech, Austrálii a v některých částech Evropy.

Zabezpečení celé sítě pomocí směrovače VPN je jedním z nejlepších řešení tohoto problému. Veškerý provoz ve vaší síti bude zabezpečen a šifrován mezi routerem a serverem VPN, takže váš poskytovatel internetových služeb nebude mít absolutně žádné informace o historii prohlížení..

3Zlepšená celková bezpečnost

Aktualizace routeru je z bezpečnostního hlediska dobrý nápad. Bylo několik případů, kdy úřady a zločinci zneužili zranitelnost v routerech, aby mohli špehovat lidi nebo shromažďovat jejich citlivá data.

Pokud používáte router VPN, všechna zařízení připojená k Wi-Fi routeru získají výhody vaší VPN. To znamená, že pokud máte hosty nebo chcete používat více zařízení současně, bude veškerý váš provoz ve výchozím nastavení chráněn.

4Layered VPN Services

Pokud používáte router VPN, je mnohem jednodušší provozovat dvě služby VPN současně. Na router můžete nainstalovat jednu VPN a druhou na plochu. I když to určitě ovlivní rychlost vašeho připojení, je to skvělý způsob, jak maximalizovat vaši ochranu v případě, že jeden poskytovatel VPN bude ohrožen únikem nebo selháním.

Jaké jsou nevýhody směrovače VPN?

Směrovače VPN se mohou jevit jako skvělé řešení ochrany soukromí na internetu a do jisté míry jsou. Ale přicházejí za cenu, a to nejen finanční.

Ilustrace ukazující nevýhody routeru VPN.

1 Nedostatek flexibility

Směrovače VPN jsou určeny pro ochranu soukromí. Po nastavení není tak snadné změnit nastavení, jako když je software VPN nainstalován na úrovni zařízení. Je mnohem těžší rychle zapnout a vypnout VPN nebo změnit umístění serveru.

Z tohoto důvodu nejsou routery VPN ideální pro věci jako geo-spoofing, anti-cenzura nebo odblokování obsahu. Tyto situace vyžadují mnohem větší flexibilitu, pokud jde o to, kdy chcete zapnout VPN a kde se chcete připojit.

Stejně tak, pokud chcete streamovat obsah, může být snazší nainstalovat software VPN přímo do preferovaného zařízení.

Mnoho služeb přímo blokuje sítě VPN, aniž by byla věnována pozornost tomu, odkud přenos pochází. Pokud je vaše VPN neustále aktivována, může to způsobit problémy.

  Jak odblokovat webové stránky: 10+ snadných způsobů přístupu k omezenému obsahu

Můžete dokonce bojovat o přístup k obsahu, který je běžně k dispozici ve vaší oblasti. Pokud jste například v USA a připojujete svůj VPN router k britskému serveru, možná nebudete mít přístup k USA Netflix nebo jiným místním platformám.

2Komplikované nastavení

Instalace VPN na domácí router může být obtížná a časově náročná, zejména pro začátečníky.

Většina společností VPN má výukové programy, které zákazníkům pomáhají během procesu instalace, a mnoho z nich má také podporu chatu. Pokud máte potíže, podívejte se do našeho průvodce instalací VPN na routeru.

Druhou možností je jednoduše koupit předem nakonfigurovaný router. To je mnohem jednodušší a umožní vám procházet se soukromě mnohem rychleji, ale vrátí vás zpět o několik set dolarů. Více informací o této možnosti naleznete v další kapitole této příručky.

3Znížené rychlosti připojení

Provoz veškerého provozu prostřednictvím sítě VPN znamená, že vaše rychlost bude trvale nižší.

I když si koupíte high-end router vybavený jednou z nejrychlejších VPN na trhu, přirozeně dojde k určitému zpomalení versus neomezené (a nechráněné) připojení. To platí zejména v případě, že ke stejnému routeru VPN připojíte více zařízení.

4Slabé body bezpečnosti

Nevýhodou používání VPN na úrovni routeru je to, že přenos mezi vašimi zařízeními a routerem není šifrován.

