K odblokování webů můžete použít VPN nebo proxy, ale na ochranu vašeho soukromí se nemůžete spoléhat na proxy. V této příručce se podíváme na rozdíl mezi VPN a proxy serverem a vysvětlíme výhody a nevýhody obou.

Ilustrace dvou lidí, kteří volí mezi VPN a proxy.

VPN a proxy servery jsou skvělým nástrojem pro skrytí vaší IP adresy a přístup k blokovanému obsahu. Mnoho lidí na ně odkazuje zaměnitelně, protože pomáhají dosáhnout podobných cílů. Způsob, jakým tyto cíle dosahují, je však úplně jiný.

Proxy a VPN používají vzdálený server ke skrytí vaší IP adresy a zobrazení tak, jako kdyby procházíte z jiného umístění..

Zatímco oba nástroje mohou vaši polohu skrýt, úroveň Soukromí, bezpečnostní, a anonymita nabízejí se velmi liší.

Pokud chcete odblokovat web nebo skrýt svou IP adresu a záleží vám na soukromí a zabezpečení online, musíte si být jisti, že pro práci používáte správný nástroj.

V této příručce se podíváme na rozdíl mezi proxy serverem a VPN. Pokryjeme potenciální rizika a přesně vysvětlíme, kdy byste měli každou možnost použít.

Pro přímé srovnání můžete přeskočit rovnou do naší srovnávací tabulky VPN vs. proxy.

Contents

Co je proxy a jak to funguje?

Proxy server funguje jako prostředník mezi vámi a webem, který navštěvujete.

Pokud používáte server proxy, váš internetový provoz bude procházet serverem proxy na cestě k požadované webové adrese. Proxy server bude připojte se k webu vaším jménem, načíst obsah webové stránky a poté vám tyto informace předat.

Schéma fungování proxy serveru

Hlavní výhodou použití proxy serveru je, že vy nepřipojujte se přímo k navštíveným webům. Pokud je správně nakonfigurována, znamená to, že webové stránky neuvidí vaši osobní IP adresu. Místo toho uvidí IP adresu a umístění proxy serveru, aby vaše skutečné umístění zůstalo v tajnosti.

To znamená, že můžete používat proxy server umístěný v jiné zemi pro přístup k webům, které jsou geograficky omezené. Někteří zástupci vám dokonce umožňují vybrat místo, ze kterého se chcete připojit.

Díky tomu jsou servery proxy skvělé pro jednoduché úkoly, jako je sledování videí s omezením regionu nebo obtokové bloky na konkrétním webu.

Většina lidí používá webové proxy ve svém internetovém prohlížeči. Jednoduše zadejte adresu URL, kterou chcete navštívit, a tam se dostanete do stejného okna prohlížeče.

Webový proxy server:

 • Působí jako prostředník mezi vámi a webem, který navštěvujete
 • Skrýt svou IP adresu z navštíveného webu
 • Obejít geografická omezení na konkrétním webu
 • Vynechejte bloky adresy IP na konkrétním webu

Dobré proxy servery mohou také zlepšit výkon ukládáním kopií webu na místní úrovni. To znamená, že pokud sto lidí současně požádá o stejný web, musí proxy server na tento web poslat pouze jednu žádost. Tento proces se nazývá proxy cache.

Proxy fungují pouze na úrovni aplikace, což znamená, že přesměrovávají pouze přenos z prohlížeče, s nímž používáte proxy server. Ještě důležitější je, že většina zástupců nešifrujte provoz.

Žádné šifrování znamená, že odesíláte své požadavky jako prostý text. Každý, kdo sleduje, bude moci shromažďovat vaše uživatelská jména, hesla a aktivitu při procházení.

