Routery VPN mogą być świetnym rozwiązaniem do łączenia wielu różnych urządzeń jednocześnie. Dowiedz się, jak skonfigurować router VPN, aby uzyskać stałą ochronę VPN, w tym obszernym przewodniku po routerach VPN.

Dwie postacie korzystające z routera VPN z wieloma urządzeniami.

Co to jest router VPN?

Router VPN to router WiFi z zainstalowanym oprogramowaniem klienta VPN. Router szyfruje cały ruch wysyłany lub odbierany przez sieć Wi-Fi. Oznacza to, że możesz chronić wszystkie swoje urządzenia jednocześnie, bez instalowania oprogramowania VPN na każdym urządzeniu.

Korzystanie z VPN na komputerze lub smartfonie szyfruje ruch z tego pojedynczego urządzenia. Z drugiej strony router VPN szyfruje ruch w całej sieci Wi-Fi, zmniejszając Twoje szanse na złapanie bez ochrony.

Oznacza to, że wszystkie urządzenia podłączone do Wi-Fi - komputery, tablety, smartfony i telewizory - będą mogły jednocześnie uzyskiwać dostęp do serwerów VPN i utrzymywać bezpieczne i prywatne połączenie.

Co to jest router VPN i jak działają?

Router VPN szyfruje ruch każdego urządzenia w sieci WiFi.

Routery można kupić z fabrycznie zainstalowanym oprogramowaniem VPN lub można je zainstalować samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie routery obsługują oprogramowanie VPN i nie wszyscy dostawcy VPN mogą działać na routerze. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, przejdź do sekcji tego przewodnika na temat konfiguracji routera VPN.

Niniejszy przewodnik omawia zalety i wady korzystania z routera VPN. Wyjaśnimy, na co należy uważać i dlaczego router VPN może być właściwym rozwiązaniem dla Ciebie.

Jeśli już zdecydowałeś się na zakup routera VPN i potrzebujesz jedynie pomocy w jego konfiguracji, przeczytaj nasz pełny przewodnik na temat instalowania sieci VPN na routerze.

Jakie są zalety routera VPN??

Inwestowanie w router VPN może wydawać się dużym krokiem, ale może oferować szereg korzyści w zakresie bezpieczeństwa, prywatności i wygody.

Ilustracja przedstawiająca zalety routera VPN.

1 Unikaj wielu limitów urządzeń

Większość dostawców VPN ma ograniczenie liczby urządzeń, które można podłączyć jednocześnie.

Po zainstalowaniu sieci VPN na routerze każde urządzenie podłączone do sieci Wi-Fi będzie chronione przez sieć VPN i liczy się tylko jako jedno połączenie.

Ta funkcja jest szczególnie przydatna na konsolach do gier, odtwarzaczach multimedialnych i urządzeniach Internetu przedmiotów (IoT), z których wiele nie ma natywnej obsługi oprogramowania klienckiego VPN.

2 Stała ochrona VPN

Usługi VPN oparte na przeglądarce wymagają aktywacji połączenia za każdym razem, gdy chcesz rozpocząć nową sesję. Jeśli używasz routera VPN, nigdy nie musisz się martwić o ponowne włączenie VPN.

Po skonfigurowaniu routera sieć VPN będzie działać nieprzerwanie, niezależnie od używanego urządzenia. To znacznie zmniejsza ryzyko, że kiedykolwiek zostaniesz złapany bez ochrony.

W ciągu ostatnich kilku lat niektóre kraje przyjęły nowe przepisy, które zmuszają dostawców usług internetowych do monitorowania i przechowywania historii przeglądania. Jest to obecnie obowiązkowe w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii oraz w niektórych częściach Europy.

Zabezpieczenie całej sieci za pomocą routera VPN jest jednym z najlepszych rozwiązań tego problemu. Cały ruch w Twojej sieci zostanie zabezpieczony i zaszyfrowany między routerem a serwerem VPN, pozostawiając twojemu dostawcy usług internetowych absolutnie żadnych informacji o historii przeglądania.

3 Poprawione ogólne bezpieczeństwo

Aktualizacja routera jest dobrym pomysłem z punktu widzenia bezpieczeństwa. W kilku przypadkach władze i przestępcy wykorzystali luki w routerach, aby szpiegować ludzi lub gromadzić ich wrażliwe dane.

