Doğru VPN, internet trafiğinizi şifreler, IP adresinizi gizler ve çevrimiçi gizliliğinizi korumanıza yardımcı olur. Sanal Özel Ağlar için bu eksiksiz kılavuzda VPN’ler hakkında bilmeniz gereken her şeyi bulun.

Oyna

Dünya giderek çevrimiçi gizliliğe karşı düşmanca bir büyüme göstermektedir. İnternete her eriştiğinizde gözetim, sansür, veri hırsızlığı, ve diğer birçok konu.

Daha da kötüsü, dünyadaki hükümetler interneti endişe verici bir oranda sansürleyerek, bilgiye erişme ve birbirleriyle özgürce iletişim kurma yeteneğimizi engelliyor..

VPN burada devreye giriyor.

Bir VPN (Sanal Özel Ağ) hemen hemen her cihaza yükleyebileceğiniz basit bir yazılım parçasıdır. Gizliliğinizi koruyacak, çevrimiçi ortamda güvende kalmanıza yardımcı olacak ve internete sınırsız erişim sağlayacaktır.

En önemlisi, bir VPN verilerinizi şifreleyin ve IP adresinizi gizle İnternet üzerinden özel bir tünel oluşturarak.

Bir VPN şunları yapmanızı sağlar:

 • IP adresinizi ziyaret ettiğiniz web sitelerinden gizleyin
 • Tarama trafiğinizi şifreleyin
 • Coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğe erişin
 • Diğer ülkelerden içerik akışı veya torrent
 • Birden çok özel sunucu konumu arasından seçim yapın
 • Herkese açık WiFi ağlarındaki verilerinizi koruyun

Ancak VPN’ler tam olarak nasıl çalışır? Güvende mi? Doğru VPN sağlayıcısını nasıl bulursunuz?

Bu kapsamlı kılavuz, VPN’ler hakkında bilmeniz gereken her şeyi kapsayacaktır. Bir VPN’i güvenle ve güvenle kullanabilmeniz için teknik jargonu parçalayacağız.

VPN’lerin nasıl çalıştığını, bir VPN’in nasıl kurulacağını, güvenli bir VPN’in nasıl seçileceğini ve çok daha fazlasını öğreneceksiniz..

Contents

VPN Nedir?

Sanal Özel Ağ (VPN), internet etkinliğinizi korumak için kullanılan bir yazılım parçasıdır özel ve güvenli.

VPN, trafiğinizi ziyaret ettiğiniz web sitesine veya uygulamaya yönlendirmeden önce cihazınızla özel bir VPN sunucusu arasında güvenli bir tünel oluşturur.

Bu, İnternet Servis Sağlayıcılarının (İSS’ler) ve yetkililerin çevrimiçi yaptıklarınızı izlemesini engeller. Ayrıca sizi trafiğinize müdahale etmek isteyen bilgisayar korsanlarından korur.

Bir VPN, tarama etkinliğinizi şu şekilde gizli tutar: şifreleyerek internet trafiğiniz, yönlendirme güvenli bir tünelden geçirin ve maskeleme gerçek IP adresiniz.

VPN’ler güvenli bir tünel oluşturur, web trafiğinizi şifreler ve gözetmenlerden ve bilgisayar korsanlarından gizler.

Hangi VPN sağlayıcısını kullandığınıza bağlı olarak, dünyadaki düzinelerce hatta yüzlerce VPN sunucusu konumu arasından seçim yapabilirsiniz..

Bu, web sitelerini belirli bir şehre veya ülkeye göz attığınızı, akış yaptığınızı veya torrent gönderdiğinizi düşünmek için kandırabileceğiniz anlamına gelir.

Bağlantınızı şifreleyerek ve trafiğinizi uzak bir sunucu üzerinden yeniden yönlendirerek ne İnternet Servis Sağlayıcınız (İSS) ne de ağdaki herhangi bir kişi internet etkinliğinizi izleyemez. Birisi bağlantınızı izlerse, tek gördükleri işe yaramaz harfler ve sayılardır.

Bu, sizi devlet gözetimi, web sitesi izleme ve trafiğinizi engellemeye çalışabilecek kötü amaçlı üçüncü taraflardan korur.

Sizin IP adresi değişecek ve göz atma verileriniz gerçek konumunuza bağlı olmaz, böylece çevrimiçi yaptığınız her şey çok daha gizli hale gelir.

VPN kullanmak için İnternet Servis Sağlayıcınızı değiştirmeniz gerekmez ve modem veya yönlendirici gibi yeni bir ekipman satın almanız gerekmez. VPN’inizi yükleme ve kullanma işlemlerinin tümü çevrimiçi olarak yapılır: birkaç dakika.

Bir VPN’in nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi için doğrudan bu kılavuzun bir sonraki bölümüne atlayabilirsiniz. Doğrudan VPN Kurulumu’na da atlayabilirsiniz..

Neden VPN’e İhtiyacım Var??

Çevrimiçi olarak anonim kalmak, gizliliğinizi korumak, engellenen içeriğe erişmek veya etkinliğinizi gizlemek için bir VPN’ye güvenebilirsiniz. VPN kullanmanın en yaygın nedenleri şunlardır:

1 Çevrimiçi etkinliğinizi hükümetinizden veya ISS’nizden gizleyin.

Büyüteç gizli bulanık bir adam gösteren çizim.

İnternet Servis Sağlayıcınız (İSS) görebilir ziyaret ettiğiniz tüm web siteleri ve neredeyse kesinlikle bu bilgileri kaydedecek.

Bazı ülkelerde, İSS’lerin kullanıcı verilerini uzun süre toplaması ve saklaması gerekir ve hükümet bu bilgilere erişebilir, bunları depolayabilir ve arayabilir..

ABD, İngiltere, Avustralya ve Avrupa’nın çoğunda durum böyledir. Bu yasalar hakkında daha fazla bilgiyi VPN Yetkili Rehberinde bulabilirsiniz..

VPN’ler, İnternet trafiğini cihazınızdan VPN sunucusuna şifrelediğinden, İSS’niz veya başka bir üçüncü taraf çevrimiçi etkinliğinizi gözetleyemez.

Gözetim teknolojileri ve küresel kitlesel gözetim konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için EFF ve Privacy International’ı ziyaret edin. Küresel gözetim açıklamalarının güncellenmiş bir listesini de burada bulabilirsiniz.

IP adresini ziyaret ettiğiniz web sitelerinden gizleyin.

Kapalı bir kapı Illustration.

VPN kullanmanın en yaygın nedenlerinden biri gerçek IP adresinizi maskeleyin.

IP adresiniz, ISS’niz tarafından atanan benzersiz bir sayısal adrestir. Çevrimiçi yaptığınız her şey IP adresinize bağlıdır, bu nedenle sizi çevrimiçi etkinliklerinizle eşleştirmek için kullanılabilir. Çoğu web sitesi ziyaretçilerinin IP adresini kaydeder.

Reklamverenler IP adresinizi size hizmet etmek için de kullanabilir hedefli reklamlar kimliğinize ve tarama geçmişinize göre.

Bir VPN sunucusuna bağlandığınızda, söz konusu VPN sunucusunun IP adresini alırsınız. Ziyaret ettiğiniz tüm web siteleri, kendi siteniz yerine VPN sunucusunun IP adresini görür.

Etkinliğiniz size özel olarak izlenmeden IP adres bloklarını atlayabilecek ve web sitelerine göz atabileceksiniz.

Web sitelerinin engellemesini kaldırın ve coğrafi kısıtlamaları atlayın.

Dünya çapında tarama bir kadın Illustration.

IP adresiniz sizi fiziksel konum. Belirli ülkelerdeki kullanıcıların belirli web sitelerine erişmesini engellemek için kullanılabilir.

Belirli hizmetler – gibi Netflix veya BBC iPlayer – ziyaret ettiğiniz ülkeye bağlı olarak kütüphanelerini değiştirin. Bir VPN kullanmak, bu coğrafi kısıtlamaları atlamanın ve “gizli” içeriğin kilidini açmanın tek güvenilir yoludur. Daha fazla bilgi için Netflix için önerilen VPN’lerimizi ziyaret edebilirsiniz..

Daha da önemlisi, VPN’ler size yardımcı olabilir sansürden kaçınmak trafiğinizi şifreleyerek ve gerçek IP adresinizi maskeleyerek. Başka bir ülkeye kilitlenmiş veya bölgenizde sansürlenmiş içeriği görüntülemek istiyorsanız, bu kısıtlamaları atlamak için bir VPN kullanabilirsiniz.

Bir VPN kullanmak, vatandaşların küresel medyaya erişmek ve serbestçe iletişim kurmak için web sitesi bloklarını atlamasına yardımcı olabilir. İfade özgürlüğünü ve basın özgürlüğünü kısıtlayan ülkelerde, bir VPN bireylerin hükümete karşı güvenli ve özel bir şekilde konuşmalarına yardımcı olabilir.

Devlet sansürü hakkında daha fazla bilgi için Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) gazetecilere risk değerlendirmesi ve dijital güvenlik gibi konularda rehberlik sağlayan bir güvenlik kitine sahiptir..

EFF’nin ayrıca aktivistler, insan hakları savunucuları ve uluslararası gazeteciler için bir dizi dijital güvenlik kılavuzu var.

Web sitelerinin engellemesini kaldırma hakkında daha fazla bilgiyi özel kılavuzumuzda bulabilirsiniz: Web Sitelerinin Engellemesini Kaldırma.

4Genel WiFi ağlarında verilerinizi koruyun.

Seyahat ederken genel wifi bağlı bir adam çizimi.

Bir kafe, otel veya havaalanında halka açık WiFi bağlantısını kullandığınızda, risk altındaki hassas veriler.

Veri toplamak için genel WiFi ağlarını kullanmak basit ve inanılmaz derecede ucuzdur. Suçlular banka bilgileriniz, kredi kartlarınız, fotoğraflarınız ve diğer kişisel bilgileriniz gibi önemli verileri çalmak için açık ve şifrelenmemiş ağlardan yararlanabilirler.

