Správná síť VPN zašifruje váš internetový provoz, skryje vaši IP adresu a pomůže chránit vaše soukromí online. V tomto úplném průvodci virtuálními soukromými sítěmi najdete vše, co potřebujete vědět o VPN.

Hrát si

Svět stále více nepřátelský k online soukromí. Při každém přístupu na internet riskujete, že se stanete obětí dohled, cenzura, krádež dat, a spoustu dalších otázek.

Aby toho nebylo málo, vlády na celém světě cenzurují internet alarmujícím tempem, což brání naší schopnosti v přístupu k informacím a svobodné komunikaci mezi sebou.

Tam přichází VPN.

VPN (Virtual Private Network) je jednoduchý software, který můžete nainstalovat na téměř jakékoli zařízení. Chrání vaše soukromí, pomůže vám zůstat v bezpečí online a udělí vám neomezený přístup k internetu.

A co je nejdůležitější, VPN bude zašifrovat vaše data a skrýt svou IP adresu vytvořením soukromého tunelu přes internet.

Síť VPN umožňuje:

 • Skrýt svou IP adresu z navštívených webů
 • Zašifrujte provoz při procházení
 • Přístup k geograficky omezenému obsahu
 • Streamujte nebo torrentujte obsah z jiných zemí
 • Vyberte si z více umístění soukromého serveru
 • Chraňte svá data ve veřejných sítích WiFi

Ale jak přesně fungují VPN? Jsou v bezpečí? A jak najít správného poskytovatele VPN?

Tento komplexní průvodce pokryje vše, co potřebujete vědět o VPN. Rozložíme technický žargon, abyste mohli VPN používat s jistotou a bezpečně.

Zjistíte, jak VPN fungují, jak nainstalovat VPN, jak vybrat bezpečnou VPN a mnoho dalšího.

Contents

Co je to VPN?

Virtuální privátní síť (VPN) je část softwaru používaného k udržení vaší internetové aktivity soukromé a zajistit.

VPN vytvoří bezpečný tunel mezi vaším zařízením a soukromým serverem VPN a poté předá provoz na web nebo aplikaci, kterou navštěvujete.

Tím se zabrání poskytovatelům internetových služeb (ISP) a orgánům sledovat, co děláte online. Chrání vás také před hackery, kteří se snaží zachytit váš provoz.

VPN udržuje vaši prohlížecí aktivitu soukromou šifrování váš internetový provoz, směrování – prostřednictvím zabezpečeného tunelu a – maskování vaše skutečná IP adresa.

VPN vytvářejí bezpečný tunel, který šifruje váš webový provoz a skrývá jej před snoopery a hackery.

V závislosti na poskytovateli VPN, který používáte, si budete moci vybrat z desítek až stovek serverů VPN po celém světě.

To znamená, že můžete přimět webové stránky, aby si myslely, že procházíte, streamujete nebo torrentujete z konkrétního města nebo země.

Šifrováním připojení a přesměrováním provozu přes vzdálený server nemůže váš internetový poskytovatel sledovat váš poskytovatel internetových služeb (ISP) ani kdokoli jiný v síti. Pokud někdo sleduje vaše připojení, uvidí pouze zbytečná písmena a čísla.

To vás chrání před vládním dohledem, sledováním webových stránek a škodlivými třetími stranami, které by se mohly pokusit zachytit váš provoz.

Vaše IP adresa se změní a vaše data prohlížení nebudou propojena s vaší skutečnou polohou, takže vše, co děláte online, bude mnohem více soukromé.

Nemusíte přepínat poskytovatele internetových služeb, aby používal VPN, a nemusíte kupovat žádné nové zařízení, jako je modem nebo router. Instalace a používání VPN je vše hotovo online otázkou minut.

Více podrobností o tom, jak VPN funguje, můžete přeskočit přímo na další kapitolu této příručky. Můžete také přeskočit přímo na Jak nainstalovat VPN.

Proč potřebuji VPN?

Můžete se spolehnout na VPN, abyste zůstali anonymní online, udrželi si soukromí, přístup k blokovanému obsahu nebo skrytí vaší aktivity. Zde jsou nejčastější důvody pro použití VPN:

1Zrušte svou online aktivitu od vaší vlády nebo poskytovatele internetových služeb.

Ilustrace zobrazující rozmazané muže schované za lupou.

Váš poskytovatel internetových služeb (ISP) to vidí všechny navštívené weby a téměř jistě bude zaznamenávat tyto informace.

V některých zemích jsou poskytovatelé internetových služeb povinni shromažďovat a ukládat uživatelská data po dlouhou dobu a vláda je schopna tyto informace získat, ukládat a prohledávat.

To je případ USA, Velké Británie, Austrálie a velké části Evropy – abychom jmenovali alespoň některé. Více o těchto zákonech si můžete přečíst v našem Průvodci jurisdikcemi VPN.

Protože sítě VPN šifrují internetový provoz ze zařízení na server VPN, váš poskytovatel internetových služeb nebo jakákoli jiná třetí strana nebude moci špehovat vaši online aktivitu..

Chcete-li se dozvědět více o sledovacích technologiích a problematice globálního hromadného sledování, navštivte EFF a Privacy International. Aktualizovaný seznam zveřejněných údajů o globálním dohledu najdete také zde.

2Hvezměte svou IP adresu z navštívených webů.

Ilustrace zavřených dveří.

Jedním z nejčastějších důvodů použití VPN je maskujte svou skutečnou IP adresu.

Vaše IP adresa je jedinečná numerická adresa přidělená vaším ISP. Vše, co děláte online, je spojeno s vaší IP adresou, takže ji lze použít k přiřazení vašich online aktivit. Většina webových stránek zaznamenává IP adresu svých návštěvníků.

Inzerenti mohou také sloužit pomocí vaší adresy IP cílené reklamy na základě vaší identity a historie prohlížení.

Po připojení k serveru VPN přejdete na adresu IP tohoto serveru VPN. Všechny navštívené weby uvidí spíše IP adresu VPN serveru, než vaši vlastní.

Budete moci obejít bloky IP adres a procházet webové stránky, aniž by byla vaše aktivita vysledována zpět k vám jako jednotlivec.

3Odblokování webových stránek a obcházení geografických omezení.

Ilustrace ženy procházení po celém světě.

Vaše IP adresa vás spojí s vaší fyzická poloha. Může být použit k blokování uživatelů v určitých zemích v přístupu na určité webové stránky.

Některé služby – jako Netflix nebo BBC iPlayer – měnit své knihovny v závislosti na zemi, ze které navštěvujete. Použití VPN je jediný spolehlivý způsob, jak obejít tato geografická omezení a odemknout „skrytý“ obsah. Další informace naleznete v našich doporučených sítích VPN pro Netflix.

Ještě důležitější je, že vám VPN mohou pomoci vyhnout se cenzuře šifrováním provozu a maskováním vaší skutečné adresy IP. Pokud chcete zobrazit obsah, který je uzamčen do jiné země nebo cenzurován ve vaší oblasti, můžete pomocí těchto VPN obejít tato omezení.

Použití VPN může občanům pomoci obejít webové bloky pro přístup na globální média a svobodnou komunikaci. V zemích, které omezují svobodu slova a svobodu tisku, může VPN pomoci jednotlivcům bezpečně a soukromě vystupovat proti vládě.

Pro více informací o vládní cenzuře má Výbor pro ochranu novinářů (CPJ) bezpečnostní sadu pro novináře, která poskytuje pokyny k otázkám, jako je hodnocení rizik a digitální bezpečnost..

EFF má také řadu digitálních bezpečnostních průvodců pro aktivisty, obránce lidských práv a mezinárodní novináře.

Další informace o odblokování webových stránek naleznete v našem specializovaném průvodci: Jak odblokovat webové stránky.

4Chraňte svá data ve veřejných sítích WiFi.

Ilustrace muže připojeného k veřejné wifi při cestování.

Když používáte veřejné WiFi připojení v kavárně, hotelu nebo na letišti, které vkládáte ohrožená citlivá data.

Využití veřejných sítí WiFi ke sběru dat je jednoduché a neuvěřitelně levné. Zločinci mohou využít otevřené a nešifrované sítě k odcizení důležitých dat, jako jsou vaše bankovní údaje, kreditní karty, fotografie a další osobní informace.

Hackeři stále více cílí na hotely a nákupní střediska, aby sledovali cíle vysoké hodnoty. Nedávná zpráva Bloomberga vysvětluje, jak se někteří zločinci přihlašují do hotelů s výslovným cílem ukrást cenné údaje.

Základní deska také poskytuje dobré shrnutí problému s veřejnými WiFi sítěmi. To zahrnuje populární „WiFi Pineapple“, který dává téměř komukoli možnost využívat veřejné sítě za méně než 99 USD.