Jeśli używasz routera VPN, wszystkie urządzenia podłączone do Wi-Fi routera będą korzystać z Twojej sieci VPN. Oznacza to, że jeśli masz gości lub chcesz korzystać z kilku urządzeń jednocześnie, cały ruch będzie domyślnie chroniony.

4-warstwowe usługi VPN

O wiele łatwiej jest uruchomić jednocześnie dwie usługi VPN, jeśli używasz routera VPN. Możesz zainstalować jedną VPN na routerze, a drugą na pulpicie. Chociaż z pewnością wpłynie to na szybkość połączenia, jest to świetny sposób na maksymalizację ochrony na wypadek, gdyby jeden dostawca VPN został narażony na wycieki lub awarie.

Jakie są wady routera VPN?

Routery VPN mogą wydawać się doskonałym rozwiązaniem wychwytującym prywatność w Internecie i są do pewnego stopnia. Ale mają swoją cenę, nie tylko finansową.

Ilustracja przedstawiająca wady routera VPN.

1 Brak elastyczności

Routery VPN są przeznaczone dla prywatności. Po ich skonfigurowaniu zmiana ustawień nie jest tak łatwa, jak w przypadku instalowania oprogramowania VPN na poziomie urządzenia. Znacznie trudniej jest szybko włączać i wyłączać VPN lub zmieniać lokalizację serwera.

Z tego powodu routery VPN nie są idealne do takich celów, jak fałszowanie geograficzne, zapobieganie cenzurze lub odblokowywanie treści. Te sytuacje wymagają znacznie większej elastyczności, jeśli chodzi o to, kiedy chcesz włączyć VPN i gdzie chcesz się połączyć.

Podobnie, jeśli chcesz przesyłać strumieniowo treści, może być łatwiej zainstalować oprogramowanie VPN bezpośrednio na preferowanym urządzeniu.

Wiele usług wprost blokuje sieci VPN bez zwracania uwagi na to, skąd pochodzi ruch. Może to powodować problemy, jeśli twoja sieć VPN jest stale aktywowana.

Możesz nawet mieć trudności z dostępem do treści, które są normalnie dostępne w twoim regionie. Na przykład jeśli jesteś w USA i podłączasz router VPN do serwera w Wielkiej Brytanii, możesz nie mieć dostępu do US Netflix lub innych lokalnych platform.

2 Skomplikowana konfiguracja

Instalacja VPN na routerze domowym może być trudna i czasochłonna, szczególnie dla początkujących.

Większość firm VPN oferuje samouczki, które pomagają swoim klientom w procesie instalacji, a wiele z nich ma również obsługę czatu na żywo. Jeśli masz problemy, zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym instalowania sieci VPN na routerze.

Inną opcją jest po prostu zakup wstępnie skonfigurowanego routera. Jest to o wiele łatwiejsze i znacznie szybciej przeglądasz prywatnie, ale cofniesz się o kilkaset dolarów. Możesz dowiedzieć się więcej o tej opcji w następnym rozdziale tego przewodnika.

3 Zmniejszone prędkości połączenia

Prowadzenie całego ruchu przez VPN oznacza, że ​​Twoje prędkości będą trwale niższe.

Nawet jeśli kupisz wysokiej klasy router wyposażony w jedną z najszybszych sieci VPN na rynku, naturalnie nastąpi pewne spowolnienie w porównaniu z nieskrępowanym (i niechronionym) połączeniem. Będzie to szczególnie prawdziwe, jeśli podłączysz wiele urządzeń do tego samego routera VPN.

4 Bezpieczeństwo Słabe punkty

Jedną wadą korzystania z VPN na poziomie routera jest to, że ruch między Twoimi urządzeniami a routerem nie jest szyfrowany.

Nie jest to zbyt duży problem, jeśli znasz i ufasz wszystkim, którzy korzystają z Twojej sieci domowej. Jednak stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa w przypadku uzyskania dostępu przez nieznajomego lub osobę trzecią.

Jak skonfigurować router VPN: Wstępnie flashowany a nieflashowany

Jeśli zdecydujesz się zainwestować w router VPN, jedną z największych decyzji, które musisz podjąć, jest to, czy kupić wstępnie flashowane, Obsługa VPN, lub nie błysnął router.