Bilgisayar korsanları, yüksek değerli hedeflerin peşinde koşan otelleri ve alışveriş merkezlerini giderek daha fazla hedefliyor. Yakın tarihli bir Bloomberg raporu, bazı suçluların değerli verileri çalmak için açık bir hedefi olan otellere nasıl check-in yaptığını açıklıyor.

Anakart ayrıca halka açık WiFi ağlarında sorunun iyi bir özetini sunar. Bu, neredeyse herkese 99 $ ‘ın altında halka açık ağlardan yararlanma olanağı veren popüler “WiFi Ananas” ı içerir..

İnternet trafiğinizi şifreleyecek ve bilgisayar korsanlarının verilerinizi ele geçirmesini ve çalmasını çok daha zorlaştıracak bir VPN kullanarak cihazınızı koruyabilirsiniz.

Ne yazık ki, çoğu kullanıcı açık WiFi ağlarının gerçek tehlikelerinden habersiz kalır. Sık seyahat ediyorsanız ve çevrimiçi kalmanız gerekiyorsa, güvenilir bir VPN paha biçilmez bir gizlilik aracıdır.

Genel WiFi bağlantınızı koruma hakkında daha fazla bilgi için genel WiFi güvenliğini sağlama ile ilgili kapsamlı kılavuzumuza göz atın.

ISS azaltmayı durdurun ve güvenle torrent alın.

Bir adam onun bağlantısını hızlandırmak çizimi

ISS’niz neredeyse çevrimiçi aktivitenizi kesinlikle izler. Net net tarafsızlık yasaları olmayan bir ülkede yaşıyorsanız, ISS’niz bile kasten yavaşla büyük bir dosya indirmek veya torrent indirmek gibi bant genişliği açısından yoğun etkinlikler yaparken bağlantınız. Buna denir bant genişliği daraltma.

VPN şifrelemesi, ISS azaltmayı önlemeye yardımcı olabilir, yani tüm dünyadaki içeriklerin kilidini açarken indirme, torrent oluşturma, oyun oynama ve akış için en iyi hızların tadını çıkarabilirsiniz..

VPN olmadan iş yapmak da oldukça risklidir. IP adresiniz yalnızca eşler tarafından görülmekle kalmaz, İSS’niz torrent sitelerine ve uygulamalara da eriştiğinizi de görebilir.

Telif hakkıyla korunan materyali indirmeyi göz ardı etmiyoruz, ancak P2P etkinliklerinizin gizli tutulmasını istiyorsanız bir VPN kullanmak çok önemlidir. Hangi torrentleri torrent için önerdiğimizi öğrenmek için Torrenting için En İyi VPN’ler kılavuzumuzu okuyun.

Ne Zaman VPN Kullanmalısınız??

Sürekli korumadan yararlanmak için her zaman bir VPN kullanmanızı öneririz, ancak bir VPN kullanmanın özellikle önemli olduğu birkaç durum vardır.

Aşağıdaki durumlarda bir VPN kullanmalısınız:

 • Çevrimiçi gizliliğinizden endişe ediyorsunuz
 • İnterneti sansürleyen bir ülkedesiniz
 • Yurtdışından içerik akışı ile ilgileniyorsunuz
 • Herkese açık bir WiFi ağı kullanıyorsunuz
 • IP tabanlı bir web sitesi engellemesini atlamanız gerekir
 • Hassas bilgilerle ilgilenen bir gazeteci, aktivist veya ihbarcısınız

İnsanların VPN kullanma nedenlerini gösteren grafik.

VPN kullanmanın en yaygın nedenleri. Global Web Dizini’nin VPN Kullanım Raporundan alınan veriler.

VPN Nasıl Çalışır??

Bir VPN bir özel ve şifrelenmiş cihazınız ve bir özel sunucu. Bu, verilerinizin İSS’niz veya diğer üçüncü taraflarca okunamayacağı veya anlaşılamayacağı anlamına gelir. Özel sunucu daha sonra trafiğinizi erişmek istediğiniz web sitesine veya hizmete gönderir.

Bir VPN’in nasıl çalıştığını zaten biliyorsanız, doğrudan bu kılavuzun bir sonraki bölümüne atlayabilirsiniz: VPN’ler Güvenli mi??

Bir VPN'in nasıl çalıştığını gösteren diyagram.

Bir VPN şu şekilde çalışır::

 1. Seçtiğiniz VPN hizmetine kaydoldunuz. Hangi VPN sağlayıcısının seçileceği konusunda tavsiye almak için en iyi VPN’in nasıl seçileceği ile ilgili bölümümüze atlayın.
 2. VPN yazılımını cihazınıza yükleyin. Bu yazılıma bir VPN istemcisi. Bir VPN sağlayıcısı (ExpressVPN veya NordVPN gibi) veya OpenVPN veya Tunnelblick gibi üçüncü taraf yazılımlar tarafından sağlanan bir uygulama olabilir.
 3. Hesap bilgilerinizle VPN istemcinizde oturum açın ve bağlanmak istediğiniz bir VPN sunucusunun konumunu seçin.
 4. VPN uygulamasında “bağlan” ı tıkladığınızda, VPN istemcisi seçtiğiniz VPN sunucusunun IP adresini arar.
 5. VPN istemcisi VPN sunucusuyla bağlantı kurar. Daha sonra, bir giriş oluşturmak için giriş kimlik bilgilerinizi içeren veri alışverişi yaparlar. şifreli VPN tüneli.

  VPN tüneli, cihazınız ile VPN sunucusu arasında güvenli bir bağlantıdır. Verilerinizi şifrelemek, cihazınızla sunucu arasında ele geçirilirse okunamayacağı veya anlaşılamayacağı anlamına gelir.

  İSS’niz gibi dış gözlemciler verilerin aktarıldığını görebilir, ancak verilerin ne olduğunu göremez. VPN şifrelemesi hakkında daha fazla bilgiyi bu kılavuzun bir sonraki bölümünde bulabilirsiniz.

 6. Cihazınızın internet trafiği şifreli VPN tüneli üzerinden VPN sunucusuna gönderilir.
 7. VPN sunucusu, cihazınızın internet trafiğinin şifresini çözer ve erişmeye çalıştığınız web sitesine veya hizmete iletir. VPN olması gerektiği gibi çalışıyorsa, web sitesi yalnızca VPN sunucusunun IP adresi, kaynak IP adresiniz değil.

Her VPN hizmeti bir sunucu konumları listesi ile birlikte gelir ve en iyi VPN’ler dünyadaki çeşitli ülkeler ve şehirler arasından seçim yapmanıza olanak tanır.

Cyberghost VPN'nin sunucu konumlarının ekran görüntüsü.

Windows uygulamasındaki CyberGhost VPN sunucusu konumlarının ekran görüntüsü.

VPN Şifrelemesi Açıklandı

Şifreleme işlemi kodlama yalnızca sağ ‘tuşa sahip bir bilgisayarın okuyabileceği şekilde.

VPN, yalnızca verilerinizi korumak için kullandığı şifreleme kadar güvenlidir.

Bir VPN ile, VPN tünelinin her iki ucundaki bilgisayarlar tünele giren verileri şifreler ve diğer uçtaki şifresini çözer. Ancak, bir VPN’nin şifreleme uygulamak için bir çift anahtardan daha fazlasına ihtiyacı vardır.

Bu nerede VPN protokolleri içeri gel.

VPN Protokolleri

VPN protokolleri, cihazınız ile VPN sunucusu arasında güvenli bir bağlantı kurmak için bir VPN istemcisinin izlediği kurallar ve süreçler grubunu ifade eder. Kullandığınız VPN protokolü, güvenli tünelinizin gerçekte nasıl oluştuğunu belirleyecektir.

Kullanılan protokole bağlı olarak, bir VPN’nin farklı hızları, özellikleri ve hatta güvenlik açıkları olabilir. Çoğu VPN sağlayıcısı, kullanmak istediğiniz protokolü size sunar.

Kullanılabilir birkaç VPN protokolü vardır, ancak hepsinin kullanımı güvenli değildir. İşte en yaygın VPN protokollerinin bir tablosu:

VPN şifreleme protokolleri tablosu ve güvenlik riskleri.

 • OpenVPN. Bu bizim tercih ettiğimiz VPN protokolü. Neredeyse tüm VPN özellikli cihazlarda açık kaynaklı, çok güvenli ve çalışır durumda. OpenVPN iyi test edilmiş ve endüstri altın standardı olmaya devam ediyor. Mümkün olan yerlerde OpenVPN kullanmalısınız.
 • IKEs2 / IPSec. IPSec ile birlikte kullanılan IKEv2 daha yeni, kapalı kaynaklı bir VPN protokolüdür. Çok güvenli, oldukça hızlı ve ağ değişikliklerini kolaylıkla hallediyor. Bu, onu sürekli olarak WiFi ve mobil veri arasında geçiş yapan mobil cihazlar için ideal protokol haline getirir.
 • L2TP / IPSec. Bu protokol oldukça eski ve birkaç ile geliyor güvenlik kusurları. AES şifresiyle kullanılırsa, genellikle güvenli kabul edilir, ancak protokolün NSA tarafından ele geçirildiğine dair bazı öneriler var.
 • SSTP. SSTP başka bir kapalı kaynak VPN protokolüdür. Microsoft’a aittir ve Poodle adlı belirli bir MITM saldırısına karşı savunmasız olan SSL 3.0’a dayanmaktadır. SSTP’nin bu saldırıdan etkilenip etkilenmediği doğrulanmamış olsa da, riske değer olduğunu düşünmüyoruz.
 • PPTP. Malısın PPTP’den kaçının yapabilirsen. Güncel olmayan protokolün kullanımı güvenli değildir ve birkaç dakika içinde saldırıya uğrayabilir.
 • Wireguard. Bugüne kadarki en yeni VPN protokolü olan WireGuard umut vericidir, ancak hala geliştirilmektedir. Çok daha az kod satırı kullanarak diğer VPN protokollerinden daha hızlı, güvenli ve daha kolay uygulanmayı hedefler. Şimdiye kadar, kararlı bir 1.0 sürümü olmadı, bu nedenle WireGuard o zamana kadar deneysel olarak değerlendirilmelidir..

Şifreleme Şifreleri

Şifreler, verileri şifrelemek ve şifresini çözmek için kullanılan algoritmaları ifade eder. VPN protokolü VPN tünelini oluştururken, tünelden akan verileri şifrelemek için bir şifre kullanılır.