Jaký je rozdíl mezi proxy a VPN?

hlavní rozdíly mezi proxy a VPN jsou:

 1. Šifrování. VPN bude šifrovat váš provoz, aby vás ochránila před sledováním ISP, vládním dohledem a špionáží v otevřených sítích. Většina serverů proxy nešifruje váš provoz, proto byste je neměli používat ke zpracování citlivých dat.
 2. Dosah. VPN jsou nainstalovány ve vašem zařízení a přesměrují veškerý provoz, včetně všech aplikací na pozadí. Proxy obvykle přesměrovávají přenos pouze jednoho konkrétního okna.
 3. Cena. Údržba spolehlivé sítě VPN je nákladná, takže dobrá služba VPN obvykle přichází za cenu. Zatímco bezplatné služby VPN existují, často přicházejí s datovými limity, pomalými rychlostmi nebo rušivými zásadami protokolování. Naopak webové proxy jsou většinou zdarma.
 4. Bezpečnost. Jak VPN, tak proxy mohou být nebezpečné. Špatný server proxy nebo VPN vás může vystavit škodlivým skriptům, malwaru a agresivní reklamě. Některé servery proxy a VPN dokonce existují s jediným cílem sledovat vaši online aktivitu. Další informace o nebezpečích bezplatných služeb VPN naleznete v našem indexu rizik VPN zdarma.
 5. Podpěra, podpora. Služby VPN jsou obvykle provozovány velkými společnostmi s finanční motivací poskytovat nejlepší možné služby. Z tohoto důvodu bývají spolehlivější než servery proxy a často mají silný systém zákaznické podpory. Proxy jsou obvykle mnohem menší operace bez skutečné podpory sítě.
 6. Rychlost. Šifrování dat a přesměrování provozu pomocí VPN může poněkud snížit rychlost vašeho připojení. Nejrychlejší VPN na trhu by však měly mít zanedbatelný dopad. Dobrý proxy může někdy nabídnout lepší celkový výkon díky ukládání do mezipaměti webu.

VPN a proxy servery se většinou liší, pokud jde o Soukromí, bezpečnostní, a Podpěra, podpora. VPN bude šifrovat veškerý provoz odeslaný z vašeho zařízení, zatímco server proxy přesměruje pouze přenos odeslaný z okna prohlížeče.

  Jak získat NordVPN zdarma

VPN vytvoří a soukromý a bezpečný tunel mezi vaším zařízením a webem nebo aplikací, kterou navštěvujete.

VPN přesměruje váš provoz prostřednictvím soukromého serveru podle vašeho výběru a poté na web, který chcete navštívit. Vaše IP adresa se změní a vaše data prohlížení nebudou propojena s vaší skutečnou polohou, takže vše, co děláte online, bude mnohem více soukromé.

V závislosti na poskytovateli VPN si budete moci vybrat z desítek až stovek Umístění serveru VPN okolo světa. To znamená, že můžete přimět webové stránky, aby si myslely, že procházíte z konkrétního města nebo země.

Na rozdíl od proxy serverů však VPN funguje na internetu na úrovni zařízení. To znamená, že bude chránit a přesměrovávat veškerý provoz přicházející ze zařízení, nejen přenos z okna prohlížeče.

Ještě důležitější je, že VPN také šifruje váš internetový provoz a zabraňuje třetím stranám, jako je váš poskytovatel internetových služeb (ISP), sledovat vaši aktivitu při prohlížení. Z tohoto důvodu jsou VPN považovány především za nástroje ochrany osobních údajů.

Naopak proxy servery jsou nepovažuje se za nástroje ochrany osobních údajů. I když mohou maskovat vaši IP adresu, nešifrují váš provoz. Kdokoli si prohlíží vaše data před tím, než dosáhne proxy serveru – například váš ISP – může přesně vidět, co děláte.

Je důležité si uvědomit, že poskytovatelé VPN i proxy mohou protokolovat uživatelská data, jako jsou IP adresy, požadavky DNS a časová razítka připojení. Tyto informace pak mohou být předány donucovacím orgánům, inzerentům nebo jiným třetím stranám. Chcete-li, aby vaše online aktivita zůstala skutečně soukromá, vyhledejte poskytovatele VPN s přísnými zásadami bez protokolování.