„Flashowanie” oznacza instalowanie nowego oprogramowania układowego, czyli systemu operacyjnego routera, który określa, co może, a czego nie może zrobić.

Ilustracja przedstawiająca różne typy routera VPN.

Oto wszystkie trzy opcje podsumowane:

 1. Kup wstępnie flashowany router VPN. Te routery są fabrycznie zainstalowane VPN. Ta opcja jest szybka i łatwa, ale zwykle jest droższa.
 2. Kup router z obsługą VPN. Te routery natywnie obsługują funkcje VPN, więc nie trzeba instalować nowego oprogramowania układowego z obsługą VPN. Jednak nadal będziesz musiał zainstalować wybraną sieć VPN.
 3. Flash istniejący router z oprogramowaniem VPN. To najbardziej skomplikowana opcja. Możesz zaoszczędzić pieniądze na nowym sprzęcie, ale musisz ręcznie zainstalować oprogramowanie VPN.

Różnica między tymi opcjami jest prosta: na routerach z preflasowaniem już zainstalowano VPN. Routery Unflashed wymagają ręcznej instalacji sieci VPN. Pierwsza opcja zazwyczaj kosztuje trochę więcej, ale zabiera ci całą pracę z rąk - wystarczy ją podłączyć i iść.

Jeśli dostałeś router jako część pakietu internetowego, jest mało prawdopodobne, abyś mógł zainstalować VPN na tym właśnie urządzeniu. Większość dostawców usług internetowych oferuje teraz swoim klientom połączone urządzenia, które działają zarówno jako modem, jak i router. W takim przypadku musisz kupić nowy router z obsługą VPN i podłączyć go do bieżącego urządzenia.

Omówimy teraz szczegółowo każdą z tych opcji.

1 Routery z preflasowaniem

Routery z preflasowaniem są najprostszą opcją w prawie każdej sytuacji. Pochodzą z VPN wstępnie zainstalowany, co pozwala uniknąć złożonego procesu instalowania nowego oprogramowania lub oprogramowania układowego.

Zakup wstępnie skonfigurowanego routera VPN zwykle kosztuje nieco więcej, ale zabiera całą pracę z rąk - wystarczy go podłączyć, wprowadzić dane logowania i przejść.

Usługi takie jak FlashRouters zajmą się procesem instalacji i zapewnią urządzenie z wybranym oprogramowaniem układowym i usługą VPN. Możesz także znaleźć routery skonfigurowane specjalnie dla niektórych dostawców VPN, co jest świetne, jeśli masz istniejącą subskrypcję VPN.

Zrzut ekranu routerów VPN skonfigurowanych dla określonych dostawców VPN.

Wybór routerów, które są wstępnie skonfigurowane dla ExpressVPN.

Zarówno FlashRouters, jak i niektórzy dostawcy VPN zapewniają również dedykowane aplikacje, aby uprościć proces łączenia sieci domowej z VPN. Te aplikacje tworzą niestandardowy interfejs, który usprawnia proces konfiguracji i umożliwia łatwe przełączanie między serwerami, dostawcami VPN i opcjami konfiguracji.

Te aplikacje będą działać z wiodącymi modelami routerów, w tym Linksys WRT32X, Netgear R6400 i Asus RT-AC5300.

Routery z obsługą 2VPN

Drugą opcją jest zakup nowego routera, który jest już zgodny z oprogramowaniem VPN. Te urządzenia są dostarczane z Wstępnie zainstalowane oprogramowanie wewnętrzne z obsługą VPN, co pozwala skonfigurować VPN i wybrać połączenie z ich serwerami.

Jest to opcja dla Ciebie, jeśli:

  • Kupiłeś Flashroutera, który nie został wstępnie skonfigurowany z serwerem VPN.
  • Chcesz skonfigurować router VPN z innym serwerem VPN.

Aby dowiedzieć się, czy bieżący router będzie współpracował z oprogramowaniem VPN, przeczytaj instrukcję obsługi routera lub wyszukaj numer modelu online.

Ponieważ routery te są już w stanie obsługiwać sieć VPN, nie trzeba instalować nowego oprogramowania układowego ani podłączać routera do dodatkowego urządzenia. Po prostu kup subskrypcję VPN i router z obsługą VPN, postępuj zgodnie z instrukcjami konfiguracji od wybranego dostawcy VPN, a następnie możesz skonfigurować urządzenie do serwera VPN.