Svůj přístroj můžete chránit pomocí sítě VPN, která zašifruje váš internetový provoz a pro hackery bude mnohem těžší zachytit a ukrást vaše data..

Většina uživatelů bohužel zůstává nedotčena skutečných nebezpečí otevřených WiFi sítí. Pokud často cestujete a potřebujete zůstat online, spolehlivá VPN je neocenitelným nástrojem na ochranu soukromí.

Další informace o ochraně veřejného připojení Wi-Fi najdete v našem komplexním průvodci zabezpečením veřejného WiFi.

5Stop ISP škrtí a torrent bezpečně.

Ilustrace muže zrychlení jeho spojení

Váš ISP téměř jistě sleduje vaši online aktivitu. Pokud žijete v zemi bez přísných zákonů neutrality sítě, váš ISP to dokáže úmyslně zpomalit vaše připojení, když provádíte těžké činnosti, jako je stahování velkého souboru nebo torrentování. Tomu se říká omezení šířky pásma.

Šifrování VPN může pomoci zabránit škrcení v ISP, což znamená, že si můžete užívat nejlepších rychlostí stahování, torrentování, hraní a streamování – a to vše při odemykání obsahu z celého světa..

Torrenting bez VPN je také docela riskantní. Nejenže je vaše IP adresa viditelná pro vrstevníky, ale váš ISP také vidí, že přistupujete k torrentovacím webům a aplikacím..

Nepřipouštíme stahování materiálu chráněného autorskými právy, ale pokud chcete, aby vaše P2P aktivity zůstaly soukromé, je nezbytné používat VPN. Chcete-li zjistit, které VPN doporučujeme pro torrenting, přečtěte si našeho průvodce Nejlepší VPN pro Torrenting.

Kdy byste měli používat VPN?

Doporučujeme používat VPN po celou dobu a těžit z nepřetržité ochrany, ale existuje několik případů, kdy je obzvláště důležité používat VPN.

VPN byste měli použít, pokud:

 • Máte obavy o vaše soukromí online
 • Jste v zemi, která cenzuruje internet
 • Máte zájem o streamování obsahu ze zahraničí
 • Používáte veřejnou síť WiFi
 • Musíte obejít blok webových stránek založený na IP
 • Jste novinář, aktivista nebo oznamovatel, který se zabývá citlivými informacemi

Graf ukazující důvody, proč lidé používají VPN.

Nejčastější důvody pro použití VPN. Data převzatá ze zprávy o využití VPN společnosti Global Web Index.

Jak funguje VPN?

VPN vytvoří a soukromé a šifrované internetové připojení mezi zařízením a soukromý server. To znamená, že váš poskytovatel internetových služeb nebo jakákoli jiná třetí strana vaše data nemohou přečíst ani jim porozumět. Soukromý server poté odešle váš provoz na web nebo službu, ke které chcete získat přístup.

Pokud již víte, jak VPN funguje, můžete přeskočit přímo na další část této příručky: Jsou VPN bezpečné?

Diagram ukazující, jak funguje VPN.

Jak funguje VPN::

 1. Zaregistrováte se k vybrané službě VPN. Informace o tom, kterého poskytovatele VPN zvolit, přejděte do naší sekce o tom, jak vybrat nejlepší VPN.
 2. Nainstalujte si do zařízení software VPN. Tento software se nazývá a VPN klient. Může to být aplikace dodávaná poskytovatelem VPN (jako je ExpressVPN nebo NordVPN) nebo software třetích stran, jako je OpenVPN nebo Tunnelblick..
 3. Přihlaste se ke svému klientovi VPN pomocí údajů o účtu a zvolte umístění serveru VPN, ke kterému se chcete připojit.
 4. Když v aplikaci VPN kliknete na „připojit“, klient VPN vyhledá IP adresu zvoleného serveru VPN.
 5. Klient VPN zahájí připojení k serveru VPN. Poté si vymění data včetně vašich přihlašovacích údajů, aby vytvořili šifrovaný tunel VPN.

  Tunel VPN je zabezpečené spojení mezi vaším zařízením a serverem VPN. Šifrování dat znamená, že je nelze přečíst ani jim porozumět, pokud jsou zachyceny mezi vaším zařízením a serverem.

  Externí pozorovatelé, jako je váš poskytovatel internetových služeb, mohou vidět, že se data přenášejí, ale ne to, co jsou. Další informace o šifrování VPN naleznete v další části této příručky.

 6. Internetový provoz vašeho zařízení je odeslán prostřednictvím šifrovaného tunelu VPN na server VPN.
 7. Server VPN dešifruje internetový provoz zařízení a předá jej na web nebo službu, ke které se pokoušíte přistupovat. Pokud VPN funguje tak, jak má, web uvidí pouze IP adresa VPN serveru, ne vaše původní IP adresa.

Každá služba VPN je dodávána se seznamem umístění serveru a nejlepší VPN vám umožní vybrat si z řady zemí a měst po celém světě.

Screenshot umístění serveru Cyberghost VPN.

Screenshot umístění serverů CyberGhost VPN v aplikaci Windows.

Vysvětlení šifrování VPN

Šifrování je proces kódování data, aby je mohl číst pouze počítač s pravým klíčem.

VPN je pouze tak bezpečná jako šifrování, které používá k ochraně vašich dat.

V případě VPN šifrují počítače na každém konci tunelu VPN data vstupující do tunelu a dešifrují je na druhém konci. Pro použití šifrování však VPN potřebuje více než jen pár klíčů.

To je tam kde Protokoly VPN Vstupte.

Protokoly VPN

Protokoly VPN se týkají sady pravidel a procesů, které klient VPN dodržuje, aby se navázalo zabezpečené spojení mezi vaším zařízením a serverem VPN. Protokol VPN, který používáte, určí, jak bude váš zabezpečený tunel skutečně vytvořen.

V závislosti na používaném protokolu může mít VPN různé rychlosti, schopnosti nebo dokonce zranitelnosti. Většina poskytovatelů VPN vám poskytne možnost protokolu, který chcete použít.

K dispozici je několik protokolů VPN, ale ne všechny jsou bezpečné. Zde je tabulka nejběžnějších protokolů VPN:

Tabulka šifrovacích protokolů VPN a jejich bezpečnostní rizika.

 • OpenVPN. Toto je náš preferovaný protokol VPN. Je otevřený, velmi bezpečný a funkční téměř na všech zařízeních podporujících VPN. OpenVPN byl osvědčen a zůstává průmyslovým zlatým standardem. Pokud je k dispozici, měli byste použít OpenVPN.
 • IKEv2 / IPSec. Používá se spolu s IPSec, IKEv2 je novější, uzavřený zdroj VPN protokol. Je velmi bezpečný, docela rychlý a snadno zvládá změny v síti. Díky tomu je ideálním protokolem pro mobilní zařízení, která neustále přepínají mezi WiFi a mobilními daty.
 • L2TP / IPSec. Tento protokol je docela zastaralý a je dodáván s několika bezpečnostní nedostatky. Pokud se používá s šifrou AES, je obecně považována za bezpečnou, ale existují návrhy, že protokol byl NSA kompromitován.
 • SSTP. SSTP je další protokol VPN s uzavřeným zdrojem. Je vlastněna společností Microsoft a je založena na protokolu SSL 3.0, který je citlivý na konkrétní útok MITM s názvem Poodle. Přestože není potvrzeno, zda je tento útok ovlivněn SSTP, nemyslíme si, že by to stálo za riziko.
 • PPTP. Měl by jsi vyhnout se PPTP jestli můžeš. Používání tohoto zastaralého protokolu není bezpečné a lze jej během několika minut napadnout.
 • Drátěný strážce. Nejnovější protokol VPN, WireGuard, je slibný, ale stále se vyvíjí. Jeho cílem je být rychlejší, bezpečnější a snadněji implementovatelný než jiné protokoly VPN pomocí mnohem méně řádků kódu. Doposud nebylo vydáno stabilní vydání 1.0, takže WireGuard by měl být do té doby považován za experimentální.

Šifrovací šifry

Šifry se vztahují k algoritmům používaným k šifrování a dešifrování dat. Zatímco protokol VPN vytváří tunel VPN, šifra se používá k šifrování dat proudících tunelem.

Činnost šifry obvykle závisí na části informace nazývané klíč. Bez znalosti klíče je velmi obtížné – ne-li nemožné – dešifrovat výsledná data.

Když mluvíme o šifrování, obvykle odkazujeme na směs typ šifry a délka klíče, což označuje počet bitů v daném klíči.

Například Blowfish-128 je šifra Blowfish s délkou klíče 128 bitů. Obecně řečeno, krátká délka klíče znamená špatnou bezpečnost, protože je náchylnější k narušení útoky hrubou silou.

Klíčovou délkou 256 bitů je současný „zlatý standard“. To nemůže být násilím vynuceno, protože to by trvalo miliardy let, než by projely všechny možné kombinace.