Bir şifrenin çalışması genellikle anahtar adı verilen bir bilgi parçasına bağlıdır. Anahtar bilgisi olmadan, elde edilen verilerin şifresini çözmek – imkansız değilse – son derece zordur.

Şifreleme hakkında konuşurken, genellikle şifre türü ve Anahtar uzunlukta, belirli bir anahtardaki “bit” sayısını belirtir.

Örneğin, Blowfish-128, anahtar uzunluğu 128 bit olan Blowfish şifresidir. Genel olarak konuşursak, kısa anahtar uzunluğu kaba kuvvet anlamına gelir çünkü kaba kuvvet saldırılarının ihlaline daha açıktır.

256 bitlik anahtar uzunluk, geçerli “altın standart” tır. Bu, olası tüm kombinasyonları çalıştırmak milyarlarca yıl süreceği için kaba-zorla zorlanamaz..

VPN protokollerinde olduğu gibi, VPN yazılımı da birkaç farklı şifre kullanabilir. İşte bugün VPN yazılımında kullanılan en popüler şifreler:

 • AES. OpenVPN’in protokoller için olduğu gibi, AES de şifreler için altın standarttır. ABD hükümeti tarafından gizli veriler için kullanılır ve son derece güvenli olduğu düşünülür. Genellikle iki anahtar uzunluk bulacaksınız: AES-128 ve AES-256. Her ikisinin de güvenli olduğu düşünülüyor.
 • Blowfish. Blowfish, OpenVPN’de kullanılan varsayılan şifre idi, ancak şimdi büyük ölçüde AES ile değiştirildi. Blowfish, AES kadar güvenli kabul edilmez ve “doğum günü saldırılarına” karşı savunmasızdır.
 • Kamelya. Kamelya güvenlik ve hız açısından AES’e çok benzemekle birlikte, AES’in aksine Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) tarafından onaylanmamıştır. AES kadar kapsamlı bir şekilde test edilmemiştir ve VPN yazılımında nadiren kullanılmaktadır..

VPN’ler ayrıca bağlantınızı daha da güvenceye almak için el sıkışma ve karma kimlik doğrulamaları kullanır. VPN şifreleme ile ilgili tüm kılavuzumuzda bunlar hakkında ve VPN protokolleri ve şifreler hakkında daha fazla bilgi okuyabilirsiniz..

VPN’ler Güvenli mi??

Güvenilir bir VPN, gizliliğinizi korumak ve çevrimiçi güvende kalmak için paha biçilmez bir ilk adımdır.

ne yazık ki, tüm VPN’lerin kullanımı güvenli değildir.

Birçok popüler VPN hizmeti kötü yapılmış, güvenilmez ve hatta tehlikelidir.

Yanlış VPN şunları yapabilir:

 • Tarama etkinliğinizi günlüğe kaydedin
 • Verileriniz şifrelenemedi
 • Verilerinizi yetkililerle paylaşın
 • Kimlik bilgilerinizi sızdırın
 • Cihazınıza kötü amaçlı yazılım bulaştıracak
 • Bir VPN’nin güvenli olup olmadığını belirlemek için sormanız gereken bazı önemli sorular vardır.

  Bu bölüm, VPN yazılımının potansiyel tehlikeleri ve nasıl güvende kalabileceğinizi açıklayın. VPN’lerin yasal olup olmadığını veya bir VPN kullanırken izlenip izlenemeyeceğinizi öğrenmek için bir sonraki bölüme doğrudan atlayabilirsiniz..

  VPN Saklı Günlükleri Var?

  Bir dizüstü bilgisayardan dosyaları çalmak yardım gösterimi

  Bir VPN hizmetinin en önemli yönlerinden biri, kayıt politikası.

  Bir VPN kullandığınızda, tüm internet trafiğinizle birlikte VPN sağlayıcısına güvenirsiniz; IP adresi, tümü ziyaret ettiğiniz web siteleri, gönderdiğiniz mesajlar, ve tüm senin kişisel veri.

  En popüler VPN hizmetlerinin günlük kayıt politikalarının 90’ını araştırdık ve Popüler VPN’lerin% 26’sı kaynak IP adresinizi kaydeder. Hangi VPN’lerin günlük tuttuğu hakkında daha fazla bilgi için, VPN günlük kayıt politikalarına yönelik özel kılavuzumuza göz atın.

  Kişisel verilerinizle şirkete güvenmeden önce VPN sağlayıcınızın gizlilik politikasını okuduğunuzdan emin olun. VPN’nin kişisel IP adresinizi veya etkinlik verilerinizi kaydettiğini fark ederseniz, ne pahasına olursa olsun VPN’den kaçının.

  En iyi VPN’ler yok log:

  1. DNS istekleri veya ziyaret edilen web siteleri
  2. Kaynak IP adresiniz
  3. VPN sunucusu IP adresi
  4. Bağlantı zaman damgaları
  5. Bireysel bant genişliği kullanımı

  Kısacası, güvenli VPN sizi kullanıcı olarak çevrimiçi etkinliklerinize bağlayabilecek herhangi bir veri kaydetmeyerek gizliliğinizi korur. Ne yazık ki, bazı VPN’ler hala.

  Hola VPN’in gizlilik politikasından alınan bu ekran görüntüsü, neyin önleneceğine iyi bir örnek sağlar:

  Hola VPN’nin gizlilik politikasından ekran görüntüsü

  Hola VPN’nin gizlilik politikasından ekran görüntüsü.

  Ne yazık ki, VPN sağlayıcılarının kayıt politikaları genellikle belirsiz ve yanıltıcıdır.

  Bazı sağlayıcılar yanlış iddia minimum miktarda veri toplamak için, diğerleri ise politikalarının bahsettiği verilerin türü hakkında kasıtlı olarak belirsizdir.

  En iyi VPN sağlayıcıları, ne tür veriler topladıkları ve bu verilerin neden gerekli olduğu konusunda tamamen şeffaf olacaktır.

  Ayrıca, VPN’nin verilerinizi reklamverenler, devlet kurumları ve holding şirketleri de dahil olmak üzere üçüncü taraflarla paylaşıp paylaşmadığını da söyleyecekler.

  Reklamlarda gördüğünüz “günlük olmayan” hak taleplerinin VPN’nin gizlilik politikasında yedeklendiğinden emin olun. VPN sağlayıcınızın web sitesinde hangi verilerin toplandığı hakkında bilgi bulamazsanız paranızı başka bir yere götürmelisiniz.

  VPN nerede bulunur??

  Bir VPN şirketinin bulunduğu yer – aksi takdirde itsyargı’- kişisel verilerinizin gizliliği üzerinde büyük bir etkisi olabilir.

  Bazı ülkeler uluslararası istihbarat paylaşım ittifaklarına katılmaktadır. Beş Gözler, Dokuz Gözler, ve Ondört-Gözler. Gizlilik açısından, bu ülkeler en kötü VPN şirketi kurmak için yerler.

  Beş Gözlü ülkeler BİZE, UK, Kanada, Avustralya, ve Yeni Zelanda.

  Bu ülkelerdeki istihbarat teşkilatları, örgütleri özel bilgileri günlüğe kaydet ve kendi aralarında paylaş. Bu günlüğe kaydetme isteklerine, şirketin yapmak zorunda olduklarını herkese açık bir şekilde ifşa etmesini yasadışı hale getiren bir tıkaç emri eşlik edebilir.

  İstihbarat ittifakları ve VPN yetki alanları haritası.

  Ayrıca, VPN’i çok sansürlenmiş bir ülkeye dahil etmek de güvenli değildir. Çin, Rusya, veya Türkiye. Bu ülkelerin VPN şirketlerini VPN üzerinden erişilen içeriği günlüğe veya sansürlemeye zorlama olasılığı daha yüksektir.

  İdeal olarak, bir VPN güçlü bir ülkeye dahil edilmelidir. gizlilik ve Net tarafsızlık yasaları. Yargı yetkisinin daha müdahaleci uluslarla uluslararası bağları olmamalı ve tarama geçmişlerinin içeriğine dayalı olarak vatandaşları kovuşturma geçmişi olmamalıdır.

  En iyi VPN yargı yetkilerinden bazıları İngiliz Virgin Adaları, Cayman Adaları, Panama, Seyşeller, ve
  İsviçre.

  Bu ülkelerden herhangi birinde güvenilir bir VPN arıyorsanız, ExpressVPN, NordVPN, PrivateVPN ve Trust.Zone incelemelerimize göz atın..

  Five-Eyes ülkeleri, VPN yetki alanları ve VPN’inizin nerede bulunduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, VPN yetki alanları için özel kılavuzumuzu okuyabilirsiniz..

  VPN’in Teknik Güvenliği Ne Kadar Güçlü??

  En güvenli VPN hizmetleri, müşterilerini ve işlerini korumak için uyguladıkları teknik önlemlere açık olacak.

  Değerli herhangi bir VPN hizmeti, en son ve en güvenli şifreleme, geniş bir protokol seçimi, ve bir dizi gelişmiş güvenlik özellikleri öldürme anahtarları, bölünmüş tünel açma ve gizleme dahil.

  Her zaman dikkat etmelisin OpenVPN ve IKEs2, çünkü bunlar kullanılacak en güvenli protokollerdir. Bir VPN yalnızca PPTP sunuyorsa, kullanma.

  Ayrıca AES-256 gibi güçlü şifreleme aramalısınız. Bir VPN sağlayıcısı yazılımın kullandığı şifrelemeyi açıklamak istemiyorsa, güvenli bir VPN değildir.

  VPN şifrelemesi hakkında daha fazla bilgi için bu kılavuzun önceki bölümünü okuyun veya VPN şifrelemesi için özel kılavuzumuzu ziyaret edin.

  VPN, Verilerinizi Sızdıracak mı??

  Düşük kaliteli VPN hizmetleri, kişisel bilgilerinizi bilmeden üçüncü taraflara sızdırabilir. Bu, konumunuzu, IP adresinizi, ziyaret ettiğiniz web sitelerini ve daha fazlasını içerebilir..