Což je lepší: VPN nebo proxy?

Proxy servery jsou skvělou volbou, pokud potřebujete dočasné řešení, zatímco VPN mají širší škálu dlouhodobých aplikací pro ochranu soukromí a zabezpečení.

Pokud například chcete odblokovat Netflix, je lepší používat VPN.

Zde je tabulka pro rychlé porovnání, která ukazuje výhody a nevýhody jednotlivých možností:

Srovnávací tabulka VPN vs. proxy

V této části se podrobně zabýváme výhodami a nevýhodami proxy serverů a VPN. Chcete-li tyto výhody a nevýhody přeskočit, můžete přejít přímo na náš přehled toho, který nástroj byste měli použít.

Výhody serveru proxy

Ilustrace ukazující výhody proxy serveru.

 1. Jednoduché nastavení. Většina serverů proxy vyžaduje velmi malou konfiguraci. Pomocí webového serveru proxy jednoduše zadáte adresu URL, kterou chcete navštívit, a dostanete se tam ve stejném okně prohlížeče.
 2. Rychlost. Proxy mají obvykle velmi malý dopad na výkon, protože vaše data nešifrují. Z tohoto důvodu představují velmi rychlý způsob, jak obejít omezení na konkrétních webových stránkách.
 3. Skryje vaši IP adresu. Pokud je správně nakonfigurován, dobrý proxy server skryje vaši IP adresu před navštíveným webem.
 4. Volný, uvolnit. Většina proxy serverů je zdarma. Neexistují žádné náklady na šířku pásma a pouze trochu navíc latence.

Nevýhody serveru proxy

ilustrace ukazující nevýhody proxy serveru.

 1. Protokolování & Malware. Někteří servery proxy zaznamenávají aktivitu uživatelů a adresy IP, zatímco jiní vydělávají peníze vložením reklam nebo malwaru do webových stránek. Podobně transparentní proxy pošle serveru vaši IP adresu a umístění. Více se o tom můžete dozvědět v závěrečné kapitole této příručky.
 2. Žádné šifrování. Většina serverů proxy vaše data nešifruje. To znamená, že vaši aktivitu při prohlížení uvidí váš poskytovatel internetových služeb, vláda nebo kdokoli snooping ve vaší síti.
 3. Specifická aplikace. Proxy jsou specifické pro aplikaci: přesměrují pouze přenos odeslaný z okna prohlížeče, které používáte.
 4. Bez podpory. Vzhledem k tomu, že většina z nich je zdarma na používání, servery proxy obecně postrádají pokročilé funkce a síť zákaznické podpory vysoce kvalitní VPN.
 5. Výhody VPN

  ilustrace ukazující výhody VPN vs proxy

  1. Šifrování. VPN chrání vaše soukromí tím, že šifrují vaše data, takže jsou nečitelná pro vašeho poskytovatele internetových služeb nebo kohokoli, kdo špehuje ve vaší síti.
  2. Skryje vaši IP adresu. VPN vám přiřadí novou IP adresu ve vámi vybraném místě. To vám umožní obejít cenzuru nebo geografická omezení určitého obsahu.
  3. Pokročilé funkce. Mnoho sítí VPN přichází s pokročilými funkcemi, jako jsou blokátory reklam, zabíječky a zmatení. Často vám mohou pomoci dále chránit vaše soukromí.
  4. Síťová ochrana. Sítě VPN šifrují a přesměrují veškerý přenos odeslaný do az vašeho zařízení, včetně všech aplikací běžících na pozadí.
  5. Odpovědní poskytovatelé. Většina sítí VPN přichází s vyhrazeným systémem zákaznické podpory pro případ, že narazíte na problémy.