To není příliš problém, pokud znáte a důvěřujete každému, kdo používá vaši domácí síť. Představuje však bezpečnostní riziko, pokud by cizinec nebo třetí strana získala přístup.

Jak nastavit router VPN: Pre-Flashed vs. Unflashed

Pokud se rozhodnete investovat do routeru VPN, jedním z největších rozhodnutí, které musíte učinit, je, zda koupit předzáblesk, VPN povoleno, nebo nevyzdobený router.

„Blikání“ znamená nainstalovat nový firmware, což je operační systém routeru, který určuje, co může a co nemůže dělat.

Ilustrace zobrazující různé typy VPN routeru.

Zde jsou shrnuty všechny tři možnosti:

 1. Kupte si předem směrovaný VPN router. Tyto směrovače se dodávají s předinstalovanou sítí VPN. Tato možnost je rychlá a snadná, ale obvykle je dražší.
 2. Kupte si router s podporou VPN. Tyto směrovače nativně podporují funkce VPN, takže nebudete muset instalovat nový firmware podporující VPN. Stále však budete muset nainstalovat VPN podle vašeho výběru.
 3. Flash existující router s firmwarem VPN. Toto je nejsložitější možnost. Můžete ušetřit peníze na novém hardwaru, ale budete muset nainstalovat firmware VPN ručně.

Rozdíl mezi těmito možnostmi je jednoduchý: routery s předběžným bleskem již mají nainstalovánu síť VPN. Nevyžádané směrovače budou vyžadovat ruční instalaci VPN. První možnost vás obvykle bude stát trochu víc, ale vyřadí vám veškerou práci z rukou – stačí ji zapojit a jít.

Pokud máte router jako součást internetového balíčku, je nepravděpodobné, že budete moci nainstalovat VPN na toto přesné zařízení. Většina poskytovatelů internetových služeb nyní poskytuje svým zákazníkům kombinovaná zařízení, která fungují jako modem i router. V takovém případě budete muset koupit nový router s podporou VPN a připojit jej k aktuálnímu zařízení.

Nyní každou z těchto možností podrobně prozkoumáme.

1 směrovače s bleskem

Pre-flashed routery jsou nejjednodušší možností v téměř každé situaci. Přicházejí s předinstalovaný VPN, což vám umožní vyhnout se složitému procesu instalace nového softwaru nebo firmwaru.

Nákup routeru VPN s předběžným bleskem obvykle stojí trochu víc, ale veškerou práci vám to vytratí z rukou – stačí jej připojit, zadat své přihlašovací údaje a jít.

Služby, jako je FlashRouters, se budou zabývat instalačním procesem a poskytnou zařízení, které je kompletní s vybraným firmwarem a službou VPN. Můžete také najít směrovače, které jsou speciálně nakonfigurovány pro určité poskytovatele VPN, což je skvělé, pokud již máte předplatné VPN.

Snímek obrazovky směrovačů VPN, které jsou konfigurovány pro konkrétní poskytovatele VPN.

Výběr směrovačů, které jsou předkonfigurovány pro ExpressVPN.

FlashRouters a někteří poskytovatelé VPN také poskytují specializované aplikace, které zjednodušují proces připojení vaší domácí sítě k VPN. Tyto aplikace vytvářejí vlastní rozhraní, které zjednodušuje proces konfigurace a umožňuje snadno přepínat mezi servery, poskytovateli VPN a možnostmi konfigurace.

Tyto aplikace budou fungovat s předními modely routerů, včetně Linksys WRT32X, Netgear R6400 a Asus RT-AC5300..

Směrovače s povoleným 2VPN

Druhou možností je zakoupení nového routeru, který je již kompatibilní se softwarem VPN. Tato zařízení přicházejí s Předinstalovaný firmware s podporou VPN, což vám umožní nakonfigurovat VPN podle vašeho výběru a okamžitě se připojit k jejich serverům.

Toto je možnost pro vás, pokud:

  • Koupili jste si Flashrouter, který nebyl předkonfigurován na serveru VPN.
  • Chcete nakonfigurovat směrovač VPN s jiným serverem VPN.