  Söylemeye gerek yok, kişisel verilerinizi sızdıran bir VPN kullanmanın bir anlamı yok. VPN’nin sıfır günlük politikası olsa bile, bağlantınızı görüntüleyen herkes – İSS’niz dahil – kimliğinizi veya etkinliğinizi görüntüleyebilir.

  Dikkat edilmesi gereken dört tür sızıntı vardır:

  • IP sızıntıları. Bu, VPN’iniz, IP adresi kendi başına biriyle. Bu önemli bir gizlilik riskidir; İSS’niz ve ziyaret ettiğiniz web siteleri çevrimiçi etkinliğinizi gerçek kimliğinize bağlayabilecektir.
  • DNS sızıntıları. Bir VPN’nin DNS isteklerinizi kendi DNS sunucularına yönlendirmesi gerekir. VPN’niz şifrelenmiş VPN tüneli dışındaki DNS isteklerini bunun yerine ISS’nizin DNS sunucularına yönlendirirse buna DNS sızıntısı denir. Bu sizin tarama etkinliği Ve herhangi biri ziyaret ettiğiniz web siteleri ISS’nize veya diğer kulak misafirilerine.
  • WebRTC sızıntıları. WebRTC, ses ve video iletişiminin web sayfalarında çalışmasına izin veren tarayıcı tabanlı bir teknolojidir. WebRTC’de, gerçek IP adresi VPN açık olsa bile. En iyi VPN’ler WebRTC isteklerini engeller. Alternatif olarak, WebRTC’yi tarayıcı düzeyinde tamamen devre dışı bırakabilirsiniz.
  • IPv6 sızıntıları. IPv6 yeni bir IP adresi biçimidir, ancak şu anda pek çok VPN desteklememektedir. VPN’ler IPv6’yı desteklemedikçe veya aktif olarak engellemedikçe, kişisel IPv6 adresi maruz kalabilir. Buna IPv6 sızıntısı denir.

  Verilerinizi sızdırıp sızdırmadığını öğrenmek için gözden geçirdiğimiz her VPN’yi titizlikle test ediyoruz. VPN sızıntılarının türleri, bir VPN’in sızıntılar için nasıl test edileceği ve hangi VPN’lerin sızıntısı olduğu hakkında daha fazla bilgi için kapsamlı VPN sızıntıları kılavuzumuzu ziyaret edin..

  VPN Sızıntı Testi Nasıl Çalışır

  Aşağıdaki adımlar kendi VPN sızıntı testinizi evde nasıl yapacağınızı gösterir. Hiçbir teknik bilginin yanında yer almaz ve birkaç dakika içinde tamamlanırsınız.

  Bir VPN sızıntı testi çalıştırmak için:

  1. Browserleaks.com adresini ziyaret edin ve VPN’niz olduğunda bir sızıntı testi yapın bağlantı kesildi. Aşağıya not edin IP adresi ve adresleriniz ISS’nin DNS sunucuları.
  2. Bir VPN sunucusuna bağlanmadan önce aşağıdakileri etkinleştirdiğinizden emin olun: VPN öldürme anahtarı. Bu, ani VPN bağlantı kesilmeleri sırasında sızıntıları önleyecektir. Mümkünse VPN uygulamanızda DNS, WebRTC ve IPv6 sızıntı korumasını etkinleştirin.
  3. Bir VPN sunucusuna bağlanın ve tarayıcınızdaki sızdırmazlık testi sayfasını yenileyin.
  4. VPN olması gerektiği gibi çalışıyorsa, bilgisayarınız için farklı bir rakam gösterecektir. gerçek IP adresi ve ISS’nin DNS sunucuları.

  Aşağıdaki ekran görüntüsü, bir PrivateVPN US Server’ın sızdırmazlık testini göstermektedir. Kırmızı oklar dikkat etmeniz gereken alanları işaretler:

  Bir browserleaks.com sızıntı testinin ekran görüntüsü.

  Bir PrivateVPN ABD sunucusuna bağlandığında browserleaks.com’un ekran görüntüsü. Sızıntı tespit edilmedi.

  Görebiliyorsanız kaynak IP adresi veya DNS sunucuları, VPN sızdırıyor.

  Bu sızıntıları düzeltmenin bazı yolları vardır – nasıl olduğunu öğrenmek için sızıntı kılavuzumuza bakın – ancak bazen sonunda düzeltilemeyebilir. Bu durumda, daha güvenli bir VPN bulma zamanı.

  VPN, Kötü Amaçlı Yazılım veya İzleme Araçları İçerir mi??

  Piyasadaki en popüler VPN hizmetlerinden bazıları kötü yapılmış ve hatta bazen tehlikeli.

  Bazıları hassas bilgilerinizi paylaşacak veya verilerinize sızacak olsa da, diğerlerine cihazınıza geri dönüşü olmayan zarar verebilecek kötü amaçlı yazılım bulaşmıştır.

  Belirsiz şirketlerden ücretsiz VPN’ler, bu tür kötü amaçlı yazılımları barındırmak için yaygın suçlular.

  En popüler 150 ücretsiz VPN Android uygulamasını, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli kriterlere göre test ettik sızıntı, virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar, aşırı izinler ve daha fazlası. Bu uygulamaların birlikte 260 milyondan fazla indirmesi var.

  Test edilen ücretsiz VPN uygulamalarının% 18’inin geri döndüğünü tespit ettik virüs ve kötü amaçlı yazılım taraması yapıldığında pozitif eşleşmeler.

  2016 akademik raporu ayrıca test edilen 283 Android uygulamasının% 38’inin bir tür kötü amaçlı yazılım içerdiğini ve% 16’sının HTTP trafiğini değiştirmek için şeffaf olmayan proxy’ler kullandığını tespit etti..

  Kısacası, Apple veya Google Play Store’daki ücretsiz bir VPN uygulamasının popülaritesi, güvenliğini veya meşruiyetini garanti etmez. Daha sonra bu kılavuzda ücretsiz VPNS’nin tehlikeleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz..

  Güvende olmak için, iyi bilinen VPN uygulamalarına bakın. bağımsız denetlenmiş ExpressVPN, Surfshark ve TunnelBear gibi güvenlik açıkları için. Öncelikle itibarını araştırmadan asla bir VPN’e verilerinizle güvenmeyin.

  Taklitçi uygulamalarını önlemek için, VPN yazılımınızı her zaman seçtiğiniz sağlayıcının resmi VPN web sitesinden veya uygulama mağazası sayfasından indirin.

  VPN’ler Yasal mı?

  harita Dünya Haritası.

  ABD, İngiltere, Kanada ve Avrupa’nın çoğu dahil olmak üzere çoğu ülkede VPN kullanmak tamamen yasaldır. Bununla birlikte, VPN olmadan yasa dışı olan herhangi bir şeyin kalıntılar birini kullanırken yasadışı.

  VPN’lerin yasal olduğu yerlerde bile, bazı ülkelerde dikkate alınması gereken müdahaleci gözetim ve veri saklama yasaları vardır. VPN yargı yetkisi kılavuzumuzda bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

  VPN’ler Nerede Yasadışı?

  195 ülkenin yasalarına baktık ve sadece dört ülke VPN’ler nerede tamamen yasadışı:

  • Belarus. VPN’ler Şubat 2015’ten beri yasaklandı ve birini kullanarak yakalananlar belirtilmemiş bir para cezasına çarptırılabilir.
  • Irak. Irak hükümeti, terör örgütlerinin halkı sosyal medya aracılığıyla etkilemesini engellemek için 2014’te VPN’leri yasakladı.
  • Kuzey Kore. Kuzey Kore’nin gizli yapısı nedeniyle, VPN’lerin ne zaman yasa dışı hale geldiği veya birini kullanma cezasının ne olduğu belli değil.
  • Türkmenistan. VPN’ler 2015 yılında yasadışı hale getirildi ve hükümet tarafından aktif olarak engellendi. Türkmenistan’da bir VPN kullanırsanız, Milli Güvenlik Bakanlığı’ndan para cezası ve “çağırma” riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

  VPN’ler Nerede Kısıtlanır??

  VPN’lerin yüksek olduğu altı ülke de var düzenlenmiş veya kısıtlı. VPN’lerin yasa dışı veya kısıtlı olduğu ülkelerin tam listesini aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

  ülke
  VPN Durumu
  Sosyal Medya Blokları
  Sansür
  Gözetim
  Belarus Yasadışı ılımlı geniş geniş
  Çin Kısıtlı geniş geniş geniş
  İran Kısıtlı ılımlı geniş geniş
  Irak Yasadışı ılımlı ılımlı küçük
  Kuzey Kore Yasadışı geniş geniş geniş
  Umman Kısıtlı küçük geniş ılımlı
  Rusya Kısıtlı ılımlı geniş ılımlı
  Türkiye Kısıtlı ılımlı geniş geniş
  Türkmenistan Yasadışı geniş geniş geniş
  BAE Kısıtlı ılımlı geniş ılımlı

  VPN’lerin yasadışı veya kısıtlı olduğu ülkeler.

  Ülkeniz yukarıdaki listelerin hiçbirinde belirtilmemişse, VPN’ler orada kullanmak tamamen yasal.

  Yukarıda listelenen ülkelerden birinde VPN kullanmayı seçerseniz, güvenilir, güvenilir ve özel bir VPN hizmeti seçmeniz önemlidir.

  VPN’lerin düzenlendiği veya yasaklandığı birkaç ülke hakkında daha fazla bilgi için özel kılavuzumuzu okuyabilirsiniz: VPN’ler Yasal mı??

  VPN Kullanırsanız İzlenebilir misiniz??

  Çevrimiçi etkinliğiniz çok daha özel VPN olmadan web’de gezinmeye kıyasla. Ancak, bir VPN sizi tamamen tanımlanamaz.

  Birisi sizi İnternet’te izlemeye çalışmak konusunda ciddi olsaydı, IP adresiniz sizi tanımlamak için araştıracakları bir özellik olurdu.

  Çevrimiçi nasıl izlenebileceğini gösteren çizim.