  Nevýhody VPN

  ilustrace ukazující nevýhody VPN vs. proxy

  1. Varianta kvality. Používání bezplatné VPN může být někdy nebezpečnější než použití vůbec žádné VPN. Některé z nejnebezpečnějších bezplatných služeb mohou shromažďovat a sdílet data prohlížení nebo injektovat zařízení malwarem.
  2. Zásady protokolování. Ochrana soukromí nabízená službou VPN bude záviset na jejich zásadách protokolování. Některé sítě VPN mohou shromažďovat identifikační informace, jako jsou adresy IP nebo časové značky připojení, které lze použít k identifikaci uživatelů.
  3. Pomalejší rychlosti. Síť VPN může zpomalit vaše rychlosti připojení kvůli režijním nákladům zavedeným šifrovacími protokoly. To je zanedbatelné u vysoce kvalitních poskytovatelů: čím lepší je protokol VPN a vzdálený hardware, tím menší je režie.
  4. Dražší. Dobrá VPN vás bude stát malé měsíční předplatné.

  Kdy mám použít VPN nebo proxy?

  Ilustrace rozhodnutí mezi VPN vs proxy.

  Pokud potřebujete skrýt svou IP adresu nebo rychle odblokovat web, měli byste použít proxy. Pokud však jde o citlivá data a vážné soukromí, je lepší používat VPN.

  Kdy použít proxy

  Pokud potřebujete rychle obejít blokovaný web a nechcete se před nikým skrývat, použijte proxy. Adresu URL můžete vložit do proxy serveru HTTPS a přistupovat k této stránce jako jednorázové. Většina z nás může na tomto základě tolerovat reklamy a pomalé rychlosti.

  To znamená, že servery proxy jsou často nespolehlivé, postrádají pokročilé funkce a mohou dokonce poškodit vaše soukromí. Bylo by hloupé používat bezplatný proxy a předpokládat, že nikdo nesleduje, co děláte.

  Použijte proxy, pokud:

   • Musíte rychle obejít geografické omezení.
   • Nemáte obavy o vaše soukromí nebo anonymitu.
   • Nepředáváte citlivé osobní údaje.
   • Musíte se rychle vyhnout blokování webových stránek založených na IP.

   I když proxy servery nejsou nejlepší pro ochranu soukromí, jsou skvělé, pokud nemáte co do činění s citlivými daty. Mezi oblíbené webové proxy patří Hide.me, HideMyAss, kproxy a Whoer.

   Kdy použít VPN

   Pokud potřebujete pravidelně odblokovat weby nebo máte zájem o soukromé prohlížení, VPN je cesta. VPN nabízejí bezpečné, soukromé připojení s přidanou vrstvou ochrany, aby vaše data zůstala v bezpečí, bez ohledu na zabezpečení sítě, ve které se právě nacházíte.

   Použití VPN znamená, že můžete odblokovat webové stránky, používat streamingové služby a skrýt vaši IP adresu, aniž byste byli vystaveni podivnému kódu, vstřikování obsahu nebo reklamě. Také těží z ochrany šifrovaného tunelu pro veškerý váš internetový provoz.

   Služby VPN, které stojí za to použít, budou stát za cenu, ale pokud jste vážně o ochraně svého soukromí, je to hodná investice.

   VPN použijte, pokud:

    • Připojujete se k veřejné síti Wi-Fi.
    • Potřebujete geografické omezení pro dlouhodobé řešení.
    • Chcete svou činnost chránit před poskytovatelem internetových služeb nebo státním dozorem.
    • Chcete dlouhodobé řešení pro skrytí vaší IP adresy.

    Proces výběru vysoce kvalitní VPN je o něco složitější než výběr bezplatného proxy. Pokud chcete přesně vědět, jaké funkce je třeba hledat, můžete si vybrat z našich doporučených služeb VPN nebo si přečíst vyhrazenou část v části Co je to VPN?

    Jaké jsou typy proxy serveru?

    Proxy servery lze nastavit tak, aby fungovaly mnoha různými způsoby. Je důležité přesně pochopit, jak váš proxy server pracuje, aby bylo zajištěno, že splňuje vaše požadavky na soukromí a zabezpečení.