Stejně jako v případě protokolů VPN může software VPN používat několik různých šifer. Zde jsou nejoblíbenější šifry používané v softwaru VPN dnes:

 • AES. Stejně jako OpenVPN platí pro protokoly, i AES je zlatým standardem pro šifry. Vláda USA ji používá pro důvěrná data a je považována za mimořádně bezpečná. Obvykle najdete dvě délky klíčů: AES-128 a AES-256. Oba jsou považováni za bezpečné.
 • Blowfish. Blowfish bývala výchozí šifrou používanou v OpenVPN, ale nyní byla do značné míry nahrazena AES. Blowfish se nepovažuje za stejně bezpečný jako AES a je náchylný k „narozeninovým útokům“.
 • Kamélie. Zatímco Camellia je z hlediska bezpečnosti a rychlosti velmi podobná AES, na rozdíl od AES nebyla certifikována Národním institutem pro standardy a technologie (NIST). Nebyl tak důkladně testován jako AES a je zřídka používán v softwaru VPN.

VPN dále používají handshakes a hash autentizace pro další zabezpečení vašeho připojení. O nich – a mnoho dalších podrobností o protokolech VPN a šifrech – si můžete přečíst vše v našem úplném průvodci šifrováním VPN.

Jsou VPN bezpečné?

Důvěryhodná VPN je neocenitelným prvním krokem k ochraně vašeho soukromí a zajištění bezpečnosti online.

bohužel, ne všechny VPN jsou bezpečné pro použití.

Mnoho populárních služeb VPN je špatně vyrobeno, nespolehlivé a dokonce nebezpečné.

Špatná VPN může:

 • Zaznamenejte si svou procházení
 • Nepodařilo se zašifrovat vaše data
 • Sdílejte svá data s úřady
 • Vynechejte své identifikační údaje
 • Napadněte zařízení malwarem
 • K určení, zda je VPN bezpečná nebo ne, je třeba se zeptat na některé důležité otázky.

  Tato část se bude zabývat potenciální nebezpečí softwaru VPN a vysvětlete, jak můžete zůstat v bezpečí. Můžete také přeskočit rovnou na další kapitolu a zjistit, zda jsou VPN legální nebo zda je lze sledovat při používání VPN.

  1 Ukládá protokoly VPN Keep?

  Ilustrace ruky krást soubory z notebooku

  Jedním z nejdůležitějších aspektů služby VPN je její politika protokolování.

  Když používáte VPN, důvěřujete poskytovateli VPN veškerému vašemu internetovému provozu – včetně vašeho IP adresa, všechny webové stránky, které navštěvujete, zprávy, které odešlete, a všechny vaše osobní data.

  Zkoumali jsme 90 nejoblíbenějších zásad protokolování služeb VPN a zjistili jsme, že 26% oblíbených VPN zaznamenává vaši původní IP adresu. Další informace o tom, které VPN uchovávají protokoly, naleznete v našem specializovaném průvodci zásadami protokolování VPN.

  Než důvěřujete společnosti s vašimi osobními údaji, přečtěte si zásady ochrany soukromí vašeho poskytovatele VPN. Pokud zjistíte, že VPN zaznamenává vaši osobní IP adresu nebo údaje o činnosti, Vyhněte se této VPN za každou cenu.

  Nejlepší VPN ne log:

  1. Navštívené požadavky DNS nebo webové stránky
  2. Vaše původní IP adresa
  3. IP adresa VPN serveru
  4. Časová razítka připojení
  5. Individuální využití šířky pásma

  Zkrátka a bezpečná VPN chrání vaše soukromí tím, že nezaznamenává žádná data, která by vás mohla jako uživatele propojit s vašimi online aktivitami. Bohužel, některé VPN stále ano.

  Tento snímek obrazovky ze zásad ochrany soukromí společnosti Hola VPN je dobrým příkladem toho, jak se vyvarovat:

  Screenshot ze zásad ochrany soukromí Hola VPN

  Screenshot ze zásad ochrany soukromí Hola VPN.

  Politiky protokolování poskytovatelů VPN jsou bohužel často vágní a zavádějící.

  Někteří poskytovatelé chybně tvrdí shromažďovat minimální množství dat, zatímco jiní jsou záměrně vágní ohledně typu dat, na které se jejich zásady vztahují.

  Nejlepší poskytovatelé VPN budou zcela transparentní o tom, jaký typ dat shromažďují a proč jsou tato data nezbytná.

  Také sdělí, zda VPN sdílí vaše data s třetími stranami, včetně inzerentů, vládních agentur a holdingových společností.

  Zajistěte, aby veškerá tvrzení, která nejsou zaznamenána v reklamách, byla zálohována v zásadách ochrany soukromí VPN. Pokud nemůžete najít informace o tom, jaká data jsou shromažďována na webu vašeho poskytovatele VPN, měli byste své peníze vzít jinde.

  2Kde je založeno na VPN?

  Kde sídlí společnost VPN – jinak známá jako její ‘jurisdikce– může mít obrovský dopad na soukromí vašich osobních údajů.

  Některé země jsou zapojeny do mezinárodních aliancí pro sdílení informací nazývaných Pět očí, Devět očí, a Čtrnáct očí. Pokud jde o soukromí, jedná se o tyto země nejhorší místa pro založení společnosti VPN.

  Země pěti očí jsou NÁS, Spojené království, Kanada, Austrálie, a Nový Zéland.

  Zpravodajské agentury v těchto zemích mají moc nutit organizace protokolovat soukromé informace a sdílet to mezi sebou. Tyto žádosti o protokolování mohou být doprovázeny příkazem roubík, který společnosti zakazuje zveřejňovat, co je nuceno dělat..

  Mapa zpravodajských aliancí a jurisdikcí VPN.

  Není také bezpečné začlenit VPN do silně cenzurované země, jako je Čína, Rusko, nebo krocan. Tyto země s větší pravděpodobností donutí společnosti VPN k protokolování nebo cenzuře obsahu přístupného prostřednictvím VPN.

  Ideálně by VPN měla být začleněna do země se silným Soukromí a čistá neutralita zákony. Tato jurisdikce by neměla mít žádné mezinárodní vazby na rušivější národy a neměla by historie trestního stíhání občanů na základě obsahu jejich historie procházení.

  Některé z nejlepších jurisdikcí VPN zahrnují Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Panama, Seychely, a
  Švýcarsko.

  Pokud hledáte důvěryhodnou síť VPN se sídlem v některé z těchto zemí, podívejte se na naše recenze ExpressVPN, NordVPN, PrivateVPN a Trust.Zone.

  Pokud se chcete dozvědět více o zemích pěti očí, jurisdikcích VPN a kde sídlí vaše VPN, můžete si přečíst našeho specializovaného průvodce jurisdikcemi VPN.

  3Jak silná je technická bezpečnost VPN?

  Nejbezpečnější služby VPN budou otevřeny ohledně technických opatření, která zavádějí, aby chránily své zákazníky a své podnikání.

  Jakákoli výhodná služba VPN nabídne nejnovější a nejbezpečnější úroveň šifrování, široký výběr protokolů, a rozsah pokročilé funkce zabezpečení včetně zabíječů, dělených tunelů a zmatků.

  Vždy byste měli dávat pozor OpenVPN a IKEv2, jsou to nejbezpečnější protokoly, které je třeba použít. Pokud VPN nabízí pouze PPTP, pak nepoužívejte to.

  Měli byste také hledat silné šifrování, jako je AES-256. Pokud poskytovatel VPN nechce prozradit, jaké šifrování software používá, nejedná se o bezpečnou VPN.

  Další informace o šifrování VPN naleznete v předchozí části této příručky nebo navštivte našeho specializovaného průvodce šifrováním VPN.

  4Vylučuje VPN vaše data?

  Kvalitní služby VPN mohou předat vaše osobní údaje třetím stranám, aniž byste o tom věděli. Mohlo by to zahrnovat vaši polohu, vaši IP adresu, navštívené weby a další.

  Netřeba dodávat, že nemá smysl používat VPN, která úniky vašich osobních údajů. I když VPN má zásady nulových protokolů, kdokoli, kdo si prohlíží vaše připojení – včetně vašeho ISP – si bude moci zobrazit vaši identitu nebo aktivitu.