  Bir VPN ile bile, aşağıdakilerden takip edilebilirsiniz:

  1. Çerezler ve İzleyiciler. Web siteleri, hizmetlerini belirli kullanıcılara göre özelleştirmek için çerezleri kullanır. Çerezler, adınız, cinsiyetiniz veya konumunuz gibi gönüllü olarak verdiğiniz bilgileri depolar. Bu, IP adresiniz gizlenmiş olsa bile sizi tanımlamak için kullanılabilir.

   Başka bir endişe noktası web izleyici reklamlarda gömülü olan Bunlar, web sitelerinin benzersiz tarama alışkanlıklarınıza göre özel reklamlar sağlamasına olanak tanır.

  2. Tarayıcı Parmak İzi. Cihazınız, ziyaret ettiğiniz web sitelerine işletim sisteminiz, tarayıcınız ve donanımınız hakkında ayrıntılı bilgi sağlar. Bu bilgilerin toplamı benzersiz bir “parmak izi” oluşturmak için kullanılabilir.

   Bu verilerin kullanıcıları tanımlamak ve izlemek için kullanımı “tarayıcı parmak izi”. Tarayıcı güvenliği hakkında daha fazla bilgiyi Özel Tarayıcılar Kılavuzumuzda bulabilirsiniz..

  3. VPN Sağlayıcınız. Bir VPN kullanmak, trafiğinizi İSS’nizden gizleyecek olsa da, VPN sağlayıcının kendisi, Kimlik ve aktivite. VPN’niz tanımlayıcı günlükler toplar ve bu bilgileri paylaşırsa, kimliğiniz tehlikeye girer.
  4. IP, DNS ve WebRTC Sızıntıları. Düşük kaliteli bir VPN, gerçek IP adresinizi veya DNS isteklerinizi göstererek kimliğinizi veya internet geçmişinizi potansiyel olarak ortaya çıkarabilir.
  5. Trafik Parmak İzi. İSS’niz bilgisayarınızdan VPN sunucusuna gönderilen tüm veri paketlerini görebilir. Bu paketlerin ne içerdiklerini veya nereye yönlendirildiklerini söyleyemeseler de, her bir paketin zamanlamasını ve yoğunluğunu analiz ederek gönderilen trafiğin türünü (yani web sayfaları, akış, P2P vb.) Tanımlamak yine de mümkündür..
  6. Tarama Davranışı. Trafiğiniz şifrelenmiş olsa da, Facebook ve Google gibi web şirketleri hala çevrimiçi etkinliğinizi görebiliyor. Web’de gezinirken bunlarda oturum açtıysanız, bir VPN onların sizi izlemesini veya sizi VPN IP adresinizle ilişkilendirmesini engellemez.

  Etkinliğimi Nasıl Özel Tutabilirim?

  Bir VPN kullanırken gizliliğinizi ve güvenliğinizi en üst düzeye çıkarmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir: tarama alışkanlıklarınızı değiştirin. Bir seyircinin kimliğinizi çıkarmak için kullanabileceği davranışlardan kaçının.

  Gizliliğinizi korumak için en önemli kurallar şunlardır:

  1. Seçin güvenilir VPN hizmeti etkinliğinizin hiçbir kaydını tutmaz ve sızıntılara karşı test edilir. Bağlantınız kesilirse kimliğinizin açığa çıkmasını önlemek için VPN’nizde bir kill anahtarı olduğundan emin olun.
  2. Bir programı başlatmadan veya bir web sitesine erişmeden önce VPN’nizi açın.
  3. Tüm VPN taramaları için Firefox veya IceCat gibi ayrı, gizlilik odaklı bir web tarayıcısı kullanın. Tarayıcının kurabiye ve önbellek her VPN oturumundan önce.
  4. Reklamları ve izleme komut dosyalarını engellemeye yardımcı olmak için gizliliği koruyan bazı tarayıcı uzantıları yüklemeyi düşünün. Privacy Badger, uBlock, Decentraleyes ve NoScript hepsi iyi seçeneklerdir.
  5. Sosyal medyada, Google’da, Apple’da veya Microsoft hesabında oturum açmışken göz atmaktan kaçının. Google Arama’yı kullanmayın (DuckDuckGo iyi bir alternatiftir).
  6. VPN’nize bağlıyken mobil 2 adımlı doğrulamayı kullanmaktan kaçının.
  7. Çevrimiçi alışveriş yapıyorsanız, mümkün olduğunda kripto para birimini kullanın. Banka kartınız veya PayPal hesabınız sizi tanımlayacak.
  8. Akıllı telefonunuzun GPS konum verileri işlevini kapatma.
  9. Anonimlik konusunda aşırı endişeleriniz varsa Tor Tarayıcı’yı kullanmayı düşünün. Tor hakkında daha fazla bilgiyi bu kılavuzda daha sonra okuyabilirsiniz.

  Yukarıdakilerin tümünü aklınızda tutarsanız, gizlilik dostu bir kayıt politikası olan iyi bir VPN sizi İzlenmesi oldukça zor karşıdaki çevrimiçi ayak izinize karşı. Özellikle İSS’niz hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi bulmakta zorlanacak.

  Nasıl VPN Seçerim??

  VPN’ler arasında bir fark dünyası var. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bazı VPN sağlayıcıları korumak için tasarlanan gizlilik ve güvenliği tehlikeye atabilir.

  Doğru bilgi olmadan, birçok kullanıcı çok fazla netlik olmadan VPN seçimlerini yapmak zorunda kalır. Sağlayıcınızı zaten seçtiyseniz, bir VPN’nin nasıl kurulacağıyla ilgili bir sonraki bölüme geçebilirsiniz..

  İyi bir VPN'in özelliklerini gösteren çizim.

  Bir VPN seçerken şunları sormak önemlidir:

  • Fiyatı ne kadar?
  • Ne kadar güvenli?
  • Hangi cihazları destekliyor?
  • Ne kadar hızlı?
  • Akış hizmetleriyle çalışır mı??
  • Sansürü yenebilir mi??

  Bir kişi için doğru VPN’nin sizin için doğru VPN olmayabileceğini unutmayın. Örneğin, Çin’e seyahat etmek istiyorsanız, güçlü şifreleme ve gizleme gibi gelişmiş özelliklere sahip bir VPN’e ihtiyacınız olacak. Bununla birlikte, öncelikle akış veya torrentle ilgileniyorsanız, hızlı hızlara sahip bir VPN’e ihtiyacınız olacak.

  Güvenilir çok yönlü bir VPN istiyorsanız, 2023 için en iyi VPN önerilerimizi okuyun. Bir VPN sağlayıcısı seçtiyseniz, VPN Nasıl Kurulur ile ilgili bir sonraki bölümümüze atlayabilirsiniz..

  Burada ana faktörler bir VPN servis sağlayıcısı seçerken dikkat etmeniz gerekir:

  VPN’in maliyeti nedir??

  Bir VPN’de ne kadar harcamak istediğinizi biliyorsunuz, bu nedenle araçlarınızın ötesinde bir hizmet seçmenin bir anlamı yok.

  Yüksek kaliteli bir VPN hizmeti genellikle ayda yaklaşık 10 $ aylık olarak ödeme yaparsanız. Ön ödemeyi yapmak istiyorsanız, yılda 50 dolara kadar düşebilir.

  Ücretsiz bir VPN kullanmanız gerekiyorsa Ücretsiz bir VPN Kullanabilir miyim? Başlıklı konuyu mutlaka okuyun. bölümüne bakın. Kesin var sakıncaları ve tehlikeleri ücretsiz VPN pazarında bilmeniz gereken.

  2Nasıl güvenli??

  Bir VPN aboneliğine ne kadar harcama yapmak istediğinize karar verdikten sonra, güvenli bir VPN bulmanız çok önemlidir.

  VPN’ler Güvenli midir? Bölümünde belirtilen tüm noktaları göz önünde bulundurun. bölümüne bakınız. Özet olarak, VPN’nizin şunlara sahip olduğunu kontrol edin:

  • Gizlilik dostu bir kayıt politikası & yargı.
  • Güçlü VPN protokolleri & şifreleme.
  • IP, DNS veya WebRTC sızıntısı yok.
  • Bir VPN öldürme anahtarı.
  • Kötü amaçlı yazılım yok.
  • Müdahaleci izin veya üçüncü taraf erişimi yok.

  3 VPN hangi cihazları destekliyor??

  Artık birkaç güvenli VPN’den ayrıldığınıza göre, korumak istediğiniz cihazlarda çalışan hizmetleri bulmanız gerekiyor.

  Windows veya Mac bilgisayarınız var mı? Android mi iPhone mu? Akış cihazlarını ve oyun konsollarını kapsamak ister misiniz? Kaç cihazı kapsamalısınız?

  Korumanız gereken cihazları destekleyen bir VPN seçtiğinizden emin olun.

  Bilgisayarınızda, akıllı telefonunuzda veya tabletinizde VPN kullanmanın en kolay yolu, VPN’nin web sitesinden özel bir uygulama yüklemektir. Bazı VPN’ler Amazon Fire TV Stick için özel uygulamalar da sağlar. Ancak, bazı hizmetlerin cihaz sayısı sınırı VPN’ye aynı anda bağlanabilirsiniz.

  Bu sınırı aşan herhangi bir cihazı korumak istiyorsanız VPN’nizi yönlendirici düzeyinde yüklemeniz gerekir; bu da buna bağlı olarak tüm internet trafiğini bağlı cihazlardan şifreleyecektir..

  VPN ne kadar hızlı??

  Daha önce de belirttiğimiz gibi, VPN’ler internet hızlarını şifreleme ve tünelleme yoluyla bir miktar yavaşlatıyor, ancak bazıları diğerlerinden daha yavaş.

  Akış, torrent veya oyun için bir VPN kullanacaksanız, etkinliklerinize ayak uydurabilecek hızlı bir VPN’e ihtiyacınız olacaktır. VPN hızları hakkında daha fazla tavsiye için 2023’un en hızlı VPN’lerine yönelik önerilerimizi okuyabilirsiniz.

  VPN’lerin sunucuları nerede bulunur??

  Sansür veya coğrafi kısıtlamaları atlamak istiyorsanız VPN’nizin ihtiyacınız olan ülkelerde bulunan sunucular. Örneğin, yalnızca ABD’deki haber içeriğine erişmek istiyorsanız, ABD’de sunucuları olan bir VPN’e ihtiyacınız olacaktır.

