در کشورهایی مانند ایالات متحده و انگلستان ، شبکه های خصوصی مجازی (VPN) ابزاری برای کارشناسان فضای مجازی ، فعالان ، سؤال کنندگان ، روزنامه نگاران تحقیقاتی و کاربران آگاهی از حریم خصوصی هستند..

اما برای بسیاری در چین ، VPN بخشی از زندگی روزمره است. میلیون ها کاربر روزانه به آنها وابسته هستند تا از بلوک تحمیل شده دولت در فیس بوک ، یوتیوب ، توییتر ، جیمیل ، جستجوی Google و صدها سرویس آنلاین و انتشارات محبوب دیگر مانند نیویورک تایمز دور بزنند..

با این حال ، ممکن است این روزها به زودی به پایان برسد. به گفته مقامات چینی ، تا پایان ماه مارس 2023 ، دولت تمام سرویس های VPN را که مجاز نبوده ، خاموش یا ممنوع می کند ، این بدان معنی است که کلیه خدماتی که مشاهده نمی کنند.

در حالی که این اولین بغض سرویس VPN توسط دولت چین نیست ، اما شدیدترین است و نگرانی های جدیدی را برای حفظ حریم خصوصی شهروندان این کشور به وجود می آورد.

رژیم سانسور سخت چین

معروف به فایروال بزرگ ، اشاره ای به ساختار تاریخی ساخته شده برای محافظت از مرزهای این کشور ، سانسور و نظارت بر اینترنت چین در سال 2000 آغاز شد و سرانجام توسعه یافت تا تبدیل به پیشرفته ترین و جامع ترین سیستم سانسور در جهان شود..

دولت چین از طریق همکاری نزدیک با بزرگترین شرکتهای فناوری و ارتباطات این کشور ، دسترسی شهروندان خود را به دریای بی پایان اطلاعات موجود در اینترنت کنترل و نظارت می کند..

چین تنها کشوری نیست که محدودیت ها و محدودیت هایی را در اینترنت ایجاد می کند ، اما بسیار تواناتر است.

چین قدرتمندترین و مؤثرترین سانسور و خرابکاری اینترنت در جهان است

بخشی از این امر به این دلیل است که شرکت های بزرگ فناوری مانند Baidu ، Alibaba و Tencent را در خود جای داده است. این شرکت ها خدمات جایگزینی را برای جایگزین کردن خدمات ارائه شده توسط شرکت هایی مانند Google و Facebook ارائه می دهند. اما آنچه آنها را متفاوت می سازد ، تمایل آنها برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات کاربران خود با دولت است.

در پاسخ به ممنوعیت دولت ، کاربران چینی به سرویس های VPN هجوم آورده اند ، که با رمزگذاری ترافیک اینترنت و پخش آن از طریق سرورهای واسطه ، به دور زدن سانسورها و مانیتورهای دولتی کمک می کنند..

اختلال در خدمات VPN

چین به طور دوره ای اقدامات سانسور خود را در طول وقایع و موقعیت هایی که از نظر سیاسی حساس هستند ، محکم تر کرده است.

به عنوان مثال ، در ژوئیه گذشته ، پس از درگذشت دگراندیشان و برنده جایزه صلح نوبل ، لیو شیائوئو ، دولت چین تلاش های گسترده ای را برای سانسور خبر از مرگ وی و حذف پست ها در رسانه های اجتماعی چین که با خیبائو همدردی کرده و از فعالیت وی حمایت کرده است ، انجام داد..

بعداً در ماه اکتبر ، پیش از گردهمایی حزب کمونیست ، چین شروع به مسدود کردن واتس اپ ، یکی از معدود خدمات پیام رسانی خارجی موجود در کشور کرد.

در حالی که چین به طور رسمی استفاده از VPN ها را ممنوع کرده است ، اما تا حدودی به ارائه دهندگان VPN اجازه داده است که تا حدودی در خاک خود فعالیت کنند زیرا این امر نمی تواند مشاغل و مؤسسات خود را کاملاً از دنیای خارج خاموش کند..

افراد و مشاغل تأیید شده می توانند از طریق خدمات مخابراتی دولتی مانند China Mobile و China Unicom به اینترنت جهانی دسترسی پیدا کنند.

با این حال ، این ارائه دهندگان داده های خود را با دولت چین به اشتراک می گذارند و فقط به اشخاصی که مجوز دولت را دریافت کرده اند دسترسی خواهند داشت.

به همین دلیل است که بسیاری از کاربران از خدمات VPN بدون مجوز استفاده می کنند که تحت کنترل دولت نیستند.

چین مدتهاست که چشم پوشی به استفاده غیر رسمی VPN کرده است ، اما اکنون فقط دسترسی به سرویس های دولتی و تحت نظارت را مجاز می کند.