  Je třeba si uvědomit čtyři typy úniků:

  • Únik IP. To se stane, když vaše VPN nedokáže maskovat váš IP adresa s jedním z jeho vlastních. Toto je významné riziko soukromí; váš poskytovatel internetových služeb a všechny navštívené weby budou moci propojit vaši online aktivitu s vaší skutečnou identitou.
  • Únik DNS. VPN má směrovat vaše požadavky DNS na své vlastní servery DNS. Pokud vaše VPN směruje požadavky DNS mimo šifrovaný tunel VPN na servery DNS vašeho poskytovatele, nazývá se únik DNS. Toto odhalí vaše procházení a další webové stránky, které jste navštívili k vašemu poskytovateli internetových služeb nebo jiným odposlechům.
  • Netěsnosti WebRTC. WebRTC je technologie založená na prohlížeči, která umožňuje audio a video komunikaci pracovat uvnitř webových stránek. WebRTC má chytré způsoby, jak objevit váš skutečná IP adresa i když je síť VPN zapnutá. Nejlepší VPN blokují požadavky WebRTC. Alternativně můžete WebRTC zcela zakázat na úrovni prohlížeče.
  • Netěsnosti IPv6. IPv6 je nový formát IP adres, ale v současné době ho nepodporuje mnoho VPN. Pokud VPN nepodporují nebo aktivně neblokují IPv6, váš osobní IPv6 adresa mohou být vystaveny. Tomu se říká únik IPv6.

  Důsledně testujeme každou VPN, kterou kontrolujeme, abychom zjistili, zda nedochází k úniku vašich dat. Další informace o typech úniků VPN, o tom, jak otestovat VPN na úniky a které VPN úniky, naleznete v našem komplexním průvodci úniky VPN..

  Jak spustit test netěsnosti VPN

  Následující kroky ukazují, jak doma spustit vlastní test netěsnosti VPN. To trvá téměř žádné technické znalosti a budete hotovi za pár minut.

  Chcete-li spustit test úniku VPN:

  1. Navštivte web browserleaks.com a proveďte test těsnosti, pokud je vaše VPN odpojeno. Poznamenejte si svůj IP adresa a adresy vašich DNS servery ISP.
  2. Před připojením k serveru VPN nezapomeňte povolit Přepínač zabíjení VPN. Zabráníte tak únikům během náhlého odpojení VPN. Pokud je to možné, povolte v aplikacích VPN ochranu proti únikům DNS, WebRTC a IPv6.
  3. Připojte se k serveru VPN a aktualizujte testovací stránku netěsností v prohlížeči.
  4. Pokud VPN funguje tak, jak by měla, zobrazí pro vaši jinou postavu skutečná IP adresa a DNS servery ISP.

  Následující obrázek ukazuje test těsnosti serveru PrivateVPN US. Červené šipky označují pole, kterým byste měli věnovat pozornost:

  Screenshot testu netěsnosti browserleaks.com.

  Screenshot of browserleaks.com při připojení k americkému serveru PrivateVPN. Nebyly zjištěny žádné netěsnosti.

  Pokud vidíte své původní IP adresa nebo Servery DNS, VPN vytéká.

  Existuje několik způsobů, jak tyto úniky opravit – podívejte se na našeho průvodce úniky, abyste zjistili, jak – ale někdy to může být na vašem konci neopravitelné. V takovém případě je na čase najít bezpečnější VPN.

  5 Obsahuje VPN Malware nebo Tracking Tools?

  Některé z nejpopulárnějších služeb VPN na trhu jsou špatně vyrobené a někdy dokonce nebezpečné.

  Zatímco někteří budou sdílet vaše citlivé informace nebo úniky dat, jiní jsou infikováni malwarem, který může nezvratně poškodit vaše zařízení.

  Bezplatné VPN od nejasných společností jsou běžnými viníky pro hostování tohoto typu malwaru.

  Testovali jsme 150 nejoblíbenějších bezplatných aplikací VPN pro Android na základě řady kritérií včetně netěsnosti, viry a malware, nadměrná oprávnění a mnohem víc. Tyto aplikace dohromady mají přes 260 milionů stažení.

  Zjistili jsme, že se vrátilo 18% bezplatných testovaných aplikací VPN pozitivní shody při skenování na přítomnost virů a malwaru.

  Akademická zpráva z roku 2016 také zjistila, že 38% z 283 testovaných aplikací pro Android obsahovalo nějakou formu malwaru a 16% nasazovalo neprůhledné servery proxy pro manipulaci s provozem HTTP.

  Stručně řečeno, popularita bezplatné aplikace VPN v obchodech Apple nebo Google Play nezaručuje její bezpečnost nebo legitimitu. Více o nebezpečích bezplatných VPNS se můžete dozvědět později v této příručce.

  Chcete-li být v bezpečí, podívejte se na známé VPN aplikace, které již byly nezávisle auditován pro chyby zabezpečení, jako jsou ExpressVPN, Surfshark a TunnelBear. Nikdy nedůvěřujte VPN s vašimi daty, aniž byste nejprve prozkoumali její pověst.

  Chcete-li se vyhnout kopírování aplikací, vždy si stáhněte software VPN z oficiálního webu VPN vybraného dodavatele nebo ze stránky obchodu s aplikacemi.

  Jsou VPN legální?

  ilustrace mapy světa.

  Je naprosto legální používat VPN ve většině zemí, včetně USA, Velké Británie, Kanady a většiny Evropy. Je však důležité si uvědomit, že vše, co je nezákonné bez sítě VPN Zůstává nelegální při používání jednoho.

  I v zemích, kde jsou VPN legální, mají některé země rušivé zákony o dohledu a uchovávání dat, které by se vyplatily zvážit. Více se o tom můžete dozvědět v našem průvodci jurisdikcemi VPN.

  Kde jsou VPN nelegální?

  Podívali jsme se na zákony 195 zemí a zjistili jsme pouze čtyři země kde jsou VPN zcela nezákonné:

  • Bělorusko. VPN jsou zakázány od února 2015 a ti, kteří byli chyceni pomocí jednoho, mohou čelit nespecifikované pokutě.
  • Irák. Irácká vláda v roce 2014 zakázala sítě VPN s cílem zabránit teroristickým organizacím ovlivňovat veřejnost prostřednictvím sociálních médií.
  • Severní Korea. Vzhledem k tajné povaze Severní Koreje není jasné, kdy se VPN staly nezákonnými nebo jaký je trest za jejich používání.
  • Turkmenistán. VPN byly nezákonné v roce 2015 a vláda je aktivně blokuje. Pokud v Turkmenistánu používáte VPN, riskujete, že vám ministerstvo národní bezpečnosti uloží pokutu a „předvolání“..

  Kde jsou VPN omezeny?

  Existuje také šest zemí, ve kterých jsou VPN vysoce regulované nebo omezený. Úplný seznam zemí, kde jsou VPN nezákonné nebo omezené, naleznete v následující tabulce.

  Země
  Stav VPN
  Bloky sociálních médií
  Cenzura
  Dohled
  Bělorusko Ilegální Mírný Rozsáhlý Rozsáhlý
  Čína Omezený Rozsáhlý Rozsáhlý Rozsáhlý
  Írán Omezený Mírný Rozsáhlý Rozsáhlý
  Irák Ilegální Mírný Mírný Méně důležitý
  Severní Korea Ilegální Rozsáhlý Rozsáhlý Rozsáhlý
  Omán Omezený Méně důležitý Rozsáhlý Mírný
  Rusko Omezený Mírný Rozsáhlý Mírný
  krocan Omezený Mírný Rozsáhlý Rozsáhlý
  Turkmenistán Ilegální Rozsáhlý Rozsáhlý Rozsáhlý
  Spojené arabské emiráty Omezený Mírný Rozsáhlý Mírný

  Země, kde jsou VPN nezákonné nebo omezené.

  Pokud vaše země není uvedena v žádném z výše uvedených seznamů, jsou VPN je tam zcela legální.

  Pokud se rozhodnete používat VPN v některé z výše uvedených zemí, je důležité, abyste si vybrali spolehlivou, důvěryhodnou a soukromou službu VPN.

  Další informace o několika zemích, kde jsou VPN regulovány nebo zakázány, naleznete v naší specializované příručce: Jsou VPN legální?

  Můžete být sledováni, pokud používáte VPN?

  Vaše online aktivita bude mnohem soukromější s VPN ve srovnání s surfováním na webu bez jednoho. Síť VPN vás však nepřinese zcela neidentifikovatelné.

  Pokud se někdo vážně pokoušel sledovat vás přes internet, vaše IP adresa by byla pouze jedním aspektem, který by prozkoumali, aby vás identifikovali..

  Ilustrace ukazující, jak můžete být sledováni online.

  I s VPN můžete být sledováni:

  1. Soubory cookie a sledovače. Webové stránky používají soubory cookie k přizpůsobení svých služeb na základě konkrétních uživatelů. Cookies ukládají informace, které jste dobrovolně zadali, jako je vaše jméno, pohlaví nebo místo. To lze použít k identifikaci vás, i když je vaše IP adresa skrytá.

   Dalším bodem zájmu jsou webové sledovače které jsou vloženy do reklam. Umožňují webům poskytovat vlastní reklamy podle vašich jedinečných zvyků při prohlížení.