  Benzer şekilde, hız bir öncelikse, VPN’nizin fiziksel konumunuza yakın bir sunucuya sahip olduğundan emin olmanız gerekir – sunucular ne kadar yakınsa, hızlarınız o kadar iyi olur.

  VPN sunucularınızın nerede olduğunu öğrenmek için seçtiğiniz VPN sağlayıcınızın web sitesine veya incelemelerimize bakın.

  Akış ve torrent hizmetleri ile çalışır?

  Netflix gibi hizmetleri yayınlamayı veya VPN’inizi torrent için kullanmayı planlıyorsanız, her hizmetle zahmetsizce çalışan bir VPN’e ihtiyacınız olacaktır..

  Özel ihtiyaçlarınız için bir VPN seçmelisiniz. Netflix ile çalışan her VPN, örneğin Hulu veya BBC iPlayer ile de çalışmaz. Benzer şekilde, akış dostu VPN’ler her zaman P2P trafiğine izin vermez.

  Daha fazla bilgi edinmek için bu kılavuzdaki akış ve torrent bölümlerine göz atın.

  Yüksek sansürlü ülkelerde çalışıyor mu??

  VPN trafiğini aktif olarak engelleyen yoğun sansürlü bir ülkede yaşıyorsanız veya sansür ediyorsanız, sansürcülerden kurtulmak için özel teknikler kullanan bir VPN hizmeti seçmeniz gerekir.

  Biz buna özel teknikler diyoruz gizleme araçları. Bazen ‘gizlilik’ protokolleri de denir.

  Gizleme araçları genellikle VPN trafiğini karıştırır, böylece HTTPS trafiğine benzer ve bu da algılanmasını zorlaştırır.

  VPN bu araçlarla birlikte gelmezse, Çin’de çalışma olasılığı düşüktür ve İran veya BAE gibi diğer yüksek sansürlü ülkeler için de ilk tercihiniz olmamalıdır.

  Gizleme araçlarını kullanan bir VPN arıyorsanız, ExpressVPN, StrongVPN ve VyprVPN’in hepsi iyi seçeneklerdir.

  Karar Verme

  Yüksek kaliteli bir VPN mükemmel hızlar, gelişmiş özellikler sunacak ve verilerinizi uygun yasal dayanak olmadan asla kaydetmeyecek, paylaşmayacak veya satmayacaktır. VPN’lerinizi araştırdığınızdan emin olun teknik güvenlik, iş modeli, yargı, ve Gizlilik Politikası. VPN sağlayıcısı bu soruların tümünü yanıtlayamıyorsa, ona güvenmemelisiniz.

  Sağlayıcınızın itibarını araştırın ve asla tam olarak rahat olmadığınız bir VPN kullanmayın. Güvenlik, performans ve gizlilik konusunda gerçekten endişeleriniz varsa, bağımsız olarak test edilmiş ve iyi incelenmiş abonelik tabanlı bir VPN kullanıyor olmalısınız.

  Nasıl VPN Yüklerim?

  Cihazınıza bir VPN kurmanın birçok farklı yolu vardır ve işlem, söz konusu cihazın türüne bağlı olarak değişir. Şimdiye kadar en kolay ve en yaygın yöntem, doğrudan VPN servis sağlayıcınızdan özel bir uygulama indirmektir.

  İçin abone olabileceğiniz çoğu ticari VPN pencereler, Mac os işletim sistemi, Android, ve iOS, ancak bazıları Amazon Fire TV Stick gibi yönlendiriciler ve akış cihazları için yerel uygulamalar da sağlar.

  Özel bir uygulama kullanarak bir VPN yüklemek için:

  1. Sağlayıcınızın web sitesinden bir VPN aboneliği satın alın ve hesabınızı e-posta ile doğrulayın. Örnek olarak NordVPN’i kullanacağız.
   NordVPN abonelik seçeneklerinin ekran görüntüsü.
  2. VPN yazılımını VPN sağlayıcınızın web sitesinden indirin veya Android ve iOS cihazlar için Google Play Store veya Apple App Store’a tıklayın. Kurulum istemlerini tıklayın ve Hizmet Şartlarını kabul edin.
   NordVPN'in indirme ekranının ekran görüntüsü.
  3. Hesap kimlik bilgilerinizi kullanarak VPN uygulamasında oturum açın.
   NordVPN'in giriş ekranının ekran görüntüsü.
  4. VPN ayarları menüsüne gidin ve varsa VPN kill anahtarını ve sızıntı engellemeyi etkinleştirin. İstediğiniz VPN protokolünü seçin. OpenVPN’i tercih ediyoruz.
   NordVPN'in ayarlar menüsünün ekran görüntüsü.
  5. Uygulamanın ana ekranına dönün ve bir VPN sunucusu konumu seçin konumlar listesinden.
   NordVPN'in sunucu listesinin ekran görüntüsü.
  6. Tıkla connect buton. Şimdi seçtiğiniz konumdaki bir VPN sunucusuna bağlanacaksınız.
   Bağlı NordVPN ekran görüntüsü.

  Tüm VPN hizmetlerinin her cihaz için özel uygulamalarla birlikte gelmediğine dikkat etmek önemlidir. Ancak, VPN’niz destekliyorsa VPN’nizi farklı bir cihazda kullanmaya devam edebilirsiniz manuel yapılandırma.

  Manuel yapılandırma karmaşık bir süreç olabilir, ancak VPN sağlayıcınızın web sitesinde verilen talimatları uygularsanız cihazınızı yapılandırırken sorun yaşamamanız gerekir.

  Çoğu cihazda entegre VPN desteği, yani VPN servisinin yapılandırma dosyalarını yerleşik istemciye yüklemeniz yeterlidir. İstemciyi genellikle ağ ayarlarında bulabilirsiniz.

  OpenVPN kullanmak istiyorsanız, OpenVPN’in istemci yazılımı gibi üçüncü taraf bir uygulama indirmeniz ve ardından VPN hizmetinin yapılandırma dosyalarını yüklemeniz gerekir.

  Aşağıdaki kılavuzlara daha ayrıntılı talimatlar ekledik:

  • Windows’a VPN Yükleme
  • Mac’e VPN Yükleme
  • Android’de VPN Nasıl Kurulur
  • İPhone’a VPN Yükleme & iPad
  • Fire TV Stick’e VPN Yükleme
  • Apple TV’ye VPN Yükleme

  Evde kendi VPN sunucunuzu kurmak mümkündür, ancak bu hata için çok fazla alan içeren karmaşık bir süreçtir. ISS’niz hala çevrimiçi etkinliklerinizi kaydedebileceğinden, ev yapımı VPN sunucuları kısıtlı içeriğe erişmek veya çevrimiçi gizliliğiniz için ideal değildir.

  Evde kendi VPN sunucunuzu nasıl oluşturacağınızı bilmek istiyorsanız, kendi VPN sunucunuzu kurma kılavuzumuza göz atın.

  Ücretsiz VPN Kullanabilir miyim?

  Piyasada çok sayıda ücretsiz VPN var, ancak çoğu sınırlı en iyisi ve tehlikeli en kötüsü.

  Ücretsiz bir VPN kullanmaya karar verirseniz şunlara dikkat edin:

  • Aylık veri sınırları.
  • Sınırlı sunucu seçimi.
  • Yavaş hızlar.
  • Kişisel verilerinizin kötüye kullanılması.
  • Sansürü atlayacak teknoloji yok.
  • Akış hizmetlerinin kilidini açacak sunucu yok.

  Ücretsiz VPN’lerin Gerçek Maliyeti

  VPN hizmetleri verilerinizden beklenmedik şekillerde para kazanabilir. Güvenilir bir VPN geliştirmek ve işletmek pahalıdır ve birçok düşük maliyetli veya ücretsiz hizmet, abonelik fiyatını diğer kanallardan gelen gelirle sübvanse etmeyi seçer.

  VPN hizmetiniz için hiç ödeme yapmıyorsanız, Veri toplama, paylaşım, veya satış ürünün maliyetini karşılamak için gerçekleşmektedir. Bu ücretsiz hizmetlerin birçoğu da büyük ölçüde reklâm, gizlilik için ideal olandan daha az.

  Ücretsiz VPN’ler hakkında çok sayıda araştırma yaptık ve bazı rahatsız edici gizlilik kusurları keşfettik.

  Araştırmalarımız, piyasadaki en popüler ücretsiz VPN’lerin bazılarının anakara Çin’e gizli bağlantıları olduğunu, en popüler ücretsiz Android VPN uygulamalarının% 85’inin aşırı izinler potansiyeli ile gizlilik ihlalleri.

  Ücretsiz VPN'lerin tehlikelerini gösteren çizim.

  Kaynaklar: 1 Global Mobil VPN Raporu, 2 Ücretsiz VPN Uygulama Araştırması, 3 Ücretsiz VPN Risk Endeksi: Android Uygulamaları

  Çoğu ücretsiz VPN’in gizlilik politikalarını okumak da umut vermez. HolaVPN gibi bazı ücretsiz VPN’ler, çevrimiçi yaptığınız her şeyi günlüğe kaydet.

  Söylemeye gerek yok, bu keşiflerin hiçbiri ücretsiz VPN’lere çok olumlu bir bakış açısı getirmiyor. Ücretsiz bir VPN hizmeti kullanmaya karar verirseniz, Dikkatle ilerle.

  Ücretsiz VPN’lerin tehlikeleri hakkında daha fazla bilgi için Ücretsiz VPN Uygulama İncelemesi veya Ücretsiz VPN Risk Endeksimizi okuyabilirsiniz..

  Bir VPN’ye para ödeyemiyorsanız veya sadece para harcamak istemiyorsanız, şu anda mevcut olan en güvenli ücretsiz VPN hizmetlerinin bir listesini de hazırladık.

  “Freemium” VPN’leri

  Genel olarak, ‘Freemium’ VPN’leri tamamen ücretsiz hizmetlerden daha güvenlidir. Bu VPN sağlayıcıları ücretsiz deneme sürümü sunacak veya sınırlı servis ve çok daha geniş ücretli bir sürüm.