    Protokoly proxy připojení

    Nejprve je třeba si uvědomit různé protokoly připojení, které může proxy server používat. Jedná se o sadu příkazů vydaných mezi prohlížečem a proxy serverem.

    Za nejčastěji používanými proxy servery jsou tři typy protokolů připojení:

    1HTTP proxy

    HTTP proxy je jednoduchá metoda použití vzdáleného serveru k uchopení webové stránky pomocí nezašifrovaného připojení.

    Při použití proxy proxy HTTP váš prohlížeč odešle požadavek GET na proxy server, který tuto žádost předá serveru webů, ke kterým se pokoušíte získat přístup.

    Webový server uvidí pouze připojení proxy a odpoví na něj, jako by to byl váš prohlížeč. Proxy pak obdrží tuto odpověď a předá ji zpět vám.

    Jedná se o poměrně transparentní proces, který není daleko od přímé komunikace s webovým serverem. Je však možné, aby vlastník proxy přidal nebo změnil obsah v datovém proudu. To znamená, že můžete dostávat nežádoucí reklamy nebo dokonce malware.

    I když tento druh proxy skrývá vaši identitu a IP z navštíveného webu, samotný proxy uvidí vše, co děláte, protože vaše data nejsou chráněna pomocí protokolu HTTPS.

    Proxy 2HTTPS / SSL

    HTTPS je bezpečné rozšíření protokolu HTTP. Jak již název napovídá, servery HTTPS proxy pracují s protokolem HTTPS při odesílání dat přes internet.

    Stejný proces probíhá jako u HTTP proxy, ale data mezi počítačem a proxy serverem jsou chráněna šifrováním TLS.

    Každý, kdo má přístup k vaší síti – včetně vašeho poskytovatele internetových služeb – bude moci vidět domény, ke kterým přistupujete, ale nikoli konkrétní adresy URL, které navštěvujete..

    I když HTTPS proxy mohou být užitečné, jsou navrženy pouze pro zpracování HTTP a HTTPS připojení, díky nimž jsou méně funkční než proxy SOCKS.

    Proxy 3SOCKS / SOCKS5

    Proxy SOCKS jsou flexibilnější než proxy HTTP nebo HTTPS. Umí zpracovat směrovací data z mnoha různých zdrojů, včetně HTTP, HTTPS, SMTP (email) a FTP (torrenting).

    SOCKS5 je nejnovější verze SOCKS. Na rozdíl od svých předchůdců podporuje šifrování a nabízí také metody ověřování, které poskytují další vrstvu zabezpečení.

    Ověřování uživatelského jména a hesla je k dispozici u SOCKS5, stejně jako u GSS – API autentizace. Pokud je nakonfigurována správně, znamená to, že k danému serveru mají přístup pouze oprávnění uživatelé.

    Zatímco SOCKS5 je flexibilnější a bezpečnější než jiné typy proxy serverů, nastavení vyžaduje mnohem více úsilí. Pokud nejste hardcore uživatel torrentu, možná najdete čas a potíže nutné k nastavení a používání SOCKS ve srovnání s jednoduchostí VPN příliš.

    Některé služby VPN, včetně soukromého přístupu k internetu, IPVanish a NordVPN, nyní nabízejí pro své předplatitele proxy servery SOCKS5. To vám dává luxus, že si můžete snadno vybrat mezi serverem VPN nebo proxy serverem SOCKS5.

    4 Transparentní servery proxy

    Transparentní proxy řekne cílovému webu, že se jedná o proxy server. Bude stále předávat vaši skutečnou IP adresu, což znamená, že navštívený web bude moci identifikovat vaši skutečnou polohu.

    Z tohoto důvodu spotřebitelé obvykle nepoužívají průhledné servery proxy. Obvykle je zavádějí knihovny, firmy a školy, které používají proxy pro filtrování obsahu nebo sledování aktivity. Mohou být také použity ve veřejných sítích Wi-Fi k zastavení přístupu uživatelů k obsahu, který by zabíral příliš velkou šířku pásma.