  2. Otisky prstů prohlížeče. Vaše zařízení poskytuje navštíveným webům podrobné informace o vašem operačním systému, prohlížeči a hardwaru. Součet těchto informací lze použít k vytvoření jedinečného „otisku prstu“.

   Použití těchto údajů k identifikaci a sledování uživatelů je známé jako „otisk prstu prohlížeče“. Další informace o bezpečnosti prohlížeče naleznete v našem Průvodci soukromými prohlížeči.

  3. Váš poskytovatel VPN. Přestože používání VPN skryje váš provoz od vašeho poskytovatele služeb Internetu, samotný poskytovatel VPN bude mít stále technickou kapacitu pro zobrazení vašeho identita a aktivita. Pokud vaše VPN shromažďuje identifikační protokoly a sdílí tyto informace, vaše identita bude ohrožena.
  4. Netěsnosti IP, DNS a WebRTC. Nekvalitní VPN může odhalit vaši skutečnou IP adresu nebo vaše DNS požadavky, případně odhalit vaši identitu nebo vaši internetovou historii.
  5. Dopravní otisk prstu. Váš poskytovatel internetových služeb vidí všechny datové pakety odeslané z vašeho počítače na server VPN. Přestože nedokážou zjistit, co tyto pakety obsahují nebo kam směřují, je stále možné identifikovat druh provozu (tj. Webové stránky, datové proudy, P2P atd.), Který se odesílá analýzou načasování a hustoty každého paketu..
  6. Chování při procházení. Přestože je váš provoz šifrovaný, webové společnosti, jako je Facebook nebo Google, stále vidí vaši online aktivitu. Pokud jste k nim přihlášeni při surfování na webu, VPN jim nezabrání sledovat vás nebo vás přiřadit k vaší IP adrese VPN.

  Jak mohu udržet svoji aktivitu v soukromí?

  Chcete-li maximalizovat své soukromí a zabezpečení při používání VPN, musíte změnit své zvyky při prohlížení. Vyvarujte se chování, které by divák mohl použít k odvození vaší identity.

  Zde jsou nejdůležitější pravidla pro zachování vašeho soukromí:

  1. Vyber důvěryhodná služba VPN která neuchovává žádné záznamy o vaší činnosti a byla testována na těsnost. Ujistěte se, že vaše VPN má přepínač zabíjení, abyste zabránili odhalení vaší identity v případě výpadku připojení.
  2. Před spuštěním programu nebo přístupem na web zapněte síť VPN.
  3. Pro všechny procházení VPN použijte samostatný webový prohlížeč zaměřený na soukromí, jako je Firefox nebo IceCat. Vymažte prohlížeč cookies a mezipaměti před každou relací VPN.
  4. Zvažte instalaci některých rozšíření prohlížeče chránících soukromí, která vám pomohou blokovat reklamy a sledovat skripty. Ochrana osobních údajů Jezevec, uBlock, Decentraleyes a NoScript jsou dobré možnosti.
  5. Vyvarujte se procházení při přihlášení do účtu sociálních médií, Google, Apple nebo Microsoft. Nepoužívejte Vyhledávání Google (DuckDuckGo je dobrá alternativa).
  6. Nepoužívejte mobilní dvoufázové ověření při připojení k VPN.
  7. Pokud nakupujete online, použijte kryptoměnu, pokud je k dispozici. Vaše debetní karta nebo účet PayPal vás identifikuje.
  8. Vypněte ve svém smartphonu funkci GPS pro určování polohy.
  9. Pokud jste velmi znepokojeni anonymitou, zvažte použití prohlížeče Tor. Další informace o Tor si můžete přečíst později v této příručce.

  Pokud budete mít na paměti všechny výše uvedené, bude dobrá VPN se zásadami ochrany osobních údajů, která vás zajímá výrazně těžší sledovat proti vaší online stopě bez jednoho. Zejména váš poskytovatel internetových služeb bude velmi obtížné zjistit, jaké webové stránky jste navštívili.

  Jak si mohu vybrat VPN?

  Mezi VPN je svět rozdílů. Jak jsme již zmínili, někteří poskytovatelé VPN mohou dokonce ohrozit soukromí a zabezpečení, které mají chránit.

  Bez správných informací je mnoho uživatelů nuceno zvolit si VPN bez větší jasnosti. Pokud jste již vybrali svého poskytovatele, můžete přeskočit rovnou do další části o tom, jak nainstalovat VPN.

  Obrázek znázorňující vlastnosti dobré VPN.

  Při výběru sítě VPN je důležité se zeptat:

  • Kolik to bude stát?
  • Jak je to bezpečné?
  • Která zařízení to podporuje?
  • Jak je to rychlé?
  • Funguje to se streamovacími službami?
  • Může to porazit cenzuru?

  Pamatujte, že správná VPN pro jednu osobu nemusí být pro vás tou správnou VPN. Pokud například chcete cestovat do Číny, budete potřebovat VPN se silným šifrováním a pokročilými funkcemi, jako je zmatení. Pokud se ale primárně zabýváte streamováním nebo torrentováním, budete potřebovat VPN s vysokou rychlostí.

  Pokud chcete spolehlivou všestrannou VPN, přečtěte si naše nejlepší doporučení pro VPN do roku 2023. Pokud jste již vybrali poskytovatele VPN, můžete přejít na další kapitolu Jak nainstalovat VPN.

  Tady jsou hlavní faktory při výběru poskytovatele služeb VPN je třeba zvážit:

  1How hodně stojí VPN?

  Víte, kolik chcete utratit za VPN, takže nemá smysl vybírat si službu, která je nad vaše možnosti.

  Kvalitní VPN služba obvykle stojí kolem 10 $ měsíčně pokud platíte měsíčně. Pokud jste ochotni zaplatit předem, může to klesnout až na 50 USD ročně.

  Pokud potřebujete použít bezplatnou síť VPN, přečtěte si část Mohu používat síť VPN zdarma? dále v této příručce. Jsou jisté nevýhody a nebezpečí které musíte znát na volném trhu VPN.

  2How je to bezpečné?

  Jakmile se rozhodnete, kolik jste ochotni utratit za předplatné VPN, je nezbytné najít bezpečnou VPN.

  Zvažte všechny body uvedené v poli Jsou VPN bezpečné? Kapitola této příručky. V souhrnu zkontrolujte, zda vaše VPN má:

  • Zásady ochrany osobních údajů při protokolování & jurisdikce.
  • Silné protokoly VPN & šifrování.
  • Nedochází k únikům IP, DNS nebo WebRTC.
  • Přepínač zabíjení VPN.
  • Žádný malware.
  • Žádná dotěrná oprávnění nebo přístup třetích stran.

  3Která zařízení podporují VPN?

  Nyní, když vám zbude několik bezpečných sítí VPN, musíte najít služby, které fungují na zařízeních, která chcete chránit.

  Máte počítač se systémem Windows nebo Mac? Android nebo iPhone? Chcete pokrýt streamovací zařízení a herní konzole? Kolik zařízení potřebujete pokrýt?

  Nezapomeňte vybrat síť VPN, která podporuje zařízení, která potřebujete chránit.

  Nejjednodušší způsob použití sítě VPN v počítači, smartphonu nebo tabletu je instalace vlastní aplikace z webu VPN. Některé sítě VPN také poskytují vlastní aplikace pro Amazon Fire TV Stick. Je však důležité si uvědomit, že některé služby mají limit počtu zařízení můžete se připojit k VPN současně.

  Pokud chcete chránit všechna zařízení nad tento limit, musíte nainstalovat VPN na úrovni routeru, což zase zašifruje veškerý internetový provoz ze zařízení, která jsou k němu připojena..

  4Jak rychle je VPN?

  Jak jsme již zmínili, sítě VPN do jisté míry zpomalují rychlost internetu prostřednictvím šifrování a tunelování, ale některé jsou pomalejší než jiné.

  Pokud budete používat proud VPN pro streamování, torrent nebo hru, budete potřebovat rychlou VPN, která bude schopna držet krok s vašimi aktivitami. Další rady o rychlosti VPN naleznete v našich doporučeních pro nejrychlejší VPN roku 2023.

  5Kde jsou umístěny servery VPN?

  Pokud chcete obejít cenzuru nebo geografická omezení, musíte se ujistit, že vaše VPN má servery umístěné v zemích, které potřebujete. Pokud například chcete přistupovat k zpravodajskému obsahu pouze v USA, budete potřebovat VPN se servery v USA.

  Podobně, pokud je rychlost prioritou, musíte se ujistit, že vaše VPN má server poblíž vašeho fyzického umístění – čím jsou servery blíže, tím lepší budou vaše rychlosti..

  Na webu vybraného poskytovatele VPN nebo v našich recenzích zjistíte, kde jsou umístěny servery vaší VPN.