Chcete-li zjistit, zda váš současný směrovač bude pracovat se softwarem VPN, přečtěte si příručku k routeru nebo vyhledejte číslo modelu online.

Protože tyto směrovače již podporují VPN, nebudete muset instalovat nový firmware nebo propojovat router s dalším zařízením. Jednoduše si zakupte předplatné VPN a router s podporou VPN, postupujte podle pokynů pro konfiguraci od vybraného poskytovatele VPN a poté můžete zařízení nakonfigurovat na server VPN.

  Jak získat ExpressVPN zdarma

Mezi oblíbené značky, které poskytují směrovače s podporou VPN, patří ASUS, Linksys a Netgear. Linksys WRT3200ACM a Netgear R6400 jsou populární modely, které nabízejí velkou hodnotu za peníze.

Pokud zvolíte tuto možnost, měli byste také zvážit, které VPN protokoly router podporuje a zda může být v případě potřeby flash s novým firmwarem. Nejnovější směrovače podporující VPN obvykle podporují protokol OpenVPN, což znamená, že můžete nainstalovat jakoukoli službu VPN, která také používá OpenVPN. Naštěstí tento protokol přichází jako standard u jakékoli užitečné služby VPN.

3Nasazeno

Pokud váš router v současné době není kompatibilní se softwarem VPN, ale je kompatibilní s firmwarem VPN, bude třeba jej flashovat. Toto je delší proces, který bude záviset na typu daného routeru. Jak přesně to udělat, najdete v našem průvodci instalací VPN na routeru.

Ruční blikání routeru novým firmwarem vám umožní nainstalovat software VPN podle vašeho výběru. To vám může ušetřit peníze, ale vyžaduje trochu technického knowhow.

Dva nejoblíbenější typy firmwaru směrovače VPN jsou Tomato a DD-WRT. Jedná se o nezávislé, open-source systémy, které si můžete zdarma stáhnout online.

Screenshot z webových stránek firmware Tomato.

Tomato je open-source firmware s podporou VPN pro směrovače.

DD-WRT a Tomato poskytují rozhraní pro ovládání šířky pásma, zvýšení dosahu WiFi, použití různých protokolů VPN a mnohem více. V tomto článku se můžete dozvědět více o rozdílech mezi těmito vlastními možnostmi firmwaru.

Je třeba si uvědomit, že blikající firmware routeru není pro slabé srdce. Mohlo by to vést k nefunkčnímu routeru s neplatnou zárukou. Chcete-li se dozvědět více, přečtěte si naši příručku k ruční instalaci VPN na routeru.

Specifikace VPN routeru

Pokud se rozhodnete koupit nový směrovač – předem zabalený, povolený VPN nebo jinak – je důležité, abyste přesně porozuměli tomu, co každý model nabízí. Pokud již máte VPN router a potřebujete si vybrat VPN, můžete přeskočit přímo na Jak si vybrat VPN pro váš router.

Stejně jako notebooky a chytré telefony má každý model routeru různé funkce, které ovlivní jeho výkon. Zvažte následující specifikace:

WiFi standard

„WiFi standard“ každého routeru se v zařízení objeví jako kód začínající číslem 802.11 a následovaným písmenem. Tyto standardy se vztahují na sadu protokolů, které rozhodují o tom, jak bude vaše WiFi síť fungovat, a jsou aktualizovány každých několik let.

To, na čem opravdu záleží, je dopis, který přichází po čísle „802.11“. Starší směrovače budou mít písmeno „b“ nebo „g“: je třeba se jim vyhnout, protože jejich věk znamená, že nebudou schopni dosáhnout nejnovější rychlosti.

Novější modely mají „n“, což znamená, že podporují maximální rychlost 300 Mb / s. To, co opravdu chcete, je zařízení, které podporuje 802.11ac. Toto je nejnovější spotřebitelský standard, který umožňuje přenosové rychlosti 1,3 Gbps.

I když váš poskytovatel internetu nenabízí rychlosti tak skvělé, vyšší nejvyšší rychlost ve vašem routeru znamená, že všechna vaše zařízení budou stahovat tak rychle, jak to vaše připojení umožňuje.