    Konfigurace serveru proxy

    Proxy servery mohou tyto protokoly konfigurovat různými způsoby. Každá z těchto konfigurací nabízí výrazně odlišné zkušenosti, pokud jde o soukromí a zabezpečení.

    1Private a Dedicated Proxy

    A soukromý proxy server může být současně používána pouze jednou osobou. Vyhrazený proxy je jednoduše soukromý proxy s nastavenou adresou IP, která se nikdy nemění. Hlavním cílem těchto nástrojů je skrýt vaši osobní IP adresu.

    Protože je může používat pouze jedna strana, soukromé i vyhrazené proxy servery obvykle přicházejí za cenu.

    2Shared a Public Proxy

    A sdílený proxy je kolekce soukromých proxy IP adres, které může používat více lidí najednou. Jedná se o levnější alternativu k privátní proxy, protože náklady se obvykle dělí mezi několik uživatelů.

    Veřejní proxy jsou také používány více lidmi, ale jsou zdarma a mnohem méně bezpečné. Tyto servery proxy mají některá hlavní bezpečnostní rizika. Za prvé, sdílíte službu s neomezeným počtem cizinců, z nichž by kdokoli mohl tuto službu používat k nezákonné činnosti.

    Vlastník veřejné proxy může také snadno zneužít data uživatelů, kteří se k němu připojují. Mohli by je prodat inzerentům nebo je dokonce předat úřadům.

    webproxy

    Stručně řečeno, nemáte ponětí, co by se s vašimi daty mohlo stát, jakmile dorazí na proxy server. Z tohoto důvodu je nejlepší vyhnout se veřejným proxy serverům.

    3Web Proxy

    Web proxy vám umožňuje použít formulář založený na prohlížeči k navigaci na blokovanou webovou stránku nebo ke skrytí vaší IP z webu. Mnoho z těchto služeb jsou také veřejné proxy.

    Příklad webového proxy serveru je uveden níže. Tento konkrétní příklad je hostitelem Hide.me a umožňuje uživatelům vybrat umístění jejich proxy serveru před směrováním dat přes něj.

    Proxy vs. VPN: Jaký je rozdíl?

    Snímek obrazovky z webové služby Hide.me pro web proxy.

    Nevýhodou tohoto typu proxy je použitelnost. Stránky vykreslené prostřednictvím webových serverů proxy se někdy zdají být zkreslené nebo postrádají původní funkci. Protože jsou bezplatné a sdílené, při používání služeb webového proxy budete téměř jistě zasaženi pomalými rychlostmi a reklamou.

    Tyto servery proxy mohou být užitečné při návštěvě blokovaného webu, který nezahrnuje citlivá data. Nabízejí však podobná rizika jako veřejné proxy a jejich obecná funkčnost je špatná.

    4Ubytové a datové centrum proxy

    Rezidenční proxy používá IP adresu poskytovanou poskytovatelem internetových služeb (ISP), nikoli datovým centrem. Tyto adresy jsou vázány na skutečné fyzické zařízení, jako je mobilní telefon nebo stolní počítač.

    Když používáte rezidenční proxy, web, ke kterému se připojujete, vám nebude moci říct, že používáte proxy, protože se zdá, jako by se připojujete přes normální IP. Zabezpečovací systémy obvykle umístí větší důvěru v IP adresy v domácnosti, protože jsou přiřazeny pouze ke skutečným adresám pro bydlení.

    Na druhé straně datová centra proxy poskytují soukromé IP adresy, které pocházejí od korporace třetích stran a nejsou spojeny s poskytovatelem internetových služeb (ISP).

    Získání IP datových center je často snazší získat než IP adres pro domácnosti. IP adresy v datovém centru také bývají velmi podobné (např. Každá IP adresa stoupá vzestupně). Z tohoto důvodu je často jasnější, že se používají jako proxy, což může vést k blokování.

      Jak nainstalovat VPN v počítači Mac