  6 Pracuje se službami streamování a torrentování?

  Pokud plánujete streamovat služby, jako je Netflix, nebo používat VPN k torrentování, budete potřebovat VPN, která s každou službou bude bez námahy fungovat..

  Měli byste si vybrat VPN pro vaše konkrétní potřeby. Ne každá VPN, která pracuje s Netflixem, také pracuje například s Hulu nebo BBC iPlayerem. Podobně VPN přátelské k streamování vždy neumožňují přenos P2P.

  Podívejte se na části streamování a torrentování v této příručce, kde se dozvíte více.

  7 Pracuje ve vysoce cenzurních zemích?

  Pokud žijete nebo cestujete do silně cenzurované země, která aktivně blokuje provoz VPN, musíte si vybrat cenu VPN, která používá speciální techniky.

  Tyto speciální techniky nazýváme nástroje zmatení. Někdy se také nazývají „stealth“ protokoly.

  Nástroje pro zmatení obvykle zakódují provoz VPN, takže vypadá jako přenos HTTPS, což ztěžuje detekci.

  Pokud VPN nepřijde s těmito nástroji, je nepravděpodobné, že by v Číně fungovala, a neměla by to být vaše první volba pro jiné země s vysokou cenzurou, jako je Írán nebo Spojené arabské emiráty..

  Pokud hledáte síť VPN, která využívá nástroje zmatení, jsou to dobré možnosti ExpressVPN, StrongVPN a VyprVPN..

  Vaše rozhodnutí

  Vysoce kvalitní VPN nabídne velké rychlosti, pokročilé funkce a nikdy nebude zaznamenávat, sdílet ani prodávat vaše data bez příslušného právního základu. Nezapomeňte prozkoumat vaše VPN technické zabezpečení, Obchodní model, jurisdikce, a Zásady ochrany osobních údajů. Pokud poskytovatel VPN není schopen odpovědět na všechny tyto otázky, neměli byste mu důvěřovat.

  Zkoumejte pověst svého poskytovatele a nikdy nepoužívejte VPN, se kterou nejste zcela spokojeni. Pokud se opravdu zajímáte o bezpečnost, výkon a soukromí, měli byste používat VPN založenou na předplatném, která byla nezávisle testována a dobře zkontrolována.

  Jak nainstalovat VPN?

  Existuje mnoho různých způsobů, jak nainstalovat VPN do vašeho zařízení, a proces se bude lišit v závislosti na typu dotyčného zařízení. Nejjednodušší a nejběžnější metodou je stažení vlastní aplikace přímo od poskytovatele služeb VPN.

  Většina komerčních sítí VPN, k jejichž odběru si můžete předplatit vlastní aplikace Okna, Operační Systém Mac, Android, a iOS, ale některé také poskytují nativní aplikace pro směrovače a streamovací zařízení, jako je Amazon Fire TV Stick.

  Instalace VPN pomocí vlastní aplikace:

  1. Kupte si předplatné VPN z webu vašeho poskytovatele a ověřte svůj účet e-mailem. Jako příklad použijeme NordVPN.
   Screenshot možností předplatného NordVPN.
  2. Stáhněte si software VPN z webu poskytovatele VPN nebo klikněte do obchodu Google Play nebo Apple App Store pro zařízení Android a iOS. Proklikejte instalační výzvy a souhlaste se smluvními podmínkami.
   Screenshot obrazovky stahování NordVPN.
  3. Přihlaste se do aplikace VPN pomocí přihlašovacích údajů k účtu.
   Snímek obrazovky přihlašovací obrazovky společnosti NordVPN.
  4. Přejděte do nabídky nastavení VPN a povolte přepínač zabíjení VPN a blokování úniku, pokud jsou k dispozici. Vyberte požadovaný VPN protokol. Preferujeme OpenVPN.
   Screenshot menu nastavení NordVPN.
  5. Vraťte se na hlavní obrazovku aplikace a vyberte umístění serveru VPN ze seznamu míst.
   Screenshot ze seznamu serverů NordVPN.
  6. Klikněte na ikonu připojit knoflík. Nyní budete připojeni k serveru VPN ve vámi vybraném umístění.
   Screenshot of NordVPN připojen.

  Je důležité si uvědomit, že ne všechny služby VPN přicházejí s vlastními aplikacemi pro každé zařízení. Pokud však vaše VPN podporuje, budete stále moci používat VPN na jiném zařízení ruční konfigurace.

  Ruční konfigurace může být složitý proces, ale pokud budete postupovat podle pokynů uvedených na webových stránkách poskytovatele VPN, neměli byste mít problém s konfigurací zařízení..

  Většina zařízení má integrovaná podpora VPN, což znamená, že vše, co musíte udělat, je nahrát konfigurační soubory služby VPN do integrovaného klienta. Klienta obvykle najdete v nastavení sítě.

  Pokud chcete používat OpenVPN, budete si muset stáhnout aplikaci třetí strany – jako je klientský software OpenVPN – a poté nahrát konfigurační soubory služby VPN.

  Podrobnější pokyny jsme zahrnuli do následujících průvodců:

  • Jak nainstalovat VPN ve Windows
  • Jak nainstalovat VPN na Mac
  • Jak nainstalovat VPN na Android
  • Jak nainstalovat VPN na iPhone & iPad
  • Jak nainstalovat VPN na Fire TV Stick
  • Jak nainstalovat VPN na Apple TV

  Je možné nastavit si svůj vlastní VPN server doma, ale je to komplikovaný proces se spoustou chyb. Domácí servery VPN nejsou ideální pro přístup k omezenému obsahu nebo pro vaše soukromí online, protože váš poskytovatel internetových služeb může stále zaznamenávat vaše online aktivity.

  Pokud chcete vědět, jak si vytvořit svůj vlastní VPN server doma, podívejte se do našeho průvodce nastavením vlastního VPN serveru.

  Mohu používat VPN zdarma?

  Na trhu je spousta bezplatných sítí VPN, ale většina z nich je omezený v nejlepším případě a nebezpečný při nejhorším.

  Pokud se rozhodnete použít bezplatnou VPN, hledejte:

  • Měsíční limity dat.
  • Omezený výběr serveru.
  • Pomalé rychlosti.
  • Zneužití vašich osobních údajů.
  • Žádná technologie k obcházení cenzury.
  • Žádné servery pro odemknutí streamovacích služeb.

  Skutečná cena VPN zdarma

  Služby VPN mohou zpeněžit vaše data neočekávaným způsobem. Je nákladné vyvíjet a provozovat spolehlivou síť VPN a mnoho levných nebo bezplatných služeb se rozhodlo dotovat cenu předplatného příjmy z jiných kanálů..

  Pokud za svou službu VPN vůbec neplatíte, je pravděpodobné, že nějaká forma sběr dat, sdílení, nebo Prodej dochází k pokrytí nákladů na produkt. Mnoho z těchto bezplatných služeb se také silně spoléhá reklamní, což je méně než ideální pro soukromí.

  Provedli jsme mnoho výzkumů ohledně bezplatných sítí VPN a objevili jsme řadu rušivých nedostatků v soukromí.

  Naše vyšetřování odhalilo, že některé z nejpopulárnějších bezplatných sítí VPN na trhu mají tajné odkazy na pevninskou Čínu, zatímco 85% nejoblíbenějších bezplatných aplikací pro Android VPN nadměrná oprávnění s potenciálem pro zneužívání soukromí.

  Ilustrace ukazující nebezpečí bezplatných sítí VPN.

  Zdroje: 1 globální zpráva o mobilní VPN, 2 bezplatné vyšetření aplikací VPN, 3 zdarma index rizika VPN: aplikace pro Android

  Čtení zásad ochrany soukromí většiny bezplatných sítí VPN také nenabízí naději. Některé bezplatné VPN, například HolaVPN, protokolovat vše, co děláte online.

  Netřeba dodávat, že žádný z těchto objevů nepřináší velmi pozitivní výhled na bezplatné VPN. Pokud se rozhodnete použít bezplatnou službu VPN, postupujte obezřetně.

  Další informace o nebezpečích bezplatných sítí VPN naleznete v našem bezplatném průzkumu aplikací VPN nebo indexu rizik VPN zdarma.

  Pokud si nemůžete dovolit nebo jednoduše nechcete utratit peníze za VPN, sestavíme také seznam nejbezpečnějších bezplatných služeb VPN, které jsou v současné době k dispozici.

  „Freemium“ VPN

  Obecně jsou VPN „Freemium“ bezpečnější než zcela bezplatné služby. Tito poskytovatelé VPN nabídnou bezplatnou zkušební verzi nebo omezená služba stejně jako mnohem expanzivnější placená verze.

  Freemium VPN vydělávají peníze prostřednictvím placeného produktu, který jim umožňuje poskytovat omezenou bezplatnou službu. Mezi poskytovatele VPN, kteří nabízejí produkty „freemium“, patří Windscribe, ProtonVPN a Tunnelbear.