Frekvenční pásma

Většina směrovačů nabídne bezdrátové frekvenční pásmo 2,4 GHz nebo 5 GHz. Toto číslo představuje rychlost, jakou jsou data odesílána a přijímána zařízeními připojenými k vaší síti.

Hlavním rozdílem mezi těmito dvěma frekvencemi bude rozsah připojení a rychlost, kterou každé pásmo poskytuje. Jednoduše řečeno, 2,4 GHz nabízí pomalejší rychlosti na větší vzdálenosti, zatímco 5 GHz nabízí vyšší rychlosti na kratších vzdálenostech.

Stále budete omezeni celkovou rychlostí širokopásmového připojení bez ohledu na to, jaké pásmo používáte. To znamená, že 5 GHz bude pravděpodobně poskytovat toto širokopásmové připojení rychleji než 2,4 GHz.

Je třeba poznamenat, že frekvence 2,4 GHz může také trpět rušením, pokud je v síti mnoho zařízení. Je to proto, že tam je méně zařízení schopných používat 5 GHz, což způsobuje přeplnění pásma 2,4 GHz. V tomto článku se můžete dozvědět více o bezdrátových frekvencích.

Maximální rychlost

Standard a frekvence WiFi nejsou jedinými faktory, které určují rychlost routeru.

Směrovač častěji uvede svou maximální rychlost přímo. Nic technického, aby se sem dostal – podívejte se na nejvyšší možný počet ve vašem cenovém rozpětí. Pokud se chcete dozvědět více o rychlosti bezdrátového směrovače, přečtěte si tento užitečný průvodce.

Počet portů

To, že je váš router bezdrátový, neznamená, že se stále nemůžete připojit online staromódním způsobem.

Většina směrovačů VPN bude mít ethernetové porty pro kabelové připojení. Toto je nejjednodušší způsob, jak zaručit rychlost a spolehlivost – ne-li vždy nejvhodnější.

Obvykle mají také port USB nebo dva. Můžete je použít k přeměně jinak kabelové tiskárny na WiFi, nebo k připojení sdílené síťové jednotky k připojení externího paměťového zařízení.

  Co je to VPN (Virtual Private Network) a jak to funguje?

Kolik stojí směrovač VPN?

Cena routerů VPN se může stejně jako jakýkoli gadget lišit v závislosti na vašich potřebách. Vždy existují možnosti pro pokročilé uživatele a profesionály, ale doporučujeme vám zvolit možnost, která odpovídá velikosti a požadavkům vaší sítě.

Nezapomeňte, že vzhledem k tomu, že ve srovnání se standardními WiFi směrovači jsou pokročilé kusy zařízení, VPN routery jsou od začátku dražší. nejlevnější možnosti budou stát kolem 130 $, zatímco špičkové modely mohou stát více než 500 USD.

Po zakoupení routeru VPN je cena měsíčního předplatného VPN velmi rozumná, a to i v případě, že používáte předního poskytovatele, jako je NordVPN nebo soukromý přístup k internetu. Je to malá cena, která platí za klid.

Jak si vybrat VPN pro váš router

Ilustrace směrovače VPN s různými poskytovateli VPN.

I když si zakoupíte předkonfigurovaný router, budete si stále muset zakoupit předplatné VPN.

Až se rozhodnete, jak nastavit router VPN, musíte se rozhodnout, kterého poskytovatele VPN plánujete použít. Pokud již platíte za předplatné VPN, jste o pár kroků napřed. Pokud ne, budete muset udělat nějaký výzkum.

Populární VPN jako ExpressVPN nebo NordVPN lze snadno nainstalovat na routery Tomato nebo DD-WRT. Ostatní poskytovatelé, například TunnelBear nebo Hotspot Shield, nejsou tak jednoduchí. Před zakoupením předplatného vždy zkontrolujte, zda služba VPN podporuje připojení routeru.

Jakmile jste zkontrolovali, že váš poskytovatel VPN podporuje připojení routeru, stojí za to se ujistit, že zbytek služby je zcela nulový..