Popularne marki, które oferują routery z obsługą VPN, to ASUS, Linksys i Netgear. Linksys WRT3200ACM i Netgear R6400 to popularne modele, które oferują doskonały stosunek jakości do ceny.

Jeśli wybierzesz tę opcję, powinieneś również rozważyć, które protokoły VPN są obsługiwane przez router i czy w razie potrzeby można je sflashować za pomocą nowego oprogramowania układowego. Najnowsze routery z obsługą VPN zazwyczaj obsługują protokół OpenVPN, co oznacza, że ​​możesz zainstalować dowolną usługę VPN, która również korzysta z OpenVPN. Na szczęście ten protokół jest standardem w każdej wartościowej usłudze VPN.

3 Unflashed

Jeśli router nie jest obecnie zgodny z oprogramowaniem VPN, ale jest zgodny z oprogramowaniem VPN, musisz go sflashować. Jest to dłuższy proces, który zależy od typu routera, o którym mowa. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć w naszym przewodniku dotyczącym instalacji sieci VPN na routerze.

Ręczne flashowanie routera za pomocą nowego oprogramowania układowego umożliwi zainstalowanie wybranego oprogramowania VPN. Może to zaoszczędzić pieniądze, ale wymaga trochę wiedzy technicznej.

Dwa najpopularniejsze typy oprogramowania routera VPN to Tomato i DD-WRT. Są to niezależne systemy typu open source, które można pobrać bezpłatnie online.

Zrzut ekranu ze strony internetowej oprogramowania układowego Tomato.

Tomato to oprogramowanie typu open source z obsługą VPN dla routerów.

Zarówno DD-WRT, jak i Tomato zapewniają interfejs do kontrolowania przepustowości, zwiększenia zasięgu Wi-Fi, korzystania z różnych protokołów VPN i wielu innych. Więcej informacji na temat różnic między tymi niestandardowymi opcjami oprogramowania układowego znajduje się w tym artykule.

Warto pamiętać, że samodzielne flashowanie oprogramowania routera nie jest dla osób o słabym sercu. Może to spowodować uszkodzenie routera z unieważnioną gwarancją. Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz przewodnik ręcznej instalacji sieci VPN na routerze.

Specyfikacja routera VPN

Jeśli zdecydujesz się na zakup nowego routera - z preflashowaniem, z obsługą VPN lub w inny sposób - ważne jest, aby dokładnie zrozumieć, co każdy model ma do zaoferowania. Jeśli masz już router VPN i musisz wybrać VPN, możesz przejść bezpośrednio do Jak wybrać VPN dla swojego routera.

Podobnie jak laptopy i smartfony, każdy model routera ma inne możliwości, które wpłyną na jego wydajność. Rozważ następujące specyfikacje:

WiFi Standard

„Standard Wi-Fi” każdego routera pojawi się na urządzeniu jako kod zaczynający się od 802.11, a po nim litera. Standardy te odnoszą się do zestawu protokołów decydujących o działaniu sieci WiFi i są aktualizowane co kilka lat.

To, co naprawdę ma znaczenie, to litera występująca po „802.11”. Starsze routery będą miały litery „b” lub „g”: należy ich unikać, ponieważ ich wiek oznacza, że ​​nie będą w stanie korzystać z najnowszych prędkości.

Nowsze modele mają „n”, co oznacza, że ​​obsługują maksymalną prędkość 300 Mb / s. Jednak tak naprawdę chcesz urządzenie obsługujące standard 802.11ac. Jest to najnowszy standard konsumencki, pozwalający na transfer z prędkością 1,3 Gb / s.

Nawet jeśli twój dostawca Internetu nie oferuje tak wspaniałych prędkości, wyższa maksymalna prędkość routera oznacza, że ​​wszystkie twoje urządzenia będą pobierać pliki tak szybko, jak pozwala na to twoje połączenie.

Pasma częstotliwości

Większość routerów oferuje bezprzewodowe pasmo częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz. Ta liczba reprezentuje prędkość, z jaką dane są wysyłane i odbierane przez urządzenia podłączone do sieci.