  Freemium VPN mají tendenci:

  • Vynutit měsíční omezení dat.
  • Omezte výběr umístění serveru.
  • Rychlosti plynu.
  • Nepodporují streamingové služby, jako je Netflix.
  • Zakázat veškerý provoz P2P.

  Screenshoty produktu ProtonVPNs 'freemium'.

  Snímek obrazovky ProtonVPNs „freemium“ VPN.

  Kolik stojí VPN?

  Předplatné VPN se výrazně liší v ceně a cena služby VPN se nemusí nutně rovnat úrovni kvality, kterou poskytuje.

  Společnosti VPN obvykle nabízejí slevy na delší předplatné. Měsíční služba může stát 10 $, ale pokud se zaregistrujete na roční předplatné, můžete získat 60% slevu z měsíční ceny.

  Uvědomte si, že obvykle musíte zaplatit celou cenu předplatného předem, což může způsobit, že se bude cítit drahý, a nemusí vyhovovat všem rozpočtům..

  Obecně lze říci, že levnější VPN jsou obvykle v okolí 6-8 $ měsíčně a dražší v okolí 12–15 $ měsíčně.

  Nejčastější dotazy týkající se VPN: nejčastější dotazy

  Nyní, když jsme se seznámili se základy, budou v následujících kapitolách odpovídat na nejčastější dotazy, které se nám týkají používání VPN. Pokud již máte na mysli otázku, můžete přeskočit na kapitolu, která je pro vás nejrelevantnější:

  • Mohu použít VPN pro Torrenting?
  • Mohu použít Net ke sledování Netflixu?
  • Potřebuji na svém telefonu síť VPN?
  • Je VPN lepší než proxy?
  • Je Tor stejný jako VPN?
  • Do VPN zpomalují internet?

  Do VPN zpomalují internet?

  Všechny sítě VPN do jisté míry zpomalí rychlost vašeho internetu. U nejlepších VPN však bude tento dopad zanedbatelný.

  VPN v zásadě funguje tak, že přesměruje váš webový provoz přes vlastní servery. Stejně jako na každé cestě to zneužití zpomalí – a to je to, co se stane s vašimi internetovými rychlostmi, když používáte VPN.

  Šifrování může také přidat čas potřebný k načtení webů nebo stahování souborů. Čím silnější je šifrování, tím delší je zpoždění.

  Chcete-li maximalizovat rychlosti VPN:

  1. Vyberte server VPN v blízkosti vašeho fyzického umístění.

   Čím blíže je VPN server, ke kterému se chcete připojit, tím méně to ovlivní vaši rychlost internetu. Z tohoto důvodu je důležité před registrací zkontrolovat úplný seznam umístění serveru poskytovaný poskytovatelem VPN.

  2. Vyberte server VPN s nejnižší zátěží.

   Některé aplikace VPN vám ukazují, jak zaneprázdněn server používá procentuální „zatížení“. Čím vyšší je zatížení serveru, tím více uživatelů je k tomuto serveru připojeno. Přetížený server bude poskytovat pomalejší rychlosti.

  3. Změňte protokol VPN.

   Někdy změna používaného protokolu VPN může zvýšit rychlost, kterou zažíváte. Zkuste přepínat mezi protokolem OpenVPN TCP a UDP nebo pomocí protokolu IKEv2, konkrétního rychlého protokolu. Přesto však neohrožujte zabezpečení. I když slabší protokoly a šifry bývají rychlejší, ohrožují vaši online bezpečnost a soukromí.

  Nakonec, pokud používáte pomalou VPN, není nic, co byste mohli udělat, abyste věci urychlili. Pokud je rychlost prioritou, nezapomeňte se podívat na naše doporučení pro nejrychlejší VPN roku 2023.

  Business vs. Personal VPN: Jaký je rozdíl?

  Možná jste slyšeli o VPN v kontextu pracoviště. Existují dva hlavní typy služeb VPN: podnikání (nebo firemní) VPN a osobní (nebo spotřebitelské) VPN.

  I když je technologie velmi podobná, důvod, proč používáte firemní VPN, je zcela odlišný od toho, jak byste osobní VPN používali mimo práci.

  Obchodní VPN umožňují zaměstnancům přístup do kancelářské sítě na dálku a bezpečně. To umožňuje zaměstnancům přistupovat k síťovým složkám, tiskárnám, intranetovým serverům, serverům a databázím mimo kancelář.

  Váš internetový provoz je šifrován mezi zařízením uživatele a serverem VPN v kanceláři, což zabraňuje třetím stranám zachytit provoz.

  Váš internetový provoz však stále podléhá zásadám vaší společnosti, což znamená, že váš šéf může stále vidět, co děláte online, i když nejste fyzicky v kanceláři.

  Na druhé straně, osobní VPN – ty, které testujeme a kontrolujeme – se mírně liší.

  Osobní VPN obvykle používají jednotlivci, kteří nepotřebují vzdálený přístup k souborům v domácí nebo pracovní síti. Obvykle se používají pro osobní soukromí a bezpečnostní důvody a pro obcházení online geobloků.

  Na rozdíl od podnikových sítí VPN můžete pomocí osobní sítě VPN přistupovat k obsahu ze stovek různých zemí pomocí skupiny různých adres IP.

  Váš provoz je stále šifrován a – pokud používáte důvěryhodnou službu VPN – nikdo nemůže číst váš internetový provoz. Nebudete však moci vzdáleně přistupovat k souborům specifickým pro síť.

  Na tomto webu nenajdete žádné recenze firemních VPN – kontrolujeme pouze spotřebitelské VPN.

  Mohu použít VPN pro Torrenting?

  Ano, ty umět a by měl používat torrent k torrentování.

  Když torrent vaše IP adresa je viditelná ostatním vrstevníkům. Váš poskytovatel internetových služeb může také sledovat, co děláte online, blokovat webové stránky pro sdílení torrentů a sdílení souborů a dokonce snižovat rychlost.

  Použití VPN udržuje vaše torrenting aktivity soukromé a zabraňuje ISP zpomalení a cenzura.

  Ne všechny sítě VPN však umožňují přenos P2P. Některé mají nulovou toleranci pro torrenting a jiné omezují některé VPN servery. Potřebujete-li k torrentování použít VPN, přečtěte si naše doporučení VPN pro torrenting.

  Stojí za zmínku, že někteří uživatelé se mohou torrentovat prostřednictvím aplikace Kodi, bezplatného a open-source přehrávače médií. Stejné VPN, které doporučujeme pro torrenting, jsou také skvělou volbou pro ochranu provozu Kodi.

  V našem průvodci najdete vše, co potřebujete vědět o tom, jak nainstalovat VPN na Kodi.

  Mohu použít Net ke sledování Netflixu?

  fotografie telefonu na stůl načítání Netflix

  Kromě všech svých výhod v oblasti ochrany osobních údajů a zabezpečení vám VPN umožňují odemknout omezený obsah streamingu. To zahrnuje Netflix.

  Při použití sítě VPN předpokládáte IP adresu a umístění serveru VPN, ke kterému jste připojeni. To vám umožní sledovat obsah z dané země nebo oblasti.

  Zejména u Netflixu to není vždy tak jednoduché jako připojení k jinému VPN serveru a získání okamžitého přístupu ke všem vašim oblíbeným pořadům.

  Je to proto, že Netflix aktivně blokuje IP adresy VPN. Technicky je proti podmínkám Netflixu prohlížet si obsah mimo „zemi, ve které jste si založili svůj účet“..

  Uživatelé mají přistupovat k Netflix „pouze v geografických lokalitách, kde nabízíme [the] službu a mají takový obsah licencován“.

  Screenshot ze smluvních podmínek Netflixu
  Naštěstí existuje několik kvalitních VPN, které obejít tento blok a odblokovat Netflix, což vám umožní sledovat obsah z knihoven po celém světě. Tyto služby VPN tvrdě pracují na vytváření nových adres IP, jakmile Netflix zablokuje předchozí adresy IP.

  VPN vám však nedovoluje sledovat Netflix zdarma – pro přístup ke streamovací službě budete stále muset zaplatit za předplatné. Stejná situace je iu ostatních populárních streamovacích služeb, jako jsou Hulu a BBC iPlayer.

  Stručně řečeno, použití VPN s Netflixem vám umožní:

  • Streamujte bezpečně a bezpečně.
  • Odemkněte obsah z jiných geografických oblastí.

  Pravidelně testujeme sítě VPN na našem webu, abychom zjistili, zda pracují s nejoblíbenějšími streamingovými službami nebo ne.

  Pokud hledáte VPN pro streamování, ujistěte se, že máte takový, který pracuje s vašimi oblíbenými službami. Zde jsou naše doporučení:

  • Nejlepší celková VPN pro streamování
  • Nejlepší VPN pro Netflix
  • Nejlepší VPN pro BBC iPlayer

  Potřebuji na svém telefonu síť VPN?