مانند سایر خدمات اینترنتی ، دسترسی به VPN با گذشت زمان در نوسان است. سال گذشته گزارشی توسط بلومبرگ فاش كرد كه مقامات چيني به شركت هاي مخابراتي دولتي دستور داده اند تا ماه فوريه 2023 مشتريان خود را از استفاده از خدمات VPN بدون مجوز به طور كامل مسدود كنند..

در همین زمان ، چندین سرویس VPN به مشتریان خود اعلام کردند که خدمات خود را متوقف می کنند و مدت کوتاهی پس از آن ، چین به اپل دستور داد تا برنامه های VPN را از نسخه چینی App Store خود حذف کند. اپل ، که در برابر دستور FBI برای کمک به دور زدن قفل های امنیتی آیفون ها مقاومت کرده بود ، مطابق خواسته های چین بود.

در ماه دسامبر ، مردی در جنوب چین به جرم اجرای سرویس VPN بدون مجوز به 500 سال یورو جریمه شد و به پنج سال و نیم زندان محکوم شد..

بازی گربه و ماوس چین با خدمات VPN

علاوه بر ارتش متخصصی که برای ایجاد اختلال در استفاده از VPN ها تلاش می کنند ، دولت چین همچنین همکاری ارائه دهندگان خدمات اینترنتی (ISP) مانند China Mobile ، China Unicom و China Telecom را نیز دارد..

دولت چین از روش های مختلفی برای شناسایی ترافیک VPN استفاده می کند. اولین مورد شامل شناسایی آدرسهای پروتکل اینترنت (IP) سرورهای سرویسهای VPN و مسدود کردن کلیه ترافیک ورودی و خروجی است..

این روش در برابر VPN هایی که روی مجموعه محدودی از آدرس های IP کار می کنند موثر است. چندین سرویس VPN برای دور زدن بلوک ها ، سرورهای اضافی را در سرویس های وب آمازون و سایر ارائه دهندگان ابر عمومی اجاره می کنند.

روش دوم برای مسدود کردن خدمات VPN ، با تجزیه و تحلیل ترافیک اینترنت است. همانطور که اتفاق می افتد ، ترافیک VPN در تاریکی مانند مشعل است.

هر رایانه ای که در حال تبادل یک جریان ثابت از داده های رمزگذاری شده با یک آدرس IP واحد است ، مشکوک به استفاده از یک سرویس VPN است. ISP ها از آنجا که دروازه بانان به اینترنت می باشند ، از وضعیت مطلوبی برای شناسایی و مسدود کردن ترافیک VPN برخوردار هستند.

سرویس های VPN مانند VyprVPN ، ExpressVPN و NordVPN که در دسترس هم اکنون – در حال حاضر – در چین هستند ، روی تکنیک های جدید کار می کنند تا فعالیت کاربرانشان مانند ترافیک مجاز به نظر برسد.

این شامل اجاره آدرس IP است که همچنین برای خدمات مصوب دولت یا مخلوط کردن ترافیک VPN با ترافیک آدمک به سرویس های بدون قفل استفاده می شود.

گزینه های معدودی از VPN های خارجی که هنوز از سانسورها پیشی می گیرند ، دور از گزینه های مصرف کننده نیست.

کاربران فن آوری اطلاعات در دست گرفتن مسائل هستند و سرورهای شخصی VPN شخصی خود را در ابر تنظیم می کنند. پیدا کردن VPN های شخصی برای دولت بسیار سخت تر است ، اما روند راه اندازی نیز دشوارتر و پرهزینه تر است.

راه حل محبوب دیگر علیه سانسور دولت Tor ، شبکه ای از رایانه های داوطلب که برای دور زدن نظارت و سانسور ترافیک اینترنت را رمزگذاری و گردش می کنند.

ترافیک تور به طور کلی در چین مسدود شده است ، اما راه حلهای نسبتاً پیچیده ای از جمله هدایت ترافیک از طریق ابر یا Amazon Azure cloud وجود دارد.

روش دیگر تونل زنی SSH است ، روشی که یک کانال ارتباطی رمزگذاری شده ad-hoc را بین دو کامپیوتر از راه دور ایجاد می کند و همه ترافیک اینترنت را از طریق آن انجام می دهد..

چشم انداز چین چیست?

ارائه دهندگان VPN دائماً روشهای جدیدی را برای کمک به دور زدن سانسور ارائه می دهند. اما مقابله با انسداد دولت چین در مورد VPN به طور فزاینده ای دشوار و پرهزینه است.

در حالی که پکن می داند که قطع چیزی از قطع اینترنت ، آن را قادر نخواهد ساخت تا کاملاً از ترافیک VPN جلوگیری کند ، اما می داند اگر هزینه ها و موانع را به اندازه کافی بالا ببرد ، بیشتر کاربران از استفاده از خدمات VPN خودداری می کنند ، و فقط معدود حاشیه ای که سرسخت هستند. و به اندازه کافی باهوش به دور زدن سانسور خود ادامه خواهد داد.