  Freemium VPN’ler, sınırlı bir ücretsiz hizmet sunmalarını sağlayan ücretli ürün aracılığıyla para kazanır. “Ücretsiz premium” ürünler sunan VPN sağlayıcıları arasında Windscribe, ProtonVPN ve Tunnelbear bulunur.

  Freemium VPN’ler:

  • Aylık veri sınırlarını zorunlu kılın.
  • Sunucu konumu seçeneklerini sınırlama.
  • Gaz kelebeği hızları.
  • Netflix gibi akış hizmetlerini desteklemiyor.
  • Tüm P2P trafiğini yasakla.

  ProtonVPN 'freemium' ürününün ekran görüntüsü.

  ProtonVPN ‘freemium ‘VPN ekran görüntüsü.

  Bir VPN’in Maliyeti?

  VPN aboneliklerinin fiyatı önemli ölçüde değişir ve bir VPN hizmetinin fiyatı mutlaka sağladığı kalite düzeyine eşit değildir..

  VPN şirketleri daha uzun aboneliklerde indirim yapma eğilimindedir. Bir aylık hizmetin maliyeti 10 ABD doları olabilir, ancak bir yıllık aboneliğe kaydolursanız aylık fiyattan% 60 indirim alabilirsiniz.

  Genellikle tam abonelik maliyetini önceden ödemek zorunda olduğunuzu unutmayın; bu da pahalı hissettirebilir ve tüm bütçelere uymayabilir.

  Genel olarak konuşursak, daha ucuz VPN’ler genellikle Ayda 6-8 dolar ve daha pahalı olanlar Ayda 12-15 $.

  VPN SSS: Sık Sorulan Sorular

  Şimdi temelleri ele aldığımıza göre, aşağıdaki bölümlerde bir VPN kullanımıyla ilgili en sık sorulan sorular yanıtlanacaktır. Aklınızda bir sorunuz varsa, sizinle en alakalı bölüme atlayabilirsiniz:

  • Torrent için VPN Kullanabilir miyim?
  • Netflix İzlemek İçin Bir VPN Kullanabilir miyim?
  • Telefonumda VPN Gerekir mi?
  • VPN Proxy’den Daha İyi mi?
  • Tor bir VPN ile Aynı mı??
  • VPN’ler İnterneti Yavaşlatıyor mu?

  VPN’ler İnterneti Yavaşlatıyor mu?

  Tüm VPN’ler internet hızlarınızı bir dereceye kadar yavaşlatır. Bununla birlikte, en iyi VPN’lerle bu etki ihmal edilebilir.

  Temel olarak, bir VPN web trafiğinizi kendi sunucuları üzerinden yönlendirerek çalışır. Her yolculukta olduğu gibi, saptırmalar yavaşlar – ve bir VPN kullanırken internet hızınıza olan şey de budur.

  Şifreleme, siteleri yüklemek veya dosyaları indirmek için harcanan süreyi de artırabilir. Şifreleme ne kadar güçlü olursa, gecikme o kadar uzun olur.

  VPN hızlarınızı en üst düzeye çıkarmak için:

  1. Fiziksel konumunuza yakın bir VPN sunucusu seçin.

   Bağlanmayı seçtiğiniz VPN sunucusu ne kadar yakınsa, internet hızınızı o kadar az etkiler. Bu nedenle, kaydolmadan önce bir VPN sağlayıcısı tarafından sağlanan sunucu konumlarının tam listesini kontrol etmek önemlidir..

  2. En düşük yüke sahip bir VPN sunucusu seçin.

   Bazı VPN uygulamaları, bir sunucunun yüzde ‘yükleme’ oranını ne kadar meşgul ettiğini gösterir. Sunucu yükü ne kadar yüksek olursa, o sunucuya o kadar çok kullanıcı bağlanır. Sıkışık bir sunucu daha düşük hızlar sağlar.

  3. VPN protokolünü değiştirme.

   Bazen kullanımdaki VPN protokolünü değiştirmek, yaşadığınız hızları artırabilir. OpenVPN TCP ve UDP arasında geçiş yapmayı veya belirli bir hızlı protokol olan IKEv2’yi kullanmayı deneyin. Yine de güvenlikten ödün vermeyin. Daha zayıf protokoller ve şifreler daha hızlı olma eğilimindeyken, çevrimiçi güvenliğinizi ve gizliliğinizi riske atar.

  Sonuç olarak, yavaş bir VPN kullanıyorsanız, işleri hızlandırmak için yapabileceğiniz çok şey yoktur. Hız bir öncelikse, 2023’nin en hızlı VPN’leri için önerilerimize baktığınızdan emin olun..

  İşletme ve Kişisel VPN: Fark Nedir?

  VPN’leri işyeri bağlamında duymuş olabilirsiniz. İki ana VPN hizmeti türü vardır: (veya kurumsal) VPN’ler ve kişiye özel (veya tüketici) VPN’leri.

  Teknoloji çok benzer olsa da, bir işletme VPN’i kullanmanızın nedeni, kişisel bir VPN’i iş dışında nasıl kullanacağınızdan oldukça farklıdır..

  İş VPN’leri çalışanların ofis ağına erişmesine izin verir uzaktan ve Güvenli. Bu, çalışanların ağ klasörlerine, yazıcılara, intranet sitelerine, sunuculara ve veritabanlarına ofis dışından erişmelerini sağlar.

  İnternet trafiğiniz, kullanıcının cihazı ile ofisteki VPN sunucusu arasında şifrelenir ve üçüncü tarafların trafiği yakalamasını önler.

  Bununla birlikte, internet trafiğiniz hala şirketinizin politikasına tabidir, yani ofiste fiziksel olarak olmasanız bile patronunuz çevrimiçi olarak ne yaptığınızı görebilir..

  Öte yandan, kişisel VPN’ler – test ettiğimiz ve incelediklerimiz – biraz farklı.

  Kişisel VPN’ler genellikle bir ev veya iş ağındaki dosyalara uzaktan erişmesi gerekmeyen kişiler tarafından kullanılır. Genellikle kişisel gizlilik ve güvenlik nedenleriyle ve çevrimiçi coğrafi blokları atlamak için kullanılırlar.

  İş VPN’lerinin aksine, farklı IP adresleri havuzunu kullanarak yüzlerce farklı ülkeden içeriğe erişmek için kişisel bir VPN kullanabilirsiniz.

  Trafiğiniz hala şifrelenmiştir ve güvenilir bir VPN hizmeti kullanıyorsanız kimse internet trafiğinizi okuyamaz. Ancak, ağa özgü dosyalara uzaktan erişemezsiniz.

  Bu web sitesinde işletme VPN incelemeleri bulamayacaksınız – yalnızca tüketici VPN’lerini inceliyoruz.

  Torrent için VPN Kullanabilir miyim?

  Evet sen Yapabilmek ve meli torrent için bir VPN kullan.

  Sel zaman IP adresiniz görünür diğer akranlarına. İSS’niz ayrıca çevrimiçi olarak ne yaptığınızı takip edebilir, torrent ve dosya paylaşım web sitelerini engelleyebilir ve hatta hızlarınızı azaltabilir.

  VPN kullanmak torrent faaliyetlerinizi korur özel ve İSS’yi önler yavaşlamalar ve sansür.

  Yine de, tüm VPN’ler P2P trafiğine izin vermez. Bazılarının torrentler için sıfır toleransı vardır, bazıları ise belirli VPN sunucularına kısıtlamalar getirir. Torrent için bir VPN kullanmanız gerekiyorsa, torrent için VPN önerilerimizi okuyun.

  Bazı kullanıcıların ücretsiz ve açık kaynaklı bir medya oynatıcı uygulaması olan Kodi aracılığıyla torrent gönderebileceğini belirtmek gerekir. Torrent için önerdiğimiz VPN’ler aynı zamanda Kodi trafiğini korumak için harika seçimlerdir.

  Kodi’ye nasıl VPN yükleneceği hakkındaki kılavuzumuzda bilmeniz gereken her şeyi bulacaksınız.

  Netflix İzlemek İçin Bir VPN Kullanabilir miyim?

  Netflix yükleniyor bir masada bir telefon fotoğrafı

  Tüm gizlilik ve güvenlik avantajlarına ek olarak, VPN’ler kısıtlı akış içeriğinin kilidini açmanıza da izin verir. Buna Netflix dahildir.

  Bir VPN kullandığınızda, bağlı olduğunuz VPN sunucusunun IP adresini ve konumunu kabul edersiniz. Bu, o ülke veya bölgeden içerik izlemenize olanak tanır.

  Özellikle Netflix ile, her zaman farklı bir VPN sunucusuna bağlanmak ve tüm favori programlarınıza anında erişmek kadar basit değildir..

  Çünkü Netflix, VPN IP adreslerini aktif olarak engelliyor. Teknik olarak, Netflix’in “hesabınızı oluşturduğunuz ülke” dışındaki içeriği görüntülemek şartlar ve koşullara aykırıdır.

  Kullanıcıların Netflix’e “yalnızca [hizmet] sunduğumuz ve bu tür içeriği lisansladığımız coğrafi konumlarda” erişmesi gerekiyor.

  Netflix Hizmet Şartları'nın ekran görüntüsü
  Neyse ki, birkaç kaliteli VPN var bu bloğu atla ve engellemeyi kaldır Netflix, dünyanın her yerindeki kütüphanelerden içerik izlemenizi sağlar. Bu VPN hizmetleri, Netflix önceki IP adreslerini engellediğinde yeni IP adresleri getirmek için çok çalışıyor.

  Bir VPN, Netflix’i ücretsiz olarak izlemenize izin vermez – akış hizmetine erişmek için yine de bir abonelik için ödeme yapmanız gerekir. Hulu ve BBC iPlayer gibi diğer popüler akış hizmetleri için de aynı durum söz konusudur..

  Kısacası Netflix ile bir VPN kullanmak şunları yapmanıza izin verecektir:

  • Güvenli ve güvenli akış.
  • Diğer coğrafi bölgelerdeki içeriğin kilidini açın.

  En popüler akış hizmetleriyle çalışıp çalışmadıklarını kontrol etmek için web sitemizdeki VPN’leri düzenli olarak test ediyoruz.