  Pokud máte obavy o ochranu vašeho soukromí, vy na svém smartphonu potřebujete VPN. Použití VPN v telefonu je stejně důležité jako ochrana stolního počítače, ať už jste doma nebo na cestách.

  Ve skutečnosti celosvětová poptávka po mobilních VPN aplikacích rychle roste. Počet mobilních sítí VPN stažených po celém světě se dva roky v řadě zvýšil o více než 50%. Mezi lety 2023 a 2023 480 milionů mobilních aplikací VPN byly staženy.

  VPN pomáhá zabránit hackerům v odcizení vašich soukromých informací ve veřejných sítích. Také brání poskytovateli internetových služeb v ukládání protokolů o navštívených webech ve vašem smartphonu.

  To znamená, dejte si pozor, že to je je velmi obtížné učinit váš smartphone zcela anonymním. Při používání tohoto účtu jste pravděpodobně vždy přihlášeni k účtu Apple nebo Google, který poskytuje konkrétní spojení s vaší identitou, když používáte jiné aplikace a služby.

  Potřebujete-li pro svůj smartphone zvolit VPN, podívejte se na následující průvodce, který jsme sestavili:

  • Nejlepší VPN pro Android
  • Nejlepší VPN pro iOS

  Tyto aplikace VPN můžete také použít v tabletech Android a iOS.

  Mohu použít VPN bez WiFi?

  Dokud je zařízení připojeno k internetu, můžete používat VPN. To znamená, že se můžete připojit k VPN, když jste připojeni 3G nebo 4G.

  Z hlediska bezpečnosti není potřeba tak velká, ale nikdy nemůžete být příliš bezpeční. Používání VPN s mobilními daty vám stále umožní zkazit vaši polohu a skrýt vaši online aktivitu před mobilním operátorem.

  Je VPN lepší než proxy?

  VPN a proxy servery mohou pomoci skrýt vaši IP adresu a získat přístup k omezenému obsahu.

  Zatímco oba nástroje vás spojí se vzdáleným serverem a skrývají vaši polohu, úroveň Soukromí, bezpečnostní, a anonymita nabízejí se velmi liší.

  Hlavní výhodou použití proxy serveru je to, že vy nepřipojujte se přímo k navštíveným webům. Proxy server se připojí k webu vaším jménem, ​​načte obsah webové stránky a poté vám tyto informace předá.

  Pokud je nakonfigurována správně, znamená to, že webové stránky neuvidí vaši osobní IP adresu. Místo toho uvidí IP adresu a umístění proxy serveru, aby vaše skutečné umístění zůstalo v tajnosti.

  Proxy jsou často nespolehlivé, postrádají pokročilé funkce a mohou dokonce poškodit vaše soukromí.

  Proxy servery jsou nepovažuje se za nástroje ochrany osobních údajů. I když mohou maskovat vaši IP adresu, většina z nich nešifruje váš provoz. Kdokoli si prohlíží vaše data před tím, než dosáhne proxy serveru – například váš ISP – může přesně vidět, co děláte.

  Proxy byste měli použít, pokud:

  • Musíte rychle obejít geografické omezení.
  • Nemáte obavy o vaše soukromí nebo anonymitu.
  • Nepředáváte citlivé osobní údaje.
  • Musíte se rychle vyhnout blokování webových stránek založených na IP.

  Virtuální soukromé sítě (VPN) na druhé straně vytvářejí šifrovaný a bezpečný tunel mezi vaším zařízením a webem nebo aplikací, kterou navštěvujete. Váš webový provoz bude směrován na soukromý server podle vašeho výběru a poté na web nebo aplikaci, kterou chcete navštívit.

  VPN bude chránit a přesměrovat veškerý přenos přicházející z vašeho zařízení, nejen přenos pocházející z okna prohlížeče.

  Ještě důležitější je, že VPN bude také šifruje váš internetový provoz a zabránit třetím stranám v špionáži při prohlížení. Z tohoto důvodu jsou brány v úvahu VPN nástroje pro ochranu soukromí v první řadě.

  Pokud potřebujete rychle obejít obsahový blok a nesnažíte se před nikým skrýt svá data, můžete vložit adresu URL do proxy serveru HTTPS a přistupovat k této stránce jako jednorázový.

  To znamená, že servery proxy jsou často nespolehlivé, postrádají pokročilé funkce a mohou dokonce poškodit vaše soukromí. Bylo by hloupé používat bezplatný proxy a předpokládat, že nikdo nesleduje, co děláte.

  I když nejsou nejlepší pro ochranu soukromí, jsou skvělé, pokud nemáte co do činění s citlivými daty. Mezi oblíbené webové proxy patří Hide.me, HideMyAss, kproxy a Whoer.

  Další informace o výhodách a nevýhodách serverů proxy naleznete v našem průvodci: Proxy vs. VPN: Jaký je rozdíl?

  Je Tor stejný jako VPN?

  Tor i VPN nabízejí soukromé prohlížení, ale nejsou totéž.

  Síť Tor – často označovaná jako „Tor“ – je bezplatný systém s otevřeným zdrojovým kódem, který umožňuje anonymní komunikaci na webu.

  Síť Tor anonymizuje vaši online aktivitu šifrováním vaší komunikace a náhodným skákáním přes globální síť přístupových bodů nebo „uzlů“, které jsou všechny udržovány dobrovolníky..

  Nejběžnějším způsobem použití Tor je prostřednictvím prohlížeče Tor. Toto je bezplatná aplikace založená na prohlížeči Firefox, kterou lze stáhnout a nainstalovat do počítače.

  screenshot prohlížeče tor.

  Screenshot převzatý z prohlížeče Tor.

  Na rozdíl od většiny VPN služeb, za které musíte zaplatit, je Tor volný, uvolnit a open-source, bez ústřední autority.

  Tor je využíván novináři, aktivisty a aktivisty jako nástroj ochrany osobních údajů. Tor také umožňuje uživatelům přístup k částem webu, které nejsou indexovány pomocí vyhledávačů – to se nazývá hluboký web. Hluboký web je známý pro své .onion stránky.

  Stručně řečeno, síť Tor umožňuje:

  • Skrýt svou IP adresu z navštívených webů.
  • Získejte přístup ke skrytým .onion doménám.
  • Anonymizujte svou online aktivitu.
  • Komunikujte důvěrně.

  I když stále existují legitimní důvody pro použití Tor, doporučujeme použít VPN ve většině případů. Zde je proč:

  1. Tor je pomalý. Data v síti Tor jsou směrována přes více náhodných uzlů a šifrována a dešifrována vícekrát. To znamená, že Tor je velmi, velmi pomalý. Tor není dobrou volbou pro sledování vysoce kvalitních streamovaných videí, sdílení souborů P2P nebo cokoli jiného, ​​co vyžaduje vysokorychlostní připojení.
  2. Tor chrání pouze provoz webového prohlížeče. Bez ruční konfigurace Tor chrání pouze provoz v prohlížeči Tor. To ponechá provoz ze všech ostatních aplikací a služeb vystavených. Naproti tomu sítě VPN přesměrovávají a šifrují veškerý provoz vašeho zařízení.
  3. Složitost. Na rozdíl od VPN nelze pouze „zapnout“ prohlížeč Tor a skrýt svou IP adresu. Pokud váš prohlížeč nenakonfigurujete správně a neupravíte své zvyky při prohlížení, je neuvěřitelně snadné odhalit svou skutečnou IP adresu.
  4. Nežádoucí pozornost. Jak již možná víte, Tor má pověst přitahování těch, kteří se velmi rádi vyhýbají detekci. Patří sem novináři a informátoři – ale také zločinci. Váš ISP může vidět, že používáte Tor, i když neví, co děláte. Z tohoto důvodu vás může časté používání Toru potenciálně označit za dohled.

  Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak zůstat na Toru v bezpečí, přečtěte si našeho průvodce Torem proti VPN.

  Jsou to VPN za to?

  Dobrou VPN je třeba chápat jako hodnotnou investici do zabezpečení, soukromí a svobody – abyste předešli nákladným ztrátám dat, otevřeli možnosti prohlížení a chránili vaše právo na soukromí.

  Důkladně otestujeme každou VPN zkontrolovanou na našem webu a ujistěte se, že naše doporučení neustále aktualizujeme, abyste mohli učinit informované rozhodnutí. Chcete-li získat další informace o našem procesu kontroly, přečtěte si vše o tom, jak zkontrolujeme VPN.

  Brayan Jackson
  Brayan Jackson Administrator
  Sorry! The Author has not filled his profile.
  follow me
    Jak odblokovat webové stránky: 10+ snadných způsobů přístupu k omezenému obsahu