Zvažte následující kritéria:

 • Rychlost připojení
 • Online podpora
 • Zásady protokolování
 • Umístění serveru

Začněte zkoumáním rychlosti připojení poskytovatele a sítě podpory. Vaše VPN se postará o vše od streamování po hraní her – často na více zařízeních najednou – proto je důležité vybrat poskytovatele, který nabízí požadovaný výkon. Rovněž silná online podpora pomůže postarat se o všechny problémy s instalací.

Dále stojí za to si udělat čas, abyste přesně pochopili, jaká data váš poskytovatel VPN zaznamenává a jak dlouho jsou uložena. Některé zásady protokolování VPN mohou být zavádějící, takže stojí za přečtení jejich zásad ochrany osobních údajů v plném rozsahu.

Nakonec zkontrolujte seznam serverových umístění poskytovatele VPN. Je důležité, abyste se mohli připojit k místům, která potřebujete. Pokud se snažíte najít tyto informace nebo nemáte čas na tento průzkum sami, můžete si přečíst naše recenze nejlepších VPN roku 2023.

Výběr VPN pro router s předbleskem

Překvapivý počet poskytovatelů velkých jmen nabízí své VPN na předzábleskových routerech. Mezi oblíbené možnosti patří:

 • ExpressVPN
 • HideMyAss
 • IPVanish
 • NordVPN
 • Soukromý přístup k internetu
 • PureVPN
 • SaferVPN
 • Windscribe
 • Cyberghost
 • Ukryj mě
 • IVPN
 • Dokonalé soukromí
 • Soukromá VPN
 • ProtonVPN
 • VPNArea
 • VyprVPN

Podrobné informace o všech těchto službách VPN – včetně informací o jejich zásadách protokolování, umístění serverů a maximální rychlosti – naleznete v sekci Recenze VPN.

Pokud již máte některou z těchto služeb předplacenou, máte výhodu. Vše, co musíte udělat, jakmile si zakoupíte a připojíte router s předbleskem, je přihlášení k vašemu účtu.

Pokud byste raději použili jiného poskytovatele, není to problém. Firmware DD-WRT umožňuje ručně nakonfigurovat téměř všechny VPN, které používají protokoly OpenVPN nebo PPTP. To znamená, že pokud si koupíte router od služby, jako je FlashRouters, ale nechcete používat jednu z VPN uvedených v jeho aplikaci, můžete místo toho nainstalovat jinou..

Nezapomeňte však, že v této situaci budete muset ručně nakonfigurovat svou VPN a nebudete moci používat žádné další funkce aplikace, jako je změna umístění serveru nebo zapnutí a vypnutí VPN. Další informace o tom, jak ručně nakonfigurovat směrovač VPN, naleznete v naší instalační příručce směrovače VPN.

Výběr sítě VPN pro směrovač s podporou VPN

Pokud váš poskytovatel VPN nenabízí předem zabalený směrovač, je to v pořádku. Ujistěte se, že VPN podporuje OpenVPN a poté si zakupte router s firmwarem, který také podporuje stejný protokol. Odtud si to můžete sami nastavit.

Je třeba poznamenat, že některé služby VPN budou fungovat pouze s konkrétními modely routerů. Další podrobnosti naleznete na webu vybraného poskytovatele nebo se obraťte na jeho podpůrnou službu.

Někteří poskytovatelé VPN nabízejí zjednodušený instalační proces s jednoduchými průvodci online. Například NordVPN má podrobné návody pro směrovače pro všechny směrovače a firmware, které podporují.

Pokud je váš směrovač již kompatibilní s vaší sítí VPN, stačí se přihlásit a nakonfigurovat jej tak, aby se připojoval k serverům poskytovatele VPN. Podrobnější pokyny k tomuto tématu naleznete v Průvodci instalací VPN směrovače.

Jsou VPN směrovače užitečné?

Výběr instalace routeru VPN může být velkým krokem, pokud jste zvyklí na jednoduché aplikace nebo VPN založené na prohlížeči. To znamená, že pokud máte mnoho zařízení a opravdu se zajímáte o soukromí vaší domácí sítě, může to být ta pravá volba.