  Akış için bir VPN arıyorsanız, favori hizmetlerinizle çalışan bir VPN aldığınızdan emin olun. İşte önerilerimiz:

  • Akış için En İyi Genel VPN
  • Netflix için En İyi VPN
  • BBC iPlayer için En İyi VPN

  Telefonumda VPN Gerekir mi?

  Gizliliğinizi korumak konusunda endişeleriniz varsa, akıllı telefonunuzda bir VPN’e ihtiyacınız var. İster evde, ister hareket halinde olun, telefonunuzda bir VPN kullanmak, masaüstü bilgisayarınızı korumak kadar önemlidir..

  Aslında, mobil VPN uygulamalarına yönelik küresel talep hızla artıyor. Dünya genelinde indirilen mobil VPN’lerin sayısı üst üste iki yılda% 50’nin üzerinde arttı. 2023-2023 yılları arasında 480 milyon mobil VPN uygulaması indirildi.

  Bir VPN, bilgisayar korsanlarının genel ağlardaki özel bilgilerinizi çalmasını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca ISS’nizin akıllı telefonunuzda ziyaret ettiğiniz web sitelerinin kayıtlarını tutmasını da engeller.

  Dedi ki, dikkat edin akıllı telefonunuzu tamamen anonim yapmak çok zor. Muhtemelen Apple veya Google hesabınızda kullanırken her zaman oturum açmış olursunuz, bu da diğer uygulamaları ve hizmetleri kullandığınızda kimliğinizle somut bir bağlantı sağlar.

  Akıllı telefonunuz için bir VPN seçmeniz gerekiyorsa, bir araya getirdiğimiz aşağıdaki kılavuzlara göz atın:

  • Android için en iyi VPN
  • İOS için en iyi VPN

  Bu VPN uygulamalarını Android ve iOS tabletlerde de kullanabilirsiniz.

  WiFi Olmadan VPN Kullanabilir miyim?

  Cihazınız internete bağlı olduğu sürece bir VPN kullanabilirsiniz. Bu, 3G veya 4G bağlantısındayken bir VPN’ye bağlanabileceğiniz anlamına gelir.

  Güvenlik açısından bakıldığında, bunu yapma ihtiyacı o kadar büyük değil, ama asla çok güvenli olamazsınız. Mobil verilerle bir VPN kullanmak, konumunuzu aldatmanıza ve çevrimiçi etkinliğinizi mobil operatörünüzden gizlemenize izin verecektir..

  VPN Proxy’den Daha İyi mi?

  VPN’ler ve proxy sunucuları hem IP adresinizi gizlemeye hem de kısıtlanmış içeriğe erişmeye yardımcı olabilir.

  Her iki araç da sizi uzak bir sunucuya bağlayıp konumunuzu gizlerken, gizlilik, güvenlik, ve anonimlik sundukları çılgınca değişir.

  Proxy sunucusu kullanmanın en büyük yararı, ziyaret ettiğiniz web sitelerine doğrudan bağlanma. Proxy sunucusu sizin adınıza web sitesine bağlanır, web sayfasının içeriğini alır ve ardından bu bilgileri size iletir.

  Doğru yapılandırılırsa, web siteleri kişisel IP adresinizi göremez. Bunun yerine, gerçek konumunuzu gizli tutan proxy sunucusunun IP adresini ve konumunu görecekler.

  Proxy’ler genellikle güvenilir değildir, gelişmiş özelliklerden yoksundur ve gizliliğinize zarar verebilir.

  Proxy sunucuları gizlilik araçları olarak değerlendirilmez. IP adresinizi gizleyebilse de, çoğu trafiğinizi şifrelemez. Verilerinizi proxy sunucusuna ulaşmadan önce görüntüleyen herkes – örneğin İSS’niz – tam olarak ne yaptığınızı görebilir.

  Aşağıdaki durumlarda bir proxy kullanmalısınız:

  • Coğrafi bir kısıtlamayı hızlı bir şekilde atlamanız gerekiyor.
  • Gizliliğiniz veya anonimliğiniz hakkında endişelenmiyorsunuz.
  • Hassas kişisel verileri aktarmıyorsunuz.
  • IP tabanlı bir web sitesi engellemesinden hızlı bir şekilde kaçınmanız gerekir.

  Sanal Özel Ağlar (VPN’ler) ise şifreli ve güvenli tünel cihazınız ve ziyaret ettiğiniz web sitesi veya uygulama arasında. Web trafiğiniz, seçtiğiniz özel bir sunucuya ve ardından ziyaret etmek istediğiniz web sitesine veya uygulamaya yönlendirilecektir..

  Bir VPN, yalnızca tarayıcı pencerenizden gelen trafiği değil, cihazınızdan gelen tüm trafiği koruyacak ve yönlendirecektir.

  Daha da önemlisi, bir VPN de internet trafiğinizi şifreler üçüncü tarafların tarama etkinliğinizde casusluk yapmasını önleyin. Bu nedenle VPN’ler dikkate alınır gizlilik araçları her şeyden önce.

  Bir içerik bloğunun etrafında hızlı bir şekilde dolaşmanız gerekiyorsa ve verilerinizi kimseden gizlemeye çalışmıyorsanız, URL’yi bir HTTPS proxy’sine yapıştırabilir ve bu sayfaya bir kerelik olarak erişebilirsiniz..

  Bununla birlikte, proxy’ler genellikle güvenilir değildir, gelişmiş özelliklerden yoksundur ve hatta gizliliğinize zarar verebilir. Ücretsiz bir proxy kullanmak aptalca olur ve kimsenin ne yaptığınızı izlemediğini varsayarsak.

  Gizlilik açısından en iyisi olmasalar da, hassas verilerle ilgilenmiyorsanız harikadırlar. Popüler web proxy sunucuları arasında Hide.me, HideMyAss, kproxy ve Whoer bulunur.

  Proxy sunucularının avantajları ve dezavantajları hakkında kılavuzumuzdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz: Proxy ve VPN: Fark Nedir?

  Tor bir VPN ile Aynı mı??

  Tor ve VPN’lerin her ikisi de özel tarama sunar, ancak onlar aynı değil.

  Genellikle “Tor” olarak adlandırılan Tor Ağı, web’de anonim iletişim sağlamak için tasarlanmış ücretsiz, açık kaynaklı bir sistemdir.

  Tor Network, iletişimlerinizi şifreleyerek ve bunları gönüllüler tarafından korunan küresel bir erişim noktası ağı veya “düğümler” aracılığıyla rastgele sıçratarak çevrimiçi etkinliğinizi anonimleştirir.

  Tor’u kullanmanın en yaygın yolu Tor Tarayıcısıdır. Bu, bilgisayarınıza indirilip kurulabilen ücretsiz, Firefox tabanlı bir uygulamadır.

  Tor tarayıcısının ekran görüntüsü.

  Tor Tarayıcıdan alınan ekran görüntüsü.

  Ödemeniz gereken çoğu VPN hizmetinden farklı olarak, Tor Bedava ve açık kaynak, merkezi otoritesi olmadan.

  Tor gazeteciler, aktivistler ve kampanyacılar tarafından bir gizlilik aracı olarak kullanılır. Tor ayrıca kullanıcıların web’in arama motorları tarafından dizine eklenmemiş bölümlerine erişmesine izin verir – buna derin web denir. Derin ağ .onion siteleri ile bilinir.

  Kısacası, Tor Network şunları yapmanızı sağlar:

  • IP adresinizi ziyaret ettiğiniz web sitelerinden gizleyin.
  • “Gizli” .onion alan adlarına erişin.
  • Çevrimiçi etkinliğinizi anonimleştirin.
  • Gizli iletişim kurun.

  Tor’u kullanmanın hala meşru nedenleri olsa da, VPN kullanmanızı öneririz çoğu durumda. İşte nedeni:

  1. Tor yavaş. Tor ağındaki veriler birden çok rasgele düğüm üzerinden yönlendirilir ve birden çok kez şifrelenir ve şifresi çözülür. Bu Tor’un çok, çok yavaş olduğu anlamına gelir. Tor, yüksek kaliteli akış videoları, P2P dosya paylaşımı veya yüksek hızlı bağlantı gerektiren herhangi bir şeyi izlemek için iyi bir seçim değildir.
  2. Tor yalnızca web tarayıcı trafiğini korur. Manuel yapılandırma olmadan, Tor yalnızca Tor tarayıcısındaki trafiği korur. Bu, diğer tüm uygulama ve hizmetlerden gelen trafiği açıkta bırakır. Buna karşılık, VPN’ler cihazınızın tüm trafiğini yeniden yönlendirir ve şifreler.
  3. karmaşa. Bir VPN’den farklı olarak, Tor tarayıcıyı ‘açamaz’ ve IP adresinizi gizleyemezsiniz. Tarayıcınızı düzgün yapılandırmazsanız ve tarama alışkanlıklarınızı değiştirirseniz, gerçek IP adresinizi göstermek inanılmaz derecede kolaydır.
  4. İstenmeyen dikkat. Bildiğiniz gibi, Tor, tespitten kaçınmaya çok istekli olanları cezbetme konusunda bir üne sahiptir. Buna gazeteciler ve muhbirler de dahil, suçlular da dahildir. İSS’niz, ne yaptığınızı bilmeseler bile Tor kullandığınızı görebilir. Bu nedenle, Tor’un sık kullanımı sizi potansiyel olarak gözetim için işaretleyebilir.

  Tor’da nasıl güvende kalacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Tor vs. VPN kılavuzumuzu okuyun.

  VPN’ler Buna Değer mi??

  İyi bir VPN, maliyetli veri kaybını önlemek, tarama yeteneklerinizi açmak ve gizlilik hakkınızı korumak için güvenliğinize, gizliliğinize ve özgürlüğünüze layık bir yatırım olarak görülmelidir..

  Web sitemizde incelenen her VPN’yi kapsamlı bir şekilde test ediyoruz ve bilinçli bir karar verebilmeniz için önerilerimizi güncel tutuyoruz. İnceleme sürecimiz hakkında daha fazla bilgi için, VPN’leri nasıl incelediğimizle ilgili her şeyi buradan okuyabilirsiniz.

    Herkese Açık WiFi'de Nasıl Güvende Kalınır: 4+ Temel Güvenlik İpuçları