Główną różnicą między tymi dwiema częstotliwościami będzie zasięg połączenia i prędkość, które zapewnia każde pasmo. Mówiąc prościej, 2,4 GHz oferuje mniejsze prędkości na większych odległościach, podczas 5GHz oferuje większe prędkości na krótszych dystansach.

Nadal będziesz ograniczony ogólną prędkością łącza szerokopasmowego, niezależnie od używanego pasma. To powiedziawszy, 5 GHz prawdopodobnie zapewni ten szerokopasmowy szybszy niż 2,4 GHz.

Warto zauważyć, że częstotliwość 2,4 GHz może również cierpieć z powodu zakłóceń, jeśli w sieci jest wiele urządzeń. Jest tak, ponieważ istnieje mniej urządzeń zdolnych do korzystania z częstotliwości 5 GHz, co powoduje przepełnienie pasma 2,4 GHz. Więcej informacji o częstotliwościach bezprzewodowych można znaleźć w tym artykule.

Maksymalna prędkość

Standard Wi-Fi i częstotliwość to nie jedyne czynniki, które określają szybkość routera.

Najczęściej router określa swoją maksymalną prędkość od razu. Nic technicznego do wzięcia tutaj - poszukaj najwyższa możliwa liczba w twoim przedziale cenowym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prędkościach routera bezprzewodowego, przeczytaj ten przydatny przewodnik.

Liczba portów

To, że router jest bezprzewodowy, nie oznacza, że ​​nadal nie możesz się połączyć z siecią w staromodny sposób.

Większość routerów VPN będzie wyposażona w porty Ethernet do połączeń przewodowych. Jest to najprostszy sposób na zagwarantowanie szybkości i niezawodności - jeśli nie zawsze najwygodniejszy.

Zwykle będą też mieć port USB lub dwa. Można ich użyć do zamiany drukarki przewodowej na WiFi lub podłączyć zewnętrzne urządzenie pamięci masowej, aby utworzyć wspólny dysk sieciowy.

Ile kosztuje router VPN?

Jak każdy gadżet, cena routerów VPN może się różnić w zależności od potrzeb. Zawsze są opcje dla zaawansowanych użytkowników i profesjonalistów, ale zalecamy wybranie opcji pasującej do wielkości i wymagań Twojej sieci.

Należy pamiętać, że jako z natury zaawansowane urządzenia w porównaniu do standardowych routerów WiFi, routery VPN są od samego początku droższe. The najtańsze opcje kosztują około 130 USD, podczas modele z wyższej półki mogą kosztować nawet 500 USD.

Po zakupie routera VPN cena miesięcznej subskrypcji VPN jest bardzo rozsądna, nawet w przypadku korzystania z wiodącego dostawcy, takiego jak NordVPN lub prywatny dostęp do Internetu. To niewielka cena za spokój.

Jak wybrać VPN dla swojego routera

Ilustracja routera VPN z różnymi dostawcami VPN.

Nawet jeśli kupisz wstępnie skonfigurowany router, nadal będziesz musiał kupić subskrypcję VPN.

Po podjęciu decyzji o konfiguracji routera VPN musisz zdecydować, z którego dostawcy VPN zamierzasz korzystać. Jeśli już płacisz za subskrypcję VPN, masz kilka kroków do przodu. Jeśli nie, musisz przeprowadzić badania.

Popularne sieci VPN, takie jak ExpressVPN lub NordVPN, można łatwo zainstalować na routerach Tomato lub DD-WRT. Inni dostawcy, tacy jak TunnelBear lub Hotspot Shield, nie są wcale tacy tacy. Zawsze sprawdź, czy usługa VPN obsługuje połączenia routera przed zakupem subskrypcji.

Po sprawdzeniu, czy Twój dostawca VPN obsługuje połączenia z routerem, warto upewnić się, że reszta usługi jest do zera.

Rozważ następujące kryteria:

 • Prędkość połączenia
 • Wsparcie online
 • Zasady rejestrowania
 • Lokalizacje serwerów

Zacznij od sprawdzenia prędkości połączenia dostawcy i sieci wsparcia. Twoja sieć VPN zajmie się wszystkim - od przesyłania strumieniowego po gry - często na wielu urządzeniach jednocześnie - dlatego ważne jest, aby wybrać dostawcę oferującego wydajność, której potrzebujesz. Podobnie silne wsparcie online pomoże rozwiązać wszelkie problemy związane z instalacją.