تشدید جنگ در سرویس های VPN در چین علیه برنامه “حاکمیت سایبر” رئیس جمهور شی جینپینگ اتفاق می افتد ، کمپینی که پیروی از روند کنترل های شدیدتر بر گفتار آنلاین و جامعه مدنی.

مسدود کردن خدمات VPN همچنین پکن را قادر خواهد ساخت تا برنامه بلندپروازانه و وحشت زده سیستم اعتباری اجتماعی (SCS) خود را دنبال کند..

ممنوعیت VPN بخش مهمی از سیستم اعتباری اعتراض اجتماعی در حال ظهور است

برنامه ریزی شده برای راه اندازی در سال 2023 ، SCS که با همکاری بزرگترین بنگاه های فناوری کشور در حال توسعه است ، براساس کلیه فعالیت های آنلاین خود از جمله وب سایت هایی که از آنها بازدید می کنند ، تعامل آنها بر روی سیستم عامل های رسانه های اجتماعی ، عادات خرید آنها ، به هر شهروند امتیاز می دهد. ، مکالمات و مکاتبات خصوصی آنها و موارد دیگر.

رتبه بندی مواردی از قبیل اینکه آیا یک شهروند واجد شرایط وام ، مشاغل دولتی و مسافرت به خارج از کشور است را تعیین می کند. این برنامه به مقامات چینی وابسته خواهد بود که کاملاً نسبت به فعالیت های آنلاین شهروندان این کشور ، به ویژه مواردی که سعی در مخفی کردن آنها از دولت دارند.

این امر باعث می شود تا VPN ممنوعیت یک عنصر مهم SCS محسوب شود.

عواقب گرفتاری چین در خدمات VPN به ویژه برای فعالان و مخالفان بسیار خطرناک خواهد بود ، که خود را با وسایل فزاینده ای برای دسترسی به اطلاعات و بیان افکار و عقاید خود پیدا می کنند..

اما این اثرات به طور متوسط ​​برای شهروندانی که از VPN برای مقاصد غیر سیاسی استفاده کرده اند ، مانند دسترسی به Netflix و YouTube گسترش خواهد یافت.

بدون محافظت از VPN و با سایه نظارت دولت و از بین رفتن برنامه رتبه بندی شهروندان ، کاربران ترسی از ترس اینکه هر کاری انجام دهند بر دسترسی آنها به خدمات اجتماعی و دولتی تأثیر منفی خواهد گذاشت ، به سمت خودسانسوری سوق داده می شوند..

این می تواند روی افرادی که در کشورهای خارجی دارای اقوام هستند ، تأثیر بگذارد یا فعالیت آنها به ارتباط با سازمان ها و شرکت های خارجی بستگی دارد.

با استفاده از همه چيز كه منحصراً از طريق دولت چين منتقل مي شود ، کاربران ممكن است بسياري از فعاليت هاي خود را به دليل حفظ حريم خصوصي و يا ترس از عواقب دولت آينده لغو كنند.

این امر چگونه بر دسترسی به VPN در سایر نقاط جهان تأثیر خواهد گذاشت?

تحلیلگران می ترسند که نبرد چین با سرویس VPN یک پیش زمینه خطرناک در سراسر جهان ایجاد کند.

برای عادلانه بودن ، معدود کشورها از منابع و شرایط چین برای مبارزه با VPN استفاده می کنند.

به عنوان مثال ، دولتهای آمریكا و انگلیس هر دو برنامه نظارت نظارتی دارند ، اما قانون اساسی مانع اتخاذ تدابیری مانند اقدامات دولت چین می شود.

با این حال ، جنگ جذاب پکن با VPN و فناوری هایی که باعث ترافیک اینترنت می شوند این و سایر کشورها ایده هایی را برای برنامه های نظارت و سانسور خود ارائه می دهند.

روسیه ، که همچنین محدودیت های خاص خود را در مورد VPN و سرویس های پراکسی اعمال می کند ، به بررسی چگونگی گسترش ممنوعیت چین خواهد پرداخت.

انجمن حریم خصوصی و آزادی دیجیتال نیز بیکار نخواهد نشست.

مدافعان و کارشناسان حفظ حریم خصوصی و سازمان هایی مانند بنیاد الکترونیکی مرز با جدیت از نزدیک وضعیت را پیگیری می کنند و ابزارها و راهنماهایی را برای کمک به شهروندان چینی برای حفظ دسترسی آزاد خود به اینترنت تهیه می کنند..

در حالی که این نبرد در چین در حال جنگ است ، تأثیر و نتیجه ممکن است بسیاری از شهروندان دیگر در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار دهد.

عکس دیگو جیمنز در Unsplash