Następnie warto poświęcić trochę czasu, aby dokładnie zrozumieć, jakie dane rejestruje Twój dostawca VPN i jak długo są przechowywane. Niektóre zasady rejestrowania VPN mogą wprowadzać w błąd, dlatego warto zapoznać się z ich polityką prywatności w całości.

Na koniec sprawdź listę lokalizacji serwerów dostawcy VPN. Ważne jest, aby móc połączyć się z potrzebnymi lokalizacjami. Jeśli masz trudności ze znalezieniem tych informacji lub nie masz czasu na samodzielne przeprowadzenie tych badań, możesz przeczytać nasze recenzje najlepszych sieci VPN na 2020 r..

Wybór sieci VPN dla routera z preflashowaniem

Zaskakująca liczba wielkich firm oferuje swoje VPN na routerach z preflashowaniem. Popularne opcje obejmują:

 • ExpressVPN
 • HideMyAss
 • IPVanish
 • NordVPN
 • Prywatny dostęp do Internetu
 • PureVPN
 • SaferVPN
 • Windscribe
 • Cyberghost
 • Ukryj mnie
 • IVPN
 • Idealna prywatność
 • Prywatna sieć VPN
 • ProtonVPN
 • VPNArea
 • VyprVPN

Szczegółowe informacje o wszystkich tych usługach VPN - w tym informacje o ich zasadach rejestrowania, lokalizacjach serwerów i maksymalnych prędkościach - można znaleźć w części z recenzjami VPN.

Jeśli masz już subskrypcję jednej z tych usług, masz już przewagę. Po zakupie i podłączeniu routera z pamięcią flash wszystko, co musisz zrobić, to zalogować się na swoje konto.

Jeśli wolisz skorzystać z usług innego dostawcy, nie stanowi to problemu. Oprogramowanie DD-WRT pozwala ręcznie skonfigurować prawie każdą sieć VPN, która korzysta z protokołów OpenVPN lub PPTP. Oznacza to, że jeśli kupisz router z usługi takiej jak FlashRouters, ale nie chcesz korzystać z jednej z sieci VPN wymienionych w jego aplikacji, możesz zamiast tego zainstalować inny.

Pamiętaj jednak, że w tej sytuacji musisz ręcznie skonfigurować sieć VPN i nie będziesz mógł korzystać z żadnych dodatkowych funkcji aplikacji, takich jak zmiana lokalizacji serwera lub włączanie i wyłączanie sieci VPN. Aby uzyskać więcej informacji na temat ręcznego konfigurowania routera VPN, przeczytaj nasz przewodnik instalacji routera VPN.

Wybór VPN dla routera z obsługą VPN

Jeśli Twój dostawca VPN nie oferuje routera z pamięcią flash, to dobrze. Upewnij się, że VPN obsługuje OpenVPN, a następnie kup router z oprogramowaniem układowym, który obsługuje również ten sam protokół. Następnie możesz skonfigurować go samodzielnie.

Warto zauważyć, że niektóre usługi VPN będą działać tylko z określonymi modelami routerów. Odwiedź stronę internetową wybranego dostawcy lub skontaktuj się z jego obsługą techniczną, aby uzyskać więcej informacji.

Niektórzy dostawcy VPN oferują usprawniony proces instalacji z łatwymi przewodnikami online. Na przykład NordVPN ma szczegółowe samouczki dotyczące routera dla każdego obsługiwanego routera i oprogramowania układowego.

Jeśli router jest już zgodny z siecią VPN, wystarczy zalogować się i skonfigurować go, aby łączył się z serwerami dostawcy VPN. Aby uzyskać bardziej szczegółowe instrukcje na ten temat, przeczytaj nasz Przewodnik instalacji routera VPN.

Czy routery VPN są tego warte??

Wybór instalacji routera VPN może wydawać się dużym krokiem, jeśli jesteś przyzwyczajony do prostych aplikacji lub VPN opartych na przeglądarce. To powiedziawszy, jeśli masz wiele urządzeń i naprawdę dbasz o prywatność swojej sieci domowej, może to być właściwa opcja dla Ciebie.

Brayan Jackson
Brayan Jackson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me